#62 - Odwierty geotermalne pod gruntowe pompy ciepła

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 6

  • @czarekcz1097
    @czarekcz1097 2 หลายเดือนก่อน +4

    Czyli, odwiert - 200zl/m, potrzebne sa dwa to daje 40000zl. Oszczednosc, ok 2tys zl rocznie, czyli okres splaty 20lat. Wrzucam na konto, place podatek belki i mam te 2tys z konta co roku. I nie musze nic budowac konserwowac itd. Choc koncepcje pompy ciepla zgrana z odwiertem glebinowym uwazam za duzo lepsza niz pompa powietrzna ktora wysiada w bardzo niskich temperaturach kiedy jest najbardziej potrzebna. To na razie pozostane przy gazie... najprosciej i najtaniej.

    • @Mat-ug6hi
      @Mat-ug6hi 2 หลายเดือนก่อน +2

      Do tego trzeba doliczyć gruntową pompę ciepła, które swoje też kosztuje (20 -50 tys pln), wykonanie przyłącza do budynku oraz podłączenie całej instalacji w kotłowni. Dlatego koszt całej inwestycji może przekroczyć spokojnie nawet 100 tys pln. Jednak należy pamiętać, że mając już gruntową pompę ciepła, grzechem byłoby nie wykorzystywać jej w sezonie letnim do klimatyzacji pomieszczeń. Licząc koszty ogrzewania w sezonie zimowym oraz koszty chłodzenia w sezonie letnim (które są ekstremalnie niskie w porównaniu do tradycyjnych klimatyzatorów), to już wychodzi to troszkę inaczej.. Ponadto przy dobrze wykonanych odwiertach ich żywotność szacuje się na około 100 lat, a gruntową pompę ciepła na około 30 lat. Dla powietrznych pomp ciepła żywotność wynosi 10 - 15 lat, więc różnica jest duża. Poza tym gruntowa pompa ciepła lepiej współpracuje z fotowoltaiką, niż powietrzna z uwagi na fakt, że w okresie od wiosny do jesieni jesteśmy sobie w stanie wyprodukować prąd do pracy pompy ciepła (wtedy powietrzna pompa ciepła nie zużywa dużo energii, bo odbiera ciepło z otoczenia, które jest jeszcze względnie ciepłe), za to w zimie tej energii idzie najwięcej i jej po prostu brakuje. Z kolei gruntowa pompa ciepła pracuje wydajnie niezależnie od warunków pogodowych z uwagi na stałą temperaturę dolnego źródła. A co do samych odwiertów to czego brakło w omawianym odcinku, to zakładanie dystanserów do sondy, aby sonda była równomiernie rozłożona w całym odwiercie. Jest to bardzo istotne dla uzyskania dużej przewodności cieplnej wymiennika otworowego.

    • @MM-uz5nv
      @MM-uz5nv หลายเดือนก่อน

      Masz rację to się po prostu nie kalkuje szczególnie gdy ktoś ma blisko rurę z gazem, nawet gdy PC jest używany do klimy. Ciężko również wierzyć zapewnieniom o wytrzymałości biorąc pod uwagę jak wszystko dziś jest produkowane (ma się zepsuć zgodnie z planem).

  • @willypl1
    @willypl1 12 วันที่ผ่านมา

    Nieżle, średnio 30 tys za dniówkę roboty z wierceniem w ziemi

  • @sylwiaplaszczyk144
    @sylwiaplaszczyk144 หลายเดือนก่อน

    Czyli do domku 100 m ² można wykonać jeden odwiert. ?