Danica Tajčman, Nastja Mulej in učiteljice razmišljanja: Kako na slovenskih šolah učijo razmišljati

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 พ.ค. 2024
  • Danica Tajčman, mag. Nastja Mulej in učiteljice razmišljanja: Kako na slovenskih šolah učijo razmišljati (okrogla miza ob 3. Dnevu za razmišljanje)
    Kako lahko spremenimo življenje naših otrok in družbe na boljše?
    Tako, da jih naučimo razmišljati!
    V Sloveniji imamo več kot 600 pedagoških in strokovnih delavcev, ki so hkrati tudi Učitelji razmišljanja. Želeli pa bi si, da bi orodja tudi zares poučevali učence - da bi oni znali sami načrtovati, organizirati, se odločati, ustvarjati, sodelovati. Kajti le tako bi jih opolnomočili in pripravili na resnično življenje in bolj solidarno družbo.
    Zato Nastja Mulej, soustanoviteljica Pozitivne psihologije za boljše življenje, skupaj s sodelavko Danico Tajčman organizira Dan razmišljanja na slovenskih šolah. Dan - letos imamo kar cel mesec aktivnosti - ko učitelji na svojih šolah predstavljajo razmišljanje svojim učencem, svojim sodelavcem. Razmišljajo in se ob tem igrajo.
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 7

  • @bojanatancer1185
    @bojanatancer1185 หลายเดือนก่อน +2

    Hvala, draga Nastja, da še nisi pozabila moje disertacije - rezultatov, seveda!
    Veliko uspehov na vseh poteh razmišljanja!
    Lep pozdrav, Bojana

    • @danicatajcmanTKR
      @danicatajcmanTKR หลายเดือนก่อน

      Bojana, končno sem jo dobila v roke! Se veselim prebiranja in spoznavanja tvojih ugotovitev. :)

  • @tamaradraskovic5473
    @tamaradraskovic5473 หลายเดือนก่อน +2

    Pozdravljeni, mi lahko nekdo prosim razloži smisel te okrogle mize? Naslov je "KAKO na slovenskih šolah učijo razmišljati". Jaz v eni uri te debate nisem zasledila enega primera, ki bi vsaj malo razložil načine razmišljanja ... Prosim za obrazložitev.

    • @danicatajcmanTKR
      @danicatajcmanTKR หลายเดือนก่อน

      Draga Tamara, pozdrav tudi vam in hvala za komentar. 🙂
      Smisel okrogle mize je večplasten:
      1. ozaveščanje širše javnosti, da razmišljanje (kot predmet) obstaja in kakšne učinke ima na učence. Glede na izkušnje učiteljic, ki vodijo krožke in glede na doktorsko disertacijo so to ti namreč omembe vredni;
      2. spodbujanje že obstoječih učiteljev razmišljanja, ki trenutno niso aktivni na tem področju in ne vodijo krožka razmišljanja, da se opogumijo in tudi oni predenejo naučeno v svoje šole;
      3. ozaveščanje širše javnosti, da se v maju dogaja festival 3. Dan razmišljanja, ki je namenjen v prvi vrsti praznovanju življenja in dela dr. Edwarda de Bono in ustvarjanju skupnosti, kjer si učitelji razmišljanja delijo izkušnje in se s tem izboljšujejo, in nazadnje promocija razmišljanja kot veščine.
      Na okrogli mizi smo predstavile, kako učenje razmišljanja na šolah poteka in ne same vsebina krožkov - poteka preko Krožkov razmišljanja. Bežno smo predstavili orodje PNZ (pozitivno, negativno, zanimivo), ki je v naboru orodij programa CoRT 1 in se dotaknili zgoraj opisanih točk.
      Podroben opis dogodka si preberite tukaj: www.maratonpozitivnepsihologije.si/okrogla-miza-razmisljanje.html
      Če bi si želela bolje spoznati orodja razmišljanja, ki jih je de Bono ustvaril za šole, jih lahko spoznate v knjigi Naučite svojega otroka razmišljati. V knjigi je sicer niso popolnoma enaka orodja kot v CoRT-ih, ki jih učitelji učijo na šolah, a boste dobila jasen vpogled v to, kaj se otroci na Krožkih razmišljanja učijo.
      Knjigo si lahko naročite tukaj: www.nastjamulej.com/izdelek/cort-metoda-o-knjigi/
      Eno zmed orodij AMI (alternative, možnosti, izbire) sem zelo podrobno razdelala v "predavnici" (predavanje, ki je pravzaprav delavnica) Zaviralci kreativnosti in kako jih premagati in si jo lahko brezplačno pogledate tu: th-cam.com/video/175C_HklCpU/w-d-xo.html
      Če vas zanima še kaj, mi, prosim, pišite tukaj ali pa na mail info@danicatajcman.com.
      Danica Tajčman

    • @tamarabencina9101
      @tamarabencina9101 หลายเดือนก่อน

      Jaz te "večplastnosti" na okrogli mizi nisem opazila 🤔
      Hvala za povezave in "obrazložitev".

    • @danicatajcmanTKR
      @danicatajcmanTKR 28 วันที่ผ่านมา

      @@tamarabencina9101 hvala za povratno informacijo.🙂Imate mogoče kak predlog, kako bi lahko v prihodnje bilo boljše?

    • @tamaradraskovic5473
      @tamaradraskovic5473 24 วันที่ผ่านมา

      Vidim, da ne želite sprejeti mojega mnenja in konkretno odgovoriti na moje vprašanje.
      Śe enkrat sem si vzela eno uro časa in sem še enkrat pozorno poslušala pogovor.
      Ponovno sem prišla do istega spoznanja, da v eni uri ni bilo na enem samem primeru razloženo KAKO učite otroke razmšljati. Vse preveč je bilo besed "kako je TO super, the best ..." nič pa o tem, kaj TO je ...
      Če želite TO temo približati ljudem, jim je potrebno predstaviti KONKRETNE primere in ne podajat nekih kratic, ki jih samo bežno razložite in jih poznajo samo udeleženke okrogle mize.
      Vse bi bilo v redu, če ne bi bilo takega naslova okrogle mize in alinej v vabilu, kaj vse bomo izvedeli na okrogli mizi.
      Želim si, da bi bili ljudje bolj odprti, odkriti, se znali o različnih stvareh pogovarjati na način, da vsak pove svoje, na koncu pa poiskati skupno rešitev.
      Zato sem se tudi oglasila 🙂
      Lep pozdrav, Tamara