Świetny materiał. Dużo się z pana wykładów uczę. Przed chwilą oglądałem pana materiał o Chinach o tytule: "Chiny, droga do potęgi". Ten materiał liczy już 4 lata. Bardzo pana proszę aby spróbował pan odnieść się do Chin raz jeszcze ale z uwzględnieniem dzisiejszej sytuacji na świecie. Myślę, że dla każdego byłoby to ciekawe porównanie badawcze.
Świetny materiał. Jak wynika z informacji otrzymanych od Kubańczyków czarnorynkowy kurs walut wymienialnych jest znacznie wyższy niż przedstawiony na slajdzie. Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Dzięki za materiały. Tworzy Pan jeden z bardziej wartościowych contentów na polskim youtube, a szczerze to myślę, że wygrywa Pan z dużą częścią polskich akademików.
W 2010 roku bylem na Jamajce podczas pamietnego trzesienia ziemi na Haiti i pamietam ze nastepnego dnia Kuba wyslala tam 400 lekarzy a amerykanie 2500 ale zolnierzy piechoty morskiej. Takie maja priorytety. Ponadto bylem 4 lata temu na Kubie i nie widzialem tam takiej biedy jaka widzialem wlasnie na Haiti,Jamajce, Dominikanie czy w Meksyku pomimo braku tam sankcji trwajacyh juz 60 lat. A za kolejny program lapka w gore
Oczywiście - od już około 100 lat Amerykanie regularnie interweniują na Haiti zbrojnie głownie ze pomocą piechoty morskiej. Teraz Haiti jest defacto pod kontrolą ONZ i rezydujących tam wojsk amerykańskich.
Dlugo zwlekalem z obejrzenjem tego material, smutne ale sie potwierdzilo. Jak mozna oceniac dzialalnos, aktywnosc gospodarcza narodu, ktory jest objety embargiem. Czegosz to mozna wymagac od stanu zycia ludzi jesli wszyscy za namowa i grozbami chca zniszczc ten kraj za wybrana przez niego droge. Szczesliwego Nowego Roku dla wszystkich!
Pana wykłady polecam dosłownie w ciemno każdemu kto chciałby chociaż trochę usłyszeć o realnym świecie i co się dzieje w innych rejonach. Dziękuję za wszystkie informacje i chęci przekazania w takiej formie.
Biedna ta Kuba, biedni Kubańczycy, tkwią w ptrzasku zmurszałej ideologii, a jednocześnie panicznie boją się USA. Jeszcze żyją ludzie pamiętający Batistę i tamte czasy. Smutna ta analiza gospodarcza i nie widać światełka w tunelu. Smutno mi, ale dziękuje Panie doktorze za solidny wykład.
Kubanczycy nie boja sie USA. Co drugi ma tam rodzine i jak powiedzial pan Dylewski w duzej mierze z USA zyja. A Batisty na pewno nie pamiataja. To karaiby.Terazniejszosc jest najwazniejsza.
@@wilknocny5854 Nie wiem po co im ameryka do rozwoju. Przecież Cuba z Kastro wypieli dupę na USA. To komuniści nie potrafili doprowadzić do rozwoju ? Pamiętaj tam gdzie komunizm i i ruski to bieda i wojna
Super jak zawsze,slucham tego z moim 15 letnim synem.Panie Zbigniewie moze cos o Irlandi lub Panska opinia na temat recesji i jaki ma impakt na kraje zaawansowane
Od 2 lat jestem fascynatem pańskiego kanału dlatego z okazji zbliżających się świąt życzę wszystkiego co najlepsze i serdecznie pozdrawiam, Dawid/DDK DOKU.
Wspaniały przekaz Dziękuję bardzo .W szkole nauczyciel ma asystenta .Zaś w Polsce całą biurokracja przekazano nauczycielom bo po co mają uczyć i wychowywać
Nowy mikrofon? Audio bardzo się poprawiło, wcześniej było ciszej. Kanał się rozwija. Życzę zdrowia i żeby filmy ukazywały się co tydzień do końca świata 😎
Warto zobaczyć na żywo te absurdy np. supermarkety w których są tylko tysiące butelek wody + 3 sprzedawców. Kawiarnie w stolicy tylko z kawą gdzie będąc jedynymi klientami obsługa nie potrafi znaleźć 4 filiżanek. Wydzielanie papieru toaletowego na listki w toalecie.
Ciekawe jak będzie w Polsce po 2023. Likwidują się małe rodzinne firmy nawet takie istniejące od 60 lat. Likwiduja się piekarnie, cukiernie, kawiarnie, małe retauracje i małe sklepy. Wszystko ma być tylko z zachodu i tylko zachodnie firmy.
Ciekawą informacją byłby stosunek młodsze - starsze pokolenie oraz rzeczywisty obraz rynku pracy chociaż jeżeli połowę czasu stoją w kolejkach "po coś " to tam już nic nie działa.
Szanowny Panie Doktorze! Bardzo dziękuję za kolejny wykład tym razem o obecnej Kubie. Miałem wrażenie jakbym wrócił do PRL-u z lat 1980. Wtedy u nas panował system kartkowy a na Kubie panuje on obecnie. O ile Kubańczycy nie zreformują tego systemu to można spodziewać się że nastąpi krach. Kiedy to nastąpi to będzie zależało od cierpliwości Kubańczyków oraz od elastyczności partii rządzącej. Chiny pokazały jak można zreformować system i jaka może być droga Kuby. Zastanawia mnie ten system kartkowy na Kubie bo u nas był on wynikiem zadłużenia i braku możliwości jego obsługi. Sądzę, że Kuba olbrzymią część swojego zadłużenia zawdzięcza wydatkom zbrojeniowym. Te wydatki są prawdopodobnie skutecznie ukryte w różnych statystykach ale są to olbrzymie kwoty. Mając tak blisko, tak silne i wrogie państwo jakim są Stany Zjednoczone nie może być inaczej. Bardzo dobrze, że pokazał Pan także osiągnięcia Kubańczyków. Oświata i służba zdrowia to sztandarowe przykłady ich sukcesów. U nas w Polsce tego co dobrego pozostawił po sobie PRL prawie się nie zauważyło. Wyjątkiem między innymi jest Pana wykład o polskim rolnictwie które n.p. teraz produkuje mniej niż za komuny. Kubańczycy z pewnością żyją pomimo kartek nieco lepiej niż ich sąsiedzi z republik bananowych. Z tego powodu są bardziej cierpliwi niż by się to wydawało. Co ciekawego jest na Kubie a co można byłoby do Polski przenieść? Wspomniał Pan o ciągle dobrej dzietności kobiet. Jak oni to robią? W krajach gdzie jest dużo wykształconych ludzi dzietność prawie zawsze spada. Kuba jest wyjątkiem. Zatem posłałbym tam naszych demografów oraz socjologów po naukę. Może znaleźliby rozwiązania które skutecznie można byłoby w Polsce wprowadzić. Aleksander Zdechlik
Kuba nie jest wyjatkiem i nie ma zastepowalnosci pokolen od konca lat 70 a obecnie dzietnosc zblizona do tej u nas 1.5 wlasnie dlatego ze mieli dobra sluzbe zdrowia w porownaniu do np PRL u nich dlugosc zycias rosla u nas stala w miejscu na niskim poziomie , u nich zwalczono wysoka smiertelnosc wsrod dzieci u nas byla jedna z wyzszych w Europie az do konca lat 80. Byli po prostu spoleczenstwem bardzo mlodym z dzietnoscia na poziomie 4 jeszcze w latach 60. Od kilku lat liczba ludnosci przestala im rosnac i bedzie spadac.
PKB per capita PPP dla 2021 roku, wg Trading Economics, w USD Kuba - 21 800 Białoruś - 19 800 Bułgaria - 23 400 Czyli nie jest źle. wg filmu dochód 25 USD na 1 msc, czyli 12x25=300usd na rok. Jak pogodzić tę rozbieżność?
proszę zauważyć, że w zasadzie nie jest możliwe porównywanie w ten sposób państw o różnych ustrojach ... załóżmy, że na Kubie mieszkanie kosztuje 10.000$, a samochód 1.000$, ale tych produktów NIE MA ... ceny nie są rynkowe ... kiedyś przeglądałem takie statystyki, z których wynikało, że kraje socjalistyczne były pc ppp zdecydowanie lepiej rozwinięte od Zachodu
@@dylewski1 pamiętam czasy gdy zarabiałem 20usd i wybrałem się do Grecji. Ciastko tortowe kosztowało na Ringu we Wiedniu 4 usd. A Kubę znam tylko z "Buena Vista Social Club". Trudno mi jest pozycjonować ich dobrobyt. Wyciąg z TE był tego sygnałem. Pana porównanie przypomniało mi dowcip o sprzedaży psa za milion i kupnie dwóch kotów za 0,5 mln. Pozdrawiam.
Ja za komuny zarabiałem 3000 zl na miesiąc ( 30$). ale miałem 3 pokojowe mieszkanie i służąca do dziecka. W USA zarabiałem $ 800, mialem 10 dni wakacji, , małe studio na Bronxie, żadnej służącej, a szkoła publiczna była tak zła ze musiałem płacić fortunę za szkole prywatna. Parę lat temu poznałem szczęśliwego Rosjanina, dostał prace w szpitalu - $ 2000 dolarów na miesiąc na początek. Za mieszkanie płacił $ 1500/M, samochód, świadczenia - $ 1000 na miesiąc, z czego żył? Po roku go zwolnili, płakał , wrócił do Moskwy , kupił domek wakacyjny w Montenegro, długie wakacje w tropikach. Powiedziałem, Aleksij, ty masz Amerykę w Moskwie!
@@parch123456 "służąca" miales? ludzie, przestancie takie bzdury wypisywac. $2000 na miesiac w szpitalu? to chyba sprzataczka wynajela go jako podwykonwace :)
Panie Zbigniewie chyba bardziej uczciwie było by stosować realną długość życia a nie przewidywaną. Po prostu jest to bardziej miarodajne. Bo co będzie to się zobaczy a co jest to już jest i się nie zmieni:) Piszę to bo od jakiegoś czasu ( może od roku) bardzo często zamiast "długość życia" słyszę "przewidywana długość życia." Bez wątpienia jest to wpływ amerykański na statystyki a raczej na ich stosowanie:)
Dziekuje za ciekawa prezentacje. Amerykanie (z US) moga odwiedzac Kube tylko dla odwiedzania rodzin i np. w celach naukowych. Nie wolno im wylegiwac sie na kubanskich plazach. Jaka byla postawa kubanczykow wobec rewolucji niech swiadczy, ze ponad pol miliona z nich ucieklo z tego rezymu. Glownie starali sie "wysylac" dzieci, ktore dzis po wielu latach sciagaja do US rodzicow.
Proszę pamiętać o tym że część z tych emigrantów należało do wyższych sfer powiązanych z Batistą i Amerykanami i potem częściami ruchu rewolucyjnego których Castro chciał się pozbyć z walki o władzę. Potem ci emigranci osiedli głównie w Miami gdzie przez dekady knuli jakby wrócić do władzy na wyspie (lądowanie w zatoce świń itd). Część z dzieci (zwłaszcza sierot, dzieci z rozbitych czy skonfliktowanych rodzin) przewiezionych z Kuby do USA dostało się w ramach tzw. operacji Piotruś Pan (Operación Pedro Pan). Przy wsparciu środowisk emigranckich w USA i wywiadu amerykańskiego, często wbrew woli rodziców i bez troski o dobro dziecka, próbowano przemycić jak najwięcej dzieci do USA - około 14 000.
"Warunkiem nowoczesności jest zdolność zbiorowego bogacenia się, eliminowanie różnic cywilizacyjnych, które powodują, że znaczna część społeczeństwa nie ma możliwości włączenia się do nowoczesnego rynku pracy " * "Wydajność pracy robotnika czy rolnika zależy od wydajności pracy nauczyciela, urzędnika, kierownika, sekretarki, transportowca, handlowca itd. itd. " * "Historyczny proces podziału pracy wyłonił się jako konsekwencja produkcji nadwyżek żywności, zaś bogactwo narodu uzależnione było od tego czy w procesie wymiany istniał względnie uczciwy parytet cen, czy też pojawiała się kultura oparta na pracy przymusowej" * "Im tańsza żywność w jakimś kraju, tym słabsza jego waluta, tym niższe płace w przemyśle i budżetówce , tym słabsza gospodarka " * "Kraje, których elity walczyły o zachowanie systemu taniej produkcji żywności w oparciu o niewolną siłę roboczą, nie zdołały zbudować ani demokracji, ani systemu gospodarki rynkowej" * "Z wyjątkiem państw-miast takich jak Hongkong czy Singapur, na przestrzeni minionego stulecia żaden kraj, który nie miał interwencyjnej polityki rolnej, nie dołączył do klubu państw rozwiniętych" * "Przyszłość świata to gospodarka oparta na wiedzy, ale przygotowanie do gospodarki opartej na wiedzy zaczyna się w przedszkolu, a nie w powiatowym ośrodku przysposobienia zawodowego dla bezrobotnych rolników" * "Niemcy nauczyli Francuzów, Włochów, Hiszpanów, że wyrównanie poziomu życia i zarobków na wsi jest warunkiem sprawnego funkcjonowania gospodarki jako całości i że prawdziwie wartościowym partnerem w większej międzynarodowej całości jest się dopiero po tym jak przestaje się w barbarzyński sposób traktować własne społeczeństwo"
@@charliexx2680 co masz na myśli, czy bezpiecznie? Chodzi ci o covid? Z moich przed epidemią doświadczeń wczasy tam to raj na ziemii. Nie ma problemu kiedy zwiedza się samemu, poza ośrodkiem wypoczynkowym. Kubańczycy są super przyjaźni i mili. Cenę za taksówkę czy dorożkę ( bo przy hotelach takie parkują ) trzeba negocjować i porównywać, bo jak nie to przepłacisz. Ogólnie - bardzo bezpieczny kraj. Dokładnie tak jak to przedstawiono na filmie.
@@charliexx2680 w Camaguey dwa miesiace temu nie bylo pradu miedzy 17 a 22 a mimo to zadnych burd zadnego problemu.mozna chodzic ciemnymi uliczkami bezpiecznie. oczywiscie brak pradu zabija maly biznes ... ale to inna sprawa
Kiedy powstanie ten kanał w Ameryce łacińskiej, to Chińczykom w to graj, żeby się tam zainstalować w ramach bazy logistycznej. A ludzi do pracy pełno. Kubańczycy mają za duże bezrobocie, żeby nie chcieć pracy.
Gdzieś czytałem że wielu Chińczyków z Indonezji przebywających za granicą straciło obywatelstwo po tym jak w wyniku zamachu stanu objął władzę Suharto. W samym kraju prześladowano Chińczyków z diaspory w ramach walki z wpływami ChRL w Indonezji. Być może to potomkowie tych bezpaństwowców.
Panie Zbigniewie z wykształcenia i zamiłowania jestem historykiem. Tak sobie myślę, że może dobrze byłoby zrobić film lub najlepiej serię filmów z porównaniem obecnych i dawnych krajów socjalistycznych. Pod szczególną uwagę wziąłbym dawne sowieckie republiki. A tam widać poważne różnice. Mamy państwa takie jak Litwa, Łotwa czy Estonia, ale też znacznie biedniejsze. Bardzo ciekawe są różnice między na przykład Ukrainą, a Białorusią. Moim zdaniem przynajmniej do niedawna na korzyść tego drugiego. Przede wszystkim na Białorusi jest czysto, pensje niskie, ale normalnie wypłacane itd. Ukraina zaś to korupcja, bałagan itp. Do tego na Białorusi nie ma dużych nierówności społecznych. Byłem w obu krajach. Z tymże na Białorusi w Nowogródku, Pińsku, Baranowiczach, Janowie Poleskim, Grodnie i w paru innych miejscach. Na Ukrainie tylko we Lwowie i Dublanach. Dodam, że mam znajomych Białorusinów lub ludzi z tym krajem związanych. W ostatnim w Sieci Historii jest mój wywiad z Joanną Puchalską. Jej rodzina jest od wieków związana z tamtymi ziemiami. Jeden z jej Przodków był pierwowzorem księdza Robaka z Pana Tadeusza. Dobrze byłoby powiedzieć z czego to wszystko wynika. Na koniec powiem, że bardzo ciekawie wyglądają także takie kraj jak Tadżykistan, Kazachstan czy Azerbejdżan.
@@Sidi300 To prawda. Dość spore są tam również wpływy Chińskiej Republiki Ludowej. To bardzo poważny błąd prezydenta Białorusi. Jeśli jednak chodzi o poziom życia obywateli to jest on całkiem niezły. Przede wszystkim zanim Rosja zaczęła bawić się w wojenki z Gruzją czy obecnie z Ukrainą to bardzo mocno dotowała swojego zachodniego sąsiada. Zresztą pan Zbigniew zrobił na ten temat doskonały materiał. I co ważne prezydent Białorusi nie przejadł tychże tylko i wyłącznie na własne potrzeby. I tak na przykład komunikacja jest śmiesznie tania, są duże dopłaty do mieszkań. Do tego benzyna jest bardzo tania. Miasta są zadbane i czyste. Niestety nie można li tylko jego źle oceniać. Nasz kraj za wszelką cenę - poza krótkim epizodem z ministrem Waszczykowskim - regularnie niszczył stosunki z naszym sąsiadem. Zamiast budować zgodę na zasadzie wymiany kulturalnej i gospodarczej to bawiliśmy się we wspieranie efemerycznej i skłóconej opozycji. Dopiero teraz są powiedzmy jakieś szanse na zmianę systemu. Z tymże nie wiadomo jak ewentualne nowe władze ziemniaczanego kraju widziałyby stosunki z Polską.
Ciekawy wykład. Jakby były tam surowce typu miedź, srebro, złoto, ropa naftowa, to ten reżim by sobie jakoś dawał radę. A tak to jest wegetacja. I tak Kubańczycy lepiej żyją niż na Haiti, które było pierwszą czarną republiką.
Spokojnie z ta Kuba. Oni wszystko spokojnie zmarnuja. Ruscy wtopili 100 miliardow dolcow w Kube. Gierkowska Polska tez ambitnie Fidelowi pomogla na 2 miliardy dolcow. U nas glosne to bylo jak powstala Solidarnosc.
Niemal cala Poludniowa i Centralna Ameryka jest po drugiej stronie i pańskie statystyki pokazują skutki. A więc Kuba będzie się kumać z tym, kto będzie zwycięzca na Ukrainie.
A Arabia Saudyjska jest najlepszym przyjacielem USA a Kuba nie jest.Iran o tych samych parametrach co Arabia Saudyjska jest największym wrogiem USA dlaczego tak jest.
No bo Iran chciał ominąć handel ropą z użyciem dolara, a potęga wujka Sama głównie na tym się opiera. A tak poza tym to pan Zbigniew robił kiedyś wykład o Iranie, polecam obejrzeć
Zbyszku, jak zwykle lepiej jak bdb. ;) Byłem na meczu koszykówki, w Krakowie, gdzie grał Fidel. Fajne stare i dobre czasy, gdy zdawałem na AGH. Miałem autograf od Fidela, ale się gdzieś zapodział. Zastanawiałem się nad systemem polityczno-gospodarczym, jaki zafundował Fidel. Dalej twierdzę, że jest to system oparty na ogólnie pojętej sprawiedliwości społecznej, w którym nie może być mowy o tym, że garstka ma wszystko a reszta ochłapy, jak to jest w tzw. zachodnich demokracjach.. System ten ukazuje również, że kapitalistyczny dobrobyt rodzi się na krzywdzie innych. Kuba pokazuje, że to co wypracują ludzie, gdy jest dość równo podzielone, to wtedy widać jak na dłoni, że nie jest bogato, a raczej skromnie. Gdyby podobnie dzielono dochody zachodnich państw, bez ich grabieżczej i neokolonialnej polityki w stosunku do biedniejszych i politycznie uzależnionych państw, to byłoby podobnie jak na Kubie, czyli bez światowych miliarderów i krwiożerczych korporacji. Dopiero wzrost technologii może nas doprowadzić do większego dobrobytu, lecz po drodze powinniśmy zlikwidować, tak biedę, jak i bogacenie się kosztem innych. Tak sobie myślę, nie będąc, podobnie jak Fidel, takim komunistą, jakich dotychczas zafundowała nam historia. Jedyne co mi się będzie zawsze podobało, to dążenie do tego, aby każdy miał według swoich potrzeb, z maksymalnym, lecz nie ponad siły, wykorzystaniem potencjału, każdego uczestnika społecznego bycia i współżycia. Natomiast każdy nadmiar inwencji i predyspozycji, jak również chęci, powinien być skierowany w kierunku realizacji własnych marzeń, o prozaicznym podłożu, bez ekonomicznych ciągotek, typu Krezus.... mam na myśli różnego rodzaju hobby. Drogi Zbyszku, będę się jednak z Tobą spierał, gdyż jest lepsza droga do osiągnięcia totalnej sprawiedliwości społecznej, a kapitalizm to najgorsze zło, jakie zafundowała sobie ludzkość. Posłużę się naprawdę mądrym, z etycznego i socjologicznego punktu widzenia, stwierdzeniem obecnego papieża: "Kiedy patrzę na Ewangelię tylko z socjologicznego punktu widzenia, tak, jestem komunistą i był nim też Jezus".(papież Franciszek) No cóż, to, że na świecie nigdy i nigdzie nie było komunizmu, powinno być powszechnie wiadome. Dyktatorski totalitaryzm państwowy, to nie jest komunizm, a z takim mieliśmy do czynienia w systemie zafundowanym nam przez CCCP.
Kawał dobrej roboty! Oczywiście odcinek nie tak dobry jak o Biblii. Dane,które Pan przedstawia czasem dla moich zimeczków są gwoździem do trumny ,gdy prowadzę z nimi dyskusje na temat np. Białorusi, Ukrainy czy Rosji itp.itd. Pozdrawiam
Kuba to dobrze zarządzany kraj, ale przez dziesięciolecia niszczony przez USA, między innymi sankcjami. To nie Kubańczycy muszą się sami odsankcjonować, tylko USA to zrobić.
słuszne zakończenie, że bycie pod amerykańskim butem dla tak małego kraju jest lepsze korzystniejsze niż stawianie mu się, to też uwaga do tych wszystkich którzy uważają że USA to złodziejski kraj, w pewnym sensie mają rację, ale nic lepszego dla takich małych i słabych państw jak Kuba czy Polska nie ma, byliśmy pod ruskim butem przez 45 lat i gówno z tego mieliśmy
30Dolar To zarobek inżyniera Lub dr.lekarza. Nikt nie studiuje bo niema miejsca pracy zarobki małe. Cinkciarze prostytucja To porządek dzienny.Katastrofa zaprogramowana.Agonia narodu kubanskego.
Z tym wykształceniem na Kubie to jest ciekawa sprawa. Pod koniec Obamy gdy nastąpiło poprawienie stosunków z Kubą , wybrała się tam moja znajoma. Zresztą nie tylko ona bo wielu tam pojechało zobaczyć jak wygląda komunizm (taka byłą opinia). Akurat koleżanka zna hiszpański i jest wykładowczynią akademicką w Europie. Według jej kubańska ulica ma bardzo dużą wiedzę i bardzo szeroką. Troszkę gorzej jest z głębokością tej wiedzy. Ale sam zakres to jak to powiedziała "jest to renesans " w porównaniu do Europy. Wygląda na to że Kubańczycy (średnio biorąc) wiedzą dużo więcej ale mniej dokładnie niż Europejczycy. Tam brakuje specjalizacji w jaką poszedł świat. Tłumacząc na nasze to Kubańczycy wiedzą że istnieje Doda znają jej wszystkich znajomych a Europejczycy wiedzą że Doda istnieje, nie wiedzą że ma znajomych ale za to wiedzą jaki kolor majtek Doda ma w tej chwili i dlaczego ich nie założyła. To tak dla jasności:)
Rodzina Castro w Ameryce Południowej to bogata rodzina nawet wyspę ma na własnosc. Takich rodzin jest tam wiele a skoro USA stworzyli handlarze, przemytnicy i przestępcy to dlaczego by sobie hiszpańskie i portugalskie rody by nie miały sobie stworzyć swoje państwa z kolonni królewskich.
Ustrój ma 2 rzędne znaczenie. 1 rzędne ma religia. A nad religią jest już tylko Bóg. Przesilenie zimowe występuje zamiennie 21 lub 22 grudnia. Słońce pozornie zatrzymuje się wtedy na horyzoncie na 3 dni. Mylnie przez żydowski kościół nazywane jest to Bożym Narodzeniem. Jest jeszcze coś takiego jak precesja Ziemi i trwa ona ok 26 000 lat. Dlatego jeszcze ok. 600 lat temu gwiazdozbiór krzyża południa ( łac.Krux ) był widziany z terenów Morza Śródziemnego i na jego tle było obserwowane przesilenie zimowe Boga Słońce. Dlatego wtedy właśnie powstały teksty religijne jak Credo wiary: " ... On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. Zmartwychwstał trzeciego dnia jak oznajmia Pismo. Wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych ...". Personifikowanie Boga jest bluźnierstwem Bóg jest Słońcem ! Dlatego 24.12.2022 fałszywego żydowskiego kalendarza zrobię zawierzenie Polski i całej cywilizacji z Chinami włącznie Bogu Słońce.
Panie Zbigniew założenia systemu panującego na Kubie bardzo pięknie brzmią. Pytanie tylko na jakim poziomie są na przykład kubańskie uczelnie, służba zdrowia etc. Bardzo lubię oglądać vlogi podróżnicze. I jeśli chodzi o Kubę to widziałem kraj kolejek, starych i pięknych amerykańskich samochodów i urzędniczych absurdów. Do tego też należy pamiętać o zbrodniach Ernesta Che Guewary. Koszulki z jego wizerunkiem jeszcze do niedawna co poniektórzy także u nas w Ojczyźnie nosili. Mi panie Zbigniewie najbardziej imponuje gospodarka Niemiec z okresu Adenauera i Wielkiej Brytanii z czasów królowej Elżbiety I i przede wszystkim Wiktorii. Zarówno tu jak i tam powstały silne elity i mocna klasa średnia. W Niemczech wspierano małe i średnie firmy. A obywatele tego kraju kupowali głównie własne produkty. Z kolei Wielka Brytania to kraj gdzie szlachta mogła zajmować się handlem. Brytyjczycy budowali cywilizację całego swojego Imperium. Do dziś, a tym zajmuję się dość mocno herbaty stworzone przez Brytyjczyków są na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy wspomnieć o tych z indyjskiego regionu Darjeeling. Warto wspomnieć także o doskonałych brytyjskich ekonomistach, o elitarnych szkołach i uczelniach. Ponad to do dziś cały świat uczy się języka angielskiego. Wracając do Kuby to owszem uniezależniła się ona od USA, ale uzależniła od Sowietów. Po upadku tych drugich musiała nastąpić recesja. Niestety to karaibskie państwo jest zbyt słabe, żeby niemal wszystko fundować obywatelom. To nie jest Szwecja, Dania czy Norwegia. Moim zdaniem Kuba powinna pójść drogą Chin Deng Xiaopinga czy reform jakie nastąpiły w Wietnamie. Będzie ona musiała znaleźć dodatkowe źródła finansowania poza USA lub też starać się dojść z nimi do porozumienia. A to przecież zrobił Wietnam. Przecież w wojnie z Chinami na początku epoki Denga Wietnam wsparli właśnie Amerykanie. Także wszystko panie Zbigniewie jest możliwe.
My trochę nie zdajemy sobie sprawy z niechęci Latynosów do Jankesów. Odsyłam do opisu "polityki kanonierek" Waszyngtonu. Anglosascy rasiści traktowali tych potomków dumnych grandów jak podludzi. Niestety lewica wykorzystuje tą niechęć dla rozbudzania politycznych emocji.
Enrique Oltuski Osacki to żyd jak wielu "Latynosów" z nazwiskiem na "-ski" . :) - Oltuski was born in the city of Kobryn, then within the boundaries of Poland, currently part of Belarus. At four years of age Oltuski emigrated to Cuba with his father, a Jewish shoemaker. en.wikipedia.org/wiki/Enrique_Oltuski
Świetny materiał. Dużo się z pana wykładów uczę. Przed chwilą oglądałem pana materiał o Chinach o tytule: "Chiny, droga do potęgi". Ten materiał liczy już 4 lata. Bardzo pana proszę aby spróbował pan odnieść się do Chin raz jeszcze ale z uwzględnieniem dzisiejszej sytuacji na świecie. Myślę, że dla każdego byłoby to ciekawe porównanie badawcze.
Jcdds
Super pomysł. Dzisiaj rywalizacja z USA dała wiele tematów do omówienia
Jak zawsze fantastyczny reportaż. Polecam wszystkim. I oby Kuba poszla przykladem Vietnamu.
Świetny materiał. Jak wynika z informacji otrzymanych od Kubańczyków czarnorynkowy kurs walut wymienialnych jest znacznie wyższy niż przedstawiony na slajdzie. Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie pozdrawiam p. Zbigniewie.
Jak zwykle świetny materiał 🦾, wszystkiego najlepszego z okazji świąt.
Dzięki za materiały. Tworzy Pan jeden z bardziej wartościowych contentów na polskim youtube, a szczerze to myślę, że wygrywa Pan z dużą częścią polskich akademików.
W 2010 roku bylem na Jamajce podczas pamietnego trzesienia ziemi na Haiti i pamietam ze nastepnego dnia Kuba wyslala tam 400 lekarzy a amerykanie 2500 ale zolnierzy piechoty morskiej. Takie maja priorytety. Ponadto bylem 4 lata temu na Kubie i nie widzialem tam takiej biedy jaka widzialem wlasnie na Haiti,Jamajce, Dominikanie czy w Meksyku pomimo braku tam sankcji trwajacyh juz 60 lat. A za kolejny program lapka w gore
czy na Kubie widziałeś takie bogactwo jak w Meksyku, Jamajce czy Dominikanie oraz bardzo drogie samochody czy przepiękne domy ?
Mylisz się. To 6 świat.
Komunizmus doprowadził
do zgonu narodu.
Oczywiście - od już około 100 lat Amerykanie regularnie interweniują na Haiti zbrojnie głownie ze pomocą piechoty morskiej. Teraz Haiti jest defacto pod kontrolą ONZ i rezydujących tam wojsk amerykańskich.
Dziękuję jeszcze raz za pana wykłady i życzę miłych świąt i Nowego roku Pozdrawiam z ciepłem Australii
Dlugo zwlekalem z obejrzenjem tego material, smutne ale sie potwierdzilo. Jak mozna oceniac dzialalnos, aktywnosc gospodarcza narodu, ktory jest objety embargiem. Czegosz to mozna wymagac od stanu zycia ludzi jesli wszyscy za namowa i grozbami chca zniszczc ten kraj za wybrana przez niego droge.
Szczesliwego Nowego Roku dla wszystkich!
Pana wykłady polecam dosłownie w ciemno każdemu kto chciałby chociaż trochę usłyszeć o realnym świecie i co się dzieje w innych rejonach. Dziękuję za wszystkie informacje i chęci przekazania w takiej formie.
Niesamowite, te Pana wykłady. Pozdrawiam
Pozdrawiam 🍀 Serdecznie 🇵🇱
Ten Pana kanał jest kopalnią wiedzy przekazywanej w interesujący sposób. Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na koleje wykłady.
dziękuję za wykład
Dziękuję za dobry wyklad pzdr pana i życzę Wszystkiego Najlepszego Dobrych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🥂
Biedna ta Kuba, biedni Kubańczycy, tkwią w ptrzasku zmurszałej ideologii, a jednocześnie panicznie boją się USA. Jeszcze żyją ludzie pamiętający Batistę i tamte czasy. Smutna ta analiza gospodarcza i nie widać światełka w tunelu. Smutno mi, ale dziękuje Panie doktorze za solidny wykład.
Kubanczycy nie boja sie USA. Co drugi ma tam rodzine i jak powiedzial pan Dylewski w duzej mierze z USA zyja. A Batisty na pewno nie pamiataja. To karaiby.Terazniejszosc jest najwazniejsza.
Niech USA zniosą sankcje gospodarcze to kraj zacznie się normalnie rozwijać.
@@wilknocny5854 Nie wiem po co im ameryka do rozwoju. Przecież Cuba z Kastro wypieli dupę na USA. To komuniści nie potrafili doprowadzić do rozwoju ? Pamiętaj tam gdzie komunizm i i ruski to bieda i wojna
Super jak zawsze,slucham tego z moim 15 letnim synem.Panie Zbigniewie moze cos o Irlandi lub Panska opinia na temat recesji i jaki ma impakt na kraje zaawansowane
Od 2 lat jestem fascynatem pańskiego kanału dlatego z okazji zbliżających się świąt życzę wszystkiego co najlepsze i serdecznie pozdrawiam, Dawid/DDK DOKU.
Radosnych Świąt :-)
Wspaniały przekaz Dziękuję bardzo .W szkole nauczyciel ma asystenta .Zaś w Polsce całą biurokracja przekazano nauczycielom bo po co mają uczyć i wychowywać
Nowy mikrofon? Audio bardzo się poprawiło, wcześniej było ciszej. Kanał się rozwija. Życzę zdrowia i żeby filmy ukazywały się co tydzień do końca świata 😎
I oczywiscie brawo za przekaz.
Ta Kuba to ciekawy kraj
Swietny materiał i trochę niezależnych faktow - więc POLECAM!
Warto zobaczyć na żywo te absurdy np. supermarkety w których są tylko tysiące butelek wody + 3 sprzedawców. Kawiarnie w stolicy tylko z kawą gdzie będąc jedynymi klientami obsługa nie potrafi znaleźć 4 filiżanek. Wydzielanie papieru toaletowego na listki w toalecie.
Ciekawe jak będzie w Polsce po 2023. Likwidują się małe rodzinne firmy nawet takie istniejące od 60 lat. Likwiduja się piekarnie, cukiernie, kawiarnie, małe retauracje i małe sklepy. Wszystko ma być tylko z zachodu i tylko zachodnie firmy.
Jak zawsze fantastyczny reportaż.
Ciekawą informacją byłby stosunek młodsze - starsze pokolenie oraz rzeczywisty obraz rynku pracy chociaż jeżeli połowę czasu stoją w kolejkach "po coś " to tam już nic nie działa.
Szanowny Panie Doktorze!
Bardzo dziękuję za kolejny wykład tym razem o obecnej Kubie. Miałem wrażenie jakbym wrócił do PRL-u z lat 1980. Wtedy u nas panował system kartkowy a na Kubie panuje on obecnie. O ile Kubańczycy nie zreformują tego systemu to można spodziewać się że nastąpi krach. Kiedy to nastąpi to będzie zależało od cierpliwości Kubańczyków oraz od elastyczności partii rządzącej. Chiny pokazały jak można zreformować system i jaka może być droga Kuby.
Zastanawia mnie ten system kartkowy na Kubie bo u nas był on wynikiem zadłużenia i braku możliwości jego obsługi. Sądzę, że Kuba olbrzymią część swojego zadłużenia zawdzięcza wydatkom zbrojeniowym. Te wydatki są prawdopodobnie skutecznie ukryte w różnych statystykach ale są to olbrzymie kwoty. Mając tak blisko, tak silne i wrogie państwo jakim są Stany Zjednoczone nie może być inaczej.
Bardzo dobrze, że pokazał Pan także osiągnięcia Kubańczyków. Oświata i służba zdrowia to sztandarowe przykłady ich sukcesów. U nas w Polsce tego co dobrego pozostawił po sobie PRL prawie się nie zauważyło. Wyjątkiem między innymi jest Pana wykład o polskim rolnictwie które n.p. teraz produkuje mniej niż za komuny.
Kubańczycy z pewnością żyją pomimo kartek nieco lepiej niż ich sąsiedzi z republik bananowych. Z tego powodu są bardziej cierpliwi niż by się to wydawało.
Co ciekawego jest na Kubie a co można byłoby do Polski przenieść? Wspomniał Pan o ciągle dobrej dzietności kobiet. Jak oni to robią? W krajach gdzie jest dużo wykształconych ludzi dzietność prawie zawsze spada. Kuba jest wyjątkiem. Zatem posłałbym tam naszych demografów oraz socjologów po naukę.
Może znaleźliby rozwiązania które skutecznie można byłoby w Polsce wprowadzić.
Aleksander Zdechlik
Kuba nie jest wyjatkiem i nie ma zastepowalnosci pokolen od konca lat 70 a obecnie dzietnosc zblizona do tej u nas 1.5 wlasnie dlatego ze mieli dobra sluzbe zdrowia w porownaniu do np PRL u nich dlugosc zycias rosla u nas stala w miejscu na niskim poziomie , u nich zwalczono wysoka smiertelnosc wsrod dzieci u nas byla jedna z wyzszych w Europie az do konca lat 80. Byli po prostu spoleczenstwem bardzo mlodym z dzietnoscia na poziomie 4 jeszcze w latach 60. Od kilku lat liczba ludnosci przestala im rosnac i bedzie spadac.
@@Sidi300 Dziękuję za wyjaśnienia. O obecnej sytuacji demograficznej Kuby nic mi nie było wiadomo.
PKB per capita PPP dla 2021 roku, wg Trading Economics, w USD
Kuba - 21 800
Białoruś - 19 800
Bułgaria - 23 400
Czyli nie jest źle.
wg filmu dochód 25 USD na 1 msc, czyli 12x25=300usd na rok.
Jak pogodzić tę rozbieżność?
proszę zauważyć, że w zasadzie nie jest możliwe porównywanie w ten sposób państw o różnych ustrojach ... załóżmy, że na Kubie mieszkanie kosztuje 10.000$, a samochód 1.000$, ale tych produktów NIE MA ... ceny nie są rynkowe ...
kiedyś przeglądałem takie statystyki, z których wynikało, że kraje socjalistyczne były pc ppp zdecydowanie lepiej rozwinięte od Zachodu
@@dylewski1 pamiętam czasy gdy zarabiałem 20usd i wybrałem się do Grecji. Ciastko tortowe kosztowało na Ringu we Wiedniu 4 usd.
A Kubę znam tylko z "Buena Vista Social Club". Trudno mi jest pozycjonować ich dobrobyt. Wyciąg z TE był tego sygnałem.
Pana porównanie przypomniało mi dowcip o sprzedaży psa za milion i kupnie dwóch kotów za 0,5 mln.
Pozdrawiam.
Ja za komuny zarabiałem 3000 zl na miesiąc ( 30$). ale miałem 3 pokojowe mieszkanie i służąca do dziecka. W USA zarabiałem $ 800, mialem 10 dni wakacji, , małe studio na Bronxie, żadnej służącej, a szkoła publiczna była tak zła ze musiałem płacić fortunę za szkole prywatna. Parę lat temu poznałem szczęśliwego Rosjanina, dostał prace w szpitalu - $ 2000 dolarów na miesiąc na początek. Za mieszkanie płacił $ 1500/M, samochód, świadczenia - $ 1000 na miesiąc, z czego żył? Po roku go zwolnili, płakał , wrócił do Moskwy , kupił domek wakacyjny w Montenegro, długie wakacje w tropikach. Powiedziałem, Aleksij, ty masz Amerykę w Moskwie!
@@parch123456 "służąca" miales? ludzie, przestancie takie bzdury wypisywac. $2000 na miesiac w szpitalu? to chyba sprzataczka wynajela go jako podwykonwace :)
@@dylewski1 jak ceny nie są rynkowe to ich nie ma i grzech statystyki fałszywe przytaczać
Interesujący wątek Enrique Oltuski (syn polskiego Żyda) jako minister na Kubie 17:24
W Kristiansand byłem miesiąc temu, wspaniale - zwidziłem Tomerennę XD
dzieki Zbychu jak zwykle klasa sama w sobie
Super materiał
Świetny Wykład!
Panie Zbigniewie chyba bardziej uczciwie było by stosować realną długość życia a nie przewidywaną. Po prostu jest to bardziej miarodajne. Bo co będzie to się zobaczy a co jest to już jest i się nie zmieni:) Piszę to bo od jakiegoś czasu ( może od roku) bardzo często zamiast "długość życia" słyszę "przewidywana długość życia." Bez wątpienia jest to wpływ amerykański na statystyki a raczej na ich stosowanie:)
Z Świnoujścia na Bornholm tylko 130 km nie 280 km. Pozdrawiam
Dziekuje za ciekawa prezentacje. Amerykanie (z US) moga odwiedzac Kube tylko dla odwiedzania rodzin i np. w celach naukowych. Nie wolno im wylegiwac sie na kubanskich plazach. Jaka byla postawa kubanczykow wobec rewolucji niech swiadczy, ze ponad pol miliona z nich ucieklo z tego rezymu. Glownie starali sie "wysylac" dzieci, ktore dzis po wielu latach sciagaja do US rodzicow.
Proszę pamiętać o tym że część z tych emigrantów należało do wyższych sfer powiązanych z Batistą i Amerykanami i potem częściami ruchu rewolucyjnego których Castro chciał się pozbyć z walki o władzę. Potem ci emigranci osiedli głównie w Miami gdzie przez dekady knuli jakby wrócić do władzy na wyspie (lądowanie w zatoce świń itd). Część z dzieci (zwłaszcza sierot, dzieci z rozbitych czy skonfliktowanych rodzin) przewiezionych z Kuby do USA dostało się w ramach tzw. operacji Piotruś Pan (Operación Pedro Pan). Przy wsparciu środowisk emigranckich w USA i wywiadu amerykańskiego, często wbrew woli rodziców i bez troski o dobro dziecka, próbowano przemycić jak najwięcej dzieci do USA - około 14 000.
Super materiał!
"Warunkiem nowoczesności jest zdolność zbiorowego bogacenia się, eliminowanie różnic cywilizacyjnych, które powodują, że znaczna część społeczeństwa nie ma możliwości włączenia się do nowoczesnego rynku pracy " * "Wydajność pracy robotnika czy rolnika zależy od wydajności pracy nauczyciela, urzędnika, kierownika, sekretarki, transportowca, handlowca itd. itd. " * "Historyczny proces podziału pracy wyłonił się jako konsekwencja produkcji nadwyżek żywności, zaś bogactwo narodu uzależnione było od tego czy w procesie wymiany istniał względnie uczciwy parytet cen, czy też pojawiała się kultura oparta na pracy przymusowej" * "Im tańsza żywność w jakimś kraju, tym słabsza jego waluta, tym niższe płace w przemyśle i budżetówce , tym słabsza gospodarka " * "Kraje, których elity walczyły o zachowanie systemu taniej produkcji żywności w oparciu o niewolną siłę roboczą, nie zdołały zbudować ani demokracji, ani systemu gospodarki rynkowej" * "Z wyjątkiem państw-miast takich jak Hongkong czy Singapur, na przestrzeni minionego stulecia żaden kraj, który nie miał interwencyjnej polityki rolnej, nie dołączył do klubu państw rozwiniętych" * "Przyszłość świata to gospodarka oparta na wiedzy, ale przygotowanie do gospodarki opartej na wiedzy zaczyna się w przedszkolu, a nie w powiatowym ośrodku przysposobienia zawodowego dla bezrobotnych rolników" * "Niemcy nauczyli Francuzów, Włochów, Hiszpanów, że wyrównanie poziomu życia i zarobków na wsi jest warunkiem sprawnego funkcjonowania gospodarki jako całości i że prawdziwie wartościowym partnerem w większej międzynarodowej całości jest się dopiero po tym jak przestaje się w barbarzyński sposób traktować własne społeczeństwo"
Po obejrzeniu tego materiału zacząłem się zastanawiać nad emigracją na Kubę.
dowiedz sie czy cie stac. nie jest tanio
Dziękuję, samo gęste 😊
Właśnie z Kuby przyleciałem.
Cayo Coco.
i jak tam jest obecnie? jest bezpiecznie?
@@charliexx2680 co masz na myśli, czy bezpiecznie? Chodzi ci o covid?
Z moich przed epidemią doświadczeń wczasy tam to raj na ziemii. Nie ma problemu kiedy zwiedza się samemu, poza ośrodkiem wypoczynkowym. Kubańczycy są super przyjaźni i mili. Cenę za taksówkę czy dorożkę ( bo przy hotelach takie parkują ) trzeba negocjować i porównywać, bo jak nie to przepłacisz. Ogólnie - bardzo bezpieczny kraj. Dokładnie tak jak to przedstawiono na filmie.
Cayo Coco to osrodek dla turystow a nie Kuba.
@@charliexx2680 w Camaguey dwa miesiace temu nie bylo pradu miedzy 17 a 22 a mimo to zadnych burd zadnego problemu.mozna chodzic ciemnymi uliczkami bezpiecznie. oczywiscie brak pradu zabija maly biznes ... ale to inna sprawa
Chińczycy wezmą ich pod swoje skrzydła. Są prekursorami dalszego rozwoju ludzkości
Super kanał polecam 😃
Oltuski nie był Polakiem, był żydowskim emigrantem i pewnie agentem który współpracował z zagranicznymi żydami na rzecz żydostwa międzynarodowego.
Ludnosc Kuby od kilku lat przestala rosnac a zaraz bedzie malec - nie maja zastepowalnosci pokolen od konca lat 70 dzis dzietnosc na poziomie 1,59
Dobry wykład
Dane statystyczne są NIEWIARYGODNE. Proszę aby nie konkurować z jasnowidzami tefałhien.
przedstaw swoje dane ,może z tvp albo od wujka sama
Panie Zbigniewie, my mieszkamy w RFN, ale ceny coraz wyzsze za energie. Dlaczego nie ma czynnych elektrowni atomowych jak przed laty?
Buenos Dias Buenos Aires :-)
Jak na Kubie jest 1 % Chińczyków, to ciekawe czy Chiny chcą mieć taki Taiwan u wybrzeży USA. Coś jak kiedyś zrobił ZSRR (kryzys kubański).
Kiedy powstanie ten kanał w Ameryce łacińskiej, to Chińczykom w to graj, żeby się tam zainstalować w ramach bazy logistycznej. A ludzi do pracy pełno. Kubańczycy mają za duże bezrobocie, żeby nie chcieć pracy.
Gdzieś czytałem że wielu Chińczyków z Indonezji przebywających za granicą straciło obywatelstwo po tym jak w wyniku zamachu stanu objął władzę Suharto. W samym kraju prześladowano Chińczyków z diaspory w ramach walki z wpływami ChRL w Indonezji. Być może to potomkowie tych bezpaństwowców.
Polecam zobaczyc na wlasne oczy 😉. to taki sarkazm. oficjalne statyski sa zaklamane duzo bardziej zklamane jak w PRLu. tragiczne panstwo .
nauczyli ich pisać i czytać i dalej są biedni
może to nie wystarczy na sankcje wuja sama
Czy nie udałoby się nagrać filmu o Korei Północnej? Niektórzy Polacy nawet tam jeżdżą jak twórca kanału pozdro z KRLD.
To jest przystawka Chin - całkowicie gospodarczo zależna od tego kraju i w mniejszym stopniu Rosji. Tyle i aż tyle
Panie Zbigniewie z wykształcenia i zamiłowania jestem historykiem. Tak sobie myślę, że może dobrze byłoby zrobić film lub najlepiej serię filmów z porównaniem obecnych i dawnych krajów socjalistycznych. Pod szczególną uwagę wziąłbym dawne sowieckie republiki. A tam widać poważne różnice. Mamy państwa takie jak Litwa, Łotwa czy Estonia, ale też znacznie biedniejsze. Bardzo ciekawe są różnice między na przykład Ukrainą, a Białorusią. Moim zdaniem przynajmniej do niedawna na korzyść tego drugiego. Przede wszystkim na Białorusi jest czysto, pensje niskie, ale normalnie wypłacane itd. Ukraina zaś to korupcja, bałagan itp. Do tego na Białorusi nie ma dużych nierówności społecznych. Byłem w obu krajach. Z tymże na Białorusi w Nowogródku, Pińsku, Baranowiczach, Janowie Poleskim, Grodnie i w paru innych miejscach. Na Ukrainie tylko we Lwowie i Dublanach. Dodam, że mam znajomych Białorusinów lub ludzi z tym krajem związanych. W ostatnim w Sieci Historii jest mój wywiad z Joanną Puchalską. Jej rodzina jest od wieków związana z tamtymi ziemiami. Jeden z jej Przodków był pierwowzorem księdza Robaka z Pana Tadeusza. Dobrze byłoby powiedzieć z czego to wszystko wynika. Na koniec powiem, że bardzo ciekawie wyglądają także takie kraj jak Tadżykistan, Kazachstan czy Azerbejdżan.
Bialorus jest na utrzymaniu Rosji - to jest chyba jeden z najbardziej dotowanych krajow na swiecie. Bez tego bylby tam gospodarczy armagedon
@@Sidi300 To prawda. Dość spore są tam również wpływy Chińskiej Republiki Ludowej. To bardzo poważny błąd prezydenta Białorusi. Jeśli jednak chodzi o poziom życia obywateli to jest on całkiem niezły. Przede wszystkim zanim Rosja zaczęła bawić się w wojenki z Gruzją czy obecnie z Ukrainą to bardzo mocno dotowała swojego zachodniego sąsiada. Zresztą pan Zbigniew zrobił na ten temat doskonały materiał. I co ważne prezydent Białorusi nie przejadł tychże tylko i wyłącznie na własne potrzeby. I tak na przykład komunikacja jest śmiesznie tania, są duże dopłaty do mieszkań. Do tego benzyna jest bardzo tania. Miasta są zadbane i czyste. Niestety nie można li tylko jego źle oceniać. Nasz kraj za wszelką cenę - poza krótkim epizodem z ministrem Waszczykowskim - regularnie niszczył stosunki z naszym sąsiadem. Zamiast budować zgodę na zasadzie wymiany kulturalnej i gospodarczej to bawiliśmy się we wspieranie efemerycznej i skłóconej opozycji. Dopiero teraz są powiedzmy jakieś szanse na zmianę systemu. Z tymże nie wiadomo jak ewentualne nowe władze ziemniaczanego kraju widziałyby stosunki z Polską.
Mnie się podobają samochody na Kubie
👌
Może jakieś zestawienie krajów najlepszymi warunkami do życia dla ludzi w przedziale 30+?
Może być to również jako post na społeczności?)
Filipiny, Wietnam proponuje
Dzięki, ale 22:12 - Zakaz? To źle!
Polecam świetny film :
"Kamerzysta na Kubie"
był na Netflix-e
Ciekawy wykład. Jakby były tam surowce typu miedź, srebro, złoto, ropa naftowa, to ten reżim by sobie jakoś dawał radę. A tak to jest wegetacja. I tak Kubańczycy lepiej żyją niż na Haiti, które było pierwszą czarną republiką.
👍👍👍
a czemu mają przejść na drugą stronę, czy cały świat ma być jak usa?
niech amerykanie zniosą sankcję, może się rozwiną
Spokojnie z ta Kuba. Oni wszystko spokojnie zmarnuja. Ruscy wtopili 100 miliardow dolcow w Kube. Gierkowska Polska tez ambitnie Fidelowi pomogla na 2 miliardy dolcow. U nas glosne to bylo jak powstala Solidarnosc.
marnuje to USA kraje na całym świecie ,solidarność też
Może teraz warto zrobić wykłady o najbogatszych regionach Europy np. Bawaria, Lombardia itp.
To jest jakiś odnaleziony przez IPN wykład z WUML (wieczorowy uniwersytet marksizmu/leninizmu)?
Niemal cala Poludniowa i Centralna Ameryka jest po drugiej stronie i pańskie statystyki pokazują skutki. A więc Kuba będzie się kumać z tym, kto będzie zwycięzca na Ukrainie.
A Arabia Saudyjska jest najlepszym przyjacielem USA a Kuba nie jest.Iran o tych samych parametrach co Arabia Saudyjska jest największym wrogiem USA dlaczego tak jest.
No bo Iran chciał ominąć handel ropą z użyciem dolara, a potęga wujka Sama głównie na tym się opiera. A tak poza tym to pan Zbigniew robił kiedyś wykład o Iranie, polecam obejrzeć
👍👍🍀🍀
👍
usa powinno zniesc juz te sankcje na kube
Bylaw tam tydzien temu tak przykro ze Amerykanie nadal utrzymują im sankcje 60 lat. Jest piękna i bezpieczna
Na Kubie prawie wszystko jest kubanskie a w polin prawie wszystko jest w obcych rekach.
Czyżby sankcje USA na Maduro były by karą za współpracę z Kubą
Zbyszku, jak zwykle lepiej jak bdb. ;) Byłem na meczu koszykówki, w Krakowie, gdzie grał Fidel. Fajne stare i dobre czasy, gdy zdawałem na AGH. Miałem autograf od Fidela, ale się gdzieś zapodział. Zastanawiałem się nad systemem polityczno-gospodarczym, jaki zafundował Fidel. Dalej twierdzę, że jest to system oparty na ogólnie pojętej sprawiedliwości społecznej, w którym nie może być mowy o tym, że garstka ma wszystko a reszta ochłapy, jak to jest w tzw. zachodnich demokracjach.. System ten ukazuje również, że kapitalistyczny dobrobyt rodzi się na krzywdzie innych. Kuba pokazuje, że to co wypracują ludzie, gdy jest dość równo podzielone, to wtedy widać jak na dłoni, że nie jest bogato, a raczej skromnie. Gdyby podobnie dzielono dochody zachodnich państw, bez ich grabieżczej i neokolonialnej polityki w stosunku do biedniejszych i politycznie uzależnionych państw, to byłoby podobnie jak na Kubie, czyli bez światowych miliarderów i krwiożerczych korporacji. Dopiero wzrost technologii może nas doprowadzić do większego dobrobytu, lecz po drodze powinniśmy zlikwidować, tak biedę, jak i bogacenie się kosztem innych. Tak sobie myślę, nie będąc, podobnie jak Fidel, takim komunistą, jakich dotychczas zafundowała nam historia. Jedyne co mi się będzie zawsze podobało, to dążenie do tego, aby każdy miał według swoich potrzeb, z maksymalnym, lecz nie ponad siły, wykorzystaniem potencjału, każdego uczestnika społecznego bycia i współżycia. Natomiast każdy nadmiar inwencji i predyspozycji, jak również chęci, powinien być skierowany w kierunku realizacji własnych marzeń, o prozaicznym podłożu, bez ekonomicznych ciągotek, typu Krezus.... mam na myśli różnego rodzaju hobby. Drogi Zbyszku, będę się jednak z Tobą spierał, gdyż jest lepsza droga do osiągnięcia totalnej sprawiedliwości społecznej, a kapitalizm to najgorsze zło, jakie zafundowała sobie ludzkość. Posłużę się naprawdę mądrym, z etycznego i socjologicznego punktu widzenia, stwierdzeniem obecnego papieża:
"Kiedy patrzę na Ewangelię tylko z socjologicznego punktu widzenia, tak, jestem komunistą i był nim też Jezus".(papież Franciszek)
No cóż, to, że na świecie nigdy i nigdzie nie było komunizmu, powinno być powszechnie wiadome. Dyktatorski totalitaryzm państwowy, to nie jest komunizm, a z takim mieliśmy do czynienia w systemie zafundowanym nam przez CCCP.
Dziękuje za Pracę. Socjalizm to również Skandynawia . Tam jeść nie woła.
Obraz dzisiejszej Kuby okiem youtubera ;
th-cam.com/video/8YfHwLUGG1E/w-d-xo.html
Kawał dobrej roboty! Oczywiście odcinek nie tak dobry jak o Biblii.
Dane,które Pan przedstawia czasem dla moich zimeczków są gwoździem do trumny ,gdy prowadzę z nimi dyskusje na temat np. Białorusi, Ukrainy czy Rosji itp.itd.
Pozdrawiam
System zdrowotny dział dobrze, aż do czasu rozpadu CCCP. Dziś to tragedia, odsyłam na podróżniczy kanał BEZ PLANU
Takiej Kuby nie znałem.- historii znaczy
Bo ten pan promuje socjalizm i kłamie
@@MarianKoniuszko1234 w czym klamie, pajacu. wszystko sie zgadza. tak, bylem wiele razy, a ty?
@@witekcc pajac to twój stary.
Kuba to dobrze zarządzany kraj, ale przez dziesięciolecia niszczony przez USA, między innymi sankcjami. To nie Kubańczycy muszą się sami odsankcjonować, tylko USA to zrobić.
A może Kubańczycy czekają, kiedy Stany Zjednoczone przejdą na drugą stronę?😁 Ostatecznie posuwają się w tym kierunku.
Kuba ma dobrego sąsiada,podzieli się ostatnią kromka chleba
słuszne zakończenie, że bycie pod amerykańskim butem dla tak małego kraju jest lepsze korzystniejsze niż stawianie mu się, to też uwaga do tych wszystkich którzy uważają że USA to złodziejski kraj, w pewnym sensie mają rację, ale nic lepszego dla takich małych i słabych państw jak Kuba czy Polska nie ma, byliśmy pod ruskim butem przez 45 lat i gówno z tego mieliśmy
Kuba 🇨🇺 eksportuje też lekarzy... kolejny element do tej dziwacznej układanki.
30Dolar To zarobek inżyniera
Lub dr.lekarza.
Nikt nie studiuje bo niema miejsca pracy zarobki małe.
Cinkciarze prostytucja To
porządek dzienny.Katastrofa
zaprogramowana.Agonia
narodu kubanskego.
Z tym wykształceniem na Kubie to jest ciekawa sprawa. Pod koniec Obamy gdy nastąpiło poprawienie stosunków z Kubą , wybrała się tam moja znajoma. Zresztą nie tylko ona bo wielu tam pojechało zobaczyć jak wygląda komunizm (taka byłą opinia). Akurat koleżanka zna hiszpański i jest wykładowczynią akademicką w Europie. Według jej kubańska ulica ma bardzo dużą wiedzę i bardzo szeroką. Troszkę gorzej jest z głębokością tej wiedzy. Ale sam zakres to jak to powiedziała "jest to renesans " w porównaniu do Europy. Wygląda na to że Kubańczycy (średnio biorąc) wiedzą dużo więcej ale mniej dokładnie niż Europejczycy. Tam brakuje specjalizacji w jaką poszedł świat. Tłumacząc na nasze to Kubańczycy wiedzą że istnieje Doda znają jej wszystkich znajomych a Europejczycy wiedzą że Doda istnieje, nie wiedzą że ma znajomych ale za to wiedzą jaki kolor majtek Doda ma w tej chwili i dlaczego ich nie założyła. To tak dla jasności:)
Świetny przykład. 👍
@@robertandrzejczyk Dzięki, mam nadzieję że przydatny i trafi do ludzi:)
bycie ateista to zawsze jest wybór ale bycie wierzacym od poczatku jest narzucana poprzez chrzest czy tam inne rytuały
Możesz się urodzić w rodzinie ateistycznej i wtedy ateizmu nie wybierasz.
@Rafallus666 Ale to i tak dobrze, że w Katolicyzmie przy chrzcie nie pozbawia się napletka tak jak w judaizmie czy w islamie.
Kuba jest rajem, tyle że MARKSISTOWSKIM.
Rodzina Castro w Ameryce Południowej to bogata rodzina nawet wyspę ma na własnosc. Takich rodzin jest tam wiele a skoro USA stworzyli handlarze, przemytnicy i przestępcy to dlaczego by sobie hiszpańskie i portugalskie rody by nie miały sobie stworzyć swoje państwa z kolonni królewskich.
Pan Zbigniew sie nasmiewa chyba. tam sie nie da zyc a jesli chodzi o podrozowanie to jest nie realne. Nie polecam odwiedzin.
Ustrój ma 2 rzędne znaczenie. 1 rzędne ma religia. A nad religią jest już tylko Bóg. Przesilenie zimowe występuje zamiennie 21 lub 22 grudnia. Słońce pozornie zatrzymuje się wtedy na horyzoncie na 3 dni. Mylnie przez żydowski kościół nazywane jest to Bożym Narodzeniem. Jest jeszcze coś takiego jak precesja Ziemi i trwa ona ok 26 000 lat. Dlatego jeszcze ok. 600 lat temu gwiazdozbiór krzyża południa ( łac.Krux ) był widziany z terenów Morza Śródziemnego i na jego tle było obserwowane przesilenie zimowe Boga Słońce. Dlatego wtedy właśnie powstały teksty religijne jak Credo wiary: " ... On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. Zmartwychwstał trzeciego dnia jak oznajmia Pismo. Wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych ...".
Personifikowanie Boga jest bluźnierstwem Bóg jest Słońcem ! Dlatego 24.12.2022 fałszywego żydowskiego kalendarza zrobię zawierzenie Polski i całej cywilizacji z Chinami włącznie Bogu Słońce.
Panie Zbigniew założenia systemu panującego na Kubie bardzo pięknie brzmią. Pytanie tylko na jakim poziomie są na przykład kubańskie uczelnie, służba zdrowia etc. Bardzo lubię oglądać vlogi podróżnicze. I jeśli chodzi o Kubę to widziałem kraj kolejek, starych i pięknych amerykańskich samochodów i urzędniczych absurdów. Do tego też należy pamiętać o zbrodniach Ernesta Che Guewary. Koszulki z jego wizerunkiem jeszcze do niedawna co poniektórzy także u nas w Ojczyźnie nosili. Mi panie Zbigniewie najbardziej imponuje gospodarka Niemiec z okresu Adenauera i Wielkiej Brytanii z czasów królowej Elżbiety I i przede wszystkim Wiktorii. Zarówno tu jak i tam powstały silne elity i mocna klasa średnia. W Niemczech wspierano małe i średnie firmy. A obywatele tego kraju kupowali głównie własne produkty. Z kolei Wielka Brytania to kraj gdzie szlachta mogła zajmować się handlem. Brytyjczycy budowali cywilizację całego swojego Imperium. Do dziś, a tym zajmuję się dość mocno herbaty stworzone przez Brytyjczyków są na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy wspomnieć o tych z indyjskiego regionu Darjeeling. Warto wspomnieć także o doskonałych brytyjskich ekonomistach, o elitarnych szkołach i uczelniach. Ponad to do dziś cały świat uczy się języka angielskiego. Wracając do Kuby to owszem uniezależniła się ona od USA, ale uzależniła od Sowietów. Po upadku tych drugich musiała nastąpić recesja. Niestety to karaibskie państwo jest zbyt słabe, żeby niemal wszystko fundować obywatelom. To nie jest Szwecja, Dania czy Norwegia. Moim zdaniem Kuba powinna pójść drogą Chin Deng Xiaopinga czy reform jakie nastąpiły w Wietnamie. Będzie ona musiała znaleźć dodatkowe źródła finansowania poza USA lub też starać się dojść z nimi do porozumienia. A to przecież zrobił Wietnam. Przecież w wojnie z Chinami na początku epoki Denga Wietnam wsparli właśnie Amerykanie. Także wszystko panie Zbigniewie jest możliwe.
My trochę nie zdajemy sobie sprawy z niechęci Latynosów do Jankesów. Odsyłam do opisu "polityki kanonierek" Waszyngtonu. Anglosascy rasiści traktowali tych potomków dumnych grandów jak podludzi. Niestety lewica wykorzystuje tą niechęć dla rozbudzania politycznych emocji.
Biedakom się wydaje że wystarczy powybijać bogatych a zaraz będzie dobrze i bogato dla wszystkich a przede wszystkim nie trzeba będzie pracować.
Kuba amerykańskie ranczo=Polska amerykańskie ranczo.
Enrique Oltuski Osacki to żyd jak wielu "Latynosów" z nazwiskiem na "-ski" . :) - Oltuski was born in the city of Kobryn, then within the boundaries of Poland, currently part of Belarus. At four years of age Oltuski emigrated to Cuba with his father, a Jewish shoemaker. en.wikipedia.org/wiki/Enrique_Oltuski
Brednie