Co możemy jeszcze wysiać? Jakie prace możemy wykonać we wrześniu w warzywniku?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ก.ย. 2024
  • Warzywnik we wrześniu! Jakie warzywa siejemy w tym miesiącu na poplony? Co jeszcze plonuje na grządkach? I jak pielęgnować uprawy o tej porze? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!
    Wrzesień to całkiem pracowity miesiąc w warzywniku. Trwają zbiory, stopniowo zwalnia się miejsce na grządkach. Możemy je obsiać i obsadzić kolejnymi roślinami, które zbierzemy jeszcze przed zimą, przedłużając sobie w ogrodzie warzywny sezon. Jakie to rośliny?
    M.in. jest to sałata. Jeżeli wysialiśmy ją na rozsady w sierpniu, w tym miesiącu jej sadzonki są gotowe do posadzenia na miejsce stałe. Sałatę cały czas możemy jeszcze siać bezpośrednio do gruntu i dotyczy to praktycznie wszystkich odmian tej rośliny. Nawet jeżeli nie zdąży w pełni dojrzeć i zawiązać dużych główek, pamiętajmy, że możemy ją zebrać w każdej postaci, nawet bardzo młodych liści. Ponadto jest to roślina, która przetrwa niewielkie przymrozki do ok. -4 stopni Celsjusza.
    Oprócz sałaty cały czas możemy siać też inne warzywa liściowe, m.in. rukolę dziką, rokiettę siewną, którą też nazywamy rukolą, bo ma bardzo zbliżony smak, roszponkę, której najlepszy czas wysiewu przypada na sierpień i wrzesień, buraka liściowego, którego planujemy zbierać w postaci młodych liści, ponieważ na duże już w pełni dojrzałe liście, jest już raczej za późno. Wrzesień to także doskonała pora na wysiew szpinaku, który będzie gotowy do zbioru późną jesienią oraz rzodkiewek, praktycznie we wszystkich odmianach, ze szczególnym wskazaniem na odmianę 'Sopel Lodu', którą również zaleca się wysiewać w sierpniu i wrześniu i którą przy sprzyjającej pogodzie będzie można zbierać aż do grudnia.
    W tym miesiącu siać możemy też koper, rzepę i rzodkiew zimową, niektórzy nadal sięgają też po nasiona cykorii i kapusty pekińskiej. Wiele zależy jeszcze od tego w jakim rejonie kraju mieszkamy i czy mamy późniejszą możliwość uprawy roślin pod osłonami.
    Zanim jednak zaczniemy siać warzywa na poplony warto zadbać o glebę na grządce, która dała nam już w tym sezonie plony. Najczęściej ziemia w takim miejscu jest już wyjałowiona i dobrze jest ją przedsiewnie wzbogacić o dodatkowe składniki odżywcze. Możemy to zrobić wybranym nawozem, kompostem lub też obornikiem granulowanym. Przykładowo może być to borni kurzy. Jest to pełnowartościowy, naturalny i łatwo przyswajalny nawóz przeznaczony do nawożenia warzyw, chociaż oczywiście możemy go też wykorzystać do odżywiania także innych, również owocowych czy też ozdobnych roślin w ogrodzie.
    W przeciwieństwie do obornika świeżego, który stosuje się głównie jesienią, taki granulowany obornik może być stosowany przez cały rok, zarówno przedsiewnie, jak i w przypadku rosnących już upraw, zarówno na grządkach jak i w tunelach foliowych czy pod innymi osłonami. Uwalnianie z granul składników pokarmowych jest stopniowe i rozłożone w czasie. Ponadto obornik zawiera dużą ilość masy organicznej, dzięki której powstaje próchnica, co poprawia właściwości fizyczne i chemiczne gleby, użyźniają i spulchnia, zwiększa zdolność do magazynowania wody oraz aktywuje mikroflorę glebową. Granulki obornika należy równomiernie rozsypać na grządce i delikatnie przekopać lub wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Po czym można przejść do wysiewów.
    Sposób wysiewu i sadzenia warzyw zależy od gatunku. Była o tym mowa w poprzednich filmach na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Generalna zasada mówi, że im mniejsze nasiona tym płycej zagłębiamy je w glebie. Najczęściej wykopujemy dołki od jednego do trzech centymetrów, umieszczamy w nich nasiona, po czym przysypujemy i delikatnie przyklepujemy. Sadzonki, np. sałaty, sadzimy mniej więcej na tej samej głębokości lub nieco głębiej, uważając by nie zasypać stożka wzrostu, czyli w przypadku sałaty, środka, z której wyrastają młode liście.
    Wszystkie rośliny warzywne wysiewane na jesienny i zimowy zbiór wymagają naszej wzmożonej uwagi. Po pierwsze pod względem regularnego podlewania, zwłaszcza jeżeli we wrześniu nastąpi jeszcze powrót lata z wysokimi temperaturami i bezdeszczową aurą. Warto też chronić nasze wschody przed szkodnikami, zwłaszcza ślimakami, które bardzo szybko potrafią zniszczyć, a tak naprawdę pożreć, dopiero co kiełkujące rośliny.
    A co oprócz kolejnych wysiewów dzieje się we wrześniu w warzywniku? Dla przykładu mogę pokazać co jeszcze rośnie na moich grządkach. Cały czas o tej porze plonują pomidory, a także fasolka szparagowa, późne ogórki, cukinie, marchew, pietruszka, chociaż w tym roku niezbyt okazała, zioła i warzywa liściowe, które zbieram w postaci młodych liści...
    Życzę obfitych plonów jeszcze letnich upraw i poplonów. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Warzywny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien

ความคิดเห็น • 11