Je opravdu nutné používat VPN? 🤔

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ก.พ. 2025

ความคิดเห็น • 169

  • @petrkopriva9790
    @petrkopriva9790 4 หลายเดือนก่อน +1

    Naprosto profesionální videa od Grizlíka. Jeho videa sleduji od úplných začátků a díky nim jsem se hodně v počítačích posunul dopředu. Díky moc za tvá odborná videa a doufám, že tady budeš natáčet dál pro nás a dlouho tady vydržíš.

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  3 หลายเดือนก่อน +1

      Díky moc za podporu! :D

  • @MyArtsProduction
    @MyArtsProduction ปีที่แล้ว +5

    9:36 To by asi měla být inicializace spojení. Probíhá skrz podání ruky (handshake): tam, zpátky, tam. Než se začnou posílat packety, tak se synchronizuje počítadlo na obou stranách. Počítadlo PC přičítá přijaté packety a pokud se počítadla serveru a PC neshodují, odešle se požadavek na znovuodeslání posledního balíčku.

    • @VeldaCz
      @VeldaCz ปีที่แล้ว +2

      To, co popisuješ ty, je TCP three-way handshake jehož součástí je pravděpodobně například paket s č. 4 a 7 (s příznakem SYN a ACK) a ten nesouvisí s DNS. DNS na transportní vrstvě volí protokol UDP (které tyto mechanismy nemá), takže k žádnému podání ruky nedochází. Ale určitě k němu dojde u HTTP i HTTPS. 🙂
      Ohledně toho DNS, každý ten dotaz je jiného typu. Jeden je A a ten druhý je záznam typu HTTPS (což by měl být A záznam na speedu s větším množstvím informací) 🧐 To že se posílají oba je nicméně otázkou, na kterou odpověď nevím ani jsem ji nenašel... Možná věc kompatibility?

    • @MyArtsProduction
      @MyArtsProduction ปีที่แล้ว +1

      ​@@VeldaCz Nojo, tak to máš asi pravdu. Handshake znám ve spojitosti s TCP, u DNS je to asi blbost.

  • @GrizlikD
    @GrizlikD  ปีที่แล้ว +13

    Kdybyste se ptali, proč jsem poskytovatele internetu nahradil písmeny *"ISP",* tak je to proto, že poskytovateli internetu se anglicky říká *"Internet Service Provider",* (česky _"Poskytovatel internetového připojení"),_ proto zkratka *"ISP"*
    Tohle mi při natáčení přišlo jako taková samozřejmost, že jsem to v tom videu ani nevysvětlil, ale někoho to může celkem zmást :D

  • @Karel007Karel007
    @Karel007Karel007 9 หลายเดือนก่อน +3

    Pro mě velmi zajímavé video, děkuji.

  • @Sova303
    @Sova303 ปีที่แล้ว +14

    VPN je předevšim užitečná jak se dostat k obsahu kterej někdo svévolně blokuje pro muj region.

    • @ThomasRoll-lo4fj
      @ThomasRoll-lo4fj ปีที่แล้ว +1

      Ne svévolně, ale kvůli smlouvám a autorským právům. Třeba TV.

    • @Sova303
      @Sova303 ปีที่แล้ว

      Jistě, ale pro mě jako uživatele je výsledek stejnej. Chci si jen zaplatit a sledovat. Nechci bejt rukojmí ňákejch kopyrajtovejch buzerací.. :)

  • @matej9437
    @matej9437 ปีที่แล้ว

    Konečně někdo kdo má v názvu videa nějakou otázku a odpověď je hned v náhleďáku :-D

  • @janvalek3594
    @janvalek3594 หลายเดือนก่อน

    Hezké video. Jenom se chci zeptat. Nebo spíš nevím, jestli jsem to nepostřehl... myslel jsem si, že když třeba pojedu vlakem, a kvůli horšímu signálu ve vlacích nemusím chytnout data, tak se připojuji k "místní" WiFi toho vlaku. Tak si zapnu VPN, aby bylo vidět, že někdo je sice v síti připojený, ale už nevidí to konkrétní zařízení. Ale jestli chápu dobře, tak tohle platí jenom tehdy, když zadám nějaký úkol přes internet pro ten telefon? Ať najde video, článek, otevře FB nebo podobné služby?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  29 วันที่ผ่านมา +1

      Ano, ta wifi síť, ke které se připojíš, pořád ví, že jsi k ní připojený, nezávisle na tom, jestli máš nebo nemáš zaplou VPN
      VPN dělá rozdíl pouze v *obsahu* komunikace, tedy že se zaplou VPN router ve vlaku sice ví, že tvůj telefon přenáší nějaké data (a ví tedy i kolik dat přenáší), ale jakýkoliv obsah přenášených dat bude zašifrovaný.
      V podstatě jediné, co VPN dělá, je, že přenáší důvěru na jinou společnost: Místo toho, aby internetový poskytovatel, případně veřejná wifi síť, viděla, jaké stránky navštěvuješ, tak tyto údaje vidí ta VPN firma, přes kterou všechny požadavky přeposíláš

  • @GrizlikD
    @GrizlikD  ปีที่แล้ว +8

    PS: Na tu část s odchycením packetů přes Wireshark jsem se inspiroval z jakéhosi zahraničního videa, které jsem viděl tak před pár lety (asi od NetworkChuck?), ale teď už nevím, co to bylo za video :D

  • @tomashovorka2117
    @tomashovorka2117 ปีที่แล้ว +2

    Super přesně tak to vysvětluji taky 😀

  • @sotymooky6133
    @sotymooky6133 11 หลายเดือนก่อน +2

    Fajn video. Jen škoda, žes měl potřebu tam nechávat tu hudbu... Trochu mi to kazí dojem a sousředění...

  • @Rift_Walker_Lombax
    @Rift_Walker_Lombax ปีที่แล้ว

    Jako vpnku používám akorát wireguard, abychom mohli s kamarády hrát localhost hry. Ale mám otázku, jak ten server pak pozná kam ty packety má poslat klientu, protože on sice ví odkud to došlo, ale jak to může poslat, když je to za NATem, je to dotaz celkově na komunikaci serveru a klientu. Jinak super video jako vždy.

    • @jankolecek5988
      @jankolecek5988 ปีที่แล้ว +1

      Počítač schovaný za NATem při vytváření VPN spojení vytvoří TCP/UDP obousměrné spojení počítač VPN server (tunel). Tím pak prochází i "lokální" komunikace pro kterou se VPN server chová podobně jako switch. Takže takto pak spolu mohou komunikovat dva počítače na dvou různých místech na zemi a pořád si myslí, že jsou na jedné lokální síti. 🙂. NAT je problém při vytváření spojení server => počítač, což není tento případ a ani se to tak běžně neděje. Vždy se zahajuje spojení počítač => server, během kterého se NAT "naučí" správně překládat pakety ve směru server => počítač.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว +1

      Zjednodušeneě: Počítač co je připojený na VPN server, tak sám inicializoval spojení k VPN serveru a veřejnou IP už pak k obousměrné komunikaci nepotřebuje.

    • @Rift_Walker_Lombax
      @Rift_Walker_Lombax ปีที่แล้ว +2

      @@matej9437 Tu otázku jsem myslel globálně na packety, i když nejsi připojen na VPN, když jsi pod NATem operátora jak jakým způsobem ten server ví, kam to má poslat, TCP a UDP tunely chápu. Posílání packet serveru je vpohodě, ale jak to má poslat zpátky, když klient nemá veřejnou IP. Měl jsem s tím problém, protože jsem potřeboval veřejnou IP pro server. Ale děkuju za odpověď.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว +1

      @@Rift_Walker_Lombax Protože router změní port na náhodný.
      Takže z počítače odejde požadavek na načtení nějaké stránky. Router to přepošle dál do internetu a změní číslo portu na náhodný.
      Jak příjde z internetu na router odpověď, tak podle čísla portu router pozná, od kterého počítače tento požadavek původně přišel a pošle ty pakety na tento počítač.

  • @stefan_cz12
    @stefan_cz12 ปีที่แล้ว +1

    Dekuji za pekne video. Slo by prosim natocit video jak se pripojit prez VPN ku. Ja to znam pouze pro pripojeni na firemni sit. Ale nevim jak surfovat doma prez VPN, z navodu na internetu mi to neni moc jasne. Dekuji

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      No... To většinou dělají ty VPN programy automaticky, prostě stáhneš určitý VPN program a tam je přímo možnost *Připojit,* která začne automaticky přesměrovávat veškerou komunikaci přes vybraný VPN server

    • @stefan_cz12
      @stefan_cz12 ปีที่แล้ว +1

      @@GrizlikD Dekuji, tak to asi zvladnu ;-). To je jednodussi nez jsem si myslel. Predpokladam, ze to bude nejaky prohlizec

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@stefan_cz12 žádný prohlížeč.
      Nainstaluje se program od provozovatele VPN a počítač se připojí do VPN sítě a všechna komunikace jde přes VPN - takže i přes obyčejný prohlížeč.
      "VPN v prohlížeči" má třeba prohlížeč Opera. Technicky to je spíše proxy server, ale Opera to označuje jako VPN a v podstatě to dělá to samé co VPN při surfování.

  • @tomdonovan953
    @tomdonovan953 ปีที่แล้ว +1

    Zdravím, mám takú doplňujúcu otazku. Pomocou https môj provider nevidí aké heslo zadavam na stránku. Keď použijem vpn, tak vpn provider to heslo v tej komunikácií vie zistiť, aj keď je to https ? Ináč super video .

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว +1

      Při komunikaci přes HTTPS operátor vidí jen že komunikuješ s nějakým serverem, ale nevidí na jaké stránce nebo přenášená data.
      Poskytovatel VPN vidí v podstatě to stejné co poskytovatel internetu - takže hesla nevidí.

  • @seba_456
    @seba_456 11 หลายเดือนก่อน +1

    čau, moc super video!
    Chtěl bych se zeptat, jakou používáš VPN ty?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  11 หลายเดือนก่อน +2

      ProtonVPN

    • @seba_456
      @seba_456 11 หลายเดือนก่อน

      Díky moc

  • @matej9437
    @matej9437 ปีที่แล้ว +2

    Můžete mít VPN server i doma.
    Když jste třeba na free WIFI, tak doma na routeru můžete mít spuštěn VPN server, z kavárny se z mobilu připojíte na váš domácí router a budete surfovat přes vaše domácí připojení - free VPN zdarma jen pro vás

    • @low_vita6076
      @low_vita6076 ปีที่แล้ว

      Zajímavé :)
      Protože nevím tak se zeptám a to jak se můžeš připojit na domácí routr z free wifi a jak můžeš mít VPN server na routru? Není náhodou VPN něco jako pomůcka pro zařízení například PC nebo mobil? Tak jak si můžu udělat VPN server doma?

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว +2

      Stačí mít router s VPN server, to je skoro každý lepší.
      Potom se uživatel mimo domov připojí na tento VPN server v routeru a dostane se do své domácí místní sítě a když bude přistupovat na internet, tak data půjdou takto:
      V mobilu se data zašifrují - šifrovaně půjdou přes free WIFI a dojdou do routeru doma. A následně z domova půjdou kalsicky nešifrovaně už dále do internetu.
      VPN server lze taky vytvořit z jakéhokoliv počítače s veřejnou IP adresou

    • @krryssa2862
      @krryssa2862 11 หลายเดือนก่อน

      @@matej9437 O2 chytrej modem to umý. Ale moje bankovní spojení je total v pytly. A vpn je to co gryzlík popsal. Objednavky přes vpn + např. ebai + walmart USA. No a co se týče těchto objednávek , tak to syce pošlou, ale naše CZ celní správa Vám to kur..... napálí-nebo rovnou spálí s děkovným dopisem OMLOUVAMESE: za zničení Vaší pošty. (Osobní zkušenost + walmart všerm pošle jen min zabalené množstvý 5*balení pracího prášku)

  • @kalis4duoerx
    @kalis4duoerx ปีที่แล้ว +4

    super video pokračuj dál

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      Díky :D

  • @hackus4772
    @hackus4772 ปีที่แล้ว

    Zdar jen se chci zeptat jaká VPN aplikaci byste doporučili pro torrent stahováni a odesíláni dat?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      To je podle mě celkem jedno, respektive mi nepřijde, že by byla jedna VPN vyloženě lepší než druhá, spíš jde o to, které VPN firmě nejvíce důvěřuješ :D

  • @Madmannah
    @Madmannah ปีที่แล้ว

    Ahoj zajímalo by mě jak funguje ononymní režim jestli poskytovatel vidí na co se dívám.

    • @DanielRuzicka666
      @DanielRuzicka666 ปีที่แล้ว +2

      Anonymní režim není o nic víc bezpečnější, než klasické prohlížení. Jediný rozdíl je, že se neukládá historie, atd...Poskytovatel neuvidí komunikaci tak jako tak, ale může vidět, které stránky navštěvuješ kvůli dns resolution, ale přenesená data neuvidí, hlavně kvůli https(šifrovaný přenos).

  • @matyaszahora6798
    @matyaszahora6798 ปีที่แล้ว +1

    Mám nápad va video.
    Šlo by udělat video o tom, proč je potřeba mít správný datum a čas na PC?
    Znáte to, zprovozníte staré zařízení, nebo baterii na MB a pak musíte nastavit znovu čas a datum aby jste se připojili na jakékoli stránky na internetu.

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      Jo, to zní celkem zajímavě, i když asi to zahrnu jenom jako součást nějakého jiného videa 🤔

  • @matej9437
    @matej9437 ปีที่แล้ว

    Asi to bude tak, že Avast VPN opravdu si nevede logy od uživatelů kdo kde přistupuje.
    Ale pořád tu je log samotného serveru, kde se zaznamenává veškerá komunikace.
    Takže třeba policie nedostane log uživatelského účtu, ale log z provozu samotného serveru.
    Takže avast nelže - o samotných uživatelích nic nesbírá, ale logy serveru pořád existují :-D

    • @logik2424
      @logik2424 ปีที่แล้ว

      Dostanou log, který je stejně zašifrovaný čili z něj stejně nic nezjistíš. A stejně ani policie se nedostane k logu stránek sídlících v nějaké tramtárii třeba Rusku nebo něco takového.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@logik2424 Proč by logy měly být šifrované? A proč by někdo šifroval logy?
      Policie jak zjistí, že to je IP od VPN avastu, tak se obrátí na Avast s informací, jaká IP adresa se připojovala na daný server.
      To pravděpodobně pro avast z logu nebude problém zjistit.
      Protože server vede log kdo s kým komunikoval.
      stejně jako si ve Windows můžete nastavit protokolování připojení a taky budete mít záznam z veškerých spojení :-D
      Že je komunikace mezi klientem a serverem šifrovaná je je jedno, stačí vědět jaká ip s jakou komunikovala, to zašifrovat nelze.

    • @logik2424
      @logik2424 ปีที่แล้ว

      @@matej9437hele to je jako dobrá teorie ale prakticky je to absolutní nesmysl.
      I kdyby se ti teoreticky povedlo zjistit nějakou IP adresu, tak k čemu ti to bude ??

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@logik2424 Nevím co je na tom nesmyslného.
      Že je provoz serveru logován je běžná věc.
      Dokonce každý poskytovatel internetu má kompletní logy od každého uživatele zpětně za posledních 180 dnů.
      A k čemu je policii ip adresa? Aby zjistila kdo to je. Řeč je o policii a o tom, že si spousta lidí myslí, že z VPN ani policie nic nezjistí.

    • @logik2424
      @logik2424 ปีที่แล้ว

      @@matej9437 zjistí kdo je co ?? Matěji, to nedává smysl.

  • @akchrtYT
    @akchrtYT 6 หลายเดือนก่อน

    2:36 V titulkách je "pign" místo ping

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  6 หลายเดือนก่อน

      Díky za upozornění, už je to opravené ;)

  • @MrTomasadamek
    @MrTomasadamek 7 หลายเดือนก่อน

    VPN, jednoduše se připojíte na server poskytovatele VPN a vše jde přes něj, a ano stalo se že data poskytovatele vpn unikla a svět se dozvěděl vice informací o lidech než kdyby používali normální připojení. odpověď na otázku, potřebujemte používat VPN - ne.
    https neznamená nutně zámeček, https je šifrování ale zámeček je certifikát
    server vidí ip adresu poskytovatele internetu, ty jako běžný uživatel nemáš veřejnou ip

  • @stepanek_kloucek
    @stepanek_kloucek ปีที่แล้ว

    Dobrý den,
    jak tedy policie pozná podle IP adresy, kde bydlím? Je to vůbec možné?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +5

      Policie je oficiální činitel, takže když se zeptá poskytovatele internetu, komu patří určitá IP adresa, tak poskytovatel internetu jí ty informace předá
      VPN společnost to může klidně udělat taky, ale tam už je to více dobrovolné, proti tomu poskytovatel internetu tyto informace uchovávat musí

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      I když máš neveřejnou ip adresu tak to policie zjistí.
      Poskytovatel půl roku zpětně zaznamenává všechny připojení, takže může snadno dohledat, který uživatel to byl - i když stejnou IP používá třeba 1000 lidí.

    • @logik2424
      @logik2424 ปีที่แล้ว

      Žádných třeba 1000 lidí stejnou IP nemá Matěji.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@logik2424 A to jako proč ne?

    • @logik2424
      @logik2424 ปีที่แล้ว

      @@matej9437 protože v internetu musíš být jednoznačně identifikovatelný.

  • @smileswim9239
    @smileswim9239 ปีที่แล้ว +1

    Grizliku kde hostuješ tu stránku? jinak noice video

    • @ptacinazahrade
      @ptacinazahrade ปีที่แล้ว

      infinityfree

    • @smileswim9239
      @smileswim9239 ปีที่แล้ว

      ?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  4 หลายเดือนก่อน

      Na InfinityFree. I když to podle mě není úplně nejlepší služba pro hosting, tak hlavní je, že je zdarma a já jsem si vždycky chtěl zkusit nějakou webovou stránku vytvořit :D

  • @ptacinazahrade
    @ptacinazahrade ปีที่แล้ว +1

    @GrizlikD Jakého máš ISP?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      Místního :D

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 ปีที่แล้ว

    a jak to je s pořízením vlastní VPN někde v cizině?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      Pokud myslíš vlastní VPN jako i vlastní server, tak je možné si takto pronajmout nějaké servery, na kterých ten VPN server poběží. Prý to není ani tak složité, ale já jsem se o tohle nikdy zvlášť nezajímal :D
      A pokud myslíš běžnou VPN někde v cizině, tak tam si to řeší ta firma poskytující VPN služby: Ta firma musí vlastnit servery v dané zemi a poté přesměrovává komunikaci z počítače na ty servery. Potom může třeba 1000 lidí současně používat jeden VPN server té firmy

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@GrizlikD Je to celkem jednoduché.
      Stačí si pronajmout nějaký VPS server - v česku ceny od stokoruny a na tento VPS si nainstalovat nějaký VPN server a máš svůj vlastní VPN server 😀A nebo klidně si na tento VPS můžeš nainstalovat "virtuální Počítač" který bude přístupný odevšud z internetu :-D

  • @tomasaadam
    @tomasaadam ปีที่แล้ว

    Ako sa prosím ťa pripojím na tvoj discord lebo keď si to stiahnem cez github nejde mi to nemôžeš dať iba link

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      Ok, i když ten odkaz je v tom GitHub souboru
      discord.gg/fZDstgeA

    • @MASTR007
      @MASTR007 ปีที่แล้ว

      ​@@GrizlikD To je podvod měl si projít tím množstvím rickrollů jako všichni ostatní :-P

    • @tomasaadam
      @tomasaadam ปีที่แล้ว

      Lenže ja si tam môžem iba github stiahnuť a dake heslo tam chce

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      @@MASTR007 :DDD

  • @chlebajatro
    @chlebajatro ปีที่แล้ว

    Díky. Člověk se pořád učí 🙂

  • @SokyhoGulas
    @SokyhoGulas ปีที่แล้ว

    když restartuju modem tak mám novou ip ne?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      To záleží :D Ale je to možné, i když pokud máš neveřejnou IP, tak je to stejně jedno

    • @tomashovorka2117
      @tomashovorka2117 ปีที่แล้ว

      Verejnou určitě ne, pokud myslíš lokální tak může se stát

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      Ano, když restartuješ modem, můžeš dostat novou VEŘEJNOU IP.

    • @dantealigieri2268
      @dantealigieri2268 ปีที่แล้ว +1

      zalezi :) vetsinou zalezi jak je nastaveno dhcp a zapujcka adresy

    • @tomashovorka2117
      @tomashovorka2117 ปีที่แล้ว

      @@matej9437 o tom silně pochibuji,
      pokud to není sarkazmus :D

  • @DarmiGames
    @DarmiGames ปีที่แล้ว +1

    Třeba moje IP adresa je společná pro celej panelák. Zjistil jsem to tak, že jsem jednou dávno hrál s kámošem, co bydlí ve stejném paneláku, tak jsme hráli minecraft servery a tam to ukazovalo, které účty jsou zaregistrované na tý IP adrese a mně to ukazovalo i jeho účet a jemu můj účet. A třeba v jinym paneláku je ta IP zase o trochu jiná.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว +1

      Jo to je normální. Jednu IP může mít klidně nejen panelák, ale klidně i celé sídliště a nebo i dvě sídliště :-D

  • @Forest-D
    @Forest-D 4 หลายเดือนก่อน

    Je možno že já šel přes 11 routerů?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  4 หลายเดือนก่อน +1

      Jo, 11 přeskoků je celkem normální hodnota. Ono to číslo může být pokaždé trochu jiné i proto, že kdyby například nějaký router po cestě nefungoval, tak tě předchozí routery automaticky přesměrují oklikou přes více přeskoků, ale vždy tak, aby ses dostal k cílovému serveru

    • @Forest-D
      @Forest-D 4 หลายเดือนก่อน

      @@GrizlikD když jsem příkaz vyzkoušel protože jsem o něm neslyšel a ze začátku to dalo time out (byli tady na Jesenicku povodně tak možná proto)

    • @Forest-D
      @Forest-D 4 หลายเดือนก่อน

      a dávám like že odpovídáš doslova do pár minut na tak staré video.

    • @Matyáš-f45df5
      @Matyáš-f45df5 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@Forest-D Pokud internet funguje, tak by měl fungovat i ping a nemělo by to timeoutovat. Pokud děláš tracert tak některé hopy to timeoutuje z důvodu, že tyto routery na ping neodpovídají.

  • @janmartikanOVB0960
    @janmartikanOVB0960 9 หลายเดือนก่อน

    Mě by hlavně zajímalo použití VPN v zahraničí, abych se mohl dívat na stream TV např. z Egypta sledovat Netflix, VOYO, atd. a to bez sekání při použití datové SIM a to co nejlevněji.

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  9 หลายเดือนก่อน +2

      Tohle je za mě asi jedno z hlavních využití VPN pro běžné uživatele: Obsah je v nějaké zemi zakázaný, tak se přes VPN připojím do jiné země, kde to bude fungovat
      Bohužel některé stránky detekují VPN připojení a automaticky ho blokují, v tom případě se to obchází podstatně složitěji :D

    • @matej9437
      @matej9437 9 หลายเดือนก่อน

      @@GrizlikD Ideální je mít v dané zemi nějakého známého, který udělá soukromý VPN server (a zadarmo) a nebo si v cizině pronajmout virtuální server a VPN hodit na něj - jeho IP není známá a tak to nikdo blokovat nebude :-D A cenově to může vyjít lépe než VPN služba

  • @RomanoRomaker
    @RomanoRomaker ปีที่แล้ว

    Máš učiteľský talent

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      Díky :d

  • @martinparot709
    @martinparot709 ปีที่แล้ว +1

    To bolo dobre! Ja pouzivam VPN aj na to aby som seedoval torrenty. Potrebujem Verejnu IP adresu aby som bol aktiv. A to mi umoznuje VPN.

  • @vlakboss
    @vlakboss ปีที่แล้ว +3

    Kdybych nechtěl, aby můj poskytovatel internetu věděl co "dělám" (přes HTTP), tak se připojím na můj server přes OpenVPN... :)

  • @honzuliina_official
    @honzuliina_official ปีที่แล้ว

    Proč neděláš videa z linuxu

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +2

      Protože se vyznám podstatě více na Windows :D

    • @honzuliina_official
      @honzuliina_official ปีที่แล้ว

      Linux je více na programování ale neboj když máš raspbian pro raspberry pi máš vs code. možná i na Ubuntu je vs code :)

    • @honzuliina_official
      @honzuliina_official ปีที่แล้ว

      Nebo můžeš programovat ve SCRATCH na Windows ale na Linux ne. Jinak scratch je nejjednodušší a každý ho rychle pochopí.

  • @tonymaty9086
    @tonymaty9086 ปีที่แล้ว

    zdar, suprove vysvetleno, ale jeste me tam chybi naka cenove dostupna VPNka

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      Já jsem i říkal, že třeba mě stačí zdarma VPNka a konkrétně teda používám ProtonVPN a jsem s nimi celkem spokojený
      Snad jediný problém je, že pro každý počítač to musím mít zaregistrované pod jiným e-mailem

  • @MultiNascar01
    @MultiNascar01 10 หลายเดือนก่อน

    Podivej se na dokument o Snowdenovi, kdyz se bojis vychodnich serveru.

  • @pavelmacourek2956
    @pavelmacourek2956 ปีที่แล้ว

    Já se na TH-cam videa dívám většinou z Tv než z PC. Tak ať se to Google klidně dozví. Aspoň ti uděláme reklamu.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      I v TV se dá využívat VPN, ale většinou se pak musí připojit VPN přímo v routeru.

  • @SokyhoGulas
    @SokyhoGulas ปีที่แล้ว

    existuje něco jako encripted client hello

    • @SokyhoGulas
      @SokyhoGulas ปีที่แล้ว

      y*

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      Jo, ale ještě to moc rozšířené není, i když za pár let už to podle mě bude normální

  • @noneedtohavethis
    @noneedtohavethis ปีที่แล้ว

    Jaký máš názor na OpenVPN?

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      Žádný, protože já jsem to nikdy nepoužíval :D

  • @cryptoeth01
    @cryptoeth01 ปีที่แล้ว +1

    Námět video: detailní tutorial na wire Shark

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      Já nejsem síťař, takže s tím programem ani já moc neumím xD
      Respektive znám takové základy, jako jak je možné tu komunikaci zachytit nebo filtrovat, ale například v původním návrhu videa jsem tu komunikaci chtěl zachytit na notebooku... Jakože se přihlašuji z počítače na webové stránky a někdo jiný by z notebooku odposlouchával komunikaci... Nakonec mi to ale nějak moc nejelo, tak jsem to všechno dělal na PC :D

    • @MynecraftCZ
      @MynecraftCZ ปีที่แล้ว

      @@GrizlikD To ti ani nemohlo jet. Router bude pakety z počítače automaticky přeposílat pouze do vnější sítě. Aby si to dokázal zachytit na notebooku musel bys v routeru nastavit přeposílání všech paketů přes notebook.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@GrizlikD Abys tam viděl pakety z jiného počítače, tak bys nesměl v místní síti používat switch ale HUB.
      A nebo bys to taky mohl vidět, ale pouze v rámci WIFI sítě - ne u kabelového ethernetu. A musel bys mít síťovou kartu v promiskuitním módu.

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว

      @@MynecraftCZ No jsem si myslel, že když to pojede přes WiFi, tak to ten notebook automaticky zachytí 🤔

    • @MynecraftCZ
      @MynecraftCZ ปีที่แล้ว

      @@GrizlikD Wifi je technologie na fyzické a linkové vrstvě, zatímco IP protokol je na síťové. To s tím nemá nic společného. Samozřejmě je technicky možné zachytit jakákoliv data přenášená přes wifi a takto se nabourat do komunikace, ale v praxi je docela pracné toho dosáhnout. Nebo alespoň já nevím jak bych to udělal jednoduše.

  • @ThomasRoll-lo4fj
    @ThomasRoll-lo4fj ปีที่แล้ว

    Používám VPN, protože se chci dostat na polskou TV, na kterou cizince nevpustí.

  • @leandraycz
    @leandraycz ปีที่แล้ว

    Na veřejné síťi (v kavárně, v restaraci, etc..) VPN určitě smysl dává, protože na stejné síti může být útočník, který odposlouchává komunikaci mezi Vámi a internetem (Man in the middle útok). Případný útočník, tak může vidět které služby používáte, ba dokonce může vidět i co s nimi komunikujete. Například e-mail (protokol imap, pop3, smtp) standartně posílá veškeré zprávy nešifrovaně, včetně přihlašovacích údajů. Na domáci síti, je však VPN zbytečná.

    • @logik2424
      @logik2424 ปีที่แล้ว

      E-mail, také běží pod SSL

    • @leandraycz
      @leandraycz ปีที่แล้ว

      @@logik2424 Ano, všechny protokoly podporují SSL. Ale stále se bohužel najdou služby, které SSL nepodporují.

    • @lednan.8482
      @lednan.8482 ปีที่แล้ว

      ...standardně, nikoliv standartně !!

  • @pikazap6672
    @pikazap6672 ปีที่แล้ว

    Jestli vpn tak Mullvad, jinak ani nevíte kde všude vaše data budou roztroušené.

    • @dantealigieri2268
      @dantealigieri2268 ปีที่แล้ว +1

      kdyz vpn tak vlastni v jine geolokaci a kdyz dns tak taky vlastni a ips si muze trhnout kopytem... navic se daj koupit i nejake ty spici bots pro maskaradu :) nikdy nikomu never :)

  • @matej9437
    @matej9437 ปีที่แล้ว

    Hodně lidí si myslí, že zámeček - je známka bezpečeného webu, třeba když to je nějaký podvod s kryptoměnami - tak přece to musí být bezpečné když tam je zámeček.
    Ale nějak nechápu jak by to takhle mělo fungovat jak si ti lidi myslí.
    Kdo by jako určoval který web je bezpečný a který ne a podle čeho by to jako měli posuzovat?

  • @samslab8977
    @samslab8977 ปีที่แล้ว

    Vyuzivam WG na pristuup do svojej lokalneej siete

  • @ferasobolic
    @ferasobolic ปีที่แล้ว

    A myslíš, že velké společnosti, které poskytují služby VPN, budou s daty zacházet bezpečněji ? Klidně je mohou prodat, nebo poskytnout přístup vládním agenturám. Jen na základě jejich požadavku. Jasně že nejsme tak velké ryby, aby po nás šli. Ale je naivní si myslet, že se každý bude chovat tak, jak tvrdí že se chová.

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      No právě proto je to spíše otázka důvěry, než nějaké vyšší zabezpečení. I u VPN firem, které tvrdily, že žádné data neukládají, se později zjistilo, že třeba spolupracují s policií, takže si nějaké data uchovávat museli

    • @mangomangi8435
      @mangomangi8435 ปีที่แล้ว

      Preto sa robí bezpečnostný audit.. slúži práve na to aby určil či je vpn bezpečná, a zároveň ukázala ako zaobchádza s našimi údajmi či nemá úniki dát.. ale dobrá vpn musí mať dobre šifrovanie servery by maly fungovať iba na ram a musí mať dobre protokoly zabezpečenia, mojími favoritmi sú surfshark alebo nordvpn

  • @petrhnizdo3226
    @petrhnizdo3226 10 หลายเดือนก่อน

    Grizlik díky za video.Otázka:Třeba pedofil používá VPN jak je možné že ho policie najde isp neví o obsahu ? A zločinecké gengy nebo torrent sít? Jak je možné že když stáhne někdo něco přes torrent a isp nic neví tak policie bude honit obsah třeba na Kanárech? Jinak občas sleduji.

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  10 หลายเดือนก่อน +2

      Policie často spolupracuje přímo s těmi VPN firmami, takže se můžou zeptat té VPN firmy, který člověk se ve který čas někam připojoval... Takto tou oficiální cestou je podstatně jednodušší někoho dohledat a ty VPN firmy dost často spolupracují, i když mají třeba na webu napsané, že údaje o uživatelích nikomu nezveřejňují :D

    • @petrhnizdo3226
      @petrhnizdo3226 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@GrizlikD Díky,tak že vpn zase není tak anonymní.Já ji nepoužívám,nepotřebuji nic skrývat.

    • @matej9437
      @matej9437 10 หลายเดือนก่อน

      @@petrhnizdo3226VPN zaijstí anonymitu možná tak před webovými servery. Pro policii obvykle není problém si to zjistit. V česku platí zákon, že poskytovatelé internetových služeb musí uchovávat provozní údaje po dobu 6 měsíců.
      A i kdyby to byla VPN někde z cizí země, tak policie má další možnosti jak to zjistit - stačí aby uživatel udělal nějakou chybu a třeba do nějakého mailu se jednou přihlásil přes VPN a podruhé bez ní přímo.

  • @robass931
    @robass931 ปีที่แล้ว

    Urban VPN je best,je to free a gta casino funguje 😅😅

  • @Snef0001
    @Snef0001 6 หลายเดือนก่อน +1

    💀🙏🏻 smutné jak se youtubeři kopírují

  • @Peggino
    @Peggino ปีที่แล้ว

    Najlepšie mat vlastny vpn server

  • @ipsylon7297
    @ipsylon7297 ปีที่แล้ว

    Rob Braxman na jutube sa venuje sukromyu na ynternete

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  ปีที่แล้ว +1

      To vypadá celkem zajímavě, proč jsem o tom kanálu nikdy dříve neslyšel? :DDD

    • @ipsylon7297
      @ipsylon7297 ปีที่แล้ว

      @@GrizlikD Dakujem za Vasu pracu.

  • @jansmid6209
    @jansmid6209 ปีที่แล้ว

    Jak nepoužívat VPN 😂

  • @matej9437
    @matej9437 9 หลายเดือนก่อน

    I když použijete VPN, tak webové služby pořád poznají jazyk vašeho prohlížeče, jazyk systému a nastavení regionu ve Windows. :-D Takže pořád ví že jste z CZ i když použijete Rumunskou VPN :-D

    • @GrizlikD
      @GrizlikD  9 หลายเดือนก่อน +2

      To je true, ale dost stránek tohle nekontroluje, právě proto, že například dost lidí má Windows v angličtině, i když pochází z nějaké jiné země, takže obecně kontrola lokality přes IP adresu je asi jistější 😁

    • @matej9437
      @matej9437 9 หลายเดือนก่อน

      @@GrizlikD Ale kdyby si provozovatel chtěl uživatele důkladně proklepnout, tak má možnost. U Android aplikace asi ještě podrobněji, tam by dokázal vytáhnout asi i název telefonního operátora :-D

  • @PavelDeset
    @PavelDeset ปีที่แล้ว

    já si myslim že ip není jako vůbec citlivý údaj

    • @MynecraftCZ
      @MynecraftCZ ปีที่แล้ว +1

      Jen když máš privátní ip.

    • @matej9437
      @matej9437 ปีที่แล้ว

      @@MynecraftCZ Privátní IP - Na tom není nic citlivého. To má 90% lidí 192 168 0 x :-D

    • @MynecraftCZ
      @MynecraftCZ ปีที่แล้ว +1

      @@matej9437 No však právě.

    • @PavelDeset
      @PavelDeset ปีที่แล้ว +1

      @@MynecraftCZ a řeknimi kolik sebevrahů má veřejnou ip stejně jako já

    • @MynecraftCZ
      @MynecraftCZ ปีที่แล้ว +1

      @@PavelDeset No asi málo, ale to nic nemění na tom, že to je citlivý údaj.

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 9 หลายเดือนก่อน

    To se zase vyrojilo plno tirubů co nechápe k čemu VPN je a co dělá!