Najbardziej cenię ten kanał za to, że mimo iż mało co z tego rozumiem, to potrafi Pan wprowadzić narrację pozwalającą zapomnieć człowiekowi o otaczających go problemach. Dziękuję za to
To jest smaczny sosik, którym można swoje życie doprawić. Uwielbiam Merę 400. Tutaj od bebechów strony - jeszcze lepiej. Chciałbym chociaż raz w życiu zobaczyć i pomacać taki sprzęt działający i w dobrej formie szczęśliwie pracujący. Pewnie się to nie zdarzy niestety.
@@krzysztofwaleska Ja nie wiem, czy lubię Merę, ale ten pan prowadzi ten kanał w interesujący sposób jak kiedyś Wołoszański "Sensacje XX wieku", że pomimo braku zainteresowania historią, oglądało się jego programy.
@@sanjyuu2298 dla mnie to numer 1 na polskim YT. Niedoceniany, a powinien być. Każdy wrzut kilkakrotnie zobaczyłem. Ja to raczej analogowiec jestem hobbystycznie. Cyfrowo to bazami danych zarabiam na życie. Niemniej jednak Mera 400 i ten kanał mnie fascynuje!
Uwielbiam jak dobrze przekazujesz swoją metodologie działań z dokładnym wytłumaczeniem tak by nawet dziecko zrozumiało. Szacunek również za to, że nie boisz się przyznać do blędu. Z jednej strony takie przeoczenie kondensatora nie powinno się wydarzyć, jednak bez tego nie mielibyśmy tak dobrego śledztwa i kolejnej porcji merytorycznych informacji by wspólnie poznać kolejny ciekawy przypadek i reakcje układów na skrajne warunki. Twoje filmy inspirują mnie do takiego podejścia i w pracy staram się podobnie podchodzć dokumentując nietypowe problemy, mimo, że często metydodyczny opis i wyjaśnienie zajmuje więcej czasu niż rzeczywiste namierzenie i wyeliminowanie usterki. Pozwala mi to zagłebić się w temat dużo głebiej i zebrać wiedzę mogącą się przydać przy kolejnym przypadku z kategorii tych beznadziejnych. Jescze raz dzięki za materiały!!
Jak zwykle super materiał, a fragment w którym odkryłeś kondensator który ma pojemność o wiele mniejszą niż na schemacie..., ponieważ fizycznie go tam nie było, nieźle mnie rozbawił, no ale tak to już bywa że niekiedy można coś sprawdzać 100 razy, a i tak się coś przeoczy, a na koniec muszę napisać że chciałbym aby w twoje ręce częściej trafiały jakieś uszkodzone pakiety i to w dużych ilościach 😉
Dla mnie, starego odrowca (1304,1305 i 1325) odcinek to miód na duszy. Logika i znajomość systemu Mera 400 daje o sobie znać. W dalszym ciągu podziwiam tok naprawy. Pozdrawiam serdecznie
Fajnie, że pokazujesz własne pomyłki i nie zgrywasz nieomylnego. Ja na pewno zapamiętam to i w przyszłości poświęcę więcej czasu na pracę z mikroskopem, żeby potem krócej bawić się lutownicą i multimetrem.
@@uoj9150 Serwis. W centrum obliczeniowym ZCH " Blachownia ". Mera liczyła głownie gospodarkę magazynową i pensje dla nauczycieli w mieście. Ale niestety trochę byłem za młody i głupi żeby to ogarnąć na Twoim poziomie. Teraz widzę jaka szkoda.
Super odcinek. Uwielbiam słuchać jak, opowiadasz o naprawach i MERZE400, a to jak montujesz filmy to dosłownie 🍒 na torcie. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejne filmy.👍
W końcu, juz myślałem, że się nie doczekam 😄 Klawiszy naduszanie 😅 Miałem dyskusje na innym kanale o trudach adaptacji języka polskiego do angielskich terminów do filmu gdzie był komentowany film z PRL o szkoleniu na operatorów komputerów z 70 latch i na tym filmie było "już wdusiłem"😉 Po fachowemu powinno być kluczy 😜
Bardzo fajny odcinek. Miałem zapytać w komentarzu o produkty, ale doczekałem ostatniej klatki 😀 Ten tip z glutem to tak jak Corega do czyszczenia klawiszy, dzięki!
Chciałbym tylko powiedzieć że, dzięki Pana filmach, rozpocząłem po 30 latach znowu zajmować się logiką. Co prawda nie w komputerach, ale w sterowaniach takich jak np. Siemens Logo. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.
Jak zawsze sporo ciekawej wiedzy - wielki szacun za poświęcony czas i chęć podzielenia się tak rozległą wiedzą logiczną - jak zawsze bramka otwarta bez względu na stan. Pozdrawiam.
Zazdraszczam hobby - ttlki to układy z mojego dzieciństwa! Film sztos! Trochę mi brakuje jakiegoś praktycznego zastosowania Mery - ale pewnie kiedyś będzie. Dlatego też zaświeciły mi się oczy podczas odcinka z odzyskiem z dysku, gdzie było widać po nazwach plików, że na uczelni były pisane konkrety do przemielenia nuMERYcznego 😂
Oglądam sobie oglądam, aż do momentu wycinania nóżek w rytm muzyki, tak to świetnie wyszło, że zapauzowalem, wchodzę w komentarze, a tu niespodzianka, że nie tylko mi to podeszło 😂 Super film jak zawsze
Jak zwykle super materiał. Świetnie się słucha i można się sporo nauczyć nawet "na starość". Te terminale MERY widziałem ostatni raz w 1992 albo 1993 roku na AGH. Może stały jeszcze później, ale już nie zaglądałem na najwyższe piętra UCI AGH. Były podłączone do pewnie jeszcze starszego VAX-a stojącego piętro niżej. Studenci pierwszego roku informatyki uczyli się tam programowania w C. Jak jeden z nich mówił, musieli się umawiać kiedy kompilują bo jeżeli robiło to więcej niż 3 jednocześnie - trwało to bardzo długo... Ja niestety (jako student automatyki) nie dostąpiłem zaszczytu obcowania z tak wysublimowaną technologią i uczyliśmy się Pascala w sali obok, gdzie stał już zwyczajny 386, 8BM RAM z SCO Unix (chyba hostname "kubus") i 10 terminali już współczesnych (jakieś emulujące VT100). Oni męczyli się z edytorem vi a myśmy mieli... Allegro! Z pełnoekranowym, wygodnym edytorem! Jeden ze studentów napisał klona Norton Commandera na uniksy (Jarosław Strzałkowski web.archive.org/web/19990202144058/arrow.uci.agh.edu.pl/%7Ejs/allegro.html)! Dużo wcześniej zanim powstał Midnight Commander! I przez to vi musiałem sie uczyć nagle później... Podziwiam wiedzę i mam nadzieję na kolejne odcinki!
O rany cudo. Na Mera 400 pisałem na studiach program w fortranie do określania czy liczba jest palindromiczna:). No i mam już kolejny kanał do oglądania.
Dziękuję serdecznie, zaskoczyłeś mnie czasem pracy nad pakietami. Płynność w wyciąganiu wniosków na podstawie poszlak trochę zamydliła oczy i rozsnuła mgiełkę magii. Decyzja o pozostawieniu "wpadki inspekcyjnej" to najwyższy profesjonalizm w rzetelności. Błądzić rzeczą ludzką ale przyznać się do tego publicznie potrafią tylko herosi. :)
Do suszenia - kompresor, do płukania po myciu wodą - jej demineralizowana odmiana. Cieszę się że docenia pan pracę brakarza...👍 Miałem okazję pracować w podobnym zakładzie w latach 80 - ZZUJ Polon Warszawa.
A już tak "poza konkursem" - mając sprawny pakiet można było rzucić okiem i porównać z niesprawnym 🙂 Świetny materiał jak zawsze, dziękuję i pozdrawiam.
Kolejny spaniały odcinek pieszczenia w rytmie TTL. No i ponownie banan na facjacie. A to przypomniało mi potoczną nazwę z przed "ohohoho a może i więcy", chodzi o "międzymordzie". Pamięta ktoś czego dotyczyło ;-)
Świetne odcinek. Tak: INSPEKCJA WIZUALNA POPŁACA. Właśnie się zastanawiałem czemu już na początku nie porównałeś płytek mając do dyspozycji dwie identyczne.
Jestem w 1/5 filmu, ale podrzucam 2 pomysły: 1. pomarańczowy ludwik do zatłuszczonych powierzchni, dobry jest drań 2. Skąd wziąć tanio wodę zdemineralizowaną? Myjnie samoobsługowe! Ostatni program - "nabłyszczanie". Ta woda musi być zdemineralizowana boby ciapki zostawały na lakierze. (Można ją przetestować zostawiając do odparowania na czystym szkle.) Potem wydmuchać kompresorem. Oglądam dalej 😊
Świetnie się ogląda jak zawsze, super materiał 😊 Na którymś filmie Daniel Rakowiecki wspomniał, o wymogach normy ISO/DIN która mówiła o ponownym przelutowaniu po odcięciu nóżek od kondesatorów, rezystorów itp. Widząc Twoje profesjonalne podejście myślę że Cię to zaciekawi, nie mogę teraz jak na złość odnaleźć tej normy
Najprawdopodobniej były to kondensatory takie brązowe małe poduszeczki. Zawierają pallad i to sporo i to jest tajemnica ich wyrywania. Na drugim pakiecie sa inne podobne do tych które Ty wlutowałeś.
Fajnie ogląda się stare, poczciwe TTLe w ich naturalnym środowisku, czyli robiące coś daleko poważniejszego, niż tylko miganie diodami w elektronicznej kostce do gry.
jak za kadym razem super filmik a co do "osuszania" pcb po myciu, stosuję kompresorek (nie zalecam puszek ze sprężonym powietrzem, ale długi mocny nadmuch (ale bez przesady 🤣)- ktory świetnie przedmuchuje nawet układy BGA. metoda wysusza i pozbywa sie drobinek wody (cieczy) i tym samym pozostałości jakie zostają po metodach termicznych... - można użyć taniego kompresorka do kół lekko przrabiając dyszę.... suszarka czasami się przydaje ale w efekcie kmpresor jest wydajniejszy i niepotrzebnie nie ogrzewa pcb i elementów. A piekarnik no cóż troche więcej energii pobiera z sieci. I jak ktos ma żonę (mówię dla męskiej części fascynatów elektroniki) nie zawsze płeć piekną ma takie samo zdanie, na używanie tego zacnego urządzenia AGD w celach "serwisowych"
Do wydmuchiwania wody ze spodu elementów dobry jest albo mały kompresorek albo tzw turbofan z wąską dyszą (można go kupić u Chińczyków). Glut czyszczący jest dobry ale też ma swoje ograniczenia. Dobrym narzędziem jest też pęseta z wymiennymi ceramicznymi końcówkami. Widziałem też u kolegi własnoręcznie wykonany grot do lutownicy transformatorowej w kształcie "U" obejmujący naraz wszystkie 16 nózek układu scalonego (nie wiem czy miał inne - np DIL 8 czy DIL 24). Szacun za przywracanie retro sprzętowi życia.
Odcinanie nóżek układów w rytm muzyki - SZTOS👍
I zmiksowane z dźwiękiem pompy rozlutownicy. Super pomysł i wykonanie.
Mi też się spodobało. Sztos.
No właśnie miałem napisać, że super ❤ Ciach
👍
Też zwróciłem na to uwagę :P super
Najbardziej cenię ten kanał za to, że mimo iż mało co z tego rozumiem, to potrafi Pan wprowadzić narrację pozwalającą zapomnieć człowiekowi o otaczających go problemach. Dziękuję za to
Z tym wylutowywaniem układów scalonych wyszedł doskonały teledysk 😍
Montaż wycinania i wylutowywania w rytm muzyki to mistrzostwo :) Świetny film jak zawsze
A ja chciałem dać duże propsy za montaż: cięcie nóżek układów idealnie zsynchronizowane z beatem podkładu muzycznego!
jestem uzalezniony, jak od niewolnicy Isaury - dzieki!
Oglądania filmików z tego kanału się nie odkłada na później. Genialnie się ogląda. 👍
Nie wiedziałem że można tak szybko w powiadomienie tapnąć. Widzę MERA 400? Od razu oglądam. ❤
To jest smaczny sosik, którym można swoje życie doprawić. Uwielbiam Merę 400. Tutaj od bebechów strony - jeszcze lepiej. Chciałbym chociaż raz w życiu zobaczyć i pomacać taki sprzęt działający i w dobrej formie szczęśliwie pracujący. Pewnie się to nie zdarzy niestety.
@@krzysztofwaleska Ja nie wiem, czy lubię Merę, ale ten pan prowadzi ten kanał w interesujący sposób jak kiedyś Wołoszański "Sensacje XX wieku", że pomimo braku zainteresowania historią, oglądało się jego programy.
@@sanjyuu2298 dla mnie to numer 1 na polskim YT. Niedoceniany, a powinien być. Każdy wrzut kilkakrotnie zobaczyłem. Ja to raczej analogowiec jestem hobbystycznie. Cyfrowo to bazami danych zarabiam na życie. Niemniej jednak Mera 400 i ten kanał mnie fascynuje!
Klasycznie dziękuję za odcinek
Ja również dziękuję :-)
@Damjes piękne podziękowania. Życzę dużo szczęścia w życiu.
Uwielbiam jak dobrze przekazujesz swoją metodologie działań z dokładnym wytłumaczeniem tak by nawet dziecko zrozumiało. Szacunek również za to, że nie boisz się przyznać do blędu. Z jednej strony takie przeoczenie kondensatora nie powinno się wydarzyć, jednak bez tego nie mielibyśmy tak dobrego śledztwa i kolejnej porcji merytorycznych informacji by wspólnie poznać kolejny ciekawy przypadek i reakcje układów na skrajne warunki. Twoje filmy inspirują mnie do takiego podejścia i w pracy staram się podobnie podchodzć dokumentując nietypowe problemy, mimo, że często metydodyczny opis i wyjaśnienie zajmuje więcej czasu niż rzeczywiste namierzenie i wyeliminowanie usterki. Pozwala mi to zagłebić się w temat dużo głebiej i zebrać wiedzę mogącą się przydać przy kolejnym przypadku z kategorii tych beznadziejnych. Jescze raz dzięki za materiały!!
Cieszę się, że mamy fajne polskie kanały :)
Kiedy następny odcinek?
:DDDD
@@MERA400 się nie śmiej, jesteśmy głooooodniiiii;D
Wycinka scalaków w rytmie bitu muzyki to czysta poezja! 😊 Aż się uśmiałem 👍
Jak zwykle super materiał, a fragment w którym odkryłeś kondensator który ma pojemność o wiele mniejszą niż na schemacie..., ponieważ fizycznie go tam nie było, nieźle mnie rozbawił, no ale tak to już bywa że niekiedy można coś sprawdzać 100 razy, a i tak się coś przeoczy, a na koniec muszę napisać że chciałbym aby w twoje ręce częściej trafiały jakieś uszkodzone pakiety i to w dużych ilościach 😉
Moja ŚP mawiała gdy nie można było czegoś znaleźć i nagle mimo wielokrotnego sprawdzania pojawiało się że "Diabeł ogonem nakrył" :)
Dla mnie, starego odrowca (1304,1305 i 1325) odcinek to miód na duszy. Logika i znajomość systemu Mera 400 daje o sobie znać. W dalszym ciągu podziwiam tok naprawy. Pozdrawiam serdecznie
Wesoły i szczęśliwy nam dziś dzień nastał.
Dziękuję w swoim imieniu za kolejny wspaniały odcinek.
Pozdrawiam.
Odemnie to samo.nowy wrzut na ten kanał to moje odsobiste święto i uczta dla oczu i uszów.
Fajnie, że pokazujesz własne pomyłki i nie zgrywasz nieomylnego. Ja na pewno zapamiętam to i w przyszłości poświęcę więcej czasu na pracę z mikroskopem, żeby potem krócej bawić się lutownicą i multimetrem.
uwielbiam Twoje śledztwa❤
Tak!
Genialne. Technologia zaawansowanej wymarłej cywilizacji.
No jak wymarłej??? Raczej porzucona technologia podbitej, albo pokonanej. No dobrze, niech będzie ztransformowanej.
@@TheMkwadrat No racja. Tak brzmi lepiej. W końcu niektórzy potomkowie jeszcze żyją.
@@TheMkwadrat Nie do wiary, ale kiedyś tam gdzie teraz chodzimy na zakupy w Galerii Mokotów produkowano z piasku układy scalone do komputerów.
Cudze błędy są lepsze, bo mniej kosztują 😸 Dzięki za odcinek 🙂
Gorzej gdy "ty" musisz płacić za czyjeś błędy.
Jednolity plik kontrolny. Kosmos. Wiedza ogromna do niczego dzisiaj nie potrzebna. Podziwiam.
Głupoty opowiadasz. To tak jakbyś mówił o seksie mając troje dzieci. :)
Jesteś artystą. Dziękuje za to co robisz.
Zazdroszczę wiedzy. Pracowałem kiedyś przy Merach szkoda że wtedy nie było YT.
Opowiadaj! Serwis czy operator? Nauka czy produkcja? Co liczyłeś?
@@uoj9150 Serwis. W centrum obliczeniowym ZCH " Blachownia ". Mera liczyła głownie gospodarkę magazynową i pensje dla nauczycieli w mieście. Ale niestety trochę byłem za młody i głupi żeby to ogarnąć na Twoim poziomie. Teraz widzę jaka szkoda.
Kolejny ciekawy odcinek.
Dziękuję.
Super odcinek. Uwielbiam słuchać jak, opowiadasz o naprawach i MERZE400, a to jak montujesz filmy to dosłownie 🍒 na torcie. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejne filmy.👍
W końcu, juz myślałem, że się nie doczekam 😄
Klawiszy naduszanie 😅
Miałem dyskusje na innym kanale o trudach adaptacji języka polskiego do angielskich terminów do filmu gdzie był komentowany film z PRL o szkoleniu na operatorów komputerów z 70 latch i na tym filmie było "już wdusiłem"😉
Po fachowemu powinno być kluczy 😜
Bardzo fajny odcinek. Miałem zapytać w komentarzu o produkty, ale doczekałem ostatniej klatki 😀
Ten tip z glutem to tak jak Corega do czyszczenia klawiszy, dzięki!
Ja oglądam i słucham z wypiekami na twarzy zamiast zająć się własną robotą. Twój głos i sposób mówienia, a także wiedza mnie dosłownie uspokaja! :)
Chciałbym tylko powiedzieć że, dzięki Pana filmach, rozpocząłem po 30 latach znowu zajmować się logiką. Co prawda nie w komputerach, ale w sterowaniach takich jak np. Siemens Logo. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.
To zawsze miło słyszeć :-)
Jak zawsze sporo ciekawej wiedzy - wielki szacun za poświęcony czas i chęć podzielenia się tak rozległą wiedzą logiczną - jak zawsze bramka otwarta bez względu na stan. Pozdrawiam.
Zazdraszczam hobby - ttlki to układy z mojego dzieciństwa! Film sztos! Trochę mi brakuje jakiegoś praktycznego zastosowania Mery - ale pewnie kiedyś będzie. Dlatego też zaświeciły mi się oczy podczas odcinka z odzyskiem z dysku, gdzie było widać po nazwach plików, że na uczelni były pisane konkrety do przemielenia nuMERYcznego 😂
Świetny materiał jak zawsze. Również debuguje i naprawiam systemy cyfrowe. Myję płyty i ciesze się ich wyglądem po myciu, Pozdrawiam z Belfastu.
Szacun za wiedzę! 💪 Widać, że masz ogromną pasję i świetnie to przekazujesz.
Oglądam sobie oglądam, aż do momentu wycinania nóżek w rytm muzyki, tak to świetnie wyszło, że zapauzowalem, wchodzę w komentarze, a tu niespodzianka, że nie tylko mi to podeszło 😂
Super film jak zawsze
Jak zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem. Wielki szacunek.
Świetny odcinek przed "Mikołajem". Bardzo dziękuję!
Jak zwykle kawał świetnie wykonanej roboty. Historia opowiedziana jak prawdziwy kryminał, absolutnie rób tak dalej, proszę! :D
Dzięki wielkie!
No i to juz jest dobry dzień 🎉
Fantastyczny odcinek, gratulacje wiedzy👍
Kolejne odcinki pojawiają się rzadko, ale za to jak się pojawiają to czuję radość jak po tygodniu czekania na kolejny teleranek ;)
Genialnie. Te filmy budzą miłe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy spędziłem sporo czasu analizując obwody zbudowane w oparciu o wykłady serii 74xx.
Jak zwykle super materiał. Świetnie się słucha i można się sporo nauczyć nawet "na starość". Te terminale MERY widziałem ostatni raz w 1992 albo 1993 roku na AGH. Może stały jeszcze później, ale już nie zaglądałem na najwyższe piętra UCI AGH. Były podłączone do pewnie jeszcze starszego VAX-a stojącego piętro niżej. Studenci pierwszego roku informatyki uczyli się tam programowania w C. Jak jeden z nich mówił, musieli się umawiać kiedy kompilują bo jeżeli robiło to więcej niż 3 jednocześnie - trwało to bardzo długo... Ja niestety (jako student automatyki) nie dostąpiłem zaszczytu obcowania z tak wysublimowaną technologią i uczyliśmy się Pascala w sali obok, gdzie stał już zwyczajny 386, 8BM RAM z SCO Unix (chyba hostname "kubus") i 10 terminali już współczesnych (jakieś emulujące VT100). Oni męczyli się z edytorem vi a myśmy mieli... Allegro! Z pełnoekranowym, wygodnym edytorem! Jeden ze studentów napisał klona Norton Commandera na uniksy (Jarosław Strzałkowski web.archive.org/web/19990202144058/arrow.uci.agh.edu.pl/%7Ejs/allegro.html)! Dużo wcześniej zanim powstał Midnight Commander! I przez to vi musiałem sie uczyć nagle później...
Podziwiam wiedzę i mam nadzieję na kolejne odcinki!
Tak mnie wciągnęło że spóźniłem się do roboty 🤐. Szacunek za wiedzę...
Szacunek dla ciebie i twojej wiedzy.... Materiał bezbłędnie super 👍👍👍 polecam wszystkim 😊
Ja to puszczę rodzinie na święta :D
Cudownie odprężający film w piątkowy wieczór 🥰
Świetna robota. Podziwiam!
Kawusia i siadamy do oglądania ;-) Dzięki za kolejny ciekawy odcinek.
O rany cudo. Na Mera 400 pisałem na studiach program w fortranie do określania czy liczba jest palindromiczna:). No i mam już kolejny kanał do oglądania.
Dziękuję serdecznie, zaskoczyłeś mnie czasem pracy nad pakietami. Płynność w wyciąganiu wniosków na podstawie poszlak trochę zamydliła oczy i rozsnuła mgiełkę magii.
Decyzja o pozostawieniu "wpadki inspekcyjnej" to najwyższy profesjonalizm w rzetelności. Błądzić rzeczą ludzką ale przyznać się do tego publicznie potrafią tylko herosi. :)
Nie mogę wyjść z podziwu, jak świetną masz formę przekazu i montaż. A sam temat, to wiadomo, że ciekawy ;)
Super się to ogląda, nie ma takiego materiału wiele na YT😁
Do suszenia - kompresor, do płukania po myciu wodą - jej demineralizowana odmiana. Cieszę się że docenia pan pracę brakarza...👍 Miałem okazję pracować w podobnym zakładzie w latach 80 - ZZUJ Polon Warszawa.
dzień dobry :) oglądamy
Dobra robota!
Znakomita robota, gratuluję kompetencji!
Mistrzostwo! 👍
Kosmos, top polskiego youtuba.
Dzięki! :-)
Genialny odcinek, prosimy o więcej!
Jak zawsze świetna robota, doskonale się oglądało 😊
Dzień dobry. Standardowo kliknąłem łapkę w górę zanim film się rozpoczął. Bez wątpienia to będzie świetny seans.
A już tak "poza konkursem" - mając sprawny pakiet można było rzucić okiem i porównać z niesprawnym 🙂 Świetny materiał jak zawsze, dziękuję i pozdrawiam.
Witam ! Oglądam plus łapka w górę za informacje jakie zamieszczasz na kanale !
Kolejny spaniały odcinek pieszczenia w rytmie TTL. No i ponownie banan na facjacie. A to przypomniało mi potoczną nazwę z przed "ohohoho a może i więcy", chodzi o "międzymordzie". Pamięta ktoś czego dotyczyło ;-)
Pamiętam międzymordzia kempston i FDD3000 na ten przykład, ale stosowane było szeroko :)
brawo ! i czekamy na więcej choć wiem że to trudne .... bo nie ma na czym zrobić odcinka :) ale i tak czekamy na więcej
Jestem pod ogromnym wrażeniem!
Jak zwykle odcinek super. 👍 Czekam na następne!
Super materiał! Gratuluję hobby i zacięcia!
Świetne odcinek. Tak: INSPEKCJA WIZUALNA POPŁACA.
Właśnie się zastanawiałem czemu już na początku nie porównałeś płytek mając do dyspozycji dwie identyczne.
Jestem w 1/5 filmu, ale podrzucam 2 pomysły: 1. pomarańczowy ludwik do zatłuszczonych powierzchni, dobry jest drań 2. Skąd wziąć tanio wodę zdemineralizowaną? Myjnie samoobsługowe! Ostatni program - "nabłyszczanie". Ta woda musi być zdemineralizowana boby ciapki zostawały na lakierze. (Można ją przetestować zostawiając do odparowania na czystym szkle.) Potem wydmuchać kompresorem. Oglądam dalej 😊
Świetnie się ogląda jak zawsze, super materiał 😊
Na którymś filmie Daniel Rakowiecki wspomniał, o wymogach normy ISO/DIN która mówiła o ponownym przelutowaniu po odcięciu nóżek od kondesatorów, rezystorów itp. Widząc Twoje profesjonalne podejście myślę że Cię to zaciekawi, nie mogę teraz jak na złość odnaleźć tej normy
IPC-A-610 ;-)
Najprawdopodobniej były to kondensatory takie brązowe małe poduszeczki. Zawierają pallad i to sporo i to jest tajemnica ich wyrywania. Na drugim pakiecie sa inne podobne do tych które Ty wlutowałeś.
Wszystko to ogląda się to jak film sensacyjny :D
Jak zawsze świetny materiał.
Bardzo ciekawe materialy ! Super robote robisz !
Na takie filmy warto czekać. Fajny film. Dzięki.
Jak zwykle, super film👍
Dzięki!
Nowy odcinek! Znowu zrozumiem z 10%! Oglądamy!
Masz link do tego czyścika żelowego?
Jak zawsze super
Dzięki!
Świetny odcinek.
Robisz zajebisty content uwielbiam cię 😭🙏❤
Następny odcinek: Projektujemy i budujemy nowy pakiet do Mery, ale odcinek minimum 3 godzinny, bo słuchać Ciebie można bez końca :)
Pozwolisz, że z przyczyn praktycznych podzielę go jednak na 6 odcinków. ;-)
@@MERA400 Dobra, mogę pójść na takie ustępstwo ;),
A teraz uzbrajam się w cierpliwość i czekam na kolejne filmy. Pzdr. ;)
Brawo. Uwielbiam te filmy. 🙂
Ale to było sztosem ❤
Genialne , zawsze oglądam z przyjemnością :)
świetny materiał
Thanks!
Thank you!
Jesteś the best. Szacun!
Fajnie ogląda się stare, poczciwe TTLe w ich naturalnym środowisku, czyli robiące coś daleko poważniejszego, niż tylko miganie diodami w elektronicznej kostce do gry.
Wychodzi na to że ten pakiet od samego stworzenia nie był całkiem sprawny.Szacun za wiedzę.
4:18 bardzo relaksujący moment, lubię patrzeć na dobrą robotę
jak za kadym razem super filmik a co do "osuszania" pcb po myciu, stosuję kompresorek (nie zalecam puszek ze sprężonym powietrzem, ale długi mocny nadmuch (ale bez przesady 🤣)- ktory świetnie przedmuchuje nawet układy BGA. metoda wysusza i pozbywa sie drobinek wody (cieczy) i tym samym pozostałości jakie zostają po metodach termicznych... - można użyć taniego kompresorka do kół lekko przrabiając dyszę.... suszarka czasami się przydaje ale w efekcie kmpresor jest wydajniejszy i niepotrzebnie nie ogrzewa pcb i elementów. A piekarnik no cóż troche więcej energii pobiera z sieci. I jak ktos ma żonę (mówię dla męskiej części fascynatów elektroniki) nie zawsze płeć piekną ma takie samo zdanie, na używanie tego zacnego urządzenia AGD w celach "serwisowych"
Brawo dla Pana. Świetny kontent❤
Bardzo dobry i pouczający material.
Ciekawy odcinek 💾
Wspaniały odcinek.
No i to jest piąteczek!
Do wydmuchiwania wody ze spodu elementów dobry jest albo mały kompresorek albo tzw turbofan z wąską dyszą (można go kupić u Chińczyków). Glut czyszczący jest dobry ale też ma swoje ograniczenia. Dobrym narzędziem jest też pęseta z wymiennymi ceramicznymi końcówkami. Widziałem też u kolegi własnoręcznie wykonany grot do lutownicy transformatorowej w kształcie "U" obejmujący naraz wszystkie 16 nózek układu scalonego (nie wiem czy miał inne - np DIL 8 czy DIL 24). Szacun za przywracanie retro sprzętowi życia.
O widzisz, ten chiński turbofan to się faktycznie nada! Dzięki za podpowiedź!
Wow. W końcu coś nowego.