Dobrzany DJI MINI 3 PRO

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ต.ค. 2024
  • DOBRZANY
    Nierozłączne z zamkiem w Szadzku jest istnienie zachodniopomorskich Dobrzan. Jest to jedna ze starszych miejscowości regionu. Prawa miejskie uzyskują już w 1336 roku. Ten właśnie fakt upamiętnia tablica znajdująca się na głazie narzutowym znajdującym się przed ciekawym ratuszem, którego budowę rozpoczęto w 1912 roku.
    Niestety, miasteczko na przestrzeni dziejów nie miało szczęścia. Bliskość zamku w Szadzku oraz położenie pomiędzy dwoma ciągami wodnymi jeziorem Szadzko oraz Stawem Młyńskim spowodowały, że nie zdecydowano się na budowę w miasteczku murów obronnych. Jako ciekawostkę można podać, że Dobrzan strzegły jedynie dwie bramy obronne „Kozia” ( Kashagegener Tor) oraz „Ognicka” ( Stolzenhagener Tor) widoczne na widoku miasta zamieszczonym na mapie Księstwa Pomorskiego autorstwa Eilharda Lubinusa. Brak murów obronnych przyczynił się chociażby do zniszczenia Dobrzan w 1478 roku, kiedy to zostały zajęte przez wojska elektora brandenburskiego Albrechta Achillesa.
    Największym nieszczęściem dla Dobrzan był pożar z 1781 roku, który zniszczył miejscowość praktycznie doszczętnie. To właśnie wtedy spalił się największy zabytek miasta, którym był kościół. Z pomocą mieszkańcom przyszły władze, które stety bądź niestety zezwoliły na wykorzystanie cegieł oraz kamieni z chylącego się ku upadkowi szadzkiego zamczyska. Jak wielki to był zamek świadczy fakt, że aż 900 mieszkańców tegóż miasteczka używało szadzkiego budulca, aby podnieść ze zgliszczu swoje domy oraz kościół !!!!
    To właśnie wybudowany w latach 1782 - 1784 kościół zaprojektowany przez Davida Gilly jest obecnie największą architektoniczną perełką miejscowości. Jest to budynek salowy na rzucie prostokąta, z oknami o łukach odcinkowych z zamurowanymi dolnymi oknami, które niegdyś musiały świetnie doświetlać naturalnie świątynię. Najcenniejszymi zabytkami świątyni są bez wątpienia ołtarz o cechach neobarokowych z XIX/XX wieku. W centralnej części retabulum - pełnołukowej profilowanej arkadzie - krucyfiks. Ciekawostką jest, że analogiczny obiekt znajduje się w Stargardzie w kościele NMP w jednej z kaplic nawy południowej !!!! Kolejny ważny element to kielich mszalny srebrny, pozłacany pochodzący prawdopodobnie z warsztatu pomorskiego z 1605 roku. W przebudowanej w latach 1933 - 1934 wieży znajduje się odlany z brązu dzwon z 1925 roku. Na wieży znajduje się również mechanizm zegarowy z 1899 roku J.F. Weule, Bockenem.
    Na uwagę zasługuje jeszcze Park nad rzeczką, który niegdyś był parkiem miejskim. Znajduje się tam odsłonięty 22 marca 1893 r. pomnik. Pierwotnie był tam obelisk z popiersiem cesarza Wilhelma I Hohenzollerna. Obecnie teren parku jest świetnie zagospodarowany i stanowi doskonałą oazę spokoju dla mieszkańców oraz gości zachodniopomorskich Dobrzan
    Ciekawym i troszkę zapomnianym miejscem są pozostałości cmentarza żydowskiego, który został założony około 1850 roku. Mieści się przy obecnej ul. Adama Mickiewicza. Przed 1939 zajmował sporą powierzchnię niestety do dziś pozostały tylko dwa groby i pozostałości jakiegoś grobowca.
    Dobrzany to obecnie spokojne miasteczko leżące poza głównymi szlakami komunikacyjnymi, które odwiedzającym go osobom gwarantuje ciszę i spokój o które tak ciężko w dzisiejszych czasach. Bliskość jezior, szlaków rowerowych oraz sporo obszarów leśnych gwarantują, że wizyta w Dobrzanach będzie dla Państwa udana.
    Do FILMU UŻYTO MUZYKĘ Z PROGRAMU YOUCUT:
    Muzyka: Forgotten Heroes
    Muzyk: 3rd Silhouette
    URL: Vopen.spotify....
    Muzyka: Fleeting Times
    Muzyk: Fox in Oil
    URL: icons8.com/music

ความคิดเห็น • 10