Díky za úžasné video. K přehradě Vajont občas jezdím a potvrzuji, že z toho místa jde husí kůže. Celé neštěstí se stalo jenom kvůli chamtivosti lidí kteří položili vlastní finanční zisk nad lidské životy. Kdyby Monte Toc nebyl nestabilní, mohla funkční přehrada ekonomicky pozvednout celou oblast. Nyní jsou v okolí pouze vylidněné vesničky s rozpadajícími se kamennými domy a posledními pár obyvateli, kteří dožívají v místě, kde se narodili. Longarone bylo znovu postaveno, ale vzpomínky na tragédii jsou všudypřítomné.
Díky za tohle video pane Mareši. Byl jsem shodou okolností na Vajontu týden po Vás. Je to opravdu dechberoucí pohled. A při vědomí toho co se tam odehrálo, mrazí v zádech.
Velmi pekne video, az na to vyslovovanie talianskych miest velmi velmi pekne. Trochu mi to pripomina nasu priehradu Valle Verzasca v Tessin, v momente ked bude nadrz uplne napustena a dojde k poskodeniu hradze odhaduju vlnu vo vyske 400m. V roku 2021 nadrz bola vypustena do poslednej kvapky, bolo vidiet celu dedinku ktora sa nachadza pod vodou, prisli turisti z celeho sveta.
Paráda, tolik let a pořád je něco nového k vyprávění o této události. Zkuste i tragedii v obci Stava. Podobný osud i když ne tolik obětí. Důvod hamižnosti ale zůstává.
Ano je to tak, to mrazení mám ještě po letech. Na místě jsem byl už dvakrát, a opravdu ten pocit je tam zvláštní. Strávil jsem tam pokaždé půl dne a spousta míst prochodil, ale představit si to neštěstí je nemožné.
Krasne video. V roku 2011 som sa tam vybral a veru bol to neskutocny zazitok sadnut si v udoli vedla riecky s vyhladom na priehradu a predstavovat si ake to bolo v tu osudnu noc ked sa ponad uz tak vysoku hradzu 263m valila tsunami. Neskor som si tam postavil stan, samozrejme vyssie nad rieckou a veru bola to velmi divna noc. Len zrovna bol v Taliansku sviatok, tak som sa na korunu hradze a na most pod bypass potrubim nedostal.
Osobně jsem to místo navštívila. Hrozné bylo vidět jména všech lidi ,kteří tam zahynuli. Blízko toho místa žije jeden umělec/spisovatel Corona ,jehož celá rodina tam zahynula . Napsal o tom velmi poutavou knihu. Zajímavé pro mne bylo,že se to tam jmenuje Vajont ,což v překladu znamená padat dolů. Už jen podle toho názvu bych tam přehradu nastavila.
@@jitlik Tak to asi v mají na Italské Wikipedii popletené a nevědí, proč si to tak pojmenovali. Měli by si překontrolovat zdroje. it.m.wikipedia.org/wiki/Vajont_(torrente)
@@jiko8879 lepší než Wikipedia je zajet si tam osobně a popovídat si s místními. Ti budou určitě vědět víc než Wikipedia, která se mýlí poměrně často a ráda. Ale to by bylo na jiné téma. 🙂
Jsem elektro energetik - projektant, a z každé přehrady mám husí kůži. Člověk nikdy neví co se stane. A z přehrady Vajont jde opravdu husí kůže a nebál bych se říct i strach. Rád bych se tam někdy vypravil a chtěl ji vidět na vlastní oči.
@@garminbreak Film jsem viděl, je zpracovaný pěkně. Pátral jsem i po dokumentech nebo dokumentárních filmech, ale nic jsem nenašel, vyjma toho celovečerního filmu.
Stavitele zajímala geologie svahů pouze v místě základů a ukotvení hráze, ale nezajímala je geologie svahů, které byly později zatopeny nádrží. Samotná hráz byla postavena dobře a masivně. Nutno uvážit, že při této katastrofě vydržela několikanásobek toho, na co byla projektována... Příčinou celého neštěstí byla vrstva jílu hluboko v podloží. Miliony let odvodněné údolí nepředstavovalo problém. Až jílová vrstva nasákla vodou z naplněné nádrže, tak byla katastrofa dokonána. Zajímavá rekonstrukce katastrofy zde: th-cam.com/video/BK5uwnVCeCw/w-d-xo.html Určitě stojí za vidění i film "Vajont - šílenství mužů", ze kterého je ve videu několik záběrů a který je na YT zde: th-cam.com/video/H3IwAdrCdgQ/w-d-xo.html Posledních 25 minut doslova bere dech. Ještě poznámka k elektrárně. Ta (zničená) na snímcích není hlavní. Velká elektrárna (Centrale di Soverzene) stojí od hráze poměrně daleko po proudu řeky Piave. Je do ní přivedena voda z celé soustavy přehrad a Vajont byl součástí této soustavy. Před tělesem hráze přehrady Vajont je vidět most, který nese potrubí přivaděče. Edit: našel jsem video z elektrárny: th-cam.com/video/p4xshoAAzoo/w-d-xo.html
Na této katastrofě mě vždy fascinovalo, že hráz to přežila téměř bez ztráty kytičky. V nějakém dokumentu byla na dobové (cca rok 2000 něco) pc technice ukázána simulace té vlny. Dost nepředstavilelné v reálu. Zajímavá by byla simulace a vizualizace na dnešní technice.
@@vitasstefan4764 Možná je to on - název si nepamatuju. Byla to kombinace hraného filmu s výpověďmi očitých svědků a obětí, které tu katastrofu přežili.
Vajont (a aj Pontesei) som navštívil pred par rokmi. Úchvatna stavba! Ako som tak stál na vyhliadke pri parkovisku a hľadel na tú ohromnú horu zeminy, ktorá sa zosunula, tak mi doslova padla sánka
V Longarone se pořádají veletrhy pro prodejce zmrzliny. Film o katastrofě jsem viděla den před odjezdem. Trh trval pět dnů, napadla spousta sněhu a samo výstaviště je na místě zničeného městečka. Fajn mi tam nebylo.
Detailněji, co se týká průběhu katastrofy je to zpracováno v jednom díle dokumentárního seriálu "vteřiny před katastrofou" - Paradoxně ten sesuv způsobili tím, že "hýbali s hladinou" v přehradě a to mělo za následek ten obří "šplouchanec"
@@petrdavidov9282 Mareš má celkem spoustu dílů, ve kterých pouze "popularizuje" obecně známá fakta o významných událostech, o kterých ale mnoho lidí nemá ani tušení. "Badatelství" to úplně není, spíš vzdělávání.
Nie som si isty Tvojim zaverom, keby to plnili naraz, zosunulo by sa to tak ci tak, mozno by to bolo este horsie, keby sa svah odtrhol pri plnom napusteni priehrady na vyskovu kotu 722 metrov.
@@petrdavidov9282 Dik za poucenie. Zistoval som si dost. Aj po geologickej stranke. Priehrada na tom mieste bola od zaciatku odsudena bud k zaniku, alebo velkemu problemu. U mna su za saskov zasa ludia, ktori iba nekonstruktivne trepu 2 na tri, napriklad ako Ty. A je mi uplne jedno, kto to je.
Opravdu zajímavé místo. Vidět to v reálu byl zážitek, bohužel jsem na to měl jen necelé 2 minuty, když autobus stál na semaforu před tunelem. Tady člověk vidí, jak mocná je příroda.
"Nejnižší místo nově vytvořeného údolí bylo o 100 metrů výše, než koruna hráze." Nebyl to nějaký přeřek, nemělo tam být "nejvyšší"? Nějak si to neumím představit. [7:21] [EDIT: Ještě me napadlo, že možná špatně rozumím pojmu "koruna hráze". Rozumím tomu správně, že to je pochozí horní okraj stavby hráze?]
Já jsem to "nejnižší místo údolí" pochopil jako nejvyšší bod pomyslné čáry, která vede po dně údolí v jeho ose (té se snad odborně říká údolní čára neboli údolnice), tj, jako jakési nejvyšší sedlo, které by musel překonat ten, kdo by šel podélně po dně údolí. Tj. de facto nejnižší bod koruny hráze, která vznikla závalem, čili výška hladiny, které by jezero muselo dosáhnout, aby tím místem údolí protekla voda. Nejnižší místo profilu údolí v místě nejvyššího bodu údolnice.
Tak pokud to mohu vysvětlit, tak je to nejnižší bod závalu, kudy se případná voda protékající údolím mohla dostat do zbytkové nádrže u tělesa přehrady Vajont. Snad je tato formulace i vysvětlením toho, proč jsem použil jednodušší.
Tak tohle Italové nějak nevychytali hlavně nechápu proč ne evakuovali těch dva tisice lidi ze všech těch vesnic pryč To je prostě základ když dělám takové věci ale je dost možný že v šedesátých letech na na nějakou bezpečnost dost lidí kašlala a není to jak dneska
Dělali modely, výpočty, v mezích tehdejších možností a počítali vždy s menším objemem hory a delším časem sesuvu. Podle všech modelů, které stavitelé a elektrárenská společnost měli, mělo po dosažení "bezpečné" výšky hladiny jít skutečně "jen" o takové mohutné vlnobití v přehradě, nemělo se to vůbec přes hráz dostat. Počítali s tím, že vznikne horní a dolní jezero, už stavěli spojovací tunel, o němž je zde ve videu zmínka ... Mimo to, zkuste si představit ten ekonomický a, řekněme, politický vliv, kdyby se negativní či přímo poplašné informace dostaly ven k lidem. Peníze vládnou světem. Kráčející hora je ovšem všechny "překvapila" a obyvatelé přilehlých vesnic to tvrdě odskákali. Obdivuju ovšem dodnes v místě žijící přeživší i potomky tehdejších přeživších, že v tom kraji dokázali zůstat.
Naštěstí dálnice u Dobkoviček tak velké neštěstí způsobit nemohla, ale přístup je stále stejný. Sesuvy nesesuvy, přece nebudeme poslouchat nějaké ekoteroristy, kteří brání pokroku.
O danem nestesti jsem zhledl dokument na youtubku davno tomu.... Proste chybou bylo uz prvni napusteni na plno a pak dalsi napousteni a vypousteni jen dilo dokonalo, protoze v hornine byla nepropustna vrstva jilu, po kterem se svah urval...
Nikdy tam neměla stát. Věděli, že může dojít ke katastrofě. Na univerzitě vytvořili model přehrady, provedli i pokusy. Mohli včas evakuovat obyvatele. Domnívali se, že snížením hladiny přehrady se po sesuvu nevytvoří obrovská vlna. Bohužel to nepomohlo.
Celkem standardni bordel jako vsude, vzdy u nas padaji mosty na vlaky a nikdo nebyl odsouzen ani na ten rok. Dalnice se stavej v sesuvu, a kazdorocne nas to stoji miliardy (jezdim tam, takze vim, ze tam dilatace prekopavaj prakticky porad a vozovka se na spouste mistech rozpada = stale to ujizdi).
Nikdy bych nevěřil, že taková přírodní scenérie je možná přímo v Evropě. K tomu sesuvu: 3 mil. m3 ... luhačovická přehrada, kterou mám poblíž, má objem 2,7 mil. m3. Nepředstavitelné.
Ak by to niekoho zaujímalo tu je kompletný dokument th-cam.com/video/BK5uwnVCeCw/w-d-xo.html&ab_channel=SUPERTEAM. Dúfam že sa pán Mareš nebude hnevať že to sem dávam.
Nelíbí se mi podvodné reklamy ve vaší výdejích. To jaké reklamy, se v nich objeví… vy asi neovlivníte!😔 vaše vydea mám ale rád a pravidelně vaše příspěvky odebírám.
Díky za úžasné video. K přehradě Vajont občas jezdím a potvrzuji, že z toho místa jde husí kůže. Celé neštěstí se stalo jenom kvůli chamtivosti lidí kteří položili vlastní finanční zisk nad lidské životy. Kdyby Monte Toc nebyl nestabilní, mohla funkční přehrada ekonomicky pozvednout celou oblast. Nyní jsou v okolí pouze vylidněné vesničky s rozpadajícími se kamennými domy a posledními pár obyvateli, kteří dožívají v místě, kde se narodili. Longarone bylo znovu postaveno, ale vzpomínky na tragédii jsou všudypřítomné.
Tak jako je to mnohde jinde.
Díky za tohle video pane Mareši. Byl jsem shodou okolností na Vajontu týden po Vás. Je to opravdu dechberoucí pohled. A při vědomí toho co se tam odehrálo, mrazí v zádech.
Já mám rád na spaní všechno delší..... Ale tak si toho pustim víc. Tohle samozřejmě člověk zna, ale zase jiný pohled. Díky za to
Velmi pekne video, az na to vyslovovanie talianskych miest velmi velmi pekne.
Trochu mi to pripomina nasu priehradu Valle Verzasca v Tessin, v momente ked bude nadrz uplne napustena a dojde k poskodeniu hradze odhaduju vlnu vo vyske 400m.
V roku 2021 nadrz bola vypustena do poslednej kvapky, bolo vidiet celu dedinku ktora sa nachadza pod vodou, prisli turisti z celeho sveta.
Paráda, tolik let a pořád je něco nového k vyprávění o této události. Zkuste i tragedii v obci Stava. Podobný osud i když ne tolik obětí. Důvod hamižnosti ale zůstává.
Skvěle zpracováno. Moc děkujeme :-)
Ano je to tak, to mrazení mám ještě po letech. Na místě jsem byl už dvakrát, a opravdu ten pocit je tam zvláštní. Strávil jsem tam pokaždé půl dne a spousta míst prochodil, ale představit si to neštěstí je nemožné.
Skvele spracovane video :) len tak ďalej :)
Doporučuji navštívit i italskou přehradu Gleno. Protržená....taky zážitek.
Tam jsem letos byl a je to nádherná, nádherné místo, nádherný monument.
Mám se ještě co učit, takhle hezky jsem dané téma nezpracoval. Jsme se museli letos minout.
W
Krasne video. V roku 2011 som sa tam vybral a veru bol to neskutocny zazitok sadnut si v udoli vedla riecky s vyhladom na priehradu a predstavovat si ake to bolo v tu osudnu noc ked sa ponad uz tak vysoku hradzu 263m valila tsunami. Neskor som si tam postavil stan, samozrejme vyssie nad rieckou a veru bola to velmi divna noc. Len zrovna bol v Taliansku sviatok, tak som sa na korunu hradze a na most pod bypass potrubim nedostal.
Osobně jsem to místo navštívila. Hrozné bylo vidět jména všech lidi ,kteří tam zahynuli. Blízko toho místa žije jeden umělec/spisovatel Corona ,jehož celá rodina tam zahynula . Napsal o tom velmi poutavou knihu.
Zajímavé pro mne bylo,že se to tam jmenuje Vajont ,což v překladu znamená padat dolů. Už jen podle toho názvu bych tam přehradu nastavila.
Myslím, že jméno Vajont je odvozeno z latinského "vallion" což znamená valle-údolí a "t" na konci jména Vajont je posilující ve významu "Velké údolí".
@@jiko8879 není. Je to z tamního nářečí a opravdu to znamená padat.
@@jitlik Tak to asi v mají na Italské Wikipedii popletené a nevědí, proč si to tak pojmenovali. Měli by si překontrolovat zdroje. it.m.wikipedia.org/wiki/Vajont_(torrente)
@@jiko8879 lepší než Wikipedia je zajet si tam osobně a popovídat si s místními. Ti budou určitě vědět víc než Wikipedia, která se mýlí poměrně často a ráda. Ale to by bylo na jiné téma. 🙂
Jsem elektro energetik - projektant, a z každé přehrady mám husí kůži. Člověk nikdy neví co se stane. A z přehrady Vajont jde opravdu husí kůže a nebál bych se říct i strach. Rád bych se tam někdy vypravil a chtěl ji vidět na vlastní oči.
Skus pozriet film Vajont - Silenstvi muzu. Velmi dobre spracovane a este lepsie natocene.
@@garminbreak Film jsem viděl, je zpracovaný pěkně. Pátral jsem i po dokumentech nebo dokumentárních filmech, ale nic jsem nenašel, vyjma toho celovečerního filmu.
@@TeodorKomarek Skus este Sekundy pred katastrofou Tsunami v horach, urcite ocenis aj to. Je to na YT.
@@garminbreak díky z a tip. Mrknu na to zítra!
Tohle jednou čeká i Prahu až povolí kaskáda
Stavitele zajímala geologie svahů pouze v místě základů a ukotvení hráze, ale nezajímala je geologie svahů, které byly později zatopeny nádrží. Samotná hráz byla postavena dobře a masivně. Nutno uvážit, že při této katastrofě vydržela několikanásobek toho, na co byla projektována... Příčinou celého neštěstí byla vrstva jílu hluboko v podloží. Miliony let odvodněné údolí nepředstavovalo problém. Až jílová vrstva nasákla vodou z naplněné nádrže, tak byla katastrofa dokonána.
Zajímavá rekonstrukce katastrofy zde: th-cam.com/video/BK5uwnVCeCw/w-d-xo.html
Určitě stojí za vidění i film "Vajont - šílenství mužů", ze kterého je ve videu několik záběrů a který je na YT zde: th-cam.com/video/H3IwAdrCdgQ/w-d-xo.html Posledních 25 minut doslova bere dech.
Ještě poznámka k elektrárně. Ta (zničená) na snímcích není hlavní. Velká elektrárna (Centrale di Soverzene) stojí od hráze poměrně daleko po proudu řeky Piave. Je do ní přivedena voda z celé soustavy přehrad a Vajont byl součástí této soustavy. Před tělesem hráze přehrady Vajont je vidět most, který nese potrubí přivaděče.
Edit: našel jsem video z elektrárny: th-cam.com/video/p4xshoAAzoo/w-d-xo.html
Na této katastrofě mě vždy fascinovalo, že hráz to přežila téměř bez ztráty kytičky. V nějakém dokumentu byla na dobové (cca rok 2000 něco) pc technice ukázána simulace té vlny. Dost nepředstavilelné v reálu. Zajímavá by byla simulace a vizualizace na dnešní technice.
Síla moderní techniky v modelování jevů tohoto typu je spíš v tom že by to "moderní" silikon překousal rychleji než systém na kterém to modelovali
@@kopykat9993 Jasně, ale líbila by se mi spíš vizualizace (co nejreálněji vypadající) založena na tom modelu
@@IronCZ tak to se nejedná o simulaci vlny ale CGI. :))
@@kopykat9993 ovšem na základě modelu/studie 🙂
@@IronCZ v tom případě bohatě stačí to co už je. 🙃
Voda je zivel. Nadherna pocitacova simulace presunu masi vody 😊
Dobře 👍👍👍
Díky
Opět moc zajímavý dokument 👍.
O stavění téhle přehrady a následné katastrofě existuje film, který jsem viděla. Mrazí mě ještě dnes, když pomyslím na ty zbytečně zmařené životy.
@@vitasstefan4764 Možná je to on - název si nepamatuju. Byla to kombinace hraného filmu s výpověďmi očitých svědků a obětí, které tu katastrofu přežili.
Název videa je teda divnej, aspoň pro mě. Jinak videa hezká a koment celkem odpovídá skutečnostem.
Vajont (a aj Pontesei) som navštívil pred par rokmi. Úchvatna stavba! Ako som tak stál na vyhliadke pri parkovisku a hľadel na tú ohromnú horu zeminy, ktorá sa zosunula, tak mi doslova padla sánka
skvele video.Nikdy jsem o tom naslisel.
Ty postavičky na kolejích v 6:28 jsou nějaký easter egg ? :D
V Longarone se pořádají veletrhy pro prodejce zmrzliny. Film o katastrofě jsem viděla den před odjezdem. Trh trval pět dnů, napadla spousta sněhu a samo výstaviště je na místě zničeného městečka. Fajn mi tam nebylo.
Tak to byl tedy pořádnej šplouch. Poučení na další nestavět taková díla v nestabilním zvětralém prostředí.
Tak to bolo ozaj smutné.
Detailněji, co se týká průběhu katastrofy je to zpracováno v jednom díle dokumentárního seriálu "vteřiny před katastrofou" - Paradoxně ten sesuv způsobili tím, že "hýbali s hladinou" v přehradě a to mělo za následek ten obří "šplouchanec"
Přesně, tohle je celkem zbytečný díl Marešova ega. Něco jiného by bylo, kdyby informace zásadně doplnil.
@@petrdavidov9282 Mareš má celkem spoustu dílů, ve kterých pouze "popularizuje" obecně známá fakta o významných událostech, o kterých ale mnoho lidí nemá ani tušení. "Badatelství" to úplně není, spíš vzdělávání.
Nie som si isty Tvojim zaverom, keby to plnili naraz, zosunulo by sa to tak ci tak, mozno by to bolo este horsie, keby sa svah odtrhol pri plnom napusteni priehrady na vyskovu kotu 722 metrov.
@@garminbreak Než se začneš vyjadřovat, tak si něco zjisti. Takhle seš za šaška. (Jako většina slováků na odborných českých kanálech.)
@@petrdavidov9282 Dik za poucenie. Zistoval som si dost. Aj po geologickej stranke. Priehrada na tom mieste bola od zaciatku odsudena bud k zaniku, alebo velkemu problemu.
U mna su za saskov zasa ludia, ktori iba nekonstruktivne trepu 2 na tri, napriklad ako Ty. A je mi uplne jedno, kto to je.
2:14 - a bicykel Archangela Tizianiho sa našiel? 😳
Je to smutné miesto. Monte Toc (Kráčajúci vrch) sa stále zosúva - kameň po kamneni.
Opravdu zajímavé místo. Vidět to v reálu byl zážitek, bohužel jsem na to měl jen necelé 2 minuty, když autobus stál na semaforu před tunelem. Tady člověk vidí, jak mocná je příroda.
To je smůla, obvykle se čeká kolem 10 minut 😂
"Nejnižší místo nově vytvořeného údolí bylo o 100 metrů výše, než koruna hráze." Nebyl to nějaký přeřek, nemělo tam být "nejvyšší"? Nějak si to neumím představit. [7:21] [EDIT: Ještě me napadlo, že možná špatně rozumím pojmu "koruna hráze". Rozumím tomu správně, že to je pochozí horní okraj stavby hráze?]
Já jsem to "nejnižší místo údolí" pochopil jako nejvyšší bod pomyslné čáry, která vede po dně údolí v jeho ose (té se snad odborně říká údolní čára neboli údolnice), tj, jako jakési nejvyšší sedlo, které by musel překonat ten, kdo by šel podélně po dně údolí. Tj. de facto nejnižší bod koruny hráze, která vznikla závalem, čili výška hladiny, které by jezero muselo dosáhnout, aby tím místem údolí protekla voda. Nejnižší místo profilu údolí v místě nejvyššího bodu údolnice.
@@breznik1197 diky za vysvetleni
@@MartinSwiech Je pravda, že to bylo řečeno dost nejasně, či spíš chybně.
Tak pokud to mohu vysvětlit, tak je to nejnižší bod závalu, kudy se případná voda protékající údolím mohla dostat do zbytkové nádrže u tělesa přehrady Vajont. Snad je tato formulace i vysvětlením toho, proč jsem použil jednodušší.
Tak tohle Italové nějak nevychytali hlavně nechápu proč ne evakuovali těch dva tisice lidi ze všech těch vesnic pryč
To je prostě základ
když dělám takové věci
ale je dost možný že v šedesátých letech na na nějakou bezpečnost dost lidí kašlala a není to jak dneska
Vysvětlení dostaneš při shlédnutí filmu "vajont - šílenství muž 2001".😉
Protože nečekali, že ta vlna bude tak obrovská. Dokonce se šly na korunu hráze podívat na ten sesuv, jako na atrakci...
Dělali modely, výpočty, v mezích tehdejších možností a počítali vždy s menším objemem hory a delším časem sesuvu. Podle všech modelů, které stavitelé a elektrárenská společnost měli, mělo po dosažení "bezpečné" výšky hladiny jít skutečně "jen" o takové mohutné vlnobití v přehradě, nemělo se to vůbec přes hráz dostat. Počítali s tím, že vznikne horní a dolní jezero, už stavěli spojovací tunel, o němž je zde ve videu zmínka ... Mimo to, zkuste si představit ten ekonomický a, řekněme, politický vliv, kdyby se negativní či přímo poplašné informace dostaly ven k lidem. Peníze vládnou světem. Kráčející hora je ovšem všechny "překvapila" a obyvatelé přilehlých vesnic to tvrdě odskákali. Obdivuju ovšem dodnes v místě žijící přeživší i potomky tehdejších přeživších, že v tom kraji dokázali zůstat.
Naštěstí dálnice u Dobkoviček tak velké neštěstí způsobit nemohla, ale přístup je stále stejný. Sesuvy nesesuvy, přece nebudeme poslouchat nějaké ekoteroristy, kteří brání pokroku.
Tak o tomhle jsem nikdy neslyšel... šílená katastrofa 😭
th-cam.com/users/results?search_query=vajont
Zajímavý dokument o celém neštěstí.
th-cam.com/video/BK5uwnVCeCw/w-d-xo.html
O danem nestesti jsem zhledl dokument na youtubku davno tomu.... Proste chybou bylo uz prvni napusteni na plno a pak dalsi napousteni a vypousteni jen dilo dokonalo, protoze v hornine byla nepropustna vrstva jilu, po kterem se svah urval...
Nikdy tam neměla stát. Věděli, že může dojít ke katastrofě. Na univerzitě vytvořili model přehrady, provedli i pokusy. Mohli včas evakuovat obyvatele. Domnívali se, že snížením hladiny přehrady se po sesuvu nevytvoří obrovská vlna. Bohužel to nepomohlo.
Dokument je Vteřiny před katastrofou díl tsunami v horách
Samozrejme, ze katastrofu zpusobili jen a pouze energetici. Tedy ne stavitele prehrady, zemedelci nebo napr. zeleznicari...
Celkem standardni bordel jako vsude, vzdy u nas padaji mosty na vlaky a nikdo nebyl odsouzen ani na ten rok. Dalnice se stavej v sesuvu, a kazdorocne nas to stoji miliardy (jezdim tam, takze vim, ze tam dilatace prekopavaj prakticky porad a vozovka se na spouste mistech rozpada = stale to ujizdi).
Hrozne.proc ty lidi neevakuvaly,kdyz vedeli,ze bude tak velky sesun... 😞
hrozne, na odskodneni cekala 1 generace a za 2500 mrtvych rok vezeni..
A pustili tu kritičku z vězení???
V čase postavenia to bola najvyššia priehrada na svete.
Nikdy bych nevěřil, že taková přírodní scenérie je možná přímo v Evropě. K tomu sesuvu: 3 mil. m3 ... luhačovická přehrada, kterou mám poblíž, má objem 2,7 mil. m3. Nepředstavitelné.
Když jsem toto místo navštívil tak teprve potom je vidět jak veliká masa se utrhla. Z videa a fotek si to člověk nedovede představit.
Musím říct že když jsem na tom na tom místě byl poprvé tak tam maso té zemi byla naprosto neuvěřitelná.
V LONGARONE BYLO ZACHRANENO 30 DETI BYLO BY DOBRE PAK UDELAT ROZHOVOR S PREZIVSIMI
V čase jej postavenia bola najvyššou priehradou na svete.
Mrazivější než lecjaký horror...
Kdysi,co by kluk jsem v roce 1963 o tom četl článek v časopise Věda a technika mládeži.
Šílené totok.... Taky slyším poprvé... To neměli už nikdy v plánu elektrárnu obnovit? Kor v dnešní době...
Zřejmě jsou ty svahy pořád nestabilní, takže by to nebylo bezpečné.
Údolí je zasypané v délce 2km, není z čeho elektřinu vyrábět. Potok je před zásypem sveden do tunelu a vytéká hned za hrází.
@@jiko8879 děkuji za vysvětlení... Nahání to strach... Jakou má matička země sílu..
@@MrLibor89 To spíš lidská blbost , která to zavinila ta má neuvěřitelnou sílu 🤭
Oni si spočítali, že kdyby tam nasadili 100 nákladních aut, odvezli by jeden milimetr denně a odváželi by to několik staletí. Tak toho nechali.
Prirodu nedziga nikto
Ak by to niekoho zaujímalo tu je kompletný dokument th-cam.com/video/BK5uwnVCeCw/w-d-xo.html&ab_channel=SUPERTEAM. Dúfam že sa pán Mareš nebude hnevať že to sem dávam.
Nelíbí se mi podvodné reklamy ve vaší výdejích. To jaké reklamy, se v nich objeví… vy asi neovlivníte!😔 vaše vydea mám ale rád a pravidelně vaše příspěvky odebírám.
To máte pravdu, neovlivním to vůbec.
To je jak u nás s dálnicí na kterou sjel kopec.Mají dát peníze jinam!Né do dálnic co ničí hlínu kterou můžou používat zemědělci aby bylo co jíst.
Ono je potřeba obojí. Jde jen o to jak najít takový kompromis, aby to nebolelo tolik ani jednu stranu.
Co dokaze beloch jenom zkazu za svoji nenazranost
Tak jasně, černošské projekty se dělají s větším rozmyslem a odpovědností. :-)