Spółka jawna

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น •

  • @agnieszkadykalowicz3
    @agnieszkadykalowicz3 3 ปีที่แล้ว +4

    Czy ta spolka ma osobowosc prawna? Myslalam ze tylko zdolnosc prawna. Czy moge prosic o komentarz. Pozdrawiam

    • @adwokatmagorzatakrzyzowska47
      @adwokatmagorzatakrzyzowska47  3 ปีที่แล้ว +4

      Dziękuję za uważne słuchanie ;-) Spółka jawna jest odrębnym podmiotem prawa, mającym zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową, swój własny, niezależny od wspólników majątek i jest od nich wyodrębniona również organizacyjnie. Komentatorzy niekiedy wskazują, iż spółka jawna posiada tzw. ułomną osobowość prawną. Z kolei osobowość prawną mają spółki kapitałowe (po wpisie do KRS), tj. sp. o.o. i sp. akcyjna. Pozdrawiam serdecznie! :-)

  • @Omega61263
    @Omega61263 3 ปีที่แล้ว +2

    Pytanie. Czy opiekunki osób starszych, jako zwykli pracownicy, również odpowiadają majątkiem osobistym za wszelkie zobowiązania takiej spółki jawnej? Czy również są traktowani w prawie, jako tzw. wspólnicy? Na jakiej umowie, odnośnie pracy, mogą pracować? Czy umowy z wcześniejszej spółki komandytowej, o pracę zlecenie - muszą być zmienione - po przekształceniu na spółkę jawną. Dziękuję za wykład i b. pilnie czekam na Pani odpowiedź. (Jest Pani przepięknie reprezentacyjna*).

    • @adwokatmagorzatakrzyzowska47
      @adwokatmagorzatakrzyzowska47  3 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, dziękuję za obejrzenie mojego filmu. W kwestii skutków przekształcenia spółki komandytowej w jawną polecam artykuł www.gofin.pl/firma/17,2,120,156802,co-z-pracownikami-przy-przeksztalceniu-firmy.html Osoby będące wspólnikami odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Wierzyciel spółki może jednak prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika), z tym jednak zastrzeżeniem, że sam pozew może być wniesiony przeciwko wspólnikowi zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jeśli opiekunka zatrudniona jest przez spółkę (umowa o pracę, umowa zlecenie) i nie jest ona wspólnikiem, to nie odpowiada całym swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania spółki jawnej.

    • @Omega61263
      @Omega61263 3 ปีที่แล้ว

      @@adwokatmagorzatakrzyzowska47 Serdecznie Pani dziękuję za wspaniałą i b. pomocną odpowiedź. Jednak słyszałam, że tego typu spółka to jest, jak abstrakcja - i może w niej dojść do nadużyć, w typie: "Spółka jawna lwia". Lwia, bo można nie podzielić się z osobą, wypracowanym zyskiem, natomiast za długi względem wierzycieli i tak się odpowiada. Ponadto, spółka jawna, podobnie, jak spółka cywilna - niesie za sobą odpowiedzialność taką samą, jak jednoosobowa działalność. W spółce jawnej, też najłatwiej jest przeprać pieniądze z łapówek, bo nie ma w niej pełnej księgowości. Zmierzam tym opisem do tego, że przy perfidnej kradzieży tożsamości, co obecnie jest częste, jest ryzyko bycia ofiarą puszczoną w skarpetach. Bez środków do życia, a nawet bez domu. Wyjazd takiej samotnej opiekunki za granicę na wiele miesięcy, która trafi na zorganizowaną grupę przestępczą z korupcją, może dać taki efekt. Wystarczy wrobić ją we wspólnika, ba, całkowicie bez jej wiedzy - i przejąć, co się da, na "słupa". Opis ku ostrożności.