147. Rok 1968 i wybory, które zmieniły Amerykę

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 11

  • @Kseni78
    @Kseni78 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo lubię słuchać Panów podcastu. Dowiaduję się wielu informacji których bym chyba nigdy nie dowiedziałam w innej sytuacji.

  • @jankarolchodkiewicz4065
    @jankarolchodkiewicz4065 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo interesuję się amerykańską polityką/ historią polityczną i wcześniej musiałem się o niej dowiadywać ze źródeł amerykańskich.
    Bardzo dobrze, że powstał taki pokast po polsku! Batdzo dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam takie zainteresowania.

  • @wiktoriafrompoland2453
    @wiktoriafrompoland2453 ปีที่แล้ว +3

    Panowie, bardzo podobał mi się ten odcinek, który ma duże znaczenie także w kontekście współczesnych konfliktów zbrojnych. Mam pytanie: czy porozmawialibyście także o nauce pisania i analfabetyzmie w USA? W Polsce jeśli jakaś osoba zna alfabet (wymawiany zgodnie z rzeczywistym brzmieniem liter w słowach: "a", "by", "cy", a nie "a", "be, "ce"), to już jest piśmienna, bo używamy języka fonetycznego, jednakże angielski wyróżnia niemal zerowa korelacja między wymową a zapisem słów, więc dzieci anglojęzyczne uczą się czytania i pisania wolniej od nas. Ciekawi mnie, jak wyglądają różnice pomiędzy taką nauką w tych dwóch krajach. W Polsce poznajemy literkę "a", wiemy, że zawsze wymawia się ją "a", po czym ćwiczymy to w praktyce na różnych sylabach, podczas gdy dziecko amerykańskie musi zrozumieć, że ten znaczek potrafi być czytany na dziewięć różnych sposobów i nie da się odgadnąć, z którym z nich mamy w konkretnym wyrazie do czynienia. W USA na skalę społeczną działają także szkoły uczące pisania i czytania dorosłych analfabetów, choć w Polsce coś takiego nie jest nawet potrzebne. W jakim wieku typowa osoba w tym kraju jest już wystarczająco samodzielna, by np. przeczytać książkę na poziomie "Ani z Zielonego Wzgórza"? Czy to prawda, że ci Amerykanie, którzy są nawet lekko upośledzeni umysłowo (ponad 5 mln osób), nie potrafią przeczytać nawet typowej gazety samodzielnie, podczas gdy ich polskie odpowiedniki, z uwagi na perfekcyjny związek grafemu i fonemu, radzą sobie z tym znacznie lepiej? Do tych rozważań skłoniły mnie "Kwiaty dla Algernona" Daniela Keyesa, czyli powieść, której główny bohater (Amerykanin o IQ 68) w wieku 32 lat wciąż nie potrafi czytać i pisać.

  • @michaopara54
    @michaopara54 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek, jeden z lepszych!
    A propos mordów politycznych - może po wakacjach odcinek o Hueyu Longu? Akurat na wrzesień przypada rocznica, a to mało znana, ale fascynująca i chyba będąca "na czasie" postać.

  • @rafalmiotlowski8147
    @rafalmiotlowski8147 ปีที่แล้ว

    B. dobry podcast. Słucham z zainteresowaniem. Gratuluję. Znalazlem tu sporo fajnych rzeczy. Zwłaszcza, że sam interesuje się przypadkiem prezydentury R. Nixona, który po latach politycznego niebytu niczym Feniks wrócił z przytupem w '68 do pierwszej ligi i pod koniec dekady objął upragniony urząd, który prawie zdobył na początku lat 60. Polityk naprawdę wagi ciężkiej.
    Jedna tylko uwaga: gdy panowie mówicie o morskich jednostkach wojennych (tu w doniesieniu do incydentu tonkinskiego z sierpnia '64), nie mówcie NIGDY statki, tylko OKRĘTY. Różnica z pozoru tylko niewielka, ale ma znaczenie. Zwłaszcza języku polskim.
    Udanych następnych audycji. Może coś o wojnie w Wietnamie lub oddzielny odcinek poświęcony Nixonowi?

  • @RobertSochan
    @RobertSochan ปีที่แล้ว +1

    Nixon użył sformułowania "silent majority" dopiero (przynajmniej publicznie) w przemówieniu 3 listopada 1969 poświęconym wojnie wietnamskiej.

    • @podkastamerykanski
      @podkastamerykanski  ปีที่แล้ว

      Użył tego w przemówieniu, ale to nie znaczy, że tego terminu nie używano wcześniej.

    • @RobertSochan
      @RobertSochan ปีที่แล้ว +1

      @@podkastamerykanski Ale ja nie twierdziłem, że nie używano go wcześniej - natomiast sam Nixon wprowadził to w obieg w tym sensie, o którym Panowie mówią, 3 list
      69, nie na konwencji

  • @romanvicq1086
    @romanvicq1086 ปีที่แล้ว

    Moglibyście streścić aby nie było tak rozmemłane, człowiek nie ma tak dużo czasu aby słuchać i słuchać

    • @podkastamerykanski
      @podkastamerykanski  ปีที่แล้ว +2

      To niech człowiek słucha na przyśpieszeniu 1,5x