Mam piękne wspomnienia z Opola. Mieszkając ponad czterdzieści lat we Włoszech w pięknej miejscowości, Opole mi zostało w moim sercu kiedy powracam do mojej ojczyzny powracam do przeżytych lat młodości. ❤
Wstyd się przyznać, ale w swoim dorosłym życiu nie byłem w Opolu, na pewno to nadrobię, a ten film tym bardziej mnie w tym utwierdził, dzięki i pozdrawiam!
Byliśmy po raz kolejny w ubiegłym tygodniu. Tak się składa, że bierzemy udział w 7 Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów i reprezentujemy województwo opolskie :-) Proszę trzymać za nas kciuki i zachęcić innych mieszkańców Śląska Opolskiego do głosowania na nas, bo naszym zadaniem jest promocja turystyczna Opolskiego.... Serdecznie pozdrawiamy!
Robicie film o starym niemieckim mieście a słowo Polska pada 300 razy. Pani na siłę udowadnia polskość tego miasta. Przypomnę, że Opole do 1945 r. przez ponad 600 lat nie było w granicach Polski.
Dziękuję za wyrażenie opinii, z którą nie możemy się zgodzić. Słowo Polska nie pada na pewno 300 razy i niczego nie próbujemy udowadniać. Niemiecki wkład w historię miasta jest tu pokazany szczególnie w najbardziej pomyślnym okresie przełomu XIX i XX wieku, za wiodącego fotografa w tym odcinku wybraliśmy Maxa Gaulera, najsłynniejszego fotografa niemieckiego pochodzenia. Nie zapominamy też o tragicznych losach niemieckich mieszkańców Oppeln (ta wersja nazwy też jest obecna w filmie) pod koniec II wś. Ze zwrotem "stare niemieckie miasto" mam spory kłopot i nie tylko, dlatego, że jako Krakowianin znam wojenne hasło "Urdeutsche Stadt Krakau", ale przede wszystkim dlatego, że Opole to miasto o bogatej niemieckiej historii, ale nazwanie go "starym niemieckim" jest karkołomne. Przypomnijmy jak to wyglądało z punktu widzenia administracyjnego: IX w. plemienne państwo Opolan kon. IX w.-990 Wielkie Morawy, potem Czechy 990-1039 Polska 1039-1050 Czechy 1050-1138 Polska 1138-1227 Polska (księstwo śląskie, potem opolskie ale w ramach zasady senioralnej nadal Polska) 1227-1327 Ks. Opolskie niezależne, ale dynastycznie związane z państwem polskim 1327-1526 Czechy (ks. opolskie, ks. Władysław II z ambicjami na koronę polską. Jan II na codzień mówi po polsku, Habsurgowie rządzą terytorium jako królowie Czech) 1526-1532 Czechy (Habsburgowie jw.) 1532-1552 Ansbach - Bawaria (Hohenollernowie) 1552-1556 panowanie Izabeli Jagiellonki (Habsburgowie) 1556-1645 Czechy (Habsburgowie) 1645-1666 zastaw Wazów, polskich królów 1666-1742 Czechy (Habsburgowie) 1742-1871Prusy (Hohenzollernowie)- krótki interwał napoleoński 1871-1945 Niemcy (II Rzesza, Republika Weimarska, III Rzesza) Z punktu widzenia kulturowego to chyba jeszcze bardziej skomplikowane, bo w średniowieczu nie funkcjonował podział na narody, jest to kres migracji i wpływu kultury niemieckiej na całą Europę Środkowo-Wschodnią - lokacje miast, kupcy, artyści, także język. Kultura niemiecka w tym czasie zdominowała Czechy, więc jej wpływ na Śląsk był także wynikiem ekspansji Czech. Z naszego punkt widzenia jest by Opole czerpało z różnorodności swego historyczno-kulturowego dziedzictwa
@@SlowTravelPolska Bardzo dziękuję za ten obszerny komentarz jednak chciałbym zwrócić uwagę, że z przedstawionego kalendarium wynika, że w całej historii Opola, przynależność polityczna do Polski to ok. 200 lat. Zdecydowaliście się Państwo na rys historyczny tego miasta a odnieść można wrażenie, po wysłuchaniu całości, że niemiecka czy czeska część jego historii to epizod w dziejach. Akcentujecie Państwo jednoznacznie polską część historii. Max Glauer czy słowo Oppeln to nie jest historia Opola. Jeśli piszę o starym niemieckim mieście to mam na myśli jego współczesny kształt, oczywiście poza powojennymi poczynaniami. Jedyny mój zarzut do filmu to brak proporcji. Poza tym bardzo Państwu dziękuję za wspaniałe zdjęcia i wykonaną pracę. POzdrawiam
@@janwinnicki4125 Szanowny Panie Winnicki.Widze ze jest Pan czlowiekiem ktory szuka albo zaczepki albo tak zwanej dziury w calym ,ale to juz taka Panska natura.Wychodzac z takiego zalozenia ,a moze nie znajoomosci historii polskiej to jak sobie Pan przypomni to swego czasu Polska nie istniala na mapie ( dla informacji bo moze nie mial okazji sie dowiedziec TO OKRES ROZBIOROW) i na podstawie panskiego toku myslenia to Warszawa byla ruska a Krakow austryjacki itd mozna wymieniac inne miasta pod zaborami a przeciez to POLSKA.Wiec czasami zeby komus zwracac uwage i go atakowac to najpierw trzeba miec w rece mocne atuty zeby obronic swoje.To taka poprostu porada na przyszlosc.Zycze Panu przyjemnego ogladania nastepnych odcinkow o historii Polski bo naprawde dzieki SLOW TRAVEL POLSKA mozna sie dowiedziec rzeczy na ktore przecietny czlowiek musial by poswiecic wiele czasu zeby to odnalesc.Zycze przyjemnego dnia
Nie wiem jak ciebie ale mnie interesuję Polska historia Opola, jacy Niemcy tam byli w 8 wieku tam byli słowianie już setki lat i Polacy mają obowiązek kultywować swoją historię
Piękne , kompatybilne miasto. Skrojone na miarę nas zwykłych ludzi. Już na początku sierpnia odwiedzę Was Opolan.😘
Mam piękne wspomnienia z Opola.
Mieszkając ponad czterdzieści lat we Włoszech w pięknej miejscowości, Opole mi zostało w moim sercu kiedy powracam do mojej ojczyzny powracam do przeżytych lat młodości. ❤
Nie wiedziałam, że w Opolu były dwa zamki... teraz wszystko jasne. Dziękuję za film!
moje miasto ! :) Dziekuje za film !
Wstyd się przyznać, ale w swoim dorosłym życiu nie byłem w Opolu, na pewno to nadrobię, a ten film tym bardziej mnie w tym utwierdził, dzięki i pozdrawiam!
Moje ukochane Opole !
I stayed in Opole and visted the Folk Museum, very interesting, especially the old beehives. Greetings from UK.
Thank you for your comment. The Folk Museum is stunning. So interesting, worth visiting. Greetings from Krakow :)
Looks like a really beautiful and culturally rich town! Thank you for sharing :)
Thank you for your comment. Opole is really beautiful, especially in Spring, Summer and Autumn... it is a very green town.
Przypadkiem wyświetlił mi się ten filmik, stwierdzam, że znakomicie zrobiony...i NARREATORKA na duży plus,ten głos 😃
Дуже гарне місто.
Pozdrawiamy! ☺️
Opole to najpiękniejsze miasto świata ❤❤❤
Bez przesady
Danke für ein großartigen Geschichte Film für mein Oppeln.
Już 3tazy byłam.Pokochałam to miasto !
Czy Muzeum Polskiej Piosenki znajduje się tuż przy amfiteatrze? Przy okazji - dziękuję za ciekawy film!
Tak, a dokładnie pod widownią amfiteatru.
❤
Как всегда очень интересно! 👍
Film ciekawy. Zabrakło mi jednak pokazania pięknych kamienic przy ulicy 1 Maja naprzeciwko dworca PKS.
Zwróciliśmy na nie uwagę, też nam się podobają.
Odra Opole ❤❤❤
Co to za wersja Kabaluere (ten funk kiedy pokazaliscie MPP) ? A Opole to piekne miasto, nie bylo mnie tam tak dlugo...
Ta wersja pochodzi z blbioteki TH-cam i nosi tytuł "Dorris Day", wykonawca DJ Williams. Pozdrawiamy
@@SlowTravelPolska dziekuje bardzo
Pozdrawiamy Pana serdecznie raz jeszcze :-)
@@SlowTravelPolska tak Milo z waszej strony. Dekada zleciala, przyjerzdzam za tydzien. Piekna nostalgia juz mnie dopada.
Ja mieszkam w Opolu
Zapraszam do Opola!!!♥️
Byliśmy po raz kolejny w ubiegłym tygodniu. Tak się składa, że bierzemy udział w 7 Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów i reprezentujemy województwo opolskie :-) Proszę trzymać za nas kciuki i zachęcić innych mieszkańców Śląska Opolskiego do głosowania na nas, bo naszym zadaniem jest promocja turystyczna Opolskiego.... Serdecznie pozdrawiamy!
Jak kiedyś było ładnie w Opolu
Pani lektorka ma bardzo ładny głos.
Dziękuję za takie miłe słowa :-)
Film jak zwykle ładnie zrobiony, ale te blokowiska okalające zamkową wieżę - ohyda.
No i sprawdzę wasze ścieżki
Robicie film o starym niemieckim mieście a słowo Polska pada 300 razy. Pani na siłę udowadnia polskość tego miasta. Przypomnę, że Opole do 1945 r. przez ponad 600 lat nie było w granicach Polski.
Dziękuję za wyrażenie opinii, z którą nie możemy się zgodzić. Słowo Polska nie pada na pewno 300 razy i niczego nie próbujemy udowadniać. Niemiecki wkład w historię miasta jest tu pokazany szczególnie w najbardziej pomyślnym okresie przełomu XIX i XX wieku, za wiodącego fotografa w tym odcinku wybraliśmy Maxa Gaulera, najsłynniejszego fotografa niemieckiego pochodzenia. Nie zapominamy też o tragicznych losach niemieckich mieszkańców Oppeln (ta wersja nazwy też jest obecna w filmie) pod koniec II wś. Ze zwrotem "stare niemieckie miasto" mam spory kłopot i nie tylko, dlatego, że jako Krakowianin znam wojenne hasło "Urdeutsche Stadt Krakau", ale przede wszystkim dlatego, że Opole to miasto o bogatej niemieckiej historii, ale nazwanie go "starym niemieckim" jest karkołomne. Przypomnijmy jak to wyglądało z punktu widzenia administracyjnego:
IX w. plemienne państwo Opolan
kon. IX w.-990 Wielkie Morawy, potem Czechy
990-1039 Polska
1039-1050 Czechy
1050-1138 Polska
1138-1227 Polska (księstwo śląskie, potem opolskie ale w ramach zasady senioralnej nadal Polska)
1227-1327 Ks. Opolskie niezależne, ale dynastycznie związane z państwem polskim
1327-1526 Czechy (ks. opolskie, ks. Władysław II z ambicjami na koronę polską. Jan II na codzień mówi po polsku, Habsurgowie rządzą terytorium jako królowie Czech)
1526-1532 Czechy (Habsburgowie jw.)
1532-1552 Ansbach - Bawaria (Hohenollernowie)
1552-1556 panowanie Izabeli Jagiellonki (Habsburgowie)
1556-1645 Czechy (Habsburgowie)
1645-1666 zastaw Wazów, polskich królów
1666-1742 Czechy (Habsburgowie)
1742-1871Prusy (Hohenzollernowie)- krótki interwał napoleoński
1871-1945 Niemcy (II Rzesza, Republika Weimarska, III Rzesza)
Z punktu widzenia kulturowego to chyba jeszcze bardziej skomplikowane, bo w średniowieczu nie funkcjonował podział na narody, jest to kres migracji i wpływu kultury niemieckiej na całą Europę Środkowo-Wschodnią - lokacje miast, kupcy, artyści, także język. Kultura niemiecka w tym czasie zdominowała Czechy, więc jej wpływ na Śląsk był także wynikiem ekspansji Czech.
Z naszego punkt widzenia jest by Opole czerpało z różnorodności swego historyczno-kulturowego dziedzictwa
@@SlowTravelPolska Bardzo dziękuję za ten obszerny komentarz jednak chciałbym zwrócić uwagę, że z przedstawionego kalendarium wynika, że w całej historii Opola, przynależność polityczna do Polski to ok. 200 lat. Zdecydowaliście się Państwo na rys historyczny tego miasta a odnieść można wrażenie, po wysłuchaniu całości, że niemiecka czy czeska część jego historii to epizod w dziejach. Akcentujecie Państwo jednoznacznie polską część historii. Max Glauer czy słowo Oppeln to nie jest historia Opola. Jeśli piszę o starym niemieckim mieście to mam na myśli jego współczesny kształt, oczywiście poza powojennymi poczynaniami. Jedyny mój zarzut do filmu to brak proporcji. Poza tym bardzo Państwu dziękuję za wspaniałe zdjęcia i wykonaną pracę. POzdrawiam
@@janwinnicki4125 Szanowny Panie Winnicki.Widze ze jest Pan czlowiekiem ktory szuka albo zaczepki albo tak zwanej dziury w calym ,ale to juz taka Panska natura.Wychodzac z takiego zalozenia ,a moze nie znajoomosci historii polskiej to jak sobie Pan przypomni to swego czasu Polska nie istniala na mapie ( dla informacji bo moze nie mial okazji sie dowiedziec TO OKRES ROZBIOROW) i na podstawie panskiego toku myslenia to Warszawa byla ruska a Krakow austryjacki itd mozna wymieniac inne miasta pod zaborami a przeciez to POLSKA.Wiec czasami zeby komus zwracac uwage i go atakowac to najpierw trzeba miec w rece mocne atuty zeby obronic swoje.To taka poprostu porada na przyszlosc.Zycze Panu przyjemnego ogladania nastepnych odcinkow o historii Polski bo naprawde dzieki SLOW TRAVEL POLSKA mozna sie dowiedziec rzeczy na ktore przecietny czlowiek musial by poswiecic wiele czasu zeby to odnalesc.Zycze przyjemnego dnia
Nie wiem jak ciebie ale mnie interesuję Polska historia Opola, jacy Niemcy tam byli w 8 wieku tam byli słowianie już setki lat i Polacy mają obowiązek kultywować swoją historię
@@janwinnicki4125
Jesteś odporny ba wiedzę i nasz jakiś wyraźny kompleks.
Katedry bardzo surowe