Borowiecki vs Wokulski

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 มี.ค. 2023
  • Z mojej półki
    "Ziemia Obiecana" Władysława Reymonta, arcydzieło polskiej literatury, spychana jest na margines pamięci - bardziej niż oryginalna powieść istnieje dziś ekranizacja Andrzeja Wajdy, który mocno zniekształcił oryginał, a w zasadniczym punkcie kompletnie mu się sprzeniewierzył. Może to dlatego, że ta znakomita powieść jest dziś bardzo "politycznie niepoprawna"? A może dlatego, że jej bohaterem nie jest nieudacznik ani męczennik za Ojczyznę, tylko mężczyzna z krwi i kości, człowiek sukcesu, i to sukcesu w pogardzanym przez polską inteligencję biznesie? Na to drugie wskazywałby fakt, że mając w polskiej literaturze taką postać jak Karol Borowiecki symbolem "polskiej przedsiębiorczości" uczyniliśmy, pożal się Boże, Stanisława Wokulskiego z "Lalki" Bolesława Prusa...
    #ziemkiewicz
    🔥 kupuj:
    ziemkiewicz.sk...
    🚩 Subskrybuj i komentuj: / @r_a_ziemkiewicz
    🚩 Facebook: / rziemkiewicz
    🚩 Twitter: / r_a_ziemkiewicz

ความคิดเห็น • 479

  • @anielasolawa3397
    @anielasolawa3397 ปีที่แล้ว +95

    Bardzo lubię Pana pprzemyślenia nad książkami i bohaterami naszych literackich dóbr narodowych . Miło posłuchac. Oby nasza młodzież posłuchała. Pozdrawiam .

    • @ThePolishhawk
      @ThePolishhawk ปีที่แล้ว +2

      Utracjusz Ziemkiewicz ?

    • @lutoborsowianin8792
      @lutoborsowianin8792 ปีที่แล้ว +2

      ​@@ThePolishhawk da ... Utracjusz.... Da, taktoczna, no u już... Trolla ruskaja oczeń prawilna. .. da

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 ปีที่แล้ว

      @@ThePolishhawk Polaki chyba nie maja pojecia ze sa na poziomie 3 klas szkoly podcawowej= ekran handlowy nazywaja ze to jest telewizor Nie wiedza ze 90% towaru zywnosci w sklepie nie powinni konsumowac Bo jako tako nauczyli sie pisac a czytac ze zrozumieniem to masakra brak inteligecji i logicznego myslenia nie sa samowladni bardzo wolno myslacy jako czyjes parobki wciaz tak samo.. Po co marnuja i marnowali czas rok za rokiem aby dostac nic nie znaczace swiadectwa szkolne ? jesli u obcych pracuja i od obcych wszystkie towary obcej produkcji kupuja Jako slepe malutkie kocieta nie widza w swoim kraju agresora ? . 45 lat po wojnie Ruskie pokojowo tu byli do zadnej wojny nas nie wpuscili z zakladow nie ogolocili A usa przybyli w 45 miesiecy wszytkie przywlaszczyli do wojen napadow jako nato tumanili gonili ? Nie chronia polakow -traktorow przed spadajacymi rakietami co ich to obchodzi ? Oni tu nie przyszli z wlasna wodka i zakaska jako majacy honor Goscie ochrona ? tylko jako cwaniaki frajerow wykorzytywac doic z kasy.

  • @zenswid
    @zenswid ปีที่แล้ว +61

    Dziękuje za ukazanie tak wspaniałych postaci, w szkole tego nie usłyszałem, nie miałem zdolności humanistycznych , mam umysł ścisły i matematyka była moją pasja, ale całe życie szedłem i szukałem właśnie takich wzorców , takich właśnie samodzielnych przedsiębiorców. Całe życie próbowałem coś stworzyć własnymi rękami. Samodzielność to to czego nam Polakom brakuje. Jak ktoś próbuje sie wybić zaraz reszta go sprowadza do jednego wspólnego szarego poziomu. Dalej mam marzenia . Mam parę nowatorskich pomysłów w dziedzinie techniki ale wszelkie pomysły rozbijają się o ścianę naszęj szarej rzeczywistości, niemożności . Tylko Układy ,znajomości i nie wiem co jeszcze może pomóc człowiekowi z nowatorskimi pomysłami. W Polsce taki mamy klimat , sprowadzania wszystkiego do parteru.

    • @GazalAlShaqab
      @GazalAlShaqab ปีที่แล้ว

      W mojej rodzinie istniała pewna świadomość trucizny tego "szlacheckiego" etosu pogardy dla przedsiębiorczości i myślenia "drobnomieszczańskiego", ale MIMO TO CIĄŻYŁ on wciąż i jakoś się zawsze niestety przeciskał (dziadek mojego dziadka, sprzedając owoce ze swojego sadu Żydom, targował się na OBNIŻENIE ceny, bo on uważał że zbyt wysoki zysk byłby… NIEMORALNY!! No a Żydzi pukali się w czoło…).
      Obciążona i zagmatwana jest nasza psychika narodowa :)

    • @mjaksnake2082
      @mjaksnake2082 ปีที่แล้ว +5

      Pełna zgoda.

    • @miceliusbeverus6447
      @miceliusbeverus6447 ปีที่แล้ว +2

      Ale konkretnie jakie przeszkody? "Klimat" to bardzo ogólne słowo...

    • @zenswid
      @zenswid ปีที่แล้ว +3

      @@miceliusbeverus6447 Widać że nie działałeś, wszyscy w Polsce są przeciwko tobie , Urzędnicy zasłaniający się przepisami, zawiść wszelkich innych ludzi że potrafisz coś więcej, zawiść że chcesz czegoś więcej, ogólny brak możliwość do realizacji przedsięwzięć bo brak źródeł finansowani ogólna bieda , bezwzględne przepisy podatkowe niszczące inicjatywy w zarodku / najbiedniejsi oddają procentowo najwięcej danin w stosunku do zarobku!!!/ politycy działający przeciw rodzimym inicjatywom za to chętnie za łapówki wspierający7 obce kapitały , tworzenie przepisów tak by polak miał gorzej a zagraniczny ulgi i łatwiejsze zawyżanie kosztów a zaniżanie dochodu a tak w ogóle z kim gadam przecież nie masz pojęcia bo nie próbowałeś!!

    • @miceliusbeverus6447
      @miceliusbeverus6447 ปีที่แล้ว +5

      @@zenswid Akurat tak się składa, że utrzymuję się sam, i to nie na etacie... Wiem, że w Polsce są różne biurokratyczne problemy, ale szczerze, brzmisz jak frustrat, który wszystkie swe porażki zrzuca na okrutne społeczeństwo... Owszem, ludzie mają dużo wad - zresztą we wszystkich krajach - ale to nie znaczy, że nic się nie da. Nie żyjemy w Korei Północnej.

  • @magmag6740
    @magmag6740 ปีที่แล้ว +6

    Literatura, rzecz ważna. Ona kształtuje nasze myślenie i marzenia - także biznesowe. Jednak, żeby zrozumieć na jakim etapie jest polski biznes to trzeba sięgnąć do liczb. Całe roczne PKB Polski to około 680 miliardów dolarów, podczas gdy wartość jednego tylko koncernu niemieckiego - Volkswagen - wyceniana jest na 500 miliardów dolarów. To jest kolosalna przepaść pomiędzy naszą gospodarką a gospodarką krajów starej Unii. Oczywiście, należy robić wszystko co możliwe aby ten dystans zmniejszyć, ale kraje Zachodnie robią też wszystko, żeby ten dystans utrzymać. Widać gołym okiem, jak instytucje UE są do tego wykorzystywane. Niestety, czasami można mieć wątpliwości, po której stronie stoją politycy, którzy rządzą Polską.

  • @KristVladic
    @KristVladic ปีที่แล้ว +4

    30:40 :D To o jednym z moich pradziadków.
    Jako dziecię nie rozumiałem, będąc u babci i dziadka na wsi z wizytą...
    ....dlaczego sąsiedzi mówią do dziadków : u Wiśnioków
    ...skoro oni nazywają się Wiśniowscy.
    Wytłumaczyli mi, jeden mój pradziadek młody , ambitny chłopak pod koniec XIX wieku ...popłynął do USA,
    miał łeb do pracy interesu,
    ....ale zyć hciał "u siebie".
    Zarobił pieniądze wrócił.
    Ale powiedział że.on jest Wiśniowski.
    Zmieniił urzędowo nazwisko, i już w Rzeczypospolitej był gospodorzem.
    I Polakiem.
    Ale ludzie na wsi , bez żadnej złośliwości , serio , dalej nazywali go per Wiśniok.
    W genialnej książce amatora fascynata z końca XIXwieku o ludzie nadrabskim...
    ..jak czytam to widzę ile nazwisk,przezwisk, ksywek, ..
    ....nadal !!! Funkcjonuje we wsi rodzinnej mojej mamy.
    ✝️🇵🇱🌍

  • @oskarszafarowicz2001
    @oskarszafarowicz2001 ปีที่แล้ว +31

    Również polecam biografię Karola Jaroszyńskiego (najbogatszego Polaka w historii, jednocześnie przeciwnika bolszewików i filantropa, np. ważnego przy fundowaniu KULu czy opieki nad jeńcami polskimi w Rosji podczas I wojny światowej). Niesamowita postać 👏🇵🇱

  • @jerzysrodka3643
    @jerzysrodka3643 ปีที่แล้ว +6

    Łódź, to rodzinne miasto mojego Ojca.
    Tyko jedną zimę do szkoły On chodził,
    a gdy lat miał zaledwie lat osiem, gęśmi zaczął handlować.
    Podobnie jak Kaczmarek bardzo szybko zorientował się,
    że tuczone gęsi lepiej zysk pomnażają.
    Minęło lat sto z okładem
    i obecnie najlepszym biznesem jest w Polsce jest polityka,
    zwłaszcza w Parlamencie Europejski, gdzie POSTAW POLSKIEGO SUKNA
    ciągle jeszcze wysoko stoi.

  • @mjaksnake2082
    @mjaksnake2082 ปีที่แล้ว +6

    Świetne. Jeszcze raz świetne. Sam tlen w tym odorze. Dziękuję.

  • @krzysztofbielicki5455
    @krzysztofbielicki5455 ปีที่แล้ว +26

    Wiele Pańskich komentarzy budzi moją irytację, ale słucham, oglądam bo warto poznawać różne punkty widzenia. Ten materiał to bajka, poezja. Wspaniałe. Gratuluję i dziękuję.

    • @citizenkane9680
      @citizenkane9680 ปีที่แล้ว +3

      Jest pan absolutnym wyjątkiem wśród większości tych, których mr. Ziemkiewicz irytuje bo znakomita większość z tych innych "zirytowanych" zamiast merytorycznej krytyki uprawia zwykły, ordynarny hejt. Szacun panu za to! Chapeau bas! I tu dodam, że jak często zgadzam się z RAZ-em w wielu sprawach, które porusza, tak tu pozwolę sobie wrzucić "kamyczek do ogródka". Bo wydaje mi się, że idealizuje trochę tych "zaradnych" bo jest wśród nich co najmniej tyleż uczciwie pracujących, twórczych " wybitnych jednostek co cwaniaków, kanciarzy czy hochsztaplerów jeśli nie zwykłych mafiozów. I to chyba właśnie ta "mroczna strona mocy" robi "czarny" PR całej zacnej reszcie. Nie dziwota, że przeciętny Polak widzi w biznesmenie złodzieja, krętacza, w najlepszym razie zdziercę i wyzyskiwacza.

    • @krzysztofbielicki5455
      @krzysztofbielicki5455 ปีที่แล้ว

      @@citizenkane9680 Zgadzam się z tezą, że osoby „prowadzące własną działalność gospodarczą” są przez ogół społeczeństwa i niestety sporą część urzędników postrzegane jako potencjalni oszuści. Terminy „spekulant”, „cinkciarz”, „prywaciarz” czy „badylarz” zostały w latach socjalizmu skutecznie zaimplementowane w świadomości wielu rodaków. Po 89 roku popełniono olbrzymi błąd nie podejmując kampanii promowania „pozytywistycznego kapitalizmu” chociażby w taki sposób jak uczynił to Pan Ziemkiewicz. Mało tego, wybranie niewłaściwych mechanizmów prywatyzacji dodatkowo utrwaliło błędne stereotypy. Podkreślam słowo "niewłaściwych", prywatyzacja była nieunikniona, ale np. drogą "aukcji publicznych". Dziękuję za miły komentarz.

  • @MrTrampol
    @MrTrampol ปีที่แล้ว +8

    Zrobił mi Pan niezłą niespodziankę, Panie Rafale... Akurat kilka dni temu postanowiłem przypomnieć sobie obie te powieści 🙂 Czytam obie na zmianę i jeśli chodzi o Wokulskiego,to jest dość wyraźnie zaznaczone , że robił szemrane interesy, i że biedak się zakochał,i zwariował, miał też chwile otrzeźwienia... Jeśli zaś chodzi o Borowieckiego,to właśnie przerywam oglądanie Pana programu, ponieważ bardziej pamiętam go z filmu, niż z książki, więc nie chcę popsuć sobie czytania....🙂 Ps. Ciekawe kiedy zabronią czytania "Ziemi obiecanej" ze względu na zawarte w powieści opisy postępowania Żydów?😆

  • @AgnieszkaStock
    @AgnieszkaStock ปีที่แล้ว +29

    Bildungsroman, taki gatunek powieści, czyli o tym, jak bohater dojrzewa, doznaje przemiany. Dzięki za tę interpretację Ziemi obiecanej, pokazanie Borowieckiego z innej perspektywy.

  • @krzysztofr.r2521
    @krzysztofr.r2521 ปีที่แล้ว +25

    Widzę dość ciekawą prawidłowość.
    Polak w Polsce jest typem narzekacza - nieudacznika.
    Ten sam człowiek po wyjeździe za granicę zmienia się diametralnie.
    Świetny pracownik a i często świetny właściciel firmy,biznesmen.

    • @tomeknowacki2171
      @tomeknowacki2171 ปีที่แล้ว +1

      bo za granicą państwa dbają o swoją gospodarkę i powodzenie podmiotów gospodarczych płacących u nich podatki, u nas takich "władza" stręczona nam przez takich Ziemoli dba o interes USA i Niemiec no i własne rodzinki, korytko sejmowe.

    • @krzysztofszczwacz8412
      @krzysztofszczwacz8412 ปีที่แล้ว

      Ja byłem zdumiony, jak w Niemczech
      (40 lat temu, za Peerelu) usłyszałem,
      że polscy MURARZE (!) są tam najbardziej
      cenionymi fachowcami, o których każda
      możliwa firma się bije. W tym czasie
      w Polsce murarz był synonimem lesera,
      obiboka i nieudacznika...

    • @rafalkaminski6389
      @rafalkaminski6389 ปีที่แล้ว +2

      Jeśli wejdziesz między wrony musisz krakac jak i ony :)

  • @uboot960
    @uboot960 ปีที่แล้ว +22

    dziękuję Rafał, biorę się jeszcze raz za Ziemię Obiecaną.

  • @parufka7830
    @parufka7830 ปีที่แล้ว +44

    Polecam serię IPN „Giganci nauki PL” np. odcinek o Mościckim - facet nie tylko wymyślił ale tez na tym zarobił jednak rzucił dobrą posadę w Szwajcarii, bo trzeba było odbudować Polskę po 1918.

  • @andrzejkwapien9944
    @andrzejkwapien9944 ปีที่แล้ว +1

    Szanowny Drogi Panie Rafale!
    Chciałem serdecznie podziękować za film Borowiecki vs Wokulski z serii „z mojej półki”. Książkę przeczytałem niedawno (odświeżyłem może rok temu), film oglądałem już kilkanaście lat temu. Jeżeli patrzy się na dzieło i porównuje z obrazem w takiej rozpiętości czasowej wszystko się rozmywa, pamięta się jakieś nieważne drobnostki. Dziękuję, że w takiej lekcji zbiera Pan wszystko i przedstawia prawdziwe przesłanie książek, a także matactwa i zmiany w filmie. Kolejny raz pomaga mi Pan poznać i zrozumieć literaturę, spojrzeć na nią jakby „z góry”. Śmieję się sam z siebie - w natłoku informacji człowiek zapomina proste ćwiczenia czytania ze zrozumieniem z początku szkoły podstawowej. Za szybko dziś życie się toczy. Jakiś „ktoś” zasypuje nas masą informacji niczym piaskiem. Dziękuję, że Pan mnie otrząsa z piachu i pomaga znaleźć właściwe złoto. Z pozdrowieniami.

  • @jacekbromski1260
    @jacekbromski1260 ปีที่แล้ว +6

    Jestem rówieśnikiem Pana Rafała, myślę podobnie. Na wszelki wypadek nauczyłem swoje dzieci jak zakładać i prowadzić własny biznes. Tyle mogę.

  • @mariuszmadetko4825
    @mariuszmadetko4825 ปีที่แล้ว +49

    Panie Rafale ależ to było dobre !!! Szkoda że Pan nie uczy w szkole ….pasjonujące, przekrojowe, pięknie opowiedziane . Wezmę i przeczytam tę ziemię obiecaną skoro lepsza od filmu . 👌

    • @magdapodolska6564
      @magdapodolska6564 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dobrze, że nie uczy w szkole, zrobiłby krzywdę młodym ludziom

  • @PR_nick
    @PR_nick ปีที่แล้ว +2

    Pana rozprawa z nieskutecznymi romantykami to prawdziwa praca u podstaw.

  • @MIKE1313B
    @MIKE1313B ปีที่แล้ว +82

    Może przydała by się książka do jezyka polskiego do szkół autorstwa R. Ziemkiewicza. 🤔 Tak żeby zerwać z paroma utartymi schematami, spojrzeć na niektóre okresy literackie innym okiem, czy przypomnieć niektóre a zapomniane okresy czy dzieła.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 ปีที่แล้ว +17

      Mam takie przeczucie, że pewna grupa polityczna na 100% skutecznie storpeduje ten pomysł. Ale nic nie stoi by taki SUPLEMENT DYDAKTYCZNY powstał. Jestem pewny, że odegra niebagatelną rolę w edukacji polskiego narybku!!!!!
      Bowiem póki co, nikt nie zabroni pisać i nikt nie zabroni CZYTAĆ!!!!!!

    • @bernardadamuswieden4290
      @bernardadamuswieden4290 ปีที่แล้ว +15

      Lepszej książki, niż te filmiki nie będzie. Mistrz, to mistrz. Brawo Solidarny PiS. Reszta wypierdalać.....

    • @lauradr.3082
      @lauradr.3082 ปีที่แล้ว +17

      Myślę, że przed zadaniem uczniom czytania tych lektur w szkołach powinny być puszczane takie felietony, by zrozumieli o co w nich chodzi.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 ปีที่แล้ว +6

      @@lauradr.3082 Innym, by wzrokowo opanowali ortografię...

    • @MerewynKazan
      @MerewynKazan ปีที่แล้ว +8

      Zwłaszcza, że Pan Ziemkiewicz jest w wykształcenia polonistą!

  • @Taurus1747
    @Taurus1747 ปีที่แล้ว +3

    Panie Ziemkiewicz,
    jest Pan genialny, po prostu genialny
    !!!

  • @incognito1418
    @incognito1418 ปีที่แล้ว +3

    Doskonała analiza! Najwyższy czas zacząć patrzeć na różne postacie w sposób realistyczny - widząc je takimi, jakimi były naprawdę (czyli często głupcami), a nie według tego, czego nauczono nas w szkole. Dziękuję za polecenie kolejnej świetnej książki.

  • @aleksanderpawelek4122
    @aleksanderpawelek4122 ปีที่แล้ว +60

    Swietnie sie pana slucha ……Serdecznie Pozdrawiam z Australi 🇦🇺

  • @richardmiziniak4149
    @richardmiziniak4149 ปีที่แล้ว +12

    Drogi Panie Rafale ! Znakomity , "otwierajacy oczy" felieton .!

  • @aleksandram5898
    @aleksandram5898 ปีที่แล้ว +23

    Dziękuję bardzo za świetną recenzję.Moze warto jeszcze raz przeczytać tę książki, chociaż chce się poznać coś nowego.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +3

      Choćby zapomniało się co było we wcześniejszych? To jak nalewanie wody do dziurawego wiadra. :-)

  • @jarosaw6691
    @jarosaw6691 ปีที่แล้ว +31

    Super Panie Rafale 👍Dziękuję

  • @katarzynamajewska337
    @katarzynamajewska337 ปีที่แล้ว +20

    Zawsze oglądam reklamy na filmach Pana Rafała i uwielbiam kiedy lecą reklamy TVN-u Player. Cieszy mnie fakt, że w konsekwencji takiej sytuacji TVN płaci Ziemkiewiczowi ❤

  • @roberts1938
    @roberts1938 ปีที่แล้ว +3

    Ma Pan unikalny dar opowiadania o literaturze polskiej w sposób, który odpowiada filmom Hitchcock'a. Słucha się w napięciu od początku do końca z wielką przyjemnością.

  • @elas.583
    @elas.583 ปีที่แล้ว +7

    Świetny wykład, dziękuję 🙂

  • @waldemarnowakowski8724
    @waldemarnowakowski8724 ปีที่แล้ว +11

    Panie Rafale jak zawsze super opracowanie ,bardzo lubię pana felietony a w ogóle wszystkie pana wypowiedzi dziękuje tak trzymać

  • @brandenhelm1469
    @brandenhelm1469 ปีที่แล้ว

    Wreszcie! Doskonała analiza i literacka i historyczna i właśnie gospodarcza. Nie dlatego twierdzę, że myślę jak Ziemkiewicz ale dlatego, że felieton pokazuje faktyczne różnice i jest przyczynkiem do zmiany opinii o nas, Polakach. Trudność polega jedynie na konieczności dokładnego przeczytanie Prusa i Reymonta, obejrzenia "Ziemi obecanej" i wyciagniecia wniosków. Ja czytam fragmenty o Lodzi i "Chłopów" dla przyjemności, pozycje zresztą pisane kompletnie innymi językami i tempem - co pokazuje jeszcze bardziej geniusz Reymonta. Należy tylko podkreslić rolę kodów ukrywających przed cenzurą pewne wątki, szczególnie w "Chłopach". "Lalka" z kolei jest pierwszą dużą ksiązką, którą przeczytałem w życiu: ponieważ chodziłem do szkoły na tzw. 2 zmianę i nie mogłem sie doczekać dalszego ciągu czytanej historii w Polskim Radiu, złapałem w wieku 12 lat ksiązkę z półki, i przeczytałem. Tak, było łatwiej bo nie było internetu smartfonów itd. "Chłopi" to późniejsza sprawa. Polacy nie czytają. i tu trzeba propagandy czytelnictwa, co ma miejsce. Warto powiedzieć, że czytając mojemu dziecku 9 letniemu "Pana Tadeusza" do poduszki, nie liczyłem że taki mały gość coś z tego wyniesie. Zdziwiłem się, że gdy przyszło do wyboru wątków, powtórzeń w czytaniu, synek natychmiast stawierdził, że chce "o niedźwiedziu, o niedźwiedziu"!. I to jeden z momentów wielkiej satysfakcji w dobie smartfonu, który powoli zaczyna mnie denerwować. Dziękuję Panie Rafale - imponujący felieton! Cezary TCHOREK-HELM

  • @zenonpl1
    @zenonpl1 ปีที่แล้ว +3

    Stanisław Wokulski, właściciel sklepu galanteryjnego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, dorobił się wielkiej fortuny jako dostawca aprowizacji - głównie żywności - dla armii rosyjskiej podczas wojny zwanej bałkańską.

  • @user-ed9il9cr9w
    @user-ed9il9cr9w ปีที่แล้ว +6

    Panie Rafale,
    Komentarz na gorąco- postać Wokulskiego została oceniona przez Pana wysoce niesprawiedliwie.
    Fakt, że Stach zwariował na punkcie romantycznej miłości do arystokratki i szastał pieniędzmi nie oznacza, iż nie był dobrym menadżerem ( najpierw) i przedsiębiorcą ( potem). To są dwie oddzielne sprawy. Po pierwsze Wokulski zwiększył obroty sklepu Minclowej. Po drugie, po powrocie z Bułgarii zainwestował pieniądze w nowy , świetnie prosperujący sklep (największy magazyn w mieście) i zwiększył zatrudnienie. Po trzecie założył spółkę do handlu ze Wschodem, którą zajmował się bezpośrednio i która przyjmowała krociowe zyski. Zresztą stało to się dzięki i temu, że zbliżył się do arystokracji przyjmując jej "kody kulturowe".
    Wokulski nie chciał "kupić" Łęckiej. (Taka interpretacja jest raczej feministyczna i nie spodziewałem się, że ją pan przytoczy:). Najlepszym dowodem jest to, że zniszczył wykupione weksle Łęckiego. Chciał po prostu wejść w środowisk magnaterii, aby Łęcka mogła go poznać i, ewentualnie, pokochać lub przynajmniej zaakceptować jako wielbiącego męża. Można raczej powiedzieć, że to Wokulski chciał się sprzedać pannie Izie i w tym był cały problem.
    Dostawy dla wojska to sprawa marginalna, ale zwracam uwagę, iż w tekście książki kilkakrotnie jest wskazane, że tego rodzaju spekulacja jest zwykle wątpliwa moralnie, z tym, że jakoby to Wokulskiego miało nie dotyczyć. Można w to oczywiście nie wierzyć, ale jak wyjaśniłem powyżej nie za to należało docenić Wokulskiego jako człowieka interesu.
    "Ziemi Obiecanej" nie czytałem, ale widzę i słyszę, że muszę ją koniecznie przeczytać:)

  • @brca098
    @brca098 ปีที่แล้ว +11

    A w z prawdziwego życia mamy świetne przykłady Polaka z sukcesami: potentata naftowego, któremu Nobel się w pas kłaniał - Witolda Zglenickiego, Kazimierza Prószyńskiego- pioniera obrazu ruchomego, Sędzimira -tego od wynalazku walcowania i cynkowania stali. Tylko promować te postacie i natchnąć młodych Polaków, że sukces zależy od pracy.

    • @--Kwinto--
      @--Kwinto-- ปีที่แล้ว +3

      No i Marysia Skłodowska

    • @czesawstachura2815
      @czesawstachura2815 ปีที่แล้ว +1

      Zglenicki to postać którą warto rozpowszechniać był fundatorem Polskiego Nobla - z jego funduszy korzystała spora grupa znanych wybitnych pisarzy i naukowców.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 ปีที่แล้ว +14

    Świetny felieton. Chapeau bas!!!

  • @marcinl2771
    @marcinl2771 ปีที่แล้ว +2

    Czytałem "Ziemię obiecaną" w technikum - nasza polonistka robiła konkursy wiedzy m. in. o Wł. Reymoncie. Czytałem więc z własnej woli, a nie bo musiałem. Tak czytane lektury lepiej pamiętałem. Ale z powieści "Ziemia obiecana" nie pamiętam tych wątków, które Pan przytoczył, bo rzeczywiście przykrył mi je film A. Wajdy. I rzeczywiście Borowieckiego kojarzę właśnie w tej wajdowskiej wersji. Chyba muszę przeczytać raz jeszcze po ponad 25 latach 🙂

  • @danutamalicka932
    @danutamalicka932 ปีที่แล้ว +17

    Gdyby pan Kamas grał z panią Tyszkiewcz to wbrew temu co w powieści, musieliby się pobrać😊😂

    • @adawojcieszko
      @adawojcieszko ปีที่แล้ว +7

      @@halimirowskiej panie /pani po co ta uszczypliwość? Nie lepiej być uprzejmym? Tylko chcieć, to móc.

  • @TERKA447
    @TERKA447 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo lubię interpretacje książek przez pana Rafała,zawsze bezpośrednio i szczerze swe przemyślenia formułuje...,

  • @strajann
    @strajann ปีที่แล้ว +1

    uwielbiam słuchać Pana interpretacje na TEMATY wszelakie , i teraz slucham po raz drugi aby przekonać się że coś mi nie umknęło. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  • @Horaczkocom
    @Horaczkocom ปีที่แล้ว +14

    Ziemia Obiecana książka i film jest super.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +1

      Czytaleś i ogladales?

    • @Horaczkocom
      @Horaczkocom ปีที่แล้ว +3

      @@p.jankowski6070 Co to za głupie pytanie? Przecież napisałem że " Książka i film super? To oczywiste.

  • @michalgorny4742
    @michalgorny4742 ปีที่แล้ว +4

    Założenie, że wszyscy ZO czytali, a tym bardziej pamiętają, jest bardziej niż ryzykowne. Z pewnością przygniatająca większość obywateli jeśli nawet czytała, to w pamięci został im obraz z filmu Wajdy i z tego prostego powodu Borowiecki się nie nadaje. Smutne, ale prawdziwe.
    W ogólności ekranizowanie lektur jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Nauczycielowi łatwiej jest zaprowadzić uczniów na film niż wyegzekwować od nich przeczytanie lektury i żeby większość nie poprzestała na przeczytaniu bryku.
    Porównanie z rysowaniem mapy bardzo trafne. Weźmy takiego "Szatana z siódmej klasy". Pierwsza ekranizacja w zmienionych realiach - film genialny. Druga, z 2006 r., bardzo wierna - tragedia.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +1

      To "wszyscy czytali" jest formulką grzecznosciową dla widzów. Ładny gest, aby nikt nie czuł się zdolowany.
      Co do filmów zamiast lektury, zgoda. Języka nie nauczy się z filmu, a taki jest cel lektur.

  • @joannabieniak3305
    @joannabieniak3305 ปีที่แล้ว +11

    Świetny jak zwykle. Aż chce się pana słuchać panie Redaktorze. Słucham pana wszystkie artykuły od paru lat i nigdy nie mam dosyć. Serdecznie pozdrawiam z Kanady.

  • @amac5455
    @amac5455 ปีที่แล้ว +8

    Wokulski nie tyle zakochał się w "lalce", ile w sferach z tzw. klasy "old money", którą reprezentuje Łęcka. Jeśli ktoś miał styczność z ludźmi z "old money" w Anglii, to wie, że przebicie się do tej klasy przez tzw. "new money" jest kompletnie niemożliwe. Zawsze będzie się tym śmiesznym przedsiębiorcą "sir" Richardem Bransonem, tą zwykłą "książniczką" Meg Markle, a najwyżej grzeczną Kate, która zna swoje miejsce w kącie. Old money class trzeba się URODZIĆ, bo pochodzenia się nikt nie wyuczy ani go nie kupi. Polecam film "Małe kobietki" z Meryl Streep: "No-one makes their own way. Not really. I'm not married. That's because I'm RICH." Mocne! Wątki ambicji Wokulskiego czy małych kobietek i ich ciotki aktualne do dziś.

    • @tadek2145
      @tadek2145 2 หลายเดือนก่อน +1

      Tyle, że w PL to kompletnie z kosmosu, w PL jedyne poważne pieniądze, to już UBeckie pieniądze i raczej trudno sobie wyobrazić, aby jako tako ambitny człowiek chciałby przebić się do tej sfery. Mieć ogromne pieniądze tak, ale nie ma już w PL sfery, do której chciałoby się z tymi pieniędzmi należeć.

  • @jah1poland
    @jah1poland ปีที่แล้ว +56

    Wajda był wyjątkowo nieciekawą personą - "ja wam, kochani, wszystko wyśpiewam". Prawda czasu, prawda ekranu, psia jego...

  • @JanKowalski-cn7xg
    @JanKowalski-cn7xg ปีที่แล้ว +1

    Jest to obecne na stand up'ach. Żarty są dopuszczane tylko z osób oraz instytucji o wielkiej renomie. Nikt nie odważy się śmiać z osób biednych..

  • @paweadamczyk2971
    @paweadamczyk2971 ปีที่แล้ว +5

    Ale w "Lalce" wspomniany jest stary marszałek jako konkurent do ręki panny Izabeli, który fortunę zdobył właśnie na podejrzanych dostawach w czasie wojny krymskiej.

  • @rejmons1
    @rejmons1 ปีที่แล้ว +16

    Muszę napisać jeszcze jedno przeciw A. Wajdzie. W filmie Mada Muller (o Borzenie Dykiel w tej roli nie mogę pisać inaczej jak klęcząc na kolanach) to głupia gęś, ale w książce to osoba oczytana, uprzejma, miła i wdzięczna rozmówczyni. Stanowi przeciwieństwo swojego prymitywnego i grubiańskiego brata, Willa. W sumie Karol wybierając Madę nie zrobił błędu, bo to kobieta warta zainteresowania. Sam Muller to człowiek bystry i zachowujący zdrowy rozsądek. Przeciwieństwo zgorzkniałego i wyraźnie pogrążonego w pustce wewnętrznej Hermana "Kundla" Bucholca. Problem w tym, że film "Ziemia Obiecana" to dzieło genialne, pełne dzikiej energii i zagrane koncertowo. Co rola to kreacja iście oskarowa...

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +11

      Głownym zamierzeniem Wajdy, gdy robił ten film, było uzyskanie szerokiego rozpowszechniania w USA i Europie, co uczyniłoby go milionerem. Liczył też na Oskara. W tym celu - oprócz tego, że calkowicie zmienił wymowę Ziemi obiecanej - zrobił co mógł, aby przedstawić Żydów w jak najkorzystniejszym świetle. Od nich przecież, ich opinii o filmie, zależało, czy będzie wyświetlany w kinach USA. Dlatego przerzucił opisane przez Reymonta żydowskie cechy, te niezbyt chwalebne, na Niemców. I tak dostało się sympatycznej i bezpretensjonalnej Madzie, którą przedstawił jak piszesz i kazał jej malować lakierem olejnym cenne obrazy, podczas gdy w książce te opisy przedstawiały bogatych Żydów łodzkich.
      Los jednak Wajdę pokarał i filmu nie dopuszczono w Stanach na ekrany - i tak był dla środowisk żydowskich zbyt "mocny".

    • @murano1545
      @murano1545 ปีที่แล้ว +2

      @@p.jankowski6070 szkoda, że Pański tekst jest widoczny tylko jako komentarz do komentarza. Myślę, że gdyby był bardziej widoczny, to by wywołał ciekawą dyskusję. Wajda... szkoda gadać.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +3

      @@murano1545 Dzięki. Ale... takie komentarze gdy zbyt widoczne potrafią szybko znikać. Kiedyś uparłem się i pięć razy w ciagu kilku dni wklejałem tekst, też o 7ydach, pod jakimś filmikiem fałszującym relacje polsko-żydowskie.

    • @murano1545
      @murano1545 ปีที่แล้ว +1

      @@p.jankowski6070 rozumiem. Na YT jest wolność, ale w granicach zdrowego rozsądku

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +4

      @@murano1545 Tak. Mającym to samo źródło, ktore nie dopuściło do rozpowszechniania w Ameryce i Europie takich obrazów jak "Ziemia obiecana" czy "Austeria". Jeśli coś mnie jednak zdziwiło, to zdziwienie twórców tych dzieł.

  • @adaruda3881
    @adaruda3881 ปีที่แล้ว +1

    Zachęcił mnie pan, przeczytam Ziemię obiecaną. Pozdrawiam.

  • @madryckireal
    @madryckireal ปีที่แล้ว +33

    Zapowiada się ciekawie. Jak zawsze! 🇵🇱

  • @barbarabal8922
    @barbarabal8922 ปีที่แล้ว +6

    Wspaniale przypomnienie waznej literatury. Moze zaczniemy na nowo czytac, zamiast ogladac?Bardzo dziekuje ⚘️

  • @jerzyprus7999
    @jerzyprus7999 ปีที่แล้ว +8

    Dziadek jeżdził na rowerze zbierał skórki od królików i zwoził do skupu.

  • @arturzieba8094
    @arturzieba8094 ปีที่แล้ว +39

    Panie Rafale. Rewelacja! Proszę o więcej o naszej twórczości. A jaki jest Pana ranking bohaterów naszej literatury?

  • @AgnieszkaStock
    @AgnieszkaStock ปีที่แล้ว +13

    Chłopi awansowali w Polsce, np. Grzegorz Gerwazy Gorczycki, syn kmieciów, Gorczyców, był wybitnym kompozytorem i nawet rektorem uniwersytetu. Mamy swą historię.

  • @piwnyekspert
    @piwnyekspert ปีที่แล้ว +13

    Piękne opowieści 😊

  • @Leszek314
    @Leszek314 ปีที่แล้ว +2

    Piękna analiza lechosław Puszczykówko

  • @hania888888
    @hania888888 ปีที่แล้ว +8

    Po prostu genialne! Dziękuję za kolejną ucztę intelektualną!

    • @hania888888
      @hania888888 ปีที่แล้ว +1

      @@joepineski5562a ty dorabiasz trollowaniem na tym kanale? Widzę, że robisz częściej głupawe niemerytoryczne wrzutki. Lecą nadgodziny? 🤮🤮

  • @mafuyuorifushi6074
    @mafuyuorifushi6074 ปีที่แล้ว +2

    Super, super. Mam "Ziemię obiecaną" zaraz siadam do czytania. "Lalkę" czytałem w pandemii i prawdę mówiąc ta opowieść Wokulskiego o tym, że dostarczał wojsku rosyjskiemu towar pierwszorzędny coś mi nie pasowała.

  • @s-kate5767
    @s-kate5767 ปีที่แล้ว +25

    Świetny film jak zawsze. Chyba o Karola Jaroszyńskiego chodzi na początku? Polecam bardzo wszystkim chociaż biogram sobie przeczytać, a takich postaci było więcej!

    • @marcdenoire5462
      @marcdenoire5462 ปีที่แล้ว +8

      Prawdopodobnie chodzi o Antoniego Jaroszewicza. Bardzo ciekawa postać, piękny życiorys. Pieniądze zrobił na farmaceutyce (na początku). Gdyby nie wojna i komuna, możliwe, że były twórcą polskiego Pfizera.

    • @jolantaszym941
      @jolantaszym941 ปีที่แล้ว +11

      @@marcdenoire5462 Nie, chodzi tutaj o Karola Jaroszyńskiego. Bogatych, zaradnych , odkrywców, naukowców czy wynalazców, było naprawdę wielu. Cały przemysł naftowy od Polaków przecież pochodzi, ...i sama rafinacja jak i konstrukcja wiertni czy platform. Żeby było śmiesznie... to Polak po stronie USA kupił od Polaka po stronie Rosji ....Alaskę xD.

    • @marcdenoire5462
      @marcdenoire5462 ปีที่แล้ว +8

      @@jolantaszym941 Racja, Karol Jaroszyński.

  • @piotrkijewski9222
    @piotrkijewski9222 ปีที่แล้ว +7

    Dziękuję Panie Rafale

  • @hummakavula1141
    @hummakavula1141 ปีที่แล้ว +11

    Daleko od szosy - świetny serial o zaradności i awansie społecznym sprytnego chłopaka ze wsi.

    • @murano1545
      @murano1545 ปีที่แล้ว

      Sprytny chłopak ze wsi (a może WSI?) to Lech Wałęsa. Kto z Polaków przemawiał przed kongresem USA, albo był głównym gościem na przyjęciu u królowej Elżbiety II?

  • @jedrek59
    @jedrek59 ปีที่แล้ว +5

    A propos Kaczmarka vel Kaczmarskiego - dziś takich też w Polsce nie brakuje,a byłoby ich jeszcze więcej i polska gospodarka dzięki nim miałaby się o wiele lepiej,gdyby nie tzw. demokracja - czyt: anarchia polityczno-urzędnicza - grabiąca,niszcząca i hamująca w rozwoju takich właśnie Kaczmarków vel Kaczmarskich.

  • @piotrdmuchowski8222
    @piotrdmuchowski8222 ปีที่แล้ว +2

    Mądrego zawsze miło posłuchać. Dziękuję za kolejny świetny i odświeżający pamięć wykład!

  • @youtubeyt8305
    @youtubeyt8305 ปีที่แล้ว +4

    Proszę o więcej!

  • @zofiak8458
    @zofiak8458 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Dziękuję.

  • @sufsul
    @sufsul ปีที่แล้ว +5

    Wspaniale. Dziękuję.

  • @tomaszzagorski443
    @tomaszzagorski443 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję, Panie Rafale. Powieść czytałem tak dawno, że już o niej zapomniałem. Jednak po fenomenalnej promocji jaką Pan tu przedstawił, zabieram się do ponownego jej przeczytania.

  • @annapodwyszynska7571
    @annapodwyszynska7571 ปีที่แล้ว +7

    Dziękuję.

  • @marekmadej8284
    @marekmadej8284 ปีที่แล้ว

    Ten wykład powinien być obowiązkowy dla każdego potencjalnego maturzysty. Chciałbym usłyszeć opinię być może socjologa lub innego mądrzejszego ode mnie, aby mi wyjaśnił przyczynę braku wśród współczesnych polskich pisarzy takich, którzy hołdują przedsiębiorczości ? Czy my nadal tkwimy mentalnie w tym post-szlacheckim nurcie utracjuszy ? Przynajmniej w literaturze.
    Ziemię Obiecaną przeczytałem 50 lat temu - z tego zapamiętałem to tylko świetne "dialogi żydowskie" i przyznaje szczerze, że wersja filmowa wzięła górę. Dlatego zainspirowany pana wykładem sięgnę po te pozycję naszej literatury ponownie. Brawo p. Rafale :)

  • @piotrm386
    @piotrm386 ปีที่แล้ว +43

    No bo trzeba czytać, a nie zaspokajać się wizją reżyserską.

    • @novina00a
      @novina00a ปีที่แล้ว +1

      To nie istotne czy czytam. Odniosłem się do słów RF.

    • @piotrm386
      @piotrm386 ปีที่แล้ว +1

      @@novina00a ja zaś nie odnosiłem się do Twoich. Nawet ich nie znam.

    • @novina00a
      @novina00a ปีที่แล้ว +1

      @@piotrm386 taki popieprzony system komentarzy na YT.

  • @TheStonedstone
    @TheStonedstone ปีที่แล้ว +41

    Ziemia Obiecana powinna dostać Nobla ale nie mogła. Zbyt precyzyjnie i z dużą dozą spostrzegawczości opisywała ówczesne realia, z naciskiem na rolę najważniejszej nacji świata. W filmie znajdziemy tylko ułamek tego co w książce. Polecam

    • @dawidburdelak
      @dawidburdelak ปีที่แล้ว +2

      Ja sobie wypraszam. Bardzo dużo Andrzej Wajda zmieścił w ekranizacji z 1974 roku z książki - jest też wersja reżyserska, w wersji 4-odcinkowej, którą serdecznie polecam.

    • @tadek2145
      @tadek2145 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@dawidburdelak G.prawda. Wajda wymyślił zakończenie o strzelaniu do robotników i zataił, że to Żyd jest sk......synem. To co sobie zatem wypraszasz.

  • @piotrkijewski9222
    @piotrkijewski9222 ปีที่แล้ว +6

    Uwielbiam Pana analizy

  • @lordkelvin441
    @lordkelvin441 ปีที่แล้ว +2

    Pogdanka wyjątkowo na czasie po breweriach prof. Filipiaka..

  • @barbaramoniuszko8071
    @barbaramoniuszko8071 ปีที่แล้ว +7

    Świetny wykład z literatury polskiej!
    Pozdrowienia z Canady.

  • @user-gv9ep5ml1t
    @user-gv9ep5ml1t ปีที่แล้ว +42

    Szkoda, że tak mało ludzi myśli Jak Pan redaktor. Gratuluje.

    • @dawidburdelak
      @dawidburdelak ปีที่แล้ว +1

      Mnie myślenie nie boli.

    • @marcinfidler7435
      @marcinfidler7435 ปีที่แล้ว +1

      Bo jest wolny !!!! Na szczęście dla Polaków. Niestety za kilkadziesiąt lat jego teorie i książki zostaną przekłamane .

  • @MrLossiek
    @MrLossiek ปีที่แล้ว +20

    Od dłuższego czasu zastanawiam się dlaczego nie przybywa Panu subskrybentów. Chciałbym żeby to co Pan mówi trafiało do jak największej liczby ludzi. Prezentuje Pan sobą zdrowy chłopski rozsądek ;)

  • @IvanovichIvanov
    @IvanovichIvanov ปีที่แล้ว +30

    Za to pisarz Sofronow pracował w kuźni i odgłosy pracy mobilizowały do twórczego wysiłku. No i doszedł do rezultatów.

    • @Roman_54
      @Roman_54 ปีที่แล้ว +7

      Sofronowa do tego nie mieszaj!

    • @GazalAlShaqab
      @GazalAlShaqab ปีที่แล้ว +7

      @@Roman_54 Miećka
      😂🤣

    • @jantrukszyn3410
      @jantrukszyn3410 ปีที่แล้ว +6

      Najzabawniejsze jest to, że to prawda. Sofronow tak robił :D

    • @zbigniew.8261
      @zbigniew.8261 ปีที่แล้ว

      No, a potem tego szewca powiesili😉

    • @robertward3573
      @robertward3573 ปีที่แล้ว +4

      Za Aniola masz plus. Pozdrawiam.

  • @janjozefdyner9285
    @janjozefdyner9285 ปีที่แล้ว +3

    Dostęp do pieniędzy jest przywilejem, który ludzie uzyskują w różny sposób.

  • @jacobgrzywinski471
    @jacobgrzywinski471 ปีที่แล้ว +3

    Odpowiedz jest prosta: nature namy emocjonalna i tylko co emocjonalne nas kteci.

  • @JanKowalski-ze9dk
    @JanKowalski-ze9dk ปีที่แล้ว +2

    Polscy przedsiębiorcy to bardzo ciekawy temat. Ostatnio natrafiłem na 2 książki o podobnej tematyce: "Wieża Eiffla nad Piną" oraz "Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich"

  • @emhyrvemrais7574
    @emhyrvemrais7574 ปีที่แล้ว +1

    Chciałem tylko napisać, że właśnie ukończyłem książkę Ziemia obiecana i mogę każdemu polecić książka milion razy lepsza od Lalki i świetnie opisująca życie Polaków przed rozbiorami.

  • @alexgrotnik1859
    @alexgrotnik1859 ปีที่แล้ว +9

    Panie Rafale, zachęcił mnie Pan do przeczytania Ziemi Obiecanej, od której uciekałem od czasu, gdy jak dziecku mignęły mi te sceny pożaru, paniki oraz przygnębienia dorosłych oglądających film. A czy nie planuje Pan coś opowiedzieć o Wiechu? To materiał na kilka odcinków chyba. Jestem Wiecha wielkim fanem i mam sporo jego książek. Przypomniał mi się on po Pana odnoszeniu się do realiów z epoki oraz pewnych mniejszości.

  • @annafabisiak3781
    @annafabisiak3781 ปีที่แล้ว +12

    Jak zawsze ciekawie Panie Redaktorze, mam jednak obawę że nie po Reymonta, ani Prusa sięgnie wielu aby poznać sylwetkę Polaka - przedsiębiorcy, dzisiaj monopol posiadł Overbeek.

  • @raftes
    @raftes ปีที่แล้ว +4

    Jak zawsze - analiza i spostrzeżenia niebywale wnikliwe. Dzięki!

  • @Tomsza7
    @Tomsza7 ปีที่แล้ว +18

    Ktoś kiedyś powiedział "kiedy moi przodkowie po nocach uczyli się języków obcych i trudnej sztuki kupiectwa... Wasi przodkowie przepili wszystko"

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +2

      To mówił głupoty, a ty chyba nie zwróciłeś uwagi, jak Ziemkiewicz mówił o polskich kapitalistach, przedsiębiorcach, naukowcach. Standardem dla Polaków wykształconych aż do czasów PRL była znajomośc kilku języków. Takich ludzi nie brakowało, zabrakło ich tylko w naszej literaturze. O tym jest ta pogadanka.

    • @Tomsza7
      @Tomsza7 ปีที่แล้ว

      @@p.jankowski6070 ktoś jeszcze powiedział, "Azja zaczyna się od rzeki Odra na wschód"... A czy przypadkiem Polski nie było na mapach Europy przez to, że szlachta i magnateria wolała alkohol niż pozwolić na rozwój Polski?

    • @michalgorny4742
      @michalgorny4742 ปีที่แล้ว +3

      @@Tomsza7
      To są skutki, jak ktoś edukację historyczną zakończył na szkole i to najwyraźniej jeszcze w PRL.
      Choćby Ziemkiewicza posłuchaj, jak wyjaśnia, dlaczego RP, której istotą i sensem istnienia była wolność, przegrała konkurencję z absolutyzmem.

    • @michalgorny4742
      @michalgorny4742 ปีที่แล้ว +3

      Pamiętam z czasów gierkowskich Niemca, który się dziwił (fakt, że miał do czynienia z inteligencją, przeważnie techniczną):
      - W zasadzie nie spotkałem człowieka, który by nie znał przynajmniej jednego języka obcego, a większość zna dwa.
      A przed wojną wśród inteligencji znajomość francuskiego (i oczywiście łaciny) była tak oczywista jak dziś angielskiego.
      Ale co tam, "ktoś kiedyś powiedział" i chwatit.

  • @Jekyll-fv3qd
    @Jekyll-fv3qd ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam Serdecznie !!!!

  • @polk6764
    @polk6764 ปีที่แล้ว +6

    A Stanisław Połaniecki ???

    • @--Kwinto--
      @--Kwinto-- ปีที่แล้ว +2

      O, też chciałem to przytoczyć, jeśli już o tego typu bohaterach rozmawiamy.

  • @theSvarg
    @theSvarg ปีที่แล้ว +1

    Piękna historia. Nie czytałem, ale teraz przeczytam z pewnością.

  • @wojciechlipowicz4180
    @wojciechlipowicz4180 ปีที่แล้ว +7

    Dziękuję Panu!

  • @jozefwitek5632
    @jozefwitek5632 ปีที่แล้ว +5

    Pan jesteś taki bibliotekarz online.
    - Co mi Pan poleci?
    - czytał Pan Lalke?
    - Tak
    - a Ziemie obiecaną?
    -nie, ale oglądałem
    - to niech Pan posłucha...

  • @wdrodze8835
    @wdrodze8835 ปีที่แล้ว +5

    Przyznam się uczciwie, że ksiązki nie czytałem. Film odkryłem stosunkowo niedawno i po jego obejrzeniu odniosłem wrażenie, że Reymont był jakimś strasznie zagorzałym socjalistą. Już teraz widzę jak głupia była moja ocena, gdyż socjalistą był po prostu Wajda. Czas najwyższy nadrobić lekturę. Czytanie o tym jak w Polsce hula nieskrępowany kapitalizm ma coś w sobie z fascynacji science fiction.

  • @usiruf
    @usiruf ปีที่แล้ว +7

    No dobra, przekonal mnie Pan i przeczytam ;)

  • @marcdenoire5462
    @marcdenoire5462 ปีที่แล้ว +10

    To jest filmik, którego dawno oczekiwałem. Brakowało opisu Stacha Wilczka, który pożyczał Żydom pieniądze na lichwiarski procent pod zastaw.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +1

      Wilczek był pracownikiem u lichwiarza - żyda, ponadto był o wiele mniej bezwzględny niz inni.

    • @marcdenoire5462
      @marcdenoire5462 ปีที่แล้ว

      @@p.jankowski6070 Tak się Wilczek tłumaczył Hornowi, że niby jest tylko słupem Grosglika i jeszcze "dopłaca" do interesu biorąc mniejszy procent niż poprzednik. Trochę to zagadkowe, że Żyd bierze Polaka na słupa do prowadzenia swojego biznesu pożyczkowego. Ale Wilczek poza lichwą zajmuje się czym się da. Robi biznes życia sprzedając Grunspanowi ziemię za wielokrotność ceny kupna. Przedstawiony jest jako szemrany typ, ale to jest właśnie człowiek sukcesu, mimo pochodzenia z niskich warstw społecznych.
      Zdaje się, że u Reymonta też trochę pokutuje jakaś wybiórcza moralność. Jak szlachcić stara się dorobić to jest dobre, jak biedny chłop się dorobi na piasku i glinie, to ok. Ale spekulacje i lichwa Wilczka są przedstawione jako "podłe" i "nikczemne". Jak coś pominąłem czy przeinaczyłem, proszę o korektę.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 ปีที่แล้ว +2

      @@marcdenoire5462 Z przyczyn religijnych żyd nie bardzo mógł innemu żydowi pożyczać na procent, zatrudnienie do tego Polaka problem rozwiązywało.
      Wybiórcza moralność? To dobry trop, choć chodzi o coś szerszego. Ziemkiewicz tego nie wyjaśnia, ale by zrozumieć Ziemię obiecaną, trzeba zacząć od pytania: o czym ona jest? Film Wajdy to banalna opowieść o trójce przyjaciół, bezwzględnych kapitalistów - wyzyskiwaczy i niedoli ludu pracującego.
      Natomiast ksiązka to wnikliwe studium trzech mentalności - polskiej, żydowskiej i niemieckiej. Pokazane są zarówno wady jak zalety każdej z nich, a także ich wpływ na siebie. Zderzenie trzech cywilizacji, trzech światów, trzech strategii postępowania w rodzącym się nowym porządku. To jest oś główna powieści i.pozwala ona na zrozumienie zachowań wszystkich postaci.

    • @marcdenoire5462
      @marcdenoire5462 ปีที่แล้ว

      @@p.jankowski6070 Możliwe, chociaż Grosglik zasadniczo zajmuje się biznesem pożyczkowym.
      Surowa ocena Wilczka u Reymonta przypomina mi nagonkę na mały biznes lat 90. Biznesem (większym) może się zajmować postkomunistyczna "szlachta" albo obcy kapitał. Jeżeli Polak bogaci się na działalności wymagającej mózgu i zdecydowania (handel, finanse, nieruchomości), to jest to wstrętne i żałosne (jak u Kazika - "piją, plują i rzygają, i sprzedają w międzyczasie"). Polak ma tyrać w niskomarżowej działalności - to jest bardziej estetyczne i etyczne.
      Biorąc pod uwagę (słuszną) diagnozę, że post-szlachta jest warstwą przegraną, niezdolną do "znalezienia się w warunkach transformacji", wręcz żałosną (jak looserzy Trawiński i Jaskólski), dziwi, że Reymont nie znalazł trochę więcej uznania dla takiego Wilczka.

  • @tucobenedictopacificojuanm3543
    @tucobenedictopacificojuanm3543 ปีที่แล้ว +10

    Kariera Nikodema Dyzmy. Film (serial) jest dokładnym odbiciem ksiązki, dialogowo również. Świetny, nawet lepszy niż ksiązka.

    • @tomeknowacki2171
      @tomeknowacki2171 ปีที่แล้ว +1

      a po co komu Kariera Nikodema Dyzmy? Wystarczy spojrzeć na naszą hołotę sejmową i rządową, żeby stwierdzić to co opowiada książka.

  • @robertptasinski6914
    @robertptasinski6914 ปีที่แล้ว +2

    Fajne to było. Muszę przeczytać. Dziękuję

  • @tadeuszmiszczyk6528
    @tadeuszmiszczyk6528 ปีที่แล้ว +6

    Uważam że tak jak tylko jeden był Szekspir tak i jeden jest Ziemkiewicz. Nie spotkałem się jeszcze z żadną nieciekawą wypowiedzią tego gościa !!!!!

  • @tomaszbeszterda7405
    @tomaszbeszterda7405 ปีที่แล้ว +47

    Będzie to uczta dla mego umysłu ❤🇵🇱

  • @joannamenartowicz258
    @joannamenartowicz258 ปีที่แล้ว

    Jakie niezwykłe przemyślenia. Zawsze Pana podziwiam.

  • @violettap9457
    @violettap9457 ปีที่แล้ว

    Panie Rafale. Bardzo proszę przybliżyć kiedyś historię Łodzi. Chodzi mi o XIX wiek oraz rolę Stanisława Staszica i Rajmunda Rembielińskiego. Miałam przyjemność i okazję poznać przyczyny powstawania tego miasta. Geneza związana jest z zaborami i zamysłem założenia miasta od podstaw z niczego. To ogromna inicjatywa stworzenia polskiej przedsiębiorczości. Nikt nas tego nie uczy. Okazuje się, że przygotowano preferencyjne warunki dla przedsiębiorców, którzy decydowali się zakładać w tym miejscu swoje zakłady. To dobra lekcja naszej historii. Pozdrawiam serdecznie

  • @Sergiusz1551
    @Sergiusz1551 ปีที่แล้ว +13

    Wajda nienawidził Polskości.

  • @michalgorny4742
    @michalgorny4742 ปีที่แล้ว +2

    A z trzeciej strony wprawdzie w Polsce "nuworysz" jest takim samym rusycyzmem jak wydwiżeniec, ale pochodzi z francuskiego, "nouveau riche". Zresztą po niemiecku Neureicher też bynajmniej nie jest komplementem. To w USA self made mana się szanuje.

  • @stanisawwosik9269
    @stanisawwosik9269 ปีที่แล้ว +2

    Jak zniszczyć Polaka, zabrać mu majątek. Jak zniszczyć Polskę zlikwidować im przemysł. To tak na marginesie.

  • @dorotalipa9468
    @dorotalipa9468 ปีที่แล้ว

    Dzieki! moje ulubione powieci!!!!!!!