Panaracer Gravelking SS: czy mogą być oponami szosowymi? - test rozmiarów 38c, 35c i 32c

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • Witajcie w kolejnym materiale i zapraszam na podsumowanie testów opon Panaracera Gravelkinga SS i SS+ w rozmiarach 700x38c, 35c i 32c. Testowałem te opony pod kątem ich walorów jezdnych wyłącznie na asfaltach o bardzo dobrej jakości nawierzchni, ale i nie omieszkałem trochę je sprawdzić na gorszej nawierzchni asfaltowej, jak wyszły testy?, czy mogą dać nam podobne odczucia z jazdy tak jak na oponach szosowych?.
    Zapraszam na materiał :):)

ความคิดเห็น • 54

  • @pawek.3389
    @pawek.3389 9 หลายเดือนก่อน +3

    Jedną rzecz trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ten plus czyni dużą różnicę. Ta dodatkowa ochrona antyprzebiciowa znacznie zwiększa opory toczenia, co powoduje, że wersje z + są wyraźnie wolniejsze od zwykłych. O tym mówi Jan Piątkiewicz z Bikeshow w jednym z filmów na YT. Mam zwykłą SS 38 mm i jest naprawdę szybka na asfalcie.

    • @darekbike
      @darekbike  9 หลายเดือนก่อน +1

      Miałem obydwie wersje w rozmiarze 38c i mogę stwierdzić, przynajmniej z mojej strony, że kompletnie nie odczuwałem żadnych różnic pomiędzy tymi modelami, obydwa modele były poprostu wolne, różnica była dopiero odczuwalna gdy jeździłem na modelu slick Panaracera.

  • @mariuszbednarz578
    @mariuszbednarz578 2 ปีที่แล้ว +7

    Jak opona może ,,stawać się mułowata"? Opona jest mulowata lub nie od 1 km. Jeśli ciężko Ci utrzymać prędkość po przejechanym 20 km to znaczy że opona ma duże opory toczenia i po 20 km jesteś już ujechany. W każdym innym razieto ty jesteś bez kondycji a nie opona jest słaba w tej materii

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว +4

      Dzieki wielkie za oglądnięcie materiału :):):). Kolego miły odpowiem ci w paru punktach :):):):).
      Po pierwsze , określenie "mułowate" to taka moja przenośnia do oporów toczenia jakie generuje dana opona.
      Po drugie, mogę Cię zapewnić że moja kondycja i tzn: "noga" jest w jak najlepszym porządku :):):):).
      Po trzecie, zaznaczyłem bardzo wyrażnie że są to moje i tylko moje odczucia, a że jestem tylko normalnym gościem jeżdżącym normalnie na rowerze , to i też moje odczucia są normalne :):):).
      Po czwarte i najważniejsze , przykro mi bardzo, ale ja potrzebuję aż 20 km na to, aby stwierdzić czy opona jest "brzytwa" czy "mułowata", ale dzięki tej mojej "dziwności' potem na dobrej oponie mam przyjemność przez np: 50 km utrzymać średnią między 35 a 40 km/h bez dużego wysiłku. A najlepszym przykładem są obecne moje opony które mam w road plusie czyli Pirelli Cinturato VELO w rozmiarze 35c o których opowiem coś w nastepnych materiałach.

  • @tomasznowak1626
    @tomasznowak1626 2 ปีที่แล้ว

    To raczej pewne, że uniwersalna opona będzie wolniejsza od typowo szosowej. Choćby to że na środku ten bieżnik nie jest całkowicie gładki, a i powierzchnia styku z podłożem jest większa niź w przypadku opony na asfalt o tej samej szerokości.

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      Tak, oczywiście zgadzam się z tym stwierdzeniem , dlatego też dość wyrażnie zaznaczyłem że są to jednak opony szutrowe, choć z dużym zacięciem szosowym , przynajmniej tak to wygląda w innych testach czy opiniach o tych oponach. Jednak w moim odczuciu, zaznaczam tylko w moim, ten egzamin zdały opony tylko w rozmiarze 32c.

  • @-Road.Biker-
    @-Road.Biker- 2 ปีที่แล้ว +1

    sprawdzales moze jaką masz szerokosc wewnetrzną obreczy i jaka szerokosc maja te opony po zalozeniu?

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว +2

      szerokość wew. obręczy 20mm, opony 32c ułożyły się z wynikiem 33,1 mm , 35c - 36,3 mm i 38c - 39,6 mm

    • @-Road.Biker-
      @-Road.Biker- 2 ปีที่แล้ว

      moje gravelking slicki 38c ulozyly sie na rowne 40mm przy szerokosci wewn. obreczy 22mm

    • @-Road.Biker-
      @-Road.Biker- 2 ปีที่แล้ว

      a jezdziles na mleku czy detkach? ilosc mleka/rozmiar detki zmieniales czy uzywales takie samo dla tych trzech rozmiarow?

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว +1

      @@-Road.Biker- Wszystkie trzy opony na tej samej dętce.

  • @tomaszzambrzycki2458
    @tomaszzambrzycki2458 ปีที่แล้ว

    Jeździłem na sk 43, straszny kloc na asfalcie. Dopytam. Czy mierzył Pan szerokość 35 i 38c? Szukam opony do gravela 70% asfalt reszta to wszelakiej maści drogi leśne i polne.

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      To zależy od obręczy i opon, panaracery na moich obręczach zawsze układały się jako szersze, np: 35 , u mnie 35,8 , 38 , u mnie 39. Z mojej strony mogę Ci polecić z tańszych opon Continental Contact Speed 35c lub 38c, mega opony, trzymają rozmiar, moje 35 u mnie ułożyły się jako 35,3, a z droższych polecam Ci z czystym sumieniem opony które mam teraz, czyli Vittoria Tereno Zero G2 w rozmiarze 38c. Kapitalne opony do jazdy 80% asfaltu i cała reszta, jestem z nich mega zadowolony, szybkie, fajnie trzymają się w terenie, odporne na przebicie, a zarazem lekkie.

    • @tomaszzambrzycki2458
      @tomaszzambrzycki2458 ปีที่แล้ว

      @@darekbike mam 20 mm wewn szer to pewnie podobnie wyjdzie

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      @@tomaszzambrzycki2458 Ale jakie opony, bo panaracery przedziwnie się układają na różnych obręczach, u mnie było to samo. CONTI i Vittorie ułożyły się wręcz idealnie na dwóch moich obręczach, w singlu speedzie mam obręcze 17,8 mm/ opony 37,6mm, w gravelu 20mm obręcz/ opony 38,1mm.

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      @@tomaszzambrzycki2458 Ale ogólnie pozbyłem się wszystkich opon Panaracera, moim zdaniem mocno przereklamowane.

    • @tomaszzambrzycki2458
      @tomaszzambrzycki2458 ปีที่แล้ว

      @@darekbike ja tam jakoś specjalnie za panaracerem nie jestem, vittorie miałem, wysokiej klasy opona, może sobie sprawie jak dojeżdze fabrycznie założone do roweru

  • @indianin1167
    @indianin1167 2 ปีที่แล้ว +3

    Nie rozumiem jak opona po 20 km może tracić swoje właściwości jezdne? Przecież to ciągle ta sama opona z tym samym ciśnieniem. A może to Twoja noga po tym dystansie już tak nie podaje jak na początku? Nie kumam jak po jakimkolwiek dystansie staje się mułowata.

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว +1

      Kolego miły o moją nogę nie musisz się obawiać 😀😂, a w zamian zrób sobie taki mały nie tani test: przejedź na oponach Panaracer Gravelking SS 700x32c 20 km z prędkością 30km/h, a potem zrób to samo z oponami Continental Grand Prix 5000 700x32c i wtedy pogadamy o tym dlaczego są opony szybkie i mulowate 👍👍😀😀.

    • @indianin1167
      @indianin1167 2 ปีที่แล้ว

      @@darekbike Jak opony są mułowate to od początku a nie po pewnym dystansie. Poza tym w jednym ze starszych filmów pt. Test,opinie i recenzje moich gravelowych opon , opowiadasz jakie to świetne opony i że trafiłeś w 10-tkę więc nie bardzo rozumiem. Trochę opon przerzuciłem i wiem co to jest opona szybka i muł. Nie traktuj mojego wpisu jako atak bo lubię Twój kanał i uprawiam kolarstwo identyczne do Twojego tzn krótki trening po pracy a w weekend dłuższe wyprawy.

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว +1

      @@indianin1167 Oczywiście że nie traktuję tego jak atak, nawet tak nie pomyślałem 😀🙂, ale już nie wiem ile razy tłumaczyłem moim kochanym widzom że to są tylko wyłącznie moje odczucia, tak już mam, dlatego nie lubię krótkodystansowych testów i opinii, bo na ogół po pewnym czasie coś mi zaczyna nie pasować, zawsze jasno mówię na filmach, że to tylko moje odczucia. Też opieram się na testach innych i tak było z oponami Panaracera, wiem że nie są to opony szosowe, ale miałem cichą nadzieję że jednak będą, przynajmniej na zniszczony asfalt, ale tak się nie stało. Wiem też że nie oszukamy faktu że wraz z kilometrami tracimy siły i opony też zaczynają stawiać opory, ale nie na dystansie 20km. Ja niestety tak już mam że odczuwam w okolicach tego dystansu te różnice, i nie tyczy się to tylko opon, mam tak np: z butami, kaskami, okularami czy odzieżą, dlatego mówię że chyba jestem dziwny, ale staram się zawsze zaznaczyć na filmach że są to tylko moje odczucia 🙂🙂

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว +1

      @@indianin1167 A najlepsze w tych moich dziwnych "zdolnościach"😂🤣, jest to że najbardziej odczuwam te wszystkie różnice na zjazdach, tak samo mam z kołami. I taka ciekawostka na koniec, prawie wszyscy moi znajomi kolarze szosowi, gravelowi praktycznie nie odczuwają lub odczuwają znikomą różnicę pomiędzy zębatką okrągłą a owalną, a dla mnie jest to przepaść w jakości/ płynności pedałowania, zwłaszcza na podjazdach i tzn: martwy punkt w zębatkach okrągłych i braku tego punktu w zębatkach owalnych, po prostu mocno wyczuwam ta różnicą. Taka ciekawostka 😀🙂

    • @indianin1167
      @indianin1167 2 ปีที่แล้ว +1

      @@darekbike Szanuję Twoje subiektywne odczucia choć dla mnie sprawa jest dziwna. Chyba jestem inny :). W każdym razie życzę ciekawych wypraw i przede wszystkim bezpiecznych.

  • @darekbike
    @darekbike  2 ปีที่แล้ว

    Panaracer Gravelking SS: czy mogą być oponami szosowymi? - test rozmiarów 38c, 35c i 32c

  • @parekvrohliku1894
    @parekvrohliku1894 2 ปีที่แล้ว +1

    Kurcze kupiłem Panaracery Gravelkingi slicki 32c, miały być odporne na przebicia i na przecięcia, zrobione około 3 tys na nich i raz laczek z przodu i na obu oponach nacięcia, 80% asfalt 20% reszta utwardzonych dróg. Tragedia :/

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      Slicki niestety tak mają , nie tylko Ty masz taką opinię o nich. i nie ma znaczenia czy są w rozmiarze 32c czy 38c , ale za to waga jest pierwsza klasa, tzn; "wylajtowane". COŚ za COŚ :):):)

    • @-Road.Biker-
      @-Road.Biker- 2 ปีที่แล้ว

      tez mam gravelkinga slicki z tym ze 38 c. na 2000 km dwa kapcie, ale ona na jednej jezdzie w tym samym miejscu na dwoch kolach.... kolce od akacji wbite prostopadle. przypuszczam ze kazda oponka by sie poddala

    • @parekvrohliku1894
      @parekvrohliku1894 2 ปีที่แล้ว

      @@-Road.Biker- no cóż będzie trzeba je dojechać i zobaczyć ile wytrzymią

    • @-Road.Biker-
      @-Road.Biker- 2 ปีที่แล้ว

      niestety, ale zdaje sie ze jak to w zyciu, dobor opon to sztuka kompromisu - dynamika vs komfort vs wytrzymalosc. chociaz "wytrzymalosc" mozna podniesc stosujac tubeless, to znaczy nie doslownie, ale pozutywne skutki tego beda

    • @bartekstepowski4987
      @bartekstepowski4987 2 ปีที่แล้ว

      Wersje z + mają wkładkę i tutaj rzeczywiście kapcia łatwo nie złapiesz.

  • @xwrvmike
    @xwrvmike ปีที่แล้ว

    na filmie widać karton z kołami VINCI. Możesz coś więcej o nich powiedzieć? Mało informacji w sieci na ich temat. Zamówiłem wersje szosowe i pewnie dopiero w marcu z nich skorzystam, dlatego chętnie poznam Twoją opinię... Jeżeli chodzi o Panaracer SS+ to jeżdzę na 43mm w gravelu i jestem bardzo zadowolony :)

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      No tak, to już mój 3 komplet kół szosowych o stożku 50mm od Vinci, pierwsze były pod hamulce U-brake Ultegry z bazaltową powierzchnią hamowania, byłem z nich bardzo zadowolony, przez ponad 2 lata nigdy mnie nie zawiodły, aż do sprzedaży roweru, potem wraz z nową szosą z tarczami zamówiłem takie same koła, tylko pod tarczę, na piastach Dtswiss 350, z białymi napisami, rok temu postanowiłem wymienić na takie same tylko już z czarnym logo i na piastach Dtswiss 240, fajnie bo więzili odemnie w rozliczeniu te wcześniejsze. Byłem i jestem mega zadowolony z nich, sztywne, lekkie , bardzo dobrze zaplecione, warto kupić dokładając minimum piasty Dtswiss 350, pierwsze miałem na ich piastach, mają swoje korpusy piast z łożyskowaniem Dtswiss, no ale jednak 350 są dużo lepsze pod kątem szczelności. Bardzo dobre koła, nie będziesz na pewno żałował, nie masz czego kompletnie się obawiać, kapitalne wykończenie, wykonanie, wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne, nie ma i nie było się do czego doczepić.

  • @TheChandler777
    @TheChandler777 2 ปีที่แล้ว +3

    Po 20km nagle tracą swoje właściwości? Toć to nie ma sensu 😆 tego nawet testem nie można nazwać

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      Dlatego jasno na filmie zaznaczyłem, że to są tylko i wyłącznie moje odczucia.

    • @chriskros8858
      @chriskros8858 ปีที่แล้ว

      Pewnie generują takie opory że nogi mdleja:)

  • @wojciechstasiak9664
    @wojciechstasiak9664 2 ปีที่แล้ว

    To nie są opony szosowe. Po co więc testować takie opony tylko na idealnym asfalcie? Chyba tylko z ciekawosci :) Masa rotujaca i opory toczenia są wyższe, niż w każdej opinie szosowej.
    Jeżdżę na tych oponach gravelem i uważam, że używane zgodnie z przeznaczeniem są bardzo dobre.
    Pozdrawiam

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      Tak wiem, dlatego podkreśliłem że są to przede wszystkim opony szutrowe, testowałem je z ciekawości jak sobie poradzą np; jak będę musiał dojechać do tras szutrowych bardzo dobrymi asfaltami. Taki przykład,; mamy trasę 150 km z czego 50 km jest to idealny asfalt, i takim asfaltem jedziemy te 50 km aby wjechać na szutry.Na tym miał polegać test, jak sobie dadzą radę na takich asfaltach. Robiłem po to taki test ponieważ są bardzo chwalone właśnie z bardzo niskich oporów toczenia na asfaltach. Testy przeszły tylko opony w rozmiarze 700x32c , ale tylko z racji tego że były najwęższe i generowały najmniejsze opory toczenia.

  • @-Road.Biker-
    @-Road.Biker- 2 ปีที่แล้ว

    podsumowanie merytoryczne 👍
    niemniej wnioski kazdy sam musi wyciagnac. tak jak zaznaczyles, wazne jest przeznaczenie, cele uzytkownika i warunki eksploatacji. kazdy musi sam odkryc co dla niego i na jakie konkretne warunki jest najlepsze.
    co do twoich zalozen, wyniki testu chyba mozna interpretowac tak, ze jesli chce sie opone na asfalt, to przy tej samej mieszance i biezniku (czyli ten sam producent i model opony) kluczowym jest jej masa. im mniejsza tym szybsza, ale przy tym mniejsza masa idzie w parze z mniejsza szerokoscią, a to dalej idzie w parze z mniejszym komfortem. kazdy musi sobie sam odpowiedziec gdzie bedzie dla niego wlasciwa opcja. teoretyzując gdybys takiego gravelkinga ss testowal w rozmiarze 28c, pewnie odczulbyc jeezcze wieksza dynamike ale i spadek komfortu

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak jest, praw nie oszukasz 👍🙂. Choć obecne opony które testuje w Road Plusie czyli Pirelli Cinturato Velo w rozmiarze 35c trochę przeczą tym prawom, opona nie jest lekka i nie wąska (ułożyła się na obręczy z wynikiem prawie 36mm), ale zdecydowanie na całkiem innym bieżniku. Efekt: jest mega szybka i dynamiczna. Chyba znalazłem wreszcie te idealne 😁, ale zobaczymy, na razie zostają i ujeżdżam je zawzięcie 😄😄.

  • @Karolkrolikowski
    @Karolkrolikowski ปีที่แล้ว

    Dzięki za podsumowanie. Testowałeś te opony na mleku ?

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      Niestety nie 🙂

  • @pawek.3389
    @pawek.3389 ปีที่แล้ว

    Z tych opon gravelowych to ponoć superszybkie na asfalcie są Challenge Strada Bianca, 36 i 40 mm dają też dobrze radę na ubitych szutrach

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      Tak na asfalcie bardzo fajne są Strada Bianka ale wystarczy troszeczkę luźnej nawierzchni i jest maska, niestabilne, źle się prowadzą, no ale, czego można wymagać od opon typu slick.

    • @pawek.3389
      @pawek.3389 ปีที่แล้ว

      @@darekbike ja preferuję slicki bo w większości jeżdżę po asfalcie. W tej chwili mam Specialized Roadsport 35 mm i je sobie chwalę. Druciane, dość ciężkie, ale pancerne, dobrze niosą po asfalcie i po innych ubitych nawierzchniach. Bardzo trwałe. Ludzie chwalą też Continental Contact Speed. Można jeszcze spróbować opony Speca Pathfinder Pro z gładkim środkiem i większym bieżnikiem po bokach. Ponoć też niezłe na asfalcie.

  • @doncasio7785
    @doncasio7785 ปีที่แล้ว

    Hej. A które opony byś wybrał na trasę 80%asfalt 20% szuter plus ustawki szosowe około 100km i z prędkością około 35 km/h gravellking ss czy terreno zero g2 rozmiar 32 albo 35c? Dzięki za odp

    • @darekbike
      @darekbike  ปีที่แล้ว

      Bez namysłu Terreno Zero G2.0 w rozmiarze 35c lub 32c 🙂👍, jak będziesz jeździł faktycznie te 20% po szutrach, jak nie to kupiłbym Continental Grand Prix 5000 w rozmiarze 32c, są rewelacyjne na trasach czysto asfaltowych lub 90-95% asfaltu plus 10-5 % okazyjnie szuterek, ale klasy premium, bo na gorsze lub częstsze takie wypady to szkoda ich, bo za drogie, choć są bardzo wytrzymałe.

    • @doncasio7785
      @doncasio7785 ปีที่แล้ว

      Dzięki 👍

    • @Kofejaba88
      @Kofejaba88 11 หลายเดือนก่อน

      ⁠@@darekbikewitam serdecznie a te grand prix 5000 są odporne na uszkodzenia czy jak z nimi jest?

    • @darekbike
      @darekbike  11 หลายเดือนก่อน +1

      @@Kofejaba88 Jedne z najlepszych opon szosowych na ten moment, są też w wersji
      wzmocnionej, a dokładniej jest to model Continental Grand Prix 5000 All Season, i do tego są to opony całoroczne.

  • @pawekwas8815
    @pawekwas8815 2 ปีที่แล้ว

    Czy SS+ są kierunkowe? Jakoś nie widzę oznaczeń.

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      Nie, nie są kierunkowe.

    • @pawekwas8815
      @pawekwas8815 2 ปีที่แล้ว

      @@darekbike Dziękuję za szybką odpowiedź i potwierdzenie o braku kierunkowości 👍. Oponki 700x35 już założone, jutro przetestuję 😀. Pozdrawiam

    • @darekbike
      @darekbike  2 ปีที่แล้ว

      @@pawekwas8815 Udanych testów, pozdrawiam 👍🙂