Wirtualna wycieczka po kościele św. Ducha w Wilnie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ต.ค. 2024
  • ♦ Zabieramy Was do kościoła Św. Ducha w #Wilno. To jeden z najważniejszych zabytków miasta, a jednocześnie jeden z najsłabiej rozpoznanych pod względem jego dziejów budowlanych. Zabytek nam bliski, ponieważ zrealizowaliśmy tam kilka projektów związanych z jego ochroną. Były to m.in. badania georadarowe, skaning laserowy i wykonanie inwentaryzacji rysunkowej na jego podstawie. W tej chwili w ramach Programu #WolontariatZaGranicą prowadzone jest kompleksowe rozpoznanie obiektu obejmujące badania architektoniczne (prace odbywały się pod kierunkiem i opieką pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej jak i innych jednostek, m.in. dr inż. arch. Wojciech Wółkowskiego, prof. dr hab. inż. arch. Małgorzaty Rozbickiej, dr hab. Anny Czyż), a także prace badawczo-konserwatorskie szat grobowych zachowanych w kryptach.
    ♦ Według legendy pierwszy kościół w tym miejscu miał powstać jeszcze za czasów Giedymina. W roku 1408 wielki książę Witold ufundował na tym samym miejscu kościół parafialny pw. Świętego Ducha, przekazany dominikanom przez wielkiego księcia Aleksandra w roku 1501. Ci też wznieśli obok niego swój klasztor. Kompleks niszczony był przez pożary w roku 1610 i 1655. Po nich też miały miejsce kolejne odbudowy. W latach 1679-1688 przeprowadzono kompleksową przebudową kościoła, podczas której otrzymał on obecne rozmiary. Świątynia po raz kolejny uszkodzona przez pożar otrzymała w latach 1752-1760 obecna kopułę i fasadę. Mimo kasaty klasztoru kompleks przetrwał do dnia dzisiejszego w formie zbliżonej do XVIII wiecznej.
    ♦ W okresie powojennym kościół Św. Ducha stał się ostoją polskości w Wilnie. Sama świątynia znajduje się w stanie względnie dobrym, budynki klasztorne mimo podjętych jeszcze w latach 80. XX wieku prac remontowych pozostają w znacznej mierze zdewastowane.
    ▶ Zachęcamy Was do odbycia wirtualnej wycieczki po kościele (która jest możliwa dzięki skaningowi laserowemu). Zobaczycie wnętrze świątyni, które jest dostępne na co dzień, ale i zajrzycie do krypt oraz obejrzycie więźbę dachową.
    #ProgramOchrona

ความคิดเห็น •