Robisz kawał świetnej roboty! Trzeba promować Mikrotika bo to są świetne sprzęty sieciowe i można w pełni konfigurować sieć tak jak nam się podoba! Oby więcej takich filmów! Merytorycznie i na temat. 😊
Ciekawy materiał, ale mam pytanie czy da się skonfigurować na dwu urządzeniach hAP ax2 most bezprzewodowy? Nie znalazłem w konfiguracji karty bezprzewodowej trybu pracy ap bridge, dostępne są jedynie: ap, station, station bridge i station pseudobridge.
Cześć. Jestem zielony w Mikrotiku i dopiero zaczynam swoją przygodę. Posiadam hAP ax2. Jest to jedyny i główny router w mieszkaniu ~50 metrów w zatłoczonym bloku. Poprzednio używałem TPlink'a C6 i nie miałem problemu z zasięgiem w mieszkaniu. Domyślam się, że Mikrotik ma dużo gorsze anteny wewnętrzne, bo jest fizycznie mniejszy. Pytania: 1)(EDIT) czy zmiana paczki z wifi-qcom na wifi2 cokolwiek poprawi, jeżeli da się to zainstalować? - EDIT: trochę niedorozwój, widzę, że to jest domyślnie zainstalowane. Pozostałe pytania w mocy. 2) jeżeli nie, to czy jest coś co polecasz? Pociągnięcie kabla na drugi koniec mieszkania do jakiegoś AP nic mi nie pomoże niestety. Jaki AP przy samym routerze? Jak tak, to czy coś konkretnego? Konfigurację chciałbym mieć z Mikrotika. 3) nawet metr od routera telefon podpięty do sieci 5GHz ma ~-60dB przy ustawieniu bandu na 5GHz AX, kanału na 20/40/80. Aktualny kanał to 5745/ax/Ceee ale częstotliwości ręcznie nie ustawiałem. Czy coś powinienem mieć inaczej ustawione? Mam z 2 głównych sieci zrobione 5, 3x 2.4GHz i 2x 5GHz (wliczając te domyślne dwie), na firewallu mam blokadę połączeń ustawioną na dwóch z tych sieci - separacja dla pracowej oraz IOT. Przyznam szczerze, spodziewałem się więcej po tym routerze i trochę zaczynam żałować zakupu. O ile rozumiem, że w dużym mieszkaniu czy domu to kilka AP'ków to minimum, tak praktycznie przy jednej ścianie i jakiejś szafie mam problemy z siecią. Dziękuję z góry za pomoc i wracam do oglądania.
MikroTik RB5009UPr+S+IN router 7x GE, 1x 2.5GE, 1x SFP+, 8x PoE IN/OUT czy taki ruter wystarczy do małej firmy? Będzie do tego dołożone Access Point. Niestety dużo urządzeń łączy się po wifi, czasami nawet i 20 urządzeń.
Odpowiedź jak zwykle brzmi: to zależy. Zależy od ruchu, łącza (ponoć ten model ma problem z wydajnością PPPoE, bo wykorzystuje tylko jeden rdzeń). Do 20 urządzeń to obawiam się, że jeden AP może być za mało.
@@TechGlobuz ponoź poprawili to. I ponoć używa już wszytskich rdzeni w połaczeniu poprzez PPPoE.Co do AP, będzie ich wiecej. narazie kupuje po to żeby sie nauczyc Mikrotika i RouterOs
@@KRISUPLAY Jak będziesz brać ax to właściwie nie ma żadnych argumentów za Unifi. Roaming jest w wave2, wydajność też ok i jest duża szansa, że Mikrotik będzie miał dłuższe wsparcie w postaci aktualizacji. Z Unifi może być różnie.
Wspomniałeś o funkcjonalnościach FT (Fast Transition) oraz Steering. Czy to na pewno działa dla JEDNEGO access pointa w taki sposób, że "sugeruje" klientowi aby łączył się do 5GHz (zamiast 2.4GHz)? Internety sugerują, że są to funkcjonalności w systemach wielu access pointów.
@@TechGlobuz Tak po zadaniu pytania się zastanawiałem i może to jest tak, że mimo, że mamy jedno pudełko to z punktu widzenia RouterOSa to już są dwa różne AP, w takim przypadku Steering oraz FT będą działać. A może mógłbyś to tak sprawdzić, że zrobisz dwa osobne urządzenia, jedno mające tylko AP 2.4 a drugie tylko 5GHz i zobaczysz czy urządzenie - telefon/notebook połączy się do 5GHz?
@@maciejiwanczewski8417 Tak czy siak może się połączyć do 5 GHz, bo większość urządzeń klienckich preferuje 5 GHz, o ile sygnał jest dość mocny. Przez zdebugowanie rozumiem podejrzenie ramek transmisji i zobaczenie co w nich leci, ale to już jest nieco kłopotliwe :)
@@TechGlobuz U mnie na cAP ax z tym "preferowaniem" 5GHz było ciężko. Na ogół urządzenia wybierały 2.4GHz. Skończyło się na tym, że w "Access List" ustawiłem dozwolone oraz zabronione interfejsy wymuszając w ten sposób łączenie do 5GHz. Teraz próbuję to co zasugerowałeś Steering + FT i zobaczymy jakie będą rezultaty. Na tą chwilę nie jestem w pełni do nich przekonany ale wygląda chyba lepiej niż z wyłączonymi.
Ac2 z softem 7.14.2 - 3 nie bardzo ma miejsce na nowe wifi , po instalacji paczki bootloop (0KiB miejsca). Ja dodaję wirtualną sieć wifi i nie tworzę dodatkowego bridga, ustawiam odpowiednie wifi jako master. Oczywiście ustawiam nową sieć z dhcp.
Odnośnie tej grupy dynamicznej to przy restarcie zmienia się jej nazwa więc trzeba zmieniać to ponownie, najlepiej utworzyć grupę i podpiąć ja w konfiguracji
@@TechGlobuz Tak, tak już się zapoznałem i super wszystko przedstawione. Tylko właśnie do końca nie rozumiałem tego co zadałem w pytaniu u góry. Dziękuje za pomoc
Jak rozumiem nie ma sensu tworzyc odzielne vlany dla iot i sieci dla gości skoro i tak tworzony byłby odzielny bridge co już nam zapewni separacje między sieciami? Vlan byłby potrzebny dopiero gdybyśmy mieli kilja switchy i routerow w sieci żeby to wszystko spiąć?
W obrębie jednego routera tak. VLAN jak sama nazwa mówi to virtualny, wydzielony interfejs na porcie LAN. Jak nie puszczasz czegoś portem LAN, to nie jest ci do niczego potrzebny.
@@TechGlobuz szkoda tylko, że ciągle to wifi w MT nie imponuje prędkościami. Tyle SSID spokojnie by mi wystarczyło. Szukam 2x indoor i 1x outdoor do swojego domu. Mam od niedawna MT CRS 326 i chcę u siebie wdrożyć VLAN-y ale najpierw muszę ogarnąć AP-ki które to będ wspierały bo moje TP-Linki choć jeden z wifi6 nie obsługują. Szukam najlepszej opcji cena/jakość
@@marcinwachcinski1096 W wave2 prędkości są już naprawdę przyzwoite. Niestety jeśli chodzi o ax, to wyboru dużego nie ma. Z wewnętrznych AP jest tylko cAP ax, z zewnętrznych ostatnio wyszedł mANTBox ax 15s i właściwie na tym kończy się wybór. Chyba, że zrobisz AP z hAP ax2/3.
@@marcinwachcinski1096 ilość interfejsów chyba zależy od modelu, w ax3 pokazuje max 16 interfaces i max 128vlan. Oczywiście możesz mt pożenić z tplinkiem (omadę mogę polecić) ale nie będziesz mieć centralnego zarządzania apkami.
Poradnik super. Tylko nie wiem czy dodałeś czy mi gdzieś umknęło z filmu, że ta paczka wave2 jest dopiero dostępna od chyba wersji 7 RouterOS. Poza tym ok.
Ja mam w hAP ax3 ustawione w 2,4 GHz zamiast 2412 zakres 2401-2448 (przy 20/40MHz) i też działa, mam wrażenie że nawet lepiej, a w 5 GHz zamiast 5180 zakres 5170-5210 (przy 20/40 MHz). Nie wiem do końca czy to jest poprawne.
Te częstotliwości to jest środkowa częstotliwość kanału sterującego. W przypadku 5180 zakres jest dokładnie taki jak napisałeś (od 5170 do 5210). To samo dla 2412 (realnie jest od 2402 do 2442).
Co znaczy przy Wi-Fi szerokość kanały 20Mhz/40MHz te dodatki Channel Extension (Ce) i Extended Channel (eC) wiem że są to częstotliwości z przesunięciem o środkowe kanały (nie rozumiem dokładnie) czy jakoś tak jest ktoś mi to w stanie wytłumaczyć o co chodzi z tym i kiedy to się zastosuje?
Ce oznacza, że na głównej częstotliwość (tej, którą ustawiasz) jest kanał kontrolny (główny), a powyżej jest rozszerzony (extended). Jak dasz eC, to jest odwrotnie. Ma to znaczenie zwłaszcza na skraju pasma, bo jak weźmiesz np. kanał 1, to może być tylko Ce, bo pasmo nie może leżeć poniżej kanału pierwszego, więc nie można wybrać eC. Dlatego najbezpieczniej wybierać albo 20 MHz, albo 20/40 xx żeby automatycznie ustawiło.
Świetnie przekazana wiedza nt. konfiguracji urządzeń mikrotik z nowym oprogramowaniem. Posiadam Chateau 5G ax i musze dodać do niego CAP ax jako acces point. Czy mógłbyś wskazać jak to wykonać? Niestety samo urządzenie 5G nie obejmuje całej powierzchni domu. Być może jest już taki materiał ale na niego nie trafiłem.
Chyba od początku da się zainstalować dwie paczki, ale interfejs Wi-Fi będzie korzystał tylko z jednej. No i dużo urządzeń ma za mało pamięci flash, żeby pomieścić dwie paczki.
Dobrze rozumiem, że urządzenia, które łączą się z siecią bezprzewodową, muszą zostać zaktualizowane do wersji wifi-qcom, obecnie nie chcą się połączyć.
Nie do końca rozumiem pytanie. Z punktu widzenia klienta nie ma to znaczenia. AP bez Wi-Fi 6 może działać na klasycznej paczce wireless (w Wi-Fi 6 musi być paczka qcom), ale jeśli nie wykorzystujesz specyficznych dla Mikrotika protokołów (NV2, Nstreme), to urządzenia powinny się bez problemów połączyć na klasycznym 802.11, więc z jednej strony można mieć paczkę wifi-qcom, a z drugiej wireless.
@@TechGlobuzpo drugiej stronie jest kilka anten w trybie station bridge. Pomimo ustawienia (zdaje mi się że poprawnie) urządzenia te nawet nie probują się łączyć.
odinstalowałem paczkę wireles i mam nową paczkę wifi i nie mam w niej interfejsów bezpzewodowych ani w zakładce wifi ani w zakładce interfaces na HAP AC 2
Nadal nie wiem jak udaje się wielu osobom zainstalować paczkę wifi-qcom-ac na hAP ac^2. U mnie za każdym razem wywala błąd, że za mało miejsca. A pokusiłem się nawet o wyzerowanie urządzenia i próbę aktualizacji bez żadnej konfiguracji nawet z quickseta. Próbowałem z wersją 7.14.2 stable i z krótąś z bet 7.15. Może ktoś podpowie co jeszcze można zrobić aby zainstalować tą nową paczkę WiFi. Pozdrawiam. P.S. podczas próby instalacji mam zainstalowaną oczywiście tylko paczkę z samym routerOS. Brakuje mi jakieś maksymalnie ~0,5 MB miejsca.
@@TechGlobuz Tak. Robiłem nawet tak, że zrobiłem backup konfiguracji i wyzerowałem router. W files po tej operacji nie miałem oczywiście żadnego pliku. Paczkę wireless też miałem odinstalowana. Tak jak pisałem wyżej brakuje mi około 0,5 MB tylko nie wiem co może zajmować to miejsce. Skoro próba instalacji WiFi qcom ac byla nawet na czystym routerze bez tego domyślnego konfigu i pustych files’ach.
@@TechGlobuz Ok, zacząłem dalej analizować ten problem, bo nie ukrywam, że bardzo mi zależy żeby to wifi-qcom-ac ruszyło na tym hAP ac^2. I przy odinstalowanej paczce wireless mam zajęte według zakładki files 12,9 MB. Sam system waży 11,2 MB w wersji 7.14.3, którą mam aktualnie zainstalowaną, więc nie ma się co dziwić, że paczke z nowym WiFi nie chce się u mnie zainstalować, bo ona waży 2,85 MB. Mój konfig po wyeksporowaniu ma 264 kB. Co jeszcze może zajmować miejsce ? Tak jak mówiłem już wcześniej files mam puste. I zerowanie routera do fabryki i próba instalacji paczki nic nie daje.
@@TechGlobuz OK, przesiadka na 7.15 rc1 lub powrót do 7.13.5 (do potwierdzenia) rozwiązuje problem. Ja musiałem wybrać to pierwsze, bo dostęp do urządzenia mam tylko po WireGuard aktualnie.
Mega wiedza. rob tak dalej zasiegi przyjda dynamiczny podzial lacza to swiety gral nie mow o tym. w latach... nie. blisko 20 lat temu kiedy mialem siec osiedlowa ( domki jednorodzinne nie bloki ) mialbym taka wiedze moi klienci byliby mega zadowoleni. Majac 4Mbit DSL na 50 klientow z dynamika lacza ...... o nie zatkal bym sie przez torentowcow.. he to byly inne czasy. pozdrawiam. Zrob odcinek o problemach z przesyceniem sieci jakie miales w przeszlosci i jak sobie radziles. Dzieki
Jak ludzie są głupi, to co poradzisz? Przez kilka lat jechaliśmy jako ISP w 5 GHz poza legalnymi pasmami i nikt się nie czepił. Jedna z baz była bardzo blisko punktu pomiarowego UKE w Szczecinie. Realnie problem pojawia się jak zakłócasz kogoś, kto ma licencję na dane pasmo np. na 6 GHz.
Dziękujemy.
kolejny świetny materiał. Dzięki, że dzielisz się wiedzą. Takie konkretne i merytoryczne treści trzeba promować.
Robisz kawał świetnej roboty! Trzeba promować Mikrotika bo to są świetne sprzęty sieciowe i można w pełni konfigurować sieć tak jak nam się podoba! Oby więcej takich filmów! Merytorycznie i na temat. 😊
No są świetne ale co się da skomplikować to mikrotik to skomplikował
@@kondzio2003 dokładnie. Interfejs jest logiczny inaczej...
Robisz SUPER robotę . Nie widziałem nigdzie tak dobrze prowadzonego poradnika.
Stawiam kawę!!!!
Ciekawy materiał, ale mam pytanie czy da się skonfigurować na dwu urządzeniach hAP ax2 most bezprzewodowy? Nie znalazłem w konfiguracji karty bezprzewodowej trybu pracy ap bridge, dostępne są jedynie: ap, station, station bridge i station pseudobridge.
Bardzo ciekawy odcinek, dowiedziałem się wielu przydatnych rzeczy.
Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek :)
Świetny film!
Zajebisty film
Cześć. Jestem zielony w Mikrotiku i dopiero zaczynam swoją przygodę. Posiadam hAP ax2. Jest to jedyny i główny router w mieszkaniu ~50 metrów w zatłoczonym bloku. Poprzednio używałem TPlink'a C6 i nie miałem problemu z zasięgiem w mieszkaniu. Domyślam się, że Mikrotik ma dużo gorsze anteny wewnętrzne, bo jest fizycznie mniejszy. Pytania:
1)(EDIT) czy zmiana paczki z wifi-qcom na wifi2 cokolwiek poprawi, jeżeli da się to zainstalować? - EDIT: trochę niedorozwój, widzę, że to jest domyślnie zainstalowane. Pozostałe pytania w mocy.
2) jeżeli nie, to czy jest coś co polecasz? Pociągnięcie kabla na drugi koniec mieszkania do jakiegoś AP nic mi nie pomoże niestety. Jaki AP przy samym routerze? Jak tak, to czy coś konkretnego? Konfigurację chciałbym mieć z Mikrotika.
3) nawet metr od routera telefon podpięty do sieci 5GHz ma ~-60dB przy ustawieniu bandu na 5GHz AX, kanału na 20/40/80. Aktualny kanał to 5745/ax/Ceee ale częstotliwości ręcznie nie ustawiałem. Czy coś powinienem mieć inaczej ustawione?
Mam z 2 głównych sieci zrobione 5, 3x 2.4GHz i 2x 5GHz (wliczając te domyślne dwie), na firewallu mam blokadę połączeń ustawioną na dwóch z tych sieci - separacja dla pracowej oraz IOT.
Przyznam szczerze, spodziewałem się więcej po tym routerze i trochę zaczynam żałować zakupu. O ile rozumiem, że w dużym mieszkaniu czy domu to kilka AP'ków to minimum, tak praktycznie przy jednej ścianie i jakiejś szafie mam problemy z siecią.
Dziękuję z góry za pomoc i wracam do oglądania.
Świetna robota, kilka rzeczy dokonfigurowałem w mojej sieci domowo-wakacyjnej. Wielkie dzięki!
MikroTik RB5009UPr+S+IN router 7x GE, 1x 2.5GE, 1x SFP+, 8x PoE IN/OUT czy taki ruter wystarczy do małej firmy? Będzie do tego dołożone Access Point. Niestety dużo urządzeń łączy się po wifi, czasami nawet i 20 urządzeń.
Odpowiedź jak zwykle brzmi: to zależy. Zależy od ruchu, łącza (ponoć ten model ma problem z wydajnością PPPoE, bo wykorzystuje tylko jeden rdzeń). Do 20 urządzeń to obawiam się, że jeden AP może być za mało.
czemu nie Unifi?
@@TechGlobuz ponoź poprawili to. I ponoć używa już wszytskich rdzeni w połaczeniu poprzez PPPoE.Co do AP, będzie ich wiecej. narazie kupuje po to żeby sie nauczyc Mikrotika i RouterOs
@@danielmalinowski2918 to jest dobre pytanie. Jakieś argumenty że unifi lepsze niż Mikrotik?
@@KRISUPLAY Jak będziesz brać ax to właściwie nie ma żadnych argumentów za Unifi. Roaming jest w wave2, wydajność też ok i jest duża szansa, że Mikrotik będzie miał dłuższe wsparcie w postaci aktualizacji. Z Unifi może być różnie.
Wspomniałeś o funkcjonalnościach FT (Fast Transition) oraz Steering. Czy to na pewno działa dla JEDNEGO access pointa w taki sposób, że "sugeruje" klientowi aby łączył się do 5GHz (zamiast 2.4GHz)? Internety sugerują, że są to funkcjonalności w systemach wielu access pointów.
Powinno tak działać. Czy działa tego nie wiem. Nie wiem za bardzo czym to sprawdzić i zdebugować.
@@TechGlobuz Tak po zadaniu pytania się zastanawiałem i może to jest tak, że mimo, że mamy jedno pudełko to z punktu widzenia RouterOSa to już są dwa różne AP, w takim przypadku Steering oraz FT będą działać. A może mógłbyś to tak sprawdzić, że zrobisz dwa osobne urządzenia, jedno mające tylko AP 2.4 a drugie tylko 5GHz i zobaczysz czy urządzenie - telefon/notebook połączy się do 5GHz?
@@maciejiwanczewski8417 Tak czy siak może się połączyć do 5 GHz, bo większość urządzeń klienckich preferuje 5 GHz, o ile sygnał jest dość mocny. Przez zdebugowanie rozumiem podejrzenie ramek transmisji i zobaczenie co w nich leci, ale to już jest nieco kłopotliwe :)
@@TechGlobuz U mnie na cAP ax z tym "preferowaniem" 5GHz było ciężko. Na ogół urządzenia wybierały 2.4GHz. Skończyło się na tym, że w "Access List" ustawiłem dozwolone oraz zabronione interfejsy wymuszając w ten sposób łączenie do 5GHz. Teraz próbuję to co zasugerowałeś Steering + FT i zobaczymy jakie będą rezultaty. Na tą chwilę nie jestem w pełni do nich przekonany ale wygląda chyba lepiej niż z wyłączonymi.
@@maciejiwanczewski8417 Masz pewność, że urządzenia klienckie obsługują IEEE 802.11 k/v?
Ac2 z softem 7.14.2 - 3 nie bardzo ma miejsce na nowe wifi , po instalacji paczki bootloop (0KiB miejsca). Ja dodaję wirtualną sieć wifi i nie tworzę dodatkowego bridga, ustawiam odpowiednie wifi jako master. Oczywiście ustawiam nową sieć z dhcp.
Rozwiązanie z bridge jest bardziej uniwersalne, bo mogę potem np. dodać VLAN do tego bridge i łatwo puścić wydzieloną sieć na inne urządzenie.
Odnośnie tej grupy dynamicznej to przy restarcie zmienia się jej nazwa więc trzeba zmieniać to ponownie, najlepiej utworzyć grupę i podpiąć ja w konfiguracji
MEGA odcinek! 👍
Co daje opcja "10min CAC" w przypadku sieci domowej? Włączać to w ogóle?
To ma znaczenie tylko przy domyślnym konfigu, czyli jak nie zdefiniujesz kanału. Mówi o tym, czy MT ma unikać kanałów, na których jest DFS.
Czyli nowego CapsMana konfigurujemy w zakładce WiFi? A do czego służy zakładka ,,capsman" w ,,Wireless"? Do konfigurowania ,,starego" capsmana?
Tak, do starego. O konfiguracji nowego jest cały film na kanale.
@@TechGlobuz Tak, tak już się zapoznałem i super wszystko przedstawione. Tylko właśnie do końca nie rozumiałem tego co zadałem w pytaniu u góry. Dziękuje za pomoc
jak zawsze super !!!
Czy na najnowszej wersji router os 7.xxx można używać paczki wireless zamiast wifiwave2? Z urządzeniem ax.
Nie. Przecież mówię o tym w filmie.
@@TechGlobuz oglądałem mało uważnie widocznie 😛
Jak rozumiem nie ma sensu tworzyc odzielne vlany dla iot i sieci dla gości skoro i tak tworzony byłby odzielny bridge co już nam zapewni separacje między sieciami? Vlan byłby potrzebny dopiero gdybyśmy mieli kilja switchy i routerow w sieci żeby to wszystko spiąć?
W obrębie jednego routera tak. VLAN jak sama nazwa mówi to virtualny, wydzielony interfejs na porcie LAN. Jak nie puszczasz czegoś portem LAN, to nie jest ci do niczego potrzebny.
Ile takich sieci (SSID) w Wave2 można mieć. Rozumiem, że każdą z nich można do innego VLAN podpiąć?
Nie wiem jaka jest maksymalna liczba. Nie widzę też informacji w dokumentacji. U siebie mam 4 SSID na radio i działa bez problemów.
@@TechGlobuz szkoda tylko, że ciągle to wifi w MT nie imponuje prędkościami. Tyle SSID spokojnie by mi wystarczyło. Szukam 2x indoor i 1x outdoor do swojego domu. Mam od niedawna MT CRS 326 i chcę u siebie wdrożyć VLAN-y ale najpierw muszę ogarnąć AP-ki które to będ wspierały bo moje TP-Linki choć jeden z wifi6 nie obsługują. Szukam najlepszej opcji cena/jakość
@@marcinwachcinski1096 W wave2 prędkości są już naprawdę przyzwoite. Niestety jeśli chodzi o ax, to wyboru dużego nie ma. Z wewnętrznych AP jest tylko cAP ax, z zewnętrznych ostatnio wyszedł mANTBox ax 15s i właściwie na tym kończy się wybór. Chyba, że zrobisz AP z hAP ax2/3.
@@TechGlobuz dlatego też zastanawiam się też nad Tp-Link i Ubuquity
@@marcinwachcinski1096 ilość interfejsów chyba zależy od modelu, w ax3 pokazuje max 16 interfaces i max 128vlan. Oczywiście możesz mt pożenić z tplinkiem (omadę mogę polecić) ale nie będziesz mieć centralnego zarządzania apkami.
Poradnik super. Tylko nie wiem czy dodałeś czy mi gdzieś umknęło z filmu, że ta paczka wave2 jest dopiero dostępna od chyba wersji 7 RouterOS. Poza tym ok.
Ja mam w hAP ax3 ustawione w 2,4 GHz zamiast 2412 zakres 2401-2448 (przy 20/40MHz) i też działa, mam wrażenie że nawet lepiej, a w 5 GHz zamiast 5180 zakres 5170-5210 (przy 20/40 MHz). Nie wiem do końca czy to jest poprawne.
Te częstotliwości to jest środkowa częstotliwość kanału sterującego. W przypadku 5180 zakres jest dokładnie taki jak napisałeś (od 5170 do 5210). To samo dla 2412 (realnie jest od 2402 do 2442).
Co znaczy przy Wi-Fi szerokość kanały 20Mhz/40MHz te dodatki Channel Extension (Ce) i Extended Channel (eC) wiem że są to częstotliwości z przesunięciem o środkowe kanały (nie rozumiem dokładnie) czy jakoś tak jest ktoś mi to w stanie wytłumaczyć o co chodzi z tym i kiedy to się zastosuje?
Ce oznacza, że na głównej częstotliwość (tej, którą ustawiasz) jest kanał kontrolny (główny), a powyżej jest rozszerzony (extended). Jak dasz eC, to jest odwrotnie. Ma to znaczenie zwłaszcza na skraju pasma, bo jak weźmiesz np. kanał 1, to może być tylko Ce, bo pasmo nie może leżeć poniżej kanału pierwszego, więc nie można wybrać eC. Dlatego najbezpieczniej wybierać albo 20 MHz, albo 20/40 xx żeby automatycznie ustawiło.
Świetnie przekazana wiedza nt. konfiguracji urządzeń mikrotik z nowym oprogramowaniem. Posiadam Chateau 5G ax i musze dodać do niego CAP ax jako acces point. Czy mógłbyś wskazać jak to wykonać? Niestety samo urządzenie 5G nie obejmuje całej powierzchni domu.
Być może jest już taki materiał ale na niego nie trafiłem.
Świetny materiał, w v7.16 da się jednocześnie zainstalować paczki WiFi i Wireless.
Chyba od początku da się zainstalować dwie paczki, ale interfejs Wi-Fi będzie korzystał tylko z jednej. No i dużo urządzeń ma za mało pamięci flash, żeby pomieścić dwie paczki.
Dobrze rozumiem, że urządzenia, które łączą się z siecią bezprzewodową, muszą zostać zaktualizowane do wersji wifi-qcom, obecnie nie chcą się połączyć.
Nie do końca rozumiem pytanie. Z punktu widzenia klienta nie ma to znaczenia. AP bez Wi-Fi 6 może działać na klasycznej paczce wireless (w Wi-Fi 6 musi być paczka qcom), ale jeśli nie wykorzystujesz specyficznych dla Mikrotika protokołów (NV2, Nstreme), to urządzenia powinny się bez problemów połączyć na klasycznym 802.11, więc z jednej strony można mieć paczkę wifi-qcom, a z drugiej wireless.
@@TechGlobuzpo drugiej stronie jest kilka anten w trybie station bridge. Pomimo ustawienia (zdaje mi się że poprawnie) urządzenia te nawet nie probują się łączyć.
odinstalowałem paczkę wireles i mam nową paczkę wifi i nie mam w niej interfejsów bezpzewodowych ani w zakładce wifi ani w zakładce interfaces na HAP AC 2
Doinstalowałeś paczkę wifi-qcom ?
Nadal nie wiem jak udaje się wielu osobom zainstalować paczkę wifi-qcom-ac na hAP ac^2. U mnie za każdym razem wywala błąd, że za mało miejsca. A pokusiłem się nawet o wyzerowanie urządzenia i próbę aktualizacji bez żadnej konfiguracji nawet z quickseta. Próbowałem z wersją 7.14.2 stable i z krótąś z bet 7.15. Może ktoś podpowie co jeszcze można zrobić aby zainstalować tą nową paczkę WiFi. Pozdrawiam.
P.S. podczas próby instalacji mam zainstalowaną oczywiście tylko paczkę z samym routerOS. Brakuje mi jakieś maksymalnie ~0,5 MB miejsca.
Odinstalowałeś najpierw paczkę wireless i sprawdziłeś, czy w files masz czysto?
@@TechGlobuz Tak. Robiłem nawet tak, że zrobiłem backup konfiguracji i wyzerowałem router. W files po tej operacji nie miałem oczywiście żadnego pliku. Paczkę wireless też miałem odinstalowana. Tak jak pisałem wyżej brakuje mi około 0,5 MB tylko nie wiem co może zajmować to miejsce. Skoro próba instalacji WiFi qcom ac byla nawet na czystym routerze bez tego domyślnego konfigu i pustych files’ach.
@@TechGlobuz Ok, zacząłem dalej analizować ten problem, bo nie ukrywam, że bardzo mi zależy żeby to wifi-qcom-ac ruszyło na tym hAP ac^2. I przy odinstalowanej paczce wireless mam zajęte według zakładki files 12,9 MB. Sam system waży 11,2 MB w wersji 7.14.3, którą mam aktualnie zainstalowaną, więc nie ma się co dziwić, że paczke z nowym WiFi nie chce się u mnie zainstalować, bo ona waży 2,85 MB. Mój konfig po wyeksporowaniu ma 264 kB. Co jeszcze może zajmować miejsce ? Tak jak mówiłem już wcześniej files mam puste. I zerowanie routera do fabryki i próba instalacji paczki nic nie daje.
@@TechGlobuz OK, przesiadka na 7.15 rc1 lub powrót do 7.13.5 (do potwierdzenia) rozwiązuje problem. Ja musiałem wybrać to pierwsze, bo dostęp do urządzenia mam tylko po WireGuard aktualnie.
Mega wiedza. rob tak dalej
zasiegi przyjda
dynamiczny podzial lacza to swiety gral nie mow o tym.
w latach... nie. blisko 20 lat temu kiedy mialem siec osiedlowa ( domki jednorodzinne nie bloki ) mialbym taka wiedze moi klienci byliby mega zadowoleni.
Majac 4Mbit DSL na 50 klientow z dynamika lacza ...... o nie zatkal bym sie przez torentowcow.. he to byly inne czasy. pozdrawiam.
Zrob odcinek o problemach z przesyceniem sieci jakie miales w przeszlosci i jak sobie radziles.
Dzieki
Poniżej jeździ grupa z UKE i szuka delikwenta który sieje
Jak ludzie są głupi, to co poradzisz? Przez kilka lat jechaliśmy jako ISP w 5 GHz poza legalnymi pasmami i nikt się nie czepił. Jedna z baz była bardzo blisko punktu pomiarowego UKE w Szczecinie. Realnie problem pojawia się jak zakłócasz kogoś, kto ma licencję na dane pasmo np. na 6 GHz.
Czy kanał "TechGlobuzEN" to żart "Prima aprilis"?? ;-p
-> "Data dołączenia: 1 kwi 2024"
Data to przypadek :) Kanał będzie serio. Już pracuję nad pierwszym materiałem. Chcę przetestować czy wejście na szerszy rynek ma w ogóle sens.
nie polecam
Cześć 👍 Czy masz jakieś porównanie/doswiadczenie z routerami Banana BPI-3 lub BPI-4 ? W jaki sprzęt lepiej zainwestować?
Nigdy nie testowałem, więc się nie wypowiem.