Moje przemyślenia na temat zasilania wyspowego cz 2.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 7

  • @Artek-M
    @Artek-M 22 วันที่ผ่านมา

    Witam kiedyś napisałem w komentarzu pod pana filmem iż panele płasko generują więcej energii i dodam że panele w stringu połączone szeregowo-równolegle w pochmurny dzień ma ogromne znaczenie np: 2 stringi po 7 paneli spięte plus do plusa a minus do minusa (równolegle ) testuje takie rozwiązanie , opublikowałem krótki filmik na moim kanale

    • @Jasiek71
      @Jasiek71  22 วันที่ผ่านมา

      Dziękuję za komentarz, więc jednak coś jest na rzeczy... Pozdrawiam

  • @smart-offgrid-diy
    @smart-offgrid-diy 22 วันที่ผ่านมา

    Odnośnie ledów 12 V, jedna żarówka 540lm ze wzoru I [natężenie] = V[napięcie] / P [moc] wychodzi 12V / 6W = 0,5 A to mało i nie stanowi problemu? Dodaj kilkadziesiąt metrów kabla z garażu i 10 żarówek i masz spadek napięcia 30% [ 8,4V ] przy 1,5mm2 lub 17% [ 9,9V] przy 2,5 mm2. Czy o wentylatorach 12V muszę pisać czy wniosek już sam wysnujesz? Nie myl wydajności z mocą. Jeśli masz wentylator 100W to bez względu na napięcia on ma moc 100W tylko, że dla 12V pobierze 8A, a kabel 1,5 mm2 zacznie się grzać!!!! Po to ktoś wymyślił konwersje, aby kable nie musiały mieć przekroju wiadra. Moje kable 50 m2 o długości 2m gdy płynie przez nie prąd 180A rozgrzewają się do 40st (20 otoczenie). Grzałki 4500W/48VDC=93A , dla 10m kabla 50mm2 spadek napięcia to 6%, dla 25mm2 12% wszystkie Twoje "oszczędności" pójdą w piach przez straty na przesyle. Tak wyresetuj w głowie wszystko i zacznij od nowa.
    Ustawienie paneli w poziomie generują więcej energii w pochmurne dni, ale... panele ustawione w pionie w sezonie zimowym (na którym Ci zależy) w Polsce dają sumarycznie więcej energii:
    Listopad 18st - 23 kWh/kWp; 33st - 29 kWh/kWp; 90st 33 - kWh/kWp
    Grudzień18st - 13 kWh/kWp; 33st - 19 kWh/kWp; 90st 28 - kWh/kWp
    Styczeń 18st - 18 kWh/kWp; 33st - 22 kWh/kWp; 90st 34 - kWh/kWp
    Luty18st - 33 kWh/kWp; 33st - 40 kWh/kWp; 90st 27 - kWh/kWp
    SUMA: 87 kWh/kWp; 110 kWh/kWp; 122 kWh/kWp

    • @Jasiek71
      @Jasiek71  22 วันที่ผ่านมา

      Czy ja gdzieś powiedziałam że mam ciągnąć kabel 12v z garażu...?, gdzie coś o tym że wentylator 12v ma mieć 100W i to samo odnośnie długości kabla...?, resztę też sprawdzałem już dawno temu bo miałem połączenie 48v akumulatora w garażu i falownika w domu..., jaki masz problem z jakimiś tam stratami na kablu w garażu który zasila grzałki tylko w momencie kiedy one są załączone z nadwyżki energii...?, odnośnie paneli mam inne zdanie bo mnie nie interesują uzyski max w danym miejscu gdyż ja i tak nie mam możliwości ładować baterii z pełną mocą jaką generuje instalacja fotowoltaiczna więc jakieś momenty szczytu w danym miesiącu które podnoszą uzysk w statystykach można sobie darować..., na pewno przetwarzanie energii której nie mamy nie poprawi sytuacji a odnosi się to do pompy ciepła..., co mi z pompy z jakimiś tam COP skoro nie mamy do niej energii w środku zimy...

    • @smart-offgrid-diy
      @smart-offgrid-diy 22 วันที่ผ่านมา

      @@Jasiek71 Sprzęt masz w garażu z tego co widzę na filmach dom stoi obok, więc samo się nasuwa. 100W wentylator był przykładem. Problem mam taki, ze mówisz o rzeczach na temat których nie masz najwyraźniej podstawowej wiedzy, co prowadzi do błędnych wniosków. Nauczycielem nie jestem bardziej nie jestem tego w stanie wytłumaczyć. Odnośnie paneli nie podałem Ci wartości max tylko rzeczywistą produkcję kWh do kWp chyba wiesz co to jest? Nie dodałem jeszcze, że panele ustawione pionowo są na wschód więc produkcja z automatu jest mniejsza w porównaniu do tych na dachu, które są na południe.
      Próbuj, testuj, wymyślaj coś co Newton, Kirhoff, Ohm i wielu wielu innych dawno wymyśliło i czego nikt bardziej światły niż my nie podważył, może coś Ci z tego wyjdzie. Powodzenia.

    • @Jasiek71
      @Jasiek71  22 วันที่ผ่านมา

      @@smart-offgrid-diy widzę że się nie rozumiemy albo nie chcemy się zrozumieć..., nie obrażaj się że coś tam napisałem bo ty masz swoją wiedzę i doświadczenie a ja mam swoją wiedzę i doświadczenie..., nie wiem... masz receptę na wszystko...?, nie takie tęgie głowy coś tam liczą a później g... z tego wychodzi jak przyjdzie do realizacji więc nie oczekuję że samo liczenie wszystko załatwi i trzeba trochę poeksperymentować i wyciągnąć wnioski a potem zrobić korekty i znowu wypróbować..., nie wiem może teraz to wystarczy tylko policzyć bo przecież wszystko już zostało wymyślone..., na prawdę to takie proste...?

    • @smart-offgrid-diy
      @smart-offgrid-diy 22 วันที่ผ่านมา

      @@Jasiek71 Nie obrażam się, skoro musisz popełniać błędy to popełniaj, co ja mogę. Nie mam recepty na wszystko, ale ten temat jest mi znany bo identyczne pomysły mi wpadały do głowy nawet turbina wodna zasilana wodą z mauzera 😁.
      Sugestia dotycząca paneli w pionie - jeżeli masz zacienienie w trakcie dnia to zainstaluj na zacienionym lub zacienionych panelach optymalizatory np. Tigo i ciesz się zwiększoną produkcją. Instalacja PV jest jak łańcuch liczy się najsłabsze ogniwo.
      Sugestia dotycząca paneli w poziomie - nie wyciągaj pochopnych wniosków z 3-4 godzin testu, wyciągnij po całym roku bo w takiej skali należy patrzeć na instalację PV.
      Policzyć da się wszystko, ale nie możesz pomijać istotnych danych. Jednak bez odpowiednich danych nie możesz dobrze policzyć niczego więc... testuj i popełnij błędy, tylko nie spal przy okazji domu lub czegoś bo prądy w DC są wysokie.
      Aaa i jeszcze jedno uważaj na połączenia równoległe (komentarz poniżej), przy niekorzystnych warunkach, mogą wystąpić prądy wsteczne, grzanie złącz, w konsekwencji pożar. Wymagane mocne diody + ewentualnie dodatkowy bezpiecznik oczywiście prawidłowo dobrane. Złącza MC4 nie były projektowane na duże prądy lecz wysokie napięcia.