Jak pokryć dach papą? Ocieplenie stropu betonowego. Instrukcja montażu Thermano na dachu płaskim.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ต.ค. 2024
  • Instrukcja montażu ocieplenia stropu betonowego Thermano na dachu płaskim krytym papą bitumiczną.
    Dachy płaskie z reguły powinny posiadać choć minimalny spadek dla ułatwienia odprowadzenia wód opadowych. W przypadku braku takiego spadku można zastosować kilka sposobów do realizacji pokrycia dachu.
    1. Użyć membrany hydroizolacyjnej, która nie wymaga spadków. Niektóre produkty wśród membran dachowych posiadają odpowiednie, dodatkowe powłoki, które umożliwiają ich zastosowanie na dachu bez spadku.
    2. Wykonać wylewkę spadkową, która jako uzupełnienie betonu konstrukcyjnego wyprofiluje odpowiedni spadek.
    3. Zastosować płyty spadkowe z innego materiału - poliuretanu lub styropianu. Płyty spadkowe poliuretanowe to rozwiązanie niezbyt szeroko jeszcze stosowane. Natomiast dość powszechnie dostępne są już płyty spadkowe ze styropianu EPS.
    W przypadku stosowania termoizolacji Thermano wskazane jest by spadkowe płyty styropianowe były układane pod nią. Z uwagi na daleko wyższą wytrzymałość na ściskanie, płyty Thermano są bezpieczniejsze do instalacji pod membraną hydroizolacyjną. Z uwagi na nieodłączną w przypadku dachu płaskiego komunikację i naciski punktowe.
    Przed przystąpieniem do ułożenia termoizolacji na dachu płaskim należy ocenić jakości podłoża betonowego. W przypadku konieczności należy zabezpieczyć powierzchnię dachu właściwym środkiem np. masą kauczukowo-asfaltową.
    Na oczyszczonym i przygotowanym podłożu należy ułożyć folię paroizolacyjną w celu ograniczenia emisji pary wodnej, która przechodząc przez strop nad ogrzewanym pomieszczeniem, mogłaby skondensować się w termoizolacji. Przy tej okazji folia paroizolacyjna stanowić będzie również dodatkowe zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia dachu. Ewentualna woda, która przedostałaby się przez termoizolację, spłynie po folii do instalacji odwodnienia.
    Folia paroizolacyjna przy ściankach attykowych powinna być wyciągnięta powyżej poziomu termoizolacji. A idealnym rozwiązaniem, jest pokrycie nią całej ścianki attyki, również od góry.
    W przypadku przyjęcia rozwiązania z płytami spadkowymi ze styropianu, należy ułożyć je na warstwie folii paroizolacyjnej. Płyty te nie wymagają stosowania żadnego mocowania montażowego w postaci klejenia lub wkrętów, chyba że wyniknie to z warunków wiatrowych w czasie montażu.
    Strop z ułożonymi płytami spadkowymi jest już właściwym podłożem do ułożenia płyt Thermano jako właściwej warstwy termoizolacyjnej. Płyty Thermano z obu stron wykończone są tą samą okładziną. Stąd można je położyć dowolną stroną do góry.
    Standardowo, zwłaszcza w przypadku dużych połaci należy mocować płyty Thermano łącznikami teleskopowymi w ilości 2 szt. na m2 - czyli 6 szt. na standardową płytę o wym. 1200x2400 mm. Stanowi to zabezpieczenie przed porwaniem płyt przez wiatr, zanim zostaną pokryte membraną hydroizolacyjną.
    W przypadku stropu żelbetowego, należy stosować taki zestaw łączników teleskopowych, aby wkręty były zakotwione w betonie na minimum 50 mm.
    Grubość płyt Thermano powinna być dobrana do obowiązujących wymagań termicznych dla dachu. W celu zapewnienia współczynnika U=0,18 W/m2 K, należy zastosować płyty Thermano o gr. 125 mm. Oczywiście w przypadku dachu z płytami spadkowymi ze styropianu można uwzględnić opór termiczny tych płyt, pomniejszając tym samym wymaganą grubość płyt Thermano.
    Alternatywnie do mocowania mechanicznego, papa podkładowa może być przyklejona do termoizolacji Thermano zamocowanej łącznikami teleskopowymi do podłoża konstrukcyjnego. Papa nawierzchniowa najczęściej zgrzewana jest do papy podkładowej przy zachowaniu odpowiednich zakładów pomiędzy poszczególnymi pasami.
    Takie pokrycie dachu stanowi bezpieczną i efektywną warstwę zabezpieczającą przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkową korzyścią jest komfort termiczny mieszkania przez cały rok.
    Jeśli są Państwo zainteresowani termoizolacją na dachu płaskim, zapraszamy do zadawania pytań oraz kontaktu z doradcami technicznymi Thermano.
    Zapraszamy do kontaktu z doradcami technicznymi Thermano nr tel. +48 801 000 807
    Produkcja: Studio Filmowe Czarna Zebra
    Koordynacja merytoryczna: Jacek Łazuka / Balex Metal
    Wykonawca: firma Budinpol Sp. z o.o.
    budinpol.com.pl/
    Lokalizacja: Wrocław
    #Superizolacja #Thermano #DachPłaski

ความคิดเห็น • 22

  • @KonradWawrzyszko
    @KonradWawrzyszko 2 ปีที่แล้ว +6

    Zdecydowanie pewniejszą metodą jest system klejony, zamiast tulei montażowych i wkrętów stalowych. Szybszy montaż, brak jakichkolwiek nawet najmniejszych mostków, brak perforacji podłoża. Oczywiście zamiast folii stosujemy papę paroizolacyjną. Kilka błędów wykonawczych widać na filmie: przejście dach-attyka powinno być przez klin styropianowy. Nie wykonujemy nigdy z jednego brytu papy obróbki pionowej i poziomej powierzchni. Skurcze przy niskich temperaturach potrafią odkleić papę i spowodować nieszczelności pokrycia. Jeśli chodzi o Thermano to super ocieplenie.

    • @adamdekarz
      @adamdekarz ปีที่แล้ว +2

      miło poczytać uwagi fachowca

  • @dworak18
    @dworak18 4 ปีที่แล้ว +3

    Prosze wyjasnic mi dwie rzeczy:
    1. Po co folia jezeli kotwione jest do podloza w tak duzej ilosci? Nie lepsze rozwiazanie to pokryc podkladem i pozniej ocieplenie mocowac na klej bitumiczny?
    2. Od kiedy kryje sie dach wywijajac pape od razu na cala wysokosc attyki? Gdzie kliny? Papa samoprzylepna podkladowa bezposrednio na ocieplenie a nie zgrzewna...
    Prosze nie powielac bledow i zaczerpnijcie troche doswiadczenia od ludzi ktorzy robia przy papie 10 lat plus. Pozdrawiam. A material fajny bo mialem przyjemnoac z nim spotkac sie.

    • @darekmatuszewski6333
      @darekmatuszewski6333 4 ปีที่แล้ว

      Panie Łukaszu jak zatem powinno wyglądać docieplenie dachu płaskiego ( stropodach ) pokrytego papą ?
      Płyty PIR kładzione bezpośrednio na papę , następnie papa samoprzylepna podkładowa i na koniec papa nawierzchniowa ?
      Jak rozmawiam z fachowcami to każdy widzi to inaczej - co kraj to obyczaj
      pzdr
      Darek

    • @balexmetal
      @balexmetal  4 ปีที่แล้ว

      Przede wszystkim dziękujemy za miłe słowa.
      I przepraszamy za późną odpowiedź. jakoś nam umknał ten post.

      Ad.1. Zarówno termoizolacja, jak i paroizolacja, to nie jest balon, lub butelka, w której, jeżeli zrobimy dziurkę, to „wszystko przepadło!”. Słusznie Pan uważa, że przebicia punktowe nie są szczytem technologicznym montażu, jednak nie należy ich demonizować. Ciśnienie parcjalne pary wodnej to zjawisko różne od ciśnienia barometrycznego. Przebicia punktowe sprawią, że względny równoważny współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd folii paroizolacyjnej PE obniży się z np Sd=15m do Sd=11,5m. Jest to wartość słabsza? Tak, ale nadal spełniająca wymogi stawiane foliom paroizolacyjnym. Systemy klejone są pod tym względem daleko lepsze, ale niestety kosztowniejsze i nie podbijają rynku PL. Swoją drogą - w ramach wykonania paroizolacji proponuje Pan papę podkładową... Według naszej wiedzy, poza być może jakimiś nieznanymi nam wyjątkami, papa podkładowa, to jedna z najsłabszych paroizolacji o Sd=0,5-4m. Klej bitumiczny wbrew pozorom również nie ma właściwości paroizolacyjnych (hydroizolacyjne owszem) nawet, gdyby zechciał Pan rozłożyć go równą, jednolitą powłoką.

      Ad.2. Balex Metal dostarczył płyty Thermano na tą realizację, ale nasza obecność na budowie była szczątkowa. W realizacji naszych materiałów skupiamy się na wykorzystaniu Thermano i oczywiście uzgadniamy wiele aspektów niemniej, skoro jest Pan wykonawcą, to z pewnością wie Pan, jak wyglądają takie rozmowy na dachu na temat właściwej koncepcji montażu :) W naszym interesie jest współpraca z firmami wykonawczymi i dlatego prowadzimy w naszej Akademii Budowlanej szkolenia teoretyczne i praktyczne. To tam jest czas na pytania i dyskusje.

    • @NataliaOriental
      @NataliaOriental 4 ปีที่แล้ว

      Panie Łukaszu czy można prosić do Pana jakiś kontakt w sprawie dachów? Mam kilka pytań. Lub proszę się odezwać do mnie a oddzwonię. 500-705-351

  • @sebko69
    @sebko69 3 ปีที่แล้ว +1

    czy w takiej technologi można zrobić docieplenie dachu płaskiego z przeznaczeniem na taras - tj. finalnie położyc płyty na podkładkach systemowych lub deske kompozytową na legarach?

    • @balexmetal
      @balexmetal  3 ปีที่แล้ว +1

      Tak. Jak najbardziej. Pod taras, balkon, niektórzy nawet robią na tym place zabaw. Tutaj inne przykłądy:
      th-cam.com/video/HOvQvu-6z4Q/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/mFXuwpcQ310/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/cjRcSRDGAWk/w-d-xo.html

  • @pentiuemk4
    @pentiuemk4 3 ปีที่แล้ว

    Czy tak ocieplony dach można obciążyć konstrukcją z panelami fotowoltaicznymi?

    • @balexmetal
      @balexmetal  3 ปีที่แล้ว

      Tak. Oczywiście. Thermano Roof ma parametr ściskania na poziomie 200kPa/m2 co oznacza ok 20 ton na m2.

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 2 ปีที่แล้ว +3

    I po co ta folia pod styropian ktora ma niby byc rowniez warstwą izolacji przeciwwigociowej, skoro podziurawiliscie ją kolkami.

    • @Daniel_Kro
      @Daniel_Kro 7 หลายเดือนก่อน

      Pytam nie ze złośliwości a z ciekawości. W jaki sposób przymocować folię do betonu a później styropian do folii? Mam w projekcie folię PE jako izolację przeciwwilgociową i może jest Pan bardziej doświadczony.

  • @ukaszsadowski9653
    @ukaszsadowski9653 4 ปีที่แล้ว +1

    A to nie jest tak, że głebokość kotwienia zależy od rodzaju betonu? 50mm kotwienia w betonie, serio, zawsze? ;)

    • @balexmetal
      @balexmetal  4 ปีที่แล้ว +2

      Co do zasady ma Pan rację, ale życie, a raczej statystyczny Kowalski, uwielbia uproszczenia i wręcz ich wymaga. Głębokość kotwienia w zależności od podłoża podaje producent łączników i nie spotkałem się jeszcze z rozróżnieniem łączników pod kątem klasy betonu, ilości zbrojenia etc. Wszyscy producenci, z którymi współpracujemy podają taką minimalną głębokość kotwienia w betonie. Tak, jak producenci podają minimalne głębokości kotwienia w drewnie (bez rozróżniania gatunku, wilgotności i miejsca ścinki - surowiec leśny, czy polny, jakie przyrosty roczne etc.), gazobetonie (nie wnikając w jego klasę, poryzację, wiek etc.). Ale, jak napisałem na wstępie, ma Pan rację, że klasa betonu powinna mieć znaczenie, jednak, tak samo, jak w przypadku wszelkich parametrów w Deklaracjach Właściwości Użytkowych, przyjmuję, że te 50mm to wartość minimalna / najmniej korzystna, a uwzględnienie klasy betonu i obliczenia szczegółowe co najwyżej pozwolą na zmniejszenie głębokości kotwienia.

    • @ukaszsadowski9653
      @ukaszsadowski9653 4 ปีที่แล้ว

      @@balexmetal 25-30 beton, 50 mm beton lekki, tak znowu dużo tego nie ma kochani ;)

  • @krystiankrupski
    @krystiankrupski 4 ปีที่แล้ว +1

    Haha attyka niczym nie zagruntowana, brak klinow, papa nawierzchniowa w jednym kawałku na attyke, Pan który wierci otwór bezpośrednio przez koszulkę ciekawe czy później wkręt trzyma , film instruktażowy A pokazuje błędy podstawowe trochę słabo jak na firmę Balex bo materiały macie dobre A tu taka plama.

    • @balexmetal
      @balexmetal  4 ปีที่แล้ว +1

      Przyznajemy rację. Ma Pan rację. Poczuwamy się do odpowiedzialności i dziekujemy za tę uwagę. Jednakże też nie jesteśmy właściwą stroną do oceny poprawności wykonania pokryć papowych. Przy realizacji tego typu materiałów filmowych musimy zakładać, że prace te są wykonywane zgodnie z zaleceniami projektanta, wytycznymi producenta papy bitumicznej i odebrane przez inspektora nadzoru i/lub kierownika budowy. Przed publikacją tego materiału na pewno powinniśmy zwrócić większą uwagę na te aspekty techniczne. Za tę nieścicłość jeszcze raz przepraszamy.

  • @przemoprzemo2163
    @przemoprzemo2163 2 ปีที่แล้ว

    To jest film instruktażowy jak nie powinno się robić tyle w temacie..

    • @balexmetal
      @balexmetal  2 ปีที่แล้ว

      Do której części instrukcji ma Pan uwagi?

    • @przemoprzemo2163
      @przemoprzemo2163 2 ปีที่แล้ว

      @@balexmetal Do całej instrukcji. Pierwsze papa z aluminium paroizolacja, odpływ wody powinien być zamontowany w syropie po położeniu styropianu wchodzi w niego drugi element spustowy wody tkzw odpływ dwuelementowy, styropian klejony a nie kotwiony to już kompletnie nie dobry pomysł, przy ścianie kliny, papa samoprzylepna i na koniec wierzchniego krycia. Pozdrawiam

    • @balexmetal
      @balexmetal  2 ปีที่แล้ว

      @@przemoprzemo2163 W przypadku tej inwestycji ograliśmy istniejącą realizację, więc musieliśmy przyjąć szereg rozwiązań jakie zostały dla tego dachu zaprojektowane. Papa z wkładką aluminiową co do zasady jest bardzo dobrą, ale nie jest jedyną paroizolacją stosowaną na rynku. W zasadzie każda folia ograniczająca przenikanie potencjalnego strumienia pary wodnej jest właściwa, ale staramy się nie podawać “jedynych słusznych” rozwiązań - na tej budowie zastosowano inny rodzaj paroizolacji. Co do odpływu w stropie temat nie jest taki oczywisty tym bardziej, że często, jak w tym przypadku, dociepla się istniejące dachy płaskie. Kucie stropu pod odwodnienie nie zawsze jest dopuszczalne, więc przedstawiony system odwodnienia na folii w warstwie spadkowej EPS jest prawidłowy. Styropian EPS na tym dachu z tego, co pamiętamy nie był kotwiony, a mocowany pośrednio poprzez mocowanie mechaniczne płyt Thermano. Dachy klejone wg naszej wiedzy stanowią w Polsce zaledwie kilka procent, są kosztowne i wymagane przede wszystkim w przypadku basenów i innych obiektów o bardzo wysokiej wilgotności wewnętrznej. Nie powinno więc dziwić, że również w tym przypadku projektant i wykonawca zdecydowali się na zastosowanie mocowania mechanicznego. Połączenie klejone oczywiście jest lepsze z uwagi na brak przebić paroizolacji, ale technologia krycia dachów płaskich dopuszcza wiele różnych rozwiązań, nie tylko klejone. Co do klinów przy attyce - zgoda.

    • @przemoprzemo2163
      @przemoprzemo2163 2 ปีที่แล้ว +1

      @@balexmetal Ok, super. Jakbyście szukali fachowca który potrafi dobrze zrobić dach płaski, to zapraszam . Przyjmę zlecenia na terenie Polski i Niemiec.