Garden pump is building back into house/garden watersystem

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 8

  • @1RagadoZoo
    @1RagadoZoo 4 ปีที่แล้ว +1

    Szeretném megkérdezni, hogy mekkora az akna külső és belső mérete, hogy még kényelmesen szerelhető és milyen vastag lett a födém? Esetleg van egy kötési rajz a teljes vízrendszerre? Szeretnék kiíépíteni egyet itthon és ehhez keresek tapasztalatokat.

    • @medigpool
      @medigpool  4 ปีที่แล้ว +1

      Szia! Pontos méretet nem tudok mondani, de minimum 1.3mx1.3m (inkább 1.3x1.5) alapterületben érdemes gondolkodni, olyan belmagassággal, ami viszonylag kényelmes mondjuk térdelve, kb. 1.3m.
      érdemes berakni fellépő betontömböt, vagy minimál létrát, ami segíti a be és kimászást.
      alját lehet betonozni, vagy járdalapozni kellő kavicsos alátéttel réteggel, hogy ne süllyedjen összevissza és legyen vízelvezetése.
      Egyébként az igényeknek megfelelő méretben kell kialakítani, gondolva arra hogy mi mindent fogsz oda beépíteni, illetve az akna fedelen keresztül be és kivehető is legyenek a dolgok. Födém lemez vasalva van valamennyire, kb. 15-20 cm beton . Az akna fedél kialakítása vagy kávával és kiemelt beton nyakkal van, ha mondjuk nem betonplaccot akarsz a kertben látni, hanem füvet. Fűnek kell minimum 15 cm földréteg, ha nagyon napos helyen van akkor több. Szóval az aknafedél kiemelő nyak magasság opcionális... A videóban elhangzottakat nem mondom.
      Azt is érdemes figyelembe venni, hogy az aknába feltehetően milyen gyakorisággal kell lemenni és milyen korú az ember aki lemegy. Lehet hogy nem akar nagyon tornázni. :)
      Az akna egy lehetőség vízrendszer kialakítására, lehet kispincével kombinálni, nem fedeles bejutással, hanem olyan kispinceszerűvel, mint amilyet a medencéhez építettem, az is opció. Az akna fagymentesebben kivitelezhető... a kispincébe könnyeb bejutni :) és picit költségesebb...
      Nálam a vízrendszer nem túl bonyolult, ciszterna mellette, onnan kapja a vízmű a vizet, kpe csővön lábszeleppel. Vízműn még szűrő van, onnal szétválik a házfelé és egy osztóra, ahonnan a kerticsapok+locsolórendszer kapják a vizet. Szivattyúra lehet hollandival csatlakozni, hogy könnyítse a ki/be szerelést. Mivel általában elég ritkán kell kiszedni a szivattyút karbantartás véget, max. 4-5 évente ha indokolt, akkor elég a KPE-idomos csatlakozás is, bár kétség kívül igényesebb a hollandis megoldás.
      Én a szivattyú szívócsatlakozására raktam egy feltöltöcsapot, ami segít esetleges szervizelés után indítani a házivízművet. Ha fel van töltve, akkor könnyebben felkapja a vizet a szivattyú. Ezt megkönnyíti, ha esetleg hálózati vízcsatlakozás is be van szerelve az aknába.
      Elektromossághoz pattintható feldelű kábelcsatorlát érdemes beépíteni, vagy falon kívüli csövezést. Elektromosság ideális esetben minimum 80, de inkább 120 cm-re legyen a vízes pontoktól, de a hálózeti kábelek még oda érjenek, és IP65-öt teljesítő szerelést kell megoldani, dobozolva, tömbszelencézve, vagy kábelátvezető gumigyűrűzve.
      Ha most építenék házivízműnek aknát, akkor ilyesmiket vennék figyelembe.
      Ami a legfontosabb hogy adott funkcióra tervezzük az aknát minden szempontból, ne egy vízóra-aknába probáljuk applikálni, jó lesz az alapon. Az akna elhelyezését úgy kell megválasztani, hogy lehetőleg ne legyen nagyon szemelőtt, és nem zavarja a szomszédos, porták lakóit, mivel azért szivattyútól függően zajt is generál , bár egy akna elég jól hangszigetel.
      Remélem tudtam segíteni.

  • @gergelyszabo9225
    @gergelyszabo9225 ปีที่แล้ว

    Az említett lábszelep a szivattyúd oldalán van kis piros csappal?

    • @medigpool
      @medigpool  ปีที่แล้ว

      A lábszelep, a szívócső végén található visszacsapószelep, szűrős-kosárral. Az a szerepe, hogy a szívócsőből ne tudjon visszafolyni a víz pl. ciszternába, avagy mindig ottlegyen a víz a szívóoldalon. A szivattyúk többnyire nem tudják maguktól felszívni a vizet a szívócsövön, ha az levegős, ezért kell ott tartani a szívóoldalon a vizet ilyen módon. A piros csapocska a szívócsonk kivezetésénél azért van, hogy fel lehessen tölteni a szívócsövet, miután üzembehelyeztük a szivattyút. Ha fel van töltve, akkor üzemképes, nem kell aggódni hogy fel tudja e szívni a vizet vagy sem... Ez a feltöltés első üzembehelyezés, esetleges szárazrafutás után, vagy karbantartás után szokik elfordulni...

  • @gaborlazar7146
    @gaborlazar7146 6 ปีที่แล้ว +1

    Kíváncsi lennék, hogy milyen koncepciója van a mostani kút ató ellen, mert egy ilyen házi vízművet kút megléte okán ellehetetlenítenek. Ennek részleteiről nem mutatnám, hiszen ez a nagyon ismert mindenki előtt akinek útja van.