Zmiany w przepisach 2018 - o czym trzeba wiedzieć? Q&A

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 11

  • @gadulinho
    @gadulinho 6 ปีที่แล้ว

    Czy jako grafik komputerowy posiadający własną działalność gospodarczą, mogę rozliczać te 50% koszty uzyskania przychodu? Czy są jakieś wytyczne odnośnie tego?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry, osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może rozliczać w jej ramach 50% kosztów uzyskania przychodu. Zostało to określone w przepisach - art. 22 ust. 12 ustawy o PIT. Chociaż możemy uzyskiwać przychody z tytułu praw autorskich i pokrewnych, rozliczamy jedynie koszty rzeczywiście poniesione. Więcej: www.infakt.pl/blog/kto-i-kiedy-moze-stosowac-50-koszty-uzyskania-przychodu/. Pozdrawiamy!

    • @gadulinho
      @gadulinho 6 ปีที่แล้ว

      inFakt.pl dziękuje za wiadomość. Trochę to głupi przepis, że osoba prowadząca własną działalność, która opiera się na projektowaniu grafik, wnętrz, tworzeniu filmów i animacji (od prostych scenariuszy po montaż) nie może z tego skorzystać, ale co zrobić.

  • @cetnar240487
    @cetnar240487 6 ปีที่แล้ว

    Witam,
    Czyli dobrze rozumiem że w sumie dwa przelewy będzie trzeba zrobić? Czyli podwójna praca? A jeszcze jedno a co w przypadku jak klient nie zapłaci w terminie a przechodzi do uregulowania VAT-u?
    Pozdrawiam

    • @remigiuszbiernat7294
      @remigiuszbiernat7294 6 ปีที่แล้ว

      Witam, zgodnie z projektami, prowadzone są rozmowy z bakami, by był jeden przelew, gdzie wskazuje się kwotę netto i numer rachunku bankowego oraz kwotę VAT i numer rachunku bankowego.
      Proszę pamiętać, że VAT do uregulowania do US trzeba zapłacić zgodnie z deklaracją VAT, w przypadku gdy, będziesz na Metodzie Kasowej - VAT do US zapłacisz dopiero gdy klient zapłaci za fakturę.

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      W planowanych zmianach wykonuje się jeden przelew, tylko używa się specjalnego komunikatu przelewu dzięki czemu płatność zostaje podzielona. Co ważne, Split Payment jest to na ten moment kwestia nieobowiązkowa i zależna od decyzji kontrahenta (trwają także prace nad finalnym kształtem projektu: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/prace-nad-split-payment-w-senacie/).
      Jeżeli kontrahent nie rozlicza się metodą kasową z VAT, to obowiązek podatkowy powstaje, bez względu na to czy kontrahent opłaci fakturę czy nie. Więcej: www.infakt.pl/blog/split-payment-zmiany-czekaja-vat-owcow-2018-roku/. Pozdrawiamy!

  • @anital5710
    @anital5710 6 ปีที่แล้ว

    Nie jest konieczny zakup podpisu kwalifikowanego. Wystarczy mieć profil zaufany ePUAP...

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +2

      Pani Anito, tak, dokładnie, nie jest konieczny zakup podpisu kwalifikowanego, możemy wykorzystać Profil Zaufany. Dodatkowo, w ostatnich dniach pojawiła się także możliwość autoryzacji kwotą przychodu. Pozdrawiamy!

  • @Serpher1
    @Serpher1 6 ปีที่แล้ว

    Czy od samego zakupu kryptowaluty płaci się podatek?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry, od samego zakupu nie płaci się podatku, obowiązek podatkowy pojawi się dopiero w momencie sprzedaży. Pozdrawiamy!

  • @RaV600
    @RaV600 6 ปีที่แล้ว

    Wreszcie dobry odcinek, który przyjemnie się oglada.Bez "Pani yyyyy, eeeeee... "