A kátrányosodást elsősorban a rossz tüzelés okozza és csak másodsorban a fűtővíz hőmérséklete. Nem szabad alulról begyújtani. A felülről begyújtás esetén, még a kicsit nedves fa sem okoz kátrány lerakódást, mert mire fentről lefelé a láng eléri, a sugárzó hő már elpárologtatja belőle a vizet.
Üdvözlöm ! Nagyon szuper rendszer! :) minden benne van aminek benne kell lenni ! De viszont van pár észrevételezésem , és remélem tudok segíteni , problémával kapcsolatosan , nem minden esetbe vizes fával történik meg a kátrányosodás : 1. Túlzott hőmérséklet különbség víz tér és az égés tér között 2. a folyamatos alacsony hőmérséklet üzemeltetés a kazánok optimális 60-90C között napoznak de ink 70-80C között jobb tartani tapasztalatok szerint, ha ezt nehéz be tartani , akkor méretezési problémák vannak ott , látom van fűst elszívó, mikor fűt a kazán nal az működik folyamatosan ? azért kérdezem mert ott kibaszott sok hő veszteség van nem véletlenül van a pillangó kemény szelep hő felfogás ba nagyon sok szerepet nyújt , néztem előző vidibe nem véletlenül van benne mert vissza csap a füst , ha 2 m megT toldja kéményt az is megoldás , de azt is meg próbálnám hő központ nagyobb szelőztetést biztosítani szekunder oldalnak , azért egy 35kw atom erő mű az szereti a szippantást :) remelem nem voltam túl okos :) tisztelettel Richárd egy szerelő
Ugyan ilyen kazánom van, csak 25kw-os. Nem elég száraz a fa,de a fától nekem is volt lerakódás.Most szénnel fűtök és abszolút nincs kátrány.Az enyémre nincs felszerelve a láncos huzatszabályozó.A ventilátor van szabályozva. Begyújtásnál kb. 250 fokra engedi a füsthőmérsékletet .
Szia. Nekem is Defro Kdr3-asom van 30 kw-os + kb. 1040 literes a pufi. Öt éve használom, egy évig puffer nélkül ment. A szabályozás nálam is "láncos", igaz van egy a tiédhez hasonló ventilátoros rendszerem is, de azt legfeljebb csak indításnál használom, mert viszonylag gyorsan felnyomja üzemi hőre a rendszert. Arra jó. De alapból nem ezt használom , hanem a láncos verziót. Szóval pár dolog ami nálam bevált. Magasabb hómérsékleten megy a rendszer. 80 fok körül, némi kilengéssel, mert időnkét ingadozik kicsit. Használok koromtalanító port - talán így hívják. kb. 120-150 hr egy kg. Kékes-zöldes színe van. Kb. egy lapos kanállal teszek bele minden indításnál. Amit még valahogy ellenőriznék a helyedben, vagy figyelném. A kazánvédő szelep hány fokos vizet ad vissza a kazánnak. Prom-on lehet kis fekete digitális hőmérőket (kb.70-90 hr) venni. Én hármat is rátettem a rendszerre, az egyiket a visszatérőre. Nálam az 62-68 fok között mozog. És még ami nagyon bevált. Sonoff cégnek van wifi-s hőérzékelője (kb. 5-600 hr). Van hozzá applikáció (evelink). Bárhol vagy látod a kazán hőmérsékletét. Én a pufihoz is tettem egyet. Kicsit csal (kevesebbet mutat 3-4-gyel), de nagyon kényelmes.
Szia, szerintem hasznos dolgokat mondtál! Úgy hogy kipróbálom pl. a port. Meg talán veszek egy wifis érzékelőt. Egyébként nalad ha kinyitod a kazán ajtót a fűst kicsap? Mert nálam eléggé füstöl.
@@laszlosuto5742 Eleinte igen, amikor elindítom. És amikor nyitom előbb csak kicsit nyitom meg, 1-2 centire. Amikor már rendesen beáll a rendszer és már a parázsló fa adja a hőt , akkor már szinte nincs füst. De az igazat bevalva az én kazánomnál a kémény rész nincs ilyen profin megcsinálva. Nincs rajta füstelszívó ... Annyi még, hogy az is gond lehet, ha nem tudja a kazán a kéményt üzemi hőre felmelegíteni. Mert ugye nem tudhatod, hogy a kéménynél mennyire jó a bélés, a szigetelés. És olyankor erősebb a kicsapódás. Nekem csak egy sima csonkkal megy át a falba a kürtő, de azt körbe tekertem kőzetgyapottal.
Első éven puffer nélkül ment a rendszer. A szezon végén nem tudtam kiverni a kürtőből a trutyit. Szétszedtem és kiégettem. Igaz azon az éven az építkezésből visszamaradt fenyő is ment a kazánba. Brutális volt. Ideális két éves száraz fa nálunk nincs. De ha lehet variálni, akkor a bükk a nyerő. Ha nyáron már meg van, akkor az már télire nagyon jó anyag. Legalábbis szerintem.
@@KapitanyBalu hány meter a kéményed és hanyas az átmérője? Nállam az is gond hogy csak 5 méter, de majd tavasz kipótolom. Amúgy a fűstelszívó nem segit ennél a kazánnál. A régi kazánnál működött ott tégla kémény volt kb 8m.
@@laszlosuto5742 Nálam is hasonló a helyzet mint a Te régi kazánodnál. Tégla kémény, kb. 8-9 m. Elvileg a kazán leírásánál megadja a pontos adatokat. Ha jól emlékszem 160-as és min. 8 méter. De ebben nem vagyok biztos.
Szia! Az 5 óra üzemidő egy 1000l-s puffertől elég kevés. Nekem nincs padlófűtésem, de egy 600l puffertartály 16-18 órán keresztül 21-22 fokon tartja a 80m2-s házamat. Nálam az a trükk, hogy minden radiátor vízmennyiségét leszabályoztam annyira, hogy amikor a ház hőmérséklete eléri a beállított értéket(21-22C) és lekapcsol a keringető, a radiátorok elmenő csövei ne legyenek melegek! Így el tudtam érni azt, hogy minden csepp meleg víz amit a pufferből kiveszek, az a radiátorokban hűl le, és nem kerül vissza a puffer aljába csak szoba-hőmérsékletűen. Ez egy pepecselős munka, minden egyes radiátorral meg kell csinálni, de megéri! Amíg nem szabályoztam be őket 4-5 órát bírt a tartályom! Ebből az is látszik, hogy így beállítva a fűtésrendszer, csak állandó hőmérséklet tartására alkalmas, felfűtésre nem, csak ha már be van gyújtva a kazán!
Szia. Nállam egy kicsit más a helyzet mert a fűtött terület kb 220-240m2. Talán láttad azt a videómat mikor bemutatom a radiátor rendzeremet, van benne modern de van még régi öntöttvas radiátor is amit nem tudok szabályozni! Ha a helyzet jobra fordula itt nállunk akkor tervezen hogy a régi radiátorokat lecserélem de ez még kicsit odéb van! Addig meg marad igy ahogy van! De egyenlőre nem tudok nagyon tervezni.☹️
@@laszlosuto5742 Érthető, igazából csak a tapasztalatomat osztottam meg, hátha még többet ki tudsz hozni a fűtésrendszeredből. Amúgy rendben van az egész, jól átgondolt szépen kivitelezett. A háború nem fog örökké tartani, kitartás!
@@Taktoros1 ...és akkor az segít az idő kitolásában, ha ezt a visszatérő ágon lévő szelepet, azaz a radiátor alsó szelepét visszatekered? Így viszont lassan áramlik benne a víz...gondolom, ezért a felfűtés is lassabb lesz ha jól értem.
Szia, tágulási tartály 130 L! 1 db 50l 1db 80l. Ha most épited a renszered kb a 10%-át vegyed az ösz mennyiségnek. A nyomáskülömbség nállam 1 bár ról 1.6 bárra megy fel!
@@laszlosuto5742 értem.köszi.egy ötletem lett volna még, de ha megoldódott , annak örülök.azt hittem kevés szekunder levegőt kapott,így nem tudott a füstgáz elégni normálisan.
Szia. Most értem oda hogy nincs gond a kátrányosodással, elértem azt a réteget ahol már eléggé száraz a fa, úgy hogy már nincs szükségem ezekre a szerekre! 2 ik kérdés hogy van szigeteve a ház. A falak 5 cm kőgyapot a tetőtér padlás 25 cm vatta! A fa mennyiség akkor fog csökkenni ha az öntöttvas radiátorokat lecserélem lapradiátorra amit lehet majd szabályozni, de ez csak akkor lessz ha rendeződik nállunk a helyzet! Nemtudom hogy láttad e azt a videót ahol bemutatom a radiátor rendszeremet, ha nem ajánlom figyelmedbe! És még az sem mellékes hogy szinte állandó fűtés van a hőfok a házban 24-25fok. Úgy hogy jelenleg itt tartok, de ez még csak az első év ezzel a rendszerrel még csak tapasztalgatom meg próbálom fejlesztgetni!
@@LUKIKA85 ha arra számitasz hogy 12 órát fog menni akkor ki kell hogy ábránditsalak! Nekem kd 5 órát bír! De az én radiátor rendszerm vegyes a melléképületben régi öntött vas (csugun) radiátorok vannak bordánként 3 lit. A tetőtérbem lapradiátorok és padlófűtés, de majd valamikor csinálok róla egy videót!
Nekem 120 m2 1000l puffer 12 órát birt ki Este 6 kor begyujtok 9 kor már nem rakok rá 80 fok a puffer reggel 9-10 re visszahül kb 40 fokosra ekkor begyujtok megint estig kitart igy mèg kènyelmes reggel este begyujtani egy bizonyos mennyisègü fával rakosgatni nem kell rá
@@janikapap4782 szia, az 5 órát úgy értem hogy mikor már nincs a kazánban tűz! a begyujtástól az még plusz 4-5óra! Próbáltam úgy is ahogy te fűtessz de az inkább nállam akkor jött be mikor még csak éjszekára kellett fűteni. Most nálam a fűtés folyamatos, kb 4 naponta hagyom kialudni amikor kitakarítom. Amúgy mindenki úgy csinálja ahogy neki kényelmes ha neked ez így bejön akkor hajrá!🙂
Szia. Egyszer volt rá példa, hogy 2.5 bárra emelkedett a nyomás! Annyi volt hogy kinyitott és lassan engedte ki a felesleget. Nem tudom hogy ez kérdés vagy kijelentés, de szerintem minden képpen érdemes tenni a szelepet, nem egy drága dolog, úgy hogy minden képpen ajánlom!
@@laszlosuto5742 ...csak mivel megkockáztattad a 110fokot...de ezek szerint az még kevés volt ehhez.. Arra nem emlékszel, hogy amikor lefújt, akkor hány fokon ment a kazán...avagy mennyi ideig tartotta azt? Mert gondolom annál magasabbra már nem sokkal emelkedett...
@@macsekimacsekov1073 amikor ledolgozott az még az elején volt, elment az áram nagy tűz volt a kazánba. Akkor még nem volt mellette szünetmentes táp. De ha jól emlekszek akkor egy 2 báros szelep volt rajta amit utánna kicseréltem egy 2.5 re. De akkor nem ment még 100 fok fölé sem! Lehet hogy csak a szelep volt hibás.
A kátrányosodást elsősorban a rossz tüzelés okozza és csak másodsorban a fűtővíz hőmérséklete. Nem szabad alulról begyújtani. A felülről begyújtás esetén, még a kicsit nedves fa sem okoz kátrány lerakódást, mert mire fentről lefelé a láng eléri, a sugárzó hő már elpárologtatja belőle a vizet.
Üdvözlöm ! Nagyon szuper rendszer! :) minden benne van aminek benne kell lenni !
De viszont van pár észrevételezésem , és remélem tudok segíteni , problémával kapcsolatosan , nem minden esetbe vizes fával történik meg a kátrányosodás : 1. Túlzott hőmérséklet különbség víz tér és az égés tér között 2. a folyamatos alacsony hőmérséklet üzemeltetés a kazánok optimális 60-90C között napoznak de ink 70-80C között jobb tartani tapasztalatok szerint, ha ezt nehéz be tartani , akkor méretezési problémák vannak ott , látom van fűst elszívó, mikor fűt a kazán nal az működik folyamatosan ? azért kérdezem mert ott kibaszott sok hő veszteség van nem véletlenül van a pillangó kemény szelep hő felfogás ba nagyon sok szerepet nyújt , néztem előző vidibe nem véletlenül van benne mert vissza csap a füst , ha 2 m megT toldja kéményt az is megoldás , de azt is meg próbálnám hő központ nagyobb szelőztetést biztosítani szekunder oldalnak , azért egy 35kw atom erő mű az szereti a szippantást :) remelem nem voltam túl okos :) tisztelettel Richárd egy szerelő
Ugyan ilyen kazánom van, csak 25kw-os. Nem elég száraz a fa,de a fától nekem is volt lerakódás.Most szénnel fűtök és abszolút nincs kátrány.Az enyémre nincs felszerelve a láncos huzatszabályozó.A ventilátor van szabályozva. Begyújtásnál kb. 250 fokra engedi a füsthőmérsékletet .
Szia. Nekem is Defro Kdr3-asom van 30 kw-os + kb. 1040 literes a pufi. Öt éve használom, egy évig puffer nélkül ment. A szabályozás nálam is "láncos", igaz van egy a tiédhez hasonló ventilátoros rendszerem is, de azt legfeljebb csak indításnál használom, mert viszonylag gyorsan felnyomja üzemi hőre a rendszert. Arra jó. De alapból nem ezt használom , hanem a láncos verziót. Szóval pár dolog ami nálam bevált. Magasabb hómérsékleten megy a rendszer. 80 fok körül, némi kilengéssel, mert időnkét ingadozik kicsit. Használok koromtalanító port - talán így hívják. kb. 120-150 hr egy kg. Kékes-zöldes színe van. Kb. egy lapos kanállal teszek bele minden indításnál. Amit még valahogy ellenőriznék a helyedben, vagy figyelném. A kazánvédő szelep hány fokos vizet ad vissza a kazánnak. Prom-on lehet kis fekete digitális hőmérőket (kb.70-90 hr) venni. Én hármat is rátettem a rendszerre, az egyiket a visszatérőre. Nálam az 62-68 fok között mozog. És még ami nagyon bevált. Sonoff cégnek van wifi-s hőérzékelője (kb. 5-600 hr). Van hozzá applikáció (evelink). Bárhol vagy látod a kazán hőmérsékletét. Én a pufihoz is tettem egyet. Kicsit csal (kevesebbet mutat 3-4-gyel), de nagyon kényelmes.
Szia, szerintem hasznos dolgokat mondtál! Úgy hogy kipróbálom pl. a port. Meg talán veszek egy wifis érzékelőt.
Egyébként nalad ha kinyitod a kazán ajtót a fűst kicsap? Mert nálam eléggé füstöl.
@@laszlosuto5742 Eleinte igen, amikor elindítom. És amikor nyitom előbb csak kicsit nyitom meg, 1-2 centire. Amikor már rendesen beáll a rendszer és már a parázsló fa adja a hőt , akkor már szinte nincs füst. De az igazat bevalva az én kazánomnál a kémény rész nincs ilyen profin megcsinálva. Nincs rajta füstelszívó ... Annyi még, hogy az is gond lehet, ha nem tudja a kazán a kéményt üzemi hőre felmelegíteni. Mert ugye nem tudhatod, hogy a kéménynél mennyire jó a bélés, a szigetelés. És olyankor erősebb a kicsapódás. Nekem csak egy sima csonkkal megy át a falba a kürtő, de azt körbe tekertem kőzetgyapottal.
Első éven puffer nélkül ment a rendszer. A szezon végén nem tudtam kiverni a kürtőből a trutyit. Szétszedtem és kiégettem. Igaz azon az éven az építkezésből visszamaradt fenyő is ment a kazánba. Brutális volt. Ideális két éves száraz fa nálunk nincs. De ha lehet variálni, akkor a bükk a nyerő. Ha nyáron már meg van, akkor az már télire nagyon jó anyag. Legalábbis szerintem.
@@KapitanyBalu hány meter a kéményed és hanyas az átmérője? Nállam az is gond hogy csak 5 méter, de majd tavasz kipótolom. Amúgy a fűstelszívó nem segit ennél a kazánnál. A régi kazánnál működött ott tégla kémény volt kb 8m.
@@laszlosuto5742 Nálam is hasonló a helyzet mint a Te régi kazánodnál. Tégla kémény, kb. 8-9 m. Elvileg a kazán leírásánál megadja a pontos adatokat. Ha jól emlékszem 160-as és min. 8 méter. De ebben nem vagyok biztos.
Szia! Az 5 óra üzemidő egy 1000l-s puffertől elég kevés. Nekem nincs padlófűtésem, de egy 600l puffertartály 16-18 órán keresztül 21-22 fokon tartja a 80m2-s házamat. Nálam az a trükk, hogy minden radiátor vízmennyiségét leszabályoztam annyira, hogy amikor a ház hőmérséklete eléri a beállított értéket(21-22C) és lekapcsol a keringető, a radiátorok elmenő csövei ne legyenek melegek! Így el tudtam érni azt, hogy minden csepp meleg víz amit a pufferből kiveszek, az a radiátorokban hűl le, és nem kerül vissza a puffer aljába csak szoba-hőmérsékletűen. Ez egy pepecselős munka, minden egyes radiátorral meg kell csinálni, de megéri! Amíg nem szabályoztam be őket 4-5 órát bírt a tartályom! Ebből az is látszik, hogy így beállítva a fűtésrendszer, csak állandó hőmérséklet tartására alkalmas, felfűtésre nem, csak ha már be van gyújtva a kazán!
Szia. Nállam egy kicsit más a helyzet mert a fűtött terület kb 220-240m2. Talán láttad azt a videómat mikor bemutatom a radiátor rendzeremet, van benne modern de van még régi öntöttvas radiátor is amit nem tudok szabályozni! Ha a helyzet jobra fordula itt nállunk akkor tervezen hogy a régi radiátorokat lecserélem de ez még kicsit odéb van! Addig meg marad igy ahogy van!
De egyenlőre nem tudok nagyon tervezni.☹️
@@laszlosuto5742 Érthető, igazából csak a tapasztalatomat osztottam meg, hátha még többet ki tudsz hozni a fűtésrendszeredből. Amúgy rendben van az egész, jól átgondolt szépen kivitelezett. A háború nem fog örökké tartani, kitartás!
Zsolesz...a fűtéskörnél előremenő és visszatérő ágat különböztetünk meg... az elmenő amit említesz, az a radiátor visszatérő ágát jelenti?
@@macsekimacsekov1073 Üdv.
Igen, az "elmenő" ág a visszatérő lenne, ahol a lehűlt víz vissza folyik a tartály aljába.
@@Taktoros1 ...és akkor az segít az idő kitolásában, ha ezt a visszatérő ágon lévő szelepet, azaz a radiátor alsó szelepét visszatekered? Így viszont lassan áramlik benne a víz...gondolom, ezért a felfűtés is lassabb lesz ha jól értem.
Szia!
Mekkora tágulási tartályt használsz?
Mekkora a normál nyomasingadozas?
Szia, tágulási tartály 130 L! 1 db 50l 1db 80l. Ha most épited a renszered kb a 10%-át vegyed az ösz mennyiségnek. A nyomáskülömbség nállam 1 bár ról 1.6 bárra megy fel!
Köszönöm
Heló.most láttam a videódat.még mindig küzdessz a kátrányosodással?
Szia.már nem, mióta száraz fával fűtök azóta nincs vele gondom.
@@laszlosuto5742 értem.köszi.egy ötletem lett volna még, de ha megoldódott , annak örülök.azt hittem kevés szekunder levegőt kapott,így nem tudott a füstgáz elégni normálisan.
Használj konixot.
Attól tiszta lesz a kazánod. /meg a száraz fától/
Szia. Most értem oda hogy nincs gond a kátrányosodással, elértem azt a réteget ahol már eléggé száraz a fa, úgy hogy már nincs szükségem ezekre a szerekre!
2 ik kérdés hogy van szigeteve a ház. A falak 5 cm kőgyapot a tetőtér padlás 25 cm vatta! A fa mennyiség akkor fog csökkenni ha az öntöttvas radiátorokat lecserélem lapradiátorra amit lehet majd szabályozni, de ez csak akkor lessz ha rendeződik nállunk a helyzet! Nemtudom hogy láttad e azt a videót ahol bemutatom a radiátor rendszeremet, ha nem ajánlom figyelmedbe!
És még az sem mellékes hogy szinte állandó fűtés van a hőfok a házban 24-25fok. Úgy hogy jelenleg itt tartok, de ez még csak az első év ezzel a rendszerrel még csak tapasztalgatom meg próbálom fejlesztgetni!
A felülről tűzrakást próbáltam de nekem nem tetszet, lassan meleszik a puffer.
A kazán visszatérőben van keverőszelep?
Igen van.
A fa nedvesség tartalmát kellene megmérni . Száraz fa nem okoz kátrányosodást .
Üdv! Ezt már emlitettem az eggyik videóban, hogy a fa az nem tökéletesen száraz! Én is erre gondolok hogy ez lehet a fő probléma!
Szia!Hány M2 re van az 1000 literes tartály?
Szia. Ha az érdekel hogy hány m2 fűtok, akkor az 220 m2.
@@laszlosuto5742 mennyi idő alatt hűl ki a tartály? Én is most telepítem 160m2 re.
@@LUKIKA85 ha arra számitasz hogy 12 órát fog menni akkor ki kell hogy ábránditsalak! Nekem kd 5 órát bír! De az én radiátor rendszerm vegyes a melléképületben régi öntött vas (csugun) radiátorok vannak bordánként 3 lit. A tetőtérbem lapradiátorok és padlófűtés, de majd valamikor csinálok róla egy videót!
Nekem 120 m2 1000l puffer 12 órát birt ki
Este 6 kor begyujtok 9 kor már nem rakok rá 80 fok a puffer reggel 9-10 re visszahül kb 40 fokosra ekkor begyujtok megint estig kitart igy mèg kènyelmes reggel este begyujtani egy bizonyos mennyisègü fával rakosgatni nem kell rá
@@janikapap4782 szia, az 5 órát úgy értem hogy mikor már nincs a kazánban tűz! a begyujtástól az még plusz 4-5óra! Próbáltam úgy is ahogy te fűtessz de az inkább nállam akkor jött be mikor még csak éjszekára kellett fűteni. Most nálam a fűtés folyamatos, kb 4 naponta hagyom kialudni amikor kitakarítom. Amúgy mindenki úgy csinálja ahogy neki kényelmes ha neked ez így bejön akkor hajrá!🙂
... a biztonsági szelep 2,5 barnál lefúj...érdemes ilyent tenni
Szia. Egyszer volt rá példa, hogy 2.5 bárra emelkedett a nyomás! Annyi volt hogy kinyitott és lassan engedte ki a felesleget. Nem tudom hogy ez kérdés vagy kijelentés, de szerintem minden képpen érdemes tenni a szelepet, nem egy drága dolog, úgy hogy minden képpen ajánlom!
@@laszlosuto5742 ...csak mivel megkockáztattad a 110fokot...de ezek szerint az még kevés volt ehhez.. Arra nem emlékszel, hogy amikor lefújt, akkor hány fokon ment a kazán...avagy mennyi ideig tartotta azt? Mert gondolom annál magasabbra már nem sokkal emelkedett...
@@macsekimacsekov1073 amikor ledolgozott az még az elején volt, elment az áram nagy tűz volt a kazánba. Akkor még nem volt mellette szünetmentes táp. De ha jól emlekszek akkor egy 2 báros szelep volt rajta amit utánna kicseréltem egy 2.5 re. De akkor nem ment még 100 fok fölé sem! Lehet hogy csak a szelep volt hibás.
@@laszlosuto5742 ...értem....köszi...
Az ember mindig kiváncsi a határokra....én nem próbáltam...ezért a bugyuta kérdésem.
Vas de expansiune montat invers
Igen