Tajemství CO2 a energie budoucnosti

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Co přinesla doba fosilní a jak se připravit na dobu solární? Řešení zlomového období v energetice přiblíží chemik Michael Londesborough, fyzik Antonín Fejfar a ekonom Pavel Řežábek.
    Akci jsme uspořádali ve spolupráci s British Council. Je zařazena do projektu Stronger Together - Držme spolu.
    🔴 Michael Londesborough (…tajemství CO2 a doba fosilních paliv)
    Dr. Michael Londesborough, Ph.D., MBE je špičkový britský chemik, který od roku 2002 působí v ČR v ÚACH AV ČR v Řeži u Prahy.
    Absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii a tam také získal titul Ph.D. Specializuje se na výzkum boranů a boranových laserů a souběžně se věnuje popularizaci vědy. Spolupracuje na projektech British Council a UK (FameLab), České televize (pořad PORT - rubrika Michaelův experiment), atd. Zpřístupňování vědy široké veřejnosti považuje za důležitou součást práce vědce, věnuje se vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci. Je držitelem celé řady významných vědeckých ocenění, autorem často citovaných vědeckých článků a v roce 2009 jej AV ČR ocenila také za popularizaci vědy Medailí Vojtěcha Náprstka. Letos za svou dosavadní práci získal Řád britského impéria: Member of British Empire (MBE).
    🔴 Antonín Fejfar (…doba solární)
    RNDr. Antonín Fejfar, CSc. je špičkový český fyzik, který působí ve Fyzikálním ústavu AV ČR v Praze.
    Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Specializuje se na fyziku tenkých vrstev nanostrukturních polovodičů určených především pro fotovoltaiku a fotoniku. V letech 2011-2021 byl nejdříve místopředsedou a později předsedou Vědecké rady AV ČR pro 1. vědní oblast (o neživé přírodě). Zájem o obnovitelné energie ho přivedl do Komise pro energetiku Akademie věd ČR. Do agendy Akademické rady AV ČR vnesl téma udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Tuto vědní oblast zpřístupňuje formou přednášek také veřejnosti. Je autorem nebo spoluautorem mezinárodně ceněných vědeckých publikací.
    🔴 Pavel Řežábek vysvětlí, jak se energie dostává k lidem, kolik to stojí, jak zakomponovat obnovitelné zdroje do trhu, co k tomu už máme, a co bude ještě zapotřebí.
    Ing. Pavel Řežábek, PhD. absolvoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Několik let se věnoval výzkumu supravodivosti ve FzÚ AV ČR. Před nástupem do ČEZ (r. 2006) pracoval v různých obchodních a inženýrských pozicích v oblasti průmyslového měření fyzikálních veličin a v oblasti velkých kompresorů a turbín. V divizi Obchod a strategie ČEZ se věnuje analýzám a prognózám energetických trhů a sleduje hlavní faktory, které je ovlivňují: ceny paliv a povolenek CO2, energetický mix, přeshraniční propojení rozvodných sítí, vývoj poptávky, klimaticko-energetickou legislativu EU. K energetickým tématům se vyjadřuje na odborných konferencích, v tisku i v rozhlaseMichael Londesborough (…tajemství CO2 a doba fosilních paliv)
    Další informace:
    www.kampushybe...
    / kampushybernsk
    / hyb4city
    / kampus.hybernska

ความคิดเห็น • 3

  • @zyxvutsrqpo8537
    @zyxvutsrqpo8537 10 หลายเดือนก่อน +1

    Zvladol som prve 4 minuty tohoto nepodarku a stacilo. Je pravda ze vo vesmire platia iba dve pravidla, vzdy a vsetko vedie k rozpadu a rozkladu. A to druhe pravidlo znie, neplati to tam, kde je zivot.

  • @DrZaius-vr7to
    @DrZaius-vr7to 10 หลายเดือนก่อน +1

    Bylo by milé opatřit anglicky provedenou přednášku překladem, či titulky, nebo v nadpisu videa nějak upozornit, že část není česky. Případně anglicky mluvenou zařadit na konec. Jedná se o celkem zajímavé přednášky, ale spousta lidí, až zjistí, že přednášejícímu nerozumí to vypne a třeba se ani nepodívá, že další je česky.

  • @jaroslavoberreiter666
    @jaroslavoberreiter666 9 หลายเดือนก่อน

    450 miliard a v zimě by jsme na to koukali úplně super😅