VU meter +4 dBu, -10 dBV

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.ย. 2024
  • In this episode I show you how to make a simple VU meter, how to make a rectifier and the most important thing, how to scale the meter. I describe two popular scales: professional with a nominal level of +4 dBu, and consumer with a nominal level of -10 dBV. I also show appropriate tables which allow you to easily and properly scale you meter.

ความคิดเห็น • 54

  • @DRUMsetINkeyboard
    @DRUMsetINkeyboard 4 ปีที่แล้ว +3

    Brawo!, profesjonalnie wytłumaczone, od A do Z, wszystko zrozumiałem, mogę wreszcie dodać kompleksowo do mojego układu, dziękuję!

  • @sbogdan1
    @sbogdan1 3 ปีที่แล้ว +1

    Zajebista konstrukcja, łapka w górę idzie sub :)

  • @JanKowalski-vh1rg
    @JanKowalski-vh1rg 2 ปีที่แล้ว +1

    Chcę wykonać takie wskaźniki wysterowania lecz nie chcę się wpinać w wyjście głośnikowe lecz gdzieś indziej i z instrukcji obsługi wzmacniacza się dowiedziałem że na wyjście pętli magnetofonowej wychodzi 200mv przy 1.0 K omów lub mniej i regulacja pre-ampu nie wypływa na sygnał na wyjściu pentli i że na wyjście słuchawkowe wychodzi 430mv przy 470 omach i przy zasilaniu wejścia wzmacniacze 200mv i sygnałem 1khz i niewiem jakich wskaźników w tym momencie zastosować i wydaje mi się że trzeba będzie użyć wzmacniacza operacyjnego

  • @ccc5226
    @ccc5226 6 ปีที่แล้ว +2

    Można na wejściu użyć prostownika liniowego, wtedy będziemy mogli mierzyć sygnały poniżej 0.5V.

    • @SalaScience
      @SalaScience  6 ปีที่แล้ว +3

      Zgadza się. Można dać na wejściu wzmacniacz operacyjny z prostownikiem i rozszerzyć zakres pomiaru do niższych wartości napięcia. To dobry pomysł, co prawda nieco skomplikuje układ, ale na pewno będzie działało lepiej.

  • @matimati469
    @matimati469 ปีที่แล้ว +1

    Witam wszystko super pokazane i wytłumaczone ale mam jeszcze takie pytanie jak zrobic taki miernik vu zeby pokazywał nie zależnie od glosnosci wzmacniacza czyli czy słucham glosno czy cicho to zawsze pokazuje tak samo w rytm muzyki?

  • @Max-dk1ni
    @Max-dk1ni 6 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie tego szukałem. To jest wysterowanie kanałów wzmacniacza L i R, a jak zrobić taki wskaźnik dla radia FM i jakości sygnałów.

    • @SalaScience
      @SalaScience  6 ปีที่แล้ว +2

      Tak jak piszesz, to jest wskaźnik wysterowania wzmacniacza audio, inaczej małej częstotliwości (m. cz.). Można go zamontować w dowolnym układzie audio za końcówką mocy czyli we wzmacniaczu, radiu, magnetofonie itp. To o co pytasz natomiast, jak rozumiem, to pomiar poziomu i jakości sygnału wysokiej częstotliwości (w.cz.). W układach krótkofalarskich czy w CB-radiach określane są mianem S-meter. Były też montowane w radiach FM czy AM. Wszystko zależy od tego jak skonstruowane jest radio. Zazwyczaj sygnał brało się gdzieś po detekcji sygnału, wzmacniało, a dalej już tak samo jak w układzie małej częstotliwości (m.cz). Można też wziąć sygnał z modułu ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia) inaczej AGC (ang. Automatic Gain Control). Były też układy scalone, które na jednej z nóżek wyprowadzały po prostu siłę sygnału. Wskaźnik robiło się albo wychyłowy, jak tutaj, albo na żarówkach czy diodach.

    • @Max-dk1ni
      @Max-dk1ni 6 ปีที่แล้ว +2

      Sala Science bardzo dziękuje za info. Mnie interesują tego typu informacje o wskaźnikach wskazówkowych dajce informacje odbiorcy RADia, wzmacniacza itp. o parametrach ,sygnałach.

  • @94cnch7
    @94cnch7 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam, jak mam dobrać taki woltomierz do mocy wzmacniacza? Wtedy rozumiem, ze trzeba zmienić też wartość kondensatora na maks. Napięcie wytwarzane przez wzmacniacz?

    • @SalaScience
      @SalaScience  2 ปีที่แล้ว +1

      Potrzebujesz samego ustroju elektromagnetycznego, czyli amperomierza. Najtaniej jest wziąć dowolny woltomierz na napięcie kilkudziesięciu woltów i usunąć z niego rezystor. Zostaje Ci sam ustrój. Woltomierze o niskim napięciu mogą mieć wyższą rezystancję, a to nie jest korzystne. Przy wyborze kondensatora (i jego napięcia znamionowego) musisz wziąć pod uwagę maksymalne napięcie na wyjściu wzmacniacza. Ponadto, jeżeli napięcie wyjściowe jest duże to może być konieczne zwiększenie wartości potencjometru do 50k albo 100k.

  • @kmwtw9987
    @kmwtw9987 5 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie, bardzo mi się spodobał ten pomysł i chciałbym użyć takiego wskaznika do radia samochodowego, ale że jestem laikiem i czasami coś sobie lutuje potrzebuje pomocy w wykonaniu takiego wskaznika, a mianowicie chciałbym zrobić dwa, LEWY I PRAWY, skąd zamówić wszystkie elementy, jak podłączyć, jakaś dokładniejszą instrukcje ? Może moglibyśmy się jakoś drogą mailową skontaktować ?

    • @SalaScience
      @SalaScience  5 ปีที่แล้ว +2

      Układ jest dość prosty. Elementy możesz zakupić przez internet chociażby na jakimś portalu aukcyjnym. Koszty są niewielkie, orientacyjnie potencjometr (50gr-1zł), diody (

  • @pawemorawiak2376
    @pawemorawiak2376 5 ปีที่แล้ว +2

    Czy jest jakiś inny sposób na konfigurację skali dBu bez użycia generatora sinus?

    • @SalaScience
      @SalaScience  5 ปีที่แล้ว +1

      W zasadzie można użyć i przebiegu prostokątnego, ale wtedy trzeba by przeliczyć wartości maksymalne czy amplitudy sygnału dla zadanych wartości skutecznych, ponieważ przebieg prostokątny ma inną wartość skuteczną. W generatorach zazwyczaj znamy amplitudę lub wartości maksymalne (międzyszczytowe), a rzadziej wartości skuteczne. Z drugiej strony, jeżeli kalibracji dokonuje się przy wskaźniku, który NIE JEST podłączony do wzmacniacza, to można w sumie użyć napięcia stałego o zadanej wartości, traktując to jako odpowiednik Vrms. Czyli podłączając do miernika, zamiast sygnału sinusoidalnego, napięcie stałe 0.775V powinniśmy uzyskać wychylenie odpowiadające 0dBu. Oczywiście napięcie to podajemy w tym samym miejscu, w którym podłączylibyśmy generator czy wyjście wzmacniacza, czyli w miejsce oznaczone na schemacie jako "audio_in".

    • @akkudakkupl
      @akkudakkupl 4 ปีที่แล้ว +1

      @@SalaScience Właściwie, to można tą skalę wyliczyć. Bierzemy sobie wartość maksymalnego wychylenia oryginalnego miernika, dzielimy przez oryginalny rezystor i otrzymujemy prąd przy którym mamy maksymalne wychylenie. Powiedzmy, że chcemy miernik dBu, więc dzielimy 1,228V przez otrzymany prąd - jest to wartość rezystancji jaką musimy ustawić na naszym trymerku. Wychył ustroju jest zależnością liniową od przyłożonego napięcia, więc reszta to kwestia przeskalowania napięć naszej skali - nasz nowy maksymalny wychył to 1,228V, minimalny to nadal 0V, zamiast napięć skalujemy odpowiadające im wartości dBu.

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 ปีที่แล้ว +1

      Można i tak :)

  • @sawekszuszwalak7276
    @sawekszuszwalak7276 ปีที่แล้ว

    Niby to pracuje lecz nie przekonuje mnie co do już wmontowanych orginalnie VU Meter nie widzę by łapał tonów wysokich :(

    • @SalaScience
      @SalaScience  ปีที่แล้ว

      To jest bardzo prosty układ. W większości tanich sprzętów są podobne układy. Dużym problemem jest to, że zwykły woltomierz wychyłowy ma inną mechanikę, inaczej zachowuje się dynamicznie w porównaniu do VU metrów. Możesz spróbować zmienić wartość kondensatora i dobrać go empirycznie.

  • @Photographic486
    @Photographic486 ปีที่แล้ว

    idzie coś takiego wykonać, nie podłączając do wyjscia wzmacniacza, tylko np wprost z wyjścia liniowego aux?

  • @mariuszsieniek7333
    @mariuszsieniek7333 ปีที่แล้ว

    Witam mam pytanie czy można taki amperomierz podłączyć pod komputer pc i gdzie go podłączyć?

  • @lukbar7395
    @lukbar7395 ปีที่แล้ว

    Jakie parametry powinien miec taki wskaźnik gdzies czytałem ze wskaźniki audio powinny miec 200uA i R 500 ohm

  • @spinalgrey3600
    @spinalgrey3600 4 หลายเดือนก่อน

    okey a jak zrobić taki wskaźnik by pokazywał pobieraną moc? czy ewentualnie są elektroniczne watomierze które by nadały sie do takiej roli wyświetlania pobieranej mocy? W moim projekcie jest to dość istotny parametr, wzmacniacz przewidziany jest na 100w na kanał, a głośniki mogą przyjąć maksymalnie 12w mocy rms

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 หลายเดือนก่อน

      Żeby zmierzyć moc sygnału audio, czyli takiego który nie jest okresowy, trzeba by mierzyć jednocześnie napięcie i prąd. Istnieją analogowe watomierze posiadające wskazówkę, są to urządzenia złożone z dwóch zestawów cewek. Jedna odpowiada za pomiar prądu, druga za pomiar napięcia. Alternatywnie można też zrobić jakiś układ elektroniczny, ale będzie to znacznie bardziej skomplikowane niż to co pokazujemy na filmie. Nie znaczy, że jest to w ogólności bardzo skomplikowane, ale jednak trzeba w to włożyć trochę więcej pracy i zastosować więcej elementów.

    • @spinalgrey3600
      @spinalgrey3600 4 หลายเดือนก่อน

      @@SalaScience czyli dobrze rozumiem, że wystarczy tak na prawdę kupić watomierz analogowy i wpiąć jego amperomierz jak na filmie, a woltomierz w szeregu z napięciem dodatnim i powinno wszystko działać?
      Jeśli tak to, też bym nie chciał, by wskazówka latała za bardzo, co mógłbym zrobić, by powoli opadała?

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 หลายเดือนก่อน

      Problem jest taki, że watomierze są projektowane zazwyczaj pod kątem prądu zmiennego o częstotliwości ok. 50Hz, zazwyczaj to działa do góra kilkuset herców. Na sygnał audio o częstotliwości kHz nie będzie dobrze reagować. Nie wiem tylko do czego Ci pomiar mocy sygnału audio? Jaki jest cel?

    • @spinalgrey3600
      @spinalgrey3600 4 หลายเดือนก่อน

      @@SalaScience właściwie nie jest mi ten pomiar do życia jakoś mocno potrzebny, gdyby takie urządzenie było banalne do skonstruowania to chociażby dla samej ciekawości mógłbym sprawdzić faktyczną sprawność głośników przy danej mocy, choć w praktyce przecież to wyliczają kalkulatory do obliczania kolumn pod głośniki itd.
      Osobiście taka skala bardziej, by mi pasowała estetycznie i w ogóle coś by mi mówiła, gdzie latająca wskazówka w zakresie - 20+4db nie mówi mi totalnie nic, jakieś absurdalne wartości, gdyby wskazówka pokazywała łączna pobierana móc w okresie czasu, Załóżmy że maksymalna używana móc w przeciągu 0.5-5 sekund, to już taki parametr miałby jakikolwiek sens, by w ogóle go mieć w wzmacniaczu, mógłbym przykładowo sobie mniej więcej wysterowac głośniki na pobór np 5W przy tych założeniach.
      Naszła mnie właściwie teraz taka myśl, czy właściwie to co chce osiągnąć nie jestem w stanie zrobić, za pomocą wpięcia watomierza już właściwie w obwód zasilania zaraz przed transformatorem wzmacniacza?

    • @spinalgrey3600
      @spinalgrey3600 4 หลายเดือนก่อน

      Czy ja dobrze myślę? Jako, że napięcie w sieci jest stale, a moc to napięcie razy natężenie (pominę pojęcie mocy biernej i czynnej, bo nie wiem czy ma to znacznie w przypadku wzmacniacza z zasilaniem z transformatora)
      Więc czy teoretycznie mógłbym przemnozyc skalę amperomierza Razy 230 i uzyskać wynik w watach ( zakładam, że napięcie jest z grubsza stałe, w końcu równie dobrze w ciągu dnia może się zmienić o kilka wolt co może mieć jakieś znaczenie, z pewnością stworzy to błąd pomiaru)
      Czy ogółem taka koncepcja w ogóle nie ma większego sensu?
      Stratami wzmacniacza też bym się nie przejmował, bo mowa o klasie T, która osiąga ponad 90%sprawności.

  • @hanalabel
    @hanalabel 4 ปีที่แล้ว

    Starczy go podłączyć po prostu pod wyjście audio? Planuję takowy zamontować w wieży, taki dziwny fetysz mam.

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 ปีที่แล้ว +2

      Tak, wskaźnik można podłączyć na wyjściu w to samo miejsce gdzie głośniki. Teoretycznie można by podłączyć go również na wyjściu liniowym np. LINE OUT, natomiast wtedy wymagałoby to zastosowania na przykład wzmacniacza operacyjnego jako bufora i zrobienia symetrycznego zasilania. Dużo więcej roboty. Jedyne o czym należy tutaj pamiętać to odpowiednie podłączenie kondensatora elektrolitycznego tak aby minus kondensatora był tam gdzie minus z mostka oraz minus amperomierza natomiast plus kondensatora tam gdzie plus z mostka oraz plus amperomierza. Odwrotnie zamontowany kondensator elektrolityczny może wybuchnąć.

    • @hanalabel
      @hanalabel 4 ปีที่แล้ว

      @@SalaScience dzięki za szczegółową odpowiedź, jak mi się nie uda dorwać wzmacniacza ze zintegrowanym już wskaźnikiem to spróbuje dołożyć takowy do swojego.

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 ปีที่แล้ว

      @@hanalabel Można też tak jak i na filmie zrobić miernik z bardzo tanich części. Woltomierz będzie kosztował od 5 do 15zł za sztukę. Reszta elementów to grosze :)

  • @tomaszszczepanski598
    @tomaszszczepanski598 2 ปีที่แล้ว

    Pomysł 💪👏. Jaki generator należy użyć do wyskalowania ustroju (marka, typ, model)? Wszystkie jakie widzę w necie nie mają możliwości ustawienia napięcia. Proszę o info.

    • @SalaScience
      @SalaScience  2 ปีที่แล้ว

      Jakikolwiek generator funkcyjny, czy nawet własnej roboty generator na NE555 z potencjometrem na wyjściu, cokolwiek co generuje sinus , prostokąt czy nawet trójkąt. Każdy dostępny generator funkcyjny ma możliwość ustawienia napięcia (amplitudy). Możesz też wziąć tani gotowy moduł generatora na NE555 i wstawić pitencjometr na wyjściu. Generator na NE555 opisujemy też w jednym z naszych filmów.

    • @tomaszszczepanski598
      @tomaszszczepanski598 2 ปีที่แล้ว

      @@SalaScience
      Ok. Dziękuję bardzo za info. Pozdrawiam

    • @SalaScience
      @SalaScience  2 ปีที่แล้ว +1

      Najprościej jak weźmiesz przebieg prostokątny, ponieważ amplituda (napięcie) przebiegu jest równa wartości skutecznej, czyli Vrms. Dla sinusa czy trójkąta wartości te się różnią.

    • @tomaszszczepanski598
      @tomaszszczepanski598 2 ปีที่แล้ว

      @@SalaScience
      Ok

    • @tomaszszczepanski598
      @tomaszszczepanski598 2 ปีที่แล้ว +1

      @@SalaScience
      Dziękuję. Mam generator przebiegów NE555 i generator funkcyjny XR2206. Czy to wystarczy do wyskalowania, czy potrzebny jest oscyloskop, czy wystarczy tylko woltomierz?
      Dzięki za info, pozdrawiam.

  • @luudi1
    @luudi1 4 ปีที่แล้ว

    Kolego, pokazujesz woltomierz, a mówisz "amperomierz", nie rozumiem tego.

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 ปีที่แล้ว +1

      Woltomierz analogowy to tak naprawdę ustrój (czyli amperomierz) z dołączoną szeregowo dużą rezystancją. Stąd, usuwając z woltomierza rezystor pozostaje nam sam ustrój o małej rezystancji czyli amperomierz. :)

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 4 ปีที่แล้ว

    Troche skopałeś te wskaźniki. Po co mostek prostowniczy? To podnosi tylko napięcie kiedy wskaźnik jeszcze nie reaguje. Widać to na filmie. Kondensator zaraz przy wskaźniku to też błąd. Może lepiej byłoby najpierw zobaczyć jak to się robi? Czyli jedna dioda i kondek zaraz za diodą a potem rezystor regulowany i wskaźnik, efekt by był o wiele lepszy.

    • @SalaScience
      @SalaScience  4 ปีที่แล้ว +4

      To co proponujesz ma same wady. Takie wskaźniki robiono w najtańszym sprzęcie. Po pierwsze pojedyncza dioda spowoduje, że wskaźnik będzie reagował tylko na sygnały dodanie i w ogóle nie będzie reagował na sygnał ujemny. Dlatego w dobrym sprzęcie stosowano mostki prostownicze używając niskosygnałowych diod germanowych albo diod Schottkiego. Prąd przepływający w kierunku przewodzenia jest znikomy, a zatem również niski jest spadek napięcia. Dużo lepszym rozwiązaniem jest oczywiście prostownik aktywny, ale to zupełnie co innego. Po drugie, umieszczenie kondensatora elektrolitycznego tuż za diodą, a miernika w szeregu z potencjometrem spowoduje większe tłumienie wysokich częstotliwości. Zwróć uwagę na niską rezystancję ustroju. W efekcie miernik będzie gorzej reagował na sygnały o wysokiej częstotliwości. Miernik pokazany na filmie słabiej reaguje dla małych sygnałów, ponieważ zrobiony jest z woltomierza, który ma większą bezwładność mechaniczną. Stąd krótkotrwałe sygnały niskonapięciowe nie są w stanie go wychylić. Nie ma to nic wspólnego z układem elektronicznym.