3:12:30 Drobná oprava formulace. Nebodují se veškeré komponenty na mapě, ale veškeré dřevěné a plastové komponenty, tzn. nebodují se kartonové žetony základen.
3:01:03 Není Wopatova Kosmická loď imunní vůči sluneční erupci, protože se nachází v lokaci? Nebo by musel z kosmické lodě udělat sestavu, aby to platilo? Dík
Hmm velmi sofistikovana hra ale vypada zajimave :) ... jinak vyborne zpracovane video, jen bych skoro rad vic videl komentar proc letite zrovna tam kam letite aby mel clovek nejakou predstavu o strategickem uvazovani :) Btw: kdo nechal na ty desce vytisknout to Lorem ipsum? Nekdo mimo graficky obor si toho asi ani nevsimne ale me to z nejakeho duvodu triggeruje :D
Všimol som si, že Yedle 2krát nezaplatil za vydraženú kartu, oba razy to bolo po 1 aqua - prvý krát v čase 1:57:20; a druhý krát v čase 2:48:00 - teda ak tam neboli strihy videa :) A ešte sa chcem spýtať, akú kartu pohonu mal Wopat, keď letel vďaka posádke - posádka dáva nejaký pohyb bez paliva (letel smerom ku Gaspre v čase 3:04:00)? (Teda v hre síce nezaznamenáme spotrebu paliva pri pristávaní na malé planétky, avšak keď používam raketový pohon na vesmírnej lodi ako môžem pristáť s prázdnymi nádržami a potom následne vzlietnuť a opäť s prázdnymi nádržami? Myslím, že na použitie raketového pohonu, by mala mať vesmírna loď aspoň "kvapku" paliva v nádržiach.)
Ano, Yedle nezaplatil a nikdo si nevšiml. Příště si na něj dáme pozor :D Ohledně toho přistání s pohonem posádky... Naprosto vás chápu a pokusím se to vysvětlit. Jeden zážeh ve hře představuje změnu rychlosti o 2,5 km/s (ano, kilometrů za sekundu, ne hodinu). To je hodně. Při přistání na velkých tělesech jako je třeba Venuše, je potřeba provést i více takovýchto zážehů. Naopak přistání na malinkaté planetce o rozměrech stovek metrů, maximálně jednotek kilometrů vyžaduje změnu rychlosti pouhých několika málo metrů za sekundu. To je neporovnatelně méně než jeden zážeh ve hře. Proto na malých tělesech do velikosti 5 není potřeba vykonat tzv. přistávací zážeh. Změna rychlosti potřebná pro přechod z orbitální rychlosti (řádově cm/s) na nulovou při kontaktu s povrchem je mnohem menší, než polovina jednoho herního zážehu. Množství paliva spotřebovaného při takovém přistání je v herním měřítku naprosto zanedbatelné. Jediné, co v tu chvíli hraje roli, je tah pohonu. Ten musí být větší než velikost tělesa. Právě proto jsem musel vyměnit dosavadní pohon za pohon posádky. Na samotné přistání na malém tělesu tedy stačí nepatrný “pšouk” motoru, který spotřebuje zanedbatelnou kapku paliva. Alternativně, jak uvedl Phil Eklund, může loď použít přistávací podvozek s deformační zónou, airbag nebo podobná zařízení. Když půjdu mimo hru do skutečného světa, tak sonda Philae, která přistávala na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko (ta má ve hře velikost 1) padala na kometu z výšky 1 km. Volným pádem bez jakéhokoliv brzdění měla při kontaktu s povrchem komety rychlost 1 m/s. Takový náraz jakákoliv technika vydrží i bez brzdění, pokud ji na to připravíme. V této souvislosti je také dobré si uvědomit, že sonda Philae o hmotnosti 100 kg na cílové kometě váží pouhý 1 gram! V kosmu je všechno jinak, než na co jsme my pozemšťani zvyklí :)
@@WopatCZ Ďakujem skvelá odpoveď. Tu som však chcel vedieť, či Phil Eklund nerieši problém - ak "prehodím" pohon pomocou posádky z "plachty" na raketový, tak by moja samotná vesmírna loď (aby sa vôbec dalo s ňou manévrovať), mala obsahovať v nádržiach nejaké množstvo paliva (aj keď samotná hra zanedbáva malú spotrebu pri pristávani aj vzlete z malých planétiek) No myslím si, že by každá loď, ktorá používa pohon raketový, mala obsahovať aj palivo. Čo sa týka sondy Philae a jej voľnému dopadu na teleso - to je bez debát, pretože sme to už uskutočnili, avšak a na to musím prízvukovať - v Tvojom prípade sa nejednalo o sondu, ale o vesmírnu loď aj so živou posádkou - a zatiaľ neviem o tom, že by sa niekto odvážil použiť na pristátie s posádkou voľný pád bez možnosti regulácii pohonom - okrem Tvojho prípadu samozrejme :). No pokiaľ, by si aj použil voľný pád a aj ho prežil, ako by si vyprodukoval akýkoľvek zážeh (aj nepatrný) bez paliva, aby si sa dostal z telesa preč? Je pochopiteľné, že sa to v hre zanedbáva, OK.
@@mato7878 Jediné přistání lidí na cizím kosmickém tělese bylo volným pádem. Lunární modul Apollo vypínal svůj motor přibližně ve dvoumetrové výšce, aby během přistání nezvířil moc prachu, který by jej mohl poškodit. Z těch dvou metrů pak padal volným pádem. Díky slabé gravitaci a deformačním zónám v přistávacích nohách to ale bylo měkké přistání. Volným pádem se přistává zcela běžně i s lidskou posádkou na Zemi. Sice to není striktně vzato volný pád, vždy je to brzděno padákem, ale dopadová rychlost a výsledné síly jsou totožné nebo i vyšší než u nebrzděného přistání na malé planetce. Ruský Sojuz a čínská Šen-čou přistávají rychlostí 2,5 m/s. Závěrečný dopad je brzděn motory na tuhá paliva, ale stejně to kosmonauti popisují jako drsnou autonehodu. Nejednou už ty brzdicí motory i selhaly a kabina přistála v plné rychlosti - bez ztrát na životech či vážnějších zranění. Stejně tak přistává podobnou rychlostí i Crew Dragon od SpaceX. Tam ale závěrečné tlumení zajišťuje mořská hladina. Naopak druhá americká loď Starliner přistává na pevninu a tam její dopad tlumí mnou zmiňované airbagy. Obecně je rychlost 1 m/s naprosté prd. To je, jako bys seskočil ze stolu. Tady snad netřeba debatovat o tom, jestli se to dá přežít. Nechápu tedy, proč by to měl být problém při přistávání na malých planetkách. Co se týče regulace správné polohy kosmické lodi při sestupu (ať už ve hře nebo ve skutečnosti), tak ta probíhá pomocí manévrovacích motorků. Ty však nejsou hlavním pohonem. Ve hře tento systém není zohledněn. Je samozřejmě, že tam je, stejně jako je samozřejmě, že má kosmická loď nějakou komunikační soustavu, termoregulační systém, elektrické rozvody apod. Snad bychom nechtěli, aby všechno toto ve hře bylo. A nakonec, při odletu z malých těles se buď opět použije zanedbatelné množství paliva nebo se může použít jakákoliv jiná síla. Na zmiňované kometě 67P by ti stačilo, kdyby ses pořádně odrazil nohama. Už tím by jsi dosáhl únikové rychlosti.
Zdravím, skvělé video, které rozptýlilo některé mé obavy (podíl náhody a extrémní komplikovanost), takže těšení na pošťáka v dubnu je na maximu. Jen drobnost. Nešlo by nějak šikovněji zkomprimovat pdf soubory pravidel na stránkách Lišky, neboť mám občas potíže to na tabletu vůbec otevřít a pohodlně tím listovat. Nebo je nějaká možnost, jak ty pdfka můžu upravit na míru sobě po stažení? Díky.
Ačkoli se mi to u jiných pdf daří, tady to z nějakého důvodu nefunguje. Existuje pdf kompresor, ale ten po komprimaci pro změnu vynechal některé obrázky :(. Takže jsem raději nechal tak, jak je. On je problém akorát u CORE rules, které jsou extrémně (datově) velké...
@@davidhanacek1179 Já se s tím nějak poperu :). Zkusil jsem nějaké online komprimátory a u Závodu o věhlas to stáhlo velikost o 50% a zdá se, že bez nežádoucích ztrát. Do Core rules jsem se ještě nepouštěl, ale těch 280 MB je nálož, tak uvidíme...:)
Musím se normálně přiznat, že jsem se na hru hodně těšil, ale jsem lehce zklamán... Hloupě jsem si myslel, že tam bude víc stavění té "rakety" :-) A dost se bojím, že buď budu furt a často vysvětlovat pravidla, nebo nenajdu spoluhráče.
Tak ono toho stavění tam může být víc, pokud ho člověk bude víc hrát, zvlášť s Moduly. Ale není to nejlepší přístup. My jsme se snažili mít naše kosmické lodě co nejmenší.
Kluci klobouk dolů, perfektní práce.Skvělé seznámení z hrou.Nemůžu se dočkat až hra bude u nás na stole.
Reaktor, generátor, radiátor. Dlouho jsem váhal, ale je rozhodnuto. Musím to mít.
3:12:30 Drobná oprava formulace. Nebodují se veškeré komponenty na mapě, ale veškeré dřevěné a plastové komponenty, tzn. nebodují se kartonové žetony základen.
3:01:03 Není Wopatova Kosmická loď imunní vůči sluneční erupci, protože se nachází v lokaci? Nebo by musel z kosmické lodě udělat sestavu, aby to platilo? Dík
Hmm velmi sofistikovana hra ale vypada zajimave :) ... jinak vyborne zpracovane video, jen bych skoro rad vic videl komentar proc letite zrovna tam kam letite aby mel clovek nejakou predstavu o strategickem uvazovani :)
Btw: kdo nechal na ty desce vytisknout to Lorem ipsum? Nekdo mimo graficky obor si toho asi ani nevsimne ale me to z nejakeho duvodu triggeruje :D
Ve finalni hre to neni. Bez obav.
Všimol som si, že Yedle 2krát nezaplatil za vydraženú kartu, oba razy to bolo po 1 aqua - prvý krát v čase 1:57:20; a druhý krát v čase 2:48:00 - teda ak tam neboli strihy videa :)
A ešte sa chcem spýtať, akú kartu pohonu mal Wopat, keď letel vďaka posádke - posádka dáva nejaký pohyb bez paliva (letel smerom ku Gaspre v čase 3:04:00)?
(Teda v hre síce nezaznamenáme spotrebu paliva pri pristávaní na malé planétky, avšak keď používam raketový pohon na vesmírnej lodi ako môžem pristáť s prázdnymi nádržami a potom následne vzlietnuť a opäť s prázdnymi nádržami?
Myslím, že na použitie raketového pohonu, by mala mať vesmírna loď aspoň "kvapku" paliva v nádržiach.)
Ano, Yedle nezaplatil a nikdo si nevšiml. Příště si na něj dáme pozor :D Ohledně toho přistání s pohonem posádky... Naprosto vás chápu a pokusím se to vysvětlit. Jeden zážeh ve hře představuje změnu rychlosti o 2,5 km/s (ano, kilometrů za sekundu, ne hodinu). To je hodně. Při přistání na velkých tělesech jako je třeba Venuše, je potřeba provést i více takovýchto zážehů. Naopak přistání na malinkaté planetce o rozměrech stovek metrů, maximálně jednotek kilometrů vyžaduje změnu rychlosti pouhých několika málo metrů za sekundu. To je neporovnatelně méně než jeden zážeh ve hře. Proto na malých tělesech do velikosti 5 není potřeba vykonat tzv. přistávací zážeh. Změna rychlosti potřebná pro přechod z orbitální rychlosti (řádově cm/s) na nulovou při kontaktu s povrchem je mnohem menší, než polovina jednoho herního zážehu. Množství paliva spotřebovaného při takovém přistání je v herním měřítku naprosto zanedbatelné. Jediné, co v tu chvíli hraje roli, je tah pohonu. Ten musí být větší než velikost tělesa. Právě proto jsem musel vyměnit dosavadní pohon za pohon posádky. Na samotné přistání na malém tělesu tedy stačí nepatrný “pšouk” motoru, který spotřebuje zanedbatelnou kapku paliva. Alternativně, jak uvedl Phil Eklund, může loď použít přistávací podvozek s deformační zónou, airbag nebo podobná zařízení. Když půjdu mimo hru do skutečného světa, tak sonda Philae, která přistávala na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko (ta má ve hře velikost 1) padala na kometu z výšky 1 km. Volným pádem bez jakéhokoliv brzdění měla při kontaktu s povrchem komety rychlost 1 m/s. Takový náraz jakákoliv technika vydrží i bez brzdění, pokud ji na to připravíme. V této souvislosti je také dobré si uvědomit, že sonda Philae o hmotnosti 100 kg na cílové kometě váží pouhý 1 gram! V kosmu je všechno jinak, než na co jsme my pozemšťani zvyklí :)
@@WopatCZ Ďakujem skvelá odpoveď.
Tu som však chcel vedieť, či Phil Eklund nerieši problém - ak "prehodím" pohon pomocou posádky z "plachty" na raketový, tak by moja samotná vesmírna loď (aby sa vôbec dalo s ňou manévrovať), mala obsahovať v nádržiach nejaké množstvo paliva (aj keď samotná hra zanedbáva malú spotrebu pri pristávani aj vzlete z malých planétiek)
No myslím si, že by každá loď, ktorá používa pohon raketový, mala obsahovať aj palivo.
Čo sa týka sondy Philae a jej voľnému dopadu na teleso - to je bez debát, pretože sme to už uskutočnili, avšak a na to musím prízvukovať - v Tvojom prípade sa nejednalo o sondu, ale o vesmírnu loď aj so živou posádkou - a zatiaľ neviem o tom, že by sa niekto odvážil použiť na pristátie s posádkou voľný pád bez možnosti regulácii pohonom - okrem Tvojho prípadu samozrejme :). No pokiaľ, by si aj použil voľný pád a aj ho prežil, ako by si vyprodukoval akýkoľvek zážeh (aj nepatrný) bez paliva, aby si sa dostal z telesa preč?
Je pochopiteľné, že sa to v hre zanedbáva, OK.
@@mato7878 Jediné přistání lidí na cizím kosmickém tělese bylo volným pádem. Lunární modul Apollo vypínal svůj motor přibližně ve dvoumetrové výšce, aby během přistání nezvířil moc prachu, který by jej mohl poškodit. Z těch dvou metrů pak padal volným pádem. Díky slabé gravitaci a deformačním zónám v přistávacích nohách to ale bylo měkké přistání. Volným pádem se přistává zcela běžně i s lidskou posádkou na Zemi. Sice to není striktně vzato volný pád, vždy je to brzděno padákem, ale dopadová rychlost a výsledné síly jsou totožné nebo i vyšší než u nebrzděného přistání na malé planetce. Ruský Sojuz a čínská Šen-čou přistávají rychlostí 2,5 m/s. Závěrečný dopad je brzděn motory na tuhá paliva, ale stejně to kosmonauti popisují jako drsnou autonehodu. Nejednou už ty brzdicí motory i selhaly a kabina přistála v plné rychlosti - bez ztrát na životech či vážnějších zranění. Stejně tak přistává podobnou rychlostí i Crew Dragon od SpaceX. Tam ale závěrečné tlumení zajišťuje mořská hladina. Naopak druhá americká loď Starliner přistává na pevninu a tam její dopad tlumí mnou zmiňované airbagy. Obecně je rychlost 1 m/s naprosté prd. To je, jako bys seskočil ze stolu. Tady snad netřeba debatovat o tom, jestli se to dá přežít. Nechápu tedy, proč by to měl být problém při přistávání na malých planetkách. Co se týče regulace správné polohy kosmické lodi při sestupu (ať už ve hře nebo ve skutečnosti), tak ta probíhá pomocí manévrovacích motorků. Ty však nejsou hlavním pohonem. Ve hře tento systém není zohledněn. Je samozřejmě, že tam je, stejně jako je samozřejmě, že má kosmická loď nějakou komunikační soustavu, termoregulační systém, elektrické rozvody apod. Snad bychom nechtěli, aby všechno toto ve hře bylo. A nakonec, při odletu z malých těles se buď opět použije zanedbatelné množství paliva nebo se může použít jakákoliv jiná síla. Na zmiňované kometě 67P by ti stačilo, kdyby ses pořádně odrazil nohama. Už tím by jsi dosáhl únikové rychlosti.
@@WopatCZ Ďakujem aj za to množstvo ďalších skvelých informácii, ale aj za spôsob ako ich podávaš. Nech sa darí.
Zdravím, skvělé video, které rozptýlilo některé mé obavy (podíl náhody a extrémní komplikovanost), takže těšení na pošťáka v dubnu je na maximu. Jen drobnost. Nešlo by nějak šikovněji zkomprimovat pdf soubory pravidel na stránkách Lišky, neboť mám občas potíže to na tabletu vůbec otevřít a pohodlně tím listovat. Nebo je nějaká možnost, jak ty pdfka můžu upravit na míru sobě po stažení? Díky.
Ačkoli se mi to u jiných pdf daří, tady to z nějakého důvodu nefunguje. Existuje pdf kompresor, ale ten po komprimaci pro změnu vynechal některé obrázky :(. Takže jsem raději nechal tak, jak je. On je problém akorát u CORE rules, které jsou extrémně (datově) velké...
@@davidhanacek1179 Já se s tím nějak poperu :). Zkusil jsem nějaké online komprimátory a u Závodu o věhlas to stáhlo velikost o 50% a zdá se, že bez nežádoucích ztrát. Do Core rules jsem se ještě nepouštěl, ale těch 280 MB je nálož, tak uvidíme...:)
Musím se normálně přiznat, že jsem se na hru hodně těšil, ale jsem lehce zklamán... Hloupě jsem si myslel, že tam bude víc stavění té "rakety" :-)
A dost se bojím, že buď budu furt a často vysvětlovat pravidla, nebo nenajdu spoluhráče.
Žádná hra neuspokojí všechny ;-)
Tak ono toho stavění tam může být víc, pokud ho člověk bude víc hrát, zvlášť s Moduly. Ale není to nejlepší přístup. My jsme se snažili mít naše kosmické lodě co nejmenší.
1:37:12 Neměl tu dražbu vyhrát David vzhledem k tomu, že byl iniciátorem? Jinak díky za vaši práci.
Ano, měl :D On mi ji nějak vnutil tím svým “Tak si vem,” že už mi asi nějak nedošlo, že by si měl vzít on :D
@@WopatCZ :D já jen jestli mi něco neuniklo.
Hra bude dostupná až v dubnu?
Ano, hra bude dostupná už v dubnu ;-) (možná začátkem května. Bude záležet na rychlosti dopravy.)
Tak co, kdo si dneska večer hodí kostkou na přistání Perseverance?🙂
Jsem asi ve 40minute a zacinam mit pocit ze tu hru potrebuju...
Po dalsi hodine videa zmena, to neni pro me... Docela mi vadi ten luck draft dilu, ktere vlastne nechci ale potrebuju protocit nabidku..