Na farmi "Babić" nema oscilacija u proizvodnji tokom godine, čak ni po vrućini

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 1

  • @DušanRadivojević-v2h
    @DušanRadivojević-v2h หลายเดือนก่อน +1

    Jasno je da ima preterivanja u izjavma oko uticaja klimaskih promena na rezultate proizvodnji mleka. Neminovan je pad proizvodnje već pri 25 stepeni.Krava gubi apetit, ne konzumira hranu, pa je to glavni uzročnik pada proizvodnje. Što se više hrane unese podiže se telesna temperatura da istu svari, ako se doda i spoljašnja temperatura, krava je u problemu. Uređajima nije moguće tu pojavu eliminisati . Bilo kakvom ventilacijom i kvašenjem sprinklerima može da se ublaži stanje i kod krave spusti temperaturu tela ali kratko i ne do optimalnih iznosa.
    Najpovoljniji uslovi što se temperatute tiče kod muznih krava je interval od 10-15 stepeni. Otuda se nameće pitanje, može li sprinkler kravi da sa 40 stepeni stvori osećaj da je 15?
    Prikazano tehničko rešenje nije dobar izbor i nije adekvatno rešenje za tip objekta koji je prikazan. Najbolje su se pokazala rešenja dva različita tipa ventilatora (horizontalni i vertikalni) u sinhronizaciji sa sprinklerima. Sprinkler treba da kupa kravu krupnim kapima vode, slivajući se niz leđa preko stomaka. Tretman traje oko 3-4minuta, pri čemu se potroši 3-4 litra vode. Potom se uključi ventilator iznad sprinklera i suši kravu. Time se spušta temperatura tela grlu. Taj se tretman ponavlja tri do četiri puta u toku dana. vertikalni ventlatori su uz sprinklere a horizontaln iznad liga bokseva. To su bešumni ventilatori sa krlima prečnika 3m i malim brojem obrtaja sa pogonskim motorom od samo 0,6kW.
    Ventilatori i sprinkleri su potrošači energije. Nisu investicija koja se baš toliko brzo vrati ili isplati. Druga je to priča. Sa malo drugačijim zaključkom.