@R2D-laboratoriumdlakierowcow Kolejny raz dzięki za testy! :) Wyniki bardzo ciekawe i komentarz "na gorąco" - na pewno interwał obowiązkowo do skrócenia w tym silniku przy moim użytkowaniu i oryginalny Longlife daje radę :) Co do lepkości, dalej ciężko mi stwierdzić która lepsza. Pewnie trzeba by było porównać materiały zużyciowe w oleju ;) I jeszcze słowem uzupełnienia - na 5W-30 temperatura oleju przy jednostajnej autostradowej jeździe była średnio ~5°C niższa niż przy 0W-20...
@@derbreslauer a czy to nie jest tak, że jeśli temp oleju niższa to olej gorzej odbiera ciepło? Czyli de facto silnik "ma za gorąco"? Wiadomo, można spojrzeć z drugiej strony, że przy 5w30 mniejsze tarcie dlatego niższa temp. No i teraz gdzie leży prawda? 😉
@@dawidzamojski1801 ciekawe jaki wpływ na hartowność stali ma różna lepkość oleju. Może tu byłaby wskazówka, czy bardziej lepki olej gorzej przewodzi ciepło? Chyba nikt nie podaje przewodności cieplnej dla olei samochodowych?
@@ww5220 nie widziałem takiego parametru w kartach charakterystyki olejów ale może po prostu nie umiem ich czytać. Myślę że tutaj mógłby wypowiedzieć się @R2D.
So grateful for this priceless, professionally structured information! And It is freely available - pure gold! Learned so much from videos like "Choosing the Right Engine Oil: A Comparative Analysis of 20 5W30 Oils" and many more! Greetings from Bulgaria!
Świat się zmienia to i oleje się zmieniają. Osobiście leje do moich aut takie jak zaleca producent do Reno Elfa do Fiata Selenie oczywiście z aprobatą producenta, do starych gruzów Orlen dedykowany do danego silnika według specyfikacji, max zmiana co 15 tys km, jeżdzę autami 24 lata nigdy żaden silnik nie klęknoł mi na robocie, nigdy nie regenerowałem nawet turbo. Zimny silnik odpalam czekam okolo minuty zanim rusze pierwsze kilka kilometrów bardzo delikatnie obchodzę się z potencjometrem przyśpieszenia nie wkręcając silnika na wysokie obroty, po rozgrzaniu ogień na tłoki , korzystając z całego zakresu prędkości obrotowej silnika, unikam jazdy na bardzo niskich obrotach nawet w silniku biturbo nie schodze poniżej 1500 obr jadąc ze stałą predkością a w razie potrzeby dynamicznego prześpieszenia zawsze redukcja, w automatach już nie mam na to wpływu, a na koniec dodam że bardzo często sprawdzam poziom oleju i zawsze trzymam poziom bliski max. Pozdrawiam. 😊
No i gitara. Jak dbasz, tak masz. Zdrowy styl jazdy to klucz. A propos tych automatów - to też może być przyczyna niskiej żywotności współczesnych napędów, bo trzymają silniki na absurdalnie niskich obrotach (rzędu 1200-1300) i je męczą. Ja swoim VW od nowości 100% czasu w trybie sport (obroty 1800-2500 trzyma), bo mnie chuj strzela w zwykłym trybie ;) P.S. w automacie też masz wpływ na redukcje - trzeba wcisnąć mocniej pedał gazu xD P.S.2 ewentualnie łopatki czy tryb manual ;)
@@Łukaszpuchaa5956 na razie na gwarancji, więc nie ruszam. Jak spłacę, gwarancja się skończy i zostanie ze mną na dłużej to pierwsze co zrobię to wirus do skrzyni ;)
Ja mam prawo jazdy od jakich 10 lat mialem w zyciu 2 samochody i do dzis zmienilem olej raz w obecnym samochodzie calkiem niedawno. Tez mi nigdy nic nie strzelilo. Ojciec byl kierowca zawodowym pozniej taxi poznie handel samochodami przez dobre 40 lat i tez olej wymienial tylko jak kupowal trupa z padnietym silnikiem do rozbiorki i wszystko zawsze smigalo. Wniosek? Jeden placi kupe kasy na serwis drugi to totalnie olewa obaj dojada bez problemu do celu :D A jak sie kupilo samochod zlom to nawet olej ze skory weza nie sprawi ze samochod bedzie niezawodny
I co wynika z testu? Nic nie wynika. Czyli który lepszy olej 5w czy 0w? Nic nie wie tylko żeby kliknąć żeby ogladalnosc była. Co z tym 5 w 30 ??? Lepszy od tej wody 0w20? A może gorszy?
różnica jakości w oleju pobranym przez bagnet może wynikać, że rurka ssawna pobrała bardzo zanieczyszczony olej z zakamarków osłony bryzgowej, dna miski lub innych elementów w których wymiana oleju jest utrudniona a osadzają się tam naturalnie różne zanieczyszczenia.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Cieszę się, że się spodobała, ta koncepcja. 🙂 Nie zapomnę miny znajomego, który poprzez popularny portal aukcyjny nabył i testował pompę do odsysania oleju. Męczył się już kilkanaście minut, wszystko w komorze silnika uświnione, pytam po co Ci to? - A ... - odpowiada - bo jak mam odkręcić wszystkie śruby dolnej osłony, żeby dostać się do śruby spustowej oleju, to szlag mnie trafia... - to przy tej wymianie oleju filtra nie wymieniasz?, - wymieniam - to i tak musisz ją odkręcić. Od 10 minut mógłbyś się już browarem raczyć po robocie.
Mam 1.5 tsi DADA z 2019 roku i tam to już od tych 5 lat 3 razy się zmieniały zalecenia producenta. Auto wyjechało z salonu na 5W30, potem zalewali w ASO 0W30, a teraz zalecają 0W20. Pozostałem w tej środkowej lepkości. To pewnie tylko ekologia, a silniki będą pracować i zużywać się na nich podobnie.
Ja w sumie mam Forda z 1.5 blue hdi I ford zaleca 0w20, a peugeot w tym samym silniku 5w30. Ja w sumie leję 5w30 bo mam go po taniości, a olek zmieniam z 4 razy w roku.
Ja mam podobnie , WV Touran z poprzednieg odcinka :D , tez mam 0w30 zalane (LM) ,ok 10tys wytrzymal, mimo wszystko wydaje mi sie ze olej Ow30 bedzie lepiej chronl silnik. (HTHS ) jak dla mnie wskaznik istotny bo przecierz w silniku wkoncu wszystko pracuje i że tak powiem zapierdziela z niezłymi prętkościami obrotowymi trac o siebie i naciskajac na siebie nawzajem. To jest ciekawy wskaznik , roznica pomiedzy Ow30 a 0w 20 , juz znaczna. Wiadomo dodatki do oleju maja pomagać i tak naprawde to za nie się płaci. ale same dodatki nie pomoga , na olej raczej trzeba patrzeć wielopoziomowo.
Do 1.5 TSI z pierwszych lat produkcji był olej 5w30 a do nowszych silników 0w20 przez wymóg uni. W nowszych silnikach zmieniono kilka rzeczy takich jak magistrala olejowa , montują inną pompę olejową. Osobiście stosuję 0W20, interwał max 10 000
Dziękuję za ten test sam mam Superb 280 KM na oleju Volkswagen zastanawiałem się czy nie zmienić mam teraz 35 tys km ale dla mojego TSI volkswagen ma inne interwały oleju niż dla 1.5 u mnie raz w roku i max 20 tys
@@norbertwinogrodzki846 20 000 km to jesteś odważny. Zawsze mnie zastanawia czemu w UE wymieniamy olej w fordach co 15, 20 czy 30 tys km, a ten sam silnik w USA siostrze ASO każde wymieniać co około 5000-6000km. Wymieniła po 8000 to dostała z_eba. A u nas będą Cię chwalić wow wymieniasz tak często. Najlepsza opcja wymienić samemu....wtedy cena wymiany jest wręcz śmieszna, jeszcze jak nie przepłacasz za LM czy Motula lub Castrola. Orlen z aprobatą, filtr knechta, korek....150 zł całość i godzina pracy. A wiem że zmieniony. Mechanicy często nie wymieniają oleju i jest to do nie udowodnienia. Odkręci korek, zleje 3.5 litra czy 4 z 4.7. Bo zrobi to na szybko. Kto będzie czekał 15 minut czy 30 aż zleci olej. Minuta i korek zakręcony. Jak z filtrem paliwa, żaden mechanik nie wyjmie starego wkładu filtra, wyczyści "kubek", zaleje tam dodatek czyszczący stosowany przy napełnianiu filtra itd.
@@jb_0079 z instrukcji Forda Bronco 1.5 dla USA: "Normal commuting with highway driving No, or moderate, load or towing Flat to moderately hilly roads No extended idling - oil intervals 7,500-12,500 mi (12,000-20,000 km).
OK, ale ten LM nie spełnia normy VW 508 00/509 00, a nie tylko chodzi o same właściwości smarne (tez jestem zaskoczony parametrami po 15 tyś. km) ale również o GPF i system ACT, który od 2022 jest w tych silnikach.
Fajny test dla mojego silnika zrobił Niemiec. 5W40 wszystko OK 5W30 wszystko ok i ok 0,4l mniejsze spalanie. 5W20 praktycznie niezmienione spalanie, jakoś oleju dalej OK, ale 2,5 raza więcej PPM żelaza i nicklu. Zaczął się szybciej zużywać, mimo braku jakichkolwiek objawów.
oczywiście że tak będzie. jak wejdziesz na niemiecki oilclub, zbierzesz 20 wyników dla każdej z lepkości w formie tabeli, posortujesz po zawartości FE żelaza w PPM i porównasz wykresy - to oleje 0w16 0w20 5w20 stoją dużo wyżej z metalami zużyciowymi niż oleje 5w30 5w40
@@costenalolek973 pewnie zależy to od konstrukcji silnika. Mój silnik na 5W30 nie degraduje, a na 5W20 już jest zwiększone zużycie. To pewnie nie wyjdzie przy 10 tys.km, ale przy 100 tys km już jakaś panewka może mieć za duży luz.
A czy to nie jest tak, że olej użyty (z domieszką zanieczyszczeń i paliwa), będzie degradował dalej nawet jeżeli stoi w butelce w garażu? Czy nie powinno się testować oleju odrazu po pobraniu, bo im później tym mniej dokładny test?
Do dalszej degradacji konieczne są rzeczywiste warunki pracy (temp., prędkości ścinania itd). Robiłem kiedyś pomiary po 5 latach magazynowania próbek przepracowanych - brak sygnałów o postępującej degradacji
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow czy to znaczy, że jeżeli silnik jest niuruchomiony przez np. miesiąc, to do "czasu życia" oleju można dodać ten czas czy czegoś nie wziąłem pod uwagę?
Najważniejsza rzecz jaką usłyszałem od mechanika z wyścigów. Nie do końca ważne jest jakiej marki olej, ważniejsze są odpowiednie interwały nie dłuższe jak 10kkm bo olej ma zachować swoje właściwości, a nie markę.
Nie zawsze należy słuchać producentów. Najlepszym przykładem jest procedura "Long life" przy wymianie oleju. Nie ma już chyba mechanika który by przed tym nie przestrzegał.
Jak niby mieliby to stwierdzić, jeśli sam sobie poza ASO wymienił i nie ruszał komputera? Poza tym w ASO najpewniej odmówiliby zalania oleju niezgodnego z zaleceniami producenta.
@@moto-tech6585 no ok, ale czemu mieliby to robić? Chyba że by zmienił olej u mirka w warsztacie, a ten zgrywus by zostawił pod maską zawieszkę np. Motula ;)
W moim przypadku, sprawdzałem za pomocą obdeleven. Mozesz sprawdzić w live data w module sterownika silnika. Ja szukam po słowie kluczowym "ash". Np. Particulate filter, oil ash mass pokaże Ci ile aktualnie jest gramów popiołu, maximum ash built-up reached to ile maksymalnie komputer zarejestrował popiołu i oil ash load to % zapełnienia GPFa
Hej, świetny kanał, natomiast mam jedną uwagę. Gdy komentujesz w trakcie filmu, to nie mów próbka przepracowana, tylko nazwij konkretniej, olej VW po przebiegu 15 tysięcy czy po 7 tysiącach itp. Z doświadczenia wiem że wielu ludzi tak jak i ja ogląda, a często bardziej słucha Twoich filmów w trakcie swojej pracy. Gdy robisz kilka próbek z jednego auta, to nie wiadomo czy mówisz aktualnie o oleju po przebiegu 7 czy 15 tysięcy kilometrów. Dziękuję z góry 😊
Czy silniki z grupy VAG sa montowane też w Audi czy to jest to samo co w skodzie? Pierwszy raz mam Audi od roku, i leje 0W20 jak zaleca producent z tym ze od nowosci po 1700km zmienilem olej razem z plukaniem silnika pozniej przy 10 tys km nastepnie przy 20 tys km, wychodzi na to ze nie warto lac olej LM duzo drozszy jezeli interwały olejowe robi sie co 10 tys km. Silnik 2.0 190KM benzyna 2023 rok. Na mojej grupi jest pare osob ktore mowi ze lepiej lac 5W30 caly czas sie zastanawiam ale samochod mam caly czas na gwarancji i raczej nie bede lał innego oleju jak dedykowany pod silnik 2.0 TFSI.
Mam TFSI z 2022r 2.0 190KM pierwsza wymiana w ASO przy przebiegu 4500km,kolor oleju idealnie jasno żółty 0-W20,przy przebiegu 6500tys. kolor zmienia śię na brązowy.....czy faktycznie ASO zmieniło olej czy tylko "wbili pieczątki"niestety brak możliwosci sprawdzenia tego co robi pan mechaniki na hali...
@jannowaczek4392 dlatego też poszedłem na chalę i sam wlasnorecznie plukanke wlałem i stałem tam do momentu kiedy cały olej był zlany nie ufam ASO. Zmieniam na autoryzowany serwis a co 10 tys km wymieniam u godnego zaufania mechanika gdzie stoję razem z nim i widzę jak olej wymienia. Oczywiście wszystko na oryginalnych częściach.
Przed chwilą zlałem 0w20 z mego 1,5 tsi, po odkręceniu korka jak siknął to ledwie trafil w zlewkę (woda a nie olej) zalałem 5w30 po odpaleniu silnika zdziwienie, inna kultura pracy sinika😊
Jeżeli chodzi o wrażenia dźwiękowe i kulturę pracy to miałem dokładnie to samo, tylko w odwrotną stronę :D mam nadzieję że jesteś zadowolony ze swojego 5W-30 obecnie :) u mnie na 0W-20 miałem wrażenie. że pracuje lżej i ciszej, ale doszedłem do wniosku, że po prostu przyzwyczaiłem się do poprzednich parametrów i w tamtym momencie wychwyciłbym jakąkolwiek zmianę.
Witam. To tak szczerze chciałbym kakretna odpowiedź. Jaki olej bedzie najlepszy dla silnika TFSI 0w20 0w30 5w30 5w40 Pacjent A3 8V 1.4 TFSI CMBA 122 hp. Dziękuję 😊
mam Golfa 8 2022 ze 150 konnym 1.5 tez kombinowałem i wlałem 0W40 żeby mieć lepszą lepkość w wysokich tem. silnik zaczął szarpać na biegu jałowym i słychać było stukanie w kabinie, zlałem szybko i zalałem 0W20 i po przejechaniu jakieś 3000km silnik się uspokoił, później doczytałem w instrukcji że producent dopuszcza tylko i wyłącznie 0W20 a w skrajnych przypadkach jesli bierze olej można dolać do maks. 0,5 litra 0W30 - ludzie nie wiedzą a psują sobie silniki nie czytając instrukcji. Już nigdy nie będę kombinował i zalewał tak jak producent napisał 0W20.
@@StaszekLubibauer Najpierw to usunał bym blokady przed stosowaniem W30/40.. blokady powiesz ?? Tak a dokładniej pomniejszone kanały olejowe na etapie produkcji ( zobacz jakie cwaniaki z dzisiejszych inszynierów/ksiegowych byś musiał być ZMUSZONY do lania W20 bo na 30 już słychać szklanki -- niedostateczne ciśnienie oleju przez przeweżone kanały ) ( pamietasz 2.5 V6 z audi i niedostateczne smarowanie wałków rozrządu? Co robiono rozwiercano kanały olejowe i nagle problem ustawał ) Zima W20 lato W30... normanie zaczyna się jak z olejami CC do traktorów ... też 1 sezonowe....
Kolejny test który potwierdza że Shell robi tak dobre oleje, że nie trzeba przepłacać za Ravenole Millersy i inne marki premium, a wystarczy tylko systematyczna wymiana.
@@derbreslauer Ja oglądając ten kanał, do swojego paska po programie też zacząłem zalewać OE Longlife III 0w30 VW 504/507 zamiast Millersa XF premium 5w30 i wszystko jest w porządku.
@@kissiel021 Ja z kolei trochę mocniej ufałem, że LM jest jednak lepszym olejem niż "srednia rynkowa". Natomiast oglądając ten kanał, wyrobiłem sobie opinie, że jednak nie. Po prostu normalny olej, który raczej mocno się niczym nie wyróżnia (moze trochę marketingiem i ceną ;)) Na swoim przykładzie przekonałem się właśnie, że OE Longlife IV nie jest też jakimś "niezbędnym minimum".
Trochę się nie zgodzę. Jedna sprawa, to że faktycznie - oleje degradują w podobnym stopniu, niezależnie od marki. Ale druga to dodatki, które chronią silnik, wpływają na DPF, czy rozrząd, jeżeli mamy "mokry" itd.
Ja Shella na GTL-u zalewam w Fabii 2 od ponad 10 lat, a w Atece 1.5 tsi od 5 lat. Z tym, ze w ASO to jest ten niby odryginal VW chociaz wiadomo ze to Shell, a w nieparzyste lata sam wymieniam Shella ze sklepu, 0W30, bo auto jest niby w trybie longlife 🤣. Oba auta chodza jak marzenie. Fabia ma 17 lat i zero brania oleju.
Olej 5W-30 ma zupełnie inną lepkość niż 0W-20. Czy może on być stosowany w tym silniku bez skutków ubocznych ? Do sprawdzenia tego potrzeba raczej badań silnika.
Oj tak, pełna zgoda. Tylko ile musiałyby trwać takie badania? To jedno. Kolejna sprawa- na ilu różnych kombinacjach(silnik, olej). Strasznie dużo tu zmiennych. Problem w tym wszystkim jest taki że konsekwencje /skutki wyborów są rozłożone w czasie. Nie ma czegoś takiego jak akcja - reakcja 😅 z tego też powodu część użytkowników lekceważy ten temat bo przez pierwszych parę lat nie ma większego znaczenia co zostanie wlane i kiedy wymienione
Wiam . 0W20 czy 5W30 ? , to oznaczenie mówi o tęperaturach w których powinno stosowć się dany olej .20W lub 15W lub 10 W lub 5W lub 0w stosujemy to tęperatur ujemnych ( zima ) W 10 lub 15 lub 20 lub 30 lub 40 lub50 stosujemy w tęperaturach dodatnich (lato) . Parametry olwju do danego silnika szukajmy w specyfikacji A. P. I. lub A. C. A. E . , tylko tam dowiemy się czy dany olej jest do starszych rodzajów silników , tam równierz dowiemy się czy jest to olej do silnika z filtrem DPF , katalizatorem , tam również dowiemy się czy jest to olej do silników benzynowych czy diesla ( najczęsciej spotykane są oleje uniwersalne do benzyny i do diesla ) . Przykład oznakowania według A.P.I. SF/CG , S - silniki benzynowa F- klasa oleju , C - silniki diesla G - klasa oleju , w A.C.A.E są to inne oznaczenia . Jest jeszcze olej dedykowany mój przykład VW polo 1.4 tdi z pompowtryskiwaczami olej dedykowany z grupy VW 505.00 nie może być stosowany musi być to olej 505.01 ( do pompowtrysków ) . W naszym klimacie wszysko co powtżej W 30 .
Instrukcja przeważnie dopuszcza także 5w30. Wszystko zależy od warunków. Na ciężkie Zimy można 0w16 jednak lato i południe Europy to już zdecydowanie 5w30
@@arturleszczynski1502 Mam camry 2022, sąsiad RAV4 2021. Instrukcja wyraźnie dopuszcza. Serwisy zalewają 5w30 w 90% przypadków;-). Najnowsza Camry 2024 ma praktycznie niezmieniony silnik, a zgodnie z duchem czasu, producent dopieprzył 0w8. Zgadnij czemu;-)
@@ukaszzurawski3547Yhym, a w japońskich autach od 20 lat widełki od 10w40 do 0w20 i silniki nie zdychały na żadnym z nich I to zanim słowo ekologia stało się modne.
Honda jazz 2015 100 koni niby ma być 0w20 ale lałem i leje LM 5w30 - przebieg 280tkm w niemczech. Zimny nie zimny but od początku. Z ciekawosci patrzylismy na oanewki przy wymianie uszczelki miski olejowej i wszystko jest w jak najlepsxym porządku.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow 10 tkm. Wsiadam odpalam i but - naprawdę nie patrzę czy zimny czy nie. Oleju od wymiany do wymiany nie pobiera. Na sae czy klasy nie patrzę. Biorę pierwszy lepszy 5w30 LM
Suzuki w Polsce zmienia przy przeglądzie zerowym olej z 0w20 na 5w30 i tak juz zostaje. Nie słyszałam żeby były jakieś klopoty z tymi silnikami vitara 1,4 boosterjet
w suzuki do silnika 1.6 M16A także zalewali 5w30 w Polsce, jednak cała europa ma zalecenie 0w20 - ostatnio zaktualizowali instrukcję i pojawia się 0w20 jako rekomendowany. Na 0W20 auto mniej pali i ciszej pracuje - oczywiście brak zużycia oleju. Ja bym akurat nie trzymał się praktyk suzuki motor poland
@@R2D-laboratoriumdlakierowcowto samo z Swace czyli Corolla w przebraniu. 1.8 hybryda zalany 5W30 na każdym przeglądzie. Aha i w przeciwieństwie do Toyoty obowiązkowa wymiana oleju po 1000km.
Projektowany był pod olej 0w20 to taki trzeba lać. Nie widzę też sensu zmiany na 5w30 bo jaki jest tego cel? Tańszy olej? Jak stać na konia to powinno być stać i na owies. Tylko nie wymieniać go co 30 a co 8-10 tys lub rok. I pierwsza wymiana po tysiącu km.
bzdury. Pasowanie elementów silnika i tolerance wymiarów nie zmieniły się od przynajmniej 50 lat. Coraz rzadszy olej to wymysł pseudo ekologii nie ma nic wspólnego z budową silnika. Obecnie silnik ma mieć małe opory na starcie i tym samym niską emisję "zabójczego" CO2, a że po gwarancji nie będzie się nadawał do remontu to kogo to obchodzi. Znowu zarobi producent.
@@userlsvjsws ty pajacu nie jesteś polaczkiem?Każdy wlewa to co chce nawet 10 W 60 i nic ci do tego.PS widać ten mróz podczas testu auto jeździło na łańcuchach
@@krzysztofgrzywocz9800 mam VW z 2020r i tam temperatura oleju przy normalnej jeździe to 100-115'C i bez 0/5w30 to zapomnij że na 0w20 ten silnik przeżyje jakiś większy przebieg
Ludzie oleje typu 0w20 to sa stworzone jedynie pod ekologie gpf/dpf!! Bo nie wytwarzaja tyle sadzy itd , dlaczego u wschodnich sasiadow na serwisach zaleca sie dalej 5w30 lub 5w40? Zeby silniki sie tak szybko nie wycierały. I to samo jest w USA . Tylko u nas kaza lac ta wode i wymieniac co 30tys😅 , sam posiadam 2.0tsi i leje w lato 5W40 a w zime 0w40 i jest wszystko git. Pizdrawiam.
Ekologia na pewno jest istotna, ale u nas istotnym czynnikiem są też koszta dla flot, stąd też nie mniej kosmiczne interwały wymiany filtrów paliwa, powietrza itp. itd. A po 4 latach albo 200kkm nikogo już nie obchodzi co dalej się z tymi autami stanie jeżeli auto już się "zamortyzowało" ;)
Procedura doświadczalna zawalona na max. Olej pobrany inną metodą, i innego punktu silnika i na dodatek po innym czasie pracy silnika. Reszta była stratą czasu. Co do tego oleju 0w20 to lepiej jednak skrócić interwał wymiany do 7500 km. A najlepiej silnikowi będzie na 5w30 z normą 504.
To prawda, liczyłem się z tym, że pośrednia próbka nie będzie w ogóle miarodajna. Ostatecznie, druga próbka wyszła przyzwoicie. Co do 5W30 504 mówisz z własnego doświadczenia?
Zmieniłem olej w mazdzie mx-5 2.0 22r z 0W20 na 5W30. Również sądziłem, że zapewni to lepsze smarowanie szczególnie. że auto użytkowane sporadycznie latem. Efekt? słychać popychacze na zimnym. Na 0w20 nie było tego efektu. Dodam, że przebieg auta minimalny 8tys km.
A po czasie : Panie z tego silnika to już nic nie zostało... albo tulejowanie bloku albo szukaj Pan ( o ile trafisz żywy ! ) słupek... Już szukałem w używkach na 9 silników 1 ( słownie 1 ) był cały.. ( 45kkm miał najechane i szkoda całkowita )
@@MarekLewarekna pewno mówisz o 1.4TSI (oznaczenia kodowe CZDA, CZEA)? To są bardzo udane silniki i powie Ci to każdy (KAŻDY!) który ma choć minimalną wiedzę o silnikach VAG'a. Oczywiście przy stosowaniu wymian oleju raz na rok (lub co 10-15tys km). LongLife i zaniedbania użytkowników są w stanie jedynie zaszkodzić tym jednostkom...
@@adamfoltyn363 zgadzam sie :) 1.4TSI najpóźniejsze, z rozrządem na pasku, wersje 140 i 150KM były świetne. W porównaniu z 1.5TSI mniejsze spalanie, brak kangura w wersjach z manualem, brak większych problemów z nagarem po 100kkm, rozrządami, etc. naprawdę wdzięcznie to jeździ. Z jakiś większych problemów pamiętam tylko drobne wycieki z pompy płynu chłodniczego i tyle
olej wymienia sie raz w roku albo max po 15 tys... a jak chcesz żeby silnik dobrze działał,,, to sezonowo latem inny olej ,,a juz w listopadzie inny... tyle w temacie ..
@R2D-laboratoriumdlakierowcow Kolejny raz dzięki za testy! :) Wyniki bardzo ciekawe i komentarz "na gorąco" - na pewno interwał obowiązkowo do skrócenia w tym silniku przy moim użytkowaniu i oryginalny Longlife daje radę :) Co do lepkości, dalej ciężko mi stwierdzić która lepsza. Pewnie trzeba by było porównać materiały zużyciowe w oleju ;) I jeszcze słowem uzupełnienia - na 5W-30 temperatura oleju przy jednostajnej autostradowej jeździe była średnio ~5°C niższa niż przy 0W-20...
@@derbreslauer prawda tak samo na 5w30 szybciej opada
dlatego ci paliwo wolniej odparowywało z oleju ;)
@@derbreslauer a czy to nie jest tak, że jeśli temp oleju niższa to olej gorzej odbiera ciepło? Czyli de facto silnik "ma za gorąco"? Wiadomo, można spojrzeć z drugiej strony, że przy 5w30 mniejsze tarcie dlatego niższa temp. No i teraz gdzie leży prawda? 😉
@@dawidzamojski1801 ciekawe jaki wpływ na hartowność stali ma różna lepkość oleju. Może tu byłaby wskazówka, czy bardziej lepki olej gorzej przewodzi ciepło? Chyba nikt nie podaje przewodności cieplnej dla olei samochodowych?
@@ww5220 nie widziałem takiego parametru w kartach charakterystyki olejów ale może po prostu nie umiem ich czytać. Myślę że tutaj mógłby wypowiedzieć się @R2D.
So grateful for this priceless, professionally structured information! And It is freely available - pure gold! Learned so much from videos like "Choosing the Right Engine Oil: A Comparative Analysis of 20 5W30 Oils" and many more! Greetings from Bulgaria!
Wow, gratuluję naukowego, profesjonalnego kanału!
Dziękuję, miło przeczytać taki komentarz 😊
dziękuję za ten test. tez leje VW 508/509 0W20 na gwarancji i nie widze powodów do zmian oleju po gwarancji.
Świat się zmienia to i oleje się zmieniają. Osobiście leje do moich aut takie jak zaleca producent do Reno Elfa do Fiata Selenie oczywiście z aprobatą producenta, do starych gruzów Orlen dedykowany do danego silnika według specyfikacji, max zmiana co 15 tys km, jeżdzę autami 24 lata nigdy żaden silnik nie klęknoł mi na robocie, nigdy nie regenerowałem nawet turbo. Zimny silnik odpalam czekam okolo minuty zanim rusze pierwsze kilka kilometrów bardzo delikatnie obchodzę się z potencjometrem przyśpieszenia nie wkręcając silnika na wysokie obroty, po rozgrzaniu ogień na tłoki , korzystając z całego zakresu prędkości obrotowej silnika, unikam jazdy na bardzo niskich obrotach nawet w silniku biturbo nie schodze poniżej 1500 obr jadąc ze stałą predkością a w razie potrzeby dynamicznego prześpieszenia zawsze redukcja, w automatach już nie mam na to wpływu, a na koniec dodam że bardzo często sprawdzam poziom oleju i zawsze trzymam poziom bliski max. Pozdrawiam. 😊
No i gitara. Jak dbasz, tak masz. Zdrowy styl jazdy to klucz. A propos tych automatów - to też może być przyczyna niskiej żywotności współczesnych napędów, bo trzymają silniki na absurdalnie niskich obrotach (rzędu 1200-1300) i je męczą. Ja swoim VW od nowości 100% czasu w trybie sport (obroty 1800-2500 trzyma), bo mnie chuj strzela w zwykłym trybie ;)
P.S. w automacie też masz wpływ na redukcje - trzeba wcisnąć mocniej pedał gazu xD
P.S.2 ewentualnie łopatki czy tryb manual ;)
@rmn12175 zawsze można wgrać nowy soft by trzymała trochę wyższe obroty.🙂
@@Łukaszpuchaa5956 na razie na gwarancji, więc nie ruszam. Jak spłacę, gwarancja się skończy i zostanie ze mną na dłużej to pierwsze co zrobię to wirus do skrzyni ;)
@@Łukaszpuchaa5956 masz może kogoś kto zrobi to do insignii II?
Ja mam prawo jazdy od jakich 10 lat mialem w zyciu 2 samochody i do dzis zmienilem olej raz w obecnym samochodzie calkiem niedawno. Tez mi nigdy nic nie strzelilo. Ojciec byl kierowca zawodowym pozniej taxi poznie handel samochodami przez dobre 40 lat i tez olej wymienial tylko jak kupowal trupa z padnietym silnikiem do rozbiorki i wszystko zawsze smigalo. Wniosek? Jeden placi kupe kasy na serwis drugi to totalnie olewa obaj dojada bez problemu do celu :D A jak sie kupilo samochod zlom to nawet olej ze skory weza nie sprawi ze samochod bedzie niezawodny
Dowód, że Shell robi bardzo dobre oleje.
Dziękuję za podzielenie się swoimi wnioskami 😉
I co wynika z testu? Nic nie wynika. Czyli który lepszy olej 5w czy 0w? Nic nie wie tylko żeby kliknąć żeby ogladalnosc była. Co z tym 5 w 30 ??? Lepszy od tej wody 0w20? A może gorszy?
Lać to co producent w instrukcji zaleca
różnica jakości w oleju pobranym przez bagnet może wynikać, że rurka ssawna pobrała bardzo zanieczyszczony olej z zakamarków osłony bryzgowej, dna miski lub innych elementów w których wymiana oleju jest utrudniona a osadzają się tam naturalnie różne zanieczyszczenia.
Dziękuję za podzielenie się swoją koncepcją tłumaczącą zagadkę 😉
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Cieszę się, że się spodobała, ta koncepcja. 🙂 Nie zapomnę miny znajomego, który poprzez popularny portal aukcyjny nabył i testował pompę do odsysania oleju. Męczył się już kilkanaście minut, wszystko w komorze silnika uświnione, pytam po co Ci to? - A ... - odpowiada - bo jak mam odkręcić wszystkie śruby dolnej osłony, żeby dostać się do śruby spustowej oleju, to szlag mnie trafia... - to przy tej wymianie oleju filtra nie wymieniasz?, - wymieniam - to i tak musisz ją odkręcić. Od 10 minut mógłbyś się już browarem raczyć po robocie.
🤣
bardzo wnikliwy test, w efekcie lepszy jest do Skody 5w30 czy 0w20?
@@MilionOpon 0W30 zalewam do tego motoru. Chyba najlepsza opcja
@@mateusztelega89 ten 0w30 zastąpił ten 5w30 i właściwie według karty charakterystyki parametry praktycznie takie same.
5w30 też będzie dobry jeśli w producent w instrukcji dopuszcza taki olej! (Taki komentarz bez oglądania treści!)
Mam 1.5 tsi DADA z 2019 roku i tam to już od tych 5 lat 3 razy się zmieniały zalecenia producenta. Auto wyjechało z salonu na 5W30, potem zalewali w ASO 0W30, a teraz zalecają 0W20. Pozostałem w tej środkowej lepkości. To pewnie tylko ekologia, a silniki będą pracować i zużywać się na nich podobnie.
Ciekawa obserwacja. Dziękuję za podzielenie się tą informacją.
Ja w sumie mam Forda z 1.5 blue hdi I ford zaleca 0w20, a peugeot w tym samym silniku 5w30. Ja w sumie leję 5w30 bo mam go po taniości, a olek zmieniam z 4 razy w roku.
Ja mam podobnie , WV Touran z poprzednieg odcinka :D , tez mam 0w30 zalane (LM) ,ok 10tys wytrzymal, mimo wszystko wydaje mi sie ze olej Ow30 bedzie lepiej chronl silnik. (HTHS ) jak dla mnie wskaznik istotny bo przecierz w silniku wkoncu wszystko pracuje i że tak powiem zapierdziela z niezłymi prętkościami obrotowymi trac o siebie i naciskajac na siebie nawzajem. To jest ciekawy wskaznik , roznica pomiedzy Ow30 a 0w 20 , juz znaczna. Wiadomo dodatki do oleju maja pomagać i tak naprawde to za nie się płaci. ale same dodatki nie pomoga , na olej raczej trzeba patrzeć wielopoziomowo.
Do 1.5 TSI z pierwszych lat produkcji był olej 5w30 a do nowszych silników 0w20 przez wymóg uni. W nowszych silnikach zmieniono kilka rzeczy takich jak magistrala olejowa , montują inną pompę olejową. Osobiście stosuję 0W20, interwał max 10 000
Dziękuję za ten test sam mam Superb 280 KM na oleju Volkswagen zastanawiałem się czy nie zmienić mam teraz 35 tys km ale dla mojego TSI volkswagen ma inne interwały oleju niż dla 1.5 u mnie raz w roku i max 20 tys
@@norbertwinogrodzki846 20 000 km to jesteś odważny. Zawsze mnie zastanawia czemu w UE wymieniamy olej w fordach co 15, 20 czy 30 tys km, a ten sam silnik w USA siostrze ASO każde wymieniać co około 5000-6000km. Wymieniła po 8000 to dostała z_eba. A u nas będą Cię chwalić wow wymieniasz tak często. Najlepsza opcja wymienić samemu....wtedy cena wymiany jest wręcz śmieszna, jeszcze jak nie przepłacasz za LM czy Motula lub Castrola. Orlen z aprobatą, filtr knechta, korek....150 zł całość i godzina pracy. A wiem że zmieniony. Mechanicy często nie wymieniają oleju i jest to do nie udowodnienia. Odkręci korek, zleje 3.5 litra czy 4 z 4.7. Bo zrobi to na szybko. Kto będzie czekał 15 minut czy 30 aż zleci olej. Minuta i korek zakręcony. Jak z filtrem paliwa, żaden mechanik nie wyjmie starego wkładu filtra, wyczyści "kubek", zaleje tam dodatek czyszczący stosowany przy napełnianiu filtra itd.
@@jb_0079 w jakim konkretnie motorze zalecenia oficjalne dla USA mówią o wymianie oleju co 5000-6000km? chętnie poczytam
@xKypQx kup sobie bronco 1.5 ecoboost i zobaczysz
@@jb_0079 z instrukcji Forda Bronco 1.5 dla USA: "Normal commuting with highway driving No, or moderate, load or towing Flat to moderately hilly roads No extended idling - oil intervals 7,500-12,500 mi (12,000-20,000 km).
Jestem przy wymianie oleju u mechanika. Wszystko robi zgodnie ze sztuką. Do tego olej ścieka do końca. W między czasie wymienia filtry.
OK, ale ten LM nie spełnia normy VW 508 00/509 00, a nie tylko chodzi o same właściwości smarne (tez jestem zaskoczony parametrami po 15 tyś. km) ale również o GPF i system ACT, który od 2022 jest w tych silnikach.
Fajny test dla mojego silnika zrobił Niemiec. 5W40 wszystko OK
5W30 wszystko ok i ok 0,4l mniejsze spalanie. 5W20 praktycznie niezmienione spalanie, jakoś oleju dalej OK, ale 2,5 raza więcej PPM żelaza i nicklu. Zaczął się szybciej zużywać, mimo braku jakichkolwiek objawów.
oczywiście że tak będzie.
jak wejdziesz na niemiecki oilclub, zbierzesz 20 wyników dla każdej z lepkości w formie tabeli,
posortujesz po zawartości FE żelaza w PPM i porównasz wykresy
- to oleje 0w16 0w20 5w20 stoją dużo wyżej z metalami zużyciowymi niż oleje 5w30 5w40
@MelodiaBlasku dokładnie o to mi chodziło 😉
Czyli co, 5w30 mniej degraduje silnik mechanicznie?
@@costenalolek973 pewnie zależy to od konstrukcji silnika. Mój silnik na 5W30 nie degraduje, a na 5W20 już jest zwiększone zużycie. To pewnie nie wyjdzie przy 10 tys.km, ale przy 100 tys km już jakaś panewka może mieć za duży luz.
Dziękuję za podzielenie się ciekawymi wynikami 😉
A czy to nie jest tak, że olej użyty (z domieszką zanieczyszczeń i paliwa), będzie degradował dalej nawet jeżeli stoi w butelce w garażu? Czy nie powinno się testować oleju odrazu po pobraniu, bo im później tym mniej dokładny test?
Do dalszej degradacji konieczne są rzeczywiste warunki pracy (temp., prędkości ścinania itd). Robiłem kiedyś pomiary po 5 latach magazynowania próbek przepracowanych - brak sygnałów o postępującej degradacji
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow czy to znaczy, że jeżeli silnik jest niuruchomiony przez np. miesiąc, to do "czasu życia" oleju można dodać ten czas czy czegoś nie wziąłem pod uwagę?
Dlaczego nie podajesz wariantu silnika w tytule?
Ograniczona liczba znaków 🤷♂️
Najważniejsza rzecz jaką usłyszałem od mechanika z wyścigów. Nie do końca ważne jest jakiej marki olej, ważniejsze są odpowiednie interwały nie dłuższe jak 10kkm bo olej ma zachować swoje właściwości, a nie markę.
Dziękuję za podzielenie się ciekawą strategią 😉
To może pójść na kompromis i zalać 0w30, szczególnie na zimę? :)
jeśli już to 0W30 na lato a na zimę 0W20
Pomyliło mi się, ale kompromis i tak jest :)))
Nie zawsze należy słuchać producentów. Najlepszym przykładem jest procedura "Long life" przy wymianie oleju. Nie ma już chyba mechanika który by przed tym nie przestrzegał.
Dziękuję za podzielenie się swoją opinią 😉
Czy samochód jest jeszcze na gwarancji? Czy zmiana oleju na 5w30 nie wpłynie na utratę gwarancji/odmowy w razie W?
@@JaccoSassine dokładnie tak
Jak niby mieliby to stwierdzić, jeśli sam sobie poza ASO wymienił i nie ruszał komputera? Poza tym w ASO najpewniej odmówiliby zalania oleju niezgodnego z zaleceniami producenta.
@ Są już udokumentowane przypadki zatarcia tego silnika przy 50-70kkm.
@@rmn12175 olej do analizy przez ASO i będzie czarno na białym.
@@moto-tech6585 no ok, ale czemu mieliby to robić? Chyba że by zmienił olej u mirka w warsztacie, a ten zgrywus by zostawił pod maską zawieszkę np. Motula ;)
Również mam interfejs diagnostyczny. Gdzie można sprawdzić parametry GPF?
W moim przypadku, sprawdzałem za pomocą obdeleven. Mozesz sprawdzić w live data w module sterownika silnika. Ja szukam po słowie kluczowym "ash". Np. Particulate filter, oil ash mass pokaże Ci ile aktualnie jest gramów popiołu, maximum ash built-up reached to ile maksymalnie komputer zarejestrował popiołu i oil ash load to % zapełnienia GPFa
Hej, świetny kanał, natomiast mam jedną uwagę. Gdy komentujesz w trakcie filmu, to nie mów próbka przepracowana, tylko nazwij konkretniej, olej VW po przebiegu 15 tysięcy czy po 7 tysiącach itp. Z doświadczenia wiem że wielu ludzi tak jak i ja ogląda, a często bardziej słucha Twoich filmów w trakcie swojej pracy. Gdy robisz kilka próbek z jednego auta, to nie wiadomo czy mówisz aktualnie o oleju po przebiegu 7 czy 15 tysięcy kilometrów. Dziękuję z góry 😊
Czy silniki z grupy VAG sa montowane też w Audi czy to jest to samo co w skodzie? Pierwszy raz mam Audi od roku, i leje 0W20 jak zaleca producent z tym ze od nowosci po 1700km zmienilem olej razem z plukaniem silnika pozniej przy 10 tys km nastepnie przy 20 tys km, wychodzi na to ze nie warto lac olej LM duzo drozszy jezeli interwały olejowe robi sie co 10 tys km. Silnik 2.0 190KM benzyna 2023 rok. Na mojej grupi jest pare osob ktore mowi ze lepiej lac 5W30 caly czas sie zastanawiam ale samochod mam caly czas na gwarancji i raczej nie bede lał innego oleju jak dedykowany pod silnik 2.0 TFSI.
Mam TFSI z 2022r 2.0 190KM pierwsza wymiana w ASO przy przebiegu 4500km,kolor oleju idealnie jasno żółty 0-W20,przy przebiegu 6500tys. kolor zmienia śię na brązowy.....czy faktycznie ASO zmieniło olej czy tylko "wbili pieczątki"niestety brak możliwosci sprawdzenia tego co robi pan mechaniki na hali...
@jannowaczek4392 dlatego też poszedłem na chalę i sam wlasnorecznie plukanke wlałem i stałem tam do momentu kiedy cały olej był zlany nie ufam ASO. Zmieniam na autoryzowany serwis a co 10 tys km wymieniam u godnego zaufania mechanika gdzie stoję razem z nim i widzę jak olej wymienia. Oczywiście wszystko na oryginalnych częściach.
Ja do Skody 2.0 TDI leję 0W20 co 10tyś, głównie Shell i też nie widzę powodu kupowania mega drogich olejów.
Przed chwilą zlałem 0w20 z mego 1,5 tsi, po odkręceniu korka jak siknął to ledwie trafil w zlewkę (woda a nie olej) zalałem 5w30 po odpaleniu silnika zdziwienie, inna kultura pracy sinika😊
Jeżeli chodzi o wrażenia dźwiękowe i kulturę pracy to miałem dokładnie to samo, tylko w odwrotną stronę :D mam nadzieję że jesteś zadowolony ze swojego 5W-30 obecnie :) u mnie na 0W-20 miałem wrażenie. że pracuje lżej i ciszej, ale doszedłem do wniosku, że po prostu przyzwyczaiłem się do poprzednich parametrów i w tamtym momencie wychwyciłbym jakąkolwiek zmianę.
@ bynajmniej narazie, a resztę czas pokarze
@@Pawel-zw1dnCzemu nie jesteś zadowolony z tej zmiany?
Zaraz zauważy ubytek oleju 😉
@@bilaj66 ta ubytek to był na tamtym pseudo oleju wlałem cerateka przestał ubywać, pojeździłem 3 tys i właśnie wczoraj go zlałem☺️ niech idzie on…
Witam. To tak szczerze chciałbym kakretna odpowiedź.
Jaki olej bedzie najlepszy dla silnika TFSI
0w20
0w30
5w30
5w40
Pacjent A3 8V 1.4 TFSI CMBA 122 hp.
Dziękuję 😊
Jeździsz w Maroko , Polsce , trasy , autostrady , jakie trasy , obciazenia ,czy miasto do 5 km ?
W 1.8 tsi lałem 5w40 millersa w czarnej butelce
Szczerze- tak jak zaleca producent.
@@siemiol89 0W30
Trasa. 40 km w jedną stronę. Z wiochy do miasta Olsztyn. Łącznie dziennie ok 100 km
mam Golfa 8 2022 ze 150 konnym 1.5 tez kombinowałem i wlałem 0W40 żeby mieć lepszą lepkość w wysokich tem. silnik zaczął szarpać na biegu jałowym i słychać było stukanie w kabinie, zlałem szybko i zalałem 0W20 i po przejechaniu jakieś 3000km silnik się uspokoił, później doczytałem w instrukcji że producent dopuszcza tylko i wyłącznie 0W20 a w skrajnych przypadkach jesli bierze olej można dolać do maks. 0,5 litra 0W30 - ludzie nie wiedzą a psują sobie silniki nie czytając instrukcji. Już nigdy nie będę kombinował i zalewał tak jak producent napisał 0W20.
w jakiej specyfikacji ACEA oraz API wybrałeś olej 0w40 ?
Połacz kropki 0W20 1.5 i 150 koni... = wyrzuć silnik po 100kkm bo nie będzie co z niego robić ( kto tulejował TFSI to już wie ile kosztuje )
@@rafalo2323 shell helix z aprobatą VW 502
@@MarekLewarek to jaki olej byś lał?
@@StaszekLubibauer Najpierw to usunał bym blokady przed stosowaniem W30/40.. blokady powiesz ?? Tak a dokładniej pomniejszone kanały olejowe na etapie produkcji ( zobacz jakie cwaniaki z dzisiejszych inszynierów/ksiegowych byś musiał być ZMUSZONY do lania W20 bo na 30 już słychać szklanki -- niedostateczne ciśnienie oleju przez przeweżone kanały )
( pamietasz 2.5 V6 z audi i niedostateczne smarowanie wałków rozrządu? Co robiono rozwiercano kanały olejowe i nagle problem ustawał )
Zima W20 lato W30... normanie zaczyna się jak z olejami CC do traktorów ... też 1 sezonowe....
Szkoda, że nigdy nie wiadomo o co chodzi.
Kolejny test który potwierdza że Shell robi tak dobre oleje, że nie trzeba przepłacać za Ravenole Millersy i inne marki premium, a wystarczy tylko systematyczna wymiana.
Dokładnie, dzięki R2D przekonałem się o tym na własnej skórze (nie dosłownie :D)
@@derbreslauer Ja oglądając ten kanał, do swojego paska po programie też zacząłem zalewać OE Longlife III 0w30 VW 504/507 zamiast Millersa XF premium 5w30 i wszystko jest w porządku.
@@kissiel021 Ja z kolei trochę mocniej ufałem, że LM jest jednak lepszym olejem niż "srednia rynkowa". Natomiast oglądając ten kanał, wyrobiłem sobie opinie, że jednak nie. Po prostu normalny olej, który raczej mocno się niczym nie wyróżnia (moze trochę marketingiem i ceną ;)) Na swoim przykładzie przekonałem się właśnie, że OE Longlife IV nie jest też jakimś "niezbędnym minimum".
Trochę się nie zgodzę. Jedna sprawa, to że faktycznie - oleje degradują w podobnym stopniu, niezależnie od marki. Ale druga to dodatki, które chronią silnik, wpływają na DPF, czy rozrząd, jeżeli mamy "mokry" itd.
Ja Shella na GTL-u zalewam w Fabii 2 od ponad 10 lat, a w Atece 1.5 tsi od 5 lat. Z tym, ze w ASO to jest ten niby odryginal VW chociaz wiadomo ze to Shell, a w nieparzyste lata sam wymieniam Shella ze sklepu, 0W30, bo auto jest niby w trybie longlife 🤣. Oba auta chodza jak marzenie. Fabia ma 17 lat i zero brania oleju.
Olej 5W-30 ma zupełnie inną lepkość niż 0W-20. Czy może on być stosowany w tym silniku bez skutków ubocznych ? Do sprawdzenia tego potrzeba raczej badań silnika.
Oj tak, pełna zgoda. Tylko ile musiałyby trwać takie badania? To jedno. Kolejna sprawa- na ilu różnych kombinacjach(silnik, olej). Strasznie dużo tu zmiennych. Problem w tym wszystkim jest taki że konsekwencje /skutki wyborów są rozłożone w czasie. Nie ma czegoś takiego jak akcja - reakcja 😅 z tego też powodu część użytkowników lekceważy ten temat bo przez pierwszych parę lat nie ma większego znaczenia co zostanie wlane i kiedy wymienione
wymieniam przed i po zimie, bo mnie stac, i chuj
Wiam . 0W20 czy 5W30 ? , to oznaczenie mówi o tęperaturach w których powinno stosowć się dany olej .20W lub 15W lub 10 W lub 5W lub 0w stosujemy to tęperatur ujemnych ( zima ) W 10 lub 15 lub 20 lub 30 lub 40 lub50 stosujemy w tęperaturach dodatnich (lato) . Parametry olwju do danego silnika szukajmy w specyfikacji A. P. I. lub A. C. A. E . , tylko tam dowiemy się czy dany olej jest do starszych rodzajów silników , tam równierz dowiemy się czy jest to olej do silnika z filtrem DPF , katalizatorem , tam również dowiemy się czy jest to olej do silników benzynowych czy diesla ( najczęsciej spotykane są oleje uniwersalne do benzyny i do diesla ) . Przykład oznakowania według A.P.I. SF/CG , S - silniki benzynowa F- klasa oleju , C - silniki diesla G - klasa oleju , w A.C.A.E są to inne oznaczenia . Jest jeszcze olej dedykowany mój przykład VW polo 1.4 tdi z pompowtryskiwaczami olej dedykowany z grupy VW 505.00 nie może być stosowany musi być to olej 505.01 ( do pompowtrysków ) . W naszym klimacie wszysko co powtżej W 30 .
Toyota i VW uważają inaczej niż ty i szwagroszczak..
Toyota rekomenduje i zalewa OW16 a w Japonii nawet OW8
Instrukcja przeważnie dopuszcza także 5w30. Wszystko zależy od warunków. Na ciężkie Zimy można 0w16 jednak lato i południe Europy to już zdecydowanie 5w30
@LukaDrwal starych toyot może. Nowe tylko 0W16 i dopuszcza (wyjątkowo) 0W20.
@@arturleszczynski1502 Mam camry 2022, sąsiad RAV4 2021. Instrukcja wyraźnie dopuszcza. Serwisy zalewają 5w30 w 90% przypadków;-). Najnowsza Camry 2024 ma praktycznie niezmieniony silnik, a zgodnie z duchem czasu, producent dopieprzył 0w8. Zgadnij czemu;-)
@LukaDrwal Czasy się zmieniaja oleje coraz lepsze i ciraz rzadsze a wcale nie gorsze. Ja mam toyotę rocznik 2024 i 5W30 jest niedopuszczony. W ogóle.
@LukaDrwal swoją drogą obejrzałeś film. Do końca? 😄
0W20 jest ok
Jest SUPER
Również zalewam odkąd kupiłem Octavię w 2018r
Nie bawię się w 'januszowanie' i poprawianie fabryki, bo KTOŚ POWIEDZIAŁ że do benzyny to tylko 5W30
@@adamfoltyn363januszowanie robi producent aut, z uwagi na eko- wymogi. Wystarczy że auto zrobi tyle ile gwarancja przewiduje😉
@@ukaszzurawski3547Yhym, a w japońskich autach od 20 lat widełki od 10w40 do 0w20 i silniki nie zdychały na żadnym z nich I to zanim słowo ekologia stało się modne.
@@sylwestro87 wiem, bo sam mam takie auto 🤣☺️😉
Honda jazz 2015 100 koni niby ma być 0w20 ale lałem i leje LM 5w30 - przebieg 280tkm w niemczech. Zimny nie zimny but od początku. Z ciekawosci patrzylismy na oanewki przy wymianie uszczelki miski olejowej i wszystko jest w jak najlepsxym porządku.
Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem i obserwacjami. Co ile wymiana oleju?
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow 10 tkm. Wsiadam odpalam i but - naprawdę nie patrzę czy zimny czy nie. Oleju od wymiany do wymiany nie pobiera. Na sae czy klasy nie patrzę. Biorę pierwszy lepszy 5w30 LM
Suzuki w Polsce zmienia przy przeglądzie zerowym olej z 0w20 na 5w30 i tak juz zostaje. Nie słyszałam żeby były jakieś klopoty z tymi silnikami vitara 1,4 boosterjet
Dziękuję za przekazanie informacji nt praktyk Suzuki w PL.
w suzuki do silnika 1.6 M16A także zalewali 5w30 w Polsce, jednak cała europa ma zalecenie 0w20 - ostatnio zaktualizowali instrukcję i pojawia się 0w20 jako rekomendowany. Na 0W20 auto mniej pali i ciszej pracuje - oczywiście brak zużycia oleju. Ja bym akurat nie trzymał się praktyk suzuki motor poland
@@R2D-laboratoriumdlakierowcowto samo z Swace czyli Corolla w przebraniu. 1.8 hybryda zalany 5W30 na każdym przeglądzie. Aha i w przeciwieństwie do Toyoty obowiązkowa wymiana oleju po 1000km.
Zasięgołapka
Peugot zaleca wymianę oleju co 30 tysi km
Dlatego Toyota ma w Polsce 10 razy większą sprzedaż.
Dla PureTech - czyli na cykl życiowy 😂
@@arturleszczynski1502 tak zupełnie z ciekawości, Toyota nie ma przypadkiem bardziej sensownych interwałów typu 15kkm albo 20kkm?
Acha czyli sinik na 3 razy .... jak ford ten też na 3 razy ( 3 wymiany oleju i po motorze )
@derbreslauer no własnie, co 15 tys.
Powinieneś wypuścić ta kurę w przepaść i kupić samochód
Projektowany był pod olej 0w20 to taki trzeba lać. Nie widzę też sensu zmiany na 5w30 bo jaki jest tego cel? Tańszy olej? Jak stać na konia to powinno być stać i na owies. Tylko nie wymieniać go co 30 a co 8-10 tys lub rok. I pierwsza wymiana po tysiącu km.
bzdury. Pasowanie elementów silnika i tolerance wymiarów nie zmieniły się od przynajmniej 50 lat. Coraz rzadszy olej to wymysł pseudo ekologii nie ma nic wspólnego z budową silnika. Obecnie silnik ma mieć małe opory na starcie i tym samym niską emisję "zabójczego" CO2, a że po gwarancji nie będzie się nadawał do remontu to kogo to obchodzi. Znowu zarobi producent.
@@alchemik2010
Rzadszy mówisz?
@@grungeofilo2425 organoleptycznie jest on rzadszy. Lepkość to pojęcie techniczne.
Nadaje się 0w20 0w30 i 5w30 dla tego silnika. Czy 0w20 jest dobre? Odp nie :)
@@userlsvjsws ty pajacu nie jesteś polaczkiem?Każdy wlewa to co chce nawet 10 W 60 i nic ci do tego.PS widać ten mróz podczas testu auto jeździło na łańcuchach
@@userlsvjsws w czym jest gorszy olej 0w30 gdzie zimy to teraz w większości kraju max -5 ?
@@userlsvjsws"Polaczka" ukr ?
@@darfdrtff2417 Zima to nie wszystko. Szybsze smarowanie, szybsze odprowadzanie ciepła.
@@krzysztofgrzywocz9800 mam VW z 2020r i tam temperatura oleju przy normalnej jeździe to 100-115'C i bez 0/5w30 to zapomnij że na 0w20 ten silnik przeżyje jakiś większy przebieg
Ludzie oleje typu 0w20 to sa stworzone jedynie pod ekologie gpf/dpf!! Bo nie wytwarzaja tyle sadzy itd , dlaczego u wschodnich sasiadow na serwisach zaleca sie dalej 5w30 lub 5w40? Zeby silniki sie tak szybko nie wycierały. I to samo jest w USA . Tylko u nas kaza lac ta wode i wymieniac co 30tys😅 , sam posiadam 2.0tsi i leje w lato 5W40 a w zime 0w40 i jest wszystko git. Pizdrawiam.
Ekologia na pewno jest istotna, ale u nas istotnym czynnikiem są też koszta dla flot, stąd też nie mniej kosmiczne interwały wymiany filtrów paliwa, powietrza itp. itd. A po 4 latach albo 200kkm nikogo już nie obchodzi co dalej się z tymi autami stanie jeżeli auto już się "zamortyzowało" ;)
A co ma 0W20 do DPF czy GPF? Do filtra maja odniesienie popioły, a nie lepkość. Zarowno 0W20 może byc niskopopiolowy jak i 5W40.
@@dorianhansz3641 a ja leje 0w20 i mam 700tys i co?
@@dzemero3113 to się ciesz👍🏻
@@dorianhansz3641 Podejrzewam że nie jest świadomy tego co już nie raz widziałem... ( Panie przecież jeździ --- )
Procedura doświadczalna zawalona na max. Olej pobrany inną metodą, i innego punktu silnika i na dodatek po innym czasie pracy silnika. Reszta była stratą czasu. Co do tego oleju 0w20 to lepiej jednak skrócić interwał wymiany do 7500 km. A najlepiej silnikowi będzie na 5w30 z normą 504.
To prawda, liczyłem się z tym, że pośrednia próbka nie będzie w ogóle miarodajna. Ostatecznie, druga próbka wyszła przyzwoicie. Co do 5W30 504 mówisz z własnego doświadczenia?
Zmieniłem olej w mazdzie mx-5 2.0 22r z 0W20 na 5W30. Również sądziłem, że zapewni to lepsze smarowanie szczególnie. że auto użytkowane sporadycznie latem. Efekt? słychać popychacze na zimnym. Na 0w20 nie było tego efektu. Dodam, że przebieg auta minimalny 8tys km.
@@mateuszulicyn4168 Też mam MX5 2024 na 0W20 Mazdy i też się zastanawiam czy nie zmienić na 5W30. Szkoda, że nie mają 0W30.
@@derbreslauer Ja mówię, co prawda z CZDA, że od nowości na nim trzepie bez problemów, jakichkolwiek i mam 135000.
Tylko 0W/20 KONIEC KROPKA
AMEN!
dokłanie według książki serwisowej w skrajnych przypadkach można uzupełnić 0W30 tylko do 0,5 litra a w innym przypadku tylko 0W20
A po czasie : Panie z tego silnika to już nic nie zostało... albo tulejowanie bloku albo szukaj Pan ( o ile trafisz żywy ! ) słupek... Już szukałem w używkach na 9 silników 1 ( słownie 1 ) był cały.. ( 45kkm miał najechane i szkoda całkowita )
@@MarekLewarekna pewno mówisz o 1.4TSI (oznaczenia kodowe CZDA, CZEA)? To są bardzo udane silniki i powie Ci to każdy (KAŻDY!) który ma choć minimalną wiedzę o silnikach VAG'a. Oczywiście przy stosowaniu wymian oleju raz na rok (lub co 10-15tys km). LongLife i zaniedbania użytkowników są w stanie jedynie zaszkodzić tym jednostkom...
@@adamfoltyn363 zgadzam sie :) 1.4TSI najpóźniejsze, z rozrządem na pasku, wersje 140 i 150KM były świetne. W porównaniu z 1.5TSI mniejsze spalanie, brak kangura w wersjach z manualem, brak większych problemów z nagarem po 100kkm, rozrządami, etc. naprawdę wdzięcznie to jeździ. Z jakiś większych problemów pamiętam tylko drobne wycieki z pompy płynu chłodniczego i tyle
olej wymienia sie raz w roku albo max po 15 tys... a jak chcesz żeby silnik dobrze działał,,, to sezonowo latem inny olej ,,a juz w listopadzie inny... tyle w temacie ..
Dziękuję za podzielenie się swoją strategią działania 👍