Az amerikai kettős adózásról is lehetne egy epizód. Mire kell figyelni? Hogy érdemes számolni? Illetve kifejteni az alternatív megoldásokat? Köszönöm ha beveszitek. :)
Tegyuk fel, hogy a TBSZ szamlam 3. eveben elhagyom vegleg az orszagot, es attelepulok Ausztriaba. Mi lesz a tovabbiakban a TBSZ szamlammal? Kifuthatja a teljes 5 evet? Vagy a 3. ev vegen sima befektetesi szamlava konvertalja a broker? Adozni kell-e ebben az esetben, es ha igen, hogyan?
Köszönöm szépen a sok nagyszerű videót. Két kérdésem lenne ami nem teljesen tiszta: Lehet eurós tbsz számlát nyitni ? Mi történik az adózással ha pl egyik etf-ből átváltok 5 év alatt egy másikba ? Újra indul ? Köszönöm szépen
Sajnos én mèg sehol nem hallottam hogy be kell jelenteni a tbsz számlát:( , akkor most igazából meg is szüntethetem , mert előnye akkor nincs is? A nav-nak írok ma hogy mi a helyzet . Egy másik kérdés : meglévő részvényt át lehet transzferálni, vagy kifejezetten csak új befizetésből lehet indítani ?
Csak a külföldön nyitott TBSZ-t kell bejelenteni az első befizetést követő 30 napon belül. TBSZ-re csak pénzt lehet elhelyezni, értékpapírt nem lehet transzferálni rá.
@ köszönöm a gyors választ, a külföldit bejelentési kötelezettséget azt tudtam, nagyon reggelt volt még akkor ezek szerint. Új fogalom: nem csak benézni, behallani is lehet dolgokat :)!
Tisztelt mentorok! Első körben köszönöm a sokadik rendkívül hasznos videót! Az amerikai-magyar kettős adóztatásról szóló egyezmény (felmondása) illetve a devizaárfolyam nyereség kapcsán lenne kérdésem. 2024-ben a Lightyear-en nyitott TBSZ esetén ha amerikai tőzsdén kereskedett részvényekből állítom össze a portfólióm, akkor gyakorlatilag csak arra kell figyelnem, hogy mikor es mennyi osztalékot fizet az adott cég (ha fizet egyáltalán), és a fizetett osztalék alapján számolni az adót, mert az árfolyamnyereségből keletkezett adó alól, amit itt kellene megfizetnem, az öt év után mentesülök? A második kérdés pedig a devizaárfolyamból adódó nyereségről szóló részhez szólna, mert azt nem teljesen értettem. Nekem mint TBSZ birtokosnak szükséges foglalkoznom a devizaárfolyamból adódó nyereséggel? Ez nem volt teljesen egyértelmű nekem. Köszönöm szépen előre is!
Ha külföldön élő magyar vagyok úgy hogy kijelentkeztem az országból letelepedési szándékkal és most kezdek befektetni mondjuk Revoluton keresztül, hova kell adóznom? Magyarországra vagy ide Finnországba?
Sziasztok! Ha nyitok egy tbsz-t, olyan részvényekkel amik nem osztalékfizetők, hanem visszaforgatják, viszont az 5 év letelte után eladom mindent, és osztalékfizető részvényeket veszek, akkor ez így működőképes és adómentes marad?
Bocs, de ezt nem értem. Az első 1+5 év után adómentes. Ha a bentlévő tőkéből adok veszek, akkor adómentes marad továbbra is, hiába fizet osztalékot. Vagy nem jól gondolom?
Sziasztok! Először is köszönöm a videótokat! Tisztázásképpen, ha euros TBSZ számlám van, lejárta után akkor az euro-forint nyereség után adózni kell? Illetve, eszembe jutott egy olyan kérdés, hogy mi van abban az esetben, ha egy TBSZ számla osztalékát automatikusan visszaforgatják, akkor azzal az összeggel mi lesz? Alapból a TBSZ számlára fog kerülni és minden rendben lesz, nem kell adózni azután sem? Köszönöm a választ!
@@magyarzoltan3359ugyan, azért ez fontos téma, érdemes normál sebességen hallgatni. (Azért Attila 21:00nál rátolta 2x-esre a mobilján 😄) hasznos adás volt, köszi!
Sziasztok! Melyik az a hazai vagy külföldi TBSZ szolgáltató, amelynél crypto ETF is megvásárolható? A válaszadással kapcsolatos fáradozást előre is köszönöm! További sok sikert kívánok! Üdv.: Anti
@@asddsa-ld1bd Pontosítok kicsit. Szigorúan véve ETF-et nem tudsz venni európai tőzsdén pl kriptóra, mert az EU szabályozás szerint az ETF-nek diverzifikáltnak kell lenni, tehát nem tartalmazhat csak egy terméket (emiatt nincs arany, kakaó, kávé, stb etf sem), ezért itt ETN-ek vannak, de a lényeg ugyanaz, és ezeket már meg tudod venni. Pl: CoinShares Physical Bitcoin ETN (Ticker: BITC) van IB-n. De ha szétnézel a justetf-en, ott találsz többet is, nem csak bitcoinra.
Kérdés: 1.mivan akkor , ha mondjuk SP500 Etf veszek Tbsz-re? Gyūjtõévben rakok rá, az okés.. majd ha letelik 5 év adómentesen felvehetem. Namàrmost , ilyenkor nekem kötelezö felvennem ? Mert hosszútávon , 10 év múlva többet érhet .. .Megtehetem azt , hogy 10 év múlva felveszem adómentesen? Vagy ha letelik az 5 év , felveszem , nyitok egy új TBSZ és akkor abba belepakolom a régit? ( meg ha esetleg minden évben indítottam egy tbszt, akkor a többit is?)
Az 5 év lejáratát követően lehetőség van megújítani a TBSZ-t. Ezzel újabb 3+2 évvel hosszabodhat az adómentes időszak. A számlán szereplő értékpapírok így akár 10 évet is eltölthetnek anélkül, hogy tranzaktálni kellene azokat. A hosszabbításkor már nincs gyűjtőév, ezért az így megújított számlára nem lehet további összegeket utalni. Bővítés esetén új tbsz számlát érdemes nyitni.
@@inwestmentors Köszönöm a válaszotokat! Még az jutott eszembe, hogy a 0. évben rakok rá pénzt az okés . De ugye ETF közül is lehet választani , hogy az osztalékot kifizesse, vagy visszaforgassa. Ilyenkor , ha visszaforgatja a 2.évben az nem számít „Befizetésnek“ vagy kifizeti az osztalékot.. akkor az se. Ilyenkor ugye nem szünik meg az adómentesség?
Az osztalék, kamat jóváírás, és árfolyamnyereség realizálása nem akasztja meg a tbsz működését. Pont úgy, ahogy az esetleges költségek levonása sem számít kiutalásnak.
5 év után meg lehet újítani a TBSZ-t anélkül, hogy eladásra kerülnének az értékpapírok. Így a befektetési időtávtól függetlenül lehet használni az adóelőnyt. Az "elkötelezettség" csak arra irányul, hogy a meghatározott idő előtt nem vonja ki a befektető a számlára elhelyzett összeget. Ezen túl azonban cserélgetheti az eszközöket és akár évtizedekig meg is tarthat egy pozíciót.
Most lehet, hogy én vagyok a hülye de amikor az előnyökről beszéltetek nem fejeztétek be az első előny gondolatmenetet. Úgy lett vége, hogy az euro/huf különbözetet le kell adózni. Igen és? Mi az előny itt? Ha TBSZ számlán van ez akkor nem kell?
Szerintem jövőre, amikor kifizetik a 3000 milliárd PMÁP kamatot és rájönnek, hogy az emberek már nem állampapírba teszik vissza a lóvét, hanem inkább más befektetés után néznek, és hirtelen sokan nyitnak majd TBSZ-t.
Revoluton nincs TBSZ, ezáltal nem igaz rád a “nincs semmi dolgom 5 évig” - mondás. Ha évközben eladtál (= realizáltál), (azt mondod “Volt veszteség is realizálva nyáron”), akkor bizony a nullánál több energiát kell beletenni. (Nem kell izgulni, nem vészes, 3 résznyi Házasodna a Gazda alatt meg lehet csinálni, és tutira kevesebb agysejt pusztul el) Kigyűjtöd az összes, idei éven belüli eladási tranzakcióid. Minden egyes idei eladási tranzakcióhoz megkeresed a hozzátartozó vételi tranzakciót / tranzakciókat. Valamikor a múltban ugye megvetted azokat a részvényeket / kötvényeket / ETF-eket / stb (= instrumentumokat), amit idén eladtál. Persze a vétel nem féltétlen idén történt (!), hanem lehet hogy tavaly / több éve. Ráadásul lehet, hogy nem egy darab hozzátartozó vételi tranzakció lesz, hanem több, mivel több részletben gyűjtögettél az évek alatt. Az adóbevallást forintban készítjük. Ezért minden egyes devizás vételt és eladást forintosítani kell. Az MNB oldaláról kiszemezgeted, hogy az egyes (vételi / eladási) tranzakciók napján (vételeknél akár éveket visszaugorva; az eladásokról viszont tudjuk, hogy idén történtek) mennyi volt az adott deviza középárfolyama. Középárfolyamot felszorzod a volumennel (vételnél ez azt jelenti, hogy annyit költöttél “forintban“ aznap; eladánál azt jelenti, hogy mennyit zsebeltél be “forintban” aznap.) Ezután fogod az összes eladási - immáron forintosított - tranzakcióidat, összeadogatod őket. Ezzel megkapod, hogy idén(!) - forintra átszámolva - ÖSSZESEN ennyi pénzt zsebeltél be az eladások (= realizálások) után. OK, megvannak az eladások, lássuk a vételeket. Ugyanez a módszer: fogod az összes vételi - immáron forintosított - tranzakcióidat, összeadogatod őket. Ezzel megkapod, hogy a múltban(!) - akár évekre visszamenőleg - ÖSSZESEN mennyibe került megvenni azokat az instrumentumokat, aminket idén eladtál. Ebben a pillanatban kettő darab szám van a kockásfüzetedben előtted: a vételek összege és az eladások összege. A gyereket odahívod, hogy kicsit dolgozzon meg a vacsorájáért: a kivonást csinálja meg ő, ha már te elvállaltad az oroszlánrészét (= a szorzást). Egy szimpla kivonással megkapjátok, hogy az eladások és a vételek különbségén keletkezett-e haszon. Ha igen, akkor nyereséged keletkezett, adófizetési kötelezettség grátiszban jön hozzá, juhúú. Ha viszont nincs rajta haszon, azaz veszteséggel adtad el az instrumentumokat, az nem annyira jó buli. Viszont érdemes feltüntetni a keletkezett veszteséged is az adóbevallásban, ugyanis a rákövetkező 2 éven belüli potenciális nyereség után megfizetett adó csökkenthető az idei veszteséggel, amennyiben informáltad a NAV-ot a múltbeli veszteségedről. Szokásos disclaimer: nem vagyok adószakértő, hanem egy sima átlagember, aki igyekszik képben lenni, és sokmindennek utána olvasni. Aki jobban tudja, szabatosabb megfogalmazást tud adni, kérem ne tartsa magában.
Az államnak a feladata, hogy az állampolgárok számára kiemelten hasznos dolgokat támogassa. Ide tartozhat az egészség, a kultúra, a tudás... és a hosszú távú anyagi biztonság megteremtése is. A rendszerváltás óta folyamatosan vonult ki az állam az anyagi gondoskodásból, helyette az öngondoskodást ösztönzi. Ilyen ösztönző a tbsz is azzal, hogy adómentességet nyújt azoknak akik hosszabb távon képesek gondolkodni.
Köszönjük, szuper hasznos tartalom! Akinek felkeltette az érdeklődését a tbsz, talán a legszájbarágósabb magyarázó videó: th-cam.com/video/KolH0spPzSo/w-d-xo.htmlsi=TEjKjGjp6tH8syPF
5:13: nekem a kedvencem az volt, amikor ismerősöm mondta, hogy TBSZ-en tartja a pénzét (forint) nem pedig a bankban, hogy ne kelljen adóznia utána. Valahol nagyon félre ment az infó neki
Jelentkezz hozzánk október 18-ig és az idén nyitott TBSZ számlád első vételi díjaiból -30% kedvezményt biztosítunk.
bit.ly/3ZOykDT
Örülök ennek a beszélgetésnek, nívós felek mindkét oldalon. Szeretem Dávid lazaságát, alázatosságát. 😊
Az amerikai kettős adózásról is lehetne egy epizód. Mire kell figyelni? Hogy érdemes számolni? Illetve kifejteni az alternatív megoldásokat? Köszönöm ha beveszitek. :)
Ebbe a 357ezer tbsz-ben a lightyear-esek is benne vannak?
Tegyuk fel, hogy a TBSZ szamlam 3. eveben elhagyom vegleg az orszagot, es attelepulok Ausztriaba. Mi lesz a tovabbiakban a TBSZ szamlammal? Kifuthatja a teljes 5 evet? Vagy a 3. ev vegen sima befektetesi szamlava konvertalja a broker? Adozni kell-e ebben az esetben, es ha igen, hogyan?
Köszönöm szépen a sok nagyszerű videót.
Két kérdésem lenne ami nem teljesen tiszta:
Lehet eurós tbsz számlát nyitni ?
Mi történik az adózással ha pl egyik etf-ből átváltok 5 év alatt egy másikba ?
Újra indul ?
Köszönöm szépen
Igen, lehet eurós számlát is nyitni.
Számlán belül nyugodtan változtathatod a befektetéseket. Ha nem utalod ki/utalsz hozzá, megmarad az adómentesség.
Ha a 2024-ben nyitott Tbsz számlán levő amerikai részvenyeimet eladom és veszek belőle UCITS etf-t, akkor is kell adóznom a nyereség után?
Gyüjtő évben lehet a TBSZ számlán belül adni-venni. De ha a számláról kiutalsz, buktad a TBSZ mivoltát.
Sajnos én mèg sehol nem hallottam hogy be kell jelenteni a tbsz számlát:( , akkor most igazából meg is szüntethetem , mert előnye akkor nincs is? A nav-nak írok ma hogy mi a helyzet . Egy másik kérdés : meglévő részvényt át lehet transzferálni, vagy kifejezetten csak új befizetésből lehet indítani ?
Csak a külföldön nyitott TBSZ-t kell bejelenteni az első befizetést követő 30 napon belül. TBSZ-re csak pénzt lehet elhelyezni, értékpapírt nem lehet transzferálni rá.
@ köszönöm a gyors választ, a külföldit bejelentési kötelezettséget azt tudtam, nagyon reggelt volt még akkor ezek szerint. Új fogalom: nem csak benézni, behallani is lehet dolgokat :)!
Tisztelt mentorok! Első körben köszönöm a sokadik rendkívül hasznos videót! Az amerikai-magyar kettős adóztatásról szóló egyezmény (felmondása) illetve a devizaárfolyam nyereség kapcsán lenne kérdésem. 2024-ben a Lightyear-en nyitott TBSZ esetén ha amerikai tőzsdén kereskedett részvényekből állítom össze a portfólióm, akkor gyakorlatilag csak arra kell figyelnem, hogy mikor es mennyi osztalékot fizet az adott cég (ha fizet egyáltalán), és a fizetett osztalék alapján számolni az adót, mert az árfolyamnyereségből keletkezett adó alól, amit itt kellene megfizetnem, az öt év után mentesülök?
A második kérdés pedig a devizaárfolyamból adódó nyereségről szóló részhez szólna, mert azt nem teljesen értettem. Nekem mint TBSZ birtokosnak szükséges foglalkoznom a devizaárfolyamból adódó nyereséggel? Ez nem volt teljesen egyértelmű nekem.
Köszönöm szépen előre is!
Ha külföldön élő magyar vagyok úgy hogy kijelentkeztem az országból letelepedési szándékkal és most kezdek befektetni mondjuk Revoluton keresztül, hova kell adóznom? Magyarországra vagy ide Finnországba?
Sziasztok! Ha nyitok egy tbsz-t, olyan részvényekkel amik nem osztalékfizetők, hanem visszaforgatják, viszont az 5 év letelte után eladom mindent, és osztalékfizető részvényeket veszek, akkor ez így működőképes és adómentes marad?
Ameddig tbsz-en van igen, utána adózni szükséges.
Bocs, de ezt nem értem. Az első 1+5 év után adómentes. Ha a bentlévő tőkéből adok veszek, akkor adómentes marad továbbra is, hiába fizet osztalékot. Vagy nem jól gondolom?
Sziasztok!
Először is köszönöm a videótokat!
Tisztázásképpen, ha euros TBSZ számlám van, lejárta után akkor az euro-forint nyereség után adózni kell?
Illetve, eszembe jutott egy olyan kérdés, hogy mi van abban az esetben, ha egy TBSZ számla osztalékát automatikusan visszaforgatják, akkor azzal az összeggel mi lesz? Alapból a TBSZ számlára fog kerülni és minden rendben lesz, nem kell adózni azután sem?
Köszönöm a választ!
Szia, egyik esetben sem kell kamatadót és szochot fizetned ha TBSz-en tartottad.
@@inwestmentors Nagyon szépen köszönöm!
A TBSZ nem milliokkal noveli a befektetesunk erteket, hanem milliokkal nem csokkenti.
Elnézést kérek mindenkitől, hogy ennyire le voltam lassulva. Ennek előzményeit lehet látni, a videó utolsó pár másodpercének megtekintésével.
semmi gond, 1,25% nem kamatprémium, hanem youtube sebesség 😉 a tbsz is türelemre tanít legyen akkor 0,75 😄
@@kowakolehet 1,5 is ilyenkor😂
@@magyarzoltan3359ugyan, azért ez fontos téma, érdemes normál sebességen hallgatni. (Azért Attila 21:00nál rátolta 2x-esre a mobilján 😄) hasznos adás volt, köszi!
@@magyarzoltan3359😂 amúgy tényleg jó a 1,5
Sziasztok! Melyik az a hazai vagy külföldi TBSZ szolgáltató, amelynél crypto ETF is megvásárolható? A válaszadással kapcsolatos fáradozást előre is köszönöm! További sok sikert kívánok! Üdv.: Anti
Interactive Brokers például. Hazaiakat nem annyira ismerem.
@@gubazoltanhu Mi a neve annak az etf-nek ib-n amire gondolsz?
@@asddsa-ld1bd Pontosítok kicsit. Szigorúan véve ETF-et nem tudsz venni európai tőzsdén pl kriptóra, mert az EU szabályozás szerint az ETF-nek diverzifikáltnak kell lenni, tehát nem tartalmazhat csak egy terméket (emiatt nincs arany, kakaó, kávé, stb etf sem), ezért itt ETN-ek vannak, de a lényeg ugyanaz, és ezeket már meg tudod venni. Pl: CoinShares Physical Bitcoin ETN (Ticker: BITC) van IB-n. De ha szétnézel a justetf-en, ott találsz többet is, nem csak bitcoinra.
Ersténél is van
@@balazsszalai9661 Szia! Az ETN-re gondolsz? Eddig csak ETN-t láttam az Ersten, ETF-t még nem.
Kérdés: 1.mivan akkor , ha mondjuk SP500 Etf veszek Tbsz-re? Gyūjtõévben rakok rá, az okés.. majd ha letelik 5 év adómentesen felvehetem. Namàrmost , ilyenkor nekem kötelezö felvennem ? Mert hosszútávon , 10 év múlva többet érhet .. .Megtehetem azt , hogy 10 év múlva felveszem adómentesen? Vagy ha letelik az 5 év , felveszem , nyitok egy új TBSZ és akkor abba belepakolom a régit? ( meg ha esetleg minden évben indítottam egy tbszt, akkor a többit is?)
Az 5 év lejáratát követően lehetőség van megújítani a TBSZ-t. Ezzel újabb 3+2 évvel hosszabodhat az adómentes időszak. A számlán szereplő értékpapírok így akár 10 évet is eltölthetnek anélkül, hogy tranzaktálni kellene azokat. A hosszabbításkor már nincs gyűjtőév, ezért az így megújított számlára nem lehet további összegeket utalni. Bővítés esetén új tbsz számlát érdemes nyitni.
@@inwestmentors
Köszönöm a válaszotokat! Még az jutott eszembe, hogy a 0. évben rakok rá pénzt az okés . De ugye ETF közül is lehet választani , hogy az osztalékot kifizesse, vagy visszaforgassa. Ilyenkor , ha visszaforgatja a 2.évben az nem számít „Befizetésnek“ vagy kifizeti az osztalékot.. akkor az se.
Ilyenkor ugye nem szünik meg az adómentesség?
Az osztalék, kamat jóváírás, és árfolyamnyereség realizálása nem akasztja meg a tbsz működését. Pont úgy, ahogy az esetleges költségek levonása sem számít kiutalásnak.
Nekem a fo problemam az 5 eves periodus
Ciklikusan nezve a piacot , nehez jol idoziteni egy 5 eves periodussal
(BTC-ETH spot ETF valoban letezik )
5 év után meg lehet újítani a TBSZ-t anélkül, hogy eladásra kerülnének az értékpapírok. Így a befektetési időtávtól függetlenül lehet használni az adóelőnyt. Az "elkötelezettség" csak arra irányul, hogy a meghatározott idő előtt nem vonja ki a befektető a számlára elhelyzett összeget. Ezen túl azonban cserélgetheti az eszközöket és akár évtizedekig meg is tarthat egy pozíciót.
Most lehet, hogy én vagyok a hülye de amikor az előnyökről beszéltetek nem fejeztétek be az első előny gondolatmenetet. Úgy lett vége, hogy az euro/huf különbözetet le kell adózni. Igen és? Mi az előny itt? Ha TBSZ számlán van ez akkor nem kell?
Igen, TBSZ esetében nem kell kifizetni az értékpapírokhoz kapcsolód devizaárfolyam-nyereségnek az adóját.
Mikor lesz az, hogy az állam hozzányúl a tbsz-hez? Nem csodálkoznék ezen sem azok után, hogy a nyugdíj célt is lehet ibgatlanra költeni jövőre
Mikor fogja adóelkerülőknek megbélyegezni a tbsz számlával rendelkezőket, mint annó a Kata-s adózókat? 🙄
@@longhairzsoNE adj tippet ezeknek!!!
Szerintem jövőre, amikor kifizetik a 3000 milliárd PMÁP kamatot és rájönnek, hogy az emberek már nem állampapírba teszik vissza a lóvét, hanem inkább más befektetés után néznek, és hirtelen sokan nyitnak majd TBSZ-t.
@@gubazoltanhu A legtobben nem tudnak a TBSZ-rol. Inkabb az ingatlanpiacra fog folyni az a penz.
@charlesph221
0 másodperccel ezelőtt
Nem "ezek" hozták létre a Tbsz számlát és a Kata-t? Rövid az eszetek gyűlölködők.
A szochonak van maximum értéke összegbe nem?
Az értékpapírok hozamánál nincs maximuma.
Revoluton kezdtem kereskedni. Ott h működik? Amerikai részvény, ETF, kripto. Volt veszteség is realizálva nyáron. Mi a teendőm?
Revoluton nincs TBSZ, ezáltal nem igaz rád a “nincs semmi dolgom 5 évig” - mondás. Ha évközben eladtál (= realizáltál), (azt mondod “Volt veszteség is realizálva nyáron”), akkor bizony a nullánál több energiát kell beletenni. (Nem kell izgulni, nem vészes, 3 résznyi Házasodna a Gazda alatt meg lehet csinálni, és tutira kevesebb agysejt pusztul el)
Kigyűjtöd az összes, idei éven belüli eladási tranzakcióid. Minden egyes idei eladási tranzakcióhoz megkeresed a hozzátartozó vételi tranzakciót / tranzakciókat. Valamikor a múltban ugye megvetted azokat a részvényeket / kötvényeket / ETF-eket / stb (= instrumentumokat), amit idén eladtál. Persze a vétel nem féltétlen idén történt (!), hanem lehet hogy tavaly / több éve. Ráadásul lehet, hogy nem egy darab hozzátartozó vételi tranzakció lesz, hanem több, mivel több részletben gyűjtögettél az évek alatt.
Az adóbevallást forintban készítjük. Ezért minden egyes devizás vételt és eladást forintosítani kell. Az MNB oldaláról kiszemezgeted, hogy az egyes (vételi / eladási) tranzakciók napján (vételeknél akár éveket visszaugorva; az eladásokról viszont tudjuk, hogy idén történtek) mennyi volt az adott deviza középárfolyama. Középárfolyamot felszorzod a volumennel (vételnél ez azt jelenti, hogy annyit költöttél “forintban“ aznap; eladánál azt jelenti, hogy mennyit zsebeltél be “forintban” aznap.)
Ezután fogod az összes eladási - immáron forintosított - tranzakcióidat, összeadogatod őket. Ezzel megkapod, hogy idén(!) - forintra átszámolva - ÖSSZESEN ennyi pénzt zsebeltél be az eladások (= realizálások) után. OK, megvannak az eladások, lássuk a vételeket. Ugyanez a módszer: fogod az összes vételi - immáron forintosított - tranzakcióidat, összeadogatod őket. Ezzel megkapod, hogy a múltban(!) - akár évekre visszamenőleg - ÖSSZESEN mennyibe került megvenni azokat az instrumentumokat, aminket idén eladtál.
Ebben a pillanatban kettő darab szám van a kockásfüzetedben előtted: a vételek összege és az eladások összege. A gyereket odahívod, hogy kicsit dolgozzon meg a vacsorájáért: a kivonást csinálja meg ő, ha már te elvállaltad az oroszlánrészét (= a szorzást). Egy szimpla kivonással megkapjátok, hogy az eladások és a vételek különbségén keletkezett-e haszon. Ha igen, akkor nyereséged keletkezett, adófizetési kötelezettség grátiszban jön hozzá, juhúú. Ha viszont nincs rajta haszon, azaz veszteséggel adtad el az instrumentumokat, az nem annyira jó buli.
Viszont érdemes feltüntetni a keletkezett veszteséged is az adóbevallásban, ugyanis a rákövetkező 2 éven belüli potenciális nyereség után megfizetett adó csökkenthető az idei veszteséggel, amennyiben informáltad a NAV-ot a múltbeli veszteségedről.
Szokásos disclaimer: nem vagyok adószakértő, hanem egy sima átlagember, aki igyekszik képben lenni, és sokmindennek utána olvasni. Aki jobban tudja, szabatosabb megfogalmazást tud adni, kérem ne tartsa magában.
Én csak azt nen értem, hogy az államnak miért éri meg, hogy az emberek TBSZ számlát nyithatnak. De tényleg, miért jó ez neki?
Az államnak a feladata, hogy az állampolgárok számára kiemelten hasznos dolgokat támogassa. Ide tartozhat az egészség, a kultúra, a tudás... és a hosszú távú anyagi biztonság megteremtése is. A rendszerváltás óta folyamatosan vonult ki az állam az anyagi gondoskodásból, helyette az öngondoskodást ösztönzi. Ilyen ösztönző a tbsz is azzal, hogy adómentességet nyújt azoknak akik hosszabb távon képesek gondolkodni.
Köszönjük, szuper hasznos tartalom!
Akinek felkeltette az érdeklődését a tbsz, talán a legszájbarágósabb magyarázó videó:
th-cam.com/video/KolH0spPzSo/w-d-xo.htmlsi=TEjKjGjp6tH8syPF
Revoluton kezdtem kereskedni. Ott h működik? Amerikai részvény, ETF, kripto. Volt veszteség is realizálva nyáron. Mi a teendőm?
Komment az algoritmusért
🙏
5:13: nekem a kedvencem az volt, amikor ismerősöm mondta, hogy TBSZ-en tartja a pénzét (forint) nem pedig a bankban, hogy ne kelljen adóznia utána. Valahol nagyon félre ment az infó neki
Pedig jol mondta az ismerosod: a TBSZ-en levo befektetes utan nem kell adozni.
@@civilapalyan6253 igen, de nem volt befektetés, beutalt pénzt és ennyi
Nem is kell neki bizonyos év után.
jól mondta az ismerősöd
Ez a 10 millio 10 even at, 10% haszon, 4 millio ado levezetest szivesen megneznem, hogy jott ki.
Kamatos kamat kalkulátorral számold. Induló tőke 10M, hozam 10%/év, időtáv 10 év. 26M Ft az eredmény. Dolgos pénz pont hu-n van ilyen.