Nie przesadzaj... to co piszesz to jak najbardziej odnosi się do pierwszych płyt. Ale od Tacy Sami to już inne kierunki - komercyjne, bo takie założenie ma Janek odnośnie Lady Pank. A artystycznie myślę, że bardziej spełnia się w swoim trio Jan Bo. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam
@@BartoszCiesielski brzmi jak wyzwanie 😉 może kiedyś... aktualnie pracuję nad autorskim, instrumentalnym utworze, który będzie opowiadał o podróży za granice Wszechświata
Jaka jest merytoryczna ideologia grania tych dźwięków w RIFF1 oraz RIFF2? Czy to są dźwięki akordów z jakiejś tonacji? - raczej nie. Np. linijka nr 6, dźwięki 3-4-0 [C-F#-G], 2-4-0 [B,F#,G] oraz 3-4 [C,F#] to żaden akord. Jaka jest zatem koncepcja? Z czego wynika akurat ten zbiór dźwięków? Czy to zostało skomponowane na chybił trafił, na słuch? Prośba o wyjaśnienie :)
Powinieneś zapytać o to samego kompozytora tj. Jana Borysewicza ;) Myślę, że przy komponowaniu tych riffów mogły mieć miejsce wszystkie wymienione przez Ciebie sytuacje z wyjątkiem teorii muzyki. Janek jest gitarzystą - "naturalem", który bardziej bazuje na słuchu i obyciu muzycznym niż teorii. Ludzie od zawsze starają się dopasować teorię do otaczających ich zjawisk, aby je lepiej wyjaśnić, opisać. Zakładam taką sytuację, że... Janek mógł sobie luźno zagrać riff 1, może zdarzyło się to przypadkiem, albo rozbudował inny riff. Spodobało mu się i połączył to z innym riffem (nr 2), dodał bas i wyszła piosenka :) Czy możemy tutaj mówić o akordach? Tak. To są arpeggia, ale układają się w jakieś "akordy". Te riffy można zagrać z wykorzystaniem tzw. bić akordowych np. RIFF 1 - D, C h/G lub D, C, G; RIFF 2 D, A, F, G itd. Dzięki za merytoryczny komentarz ;)
@@dpfdestroyer8177 myślę, że bardziej w kategorii sekret pasuje wstęp do "Wciąż Bardziej Obcy", czy "Zawsze Tam Gdzie", albo "Nie Wierz Nigdy Kobiecie" :) Widziałem go kilka razy na koncertach i miałem przyjemność brać udział w warsztatach - za każdym razem gra inaczej, szczególnie widać to w "obcym". On jest na takim poziomie intuicyjnym - nie gra nuta w nutę, tylko aby zrobić klimat piosence i... to w sumie jest fajne. Jak ktoś chce posłuchać oryginału to dzisiaj ma wszechobecny dostęp :) Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Ł.
Gitara Takamine P4DC + dedykowana przystawka TRI-AX 2. Niebagatelny wpływ na brzmienie miała kostka Taurus SERVO 2 - polecam sprawdzić jeśli grasz na gitarze "z kabla" ;) Pozdrawiam
@@gitarowawyspa Dla mnie osobiscie wszyscy ci 'elektryczni" gitarzyści grający solówki na wyścigi kto szybciej, by sie posrali grając Flamenco... a i tak zawsze będą twierdzili, ze są najlepszymi gitarzystami. A jeszcze co do historii gitary, to Flamenco tworzyło tę historię i to, ze dzisiaj ktoś może sobie pograć na gitarze elektrycznej jest wynikiem tego, ze jakiś innowator w przeszlosci wymyślił gitare klasyczna czy gitare Flamenco i Twoje pytanie "Po co?". Zatem odpowiedz... po co sie uczyć czytać, skoro dzisiaj juz w telefonie głos może nam wszystko przeczytać na głos.
@@jackswiatek5221 idąc Twoim tokiem myślenia zakładam, że zamiast używać kalkulatora to dzielisz ołówkiem na kartce pod kreską. Flamenco gra się palcami, po co się tego uczyć skoro moim celem jest np. granie metalu kostką? Szkoda czasu na granie flamenco. To takie myślenie starych belfrów ze skostniałych szkół państwowych.
@@gitarowawyspa Ludzie w skórze to nie tchórze :) Kolego gitarzysto... w latach 90 tych studiowałem flamenco, a później chodziłem z kolegami rockandrollowcami i metalami na imprezy. Grywalismy wszystko od Metallici do Claptona. I ja równo grałem z nimi. Dla wielu z nich juz trudniejsze utwory Claptona byly zbyt trudne. Dla mnie wyuczonego Flamenco, to bylo wlasciwie proste. Ale, gdy przychodziło do grania flamenco, to chłopaki niestety sie obsrywali... a wielu z nich twierdziło to samo co Ty... po co? Poszukaj takiego gitarzysty: Matteo Mancuso - Silkroad. I jesli znasz angielski, to wyszukaj sobie wywiadu ze Stevem Vaiem na temat techniki gry Matteo. Później poszukaj sobie tego gitarzysty: Antoine Boyer i zobacz jak płynnie koles przechodzi od grania palcami do grania kostka. A na koniec posłuchaj tego albumu: "Friday Night in San Francisco" płyta nagrana wiele lat temu przez 3 gitarzystów, którzy każdy z nich gra inaczej... Paco de Lucia, Al Di Meola, i John McLaughlin.
@@gitarowawyspa Tutaj jeszcze kilka moim zdaniem ciekawych gitarzystow, ktorzy pobierali lekcje u jak to nazywasz "starych belfrow". Zaznacz i wrzuc na tube i znajdziesz. Zalaczylbym linki, ale tube je wycina. Antoine Boyer & Samuelito - Si Fuera Realidad Antoine Boyer & Samuelito - Rebolerías Calum Graham - The Nomad - Solo Acoustic Guitar Calum Graham - Phoenix Rising (Solo Acoustic Guitar)
@@gitarowawyspa czy mógłbyś na opracowaniach wyjaśniać jaka jest ideologia grania tych dźwięków tzn. czy to są dźwięki jakiś akordów w jakiejś tonacji? Przecież Janek ich nie wziął z kosmosu tylko na pewno przyświecała mu jakaś idea, zamysł wynikający z teorii muzyki w komponowaniu tego utworu. Co to są pierwsze dźwięki D, Fis, G? Czy to jest jakiś akord, chyba nie? O ile mi wiadomo.
@@galanonim9007 jak najbardziej... postaram się w następnym opracowaniach wrzucać akordy nad tabulaturą. Ogólnie Janek wykorzystuje w tych zagrywkach dźwięki akordowe. Jakbyś chcieli zagrać te riffy akordowo (po "harcersku") to w RIFF 1 mamy w skrócie D, C i G (z dźwiękiem h w basie), natomiast w RIFF 2 są to w skrócie D, A, F, G. Jak zagrasz sobie te riffy na samych akordach to zobaczysz, że będzie się kleić z tym co gra Janek, czy ja w tym filmiku. W tych riffach, które gra Janek dużo jest tzw. "sus'ów", czyli akordów zawieszonych, które potem rozwiązują się np. w G-dur w ostatniej zagrywce RIFF 2. Jak znam Janka, a miałem przyjemność być na warsztatach, które prowadził to on nie zastanawia się za bardzo co tam gra. Tak naprawdę, czy to w Marchewce, czy w Obcym na koncertach gra za każdym razem troszkę inaczej, ale zawsze dźwięki, które gra są dźwiękami akordowymi lub przejściowy jak wspomniane przeze mnie wyżej "sus'y" :) Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest dla Ciebie wyczerpująca :) Pozdrawiam
@@gitarowawyspa To co odpisałeś to miód na moje serce :). Proszę o więcej takiej teorii bo dla mnie to klucz do zrozumienia tego co amatorsko gram. Poluje na jakieś warsztaty z Jankiem bo mam mnóstwo merytorycznych pytań do jego sposobu podejścia komponowania utworu.
@@galanonim9007 cieszę się, że stanąłem na wysokości zadania. Co do warsztatów z Jankiem... byłem na jednych, dwugodzinnych i myślę, że możesz być zawiedziony. Janek podobnie jak w kwestii sprzętowych tak i w teorii tego co gra mało wie. On jest naturszczykiem. Sprawnie porusza się po instrumencie, bardziej bazuje na swoim wieloletnim doświadczeniu i intuicji niż jakiejś teorii. On nie powie Ci jakich używa skal, czy technik, jak się nazywają i tak dalej. Po prostu je zagra. Forma w jakiej to przekazuje jest bardzo podobna jak w jednym z filmów, w których omawia swój sprzęt: mówi bardzo ogólnikowo, a potem pałeczkę przejmuje jego techniczny, aby wyjaśnić choćby nazwy efektów :) Jakbyś chciał więcej informacji odnośnie tego co pokazuję na moim kanale to napisz do mnie na FB lub maila. W przyszłości może dorzucę więcej teorii, ale też nie za dużo, bo wolę skupić się na pokazaniu co jak zagrać bez zbędnej teorii, aby mieć szybko efekty :)
Tak jak mówiłem na początku filmiku... bardzo często widzę jak domorośli gitarzyście "przechodzą sami" pewne elementarne sprawy - potem trzeba korygować pewne nawyki, czy postawy w graniu. Wiesz... uczę na co dzień i widzę, że trzeba od samego początku uświadamiać, aby nie uczyć się grać z napięciem, czy wstrzymanym oddechem, bo potem ciało robi z tego nawyk i ciężko to wyplenić :) Dlatego im więcej tego typu informacji, przy zagrywkach tego typu tym więcej szczęśliwych gitarzystów, którzy grają na luzieee ;) Pozdro!
@@gitarowawyspa mam nadzieję że nie odebrałeś tego jako hejt tylko opinie też masz rację niektórym są potrzebne takie informacje a niektórzy przechodzą to sami ale nie mają złych nawyków są różni gitarzyści pozdrawiam
@@guitarplayyaro2756 dokładnie tak! Pamiętam jak sam ćwiczyłem zwrotkę w tej piosence i zwróciłem uwagę na spięcia u siebie. Tylko, że ja wiem co trzeba z tym zrobić, a na TH-cam ktoś może zaczynam i lepiej aby wiedział od samego początku ;) Pozdrawiam!
Kto by się takiego gówna uczył i po co ????
Masz rację. Nie dokładaj sobie więcej tego "surowca" do swojego życia i opuść mój kanał.
"synu, nie bluzgaj"
- fajna piosenka
@@TrueMeHow dokładnie tak :)
WTF ten komentarz xdd
@@Jake-bz6od nie wiem... gość chciał zaświecić i zgasnął na wieki hahaha
fajny materiał....i dobrze przedstawiony. Dzięki .
Cieszę się, że lekcja spodobała się :)
Pozdrawiam
Ł.
Pozdrówki!
Thx :) Miłego Dnia!
Super ;)
Dziękuję z samego rana 😉
👍 Elegantly 🙂
As always :D I know ;) Thx Bro!
Twórczość Lady Pank to tylko ilustracja tego, co Jasiowi B. udaje się wysłyszeć , zrozumieć i zmałpować z "Police" - czyli niewiele.
Nie przesadzaj... to co piszesz to jak najbardziej odnosi się do pierwszych płyt. Ale od Tacy Sami to już inne kierunki - komercyjne, bo takie założenie ma Janek odnośnie Lady Pank. A artystycznie myślę, że bardziej spełnia się w swoim trio Jan Bo. Dzięki za komentarz.
Pozdrawiam
Son Of The Blue Sky
Piękne solo jest w tej piosence
Najlepsze polskie solo jest w CISZA I OGIEŃ Comy
@@BartoszCiesielski nie znałem tego utwory. Faktycznie gitarzysta bardzo charakterny - oryginalne vibratto, brzmi rewelacyjnie. Dzięki za polecenie ;)
@@gitarowawyspa no to zagraj...czekam
@@BartoszCiesielski brzmi jak wyzwanie 😉 może kiedyś... aktualnie pracuję nad autorskim, instrumentalnym utworze, który będzie opowiadał o podróży za granice Wszechświata
Jaka jest merytoryczna ideologia grania tych dźwięków w RIFF1 oraz RIFF2? Czy to są dźwięki akordów z jakiejś tonacji? - raczej nie. Np. linijka nr 6, dźwięki 3-4-0 [C-F#-G], 2-4-0 [B,F#,G] oraz 3-4 [C,F#] to żaden akord. Jaka jest zatem koncepcja? Z czego wynika akurat ten zbiór dźwięków? Czy to zostało skomponowane na chybił trafił, na słuch? Prośba o wyjaśnienie :)
Powinieneś zapytać o to samego kompozytora tj. Jana Borysewicza ;) Myślę, że przy komponowaniu tych riffów mogły mieć miejsce wszystkie wymienione przez Ciebie sytuacje z wyjątkiem teorii muzyki. Janek jest gitarzystą - "naturalem", który bardziej bazuje na słuchu i obyciu muzycznym niż teorii.
Ludzie od zawsze starają się dopasować teorię do otaczających ich zjawisk, aby je lepiej wyjaśnić, opisać. Zakładam taką sytuację, że... Janek mógł sobie luźno zagrać riff 1, może zdarzyło się to przypadkiem, albo rozbudował inny riff. Spodobało mu się i połączył to z innym riffem (nr 2), dodał bas i wyszła piosenka :)
Czy możemy tutaj mówić o akordach? Tak. To są arpeggia, ale układają się w jakieś "akordy". Te riffy można zagrać z wykorzystaniem tzw. bić akordowych np. RIFF 1 - D, C h/G lub D, C, G; RIFF 2 D, A, F, G itd.
Dzięki za merytoryczny komentarz ;)
fajne elo
Dzięki ;) Joł!
super to wygląda miałbyś perkę do tego kawałka pozdro
Dzięki, mógłbym mieć.
podesłał byś
@@gajny3mógłbym mieć = mógłbym zrobić np. zgrać z modułu brzmieniowego lub podstawić bębny vst pod ścieżkę midi
@@gitarowawyspa tak żeby fajnie brzmiało
@@gitarowawyspa tak żeby fajnie brzmiało
Jaki model tej gitarki Takamine?
Gitara Takamine P4DC + przystawka TRI-AX 2
Dziekuje. Ma piękne brzmienie
@@michadubiel2627 dzięki🙏 Jej prawdziwe brzmienie jest schowane pod efektem chorus i SERVO 2😉
pierwsza sekunda filmu, zabrzmiało trochę jak ,,Ten Wasz Świat'' Oddziału Zamkniętego.
Nom... przyznaję, że miałem chwilę zawahania co zagrać 🤣
Borysewicz przerażony. Jego największy sekret ujrzał światło dnia.
@@dpfdestroyer8177 myślę, że bardziej w kategorii sekret pasuje wstęp do "Wciąż Bardziej Obcy", czy "Zawsze Tam Gdzie", albo "Nie Wierz Nigdy Kobiecie" :) Widziałem go kilka razy na koncertach i miałem przyjemność brać udział w warsztatach - za każdym razem gra inaczej, szczególnie widać to w "obcym". On jest na takim poziomie intuicyjnym - nie gra nuta w nutę, tylko aby zrobić klimat piosence i... to w sumie jest fajne. Jak ktoś chce posłuchać oryginału to dzisiaj ma wszechobecny dostęp :)
Dzięki za komentarz.
Pozdrawiam
Ł.
Cholibka, nigdy nie słuchałem chłopaków na żywo. Było iść na koncert z koleżanką jak zapraszała...
@@dpfdestroyer8177 następnym razem jak Cię jakaś zaprosi i nie będziesz mógł iść to podaj je linka do tego kanału 😅
Fajne brzmienie co to za gitarka ?
Gitara Takamine P4DC + dedykowana przystawka TRI-AX 2. Niebagatelny wpływ na brzmienie miała kostka Taurus SERVO 2 - polecam sprawdzić jeśli grasz na gitarze "z kabla" ;)
Pozdrawiam
ja mam Helixa do kabla a widze ze ta gitara dosć droga co bys polecil amatorowi do domu w rownie dobrym guscie i barwie dzwieku ?
Zagraj jakies Flamenco. Np. Rubén Díaz Levaniegos & Moskito: «El Despertar» (Alegrías) - poszukaj na tubie.
Po co? Nie mam na to ochoty.
@@gitarowawyspa Dla mnie osobiscie wszyscy ci 'elektryczni" gitarzyści grający solówki na wyścigi kto szybciej, by sie posrali grając Flamenco... a i tak zawsze będą twierdzili, ze są najlepszymi gitarzystami.
A jeszcze co do historii gitary, to Flamenco tworzyło tę historię i to, ze dzisiaj ktoś może sobie pograć na gitarze elektrycznej jest wynikiem tego, ze jakiś innowator w przeszlosci wymyślił gitare klasyczna czy gitare Flamenco i Twoje pytanie "Po co?". Zatem odpowiedz... po co sie uczyć czytać, skoro dzisiaj juz w telefonie głos może nam wszystko przeczytać na głos.
@@jackswiatek5221 idąc Twoim tokiem myślenia zakładam, że zamiast używać kalkulatora to dzielisz ołówkiem na kartce pod kreską. Flamenco gra się palcami, po co się tego uczyć skoro moim celem jest np. granie metalu kostką? Szkoda czasu na granie flamenco. To takie myślenie starych belfrów ze skostniałych szkół państwowych.
@@gitarowawyspa Ludzie w skórze to nie tchórze :) Kolego gitarzysto... w latach 90 tych studiowałem flamenco, a później chodziłem z kolegami rockandrollowcami i metalami na imprezy. Grywalismy wszystko od Metallici do Claptona. I ja równo grałem z nimi. Dla wielu z nich juz trudniejsze utwory Claptona byly zbyt trudne. Dla mnie wyuczonego Flamenco, to bylo wlasciwie proste. Ale, gdy przychodziło do grania flamenco, to chłopaki niestety sie obsrywali... a wielu z nich twierdziło to samo co Ty... po co?
Poszukaj takiego gitarzysty: Matteo Mancuso - Silkroad. I jesli znasz angielski, to wyszukaj sobie wywiadu ze Stevem Vaiem na temat techniki gry Matteo.
Później poszukaj sobie tego gitarzysty: Antoine Boyer i zobacz jak płynnie koles przechodzi od grania palcami do grania kostka.
A na koniec posłuchaj tego albumu: "Friday Night in San Francisco" płyta nagrana wiele lat temu przez 3 gitarzystów, którzy każdy z nich gra inaczej... Paco de Lucia, Al Di Meola, i John McLaughlin.
@@gitarowawyspa
Tutaj jeszcze kilka moim zdaniem ciekawych gitarzystow, ktorzy pobierali lekcje u jak to nazywasz "starych belfrow". Zaznacz i wrzuc na tube i znajdziesz. Zalaczylbym linki, ale tube je wycina.
Antoine Boyer & Samuelito - Si Fuera Realidad
Antoine Boyer & Samuelito - Rebolerías
Calum Graham - The Nomad - Solo Acoustic Guitar
Calum Graham - Phoenix Rising (Solo Acoustic Guitar)
Co tu dużo gadać . Świetne wytłumaczenie a i kawałek mega.
Dzięki! :)
th-cam.com/video/vCTaruVNHMw/w-d-xo.html Wilki - Son of the Blue Sky
;) Swoją drogą bardzo lubię tę piosenkę "Albania to był raj..."
@@gitarowawyspa czy mógłbyś na opracowaniach wyjaśniać jaka jest ideologia grania tych dźwięków tzn. czy to są dźwięki jakiś akordów w jakiejś tonacji? Przecież Janek ich nie wziął z kosmosu tylko na pewno przyświecała mu jakaś idea, zamysł wynikający z teorii muzyki w komponowaniu tego utworu. Co to są pierwsze dźwięki D, Fis, G? Czy to jest jakiś akord, chyba nie? O ile mi wiadomo.
@@galanonim9007 jak najbardziej... postaram się w następnym opracowaniach wrzucać akordy nad tabulaturą. Ogólnie Janek wykorzystuje w tych zagrywkach dźwięki akordowe. Jakbyś chcieli zagrać te riffy akordowo (po "harcersku") to w RIFF 1 mamy w skrócie D, C i G (z dźwiękiem h w basie), natomiast w RIFF 2 są to w skrócie D, A, F, G. Jak zagrasz sobie te riffy na samych akordach to zobaczysz, że będzie się kleić z tym co gra Janek, czy ja w tym filmiku.
W tych riffach, które gra Janek dużo jest tzw. "sus'ów", czyli akordów zawieszonych, które potem rozwiązują się np. w G-dur w ostatniej zagrywce RIFF 2. Jak znam Janka, a miałem przyjemność być na warsztatach, które prowadził to on nie zastanawia się za bardzo co tam gra. Tak naprawdę, czy to w Marchewce, czy w Obcym na koncertach gra za każdym razem troszkę inaczej, ale zawsze dźwięki, które gra są dźwiękami akordowymi lub przejściowy jak wspomniane przeze mnie wyżej "sus'y" :)
Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest dla Ciebie wyczerpująca :)
Pozdrawiam
@@gitarowawyspa To co odpisałeś to miód na moje serce :). Proszę o więcej takiej teorii bo dla mnie to klucz do zrozumienia tego co amatorsko gram. Poluje na jakieś warsztaty z Jankiem bo mam mnóstwo merytorycznych pytań do jego sposobu podejścia komponowania utworu.
@@galanonim9007 cieszę się, że stanąłem na wysokości zadania. Co do warsztatów z Jankiem... byłem na jednych, dwugodzinnych i myślę, że możesz być zawiedziony. Janek podobnie jak w kwestii sprzętowych tak i w teorii tego co gra mało wie. On jest naturszczykiem. Sprawnie porusza się po instrumencie, bardziej bazuje na swoim wieloletnim doświadczeniu i intuicji niż jakiejś teorii. On nie powie Ci jakich używa skal, czy technik, jak się nazywają i tak dalej. Po prostu je zagra. Forma w jakiej to przekazuje jest bardzo podobna jak w jednym z filmów, w których omawia swój sprzęt: mówi bardzo ogólnikowo, a potem pałeczkę przejmuje jego techniczny, aby wyjaśnić choćby nazwy efektów :)
Jakbyś chciał więcej informacji odnośnie tego co pokazuję na moim kanale to napisz do mnie na FB lub maila.
W przyszłości może dorzucę więcej teorii, ale też nie za dużo, bo wolę skupić się na pokazaniu co jak zagrać bez zbędnej teorii, aby mieć szybko efekty :)
’Legancko
Cieszem siem 😉
Prawie się udało 😆😆😆
Prawie? Co masz na myśli?🙂
za dużo gadania o jakiś spięciach to grajacy musi przejsc sam pzdr
Tak jak mówiłem na początku filmiku... bardzo często widzę jak domorośli gitarzyście "przechodzą sami" pewne elementarne sprawy - potem trzeba korygować pewne nawyki, czy postawy w graniu. Wiesz... uczę na co dzień i widzę, że trzeba od samego początku uświadamiać, aby nie uczyć się grać z napięciem, czy wstrzymanym oddechem, bo potem ciało robi z tego nawyk i ciężko to wyplenić :) Dlatego im więcej tego typu informacji, przy zagrywkach tego typu tym więcej szczęśliwych gitarzystów, którzy grają na luzieee ;) Pozdro!
@@gitarowawyspa mam nadzieję że nie odebrałeś tego jako hejt tylko opinie też masz rację niektórym są potrzebne takie informacje a niektórzy przechodzą to sami ale nie mają złych nawyków są różni gitarzyści pozdrawiam
@@guitarplayyaro2756 dokładnie tak! Pamiętam jak sam ćwiczyłem zwrotkę w tej piosence i zwróciłem uwagę na spięcia u siebie. Tylko, że ja wiem co trzeba z tym zrobić, a na TH-cam ktoś może zaczynam i lepiej aby wiedział od samego początku ;) Pozdrawiam!
Son of the bluesky
Yeah!