Leczenie naturalne nekrozy wierzchołkowej pomidora

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ค. 2024
  • Czarna końcówka” pomidora nie jest chorobą, ale oznaką niedoboru wapnia, powodującą pojawienie się czarnych plam na dolnej części owoców. Hubert Fontaine wyjaśnia, jak sobie z tym radzić.
    Dlaczego pomidory stają się czarne?
    Zmiany te są wynikiem nekrozy wierzchołkowej, często nazywanej czarną końcówką. Jest to oznaka niedoboru wapnia u roślin. Może to być spowodowane brakiem równowagi w glebie, lecz jest to rzadkie. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest zbyt szybki wzrost pomidorów spowodowany nadmiernym nawożeniem i zbytnim podlewaniem roślin.
    Zapobieganie czarnej końcówce pomidora
    Jeśli pomidory uprawiane w szklarni lub pojemniku zaczynają mieć czarne plamy na dolnej części, jest to oznaka nekrozy wierzchołkowej, inaczej zwanej czarną końcówką pomidora. Plamy pojawiają się na zielonych, niedojrzałych pomidorach i stają się bardziej widoczne, gdy owoce dojrzewają.
    Zaobserwowano też, że zjawisko to rzadziej występuje u pomidorów uprawianych na zewnątrz i dotyczy głównie odmian podłużnych.
    Przyczyną czarnej końcówki jest nieregularne podlewanie: okres suszy zostaje zastąpiony przez nadmierną wilgotność. Nadmierne nawożenie i podlewanie mogą przyczyniać się do tego zjawiska.
    Leczenie
    Jedynym możliwym rozwiązaniem jest zapobieganie. Konieczne jest szybkie uzupełnienie niedoboru wapnia w glebie.
    Jak dostarczyć wapnia pomidorom?
    Należy ograniczyć dostarczanie podłoża, ściółkować wokół roślin i ograniczyć podlewanie. Aby zrównoważyć glebę, można dodać popiół drzewny. Skorupki jaj lub muszle ostryg umieszczone na dnie dołka sadzeniowego są również dobrym źródłem wapnia. Należy zauważyć, że odmiana pomidora Andine Cornue jest predisponowana do czarnej końcówki.
    Jaki jest najlepszy nawóz dla pomidorów?
    Można używać nawozu dolistnego lub podlewać rośliny sokiem lub gnojówką ze skrzypu, alg, pokrzywy czy paproci. Do dołków sadzeniowych można także dodawać liście pokrzywy, potas (organiczny lub roślinny), proszek z alg morskich lub proszek krwi. Gleba powinna być wzbogacona 1 kg kompostu na m2 i ściółkowana organiczną ściółką.
    Ściółkowanie gleby powinno odbywać się, gdy jest ona wilgotna, a nie sucha. W przeciwnym razie susza może utrzymywać się pod ściółką. Warstwa ściółki powinna mieć 10 cm (5 cm dla niedostatecznie wysuszonych ścięć trawy). Ściółka organiczna rozkłada się w sezonie, przekształcając się w próchnicę wzbogacającą glebę.
    Czy można jeść pomidory z czarnymi plamami?
    Chociaż wyglądają mniej apetycznie, uszkodzone owoce są jadalne po usunięciu czarnych części.

ความคิดเห็น •