Najlepsze tłuszcze do smażenia. Pan dietetyk z Facebooka zarzuca mi niewiedzę. Odpowiadam!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 279

  • @podmikroskopem
    @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +78

    Pragnę w tym miejscu odnieść się do odpowiedzi Pana „dietetyka z Facebooka” na ten film.
    Przede wszystkim kwestia kasowania komentarzy. Wszystkie komentarze są przesyłane automatycznie do sprawdzenia i dopóki ich nie zatwierdzę, pozostają ukryte. Komentarze zawierające linki i słowa uznawane za wulgarne trafiają do spamu, którego nawet nie sprawdzam. Znaczna ich część była obraźliwa w stosunku do Pana „dietetyka z Facebooka”. Dzięki temu zapobiegam sytuacji, która panuje na fejsbukowym podwórku, gdzie większość komentarzy to argumentum ad personam, obrażających oponenta. Warto w tym miejscu dodać, że takie komentarze odnoszą skutek odmienny od zamierzonego, ponieważ w ostatnim dniu zyskałem dużo nowych subskrybentów, którzy zadeklarowali, że będą moimi stałymi widzami. Za to osoby posługujące się komentarzami wymierzonymi w osobę, są źle odbierane. Ale to tylko teoria.
    Odpowiadając na wątpliwości Pana „dietetyka z Facebooka”, który nie potrafi przyznać się do błędu, tłumacząc jednocześnie wszystko jak dziecku, wyjaśniam:
    Ad. 1 Zarzut ignorowania badania z 2016 r. jest chybiony. Odniosłem się do niego w filmie i wcale nie było to najnowsze badanie, tylko przegląd piśmiennictwa, powołujący się na pracę doświadczalną z 2004 r. Zatem badanie de facto nie było z 2016 r, ale z 2004 r. Czyniąc zadość oczekiwaniom Pana dietetyka, powołałem się na nowsze badania, z 2018 r. (literatura pod filmem), które przedstawiają jeszcze inne wnioski. Wartość merytoryczna i tych artykułów jest na podobnym poziomie.
    Ad. 2 Toksykologia opiera się na badaniach na zwierzętach. Jednak nauka nie opiera się na jednym badaniu, tym bardziej na jednej, wybranej grupie zwierząt. DL50, DT, etc. są różne dla różnych gatunków (czasami różnice te są wręcz nieporównywalne). Wnioski wyciągnięte na podstawie jednego badania są zero-jedynkowe. Do jak błędnych wniosków może doprowadzić takie postępowanie pokazało chociażby doświadczenie na szczurach Seraliniego w kwestii dotyczącej badania szkodliwości GMO, którego wyniki również w prosty sposób próbowano odnieść do człowieka. Wiadomo, że część oksyfitosteroli może być utleniona in vivo przez enzym - hydrolazę epoksydową w jelitach, tworząc związki o zupełnie innych właściwościach jeszcze przed ich wchłonięciem do krwiobiegu. Nie wiadomo, jaka jest aktywność tego enzymu u szczurów, można przypuszczać, że inna niż u człowieka, a od tego zależy działanie utlenionych pochodnych fitosteroli na organizm.
    Ad. 3 Procedura dotyczyła tylko danego badania. Nie jest to procedura ogólnie obowiązująca, w zakresie dotyczącym czasu obserwacji. Tak samo wyboru gatunku czy rasy zwierzęcia (np. szczury modelowe Wistar). Jedno badanie nie może być podstawą do wyciągania ostatecznych wniosków. Nie można pomijać doniesień wskazujących na szkodliwość tych związków (literatura pod filmem), a przynajmniej te doniesienia nie pozwalają na stwierdzenie, że utlenione fitosterole nie są szkodliwe dla zdrowia. Tym bardziej, że 7-keto-sitosterol i 7-ketocampesterol były składnikami blaszki miażdżycowej, a jeżeli przyjąć, że są reaktywnymi związkami tlenu, to wnioski nasuwają się same - uszkadzają śródbłonek naczyń, czyli mogą prowadzić do miażdżycy.
    Ad. 4 Nie o to chodzi. Na podstawie budowy cząsteczki można bardzo dokładnie przewidzieć reakcje chemiczne, w tym w warunkach in vivo. A wiadomo, że epoksydy są reaktywne. Na przykład na podstawie analizy chemicznej struktury kwasu nadchlorowego czy ozonu, można wnioskować, że będzie działał szkodliwe na człowieka, mimo braku lub niewielu badań biomedycznych. I nie musi Pan pytać się nauczycielki od chemii. Jeżeli Pan czegoś nie będzie wiedział, wystarczy, że zapyta się mnie:) Z chęcią udzielę Panu stosownych korepetycji.
    Ad. 5 Mogą też działać promiażdżycowo i prozapanie (literatura pod filmem). W przypadku takich nierozstrzygających danych, zawsze radzi się zachować ostrożność i mieć na uwadze przede wszystkim szkodliwy wpływ, dopóki dalsze badania tego nie wyjaśnią.
    Ad. 6 Za to brak jakiejkolwiek wzmianki o potencjalnie szkodliwym wpływie ox fitosteroli przy omawianiu tłuszczy używanych do smażenia, bogatych w fitosterole, takich jak olej rzepakowy, a dostrzeganie tylko szkodliwego wpływu ox cholesterolu w tłuszczach zwierzęcych, może być również potraktowane jako celowe i ideologiczne (publication bias). Nasuwa się od razu pytanie: „Czy jest Pan weganinem”? Kwestia polecania tłuszczu, w przypadku mojego komentarza, który Pan zacytował, dotyczy tylko smażenia. Co innego polecać tłuszcz do smażenia, a co innego w tłuszcz do spożywania na surowo. Tutaj było pytanie o smażenie i pytanie nie sprowadza się do kwestii „Jaki tłuszcz będzie najzdrowszy”, tylko „Jaki tłuszcz będzie najmniej szkodliwy po obróbce termicznej. Tak na dobrą sprawę, jeżeli ktoś się boi miażdżycy, to w ogóle nie powinien smażyć, a nie zastanawiać się, jaki wybrać tłuszcz. Tutaj nie rozchodzi się tylko o fitosterole, ale także o kwasy omega-3,6,9 w olejach roślinnych i tlenki oraz reaktywne związki tlenu (ROS), które z nich powstają po smażeniu.
    Pan też podaje jako fakt, że fotosterole nie szkodzą, a niektóre badania mówią co innego - patrz Ad. 3.
    Ad. 7 Patrz literatura pod filmem. Nawet 60% fitosteroli może się rozkładać. 1% może być wykrywanych metodami HPLC i GC jako ox-fitosterole, ale co z pozostałymi 59%? W przyrodzie nic nie ginie. Powstają inne związki, których nie rozdzielono i nie oznaczono, dalsze produkty rozkładu, które pod względem chemicznym nie są już ox-fitosterolami, ale już innymi reaktywnymi związkami (na przykład pochodnymi diolami i triolami). Część z nich może być bardziej reaktywna niż wyjściowy produkt (mówiłem o tym w filmie przy okazji hydrolazy epoksydowej).
    Ad. 8 Tutaj Pan „dietetyk z Facebooka” popełnił niezły cherry picking, który mi zarzuca. A co z olejem rzepakowym, który również poleca Pan zamiast masła? Tam fitosteroli jest trochę więcej niż w oliwie z oliwek. O ile więcej? Ups... 3-4x (!).
    Ad. 9 Tutaj Pan „dietetyk z Facebooka” próbuje mi wmówić, że naiwnie uważam, iż niekorzystne zmiany zachodzą tylko przy smażeniu na olejach roślinnych, mimo że cały czas powtarzam coś innego.
    Nie będę też już odnosił się do kolejnej odpowiedzi tego Pana (o ile się w ogóle pojawi), ponieważ nie mam na to czasu. Przygotowuję się do kolejnych filmów, na inne tematy, które będą jak zwykle przedstawione rzetelnie, merytorycznie i profesjonalnie, czego oczekują ode mnie widzowie. Ponadto dochodzi do tego moja aktywność aktywność zawodowa. Zatem kończę tę dyskusję.

    • @panpiatek8447
      @panpiatek8447 5 ปีที่แล้ว +10

      Pod Mikroskopem nie potrzebnie wchodzi pan w dyskusje z takimi ludźmi szkoda czasu ;) niech pan nie słucha i robi swoje . Pozdrawiam ;)

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +21

      Oczywiście, jak w komentarzu, na żadne ich zarzuty i pytania już więcej nie odpowiem. Szkoda mi czasu na dyskusję z hejterami. Będę robił swoje i dziękuję:)

    • @PomaranczaPoczestujSie
      @PomaranczaPoczestujSie 5 ปีที่แล้ว +4

      pieknie zmasakrowany pan dietetyk xD

    • @przemyslawkolodziej3847
      @przemyslawkolodziej3847 3 หลายเดือนก่อน

      Fajnie, że Pan odpowiada pod tym filmem. Z całej dyskusji mam jednak mieszane odczucia. Jeżeli w filmie mówi Pan prawdę to Damian musiał stosować ad personam (no trochę wstyd w takich dyskusjach).
      Nie mogę tego stwierdzić, bo niestety nie mam tu nigdzie linku do pierwszego komentarza Damiana Parola

  • @rafasujewicz2604
    @rafasujewicz2604 5 ปีที่แล้ว +20

    Gdyby kłótnie polityczne były wyjaśnianie na podobnym poziomie, to mieli byśmy w końcu porządek.

  • @bartekszczepaniak9751
    @bartekszczepaniak9751 5 ปีที่แล้ว +215

    Chcę się podzielić jedną obserwacją. Dziś rano przeczytałem odpowiedź dietetyka z Facebooka, a teraz obejrzałem cały ten film. Nie znam się na chemii czy biologii, choć sporo czytałem na temat diety w Internecie. Dlatego merytorycznie nie mam pojęcia, co utlenia się do czego i jakie reakcje chemiczne są dobre, a które nie. Jedno co rzuciło mi się w oczy, to u pana dietetyka z Facebooka jest kilka razy ad personam ze 'śmiesznymi' docinkami, a w tym filmie - pomimo kilku szans - nie dopatrzyłem się żadnej. Chłodna, merytoryczna odpowiedź. Wnioski wyciągnę sobie sam. Pozdrawiam.

    • @studyswitzerland3375
      @studyswitzerland3375 5 ปีที่แล้ว +14

      Bartek Szczepaniak po braku „docinków” poznaje się klasę „przeciwnika”

    • @mmc5005
      @mmc5005 5 ปีที่แล้ว +6

      Jestem chemikiem i powiem tylko jedno pa Patryk zna chemie organiczna.

  • @TheRajsza
    @TheRajsza 5 ปีที่แล้ว +50

    Mam wrażenie jakby temat "na jakim tłuszczu smażyć" zmywal mi sen z powiek od lat. Prosta informacja, że smażenie zawsze jest zle jest dla mnie odnalezionym kociolkiem na końcu tęczy. Dla prostego pragmatyka jak to jest informacja game changer. Dziękuję, serio

    • @Jon-np3tq
      @Jon-np3tq 5 ปีที่แล้ว +2

      Ja wcale nie smaże od wielu wielu lat, gotuje sobie wszystko na parze smak rewelacja, po co smażyć 🍳

  • @aleksanderzabielny5544
    @aleksanderzabielny5544 5 ปีที่แล้ว +3

    Niesamowity człowiek. Dziękuję za świetną dawkę wiedzy. Powodzenia przy pracy w kolejnych filmach.

  • @dangaw6392
    @dangaw6392 5 ปีที่แล้ว +43

    Kulturalnie,merytorycznie, z poczuciem humoru:) no i tekst o słabej pamięci... Patryku ogromny szacunek. Pozdrawiam:)

  • @jacenty4394
    @jacenty4394 5 ปีที่แล้ว +6

    Patryku dla takich filmików oglądam Twój kanal na YT.Merytorycznie i fachowo w oparciu o wiedze ..a nie przypuszczenia czy domysly.Dziekuje za filmik👍

  • @dekarz1977
    @dekarz1977 5 ปีที่แล้ว +7

    Hahaha jak ja cię kocham za te końcowe płęty jesteś zarombisty tak trzymaj kogoś innego bym od razu przełączył na inny kanał ale nie Ciebie ty masz charyzmę dzięki za włożoną pracę i wiedzę którą się dzielisz

    • @dekarz1977
      @dekarz1977 5 ปีที่แล้ว

      Acz kolwiek mam pytanko dużo w roku griluję mieska na grilu czy to jest lepsze od smazenia na patelce czy to samo?

  • @e-w-a4943
    @e-w-a4943 5 ปีที่แล้ว +103

    No ja to bym chciała mieć tak kiepską pamięć :)

  • @Damienxx
    @Damienxx 5 ปีที่แล้ว +24

    Oprócz niesamowitej wiedzy, na korzyść Patryka przemawia wiarygodność. Niczego nie sprzedaje, nie świadczy usług dla odbiorców swoich treści, nie namawia do wsparcia, nagrywa filmiki bez współprac komercyjnych, pomaga ludziom prywatnie, a jak wejdziecie w opis kanału, na dole jest napisane cyt.: "DOBROWOLNE darowizny na rozwój kanału". Szacuneczek dla tego pana.

    • @zabaziomalka
      @zabaziomalka 5 ปีที่แล้ว +2

      Jest wart ostatniej złotówki która leży na koncie :)

  • @kamillaolesen4627
    @kamillaolesen4627 5 ปีที่แล้ว +134

    ...😊... Patryku , dla mnie , jest pan jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy medycznej na TH-cam ... " dietetyk " z face book , może panu co najwyżej wyczyścić okular od mikroskopu ... pozdrawiam serdecznie ...

    • @adorinadorin
      @adorinadorin 5 ปีที่แล้ว +8

      Niech nie dotyka bo podrapie ;)

  • @SarnaDzikaJakKuna
    @SarnaDzikaJakKuna 5 ปีที่แล้ว +3

    Kiepska pamięć? Proszę Pana... Pan jesteś geniuszem... Więcej filmów proszę na każdy temat jaki panu do głowy przyjdzie. Mówi Pan od rzeczy, w ciekawy sposób. Mam 21 lat, zawsze miałem "gdzieś" co i jak jem, w po pana wypowiedzi rzucam smażone jedzenie i biorę się za inne Pana filmy, bo zawsze mnie interesowały tematy z chemią, ale po lekcjach z gimnazjum, które były nudne i opowiadane w sposób bardzo nudny miałem opory przed tą dziedziną nauki. Pozdrawiam, oby tak dalej i więcej filmów.

  • @L0gin951
    @L0gin951 5 ปีที่แล้ว +50

    Już wiemy, że Patryk nie smaży. Jeszcze kilka filmów i odkryjemy sekret jego diety!

  • @Jacek..
    @Jacek.. 5 ปีที่แล้ว +24

    Lubię tego rodzaju dowcipy: "Mam słabą pamięć, więc mam tutaj ściągawkę" :)

    • @krystynaszustakiewicz1357
      @krystynaszustakiewicz1357 4 ปีที่แล้ว

      Ma słabą pamięć, bo nie je jajek, które mają lecytynę wpływająca na pamięć korzystnie. Przecież kupił parówki.

  • @SelfySelf
    @SelfySelf 5 ปีที่แล้ว +7

    Chyba się zakocham. Pana wiedza jest tak imponująca!!!

    • @materiastaa3534
      @materiastaa3534 4 ปีที่แล้ว

      Jest żonaty ☝️ Anetka jest SUPER🤷‍♀️

  • @benabena2472
    @benabena2472 5 ปีที่แล้ว +2

    Patryk jesteś super 😀super poczucie humoru. Pozdrawiam

  • @robercik6634
    @robercik6634 5 ปีที่แล้ว +38

    Brawo Panie Patryku za profesjonalną odpowiedź i wielokierunkowe spojrzenie na sprawę, nie pozostawił Pan żadnych wątpliwości co do swojej słuszności. I do tego w "starym stylu" bez żartów.

  • @kumorek81
    @kumorek81 5 ปีที่แล้ว +2

    Słucham i nic z tego nie rozumiem ale jestem pod dużym wrażeniem tego człowieka.

  • @michalkowalski4010
    @michalkowalski4010 5 ปีที่แล้ว +67

    Patryk nie do zagięcia,jak zwykle wysoki poziom

  • @Em-ne9lb
    @Em-ne9lb 5 ปีที่แล้ว +11

    Uwielbiam Cię oglądać.

  • @kolecki2
    @kolecki2 5 ปีที่แล้ว +12

    Oby tak dalej. Pozdrawiam

  • @jolantawojnowska8137
    @jolantawojnowska8137 5 ปีที่แล้ว +1

    Super
    ....właściwie nie żyję już, kocham Pana czytać!

  • @DjGizU
    @DjGizU 5 ปีที่แล้ว +19

    Powiedz coś o swojej diecie

  • @shebear7754
    @shebear7754 5 ปีที่แล้ว +15

    Super robota :) nie przejmuj się trollami dietetycznymi !

  • @andrzejw3182
    @andrzejw3182 5 ปีที่แล้ว +3

    Może teraz odcinek-czego unikać w diecie,a co należałoby szczególnie spożywać i w jakiej formie :)

  • @karroll84
    @karroll84 3 ปีที่แล้ว

    To jaki wniosek w końcu? Jaka obróbka termiczna jest najlepsza? Gotowanie mięsa czy pieczenie w piekarniku?

  • @stanst9013
    @stanst9013 4 ปีที่แล้ว +1

    Świetne argumenty, to tak jak badania na myszach wykazały że myszy z niedoborem kalorii żyją dłużej. Założyli ze ludzie też, potem wyszło ze na ludziach efektu nie ma..

  • @karolkaminski6613
    @karolkaminski6613 5 ปีที่แล้ว +3

    Patryk na propsie jak zawsze💪

  • @lucius10
    @lucius10 5 ปีที่แล้ว +2

    KAŻDE SMAŻENIE jest zawsze i bezwzględnie szkodliwe i ktokolwiek może powinien zrezygnować lub się powstrzymywać przed takim jedzeniem.

  • @suchyy83
    @suchyy83 5 ปีที่แล้ว +2

    Jak zwykle podane w sposób przyswajalny dla zwykłych "zjadaczy chleba"... Propsy Patryku

  • @RavennaMens
    @RavennaMens 5 ปีที่แล้ว +1

    Mówi się cały czas o smażeniu, ale co np z pieczeniem? Nastawiamy piekarnik na 200 stopni celcjusza i co w związku z tym? Nic się nie stanie z tymi tłuszczami? Bez znaczenia już, czy nasyconymi, czy nienasyconymi?

  • @bozenadyba6459
    @bozenadyba6459 5 ปีที่แล้ว +4

    Jest Pan Wielki.

  • @magic1436
    @magic1436 5 ปีที่แล้ว +10

    czyli Patryk wytłumaczył Panu Dietetykowi to co on nie do konca zrozumiał:))

  • @lukaszkub1965
    @lukaszkub1965 5 ปีที่แล้ว

    Nie wiem po co ale zacząłem oglądać wszystko co mówi nasz Patryk ze złą pamięcią;) super

  • @95lukififa95
    @95lukififa95 5 ปีที่แล้ว +2

    Jak jakiś film mnie nie interesuje; wchodzę robię wyświetlenie, łapka w górę oraz przewijam na koniec na sarkazm tym charakterystycznym tonem głosu.

  • @AvangardaVVV
    @AvangardaVVV 5 ปีที่แล้ว +9

    "Bo już dawno by tacy studenci, co prowadzą życie studenckie... chybaby już umarli". :D

  • @rrss8738
    @rrss8738 4 ปีที่แล้ว

    Cześć. A co z olejami w sprayu, co o nich sądzisz? Na patelni tworzy się mikropowłoka, a smażone mięso nie topi się w tłuszczu.

  • @darekbalsen9098
    @darekbalsen9098 5 ปีที่แล้ว +3

    Panie Patryku, czy w którymś z filmów porusza Pan temat flawonoidów?

  • @kaskaderka2170
    @kaskaderka2170 5 ปีที่แล้ว +13

    Kurcze zapomniałam że Pan istnieje 😂 Miło znowu usłyszeć głos rozsądku 💚

  • @piotrzet4804
    @piotrzet4804 5 ปีที่แล้ว +3

    panie (tak z małej litery) dietetyk z fb, trzeba się było uczyć kiedy była pora na to a tym czasem na korepetycje do Pana Patryka.
    Brawo Patryk, wielki szacunek za wiedzę.

  • @grzegorzkudelski6983
    @grzegorzkudelski6983 5 ปีที่แล้ว +7

    ...nooo Mistrz 😎👍

  • @lucynanowak8917
    @lucynanowak8917 5 ปีที่แล้ว +6

    Czy mięso pieczone jest równie szkodliwe jak smażone ?

    • @szyba911
      @szyba911 5 ปีที่แล้ว +1

      Trochę mniej, bo mniej tłuszczy do utlenienia. Ale i tak niezdrowo.

    • @RocketFuelification
      @RocketFuelification 5 ปีที่แล้ว

      Nie równie, znacząco mniej

  • @grind18
    @grind18 8 หลายเดือนก่อน

    A takie głupie pytanie: czy da się dodać do smażenia czegoś co będzie pełniło funkcję przeciwutleniacza(i co by mogło tym być?) coby choć trochę zredukować powstawanie produktów utlenienia ?
    Czy np. smażenie na smalcu ORAZ JEDNOCZEŚNIE dodanie oliwy z oliwek cokolwiek by w tym temacie miało szansę pomóc?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  8 หลายเดือนก่อน

      Najlepiej smażyć na oliwie z oliwek - ta zawiera witaminę E oraz polifenole, które pełnią funckję przeciwutleniaczy.

  • @KrzysztofKiedos
    @KrzysztofKiedos 5 ปีที่แล้ว +1

    Mógłbyś opowiedzieć co jadasz? 15 lat bez smażenia. Pieczenie też odpada? Tylko mięso na parze i gotowane? Chciałbym jeść zdrowo ale ciężko wymyślać dania. Bez smażenia, bez tłustego mięsa, wychodzi że trzeba same warzywa jeść:) Jem dużo serów, mniej wędlin robionych osobiście. Mam ciągle za wysokie trójglicerydy i za mało cholesterolu "dobrego".

  • @adamsmithson486
    @adamsmithson486 4 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

  • @Pawel19790
    @Pawel19790 5 ปีที่แล้ว

    Witam, mam pytanie od jakiej temperatury zachodzą reakcje dla poszczególnych tluszczy które tworzą te szkodliwe związki.
    Dziękuję i pozdrawiam.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Nie ma ustalonej granicy, bo to zależy też od innych czynników: dostępu powietrza, nasłonecznienia, zawartości wody w żywności itd.
      Dotyczy to zwykle temperatur powyżej 100 st. C.

    • @Pawel19790
      @Pawel19790 5 ปีที่แล้ว

      @@podmikroskopem dziękuję

  • @kioshiklak
    @kioshiklak 5 ปีที่แล้ว

    Ja nie jestem na czasie...może ktoś podpowiedzieć o jakim dietetyku mowa?

  • @iammatrix1396
    @iammatrix1396 5 ปีที่แล้ว +66

    Pomyśl ilu troli dietetyków będzie gdy osiągniesz milion subow 😅

  • @VallThore
    @VallThore 5 ปีที่แล้ว

    A jak wygląda sytuacja z olejem palmowym? Czy obecnie postępujący trend zastępowania go olejem słonecznikowym w produktach smażonych, poza lepszymi walorami smakowymi, jest słuszny?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +1

      Na temat oleju palmowego będzie cały osobny film.

  • @golden1987
    @golden1987 5 ปีที่แล้ว +5

    Dietetyk z facebooka dodał tutaj komentarz z linkiem do swojej odpowiedzi. Gdzie on jest? Czyżby coś zakuło? Trochę nieładnie tak ukrywać/kasować komentarze. Albo prowadzi się dyskusję, albo nie.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Patrz - mój przypięty komentarz pod tym filmem. Wszystko jest, nic nie zginęło. Jest też moja odpowiedź w przypiętym komentarzu.

  • @reginakapczyk2765
    @reginakapczyk2765 5 ปีที่แล้ว +8

    dzięki za info!pozdrawiam

  • @juliajaworska8793
    @juliajaworska8793 5 ปีที่แล้ว

    Swietnie byloby , gdyby poruszyl Pan temat leczenia kanalowego, coraz wiecej ludzi uwaza ,ze zagraza zyciu, szczegolnie po filmie „ Root cause” ktory zostal juz usuniety z Netflixa czy innych zrodel dzieki np. organizacji ADA( American dental association). Jestem bardzo ciekawa Panskiej opinii.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +2

      Na ten temat tutaj: th-cam.com/video/Md3UxUYopGY/w-d-xo.html

  • @aneczka113
    @aneczka113 5 ปีที่แล้ว +7

    @Pod Mikroskopem Tak ale trzeba też wziąć pod uwagę że 3 miesiące w skali szczura który żyje ok. 3 lat to jest dużo, podczas gdy dla człowieka rzeczywiście jest to dość mało.

    • @wulgarnywladek
      @wulgarnywladek 5 ปีที่แล้ว +3

      Gdyby człowiek żył 3 lata, to także nie cierpiał by na wiele chorób, które potrzebują więcej czasu, aby się rozwinąć.

  • @bozenawasilewska7484
    @bozenawasilewska7484 5 ปีที่แล้ว

    Ogromny szacunek.pozdrawism

  • @MnichzKlasztoru
    @MnichzKlasztoru 5 ปีที่แล้ว +13

    W sumie taki mały off topic, będą jakieś materiały o e-papierosach?

  • @e.m.hoffmann1021
    @e.m.hoffmann1021 5 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję ☺👍🌷

  • @TheLuk64
    @TheLuk64 5 ปีที่แล้ว

    Super inteligentne podsumowanie..:) Panie Patryku czy będzie kiedyś coś o terapi zastępczej testosteronem?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Będzie wiele filmów, ale takiego nie planowałem. Nie jestem lekarzem, więc nie wypowiadam się na temat terapii.

  • @Koliber7x
    @Koliber7x 5 ปีที่แล้ว +2

    Pięknie

  • @MrWoytek007
    @MrWoytek007 5 ปีที่แล้ว

    Czy mięso np. kurczak , grillowane jest zdrowe czy lepiej gotowane? Grill elektryczny.

    • @annakuzminska6630
      @annakuzminska6630 6 หลายเดือนก่อน

      Pieczone z tłuszczem.
      Ps.
      kupuję słoninę kroję w kawałki cienkie, tak jest najzdrowiej.

  • @marcinsilent483
    @marcinsilent483 5 ปีที่แล้ว +3

    Podziwiam.
    Czy przyrządzanie mięsa, np drobiowego w mikrofalówce jest równie szkodliwe jak smażenie?

    • @dysocjantwarto5176
      @dysocjantwarto5176 5 ปีที่แล้ว +2

      Ja mówię że tak więc tak ale jakbym powiedział że nie to nie

    • @jedenras
      @jedenras 5 ปีที่แล้ว

      był film o mikrofalówkach

  • @need4speed734
    @need4speed734 5 ปีที่แล้ว +3

    A czy nie należy porównać jaki procent życia stanowi 90 dni dla szczura i dla człowieka ?

  • @Raptchela02
    @Raptchela02 5 ปีที่แล้ว +3

    Widzisz, Patryku, od tego masła to już miażdżyca, to i pamięć gorsza
    :D

  • @stefanpieta9792
    @stefanpieta9792 5 ปีที่แล้ว

    Witam , chciałbym jednak zapytać choć dość jasno to przedstawiłeś że smażenie jest szkodliwie, to co wybrać jako tzw mniejsze zło , olej kokosowy , masło , ojej rzepakowy itd = człowiek już sam głupieje w tej kuchni jak chce zrobić jajko na twardo na czym smażyć ,,, kotlecik z ziemniakami podobne rozterki --- z góry dziękuje za info

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Najlepiej olej kokosowy, masło klarowane, oliwę z oliwek lub smalec. Oleju rzepakowego nie polecam.

  • @piotrekfortuna6125
    @piotrekfortuna6125 5 ปีที่แล้ว +3

    Patryku, skoro nie smażysz od 15 lat to oznacza, że nie jesz naleśników? Czy smażenie naleśników np na oliwie z oliwek jest zdrowe?
    Pozdrawiam!

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +2

      Oczywiście, że nie jem naleśników. Smażenie nigdy nie jest zdrowe, chociażbyś nie używał żadnego oleju.

    • @piotrekfortuna6125
      @piotrekfortuna6125 5 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję Ci za odpowoedz. Pytałem akurat o naleśniki bo uwielbiam naleśniki np. Z serem i bananem. :)
      Uprzedziłeś moje pytanie co by było gdybyśmy zrezygnowali z oleju do smażenia naleśników.
      Postaram się ograniczyć spożywanie nalesników. :)
      Pozdrawiam!

    • @piotrekfortuna6125
      @piotrekfortuna6125 5 ปีที่แล้ว +1

      A czy wziąłbyś pod swój ,,mikroskop" żywność tego typu? Czy zmielone rośliny nie tracą swoich właściwości odżywczych?
      pl.huel.com/products/huel

  • @Zibisir
    @Zibisir 5 ปีที่แล้ว

    To jak mam zrobić jajka sadzone nie smarzac ich ??

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +3

      Jeść gotowane. Wtedy są najzdrowsze.

    • @Zibisir
      @Zibisir 5 ปีที่แล้ว +1

      @@podmikroskopem Dzieki za odpowiedź zmieniłem dietę 2 miesiące temu gdy wynik PSA mi wyszedł 12 ng/ml nie jem nabiału, mało mięsa,węglowodanów dużo warzyw i owoców ..jutro idę na biobsję prostaty.. trochę się boję tego wyniku

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +1

      Dieta nie ma wpływu na PSA. Wysokie PSA nie musi być objawem raka, ale na pewno trzeba to wyjaśnić.

  • @jacekj8645
    @jacekj8645 5 ปีที่แล้ว +1

    Panie Patryku, ważne pytanie - czy w oleju rzepakowym lub innym rafinowanym nadal są te fitosterole, czy przypadkiem rafinowany nie jest lepszą opcją do smażenia niż na smalcu, pozdrawiam

    • @alojzyrosenberg5769
      @alojzyrosenberg5769 5 ปีที่แล้ว

      Po rafinacji każdy olej jest niezdrowy, nawet użyty na zimno

    • @jacekj8645
      @jacekj8645 4 ปีที่แล้ว

      @@alojzyrosenberg5769 tak jak smażenie , jest szkodliwe zawsze.
      Może więcej inf. jaki składnik jest szkodliwy w oczyszczonym rafinowanym oleju rzepakowym, to że jest bezwartościowy to wiem.

    • @bogdafix6648
      @bogdafix6648 2 ปีที่แล้ว

      @@alojzyrosenberg5769 Rafinowany, dezodoryzowany (odwodniony bezpośrednio po tłoczeniu) służy tylko do smażenia. Po wykonaniu tej czynności, odsączamy z tłuszczu na papierowym ręczniku. Gotowe do jedzenia, bądź duszenia..

  • @Jacek..
    @Jacek.. 5 ปีที่แล้ว

    A jajecznicę jadasz? Czy to jest smażenie czy duszenie?. Bo na patelni można też dusić. Gdy na patelni jest spora ilość wody (jak w jajkach) to wtedy jest duszenie.
    Owszem tłuszczu się dodaje ale jest też sporo wody w jajkach a pod koniec procesu się gaz pod patelnią wyłącza.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli na patelnię nalejesz samą wodę, to jest to gotowanie:)
      Duszenie, o ile nie jest poprzedzone smażeniem, będzie zdrowsze. Procesy utleniania steroli zachodzą w temperaturach powyżej 100 st. C.

    • @Jacek..
      @Jacek.. 5 ปีที่แล้ว +1

      @@podmikroskopem Nie no nie samą wodę tylko dodatek wody :) Ok więc mam termometr (taki do mierzenia mięsa) i jeśli
      jajecznica nie przekroczy 100 stC robiona na smalcu i na wodzie (jajka to głównie woda) to będzie to duszenie? Nawet chyba zdrowsza wersja duszenia, bo jajecznicę robi się stosunkowo szybko (nawet na wolnym ogniu)

  • @Brutalo14
    @Brutalo14 5 ปีที่แล้ว

    To jak np. przygotować sobie wołowego stejka bez smażenia? Na parze będzie dobry do zjedzenia?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +3

      Nie wiem, czy będzie smaczniejszy, ale na pewno zdrowszy.

  • @maciejkowalski8405
    @maciejkowalski8405 5 ปีที่แล้ว +3

    Dietetycy i trenerzy z Facebooka i Instagrama których jedyna wiedza opiera się na powielaniu zagranicznych artykułów zupełnie mija się to z wiedzą merytoryczną tych ludzi niestety dzięki udawanym slodkim zdjęciom pod publike zyskują bardzo duży ogrom odbiorców zarabiając przy tym krocie,organizując dodatkowe sympozja na których powielają nie Swoje teorie . Może Pan Panie Patryku pomyślał by o takiej formie wykładów.Pozdrawiam.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      @@piotrfokt Nie podaję, żeby nie robić mu reklamy, bo na popularność trzeba sobie zapracować, a nie zdobywać ją kosztem innych w postaci zareklamowania. Poza tym akurat doktorat nie dotyczy tematu poruszanego w tym filmie, o ile mi wiadomo.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Nadto, ja też jestem "osobą o odpowiednim wykształceniu", która może wypowiadać się o wpływie diety na zdrowie człowieka. Miałem na studiach podstawy dietetyki, bromatologii, fizjologii i patofizjologii człowieka, biologię i chemię oraz ukończyłem je z wyróżnieniem.

  • @dariusz210
    @dariusz210 5 ปีที่แล้ว +1

    Tez się nie znam na tych nazwach chemicznych. Kieruje się prosta zasadą.
    Najlepiej nie smażyć. Jak już, to na smalcu potem na oleju koksowym, potem na oliwie z oliwek może masło, a dalej lepiej już nie brnąć, bo im dalej tym gorzej.

  • @user-vm9ho9lw8x
    @user-vm9ho9lw8x 5 ปีที่แล้ว +3

    Jeśli nie smażyć, to co? Pozdrawiam

    • @czeczen07
      @czeczen07 5 ปีที่แล้ว +1

      Surówka z tatarem 😁

    • @luk11c4
      @luk11c4 5 ปีที่แล้ว

      Gotować na parze, piec w piekarniku, jeść na surowo.

  • @Andrzej.S.
    @Andrzej.S. 5 ปีที่แล้ว

    Czy leczenie kanałowe zęba może być w pewnych okolicznościach szkodliwe?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Na ten temat tutaj: th-cam.com/video/Md3UxUYopGY/w-d-xo.html

  • @anonim6034
    @anonim6034 5 ปีที่แล้ว

    hej Patryk, błagam o radę. Od kilku lat mam ciągle problemy z żelazem, ciągle jest coraz niższe, a ja biorę coraz mocniejsze leki. Aktualnie biorę raz dziennie sorbifer durules, a żelazo wyszło mi 42 (norma 33-192), ferrytyna 30 (norma 30-150). Wydaje mi się, że te wyniki są wręcz śmieszne jak na to jakie dawki żelaza przyjmuję. Byłam u lekarza, co zalecił? 2 razy dziennie sorbifer.. że zacytuję "kunszt medycyny, jak złamie nogę to mi ją plastrem zalepi?". Zrozumiałabym, gdyby taki stan utrzymywał się kilka miesięcy, ale u mnie to już z 6 lat i nikt mnie nie diagnozuje tylko walą leki jak w studnie bez dna.. jestem już bezsilna, lekarze mają mnie w dupie. Wiem, że nie leczy się wyników, a pacjenta, ale ja jestem ciągle zmęczona, wypadają mi włosy, mam pełno siniaków. Mógłbyś mi doradzić co zbadać / jak zdiagnozować przyczynę takiego stanu? Bo na zainteresowanie ze strony lekarzy chyba nie mam co liczyć póki się nie przewracam na ulicy.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +2

      Porad nie mogę udzielać, bo nie jestem lekarzem:) Ale mogę wskazać kierunek działania, który można przedłożyć swojemu lekarzowi, a on wyda odpowiednie skierowania i/lub przepisze leki. Faktycznie, przyjmujesz żelazo 2-wartościowe, które lepiej się wchłania, ale bez efektu. Albo masz stałą, nadmierną utratę krwi (obfite miesiączkowanie?, utrata krwi z przewodu pokarmowego - hemoroidy?), albo zaburzenia wchłaniania żelaza (które mogą być spowodowane nieprawidłowym łączeniem żywności i leku - na przykład mleka lub dużej ilości błonnika z żelazem, albo popijanie go mocną herbatą lub kawą). W takim przypadku wskazane może być wykonanie kolonoskopii i gastroskopii wraz z testem ureazowym na HP, oznaczenie pełnej gospodarki żelazowej, to znaczy - oprócz żelaza i ferrytyny, także TIBC i rozpuszczalnego receptora dla transferyny. Jeżeli nic nie wykryją, to pozostaje chyba podanie żelaza pozajelitowo w zastrzykach.

    • @anonim6034
      @anonim6034 5 ปีที่แล้ว +1

      @@podmikroskopem dziękuję ♥ krwawień nie mam (chyba, że jakieś wewnętrzne niezdiagnozowane), przekażę lekarzowi, może jeśli ktoś mu wskaże kierunek działania to coś ruszy. Dzięki wielkie ✋

  • @krystyna3605
    @krystyna3605 5 ปีที่แล้ว +8

    PANA WIEDZA JEST BEZKONKURENCYJNA POZDRAWIAM SERDECZNIE

  • @airupthere6588
    @airupthere6588 5 ปีที่แล้ว +5

    Panie Patryku nie interesuje mnie dramy, a jedynie rzetelna opinia. Tak się składa, że Pan dietetyk z FB powołując się na badania postawił definitywną tezę: "spożycie jaj jest wyraźnie powiązane z rozwojem choroby wieńcowej, nawet u osób z prawidłowym cholesterolem i bez innych czynników ryzyka." Tak się składa, że jako laikowi trudno mi jest zweryfikować informacje z jego artykuły www.damianparol.com/jaja-i-miazdzyca/
    Nie domagam się, aby Pan się z nim dogłębnie zapoznał. Ciekawi mnie tylko czy Pan dietetyk z FB równie rzetelnie czyta badania, co przy tym obecnym waszym sporze i czy słusznie stwierdza, że praktycznie w każdej ilości jaja są niezdrowe (no bo nikt chyba nie je poniżej 2 jaj tygodniowo jeżeli już jest spożywa). Ciekawi mnie jedynie opinia kogoś poza p. dietetykiem z FB - nie chce mącić i zaogniać tego sporu (który sprawia wrażenie wiarygodnego bez względu na te wasze utarczki), bo jaja po prostu lubię i spożywam najczęściej około 6-7 tygodniowo. Jeżeli Pana opinia na temat jaj jest odmienna z chęcią się o tym dowiem, bo będę miał powód, aby je nadal spożywać :) Pozdrawiam

    • @szyba911
      @szyba911 5 ปีที่แล้ว +2

      Przecież Pan Patryk mówił o leku z jaj na problemy z cholesterolem... obejrzyj więcej filmów. Bo nikt nie będzie dla ciebie powielać informacji.

    • @asusvw222s
      @asusvw222s 5 ปีที่แล้ว +1

      th-cam.com/video/tgi_WHQZOJc/w-d-xo.html Tutaj było wspomniane o właściwościach jaj.

    • @greyishdun
      @greyishdun 5 ปีที่แล้ว

      Też jestem ciekaw.

  • @Mikael-Scott
    @Mikael-Scott 5 ปีที่แล้ว +8

    Pan dietetyk chciał błysnąć ale mu nie wyszło

    • @mmc5005
      @mmc5005 5 ปีที่แล้ว

      Pan dietetyk klucil sie kiedys ze mna na temat afla toksyn w orzeszkach ziemnych twierdzac ze mozna je jesc gdyz afla toksyny wystepuja w kazdym pokarmie. Nie wzial jednak pod uwage faktu ze na orzeszkach ziemnych rosna plesnie ktore wytwarzaja szczegolnie niebezpieczna dla naszego zdrowia afla toksyne.

    • @zabaziomalka
      @zabaziomalka 5 ปีที่แล้ว

      @@mmc5005 To znaczy że nie można jeść takich w łupinach, ze sklepu? Czy takich w batonikach, puszkach też to dotyczy?

  • @marianrozwora9314
    @marianrozwora9314 5 ปีที่แล้ว +2

    U nas w rodzinie używa się smalcu od pokoleń.oczywiscie wszystko z umiarem

  • @mae_stro7450
    @mae_stro7450 5 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry
    Czy mógłbyś się odnieść, do skutków sieci 5G na organizmy żywe? Czy tego typu wysokie fale elektromagnetyczne, faktycznie mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne u człowieka?

  • @user-uq3nq8sr1h
    @user-uq3nq8sr1h 5 ปีที่แล้ว

    Pozwolę sobie zapytać ... Je Pan tylko gotowane i na parze czy też trochę i pieczystego? Co z tym pieczonym ? Pewnie nie obejrzałam filmu na ten temat.

  • @zski9631
    @zski9631 5 ปีที่แล้ว +5

    Warto było wysłuchać tej skomplikowanej chemii dla żartu o bananie 😆

  • @airupthere6588
    @airupthere6588 5 ปีที่แล้ว

    Panie Patryku jaką wartość mają badania in vitro w metodologi w kontekście wyciągania z nich wniosków? Chodzi mi o hierarchię i szczebel wiarygodności. Jeżeli trafiłem na badanie in vitro, które wskazuje, iż dla przykładu jedzenie bananów może być szkodliwe dla zdrowia, to rozumiem, iż to jedynie poszlaka i wstęp do dalszych, bardziej dokładnych badań. Chodzi mi jedynie o hierarchię. Najbardziej wiarygodnymi będą badania na ludziach, szczebel niżej są badania na zwierzętach,, a na szarym końcu in vitro, na podstawie których nie da się wyciągać daleko idących wniosków, jeżeli w ogóle jakichkolwiek (są jedynie poszlaką). Dobrze to rozumiem? Pozdrawiam

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Na samym końcu są opisy przypadków i badania poglądowe autora. Na ten temat był osobny film. Badania in vitro (doświadczalne) stoją wyżej. Badania na zwierzętach jeszcze wyżej, ale to też zależy od liczebności grupy badanej i sposobu przeprowadzenia badania. W przypadku utl. fitosteroli są skąpe badania na zwierzętach - jedne sugerują możliwość szkodliwego działania, inne nie. Tutaj warto jeszcze wspomnieć o hiperfitosterolemii u ludzi - sitosterolemii, gdzie w rzadko występującej mutacji genetycznej, dochodzi do zwiększenia stężenia fitosteroli we krwi, ich oksydacji i rozwoju miażdżycy, co pośrednio dowodzi ich potencjału aterogennego (docplayer.pl/45747928-Renata-szymanska-jerzy-kruk.html).

  • @darekwch89
    @darekwch89 5 ปีที่แล้ว

    Czyli smażenie i pieczenie(nawet bez dodatkowego tłuszczu, czyt. oleje itd.) jest ogólnie szkodliwe?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +1

      Tak. Tłuszcz znajduje się też w smażonej potrawie (mięsie, owocach, warzywach). Ponadto białka i cukry, z których powstają związki Maillarda (pre- i melanoidyny).

    • @darekwch89
      @darekwch89 5 ปีที่แล้ว

      @@podmikroskopem Dziękuję za odpowiedź. Naszły mnie jeszcze pytania: 1. Czy dotyczy to wszystkich produktów? 2. Jak wygląda sprawa z gotowaniem?

  • @krzysiek1234567890gu
    @krzysiek1234567890gu 5 ปีที่แล้ว

    Ten pan dietetyk napisał mi że pan usunął jego komentarz

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +1

      Jak był obraźliwy, to usunąłem. Inne merytoryczne zostawiłem. Wyjaśnienie w komentarzu przypiętym na górze pod tym filmem.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +1

      Zresztą proszę zobaczyć, jakie obraźliwe komentarze padają na FB prowadzonym przez Pana dietetyka pod moim imieniem. A gdyby Pan dietetyk był kulturalny, to by na takie nie pozwalał, bo przecież ma możliwość ich kasowania jako moderator strony. To są zwykli hejterzy. Takich trzeba lekceważyć i na nich nie reagować. Panu też to polecam.

  • @bylejakiekonto7111
    @bylejakiekonto7111 5 ปีที่แล้ว +8

    A to stara drama. Pan dietetyk brał wtedy stronę typa od "To tylko teoria", który robił zarzut z żartu p.Patryka jak on tak może myśląc, że to na serio, choć dziecko by się zorientowało, że to żart (większość zarzutów była tego typu). Ogólnie po tej stronie dietetyków są zarzuty o brak rzetelności, manipulacje etc, ale jak się ich prosi aby wskazali w którym konkretnie filmie (co skoro p.Patryk manipule, lub jest nierzetelny byłoby proste do wskazania jak odebranie dziecku lizaka) to słyszy się: ale to nie do mnie należy, nie chce mi się, nie mam czasu, każdy wie jak jest, filmów jest za dużo, żeby je przeglądać, a w ogóle to nastawiłem wodę na herbatę i muszę już lecieć:) Ogólnie dziecinada sprowadzająca się do daleko posuniętego szukania dziury w całym i czepianie się braku kropki i przecinka.

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +9

      Dlatego nie polecam takich stron. Tam, gdzie brakuje logicznych argumentów, zaczynają się komentarze ad personam (manipuluje, oszukuje itp.). Nie świadczy to dobrze o takich ludziach.

  • @radek6173
    @radek6173 5 ปีที่แล้ว

    Ale dlaczego gotowanie na parze jest lepsze? Przecież też jest wysoka temperatura i też jest tłuszcz (w samym pokarmie). Kiedyś czytałem teorie (raczej nienaukowe), że gotowanie w ogóle jest złe i powinno się jeść wszystko surowe.

  • @adam1709
    @adam1709 5 ปีที่แล้ว +2

    Który to dietetyk ?

  • @forpit3120
    @forpit3120 5 ปีที่แล้ว +3

    Jesteś Wielki

  • @DemonOfSnake
    @DemonOfSnake 5 ปีที่แล้ว +9

    Dopytuje, 90 dni u myszy to nie to samo co u człowieka. Mysz żyje ile 2 lata?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว +18

      Szczur to też nie to samo, co człowiek. Inna aktywność enzymów, na przykład hydrolazy epoksydowej, która powoduje powstawanie z oksysteroli jeszcze bardziej trujących związków.

    • @DemonOfSnake
      @DemonOfSnake 5 ปีที่แล้ว +2

      @@podmikroskopem jasne ale miałem wrażenie że raz mówisz o tym że dla człowieka 90 dni to mało, mówiąc o gryzoniach. Dla gryzoni to dłużej niż dla ludzi, nie wchodzę już w żadne przemiany, enzymy itd.
      Miałem wrażenie niespójności, stąd komentarz.

    • @wulgarnywladek
      @wulgarnywladek 5 ปีที่แล้ว +1

      Gdyby człowiek żył tylko 2 lata to także nie cierpiał by na wiele chorób, które potrzebują więcej czasu, aby się rozwinąć.

  • @SlawomirDobosz9961
    @SlawomirDobosz9961 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo proszę o wybaczenie , że traktuję pana publikacje jako biegun dodatni albo ujemny jak pan woli wiedzy udostępnianej . Daje mi to możliwość różnego punktu spojrzenia na wiedzę , w obu przypadkach popartą publikacjami w opisie.

  • @jakubjesionowski6321
    @jakubjesionowski6321 5 ปีที่แล้ว +1

    Powiedział Pan, że nie smaży, więc jakie metody obróbki cieplnej żywności Pan preferuje ?

  • @grzegorz9690
    @grzegorz9690 5 ปีที่แล้ว +1

    Tak coś czułem, że w ostatnim filmiku chciałeś nam oszczędzić długich wyrazów więc nie wspomniałeś o wszystkich szkodliwych skutkach - naprawdę trzeba mieć oczy w du*ie żeby nie zwrócić uwagi na to, że ostrzegałeś przed smażeniem xD

  • @quand_meme
    @quand_meme 5 ปีที่แล้ว +1

    Mógłbyś zrobić kompendium wiedzy o masturbacji, bo to teraz modny temat i tak ją zachwalają... Szkoda tylko, że nie mówią o zgubnym wpływie na mózg i psychikę(zwłaszcza przy udziale pornografii)... Wywalona prolaktyna, ACTH(nadmierna przemiana dopaminy w inne katecholaminy), downregulacja receptorów dopaminergicznych i opioidowych, PIED itd...

  • @motylek6857
    @motylek6857 4 ปีที่แล้ว

    Jestes niesamowity

  • @aleksandrazietek8493
    @aleksandrazietek8493 4 ปีที่แล้ว

    Teraz już wiem skąd ta rewelacyjna pamięć u Patryka....od jutra tylko gotuje nie samaze....

  • @marekstoecki340
    @marekstoecki340 5 ปีที่แล้ว +1

    Ja bym jeszcze wspomniał o fitosterolemii - nadmiarze fitosterolów we krwi z powodu ich nadmiernego wchłaniania i utleniania w organizmie (rzadka choroba genetyczna). Zwiększa ryzyko miażdżycy, co już wiadomo. Zatem Pan dietetyk z Fb nie ma racji, że nic nie wiadomo o szkodliwym wpływie utlenionych pochodnych fitosteroli.

  • @99pln
    @99pln 5 ปีที่แล้ว

    Jaką ma Pan opinię na temat smażenia dań bez dodatku tłuszczu? Czy jest to w pewien sposób zdrowsze?

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      Smażenie zawsze będzie niezdrowe, ponieważ prowadzi do powstania tlenków, nadtlenków, epoksydów kwasów tłuszczowych, które działają rakotwórczo oraz związków Maillarda i niektórych innych toksyn (np. 3-MCPD). Powstają one także podczas smażenia bez tłuszczu, ale nadal są wtedy obecne w żywności (tylko w mniejszej ilości).

  • @sax01ful
    @sax01ful 5 ปีที่แล้ว

    nie wiem Patryk, czy Ty spożywasz mięso, ale jak tak, to jak je przyrządzić, żeby nie smażyć, ale żeby było to danie smaczne? Wątpię, żeby Patryk miał czas się odnieść, ale może ktoś z widzów? Pozdrawiam.

  • @omenkingPL
    @omenkingPL 5 ปีที่แล้ว

    Jak zawsze super. Patryku czy zucie gumy lub ssanie cukierków może mieć zły wpływ na układ trawienny? Chodzi mi nie tyle o zęby itd tylko wymuszanie na organizm ciągłego trawienia. Pozdrawiam

    • @podmikroskopem
      @podmikroskopem  5 ปีที่แล้ว

      To zbyt ogólnie sformułowane pytanie. To zależy, co jest w składzie tej gumy do żucia i cukierków. Jeżeli ksylitol zamiast cukru, to niekoniecznie. Czasami żucie gumy bez cukru może mieć korzystny wpływ na przykład na GERD (refluks żołądkowo-przełykowy).

    • @omenkingPL
      @omenkingPL 5 ปีที่แล้ว

      @@podmikroskopem dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi bardziej o "przeciążenie" układu trawiennego, który na mój prosty rozum czasem też odetchnąć musi. Mimo wszystko dzięki :) pozdrawiam!!

    • @omenkingPL
      @omenkingPL 5 ปีที่แล้ว

      @@podmikroskopem może tzw podjadanie byłoby lepszym przedstawieniem mojego pytania, czy ssanie można uznać za podjadanie? Często również w tej kwestii twierdzono, że nie jest to zdrowsze od normalnego przyjmowania posiłków.

    • @stojeden101
      @stojeden101 5 ปีที่แล้ว

      @@podmikroskopem a ja pamietam, jak na lekcji chemii, moj nauczyciel z tytulem doktora, mowil, ze rzucie gumy na pusty zoladek jest szkodliwe, poniewaz wytwarzaja sie jony oksoniowe, ktore wyzeraja sluzowke

  • @vicia8463
    @vicia8463 5 ปีที่แล้ว +13

    Problemy z pamięcią - to pewnie przez masło ;)

  • @johndoe53831
    @johndoe53831 5 ปีที่แล้ว +9

    Przecież wielu z nich to miernoty, które nie potrafią czytać i analizować wyników badań! Jaki czas temu pewien pan dietetyk (szalenie popularny na portalach społecznościowych) zarzucał diecie wysokotłuszczowej to, że bardziej tuczy posługując się badaniami, z których wynikało, że zawartość tłuszczu w tej diecie to: baza diety - 36% kcal (z 2600) to tłuszcze (!!!) a nadwyżka w postaci 1300 kcal to tłuszcze (ale jak dowiadujemy się z załącznika do badania, te "tłuszcze" to bajgiel, banan, mleko czekoladowe 1% tłuszczu, między innymi).
    Proszę państwa, to już nie jest śmieszne, to jest niebezpiecznie, bo niekompetentni "eksperci" udzielają niewinnym ludziom rad, które mogą poskutkować uszczerbkiem na zdrowiu czy przedwczesną śmiercią!