Aszály után árvíz: meg tudnánk tartani ezt a vizet Magyarországon? | Europeo+

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ก.ย. 2024
  • Levonult az árvíz Magyarországon, amely újra felvetette a kérdést: meg tudnánk-e tartani a vizet, és javunkra tudnánk-e fordítani a száraz, aszályos területek javára? „Magyarországon azzal szembesülünk, hogy az aszály sokkal súlyosabb gazdasági károkat okoz, mint amennyit az árvíz és a többletvizek” - mondta Dedák Dalma, aki Europeo+ c. vodcastunk legújabb adásának vendége volt. A WWF Magyarország környezetpolitikai szakértője azt is kiemelte, hogy az éghajlatváltozás miatt Közép-Európában arra kell felkészülnünk, hogy bár a csapadék mennyisége nem fog változni, de időbeli eloszlása igen, vagyis a mostanihoz hasonló extrém és heves esőzések és az ezzel járó áradások egyre gyakoribbá válhatnak majd.
    Az árvízhelyzetről, a magyar, a német és a bécsi árvízi védekezésről és az éghajlatváltozásról szóló teljes beszélgetést Dedák Dalmával, Vogyerák Anikóval és Diseri Dórával ezen a linken tudjátok megnézni: • Aszály után árvíz: az ...
    #árvíz #áradás #aszály #éghajlatváltozás #WWF #WWFMagyarország
    #DWMagyar #SpiritFM
    Az Europeo+ a Deutsche Welle és az ATV Europeo c. hírmagazinjának kibeszélő műsora minden szerdán 11 órakor a SpiritFM-en és szerda délutántól a SpiritFM TH-cam-csatornáján videópodcastként.
    A korábbi Europeo+ adások ebben a lejátszási listában elérhetőek: • Europeo+
    Az Europeo adásai ebben a lejátszási listában érhetőek el: • Europeo
    További DW Magyar-tartalmak a szerkesztőség Facebook-oldalán és TH-cam-csatornáján találhatóak:
    / dwmagyar
    / dw.magyar

ความคิดเห็น • 10

  • @wossap
    @wossap 3 วันที่ผ่านมา +1

    Kemence hatású gázoknak lehet lassan nevezni az üvegház gázokat. Gáz

  • @petertoth1272
    @petertoth1272 3 วันที่ผ่านมา +2

    Ennyi butaságot összehordani...gratulálok! 😂

    • @DWMagyar
      @DWMagyar  3 วันที่ผ่านมา +1

      Mit és miért tartasz butaságnak?

    • @petertoth1272
      @petertoth1272 3 วันที่ผ่านมา

      ​@@DWMagyar Ott kezdődik, hogy a "szakértő" nem ért se az erdő-mezőgazdálkodáshoz se a vízgazdálkodáshoz.
      Nem igazán kellene újat kitalálni, tudjuk merre folyt a Duna a szabályozások előtt. Ezen területek közül amelyek lakatlanok vissza kell alakítani víztározóvá, vizes élőhelyé.
      A Duna a hajozócsatornává alakítással gyorsabb sodrásaal rendlekezik mint előtte, évről évre egyre mélyebbre vágja a medrét ezzel viszi magával a talajvizet is (erre rápakoltak egy sort a sóder bányászat újraindításával, illetve Budapesttől délre a felszínre került talajvizeinek (lásd bányatavak) elpárologtatásával).
      Ott ahol élek Dunaföldvár és Bölcske térségében a löszfalak és a Duna főmedre között vannak/voltak holtágak, tavak. Ezek nagyrésze átlagos vízállásnál a kiszáradással küzd annyival lejebb került az éltető vízszint. Itt a Duna mellett néhány km-re a talajvíz annyit csökkent, hogy több helyütt a régi ásott kutak már szárazak!
      Az itteni mező-erdő területek alulról kapták azt a vizet ami életben tartotta azokat akik itt gazdálkodtak, hiszen az éves csapadékviszonyok nagyjából hasonlóan alakultak a régebbi időkben is (2022-ben és idén is egyes területeken az akácosok olyan szintü aszálytüneteket mutattak ami a lombozat részleges elvesztésével járt!)
      A homokhátságon még rosszabb a helyzett, gyakorlatilag a félsivatagból mennek a sivatag felé!
      Kezelhetetlen a szennyezett víz? Komolyan? Ekkora vízmennyiségnél milyen mennyiségű szennyező anyag kell hozzá, hogy elszennyezze? Környezetvédőként ne megfogjuk a szennyezést hanem engedjük tovább!!???
      Növényi szűrésről nem hallott még a szakértő?
      Illetve a homokszűrőkről? (Lásd homok és lösztalajok területi előfordulása a Duna mellett).
      Nézzen már egy talajnedvesség térképet, nálunk több mint 120!!!!mm csapadék hiányzott a felső talajrétegből az áradás kezdetekor. Az Alföld nagy részén ennél súlyosabb volt a helyzet, iszonyat mennyiségú víz hiányzik!
      A klíma modellek szerint pedig egyre kevesebb csapdék fog esni nálunk a jövőben, növekvő nyári hőhullámokkal, egyenletlenebb eloszlással karöltve...ha nincs rá pénz, hogy visszafordítsuk legalább azon károshatásokat amelyek az elődeink környzetre káros vízgazdálkodasi gyakorlatából fakadnak (amelyet a jelenlegi vízügy is folytat), akkor az ország jelentős része sivatag/félsivatag lesz.
      Ez jobban megéri majd?
      Lehetne még sorolni....javaslom hívjanak meg valakit aki ért is a témához, gazdálkodáshoz.

    • @DWMagyar
      @DWMagyar  2 วันที่ผ่านมา

      Nem látunk nagy ellentmondást aközött, amit írsz, és amit Dedák Dalma mondott. Ő is elsősorban arról beszélt, hogy a Tiszánál és az Alföldön lenne szükség változásra. Vagy Te másképp látod?

  • @zoltanbiro6388
    @zoltanbiro6388 วันที่ผ่านมา

    A DW-nek mi köze a SpiritFM-hez?

    • @Csaba.B
      @Csaba.B 23 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Koprodikciós műsor, egyebként meg bérelhető a stúdió, más podcast is használja.