Grüll Tibor - A kereszténység kezdetei

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ต.ค. 2023
  • A Színes Századok legfrissebb adásában az ősegyházról beszélgettünk. A kereszténység kezdetei részben megismerhetőek az Apostolok Cselekedeteiből. Emellett viszont több olyan aspektus van, amely a Bibliából nem derül ki. Többek között ezen aspektusokról beszélgettünk Grüll Tibor ókortörténésszel, tanszékvezető egyetemi tanárral, az MTA doktorával, a Pécsi Tudományegyetem Ókortörténeti Tanszékének vezetőjével, a Szent Pál Akadémia tanárával. Keresztényüldözések, missziók és egyházi "élet", minden, ami érdekes lehet.
    Műsorvezető: Petrőcz Jordán
    Szerkesztő: Besztercei Márk, Nagy Jonatán Imre
    A Középkor és Koraújkor Klub Blog oldala:
    👉kozepkoreskoraujkorklub.blog.hu/
    A blog oldal email-címe:
    👉kozepkoreskoraujkorklub@gmail.com
    Facebook oldal:
    👉 / szinesszazadok
    Instagram oldal:
    👉 / szines_szazadok_
    A Hit Rádió You Tube csatornája: / @hitradiobudapest

ความคิดเห็น • 43

  • @gargyanpeter9431
    @gargyanpeter9431 6 หลายเดือนก่อน +2

    Nagyon szuper, érdekes előadás. Halgatom. Történelem földrajz szakos tanár szerettem volna arrais készültem . Műszaki dinasztiáta katrak nevelni belőlem Nem sikerült. Szívesen hanézem a posztokat videókat . Sok könyvem van otthhon történemi témában Teljes falat elfoglalna.

    • @andrastoth6311
      @andrastoth6311 4 หลายเดือนก่อน +5

      Szerencse, hogy nem magyar nyelv és irodalom tanár szeretett volna lenni.

  • @VeronikaVannaineSzoboszl-il2qw
    @VeronikaVannaineSzoboszl-il2qw 5 หลายเดือนก่อน +2

    Köszönöm az előadást. Rengeteg információt kaptam, amit eddig nem tudtam.Nagyon örülök, amikor igazi tudományos ismeretterjesztést hallgathatok. Szomorú, hogy a tényeket és a tudományt manapság mindenki megkerdőjelezheti. Aki ezt teszi, nem olvasott, kutatott, és tanult rengeteget, mint egy téma szakértője .

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok  5 หลายเดือนก่อน +1

      Köszönjük a visszajelzést, örülünk, hogy új információkkal gazdagodott. 🙂

  • @9zfj
    @9zfj 6 หลายเดือนก่อน +2

    Hányadik századtól kezdtek el nagyobb templomokat építeni? Onnantól kezdve lett egyre vagyonosabb .

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok  6 หลายเดือนก่อน +1

      A III. századból már van egy-két templomszerű építmény, amkt valószínűleg már ezen célra építettek - legalább részben - eleve (pl. Dura Europos). De nagyobb templomok csak a IV. századtól épülnek, nem csak azért, mert a kereszténység egyre befolyásosabb, hanem mert 313-tól kezdve religio licita, azaz bevett vallás, ergo joga lesz templomot építeni, addig igazából nem volt.

  • @patronpatron
    @patronpatron 6 หลายเดือนก่อน +1

    Nem véletlen, hogy a brit tudósok közé publikál az előadó.

    • @zsuzsakiss9042
      @zsuzsakiss9042 4 หลายเดือนก่อน

      A brit tudósok - az már lejáratott lemez , inkább vicc 🤣🤣🤣🤣

  • @erzsebetkovacs3541
    @erzsebetkovacs3541 5 หลายเดือนก่อน +1

    Mit jelent az hogy feny vallásu tesseg megmagyarázni !!?

    • @szeretettgyermek
      @szeretettgyermek 5 หลายเดือนก่อน +2

      Egyfajta bálványimádás...
      Az a hit, amely nem vallja meg a Szentháromságot, vagyis a háromszemelyű egy Istent, azzal ne tessék foglalkozni, mert abból a tévelygésből még mindig meg kell térni.

    • @mariannatoth7183
      @mariannatoth7183 5 หลายเดือนก่อน +1

      A szentháromság atya anya fiú! A fényvallás ősi vallás a fény győzelme a sötét felett amit a kerecsen sólyom hoz el a téli napforduló ünnepén amit a zsidókeresztények karácsonnyá kereszteltek hogy jobban bele eggyezzenek az emberek a hamis vallásba.

    • @zsuzsakiss9042
      @zsuzsakiss9042 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@mariannatoth7183😊😊😊😊😊😊

  • @54321qwertzu
    @54321qwertzu 4 หลายเดือนก่อน

    Mintha mise történt volna

  • @meszigeri1
    @meszigeri1 6 หลายเดือนก่อน

    Te jó ég.
    A Jézus után nem zsidók és keresztények vannak, hanem zsidók és krisztiánok. Ami a semita + Jézus.
    A kereszténység pedig Jafetita + Jézus.
    Óriási különbség.
    Innen gondolja mindenki végig
    Mi az, hogy antiszemitizmus? Az első századtól, egészen napjainkig. Vagy még sokkal korábbig

  • @lorincszabo2452
    @lorincszabo2452 4 หลายเดือนก่อน

    A Jelenések könyve nem egyedülálló mű. Az ókori héber és az ókeresztény apokaliptikus irodalmi műfaj jellegzetes alkotása. Az ókorban számos hasonló stílusú, rövidebb-hosszabb írásmű született, melyek vagy önállóan, vagy egy nagyobb mű részeként váltak ismertté. A műfaj jellemzője, hogy az Isten akaratában elrejtett titkokat, leginkább a jövendőt tárja fel. Az apokalipszist mint irodalmi formát az i. e. 3-1. sz. palesztinai politikai és társadalmi válságai hívták létre. A kor súlyos kérdéseiben harcosan, de eszkatológikus szemlélettel foglaltak állást. Homályos, burkolt kifejezéseiknek ez a magyarázata.
    A korai zsidó apokaliptika egy része - a prófétai látomások részleteiként - bekerült a kánonba is: Ézsaiás, Ezékiel, Jóel, Dániel könyve. Többsége azonban a pszeudepigrafikus[16] irodalom körébe tartozik (Ábrahám apokalipszise, Barukh apokalipszise, Ezra 4. könyve, Ezra apokalipszise, Ezra látomása, Hénokh könyve, Illés apokalipszise, Mózes égbe ragadtatása, A tizenkét ősatya testamentuma, Ádám és Éva élete, Jubileumok könyve). A héber apokaliptika következetesen hirdette a monoteizmust, ezzel a zsidóság megmaradásának fontos eszközévé vált.
    E művek egy részét később keresztény szellemben átdolgozták. Ezek annyiban különböznek a héber apokalipszisektől, hogy Jézust mint az Isten fiát és megváltót állítják az események középpontjába. A keresztény apokalipszisek közül a kánonba csak egy került, a Jelenések könyve, amely azonban nem egy korábbi apokalipszis átdolgozása, hanem a szerző önálló alkotása, ám sokat merít a régi írások képeiből. A Jelenéseken kívül több apokalipszis a korai egyházban nagy tekintélyt élvezett (Hermasz pásztora, Péter apokalipszise), s számos más irat is a műfaj nagy népszerűségéről tanúskodik (Ezra 5. és 6. könyve, Jesaia égbe emelkedése, Pál apokalipszise, Tamás apokalipszise). János neve alatt három apokrif apokalipszis is fennmaradt. Két kései mű Mária nevét viseli (Mária apokalipszisei). Az apokalipszisek keletkezésük korában, majd egészen az i. sz. 5. századig igen népszerű, olvasott alkotások voltak. Elterjedtségüket számos fordítás is tanúsítja. A kánon megszilárdulásával és a dogmatika kialakulásával párhuzamosan azonban az egyház pusztítani kezdte szövegük példányait, s ezért legtöbbjük csak a fordításokból rekonstruálható. A zsidó apokalipszisek ugyanúgy az eretnek tanokat üldöző hivatalos vallás áldozataivá váltak; eredeti szövegében közülük ma egy sem ismer

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok  4 หลายเดือนก่อน +3

      Most tényleg bemásolta ide a "Jelenések könyve" Wikipédia-szócikk egy részletét? Hát, Ön tudja.... 🤣 Kérem akkor legalább legközelebb törölje a szövegközi hivatkozásokat (" azonban a pszeudepigrafikus[16] irodalom"), úgy nem fog elsőre feltűnni nekem sem, csak másodszorra...
      Pedig hirtelen megörültem, hogy valaki írt valami értelmes, hosszabb kommentet, hát, aztán mi fogadott ehelyett..., kérem ne vegye rossz néven, de ennyi hülye kommentet már csak enyhe gúnnyal lehet elviselni egy ilyen fárasztó nap után...
      Meglepettséggel vegyített üdvözlettel,
      Besztercei Márk

  • @fahunfy
    @fahunfy 3 หลายเดือนก่อน

    És mennyire bízhatunk meg az egyházi hagyományban az apostolok misszionáriusi tevékenységét illetően?

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok  3 หลายเดือนก่อน

      Hát, vannak forrásaink, amelyek az ilyen térítésekről beszámolnak, például Caesareai Euszebiosz Egyháztörténete vagy a különféle apostolokról íródott akták, de természetesen a hitelesség nem egy könnyen eldönthető kérdés. Különösebb okot nem látok arra, hogy például János és Péter apostolok kis-ázsiai misszióit kétségbe vonjuk, vagy akár a Parthia vagy Egyiptom felé irányuló térítéseket. Máté etiópiai útja, vagy Tamás indiai térítése már egy másik kérdés, ahogy szerintem idősebb Jakab apostol hispániai kitérője is ide sorolható, ezeket már véleményem szerint éppen kétségbe lehet vonni, de mivel kevés a forrás, éppen azt is meg lehet fontolni, hogy esetleg van benne valami (de ezeknél valószínűbb, hogy ezek az utólag megalkotott hagyomány részei). Konkrétumot nem tudunk mondani sajnos..., annyi azonban biztos, hogy a kereszténység gyorsan terjedt, ha az apostolok vitték el Indiába és Etiópiába vagy Hispániába a kereszténységet, vagy más keresztények.
      Tudom, nem tudtam sok konkrétummal szolgálni, de a véleményem nagyjából röviden ez a kérdésről, érdekes és elgondolkodtató téma.
      Üdvözlettel,
      Besztercei Márk, a Triumvirátus csapat tagja

    • @fahunfy
      @fahunfy 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@szinesszazadok Köszönöm az alapos választ. Hasonló a véleményünk erről a témáról. A kereszténység valóban gyorsan terjedt, de azért ilyen távoli területekre , a birodalom peremvidékére, vagy azon is túlra már valószínűleg csak az apostolok halála után jutott el, tehát a Kr. u. II. században. Pál apostolnak köszönhetően a Jézus kereszthalála utáni 2-3 évtizedben már gyülekezetek alakultak birodalom szerte ( mégis úgy tűnik, hogy inkább a kulturális élet főbb központjaiban, tehát Rómában, a görögországi és Kis Ázsia-i nagyvárosokban) de hát őt ezért is nevezték a nemzetek apostolának. Azoknak az apostoloknak a misszionáriusi munkájáról, amelyekről a Cselekedetek könyve nem tesz említést, szerintem az egyházi hagyomány túlságosan heroizáló képet fest.
      Tisztelettel
      Filep Attila, az egyháztörténet és a kereszténység kialakulása iránt hobbiszinten érdeklődő lelkes amatőr 😀

  • @lorincszabo2452
    @lorincszabo2452 6 หลายเดือนก่อน +2

    Ha jól tudom a felesége vagy a lánya / mindegy a neve szintén Grüll / most fordítja le a Bibliát. Sajnos nem keresik az Igaz Jézust.

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok  6 หลายเดือนก่อน +6

      Nem ő fordítja egyedül, hanem egy teljes csapat a Szent Pál Akadémián, olyan neves kutatókkal együtt, mint Rugási Gyula vagy maga Grüll Tibor, a fordítók kiválóan tudnak többek között héberül és görögül, sokuknak már egy teljes életmű van a háta mögött. Ez nem fitymálható le annyival, hogy „sajnos nem keresik az igaz Jézust“, ez annál sokkal komolyabb munka.

    • @zsuzsakiss9042
      @zsuzsakiss9042 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@szinesszazadokha jól tudom a legtöbb " biblia" alapjául szolgáló dokument ógörög nyelven került elő nem héberül . Maga Jézus arámi nyelvet és óhébert beszélt - így tudom .

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok  4 หลายเดือนก่อน +2

      @@zsuzsakiss9042 Az Újszövetséget koiné görög nyelven írták (döntően, most hogy Máté evangéliuma eredetileg héber nyelven íródott-e, vita tárgyát képezi a kutatásban), az Ószövetség pedig héber és arámi nyelvű.

    • @zsuzsakiss9042
      @zsuzsakiss9042 4 หลายเดือนก่อน

      @@szinesszazadok nem a leglényegesebb Máte evangéliuma , mert nem ő volt pl Jézus kortársa . Bár elég sokára kapott írásos formát bármelyik evangélium is , vagy 50 - 100 évvel Jézus kora után - így addigra már jószerével úgy alakultak mint a pletyka ( szájról - szájra , mire a falu egyik végétől a másikra ér , jó ha csak lapostetőből lesz lapotetű és lehet még durvább is ) 🤨🤨🤨🤔🤔🫣🫣

  • @lorincszabo2452
    @lorincszabo2452 6 หลายเดือนก่อน +11

    Jézus nem is akart templomokat. Fény vallású volt. Galileai Betlehemben született. Amely a Pártus birodalom Adiabenei királysága volt. Miért vagyok biztos benne? - mert a Bibliai helyén nem találták Betlehemet és egy Bet - Lomon nevezetű helységet átneveztek Betlehemnek így van most kettő. Bibliai helye szerint Hierosolyma /ma Jeruzsálem a neve / mellett található / közel / így meghamisították a születési helyét is. Tehát a a Pártus Birodalom Adiabenei Királyságában született.nem lehetett zsidó. Miért nem beszélünk arról, hogy mit mondtak a zsidók Jézusról és Máriáról ? Mert azt tudjuk Jézus, hogyan vélekedett róluk.

    • @norbertnagy8493
      @norbertnagy8493 4 หลายเดือนก่อน

      Ezek a pártusos retardáltak mindenhol ott vannak? 😅

    • @laszlonagy9128
      @laszlonagy9128 4 หลายเดือนก่อน

      És képzeld még a neve sem Jézus volt.
      A Megváltó Messiás Yahusha HaMashiach. A Jelenések 13;18-ban a 666- Jézus .
      ÁÁÁ ezt senki nem hiszi el .
      Küldök egy linket ahol bizonyítást nyer amit írtam.
      th-cam.com/video/Z5DD4dLXtmA/w-d-xo.htmlsi=qyG0dS5swzMfgSXx
      Ja, a pártus történet sem igaz, becsaptak vele.

    • @lorincszabo2452
      @lorincszabo2452 4 หลายเดือนก่อน

      @@laszlonagy9128 Jelenések könyve kb. K.u. 60 - 70. született. Jézus eredeti Apostolaiból már egy sem élt. A csavar ott van, hogy ugyan azon a néven új zsidó Apostolok írásai jelentek meg. Pál akit Saulnak hívtak és zsidó Rabbi volt stb. Nagy kár, hogy a Jelenések könyvét Kanonizálták, mert az egy rémálom. Szórakoztató, de nincs valóság alapja. Szerintem az időben amikor a zsidók közül sokan áttértek a keresztény hitre, veszélyt jelentettek a zsidóság számára így érthető a szándék ami vezérelte az írót. Hasmoneus ház hatalmas történelem hamisítását / zsidóság ősiségét és tetteit / folytató Josephus Flavius aki maga is zsidó volt egy idealizált világot és nagy tettekre született népet álmodott, nagy részben mások pld. Berossos munkáit vagy a Sumer mítoszokat írta át mintha a zsidó történelem része lenne. Így harcoltak népük fennmaradásáért.

    • @laszlonagy9128
      @laszlonagy9128 4 หลายเดือนก่อน +3

      @@lorincszabo2452
      Sok a zagyva amit írsz.
      Egy kérdést tennék fel neked.
      Van - e személyes kapcsolatod a Teremtővel ?

    • @lorincszabo2452
      @lorincszabo2452 4 หลายเดือนก่อน

      @@laszlonagy9128 Ami neked zagyvaság az az igazság. Akinek van személyes kapcsolata a Teremtővel az skizofrén.

  • @lorincszabo2452
    @lorincszabo2452 6 หลายเดือนก่อน +1

    Pál aki Saul Pál és zsidó rabbi. Apostolok akik legalább kétszer születtek ugyan azon a néven a földön. Tehát nem voltak korban és térben Jézussal egy időben. Az első 11 Apostol mártírhalált haltak. Kettő a zsidók áldozata lett,illetve szkíták ölték meg.egy viszont nem erőszakos halállal halt.

    • @eugenlucky2588
      @eugenlucky2588 6 หลายเดือนก่อน +2

      Tudtommal Janos "meguszta" es Pathmos szigeten elt kozel 100 eves korig (lasd Hamvas Bela)

    • @lorincszabo2452
      @lorincszabo2452 6 หลายเดือนก่อน +1

      @@eugenlucky2588 Jánosnak levágták a fejét / nem is találják /. A helytartó lánya kérésére. Melyik Jánosra gondoltál, mert ez a Keresztelő életének szomorú vége.

    • @eugenlucky2588
      @eugenlucky2588 6 หลายเดือนก่อน

      Keresztelo Janos,nem apostol!
      Termeszetesen az Evangelistara(Jezus kedvencere gondoltam)@@lorincszabo2452

    • @bhlau
      @bhlau 6 หลายเดือนก่อน +3

      Ha nem akarsz tovább tévelyegni akkor előveszed a Máté, Márk, Lukács, János evangéliumokat és az Apostolok cselekedeteit és mindent ami ezekkel ellentmond kidobsz az életedből, ismereteid közül. Ha nem ezt teszed akkor a te Jézusod nem a Biblia Jézusa lesz és a te vallásod nem a Bibliai hiten fog alapulni.