Згоден з Вами, хотілося б, але записали лише по одній на серію. Починаючи з 5-ї серії, коли вони не будуть поділені на 2 частини, в кожному випуску пісня буде!
Боже! Просто новый стартап ! Снимай Sвэточку и будет у вас лям просмотров минимум! Это же просто золото для Ютуба и Тик Тока, контент создается сам собой)))
1:00 - фантастика! Не припиняю дивуватись! Який незвичний різновид образотворчого мистецтва!!! Та взагалі - диковинка на кожному кроці! Окрема радість за те, що подивився "зсередини", як виглядає чорноморське узбережжя України - там я не бував. P.S. А все ж таки: чому на чумацькому возі сиділи козаки з радянського мультику? )))
Ведучий тримає відео на собі. :) Очаків - турки - чумаки. Чумаки возили сіль туркам? Гола Пристань - ну нехай - голий перевіз. Але ж потрібно було грузити на корабль волів з возами? Сіль може і відвантажувалась -але ж чумацький шлях там не пролягав. Всі ж чекають нового, цікавого, але ж не вигаданого. Успіхів. :)
Дякуємо за коментар. Щодо Ваших сумнівів і питань: епізод в Голій Пристані (раніше Голий Перевіз) побудований на наступних джерелах: 1) Топонімічний словник України : словник-довідник / М. Т. Янко; Міжнар. фонд "Відродження". - Київ: Знання, 1998, с.100, де сказано наступне: "Гола Пристань (кол. Голий Перевіз) - м., рц. Херсонської обл. Розташоване на р. Конка, л. пр. Дніпра. Перші відомості відносяться до 1786. Колись через Голий Перевіз запорожці та чумаки возили сіль з Ягорлицьких соляних промислів"; 2) Стаття "Соляні промисли Кінбурнського півострова", де сказано: "У 1774 році сіль на [Кінбурнській] косі вибирали з 78 озер, за рік вивозили до 1000 волових возів. Територія коси була поділена таким чином: турки збирали сіль від берегів Чорного моря до половини ширини коси, а від лиману - запорозькі козаки. Ширина півострова, де вибирали сіль, 5.5 кілометра. Турки з моря підходили на суднах, ставали від берега у 3-4 кілометрах. Для перевантаження відправляли до берега малі човни, які через мілину не доходили до нього на 100 метрів, тому сіль по воді носили у мішках. Запорожці сіль перевозили човнами на правий берег Дніпра, ближче до Станіславового мису і солонців, іноді - і в Січ, куди приїздили купці з Польщі, міняли її на товари" Ця стаття у Вікіпедії базується на достатньо авторитетних джерелах, у нас немає підстав не довіряти цим даним. Якщо у Вас є інші дані - просимо поділитися. Наперед дякуємо.
@@aleksanderpolaczok6186 Спасибі за відповідь. Але ж "козаки перевозили на правий берег Дніпра". А 1000 возів вказано, скоріше за все, в якості міри. .Доставляти в голу місцину на лівий берег не мало сенсу. До приеднання Криму до Россії, в Кримського ханства була монополія на постачання солі. Соляні шляхи охоронялися фоортецями Кизи-Кермен (Берислав), Іслам-Кермен (Каховка). Сам шлях пролягав до переправи Чорна Долина-Чорнянка-Корсунь (залишився як оріентир Корсунівський монастир). Після Россійського вторгнення фортеці вже були не потрібні ф шлях пішов через Берислав. Якийсь час паромники мали монополію (можливо картельний зговір) Але з появою пароплава Куликовського вони збанкрутіли. По обсягам. В день переправлялось до 300 возів. Шлях в негоду мав в ширину до одного кілометра. Розповідайте і не зупиняйтеся. Це цікава тема.
@@igorshmaly3672 Дуже дякую за відповідь і побажання. З Вашим першим спостереженням я згоден. Дійсно, запорожці сіль переправляли з Кінбурна переважно човнами на правий берег Дніпра. Однак Ваші подальші тези є дискусійними, адже вони, по-перше, абсолютизують монополію Кримського ханства на постачання солі і, відповідно, стосуються соляного шляху з Кримських соляних озер, а в поданих мною цитатах говориться про соляний шлях з Кінбурнської коси, з Прогноїв, а по-друге, ігнорують факт існування поселень на Лівому березі в пониззі Дніпра. Наведу більш розлогу цитату: "Численні Кінбурзькі соляні озера запорожці найбільш активно освоювали в період Олешківської Січі, хоча перші згадки про доставку кінбурзької солі на Січ також стосуються першої половини XVII ст. У повідомленнях коша гетьману про розташування запорозьких постів у 1755 р. зазначається, що на низу Дніпра, в Прогноях, для згромадження солі знаходилася команда з полковником, писарем, осавулом, підписарем і підосавулом...Про те, що вони знаходились у розпорядженні запорожців, свідчить такий факт: під час переговорів у 1774 р. про передачу Росії Кінбурзької фортеці турецьке командування повідомило представників Росії, що соляні озера належать запорожцям, через що воно не має права розпоряджатися ними" (ПІРКО В. О. ЗАСЕЛЕННЯ І ГОСПОДАРСЬКЕ ОСВОЄННЯ СТЕПОВОЇ УКРАЇНИ В XVI-XVIII СТ.) Наведена цитата показує, по-перше, що монополія Кримського ханства на постачання солі була не повною, а по-друге, мала бути дорога з Кінбурнської коси на Олешки, яка неминуче мала йти повз Голий Перевіз (майбутню Голу Пристань). Також і в ХІХ ст., коли лівобережжя в пониззі Дніпра вже почало активно заселятися, ця дорога від Кінбурна на Олешки (які вже від 1802 р. були центром Дніпровського повіту Таврійської губернії) мала функціонувати. Звичайно, я жодним чином не хочу сказати, що вона мала велике значення в чумацькій історії - ні, лише переферійне. Але ж ми розповідаємо і про головні чумацькі шляхи, і про цікаві місцеві, як, наприклад у 4 серії про дороги з Чигирина до Суботова, чи з Суботова до Знам'янки (сподіваюся, що Ви переглянули її). Якщо у Вас є контраргументи - з задоволенням ознайомлюся. Найкраще було б з посиланнями на джерела.
@@aleksanderpolaczok6186 Ваша увага та розкриття питання по доброму дуже підкупає. :) Щиро дякую. Ви доповнюєте і знання про нашу історію. З вдячності розповідаю те що дізнався з 2008 року, після того як захопився історіею свого краю, а саме від Перекопу до Каховки. Це село Чорнянка. Чи була монополія Кримської солі на той час? Так. 1000 возів з Кінбурга - це об'єм возів за три дні по шляху Перекоп- Каховка. На косі було декілька рибзаводів. Чи враховувався їх обсяг споживання солі - важко сказати. Чи був шлях возами з коси до Гопри та Олешків для транспортування солі? З місцевих туристів майже всі провалювалися в пісках коси. Чим краще джип - тим довше йти за трактором. Шдях по суглинку та чорнозомах обирався не випадково. По піскам проходили тільки верхи та пішки.. Цікаво побудувати карту шляхів чумаків та побачити це "дерево"і. Враховуючи різні роки. Успіхів Вам. facebook.com/photo/?fbid=4080044225341675&set=gm.252265009825277
Дуже і дуже важлива та цікава тема, класний формат і крута зйомка, але трошки не вистачає акценту на самих героях сюжетів, розумію що в малу кількість часу ви питаєтесь вкласти багато знятого матеріала, та дуже сильний акцент на ведучому, часто говорить більше ніж ті у кого бере інтерв'ю, вибачте але склалось таке відчуття!
Молодец ведущий! Очень грамотно подобрал героев, особенно на привозе)))))))
Позитивний хлопака цей Назар))) Можливо й Чумак з нього буде такий як треба💪💪💪
Такий бомбезний випуск і малувато переглядів - треба розповсюдити! Персонажі колоритні, прекрасні види і шикарна пісня - це варто почути!
Такі коротенькі випуски🥺
Хочеться насолоджуватися весь день цими відео🥰🥰🥰
Про рыбку замечательный стишок
А какие картины волшебные, это капец как прикольно)
лучший момент серии
Фишки выпуска🥳🥳🥳 это Юрий и Светик. Они неповторимы🥰🤣 Только ради них пересмотрела раз так с 1🙃
А они всегда такие веселые интересно?) Или счастливые?.. Хм...
Назар, женитесь на Светлане💘) Вы созданы друг для друга💞💞💞
Знову ці чуваки мені трапляються на очі) Зараз погляну, що вони там роблять...)
ПеСЕН!!!! Создатели, надо больше ПеСеН в выпусках!!!
Поют народные таланты действительно так, что можно заслушаться)
Згоден з Вами, хотілося б, але записали лише по одній на серію. Починаючи з 5-ї серії, коли вони не будуть поділені на 2 частини, в кожному випуску пісня буде!
@@aleksanderpolaczok6186 Суперово!!🥳🥳🥳 Просто Классссссссс🤩🤩🤩
Цікава тема вибрана для вивчення👍 Буду чекати на продовження!
Оооой! Одеса зразу чується! Дай Бог здоров’я всім😘
Это точно) Ещё одной такой Одессы нет на целом белом свете))
Дуже цікаво! Шкода, що такі короткі відео!
Одесса - просто самое любимое место в Украине!!! Колорит местный обожаю!!!)
Сто лет уже там не был( Интересно посмотреть как там всё изменилось за это время😎
О! Хороший выпуск ! Интересный проект
Клас!)
Делай то, что должен, будет то, что будет,
Кто-то тебя поддержит, кто-то тебя осудит -
Главное - мир уже Не забудет!
Как можно договориться с ветром?🤣 Юмор на грани фантастики🤣🤣
это же каста "Отлетевших"
можно )))место такое что многое можно
Як же мені захотілося рибки червоної😊😊😊 Побігла поки ще магазин відчинений 😊 Дякую😊
Каждый раз жду вашего служащего выпуска!!!
дуже колоритний Юрій, він сам як артефакт
Я помітила, що майже в кожній серії є такі особливі люди😉
За артефакт дякую))красно
Светка точно брялиант💍💍💍 невиданной красоты)
Там таких Светок, що можна на єкспорт відправляти)))))))
Выпуск про Одессу самый удачный и по людям и по монтажу
Контрастно с Карпат перенеслись в Одессу))) И везде есть свои таланты 👍
Занимательно. Этот выпуск пока самый нормальный.
Так захотілося в Одессу
Десь колись Чумак😂, десь колись Козак😂
Чумаки то певно відгалуження козацтва але це тільки припущення;)
Бабка на рынке отожгла 😂😂😂
На каждом рынке нашей страны можно собирать народную мудрость)
Боже! Просто новый стартап ! Снимай Sвэточку и будет у вас лям просмотров минимум!
Это же просто золото для Ютуба и Тик Тока, контент создается сам собой)))
Вот вам і Адесський юмАр🥰🥰🥰 Обожнюю 😜
да! Одесса такая )
Клёвий прикид у дідугана
Це не "прикид", а сенс життя)))
@@ИнусикМурМур якщо за мене ..то таки да)
Люди з палкою інакше звуться ))
ахахаха)
лингвист профи)
CCCсветочкААА! ПушкаРакета
))))))))))Стопроцентов!!! Светочке надо свой блог однозначно)
Ведучий відіграє надважливу роль. З цими його шуточками набагато цікавіше дивитися.
Светочка топ ❤️❤️❤️
на максималках ТОП!
1:00 - фантастика! Не припиняю дивуватись! Який незвичний різновид образотворчого мистецтва!!!
Та взагалі - диковинка на кожному кроці!
Окрема радість за те, що подивився "зсередини", як виглядає чорноморське узбережжя України - там я не бував.
P.S. А все ж таки: чому на чумацькому возі сиділи козаки з радянського мультику? )))
Дякуємо за коментар. Про зв'язок козаків і чумаків якраз йтиметься у наступній серії
@@aleksanderpolaczok6186 ждеммм
🔥
вот мне интересно, это ребята сами придумали и реализовали данный проект?
В любом случае проект очень нужный сегодня и не только)
Только ведущий старается ....
почему? Так не корректно говорить, мне кажется
Почуму только? Все люди интересные по своему, только чинуша как ложка дёгтя в этом выпуске)))
Ведучий тримає відео на собі. :) Очаків - турки - чумаки. Чумаки возили сіль туркам? Гола Пристань - ну нехай - голий перевіз. Але ж потрібно було грузити на корабль волів з возами? Сіль може і відвантажувалась -але ж чумацький шлях там не пролягав. Всі ж чекають нового, цікавого, але ж не вигаданого. Успіхів. :)
Дякуємо за коментар. Щодо Ваших сумнівів і питань: епізод в Голій Пристані (раніше Голий Перевіз) побудований на наступних джерелах: 1) Топонімічний словник України : словник-довідник / М. Т. Янко; Міжнар. фонд "Відродження". - Київ: Знання, 1998, с.100, де сказано наступне: "Гола Пристань (кол. Голий Перевіз) - м., рц. Херсонської обл. Розташоване на р. Конка, л. пр. Дніпра. Перші відомості
відносяться до 1786. Колись через Голий Перевіз запорожці та
чумаки возили сіль з Ягорлицьких соляних промислів"; 2) Стаття "Соляні промисли Кінбурнського півострова", де сказано: "У 1774 році сіль на [Кінбурнській] косі вибирали з 78 озер, за рік вивозили до 1000 волових возів. Територія коси була поділена таким чином: турки збирали сіль від берегів Чорного моря до половини ширини коси, а від лиману - запорозькі козаки. Ширина півострова, де вибирали сіль, 5.5 кілометра. Турки з моря підходили на суднах, ставали від берега у 3-4 кілометрах. Для перевантаження відправляли до берега малі човни, які через мілину не доходили до нього на 100 метрів, тому сіль по воді носили у мішках. Запорожці сіль перевозили човнами на правий берег Дніпра, ближче до Станіславового мису і солонців, іноді - і в Січ, куди приїздили купці з Польщі, міняли її на товари" Ця стаття у Вікіпедії базується на достатньо авторитетних джерелах, у нас немає підстав не довіряти цим даним. Якщо у Вас є інші дані - просимо поділитися. Наперед дякуємо.
@@aleksanderpolaczok6186 десь 20-30відсотків від загального обороту Соляних складів -мкрн Миколаєва зараз..припадає на дубки-баркаси)
@@aleksanderpolaczok6186 Спасибі за відповідь. Але ж "козаки перевозили на правий берег Дніпра". А 1000 возів вказано, скоріше за все, в якості міри. .Доставляти в голу місцину на лівий берег не мало сенсу. До приеднання Криму до Россії, в Кримського ханства була монополія на постачання солі. Соляні шляхи охоронялися фоортецями Кизи-Кермен (Берислав), Іслам-Кермен (Каховка). Сам шлях пролягав до переправи Чорна Долина-Чорнянка-Корсунь (залишився як оріентир Корсунівський монастир). Після Россійського вторгнення фортеці вже були не потрібні ф шлях пішов через Берислав. Якийсь час паромники мали монополію (можливо картельний зговір) Але з появою пароплава Куликовського вони збанкрутіли. По обсягам. В день переправлялось до 300 возів. Шлях в негоду мав в ширину до одного кілометра. Розповідайте і не зупиняйтеся. Це цікава тема.
@@igorshmaly3672 Дуже дякую за відповідь і побажання. З Вашим першим спостереженням я згоден. Дійсно, запорожці сіль переправляли з Кінбурна переважно човнами на правий берег Дніпра. Однак Ваші подальші тези є дискусійними, адже вони, по-перше, абсолютизують монополію Кримського ханства на постачання солі і, відповідно, стосуються соляного шляху з Кримських соляних озер, а в поданих мною цитатах говориться про соляний шлях з Кінбурнської коси, з Прогноїв, а по-друге, ігнорують факт існування поселень на Лівому березі в пониззі Дніпра. Наведу більш розлогу цитату: "Численні Кінбурзькі соляні озера запорожці найбільш активно освоювали в період Олешківської Січі, хоча перші згадки про доставку кінбурзької солі на Січ також стосуються першої половини XVII ст. У повідомленнях коша гетьману про розташування запорозьких постів у 1755 р. зазначається, що на низу Дніпра, в Прогноях, для згромадження солі знаходилася команда з полковником, писарем, осавулом, підписарем і підосавулом...Про те, що вони знаходились у розпорядженні запорожців, свідчить такий факт: під час переговорів у 1774 р. про передачу Росії Кінбурзької фортеці турецьке командування повідомило представників Росії, що соляні озера належать запорожцям, через що воно не має права розпоряджатися ними" (ПІРКО В. О. ЗАСЕЛЕННЯ І ГОСПОДАРСЬКЕ ОСВОЄННЯ СТЕПОВОЇ УКРАЇНИ В XVI-XVIII СТ.) Наведена цитата показує, по-перше, що монополія Кримського ханства на постачання солі була не повною, а по-друге, мала бути дорога з Кінбурнської коси на Олешки, яка неминуче мала йти повз Голий Перевіз (майбутню Голу Пристань). Також і в ХІХ ст., коли лівобережжя в пониззі Дніпра вже почало активно заселятися, ця дорога від Кінбурна на Олешки (які вже від 1802 р. були центром Дніпровського повіту Таврійської губернії) мала функціонувати. Звичайно, я жодним чином не хочу сказати, що вона мала велике значення в чумацькій історії - ні, лише переферійне. Але ж ми розповідаємо і про головні чумацькі шляхи, і про цікаві місцеві, як, наприклад у 4 серії про дороги з Чигирина до Суботова, чи з Суботова до Знам'янки (сподіваюся, що Ви переглянули її). Якщо у Вас є контраргументи - з задоволенням ознайомлюся. Найкраще було б з посиланнями на джерела.
@@aleksanderpolaczok6186 Ваша увага та розкриття питання по доброму дуже підкупає. :) Щиро дякую. Ви доповнюєте і знання про нашу історію. З вдячності розповідаю те що дізнався з 2008 року, після того як захопився історіею свого краю, а саме від Перекопу до Каховки. Це село Чорнянка. Чи була монополія Кримської солі на той час? Так. 1000 возів з Кінбурга - це об'єм возів за три дні по шляху Перекоп- Каховка. На косі було декілька рибзаводів. Чи враховувався їх обсяг споживання солі - важко сказати. Чи був шлях возами з коси до Гопри та Олешків для транспортування солі? З місцевих туристів майже всі провалювалися в пісках коси. Чим краще джип - тим довше йти за трактором. Шдях по суглинку та чорнозомах обирався не випадково. По піскам проходили тільки верхи та пішки.. Цікаво побудувати карту шляхів чумаків та побачити це "дерево"і. Враховуючи різні роки. Успіхів Вам. facebook.com/photo/?fbid=4080044225341675&set=gm.252265009825277
Ну почему всё хорошее так быстро заканчивается?(((
новый проект не за горами)0
Леонид какой-то на понтах)
Дуже і дуже важлива та цікава тема, класний формат і крута зйомка, але трошки не вистачає акценту на самих героях сюжетів, розумію що в малу кількість часу ви питаєтесь вкласти багато знятого матеріала, та дуже сильний акцент на ведучому, часто говорить більше ніж ті у кого бере інтерв'ю, вибачте але склалось таке відчуття!
На мою думку , ці відео цікаві тільки через ведучого, забрати його і буде скукота))
@@kozakroman6064 підтримую вашу думку! Відео є цікавими бо ведучий дає йому настрій)
@@РостиславЛомпас-ь9ш згоден..Назар пробив й мене на їмпровізацію
Це будуть всі відео про сіль …(
И да и нет наверное)) Больше про людей и традиции)
Иконы нарисованные на рыбе? Вы серьёзно? Ну а как же запах?...
А запах нечисть в дороге отгоняет)))))
опять про солььь....а где песни?
Треба додивитися до кінця. Наприкінці дуже гарна пісня!
хоть до конца досмотрел был) Марти))
Про Крым хотелось бы не упоминать (((((
а что про него упоминать, Крым - Украина!
Пропонуєте забути?
А якщо чумаки возили сіль в більшості з Криму, то що робити? Пікати це слово?))))
Это не возможно! Крым в навсегда в сердцах!💞
пісня фантастична і виконання бездоганне
Це певно найкраща частина цього відео
Підтримую!
Дякую вам!!!💔💔💔