Šel jsem spát a najednou vidím, že je nové vědecké kladivo a nejlepší způsob, jak zakončit den. je podívat se na něj. Skvělá práce, jsem rád, že je "pořad" jako tenhle. :)
Ono je to aj tým, že sa snažil zhrnúť vela do jedného videa a vznikol z toho guláš :- / Hlavne miešať gravitáciu s kvantovou fyzikou... Gravitácia (relativita) spočíva na dvoch axiómoch: 1. telesá sa pohybujú po najrovnejšej možnej dráhe a zároveň 2. každé teleso zakryvuje časopriestor svojou existenciou. čiže ja sa po kryvej zemi pohybujem ako po rovine, lebo zem je tak hmotná, že zakryvila časopriestor a tak ma zem "pritahuje". Sily kvantovej fyzike sú zase sprostredkované výmenou maličkých častíc, ktoré si vymienajú o niečo väčšie častice a tak na seba pôsobia... Tak nejako na pár riadkov :)
"Laserový paprsek, řízený počítačem, odstraní povrchovou část rohovky. Tím změní její zakřivení a dioptrická vada oka se tak během laserové operace očí vyrovná." - Jak probíhá laserová operace očí; Oční klinika Oftal Nalezeno s pomocí vyhledávače Google. Čas: 15 sekund
Mě by docela zajímalo, co se děje v mozku při povídání nebo vnímání řeči. Je to zajímavé téma, v mozku na to jsou jisté části a rád bych o tom věděl více nějakým tvým výkladem! :-)
na tom není co vysvětlovat, alespoň ne na takovéto úrovni (nízké), já sám tomu moc nerozumím, ale jde o to že na hmotu a antihmotu působí interakce úplně stejně, není žádná antigravitace nebo tak něco, částice s klidovou hmotností nebo spinem 0 jsou sami sobě antičásticemi (foton, gluon, Higgsův boson), při kontaktu hmoty s antihmotou dojde k anihilaci, to už jsi jistě slyšel, spočívá to v tom že při spojení např. elektronu a pozitronu (antielektronu) dojde k anihilaci, uvolní se energie a dva fotony, jde to i obráceně 2 fotony+ energie = pozitron + elektron, rozdíl hmoty a antihmoty spočívá v rozpadu složitějších částic (v tom já absolutně tápu, protože jsem na nízké úrovni) např. antimezonů, které se rozpadají jinak než mezony a to by mohlo představovat rozdíl mezi hmotou a antihmotou
Marek Vlasák Páni... děkuju za vyčerpávající odpověď, ale snad jsem pochopil. Tohle téma je očividně složitější než vysvětlení gravitace xD jen na tohle by se muselo udělat několik poddílů kde by se jednotlivé termíny vysvětlili. Půl hodiny jsem luštil jednotlivé výrazy (gluon,spin, atp.) abych pochopil alespoň co ses snažil říct. Nic méně děkuji, alespoň za nastínění problematiky.
***** Díky, sleduju Vědecké Kladivo abych měl výhodu v budoucnosti, teprve budu v 9. třídě základní školy, takže se do Střední budu moct něco přiučit :)
o elektroslabej interakcii sa da hovorit ako o "pokročilej" a prainterakcii tiež. jedná sa o to. že hneď po "velkom tresku" boli energie, teplota tak vysoké, že fyzika sa "chovala" ako by mala len jednu interakciu pozostávajúcu z týchto 4. Ako vesmír chladol (v podstate hneď v priebehu 1. sekundy po VT) sa interakcie postupne oddelili.
Když jsem pod minulým videem viděl zmínku o neutrinech, trochu jsem čekal, že se téma interakcí objeví, čímž za něj děkuji a zároveň skládám poklonu, protože kdybych to měl vysvětlovat já, 2 hodiny bych nepřestal mluvit a pořád bych nebyl s vysvětlením spokojen natolik, abych nemusel dodávat: "... zhruba tak, ale je to řečeno dost blbě." Fyzika je tady docela oblíbená, takže bych třeba na příště mohl doporučit témata jako entropie, multiversum, SID (pro ty, co mají doma DVB-S), druhy planet, nějaké ty částice (ať nejsme jenom u neutrin a higgsova bosonu), možná trochu velkého třesku, ... Dá se o tom vykládat fakt dlouho, a když to člověk začne chápat, je to, na rozdíl od páky a podobných základkovin, docela žrádlo :)
Rast svalov funguje tak, že pri cvičeni si trháš svalove vlákna a tým, že sa ťi regeneruju svalove vlákna naberaju na vrstvách, sile a odolnosti.Ospravedlnujem sa pokiaľ mám chybne informacie
NoxXXL svalové vlákna sa netrhajú, to by si sa zmietal v bolestiach :D. Tým, že cvičíš, svalové vlákna ti hrubnú. Inak keď si pretrhneš sval, nezregeneruje ti.
Je rozdíl mezi tím že si přetrhneš sval . A mezi tím že se roztrhne pár vláken . Poroto po posilování ty svaly trošku bolí . Pár vláken se totiž roztrhlo . A tělo si vytvoří zanedlouho nové a odolnější
ahoj. měl bych prozbu a návrh na další video. jak funguje botulotoxin. když jsem to zkoušel najít na netu tak jsem se jen dozvěděl co způsobuje. ale nikde neni jak toho ůčinku docílí
Ahoj, před nějakou dobou byly pomocí interferometru VIRGO nepřímo objeveny gravitační vlny. Mohl by jsi prosím osvětlit co gravitační vlny jsou a princip jakým byly detekovány?
Ahoj,jak vysvetlit male a velke nekonecno?nebo jak se snima pracuje a v jakych ulohach maji smysl,jinak vsechny ctyri palce vzhuru na tvoje vydea celim spektrem!
Nikdo neví jaká je jeho funkce, ví se jenom to že když o něj chlap příjde tak má větší šanci na předčasné úmrtí. Jináč může se zanítit tím, že sežereš něco nestravitelného a to se tam zachytí, bakteri atd atd atd.
v poslední době se objevují hypotézy, že červovitej přívěsek může mít úlohu v obranyschopnosti organismu...na histo řezech vykazuje značný nakupení lymfocytů. někdy se mu říká tonsilla abdominalis...jakoby ,,břišní mandle" :))
Je to jen iluze. Když někam cestuješ, nevíš kdy už cesta skončí, nevíš jak je to ještě daleko. když už cestuješ zpět, tak už přibližně víš kdy už bude cesta končit.
Tohle může fungovat třeba když cestuješ letadlem na Západ - letíš po směru rotace Země, takže se během letu tvá destinace "vzdaluje". Pokud letíš na Východ, tak letíš proti rotaci Země, takže se k tobě tvá destinace "přibližuje". Nemyslím si, že by to v případě jiného dopravního prostředku fungovalo.
celú dobu mi to pripomínalo ľudské interakcie : Gravitácia - muž ktorý nemusí nič, má charizmu a ženy mu samé padajú do náručia. Hodne pomáha fyzický vzhľad. Elektromagnetická sila - ľudia, ktorý sú tak opačný, že sa k sebe priťahujú. Vzťah, kde sú partneri naprosto opačný. Slabá interakcia - jedinci tak tichý, nenápadný, že ich ľahko prehliadneš. V momente, keď objavíš takéhoto jedinca uvidíš nový nevydaný vesmír :D ( prekvapenie z ich charakterovej výnimočnosti, ktorú budeš postupne ťažko objavovať ) Silná interakcia - rovnaký jedinci ktorý tvoria pár. Majú rovnaké vlastnosti, záľuby, hodnoty. Je tam vysoká funkčnosť. Ktorú interakciu si vyberiete Vy ?
Zajímavé je, že každá z těchto sil má svoje náboje. Elektromagnetická má kladný a záporný náboj, silná jaderná síla má barevný náboj, slabá má vůni, ale gravitace má jen jeden náboj, takže ji nejde odstínit a působí jen přitažlivě.
Žahavé chloupky vyrůstající z pokožky kopřivy vylučují kyselinu mravenčí, což je sice velmi slabá kyselina, nicméně při dotyku začíná leptat kůži. Svědění a červenání kůže jsou pak důsledky obranných reakcí organismu. PS: "Jak funguje kopřiva?" není zrovna nejlíp formulovaná otázka, ale to jen taková grammar nazi poznámka ;)
Dovolil bych si zase doplnění. Interakce podle velikosti (od nejslabší) jsou: gravitace, slabá jaderná, elektromagnetismus a silná jaderná. Mimochodem, uvažuje se i o existenci páté základní interakce, která by působila na tak krátkou vzdálenost, že jsme to zatím nezaznamenali a která by mohla vysvětlit temnou energii, ale zatím je to jen hypotéza. Se slovem "síla" měl problém už Newton, který nedokázal definovat co to síla je, v jeho teorii je to něco záhadného, co nejde definovat jinak než kruhem. Vyhnula se tomu obecná relativita, která gravitaci popisuje jako zakřivení časoprostoru a také kvantová teorie, která ty 3 zbývající interakce popisuje jako výměnu intermediálních částic mezi jinými částicemi. Elektromagnetismus popisuje kvantová elektrodynamika, nejpřesněji ověřená teorie v historii, slabou interakci popisuje kvantová flavourdynamika a silnou interakci kvanová chromodynamika. Ukázalo se ovšem, že za vysokých energií se elektromagnetismus a slabá interakce chová jako jedno, existuje tedy tzv. elektroslabá interakce a v tom případě jsou základní interakce jen 3. Existují i teorie sjednocení dalších sil, ale elektroslabá byla jako jediná potvrzena experimentálně a pánové Glashow, Salam a Weinberg za to dostali Nobelovu cenu. Základních částic standartního modelu je 16, včetně těch výměnných. Kromě toho silná jaderná interakce ještě drží pohromadě kvarky v protonech a neutronech. Jinak ano, elektromagnetismus a gravitace působí teoreticky na nekonečnou vzdálenost, ale skutečné působení například hvězdy Sirius na jakoukoli živou bytost na zemi je ve všech praktických ohledech nulové (což pořád nemohou pochopit astrologové). A co se týče gravitace, tak tam existuje zase novější teorie než je Einsteinova, totiž teorie kterou vymyslel Erik Verlinde, ale zatím se čeká na její ověření/vyvrácení. A konečně neutrina - Tak neutrina předpověděl už Wolfgang Pauli, ovšem byla objevena až 30 let poté, právě kvuli tomu, že interagují jen slabě.
Best VralParody Vždy , keď sa niečo stane, v mozgu vzniknú nové nervové spojenia a spomienka sa uloží. Postupom času na to zabudneš, no ona v mozgu stále je, pričom stačí niečo, čo ju vyvolá- určitá vôňa, zvuk, čokoľvek, čo ti tú situáciu pripomenie. Zároveň, veci , na ktoré myslíš často (napr. dôležité údaje zo školy/práce) sa neustále obnovujú, keďže na ne myslíš. Postupom času však zabudneš aj na tie, v mozgu sa však stále nachádzajú. (Preto nikdy nezabudneš čítať/písať, ak si v bežných podmienkach/ ak si neutrpel úraz.) + na niektoré veci nezabudneš, pretože sa s nimi spája silná emócia.
v každém jádře má být stejný počet neutronů a protonů tak proč vodík má jen proton ? (opravte mě jestli to pišu blbě ale zatím jsem nikde neviděla vodík nakreslený s 2 částicemi v jádře ...)
Počet neutronů a protonů nemusí být vždy stejný , ba naopak podle počtu neutronů se určují izotopy určitého prvku . Vodík který znáš tedy 1 proton a 0 neutronů je pouze prvním izotopem vodíku . Druhý izotop má 1 neutron a třetí 2 neutrony a je radioaktivní. Pro více informací si přečti něco o izotopech , jen tak mimochodem je to učivo 8 třídy základní školy .
to já vim, ale myslela jsem že je prvek radioaktivní jen pokud má neutron navíc(a to tamten neni protože je to 1proton a 1neutron).A když ostatní prvky mají stejný počet neutronů i protonů (žádný jiný nemá méně neutronů, buď stejně jako protony nebo víc -radioaktivita) tak jsem se s tím teda setkala možná se pletu.Jinak jsem vyšla z devítky a něak extra jsme se tím nezabývali.
***** Stejný musí být (u neutrálního atomu) počet protonů a elektronů, nikoliv neutronů. U lehčích prvků většinou platí, že v nejčastějších isotopech mají stejný počet protonů a neutronů, ale jak roste protonové číslo, rostou i rozdíly (př.: olovo - 82 protonů + nejčastěji 126 neutronů)
lepidla (leptony) a škvarky(kvarky) jsou fermiony (částice s poločíselným spinem) a všechny 3 druhy latrín (neutrin) patří mezi leptony, všechno to jsou vlastně jen částice ze kterých se skládají jiné částice a dosud nebylo potvrzeno z čeho jsou složeny tyto částice
Bylo by dobré, kdybys začal něco rozebírat doporobna. Udělat delší videa a na víc dílů (například o kvantové teorii). A vysvětlit to i matematicky, proč se to děje. Např. Schrödingerovu rovnici, Heisenbergův princip neurčitosti atp. ;)
Čau, máš super kanál (kanály) :) Měl bych ale výhradu. Říkáš, že gravitační síla nevytváří pole, s čímž moc nesouhlasím. Gravitační síla vytváří gravitační pole o určité intenzitě (gravitační zrychlení) v daném místě. Nebo se pletu? :)
skutečně nevytváří žádné pole, pouze zakřivuje časoprostor tak, že se chová jako by to pole skutečně existovalo a nám v běžnější fyzice to může být úplně fuk a můžeme počítat tak jako by to pole existovalo, protože je to jednodušší a všechno nám bude vycházet úplně stejně jako by jsme počítali se zakřivením prostoru
Já si myslím, že tady je problém výkladu. Prvně gravitaci popsal Newton. A ten napsal vzorec. Který si popřípadě můžeš dohledat. Einstein zjistil, že to není tak úplně tak, a tak napsal nový vzorec (také dohledatelny) a tak trochu díky jeho teorii překopal to jak vnímáme svět. Protože ale jeho teorie byla potvrzena, tak se to vlastně učíme špatně, ale z důvodu zjednodušení výuky se to nijak nemenilo.
Nejsem si teď jistej, možná že to je stará informace, ale měl by být bez práce. Existují tak zvané ''rádiové vlny'', tyto vlny přenášejí obraz a zvuk (při nízké vlnové délce). K vlnové délce: Čím kratší je, tím více informací přenese (proto nízká vlnová délka přenáší zvuk i obraz), ale má krátký dotaz, proto lidé když žijí za kopci na nějaké samotce a nemají satelit a vysílač je za kopcem, tak mnohdy nic nenaladí. Čím delší je, tím méně toho přenese, ale zase dolétne dál a projde přes kopce, lesy atd. (proto se rádio ''snadno chytá''), při určité vlnové délce přenáší jenom zvuk. Měl jsem takovou šikovnou tabulku, kterou nevím kde teď mám, jestli ji nenajdu včas tak mne prosím někdo opravte.
Kedže si v tomto videu spomenul hypotézu menom "Teória Strún", čo tak ju vysvetliť, o čo v nej ide... (áno, viem, že sa nechceš na túto tému vyjadrovať, ale myslím, že dosť fanúšikov by to potešilo" :)
Cau martine mas pravdu že gravitace neni posana kvantově ,ale co když objevi graviton? tedy částici která sprostřetkovává gravitaci šla by poté gravitace kvantově popsat? a nebo to co říkám je uplná blbost rád se nechám poučit
Těžko říct jestli to nazvat barvy, ale "barvy" (spíš druhy záření), které člověk nevídí existují :) Říká se dokonce že tohle spektrum je nekonečné. Mezi známé patří třeba ultrazvuk, ultrafialové záření nebo když jdeš třeba na rentgen :)
Zdenek Balik Gravitace skutečně mění čas. Pro předměty, které jsou v silnějším gravitačním "poli", ubíhá čas pomaleji než pro předměty ve slabším gravitačním poli. Podobně to funguje s rychlostí - čím se těleso pohybuje rychleji, tím pomaleji pro něj ubíhá čas. Viz heslo Dilatace času na wikipedii.
Turbo Dědek a por mili sekund aj menej ale nie len to ovplivnuje cim viac sa pohibujes a tak tym viac si v priestore a cim viac sa nehybes :) tym menej si v priestore takze keby bez prestavky bezalo jedno dvojca do 90 rokov a druha by sedela a ani sa nepohla tak by ta co sedi zemre skor o par stotin a hadam aj menej ak nebereme do uvahi ze pri tom bezani bi jej rychlejsie starli bunky alebo co ja viem co sa deje s bunkami ked bezi, :)
Zdenek Balik no nevim teda, spíš je to tím, že zákon zachování energie říká, že se energie pouze transformuje, tudíž když gravitace přitáhne tělesa, sníží se jim potenciální energie a zvýší se kineticka - těleso bude rychlejší a stejně jako ty na kolotoči díky odstředivé síle odletí dál...
ještě abych upřesnil svůj předchozí komentář, planety vnikaly shluknutím hvězdného prachu v akrečním disku, při vzniku hvězdy.. Teď to již dává větší smysl.. :D
Zdenek Balik nevím, jestli jsi byl někdy opitej, ale tu lež dokážeš vymyslet, spíš ti ale přijde správné říkat pravdu a taky jseš mnohem víc ukecanej...
+ondřej lapuník Pekna otázka a odborníci doteraz nemaju uplne vysvetlitelnú teoriu.... Udajne to zabezpečujue konkurenčnu vyhodu to je že ked mu opadne ihličie pomáha bojovať zo škodcami a chorobami.. Dalšia vec čo som čital smrekovec teda modrin prežíva aj pri-50 °C a udajne zhodenie ihličia mu zabezpeči aby nemal obtazkane konáre snehom a zabranuje to hromadeniu ladu :) A jeho ihličie ma jednoduchšiu štrukturu ako borovica tak nema taky velky vydaj na vyrobu nového ihličia
Chlapče, toto je fyzikální odborné téma, které si popsal naprosto nesrozumitelně jak lajkovi, tak i zasvěcenému člověku. Nevěřím, že si tohle téma někomu vůbec objasnil. Udělal si v tom příliš nežádoucího chaosu. Uvádíš i několik informací naprosto chybně (např. Proč by tzv. "Teorie strun", měla něco na základních interakcích změnit?). Navíc pojmenuješ video "Co jsou to základní interakce", ale nikdo se z videa jen tak nedozví, co to interakce vůbec znamená: [Vlastnosti vzdájemného působení stavebních částic a hmoty ve Vesmíru i na Zemi, kterým se dají vysvětlit všechny fyzikální děje]. Měl si to spíš nazvat "Jaké jsou základní interakce". Hlavně také: Jak si můžeme ověřit, že to co říkáš je správně?? Neuvedl si pod videem žádné zdroje informací, ze kterých si čerpa!? Nebyl si to ty, kdo tyto interakce pozorováním objevil a zjistil jejich vztahy! Hudba v pozadí se k tomuto téma vůbec nehodí. Dal jsem ti palec dolů, abys věděl proč!
Teori strun (spíše hypotéza) může základní interakce změnit. Uvažuje se přece o kvintesenci, páté základní interakci a jsou někteří vědci (například Murray Gell-Mann) kteří jsou přesvědčení, že základních interakcí je ještě víc.
Začnu od konce: Hudba v pozadí je u každého videa stejná, proč ji měnit? Popř. jakou by sis představoval? Zdroje...Najdi mi jediný vědecký video na youtube, kde jsou uvedeny zdroje. Martin tohle video dělal aby to shrnul a vysvětlil. Teorie strun by toho mohla změnit hodně moc moc moc v našem chápání vesmíru. Například otevírá brány do 26 rozměrů, vysvětlovala by existenci dalších částic (např. temné hmoty). O temné hmotě zatím víme jen to, že působí gravitační interakcí, nevíme nic o její struktuře, nevíme jestli jí "drží po hromadě" silná a slabá interakce. My tu přece celou dobu mluvíme o 5% celého vesmíru! Kdo ví co se skrývá v dalších 95%? Ten kdo nějakým způsobem dokáže strunovou teorii to vědět bude :-).
SovietLords takze dva protony len velmi tazko mozu mat dostatocnu energiu na to, aby sa mohli spojit a aby vzniklo velmi nestabilne jadro obsahujuce dva protony. Obcas sa im to ale pomocou kvantoveho tunelovania podari s ak take jadro vznikle, protony po velmi kratkej dobe odletia od seba. Ale v tomto mikrosvete sa uplatnuje kvantova mechanika a teda z casu na cas sa beta rozpadom v spravnom jadre rozpadne proton na neutron a teda vytvori jadro deuteria (izotop vodiku), ktore je ovela stabilnejsie a teda viac prisposobene na nasledne jadrove zlucovanie. Preto maju aj ostatne prvky neutrony, tie nemaju elektricky naboj a teda dokazu drzat jadro pokope pomocou silnej interakcie, aj jadro helia ma dva neutrony a nie len dva protony ako sa hovori vo videu.
Ne nebyl. Faraday si tam všiml nějaké souvislosti, ale jelikož v matematice byl hodně hodně slabý, tak nemohl udělat víc. Maxwellův přínos byl obrovský, teoreticky sjednotil elektřinu a magnetismus, napsal 4 základní rovnice, které mají obrovský přínos i dnes, přišel na to, že rychlost šíření elektromagnetické interakce je rychlost světla, položil základy pro barevnou fotografii, teorii relativity i kvantovou mechaniku. Tohle Faraday neudělal, jakkoli ho mám rád, tak Maxwellův přínos byl mnohem mnohem větší a je po právu řazen mezi Einsteina a Newtona jako jeden ze tří největších fyziků všech dob.
Daran127 Faraday si všiml nějaké souvislosti, Maxwell tu souvislost plně pochopil a popsal, Maxwellova práce byla tedy mnohem podstatnější a důležitější. Správné by bylo říci, že spojení nalezli oba, Faraday i Maxwell, ale ta Maxwellova práce byla, jak znovu říkám, průlomovější a pro fyziku. Nehledě na mnoho dalších přelomových Maxwellových objevů. Rozhodně to není tak, že Maxwell je přeceňovaný a podobně. Jak se nám asi snažíte naznačit, když používáte slovo pouze. Ono to "pouze" je ve skutečnosti mnohem podstatnější než celá Faradayova práce :-)
jj je to porucha vědomí, při které mozek nemůže nabýt vědomí, takový nekonečný spánek, ze kterého se dá těžko probudit. Mozek vnímá podměty. Orgány pracujou. Ale nejde se probudit
Jenom bych chtěl podotknout, že bez silné interakce by nebyl ani vodík protože zároveň drží pohromadě kvarky ze kterých se skládají protony a neutrony.
Pěkně organizovaný výklad základních interakcí. Díky, že si se zase vydal směrem fyziky a astrofyziky :)
Šel jsem spát a najednou vidím, že je nové vědecké kladivo a nejlepší způsob, jak zakončit den. je podívat se na něj.
Skvělá práce, jsem rád, že je "pořad" jako tenhle. :)
_"Moje řeč. "_
Velmi dobře řečeno a byl bych rád, kdyby si dělal další videa z fyziky.
Ty jo fakt super pořad.
Toto je prostě to co tu na youtube chybí :)
S mými patnácti lety tohle opravdu nepochopím. :)
Ono je to aj tým, že sa snažil zhrnúť vela do jedného videa a vznikol z toho guláš :- / Hlavne miešať gravitáciu s kvantovou fyzikou... Gravitácia (relativita) spočíva na dvoch axiómoch: 1. telesá sa pohybujú po najrovnejšej možnej dráhe a zároveň 2. každé teleso zakryvuje časopriestor svojou existenciou. čiže ja sa po kryvej zemi pohybujem ako po rovine, lebo zem je tak hmotná, že zakryvila časopriestor a tak ma zem "pritahuje". Sily kvantovej fyzike sú zase sprostredkované výmenou maličkých častíc, ktoré si vymienajú o niečo väčšie častice a tak na seba pôsobia... Tak nejako na pár riadkov :)
S mými 13 lety tohle už všechno dávno znám. Opravdu nezáleží na věku :-)
Konečne niečo čo mi priblížil viac logiku fungovania chémie a fyziky ... zaujímavé + (y)
Mě by zajímalo, jelikož půjdu v budoucnosti na laser, abych nemusel nosit brýle, co se v tom oku děje, když do něj udeří laser?
Myslim,ze se orezava sitnice. Pouze moje domenka
Já si něco takového taky myslel. Ale nejsem si s tím jist. Proto bych to rád slyšel od mistra...
JoranGames
Mistra :D Spíš od pana dokonalého, ne? :D
anička999 No.. Víš, nikdo není dokonalý. Ale je super :)
"Laserový paprsek, řízený počítačem, odstraní povrchovou část rohovky. Tím změní její zakřivení a dioptrická vada oka se tak během laserové operace očí vyrovná." - Jak probíhá laserová operace očí; Oční klinika Oftal
Nalezeno s pomocí vyhledávače Google. Čas: 15 sekund
Napadla mě teď otázka do kladiva. Proč elektron nespadne do jádra atomu, když ho to jádro přitahuje?
Skvele vysvetlené :)
Mohl by si vysvětlit jak funguje laser?
Mě by docela zajímalo, co se děje v mozku při povídání nebo vnímání řeči. Je to zajímavé téma, v mozku na to jsou jisté části a rád bych o tom věděl více nějakým tvým výkladem! :-)
Martine, jak funguje hojení tkání??
Mohl bys natočit video na téma " Hmota-Antihmota" ?
na tom není co vysvětlovat, alespoň ne na takovéto úrovni (nízké), já sám tomu moc nerozumím, ale jde o to že na hmotu a antihmotu působí interakce úplně stejně, není žádná antigravitace nebo tak něco, částice s klidovou hmotností nebo spinem 0 jsou sami sobě antičásticemi (foton, gluon, Higgsův boson), při kontaktu hmoty s antihmotou dojde k anihilaci, to už jsi jistě slyšel, spočívá to v tom že při spojení např. elektronu a pozitronu (antielektronu) dojde k anihilaci, uvolní se energie a dva fotony, jde to i obráceně 2 fotony+ energie = pozitron + elektron, rozdíl hmoty a antihmoty spočívá v rozpadu složitějších částic (v tom já absolutně tápu, protože jsem na nízké úrovni) např. antimezonů, které se rozpadají jinak než mezony a to by mohlo představovat rozdíl mezi hmotou a antihmotou
Marek Vlasák Páni... děkuju za vyčerpávající odpověď, ale snad jsem pochopil. Tohle téma je očividně složitější než vysvětlení gravitace xD jen na tohle by se muselo udělat několik poddílů kde by se jednotlivé termíny vysvětlili. Půl hodiny jsem luštil jednotlivé výrazy (gluon,spin, atp.) abych pochopil alespoň co ses snažil říct. Nic méně děkuji, alespoň za nastínění problematiky.
Prosím o nějaké video o Gluonech. Díky.
Z jaké výšky může člověk spadnout aby si neublížil (případně nezabil)????
Super video :)
Když jsou interakce základní, jsou i pokročilé? Jestli ano, jaké?
***** Díky, sleduju Vědecké Kladivo abych měl výhodu v budoucnosti, teprve budu v 9. třídě základní školy, takže se do Střední budu moct něco přiučit :)
o elektroslabej interakcii sa da hovorit ako o "pokročilej" a prainterakcii tiež. jedná sa o to. že hneď po "velkom tresku" boli energie, teplota tak vysoké, že fyzika sa "chovala" ako by mala len jednu interakciu pozostávajúcu z týchto 4. Ako vesmír chladol (v podstate hneď v priebehu 1. sekundy po VT) sa interakcie postupne oddelili.
Základní se jmenují, protože jsou základem, na kterých fyzika stojí.
Když jsem pod minulým videem viděl zmínku o neutrinech, trochu jsem čekal, že se téma interakcí objeví, čímž za něj děkuji a zároveň skládám poklonu, protože kdybych to měl vysvětlovat já, 2 hodiny bych nepřestal mluvit a pořád bych nebyl s vysvětlením spokojen natolik, abych nemusel dodávat: "... zhruba tak, ale je to řečeno dost blbě."
Fyzika je tady docela oblíbená, takže bych třeba na příště mohl doporučit témata jako entropie, multiversum, SID (pro ty, co mají doma DVB-S), druhy planet, nějaké ty částice (ať nejsme jenom u neutrin a higgsova bosonu), možná trochu velkého třesku, ... Dá se o tom vykládat fakt dlouho, a když to člověk začne chápat, je to, na rozdíl od páky a podobných základkovin, docela žrádlo :)
+Jaroslav Zaoral To zní velice zajímavě. Když už se toho nechopil Martin, co kdybys natočil na tyto temata videa ty?
Ondra Hrdy Nemám dostatečné znalosti. A na natáčení videí obecně nemám hlas.
Co jsou podprahové správy?? prosím
Jak funguje svěžest mentolu?
Ahoj, mě by zajímalo jak jde vyrobit barva pohlcující rádiový signál. Nikde se o tom nemohu dočíst.
Téma: Jak funguje růst svalů (Při posilování) K tomu bych přihodil (Co je tvz. Pumpa)
Rast svalov funguje tak, že pri cvičeni si trháš svalove vlákna a tým, že sa ťi regeneruju svalove vlákna naberaju na vrstvách, sile a odolnosti.Ospravedlnujem sa pokiaľ mám chybne informacie
NoxXXL já to vím, ale chtěl jsem to slyšet jak to vysvětlí on ;), protože tohle by třeba taky mohlo někoho zajímat :)
NoxXXL svalové vlákna sa netrhajú, to by si sa zmietal v bolestiach :D. Tým, že cvičíš, svalové vlákna ti hrubnú. Inak keď si pretrhneš sval, nezregeneruje ti.
Rád bych viděl video, pochopil bych to lépe. :-)
Je rozdíl mezi tím že si přetrhneš sval . A mezi tím že se roztrhne pár vláken . Poroto po posilování ty svaly trošku bolí . Pár vláken se totiž roztrhlo . A tělo si vytvoří zanedlouho nové a odolnější
ahoj. měl bych prozbu a návrh na další video. jak funguje botulotoxin.
když jsem to zkoušel najít na netu tak jsem se jen dozvěděl co způsobuje. ale nikde neni jak toho ůčinku docílí
Preco sediveju vlasy (pri strese) ?
Ahoj, před nějakou dobou byly pomocí interferometru VIRGO nepřímo objeveny gravitační vlny. Mohl by jsi prosím osvětlit co gravitační vlny jsou a princip jakým byly detekovány?
nějak aspoň trochu stručně. Ne, že mi sem někdo hodí odkaz na přednášku od Kulhánka
Ahoj,jak vysvetlit male a velke nekonecno?nebo jak se snima pracuje a v jakych ulohach maji smysl,jinak vsechny ctyri palce vzhuru na tvoje vydea celim spektrem!
udělal bys video o illuminátech ?
A které jsou ty známé částice?
Dík!
Paralelni vesmiry
Zajímalo by mě jak se zanítí slepé střevo a jeho funkce pro naše tělo (jestli vůbec) :)
Nikdo neví jaká je jeho funkce, ví se jenom to že když o něj chlap příjde tak má větší šanci na předčasné úmrtí.
Jináč může se zanítit tím, že sežereš něco nestravitelného a to se tam zachytí, bakteri atd atd atd.
v poslední době se objevují hypotézy, že červovitej přívěsek může mít úlohu v obranyschopnosti organismu...na histo řezech vykazuje značný nakupení lymfocytů. někdy se mu říká tonsilla abdominalis...jakoby ,,břišní mandle" :))
příliš mnoho témat v příliš krátkém videu :)
Ahoj, zajímalo by mě, proč když někam cestujeme, trvá cesta tam déle než zpět. Díky
A to si vzal kde?
Je to jen iluze. Když někam cestuješ, nevíš kdy už cesta skončí, nevíš jak je to ještě daleko. když už cestuješ zpět, tak už přibližně víš kdy už bude cesta končit.
Tohle může fungovat třeba když cestuješ letadlem na Západ - letíš po směru rotace Země, takže se během letu tvá destinace "vzdaluje".
Pokud letíš na Východ, tak letíš proti rotaci Země, takže se k tobě tvá destinace "přibližuje".
Nemyslím si, že by to v případě jiného dopravního prostředku fungovalo.
ako funguje lúskanie a prečo vydáva taký zvuk ?
Jak to že voda nevzplane, ale vypaří se nebo uhasí oheň, když se v podstatě se skládá z hořlavin?
Jo, to je dobrej paradox :D
Zaujímavé bol by steba skvelí učiteľ (v dobrom) :D
celú dobu mi to pripomínalo ľudské interakcie :
Gravitácia - muž ktorý nemusí nič, má charizmu a ženy mu samé padajú do náručia. Hodne pomáha fyzický vzhľad.
Elektromagnetická sila - ľudia, ktorý sú tak opačný, že sa k sebe priťahujú. Vzťah, kde sú partneri naprosto opačný.
Slabá interakcia - jedinci tak tichý, nenápadný, že ich ľahko prehliadneš. V momente, keď objavíš takéhoto jedinca uvidíš nový nevydaný vesmír :D ( prekvapenie z ich charakterovej výnimočnosti, ktorú budeš postupne ťažko objavovať )
Silná interakcia - rovnaký jedinci ktorý tvoria pár. Majú rovnaké vlastnosti, záľuby, hodnoty. Je tam vysoká funkčnosť.
Ktorú interakciu si vyberiete Vy ?
Ako funguje gravitácia?
jak funguje erekce :DDDDDDD
není náhodou slabá a silná interakce to stejné co slabá a silná jaderná síla?
Mě by zajímalo, jak velký strom je potřeba k tomu, abych mohl žít uvnitř vzduchotěsný kopule
Zajímavé je, že každá z těchto sil má svoje náboje. Elektromagnetická má kladný a záporný náboj, silná jaderná síla má barevný náboj, slabá má vůni, ale gravitace má jen jeden náboj, takže ji nejde odstínit a působí jen přitažlivě.
Zajímalo by mě, co přesně je Schrödingerova kočka. Slyšela jsem o tom v TBBT, ale stále nevím, co to přesně je. Diky :)
A jak to že silná interakce nedrží po hromadě třeba dva stejné magneti?
+V1KIS & KPISEK protože magnetická síla převládá (na těchto dvou tělěsech) nad touto interakcí
Jak funguje kopřiva ?
Žahavé chloupky vyrůstající z pokožky kopřivy vylučují kyselinu mravenčí, což je sice velmi slabá kyselina, nicméně při dotyku začíná leptat kůži. Svědění a červenání kůže jsou pak důsledky obranných reakcí organismu.
PS: "Jak funguje kopřiva?" není zrovna nejlíp formulovaná otázka, ale to jen taková grammar nazi poznámka ;)
Natočím prosím jak funguje elektromagnetická indukce ?
Udělej video o elementárních částicích
zaujímalo by ma ako sa deje deja vu a aj čo to je (bližšie vysvetlenie
Dovolil bych si zase doplnění. Interakce podle velikosti (od nejslabší) jsou: gravitace, slabá jaderná, elektromagnetismus a silná jaderná. Mimochodem, uvažuje se i o existenci páté základní interakce, která by působila na tak krátkou vzdálenost, že jsme to zatím nezaznamenali a která by mohla vysvětlit temnou energii, ale zatím je to jen hypotéza.
Se slovem "síla" měl problém už Newton, který nedokázal definovat co to síla je, v jeho teorii je to něco záhadného, co nejde definovat jinak než kruhem. Vyhnula se tomu obecná relativita, která gravitaci popisuje jako zakřivení časoprostoru a také kvantová teorie, která ty 3 zbývající interakce popisuje jako výměnu intermediálních částic mezi jinými částicemi.
Elektromagnetismus popisuje kvantová elektrodynamika, nejpřesněji ověřená teorie v historii, slabou interakci popisuje kvantová flavourdynamika a silnou interakci kvanová chromodynamika.
Ukázalo se ovšem, že za vysokých energií se elektromagnetismus a slabá interakce chová jako jedno, existuje tedy tzv. elektroslabá interakce a v tom případě jsou základní interakce jen 3. Existují i teorie sjednocení dalších sil, ale elektroslabá byla jako jediná potvrzena experimentálně a pánové Glashow, Salam a Weinberg za to dostali Nobelovu cenu.
Základních částic standartního modelu je 16, včetně těch výměnných. Kromě toho silná jaderná interakce ještě drží pohromadě kvarky v protonech a neutronech.
Jinak ano, elektromagnetismus a gravitace působí teoreticky na nekonečnou vzdálenost, ale skutečné působení například hvězdy Sirius na jakoukoli živou bytost na zemi je ve všech praktických ohledech nulové (což pořád nemohou pochopit astrologové).
A co se týče gravitace, tak tam existuje zase novější teorie než je Einsteinova, totiž teorie kterou vymyslel Erik Verlinde, ale zatím se čeká na její ověření/vyvrácení.
A konečně neutrina - Tak neutrina předpověděl už Wolfgang Pauli, ovšem byla objevena až 30 let poté, právě kvuli tomu, že interagují jen slabě.
Zkus udělat video o vesmírné pavučině.
Aspoň doufám že se to tak jmenuje. Jestli ne tak pardon :-)
Jak funguje pamet a to že si dokážem zapametat nejaké informácie a dokážem "videt nejaké úlomky z minulosti" (čo som ja žil samozrejme)
V mozku mas takove prazdne prostory,do nichz se ti behem zivota dostavaji informace a plni je
Zdenek Balik Tak to môžno u teba ale je to ovela zložitejšie
Best VralParody Vždy , keď sa niečo stane, v mozgu vzniknú nové nervové spojenia a spomienka sa uloží. Postupom času na to zabudneš, no ona v mozgu stále je, pričom stačí niečo, čo ju vyvolá- určitá vôňa, zvuk, čokoľvek, čo ti tú situáciu pripomenie. Zároveň, veci , na ktoré myslíš často (napr. dôležité údaje zo školy/práce) sa neustále obnovujú, keďže na ne myslíš. Postupom času však zabudneš aj na tie, v mozgu sa však stále nachádzajú. (Preto nikdy nezabudneš čítať/písať, ak si v bežných podmienkach/ ak si neutrpel úraz.) + na niektoré veci nezabudneš, pretože sa s nimi spája silná emócia.
Video o černých dírách by nebylo odvěci ;)
v každém jádře má být stejný počet neutronů a protonů tak proč vodík má jen proton ? (opravte mě jestli to pišu blbě ale zatím jsem nikde neviděla vodík nakreslený s 2 částicemi v jádře ...)
Počet neutronů a protonů nemusí být vždy stejný , ba naopak podle počtu neutronů se určují izotopy určitého prvku . Vodík který znáš tedy 1 proton a 0 neutronů je pouze prvním izotopem vodíku . Druhý izotop má 1 neutron a třetí 2 neutrony a je radioaktivní. Pro více informací si přečti něco o izotopech , jen tak mimochodem je to učivo 8 třídy základní školy .
to já vim, ale myslela jsem že je prvek radioaktivní jen pokud má neutron navíc(a to tamten neni protože je to 1proton a 1neutron).A když ostatní prvky mají stejný počet neutronů i protonů (žádný jiný nemá méně neutronů, buď stejně jako protony nebo víc -radioaktivita) tak jsem se s tím teda setkala možná se pletu.Jinak jsem vyšla z devítky a něak extra jsme se tím nezabývali.
***** Stejný musí být (u neutrálního atomu) počet protonů a elektronů, nikoliv neutronů. U lehčích prvků většinou platí, že v nejčastějších isotopech mají stejný počet protonů a neutronů, ale jak roste protonové číslo, rostou i rozdíly (př.: olovo - 82 protonů + nejčastěji 126 neutronů)
ok
chápal jsem to až do těch lepidel, škvarků a latríny
lepidla (leptony) a škvarky(kvarky) jsou fermiony (částice s poločíselným spinem) a všechny 3 druhy latrín (neutrin) patří mezi leptony, všechno to jsou vlastně jen částice ze kterých se skládají jiné částice a dosud nebylo potvrzeno z čeho jsou složeny tyto částice
Jak funguje,že si člověk něco dokáže představit a mít sen,který může být skoro podobný realitě ?
Také bych rád odpověď.
Myslím, že duše, když se vrátí z výletu, tak se začne účastní ať reality, a ze snu přinese pravdu, kterou získala za Plankovou zdi. Neboli v ráji.
Bylo by dobré, kdybys začal něco rozebírat doporobna. Udělat delší videa a na víc dílů (například o kvantové teorii). A vysvětlit to i matematicky, proč se to děje. Např. Schrödingerovu rovnici, Heisenbergův princip neurčitosti atp. ;)
Prosím moc o výklad binárních rád?!
Dekuji
Binar!!!!!
Udělej video jak funguje orgazmus :D
Záškuby svalů a hormony ženoucí se tělem. That's all you need to know! :D
***** Záškuby zní líp než orgasmus :D
Jak funguje krknutí?
už na to video dělal
Čau, máš super kanál (kanály) :) Měl bych ale výhradu. Říkáš, že gravitační síla nevytváří pole, s čímž moc nesouhlasím. Gravitační síla vytváří gravitační pole o určité intenzitě (gravitační zrychlení) v daném místě. Nebo se pletu? :)
skutečně nevytváří žádné pole, pouze zakřivuje časoprostor tak, že se chová jako by to pole skutečně existovalo a nám v běžnější fyzice to může být úplně fuk a můžeme počítat tak jako by to pole existovalo, protože je to jednodušší a všechno nám bude vycházet úplně stejně jako by jsme počítali se zakřivením prostoru
Já si myslím, že tady je problém výkladu. Prvně gravitaci popsal Newton. A ten napsal vzorec. Který si popřípadě můžeš dohledat. Einstein zjistil, že to není tak úplně tak, a tak napsal nový vzorec (také dohledatelny) a tak trochu díky jeho teorii překopal to jak vnímáme svět. Protože ale jeho teorie byla potvrzena, tak se to vlastně učíme špatně, ale z důvodu zjednodušení výuky se to nijak nemenilo.
Kdyz už jsi naťukl základni interakce tak by se k tomu hodily i elementarni částice
Natoč video jak se přenáš obraz do televize a zajímalo by mně jakou máš práci :D
Nejsem si teď jistej, možná že to je stará informace, ale měl by být bez práce.
Existují tak zvané ''rádiové vlny'', tyto vlny přenášejí obraz a zvuk (při nízké vlnové délce).
K vlnové délce: Čím kratší je, tím více informací přenese (proto nízká vlnová délka přenáší zvuk i obraz), ale má krátký dotaz, proto lidé když žijí za kopci na nějaké samotce a nemají satelit a vysílač je za kopcem, tak mnohdy nic nenaladí.
Čím delší je, tím méně toho přenese, ale zase dolétne dál a projde přes kopce, lesy atd. (proto se rádio ''snadno chytá''), při určité vlnové délce přenáší jenom zvuk.
Měl jsem takovou šikovnou tabulku, kterou nevím kde teď mám, jestli ji nenajdu včas tak mne prosím někdo opravte.
jak funguje antikoncepce.
Kedže si v tomto videu spomenul hypotézu menom "Teória Strún", čo tak ju vysvetliť, o čo v nej ide... (áno, viem, že sa nechceš na túto tému vyjadrovať, ale myslím, že dosť fanúšikov by to potešilo" :)
Hmmm Vědecké Kladivo AGRAELI ty PRASE ! :D
co je teorie strun?
Prosim udelej video o Elektryce z hodiny Fyziky jsem to nepochopil :D
Koukám že y/i si taky nepochopil :)
Na elektrYku by musel delat video tak 4hodinové :) elektrYka je dost široký pojem chlapče :)
Vysvětli, co jsou to duchové...
Natoč video o tom jak funguje zvuk
wiki ti nic neříká?
kalinmir z wiki pochopí tak ho*no...
zvuk neni zas tak kosmicky složitá věc aby se to nedalo z wiki pochopit
Zvuk vznika kmitanim teles. Lidi ho slysi do 20 000 Hz
Zdenek Balik z tohohle si nikdo opravdu představu o zvuku neudělá :D
urob video o tých 12 základným časticiach
Natoč jak funguje zvuk
Udělej video na jadernou fůzi
Cau martine mas pravdu že gravitace neni posana kvantově ,ale co když objevi graviton? tedy částici která sprostřetkovává gravitaci šla by poté gravitace kvantově popsat? a nebo to co říkám je uplná blbost rád se nechám poučit
Prečo nie su kvarky a neutrina spolu?(myslim na tabuli)
Mě by zajímalo, jestli někde můžou existovat jiné barvy, než známe
Těžko říct jestli to nazvat barvy, ale "barvy" (spíš druhy záření), které člověk nevídí existují :) Říká se dokonce že tohle spektrum je nekonečné. Mezi známé patří třeba ultrazvuk, ultrafialové záření nebo když jdeš třeba na rentgen :)
O počkej :D říkal jsi "barvy", které neznáme... Mno pakliže by bylo to spektrum nekonečné, tak ano, bylo by nekonečně mnoho "barev" které neznáme.
aha :)
Niektoré zvieratá vraj vidia infračervené žiarenie, iné ultrafialové ako špecifickú farbu.
Nám sa jednoducho nevyvinul zrak na ďalšie "farby" lebo sme to nepotrebovali, neprikádzame s nimi často do styku a vieme si pomôcť inými zmyslami.
ohyba sa časopriestor a nie len priestor ak sa nemylim .Ak ano tak ma opravte
Jak by mohla gravitace ohybat cas? To znamena ze kdyz neco pada na zem,zmeni se kvuli tomu cas?
Zdenek Balik Gravitace skutečně mění čas. Pro předměty, které jsou v silnějším gravitačním "poli", ubíhá čas pomaleji než pro předměty ve slabším gravitačním poli. Podobně to funguje s rychlostí - čím se těleso pohybuje rychleji, tím pomaleji pro něj ubíhá čas. Viz heslo Dilatace času na wikipedii.
LadmeB presne
Čas a prostor jsou propojeny, to si zapamatuj :) A ano skutečně gravitace mění čas :)
Turbo Dědek a por mili sekund aj menej ale nie len to ovplivnuje cim viac sa pohibujes a tak tym viac si v priestore a cim viac sa nehybes :) tym menej si v priestore takze keby bez prestavky bezalo jedno dvojca do 90 rokov a druha by sedela a ani sa nepohla tak by ta co sedi zemre skor o par stotin a hadam aj menej ak nebereme do uvahi ze pri tom bezani bi jej rychlejsie starli bunky alebo co ja viem co sa deje s bunkami ked bezi, :)
Co je to elementární náboj ;)
Mohl bys trochu podrobněji popsat teorii strun?
Námět: Jak fungují Flash disky.
Preco su planety so slnkom v nednej rovine?
Kvuli gravitaci
Zdenek Balik no nevim teda, spíš je to tím, že zákon zachování energie říká, že se energie pouze transformuje, tudíž když gravitace přitáhne tělesa, sníží se jim potenciální energie a zvýší se kineticka - těleso bude rychlejší a stejně jako ty na kolotoči díky odstředivé síle odletí dál...
jasne ze kvoli gravitacii, ale pytam sa preco su v jednej rovine
ještě abych upřesnil svůj předchozí komentář, planety vnikaly shluknutím hvězdného prachu v akrečním disku, při vzniku hvězdy.. Teď to již dává větší smysl.. :D
Marcel Pánik Nejsou.
Prečo keď sme opití tak hovoríme pravdu?? :) (väčšinou)
Protoze mozek je zmaten z alkoholu,tudiz nedokaze vymyslet lez,proto se uchyli k jedine dalsi moznosti:pravde
Zdenek Balik nevím, jestli jsi byl někdy opitej, ale tu lež dokážeš vymyslet, spíš ti ale přijde správné říkat pravdu a taky jseš mnohem víc ukecanej...
Podle toho co beres jako opily
No beru tak opilý, že si to ještě pamatuju a nemelu kraviny.. :D
Měli byste se podívat na Martinovo video o alkoholu...
Slabá interakce ... částicové záření (beta, gamma ...)
Elektomagnetismus ... nečásticové záření (mikrovlny, rádiové vlny, světlo)
Zaujímalo by ma či farboslepý ľudia snívaju farebné sny
Proč modřín opadává a například smrk ne? :D
+ondřej lapuník Pekna otázka a odborníci doteraz nemaju uplne vysvetlitelnú teoriu.... Udajne to zabezpečujue konkurenčnu vyhodu to je že ked mu opadne ihličie pomáha bojovať zo škodcami a chorobami.. Dalšia vec čo som čital smrekovec teda modrin prežíva aj pri-50 °C a udajne zhodenie ihličia mu zabezpeči aby nemal obtazkane konáre snehom a zabranuje to hromadeniu ladu :) A jeho ihličie ma jednoduchšiu štrukturu ako borovica tak nema taky velky vydaj na vyrobu nového ihličia
Chlapče, toto je fyzikální odborné téma, které si popsal naprosto nesrozumitelně jak lajkovi, tak i zasvěcenému člověku. Nevěřím, že si tohle téma někomu vůbec objasnil. Udělal si v tom příliš nežádoucího chaosu. Uvádíš i několik informací naprosto chybně (např. Proč by tzv. "Teorie strun", měla něco na základních interakcích změnit?). Navíc pojmenuješ video "Co jsou to základní interakce", ale nikdo se z videa jen tak nedozví, co to interakce vůbec znamená: [Vlastnosti vzdájemného působení stavebních částic a hmoty ve Vesmíru i na Zemi, kterým se dají vysvětlit všechny fyzikální děje]. Měl si to spíš nazvat "Jaké jsou základní interakce". Hlavně také: Jak si můžeme ověřit, že to co říkáš je správně?? Neuvedl si pod videem žádné zdroje informací, ze kterých si čerpa!? Nebyl si to ty, kdo tyto interakce pozorováním objevil a zjistil jejich vztahy! Hudba v pozadí se k tomuto téma vůbec nehodí. Dal jsem ti palec dolů, abys věděl proč!
Teori strun (spíše hypotéza) může základní interakce změnit. Uvažuje se přece o kvintesenci, páté základní interakci a jsou někteří vědci (například Murray Gell-Mann) kteří jsou přesvědčení, že základních interakcí je ještě víc.
Začnu od konce: Hudba v pozadí je u každého videa stejná, proč ji měnit? Popř. jakou by sis představoval? Zdroje...Najdi mi jediný vědecký video na youtube, kde jsou uvedeny zdroje. Martin tohle video dělal aby to shrnul a vysvětlil. Teorie strun by toho mohla změnit hodně moc moc moc v našem chápání vesmíru. Například otevírá brány do 26 rozměrů, vysvětlovala by existenci dalších částic (např. temné hmoty). O temné hmotě zatím víme jen to, že působí gravitační interakcí, nevíme nic o její struktuře, nevíme jestli jí "drží po hromadě" silná a slabá interakce. My tu přece celou dobu mluvíme o 5% celého vesmíru! Kdo ví co se skrývá v dalších 95%? Ten kdo nějakým způsobem dokáže strunovou teorii to vědět bude :-).
Jak funguje pistole? Podrobněji než, "nabiješ, natáhneš, zamíříš a zmáčkneš spoušť."
Ale to, ze sa dva vodiky priblizia k sebe a ze zacne na nich posobit silna interakcia, nie je tak celkom pravda. Je to trochu inak
jak, když takhle začneš mluvit tak to dokonči.
SovietLords takze dva protony len velmi tazko mozu mat dostatocnu energiu na to, aby sa mohli spojit a aby vzniklo velmi nestabilne jadro obsahujuce dva protony. Obcas sa im to ale pomocou kvantoveho tunelovania podari s ak take jadro vznikle, protony po velmi kratkej dobe odletia od seba. Ale v tomto mikrosvete sa uplatnuje kvantova mechanika a teda z casu na cas sa beta rozpadom v spravnom jadre rozpadne proton na neutron a teda vytvori jadro deuteria (izotop vodiku), ktore je ovela stabilnejsie a teda viac prisposobene na nasledne jadrove zlucovanie. Preto maju aj ostatne prvky neutrony, tie nemaju elektricky naboj a teda dokazu drzat jadro pokope pomocou silnej interakcie, aj jadro helia ma dva neutrony a nie len dva protony ako sa hovori vo videu.
Nebyl to náhodou Michael Faraday kdo objevil spojení elektřiny a magnetismu a spojil to ??? Maxwell to poté pouze matematicky zapsal.
Ne nebyl. Faraday si tam všiml nějaké souvislosti, ale jelikož v matematice byl hodně hodně slabý, tak nemohl udělat víc. Maxwellův přínos byl obrovský, teoreticky sjednotil elektřinu a magnetismus, napsal 4 základní rovnice, které mají obrovský přínos i dnes, přišel na to, že rychlost šíření elektromagnetické interakce je rychlost světla, položil základy pro barevnou fotografii, teorii relativity i kvantovou mechaniku. Tohle Faraday neudělal, jakkoli ho mám rád, tak Maxwellův přínos byl mnohem mnohem větší a je po právu řazen mezi Einsteina a Newtona jako jeden ze tří největších fyziků všech dob.
Vítězslav Škorpík Ano to jsem řekl, Maxwell to pouze matematicky sjednotil, ale to spojení nenalezl.
Daran127
Faraday si všiml nějaké souvislosti, Maxwell tu souvislost plně pochopil a popsal, Maxwellova práce byla tedy mnohem podstatnější a důležitější. Správné by bylo říci, že spojení nalezli oba, Faraday i Maxwell, ale ta Maxwellova práce byla, jak znovu říkám, průlomovější a pro fyziku. Nehledě na mnoho dalších přelomových Maxwellových objevů. Rozhodně to není tak, že Maxwell je přeceňovaný a podobně. Jak se nám asi snažíte naznačit, když používáte slovo pouze. Ono to "pouze" je ve skutečnosti mnohem podstatnější než celá Faradayova práce :-)
Čo je to kóma
Kóma je něco jako "porucha vědomí" a je způsobena nějakou anomálií v mozku (porucha neuronů apod.)
jj je to porucha vědomí, při které mozek nemůže nabýt vědomí, takový nekonečný spánek, ze kterého se dá těžko probudit. Mozek vnímá podměty. Orgány pracujou. Ale nejde se probudit
Ehm, Co je to teorie strun?
Jak se vůbec vyvinul člověk myslím ty mýti o dávnověku , aztécích , Adam a Eva atd.
Deset na mínus patnáctou je patnáct nul,1 ?
000000000000000,1 ?
Jenom bych chtěl podotknout, že bez silné interakce by nebyl ani vodík protože zároveň drží pohromadě kvarky ze kterých se skládají protony a neutrony.
Z jaké výšky může člověk spadnout aby si neublížil (případně nezabil)????