1620 Battle of Rakovník | short film
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- V pátek 9.2. naši kamarádi a kolegové z našeho filmového štábu dosáhly skvělého vítězství na Indickém filmovém festivalu za nejlepší Evropský krátký film. A to s krátkým příběhem jež přibližuje jeden moment z bitvy u Rakovníka 1. listopadu roku 1620.
A tak vám dnes místo šermířské techniky či filmového rozboru přineseme tento snímek.
Není tam Borek ani Zdenál, přesto fanouškům tohoto kanálu nebudou některé tváře neznámé.
Video bylo natočeno ve spolupráci s Plywood Production
➡️ / mrdeem333
a společnosti 1620 Cesta k porážce
➡️ 1620.cz/
A také za podpory Středočeského kraje, Muzea T.G.M Rakovník a Filozofické fakulty UHK.
🤝 Rádi bychom vás požádali o vaši podporu! Pokud se vám naše videa líbí, prosíme, dejte nám lajk, odběr, sdílejte je a nezapomeňte na komentář. Tyto drobné činnosti nám skutečně pomáhají a podporují naši tvorbu. Chcete-li nás více podpořit, můžete se stát členem našeho kanálu přes odkaz ➡ www.youtube.com/@digladiorskolasermu/join
Případně náš můžete podpořit na platformě HeroHero ➡ herohero.co/digladior
Pokud máte jakékoliv otázky, nebojte se nám napsat. Rádi vám odpovíme.
Děkujeme za vaši podporu!
Gratuluji filmovému týmu k vítězství na festivalu a jsem moc ráda, že jste sem tento snímek dali a můžeme ho zhlédnout. Snímek má skvělou atmosféru, která vtáhne, a opravdu působí jako krátký výlet do minulosti. 👍
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám tato tvorba líbí.
Je krásný, jak se dá poutavě zobrazit bitva, aniž by byl ukázán jediný nepřítel.
👍👍👍jop 👍👍👍
Skoro jako v jedničce Predátora 🤣
Hoši vy si for real zasloužíte mnohem víc pozornosti, než se vám dostává. Vaše krátké filmy jsou naprosto geniální. Opravdu doufám, že se tohleto vyvine v nějaký pořádný, delší a hlavně ukázkový středověký snímek, který by vzbudil pozornost i v zahraničí.
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
výborný filmeček, klobouk dolu👍
děkujeme
tak tohle bylo opravdu geniální! ❤ Gratuluji k zaslouženému vítězství! :)
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
... moc dobrý , už dlouho tady nic takovýho nebylo , snad jen ( Hope ) ... dík ..👍...
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám tato tvorba líbí.
A koukám, že tam hledá s XP Deus! To je takový SIGI King 😁
je vidět, že to dělal někdo ví co a jak 😁
Gratuluji k první ceně. Ani se ocenění nedivím, neb takto zobrazit psychiku člověka jedenadvacátého století, změklého půl stoletím míru, který je najednou vržen doprostřed válečné vřavy třicetileté války, je opravdu unikátní.
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám tato tvorba líbí.
A tak jsme zvítězili u Bílé hory (my jakožto císařští)... je zajímavé na to koukat jako na porážku, ale osobně si myslím, že stavové nebyli v právu ...
No, císařští.
Ten císař byl tak trochu legitimní Český král. V kontextu ,,občanské" války v Čechách bych se držel spíše toho.
Byť v kontextu třicetileté války je primární titul výstižnější.
@@stMSklenik Nejsem si jist tou legitimitou. Myslím, že císař nebyl korunován českým králem, takže je to asi i sporné, stejně jako je sporná volba Fridricha Falckého. Sice historicky se český král někdy volil, ale to bylo v době vymření vládnoucího rodu, což zde nebylo. Takže sporné bylo zda mělo České království vůbec krále, navíc je někdy zpochybňována i postavení Moravy, jako součástí království, i když historicky bylo markrabství vždy součástí zemí koruny České. Myslím, že rozpletení toho stavu je práce pro pořádnou hádku odborníků.
Nicméně, také nějak nesdílím pocit, že bitva na Bílé hoře byla "naší" prohrou. Oni i ti "Češi" co vyhazovali místodržící z okna se bavili spolu německy a Slavata a Martinic byli naopak Češi. Je těžko odhadnout co by bylo, kdyby bitva dopadla jinak.
Ale film je skvělý, nedivím se že ho indiáni ocenili
Tak primárně v právu nebyl, protože nectil základy zdejších práv dané českým stavům a to včetně práv náboženských (to že to nechal dělat salámovou metodou postupně, jak je i dnes moderní, jej neomlouvá). Vše je otázkou souvislostí. Ferdinand II byl podle všeho ne zrovna schopný jedinec, podobně jako Fridrich Falcký náboženský fanatik a svou politikou revoltu v Čechách způsobil. Je to trochu podobné, jako že týraná ženská zavraždí manžela, kdo má pak právo říci, kdo je více vinen. Za mne ten manžel, protože je počátkem toho řetězce. Bez viny ale zase není.
Ve výsledku ale hodnotím pobělohorskou dobu, následek politiky Habsburků jako katastrofu, zavinila smrt cca 1/3 populace, obrovský exodus a kulturní anihilaci. FF byla také idiot, ostatně likvidace obsahu sv. Víta je legendární, řešení to nebylo správné. Tedy za mne provedení špatně, idea správně.
To že tohle proběhlo je evidentní na promněně krajiny. Baroko je vyjádření nového panstva, kultury, vlivu náboženství. Je vyjádřením diskontinuity vývoje. Nové panstvo nemělo zájem se odkazovat na tradici těch, kteří byli vyhnáni. To je vidět i na stavebně mizerné kvalitě těhle staveb. Šlo o prezentaci nových pánů, hlavně rychle, velké a ukázat že na to mám.
Ad "čeští" páni. Němčina byla jazykem krále/císaře, tedy i univerzálním jazykem šlechty. Lidé vyšších vrstev často vládli více jazyky, potřebovali to... O tom to není.
Renezance umožnila částečně tolerantní společnost, F II byl prototypem tmářského debila.
Je třeba si sebekriticky přiznat, že mnoho historických událostí je interpretováno podle nálad doby jako bylo např. národní obrození a jeho pohled na Němce, socializmus a jeho pohled na husity a pod.
@@badaxebadaxe2248Já vycházím z tehdy platného nástupnického práva. Ono to, že si někdo nechá položit na hlavu korunu neznamená nutně, že je králem.
Tehdy platila Zlatá bula sicilská a Zlatá bula Karla IV.
Jen bych doplnil, že se nikdy nevolilo libovolně. I před bulou Karla IV. (kde je to stanoveno) se u nás vybíralo z manželů dědiček (tedy otců přímých potomků panovníka po matce), byť to nebylo nikde kodifikováno.
Představa, že panovníka vpodstatě libovolně volil nějaký sněm je podle mě spíš falšování dějin.
Čechy byly dědičnou monarchií. Volenou monarchii známe z Polska a to se snad srovnat nedá.
Otázka Moravy je trochu složitější. Já o tom mnoho nevím.
Pěkný 🙂
👍👍👍díky 👍👍👍
filmařsky velmi dobře zpracované... na rozpočet pěkné CGI (i když je mi jasné, že nebylo možné to doplnit i praktickými efekty, a udělat do té zídky pořádnou díru)... ale není ta palba až příliš přesná na tuto dobu? přeci jen muškety či arkebuzy tohoto období měly maximální dostřel mezi 100-250 metry, a přesné nebyly ani na 50...
Z čeho usuzujete, že je ta střelba příliš přesná?
@@digladior-cz poměr mezi výstřely, které slyšíme a které dopadají na zni za postavami, a extrémně přesnými zásahy do hlavy, které vidíme... ve vzdálenosti, která by byla logické vzhledem k úhlu a terénu by bylo náročné takto přesně střílet s moderními puškami (profíci s Breny by to určitě zvládli, ale nejspíše by vystříleli podstatně více munice)... v roce 1620 se navíc bavíme o horní hranici dostřelu, zbrání které byly i na kratší vzdálenosti extrémně nepřesné... pro takovouto přesnost a rychlost by dole muselo stát tak 50-100 střelců na jednoho stavovského...
Hezký film. Jen tedy nevím, proč je na konci 1620, cesta k porážce. Vždyť jsme to vyhráli (bitvu na Bílé Hoře).
😁😁😁
to je úhel pohledu
Neberte to jako kritiku spise jako vtipny postreh, ale ti sniperi ze stare skoly byli fakt machri :D a to nemluve o tehdejsi letecke doprave :)
😁😁😁
Tak toto je epesní, jako Rakovničan to beru jako poctu…
👍👍👍tak to jsme rádi 👍👍👍
Super, jestli bych ale něco mohl říci, když alarm, tak alaaaaaarm - th-cam.com/video/x3HpQejqb0A/w-d-xo.html
😁😁😁
👊 Promo`SM
netuším co chcete říci