Jak wydrukować zdjęcia? 🖨️ Dobre kolory na drukarce 👍
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 25 ม.ค. 2025
- Zasubskrybuj mój kanał ► www.youtube.co...
Jak wydrukować zdjęcia by uzyskać dobre kolory? Jak ustawić drukarkę, profil ICC papieru i co ustawić w Lightroomie/Photoshopie by zdjęcie miało dobre kolory.
W tym poradniku podstawowe kroki jakie musisz zrobić, by Twoje zdjęcia dobrze wyglądały.
🔘 Sprzęt, którego używam w filmie:
► Drukarka Epson XP 15000
► Papier: Fomei Velvet 265
► Monitor: EIZO CG2420
🔘 Modelki na drukowanych zdjęciach:
Oliwia: @krzemi
Julia: @judie__
🔘 Dołącz do Dreamteamu:
Jeśli chcesz dowiedzieć się wiedzieć o moich obecnych projektach/sesjach i jednocześnie wesprzeć podcast 'Zień Dobry" oraz 📷Foto Kawki☕️ - dołącz do Patronów: to wyjątkowa społeczność pozytywnych pasjonatów. Wbijaj tutaj ► zieniu.pl/patr...
🔘 Chcesz więcej? Sprawdź moje KURSY FOTOGRAFICZNE ► zieniu.pl/kursy
🔘 TU MNIE ZNAJDZIESZ:
www ► zieniu.pl
Facebook ► zieniuphoto
Instagram ► @zieniuphoto
Jaki kolejny poradnik dla Was przygotować?
1. Jaki laptop dla fotografa?
2. Jaki monitor dla fotografa?
3. może jeszcze inny temat?
Napisz w odpowiedzi:
Jaki monitor dla fotografa :)
Jaki laptop dla fotografa :)
Jaki laptop dla fotografa :) #mobilnie
jak dla mnie - "jaki laptop" , za budżet 10 tys zł już ze wszystkim chciałabym kupić przed Bozym narodzeniem
cos z fotografii analogowej poprosze :)
W momencie kliknięcia łapki w górę, licznik lików wskazywał 1tys. Już myślałem, że podbiję do 2tys. - tak się nie stało, a szkoda, bo film jest wart ogromnej ilości polubień🤗 Materiał świetny, dziękuję i pozdrawiam.
Nigdy nie spotkałem osoby która tak dokładnie i przejrzyście wszystko tłumaczy. Rewelacyjne materiały. Masz ogromny wpływ na rozwój wielu osób. Najlepszy kanał o fotografii jak dla mnie ;) Pozdrawiam
bardzo dziękuję Łukasz 😊
Tomku bardzo prosto i jak zwykle w super atmosferze. Dziekuje.
Dzięki Marek :)
Proste, sensowne, bez zbędnych wodotrysków. Mam taka cicha nadzieje, ze ponownie fotografia zagości na papierze a nie tylko na monitorach.
dzięki za komentarz. co do papieru: Mam podobną nadzieję. Mam kilka albumów fotografów których podziwiam. Odbiór zdjęć na papierze, a najlepiej na dużym formacie to zupełnie inne doświadczenie niż oglądanie ich na ekranie.
Tomasz Zienkiewicz [zieniu.pl] dużych formatów się zawsze obawiam bo widać na nich nawet najdrobniejsze błędy fotografa. 🙂
to prawda :)
Pięknie!!! Bardzo przydatne informacje i świetnie przekazane!
Hello,mam pytanie czy masz może jkaiś myk na dostosowanie pliku zdjęciowego do formatu wydruku?
Świetne Tomek!!! :) w 10 min ogarnąłeś wszystkie problemy związane z drukiem... jak bym miał taki filmik 2 lata temu to bym nie musiał prawie całej ryzy papieru wywalać do kosza :D o trzech tygodniach frustracji i poczuciu, że się na niczym nie znam już nie wspominając :) WIELKIE DZIĘKI!!!!
Super Mistrzu :)
Oba tematy są bardzo ciekawe i przydatne :)
Uwielbiam słuchać Profesjonalisty!
Pozdrawiam :)
Nie uważam się w tych tematach za profesjonalistę :) Raczej za gościa, który natrafił na problem, a potem z pomocą innych wdrożył rozwiązanie, które pomogło. Za to lubię takie pomocne rzeczy przekazywać :)
Dobrodzieju! Spadłeś mi z nieba z tym materiałem, dziękuję!
smacznego :)
na zwykłej drukarce hp też da radę ładnie wydrukować?
Dziękuję panie Tomku fajny film ale nie mogę znaleźć icc do epsona et2650 za kiepska drukarka czy co ? :)
W jakim profilu kolorystycznym były zdjęcia, które drukowałeś? sRGB, AdobeRGB czy CMYK? A tak to bardzo pomocny odcinek.
Super materiał, tym bardziej, że chyba ludzie zaczynają zapominać, że foty najlepiej oglądać na papierze a nie na smartfonie. Ja tak przynajmniej mam, tzn. książkę wolę w druku a nie na audiobooku czy ebooku i podobnie mam z fotografią.
Warto jeszcze dodać, że najbardziej optymalną opcją jest skalibrowanie drukarki i ładowanie własnych profili, ale xrite i1studio droższy od drukarki niestety.
Ale profilowanie można zlecić.
Trochę to kosztuje - to fakt, ale jeśli komuś zależy na rezultatach - to warto.
Polega to na tym, że firma zajmująca się tym wysyła Ci pliki z wzornikiem (ileśtam kolorowych pól) które trzeba wydrukować DOKŁADNIE według instrukcji.
Po 1-2 dniach (tak około) gdy tusz już przeschnie i zajdą wszystkie reakcje (kolory mogą się różnić w momencie wyjścia z drukarki i kilka-kilkanaście godzin później) wysyła się do firmy, która je skanuje i odsyła na email profil.
Tru, i właśnie dla tego robię zdjęcia na kliszy(a także dla tego że nie stać mnie na właściwy aparat cyfrowy spełniający moje wymagania). zawsze zamawiam sobie odbitki z moich negatywów :D
Super fajny materiał jak zawsze, nie rozumiem tego kogoś kto to dislike'ował, pewnie jakiś zazdrosny fotograf:)
Super materiał. Co do nastepnego to zdecydowanie jaki monitor
Cześć Tomku, dziękuję za fajny poradnik, ogląda się bardzo przyjemnie, na pewno skorzystam z w/w porad, czy mógłbyś również zamieścić jakąś poradę odnośnie drukowania w fotolabach??
(dzięki za włożoną energię w stworzenie tego filmiku, technicznie jest super)
Pozdrawiam
G
Dzięki Grzegorz. Dobry pomysł - przygotuję, gdy będę miał taką okazję i natrafię na takie wyzwanie :)
Ekstra wytłumaczone, ja jestem na etapie zakupu monitora dla amatora fotografii, więc prosiłbym o taki materiał :)
OK, głosowanie trwa :)
Fajnie, prosto, tak jak być powinno. Ja z drukarkami mam tylko jeden problem, przy dłuższym nieużywaniu tusz potrafi zapchać dysze w głowicy, a odetkanie jest albo trudne albo niemożliwe ... w swoim canonie już 3 razy zmieniałem głowicę drukującą bo tusz zapaćkał dysze tak że przeczyścić nie szło ...
Hmm, jeszcze do tego etapu nie doszedłem :) To podpowiedz co zrobić gdy już dysze się pozapychają? Czym czyścić? czy lepiej oddać gdzieś do serwisu?
Tomasz Zienkiewicz [zieniu.pl] są 4 wyjścia, dać do naprawy - drogie jak diabli koszt prawie nowej drukarki, wymienić głowicę samemu, kupić nową drukarkę lub oczyścić głowicę. Ta ostatnia potrzeba środka z amoniakiem. Ja nasączam ręcznik kuchenny i zostawiam głowicę na ręczniku na 24h, jak widzę że pomaga to powtarzam to do skutku ... chociaż ostatnio musiałem już po raz kolejny głowicę zmienić ... dobrym nawykiem jest wydrukowanie czegoś choć raz na tydzień ... ale, że skleroza nie boli mam jeszcze drukarkę termosublimacyjną, tam tusz nie wysycha, tylko eksploatacja jest droga i są małe wydruki ...
@@ElViajero321123 wielkie dzięki za cenne podpowiedzi. trzymam kciuki żeby Ci się udało przywrócić drukarkę do życia 😁
Trafna uwaga. W wielu wypadkach to właśnie naprawa nieopłacalna i jak mówisz raz na trzy dni(u mnie wystrarczy) coś trzeba puścić z drukarki. Gorzej jak na urlop wyjedziesz i olejesz i prawie nowy canon ma babola, do czego właśnie dopuściłem.
Aby tusze nie wysychały podczas dłużej przerwy w drukowaniu polecam nie wyłączać urządzenia z sieci, osobiście nawet nie używam przycisku na drukarce by wyłączyć po zakończonej pracy am mam Canona ..... do photo już 8 lat i nie mam z nim problemów a znajomi już po okresie gwarancji wyrzucili te urządzenia ze względu na niezastosowanie się do moich rad ;)
Tak więc pamiętajcie po włączeniu nie wyłączać z sieci i nie używać przycisku wyłącz
PS.
Podczas dłuższych okresów nie używania, urządzenie zużywa tusz w procesie samooczyszczania, i czasem nie zgadza się poziom tuszu z faktycznym wskazaniem - nie brać tego pod uwagę i zawsze po takim okresie puszczam test kolorów podczas którego sprawdzam czy dany kolor jeszcze drukuje (zdarzało się, że urządzenie wskazywało poziom 1/2 a faktycznie pojemnik był pusty i nie drukował tego koloru) po wymianie pojemnika i procesie oczyszczania podstawowego i do pracy urządzenie sprawne dalej ...
Nie słuchać reklam wyłącz prąd by oszczędzić energię :P
Oszczędzisz ile ??
A urządzenie jest dużo droższe ;)
Pozdrawiam
Przydałby się jeszcze poradnik druku zdjęć na laserze, wiem nie ta jakość kolorów, ale jednak u mnie jest laser oki i zdjęcia wychodzą zbyt ciemne niż na ekranie a kolory są przełamane w dużym stopniu, pobawię się ustawieniami może CMYK albo sRGB?
jak w praktyce wychodzi cena np wydruku a3 ?
Witam Tomku. Dziękuję za filmik. Jestem na etapie wyboru monitora i drukarki. Interesuje mnie eksploatacja twoje drukarki. Na ile zdjęć wystarczają tusze (kolor i czarnobiałe)?
Super film Tomku! Co prawda nie mam drukarki do zdjęć, ale może kiedyś coś się kupi :) Za to chętnie zobaczę film dotyczący wyboru monitora dla fotografa amatora i profesjonalisty!
Dziękuję Artur! +1 dla monitora :)
Do mojej drukarki Epson Et2650 nie ma sterowników ICC. W ogóle większość tych ustawien nie zadziala ze zwykłym sprzętem. Słowem pomocne ale dla profesjonalnych rozwiązań.
Tego szukałem dzięki
Bardzo dobry materiał, tak trzymać.
dzięki 👍
super poradnik. Ja jestem ciekawy jaki laptop dla fotografa
Musiałem zagłębić się w temat wydruków ponieważ nie byłem zadowolony z kolorów jakie otrzymuję na zdjęciach z laba. Otrzymałem profil papieru i drukarki z laba i kiedy robię Proofing w LR to kolory faktycznie różnią się kolosalnie. Czy jak teraz mam klientowi wydrukować 400 zdjęć, to muszę każdego zrobić kopię wirtualną i "na czuja" dostosowywać suwakami zdjęcie, aby było zbliżone do oryginału? Nie ma jakiegoś automatu? HELP
Hej. Druk w rgb? srgb? cmyk?
Czy do takiego monitora jak ma Pan jest potrzebny pajączek do kalibracji?
kalibracja jest potrzebna - można wypożyczyć kalibrator, nie trzeba mieć swojego. Kalibrację jednak najlepiej zrobić u siebie w typowych warunkach, a nie zawozić monitor do kogoś - bo tam nie mamy takich samych warunków co u siebie w domu/studio
Fajny materiał i bardzo fajny w przekazie.
Brales moze pod uwage Nec PA271Q ?
nie, od lat używam Eizo
Super wytłumaczone!
Dziękuję :)
Mam problem ze moja drukarka jest czarno biała i jak drukuje zdjęcia to wogule są rozmazane na maksa i nie można nawet wypatrzeć tego co chciałam wydrukować
Rewelacja nie wiedziałem, że są profile papieru. Teraz będzie łatwiej.
Ja za to wtopiłem na tym, że nie wgrałem dedykowanego sterownika drukarki i zostałem z tym, który zaproponował Windows
Proszę pomóżcie mam 600 zl na urzadzenie wielofunkcyjne ,jakie kupić ? Kompletnie nie wiem czego sie spodziewać . Jakiś sprzęt , który znacie z doświadczenia ...
Pytanie laika i proszę o nie zlinczowanie;) Jaka jest przewaga samodzielnego wydruku w stosunku do korzystania z dobrego labu? Nie mówię o wydrukach w empiku, rossmanie itd, ale o firmach, które się w tym specjalizują.
Jeżeli profesjonalny Lab to profesjonalny druk. W domu raczej Twoja drukarka nie dorówna jakości tych w Labie. W domu za to dochodzi komfort i to poczucie że zdjęcie jest Twoje od początku do końca :)
Czas: drukujesz o dowolnej porze, w dowolnym dniu. Do labu możesz wysłać o dowolnej porze, ale jeśli wyślesz np. w sobotę po południu, to odbierasz najwcześniej w poniedziałek, a jeśli mają Ci odesłać...
Dla przywiązanych do prywatności: masz pełną kontrolę nad zdjęciem, nikt niepowołany go nie zobaczy (niektórzy tak wolą).
@@zieniu Dzięki, czyli nie chodzi stricte o lepszą jakość zdjęcia, a o inne czynniki.
@@adamnowak4172 Dzięki, czyli nie chodzi stricte o lepszą jakość zdjęcia, a o inne czynniki.
Jakość zdjęcia można mieć w domu taką jak z dobrego labu. Technologia druku np. w drukarce EPSON P600 nie różni się prawie niczym od profesjonalnych ploterów fotograficznych. Zasada działania głowicy i skład chemiczny tuszów są w zasadzie takie same. Inny jest format druku, prędkość, wielkość kartridży z tuszem (co przekłada się na cenę 1 ml). Dochodzi to o czym mówią inni - komfort pracy w domu i całkowita kontrola nad procesem druku.
komplikujesz mówisz o całym procesie a nie o drukowaniu zdjęć ligth room naswietlenie to proces a drukowanie to drukowanie na drukarce
O ja czad przetestuje, a co do tematu to jaki monitor aby nie zbankrutowac ;)
:) dzięki za kolejny głos :)
Dobry.
Laptop dla fotografa poproszę.
czekam aż dostanę w łapy do testów to będę mógł coś więcej powiedzieć
@@zieniu Dziękuję za odpowiedź.To przyjemność dla mnie oglądać tak inspirujący kanał.Kawał dobrej roboty.
Na macach nie ma podglądu wydruku ???? Wiesz coś na ten temat ???
Szkoda że nic nie pokazałeś odnośnie przygotowania zdjęć do druku pod kątem wyostrzania. Może dodasz taki materiał?
Ja używam opcji w panelu Print Job (tym, który pokazuję w filmiku) - i tam jest opcja Print Sharpening - High i wybieram partner 'glossy'
A jak to wygląda w przypadku zdjęć z mocno rozmytym tłem? Czy niepotrzebnie się wtedy też tło nie wyostrzy? Zawsze się zastanawiałem dlaczego pod druk nie używa się wyostrzania selektywnego.
Mam drukarkę Epson XP-6005.
Zrobiłem pierwsze zdięćie przez Smartfona. TRAGEDIA
Czarna magia to dla mnie :-(
👽👍
Witaj. Na pewno skorzystam tym bardziej ze mam EPSON L805. :-)
No to poradnik jak znalazł :)
No średnio - bo opisany tu proces jest jednak dość zdawkowy.
W CISS'ach występuje problem z powtarzalnością tuszu i jedna partia może się mocno różnić od drugiej.
Dlatego, żeby efekt był dobry powinno robić się profil papieru pod każdą PARTIĘ tuszu (czyli przy każdej zmianie).
No i zapomnij o BW bez zafarbu...
@@zGRYed poradnik akurat jest świetny - wszystko jest wyjaśnione krok po kroku, prosto i czytelnie. Tusze do drukarek Epson ITS (nie mylić z zamiennikami CISS, bo to nie to samo!) są akurat powtarzalne, ale mają swoje ograniczenia - przede wszystkim długo się stabilizują. Większym wyzwaniem jest tu raczej nie najwyższa kontrola jakości i rozrzut międzyegzemplarzowy między drukarkami najtańszymi i tymi drukującymi na najtańszych tuszach. Są też nieznaczne różnice między poszczególnymi modelami, które używają tych samych atramentów. Jeśli chcesz mieć najwyższą jakość i powtarzalność druku to kupujesz drukarkę na tusze pigmentowe, np. Epson SureColor P600, P800 lub ewentualnie taką, która stosuje barwnik stabilniejszy ale i droższy niż w drukarkach ITS, np. XP-15000. Żaden poradnik nie pomoże, jeśli od drukarki ITS, która ma przede wszystkim drukować tanio, będziesz oczekiwać jakości druku dostępnej w drukarkach pracujących na lepszych i droższych tuszach! ;)
Przymierzam się do zakupu tej drukarki (L805), jak z perspektywy czasu ją oceniasz? Czy to dobry wybór dla amatora fotografii?
drukarka tania ale tusze strasznie drogie i wydrukowanie jednego zdjęcia kosztowne
Czm wybrałeś jakieś zboczone zdjęcia