Hasznos és oktató a videó, köszi! Egy tipp: a nagy söntveszteség elkerülése érdekében, azt szoktam csinálni, hogy úgy tervezem az áramkört, hogy 1 sönt elég legyen, és azt az egyet használom még az árammérő műszerhez is. Pl. az Emitter közösítő ellenállást is fel lehet használni az áramkorláthoz, így az áramkorlát miatti 0.22 ohm helyett elég lenn 0.12 ohm, stb.
Szia! ( Már sokadjára ismétlem Önmagam ) de ez is egy nagyon szuper munka! Csak Gratulálni tudok hozzá! (anno: a 80' as években még úgy tanították. hogy négyzet milliméterenként max 3 Amperrel számoljunk, az a "biztos". ) Persze az azóta elmúlt kb. 30-35 év alatt sokat fejlődött a Világ!
Jó video ismét. Anno a suliban. Huzalátmérő=0.7×négyzetgyök áram. Ökölszabályt használtuk. Ha jól emlékszem 2,5-3A volt az áramsűrűség. Jó lett. Gratula a táphoz.
Jó kis videó, ma is tanultam valamit. Lehetséges, hogy csak át siklottam felette, tesztelted a relé vezérlő részt? Arra gondolok, hogy az átváltás határa felett használod egy kicsivel akkor kapcsolgatja-e a tekercseket, vagy valamennyi hiszterézise.
Pityu! Zsír a cucc! Nálam is folyamatban van egy labortáp projekt. A Sziklai párról: nem győzöm mondogatni az orosz kollégáknak, hogy ne "Siklaj"-nak ejtsék. Igen, "S"-el és "j"-vel. Rettentően bántja a fülemet. Jó kis csörték mennek, amíg elfogadják, hogy nem jól ejtették eddig. 😊
Szia Pityu! Hát négy nekifutásra néztem meg de nagyon érdekelt a téma. Jó lett a videó. Megint kopott abból a pár A4-es nyákból amit tőlem vittél. Bár azt mondtad neked az egy életre elég lesz. Hát majd látjuk 😂. Sok építős projektet még.
Üdv! A cégnek készítettem cirka 35 évvel ezelőtt egy 12V-os tápegységet uA723-mal és egy NPN darlington párral. Pontosabban 12V+-2-2V-ot kellett állítani egy trimerrel. Volt egy tranzisztoros áram korlátozó is a darlington emitterében; figyelő ellenállás + tranzisztor ami a bázis áramot levezeti. Véletlenül lett egy rövidzárlat a kimeneten, és nem élte túl a darlington. Megváltoztattam a kapcsolást, PNP darlingtont raktam be, és az bírta a rövidzárat. Ez volt egy régi tápegység tapasztalatom. Említetted az erősítőt germánium végfokkal. 1969-ben készítettem egy magnetofont tranzisztoros elektronikával. A végfokot egy japán magnetofon végfokáról másoltam le. A japán készülékben egy meghajtó trafó hajtotta meg a 2db germánium végtranzisztort. Úgy változtattam meg az áramkört, hogy a végtranzisztorok számát megdupláztam ellenütemben. Tehát hídban volt 2-2 darab ASZ1018, közé került a hangszóró. Azt nem mondanám, hogy olyan szép volt a hangja, mint egy csöves erősítőnek, de nem nagyon maradt el tőle. Messze jobb volt, mint, amit az ismert darlingtonos, vagy kompozit komplementeres, vagy a kvázi komplementeres végfokúak tudnak produkálni.
Jó kis minimalista. Én L200C-vel mentem volna neki az egésznek ugyanigy pass tranyóval. Igaz manapság már az is drága. Nagyon... régen párszáz Ft volt :)
@@EcoPityu Alapból shunt-el igen, de ha rákeresel a datasheet-en kívüli gyári designer's guide-ban, van fix, kisértékű shunt-ös opampos verzió, plusz le lehet vinni könnyen 0V-ra :) Ő 1,25V ref-en megy, és pl egy 7660-al megy az 1,25V negativban az L200C GND-re, és kész is a 0V induló. Feszre, sima potis feszosztó, Áramra meg én az opampos verziót tenném. Én ha házi labortáp, mindig az L200C-re jutok vissza. A next step a rövidzár, és fordított polariás védelem (L200C-nél), hogy akksitöltő módban áramszüet esetén ne legyen pukk :) A labortápok jelentős része kis akkukat tölt mindenkinél mikor nem éleszt :) Sok év kimaradt nálam, igy a TL431-el kapcsolni a relét nem jutott volna eszembe, az jó tipp :)
@@deakimi a rövidzárat tudja, szerintem a fordított polaritás esetén is beavatkozik a rövidzár védelem a kondi pukkan maximum. Amiket írtál, nem 2db tranzisztor, 2db teljesítmény tranzisztor, és 2db 3 lábú ic. Ez most szándékosan egy nagy tudású egyszerű áramkör egy 4cmx6cm-es nyákon.
A voltmérő linearitását vizsgáltad? Amiket eddig én teszteltem azoknál a feszültségmérési tartománynak csak egy pontján, ahol a potméterrel beállítottam, volt pontos. Kisebb és nagyobb feszültszégeknél a pontossság már nagyban csökkent, akár 0,5V vagy 1V-ot is csalt.
Szia. A tápról érdeklődnék. Nálad két greatz van a kapcsolásban és az lenne a kérdésem ha én több feszültség szinttel építeném meg abban az esetben ezzel a kapcsolás technikával folytatólagosan akár 3, 4 vagy több greatz is össze kapcsolható?
Jó az új intro meg outro muzsika, igazán jó választás. A korábbi ismerős volt valahonnan 20+ évvel ezelőttről és kis keresgélés után beugrott: Tomb Raider Chronicles (2000) 😄
Nekem van egy "ZK-5kX DC-DC Buck Boost Converter , ami 1A terhelésnél bekapcsolja a hűtő ventilátorját. Kérdésem lenne, hogyan működik ez a rendszer? Egy tranzisztor bu_i Kalocsáról.Amúgy a videóid nagyon tetszenek!
Nagyobb sönt ellenállással, nagyobb veszteséggel. P.l. 0,22 ohm/420mA 0,47 ohm/200mA 4,7 ohm/20mA 10 ohm/10mA... Csak 10ohmon már 1A esetén is 10V esik, és 10W-ot fűt!
Helló! Ez akkor most nem úgy működik, hogy a teljesítménytranzisztorokat időszakosan teljesen kinyitja a TL vagy teljesen bezárja a kimeneten lévő kondenzátoron lévő fesz. függvényében? Ami amúgy jó, mert nincs disszipáció, de igazából ez nem lineális, hanem kvázi "kapcsoló üzemű". Vagy nem figyeltem eléggé :)
A TL-nek is van némi átmenete, nem alakul ki négyszögjeles vezérlés a teljesítmény tranzisztorok bázisán. Hogy ez most a kimeneti elkó, vagy a TL ref lábán lévő elkónak köszönhető, az kérdéses.
Szia jolet a táp, én egy hasonlón dolgozom van egy 2x24 v 120 AO trafóm és egy (T betűs )botból rendelt 0-40 szabályozható táp + egy általad használt digi kijelző. Kérdésem az lenne , hogy Mia pontos bekötése a kütyünek hogy a beállítót fesz mellet az ampert is mutassa? Műszer ua mint amit te használtál a tápodhoz. Köszi előre is.
Szia! Sönt kábelek a kimeneti negatív ágba! Vastag piros a terhelés felől, vastag fekete a tápegység felőli negatívra. Vékony fekete nem kell, vékony piros működési 10-30V állandó (12V), vékony sárga a mérendő feszültségre.
Fú Én már alig várom a vidit!! Van vagy 15 tápom, van köztük minőségi is. Remélem lehet valami jó bigyót építeni belőlük. Sőt akár veszek is ha úgy van. Erősítő re külön kíváncsi lennék. Vagy valami feszültség emelő-csökkentő bigyóra. Kezdem is őket összeszedni😅
th-cam.com/video/2PkjCM1UXks/w-d-xo.html Ahhoz nem kell még PC táp se. Amúgy az alkatrészei felhasználása várható, nem mint tàpegység "újrahasznosítása".
Én nem rég újítottam fel egy régi Voltcraft-ot, meg is osztottam a csoportodban, ha jól emlékszem. Még anno 15 évesen "sóvárogtam utána" a Conrad katalógusban, mert nem volt lehetőségem magamnak készíteni, megvenni meg pláne.😀
Nagyon Köszönöm a videót ! Ezzel a TL 431 el pont egy előző tulajdonos által bépített, "tuning" gyújtás ráadásra fényszórót kapcsoló automatikát helyesbítenék . Úgy hogy csak járó motornál kacsolja be. Ezzel meg lehet csinálni hogy 12.6 nál még nem,de járó 13.8v nál viszont kapcsoljon fel. Vagyis az utólagos automatikus lámpának szánt vezérlőszálat kiegészíteném ezzel a TL431-el megépített reteszfeltétellel. ( mondjuk ide lehet hogy potmétert kéne raknom ütközővel a pontos beállításhoz). Gondoltam már rá hogy az utólagos mokolást kiszerelem de akkor meg a hozzászokás miatt elfelejtetem felkapcsolni.
Ha teszel egy megfelelően méretezett ellenállást a TL vezérlőelektródája és a szabályozó teljesítmény-tranzisztor előtti, tehát a relé által kapcsolt tápfeszültség közé, akkor nem fog peregni a rele semmilyen kimenő feszültségnél, mert lesz egy kis hiszterezis. Ne vedd kötekedésnek, légy szi'!
Jó lett a videó, köszönjük! :) Erről jutott eszembe, hogy évek óta szeretném alaposan megérteni a fokgyem tr-9175/A belső működését (kb a gépkönyi leírásból vágom, mi/mit csinál, de az egész nem áll össze... :( ha a jövőben tápokkal foglalkozol, és ismeretterjesztesz, esetleg átnézhetnénk "közösen" egy ilyen tápba használt megoldásokat is :) Én legalábbis vevő lennék rá!
Mivel "2-esbe kapcsolva" itt is 24V AC-t kap, abból lesz a közel 40V DC, ezért IGEN, megy 24V-ról is, csak letekerve 10V alá nagyon sokat fog fűteni, nagy borda, és sok áteresztő tranzisztor kell hozzá.
Szia Pityu! Még nem volt róla szó, csak érdekel, hogy miért nem javitassz FET-es erősítőt? A házi mozit mondtad, azt értem, a FET-esekkel is ez a gond? Minden videódat nézem, egyszer beszélhetnél róla, érdekel ;-)
Szia! Sokan kérdezték már kommentben, azt hitték a "hangja" miatt, de nem, nem a hangjához van köze, én nem JAVÎTOM őket! Miért? Két rossz tulajdonságuk miatt, egyik a túlérzékenység. Egy rossz helyre mérés, egy félrecsúszott mérőcsúcs, és tizenezres kár! A "belehallgatós" erősítőm 100kohmos bemeneti ellenállása és 100nF-os becsatolója olyan tranzienst visz a rendszerbe, hogy ugyancsak csatt! A másik, az alkatrész felső határfrekvenciája által korlátozott "csendes halál", a nagyfrekvenciás gerjedés! Azontúl, hogy már a magassugárzód fekete, de nem tudod mitől forró a cucc... Aztán csatt! (sajnos mindhárom szomorú tapasztalat! Egy füllel hallható zaj, illetve torzítás nem, vagy csak nagyon nehezen fellelhető oszcilloszkóppal, ezért eme módszer nálam elsőrendű! Nem mindenre jó a szkóp!) Ez 2 MHz felső határfrekvenciájú 10-es bétájú "buta" végtranzisztorokkal (bjt) nem fordul elő!
Nekem pc tápból van építve egy labor táp, a Tl494 vezérlővel szerelt tápok tök jól alakíthatóak pl 1-50V 5A szabályozható tápegységgé. Nem melegszik egyáltalán, cserébe lehet gyomlálni órákon át az eredeti nyakot, ha az ember nem készít hozzá sajátot.🤣🤣
Vagy 20 éve nekem is volt átalakítva AT-s/ATX-es 300W-os, 3x tettem rá induktív terhelést, vagy kapcsoltam be terhelés alatt... A teljes primer oldal füst! Azóta nem tartom semmire a kapcsolóüzeműeket. A step down - os még tesztelés alá kerúl nálam, de a lineáris még sosem hagyott cserben.
TL494 IC-s PC tápból én is építettem "labortápot", viszont muszáj volt műterhelést tenni a kimenetekre (5V, 12V), különben terhelés függően változott a kimeneti feszültség. Én erre izzókat használtam, 12V-nál 3*12V/5W szofita izzó sorosan, 5V-nál 1db 24V/5W szofita. Így folyamatos volt a kimenő fesz, 5V esetén 0,6-11V, 12V esetén 1,2-27V. Voltam annyira elmeháborodott, hogy a TL494 16-os lába és a trafó kimeneti közös pontját összekötő mindent lecseréltem potméteres feszosztóra, így képes lett a táp fix feszültség mellett áramkorlátozásra, bár az már erős hanghatással járt, de még működik
Pont azt tudja. (ha lent van az áram, akkor 18V/400mA-al komoly 7,2W-ot fűt) . Aki meg feltekerve vágja tartósan rövidzárba, az nem használja, hanem ki akarja nyírni.
00:00 Alkatrészek labortáphoz/előkészületek
12:44 Használhatunk PC tápot: bontás/átalakítás
1:03:22 Tervezés-elmélet-ötletelés
1:18:29 TL431-es "csoda" IC
1:35:59 Sziklai tranzisztor-pár
1:40:21 Nyák-összeszerelés-teszt
1:56:54 Tápegységekről... / kis tranyó leltár
Hasznos és oktató a videó, köszi!
Egy tipp: a nagy söntveszteség elkerülése érdekében, azt szoktam csinálni, hogy úgy tervezem az áramkört, hogy 1 sönt elég legyen, és azt az egyet használom még az árammérő műszerhez is. Pl. az Emitter közösítő ellenállást is fel lehet használni az áramkorláthoz, így az áramkorlát miatti 0.22 ohm helyett elég lenn 0.12 ohm, stb.
Szeretem az ilyen videóidat, amiben építesz valamit, de a javítósok is nagyon jók, sokat lehet tanulni mindből.
Szia! ( Már sokadjára ismétlem Önmagam ) de ez is egy nagyon szuper munka! Csak Gratulálni tudok hozzá! (anno: a 80' as években még úgy tanították. hogy négyzet milliméterenként max 3 Amperrel számoljunk, az a "biztos". ) Persze az azóta elmúlt kb. 30-35 év alatt sokat fejlődött a Világ!
Jó video ismét. Anno a suliban. Huzalátmérő=0.7×négyzetgyök áram. Ökölszabályt használtuk. Ha jól
emlékszem 2,5-3A volt az áramsűrűség. Jó lett. Gratula a táphoz.
2:27 - Legnagyobb örömmel! Jó helyre került, nemes célra! 😊😊
Jó kis videó, ma is tanultam valamit.
Lehetséges, hogy csak át siklottam felette, tesztelted a relé vezérlő részt?
Arra gondolok, hogy az átváltás határa felett használod egy kicsivel akkor kapcsolgatja-e a tekercseket, vagy valamennyi hiszterézise.
Kicsi van, nem pereg.
Az izzót (24V) rákötve oda-vissza tekergettem.
Pityu! Zsír a cucc! Nálam is folyamatban van egy labortáp projekt. A Sziklai párról: nem győzöm mondogatni az orosz kollégáknak, hogy ne "Siklaj"-nak ejtsék. Igen, "S"-el és "j"-vel. Rettentően bántja a fülemet. Jó kis csörték mennek, amíg elfogadják, hogy nem jól ejtették eddig. 😊
Szia Pityu!
Hát négy nekifutásra néztem meg de nagyon érdekelt a téma. Jó lett a videó. Megint kopott abból a pár A4-es nyákból amit tőlem vittél. Bár azt mondtad neked az egy életre elég lesz. Hát majd látjuk 😂. Sok építős projektet még.
Üdv! A cégnek készítettem cirka 35 évvel ezelőtt egy 12V-os tápegységet uA723-mal és egy NPN darlington párral. Pontosabban 12V+-2-2V-ot kellett állítani egy trimerrel. Volt egy tranzisztoros áram korlátozó is a darlington emitterében; figyelő ellenállás + tranzisztor ami a bázis áramot levezeti. Véletlenül lett egy rövidzárlat a kimeneten, és nem élte túl a darlington. Megváltoztattam a kapcsolást, PNP darlingtont raktam be, és az bírta a rövidzárat. Ez volt egy régi tápegység tapasztalatom.
Említetted az erősítőt germánium végfokkal. 1969-ben készítettem egy magnetofont tranzisztoros elektronikával. A végfokot egy japán magnetofon végfokáról másoltam le. A japán készülékben egy meghajtó trafó hajtotta meg a 2db germánium végtranzisztort. Úgy változtattam meg az áramkört, hogy a végtranzisztorok számát megdupláztam ellenütemben. Tehát hídban volt 2-2 darab ASZ1018, közé került a hangszóró. Azt nem mondanám, hogy olyan szép volt a hangja, mint egy csöves erősítőnek, de nem nagyon maradt el tőle. Messze jobb volt, mint, amit az ismert darlingtonos, vagy kompozit komplementeres, vagy a kvázi komplementeres végfokúak tudnak produkálni.
6:22 Az a hűtőborda az egy Fujitsu Esprimo PC-nek a processzorához tartozó passzív hűtőbordája. Tudom, mert pontosan ilyen van a régi gépemben.
Jó kis minimalista. Én L200C-vel mentem volna neki az egésznek ugyanigy pass tranyóval. Igaz manapság már az is drága. Nagyon... régen párszáz Ft volt :)
Nekem van, de az 5A-hez akkor is kell köré még cucc rendesen!
Az áramkorlát ott is veszteségesebb ennél.
@@EcoPityu Alapból shunt-el igen, de ha rákeresel a datasheet-en kívüli gyári designer's guide-ban, van fix, kisértékű shunt-ös opampos verzió, plusz le lehet vinni könnyen 0V-ra :) Ő 1,25V ref-en megy, és pl egy 7660-al megy az 1,25V negativban az L200C GND-re, és kész is a 0V induló. Feszre, sima potis feszosztó, Áramra meg én az opampos verziót tenném. Én ha házi labortáp, mindig az L200C-re jutok vissza. A next step a rövidzár, és fordított polariás védelem (L200C-nél), hogy akksitöltő módban áramszüet esetén ne legyen pukk :) A labortápok jelentős része kis akkukat tölt mindenkinél mikor nem éleszt :) Sok év kimaradt nálam, igy a TL431-el kapcsolni a relét nem jutott volna eszembe, az jó tipp :)
@@deakimi a rövidzárat tudja, szerintem a fordított polaritás esetén is beavatkozik a rövidzár védelem a kondi pukkan maximum.
Amiket írtál, nem 2db tranzisztor, 2db teljesítmény tranzisztor, és 2db 3 lábú ic.
Ez most szándékosan egy nagy tudású egyszerű áramkör egy 4cmx6cm-es nyákon.
A pc táp alkatrészből építős videóra vevő vagyok 😊
Mit godolsz, van 2 db 12V-os, 5A-es toroid trafóm., lehet a szekundereket sorba kötni, h 24V-ot kapjak?
Persze, hogy lehet.
@@EcoPityu remek, még nem próbáltam és megerősítést akartam! :)
A voltmérő linearitását vizsgáltad? Amiket eddig én teszteltem azoknál a feszültségmérési tartománynak csak egy pontján, ahol a potméterrel beállítottam, volt pontos. Kisebb és nagyobb feszültszégeknél a pontossság már nagyban csökkent, akár 0,5V vagy 1V-ot is csalt.
Még amikor megjött, ellenőriztem.
@@EcoPityu Meg tudod adni az azonosítoját? Ami alapján tudok rendelni, ha ezt tényleg pontos akkor tudnám használni.
@@gcsabee vagy 3-4 hónapja rendelte a nejem a T... - ról.
Szia, kérdezném, hogy HIFI erősítőt is javítasz? Konkrétan a Videoton EA 6383 S-t?
@@soltonos Vidiket nem szívesen, azokat sokszor nem javítani, felújítani/restaurálni kell.
Szia. A tápról érdeklődnék. Nálad két greatz van a kapcsolásban és az lenne a kérdésem ha én több feszültség szinttel építeném meg abban az esetben ezzel a kapcsolás technikával folytatólagosan akár 3, 4 vagy több greatz is össze kapcsolható?
Igen, lehet több lépcsős is.
Nagyon jó lett, el is fogadnám.
Jó az új intro meg outro muzsika, igazán jó választás. A korábbi ismerős volt valahonnan 20+ évvel ezelőttről és kis keresgélés után beugrott: Tomb Raider Chronicles (2000) 😄
Pedig az "EcoPityu bemutatja" intro már régebbi, mint a "Backstage moments" TRC verzió...
1:11:23 nem rosz megoldás csak brutálisan veszteséges
AZ ellenllásos megoldás
Nekem van egy "ZK-5kX DC-DC Buck Boost Converter , ami 1A terhelésnél bekapcsolja a hűtő ventilátorját. Kérdésem lenne, hogyan működik ez a rendszer?
Egy tranzisztor bu_i Kalocsáról.Amúgy a videóid nagyon tetszenek!
A venti bekapcsolás 1A-nél?
Ugyanúgy áram figyeléssel.
Sokszor a nyitott állapotú feten eső feszültséget figyelik, így nem kell sönt.
Szia, hogyan lehetne az áram korlàtot az alsó tartomànyban kiterjeszteni, pl. hogy 10 mA től induljon az áramkorlàt ? Köszi.
Nagyobb sönt ellenállással, nagyobb veszteséggel.
P.l. 0,22 ohm/420mA
0,47 ohm/200mA
4,7 ohm/20mA
10 ohm/10mA...
Csak 10ohmon már 1A esetén is 10V esik, és 10W-ot fűt!
köszi😊
Helló! Ez akkor most nem úgy működik, hogy a teljesítménytranzisztorokat időszakosan teljesen kinyitja a TL vagy teljesen bezárja a kimeneten lévő kondenzátoron lévő fesz. függvényében? Ami amúgy jó, mert nincs disszipáció, de igazából ez nem lineális, hanem kvázi "kapcsoló üzemű". Vagy nem figyeltem eléggé :)
A TL-nek is van némi átmenete, nem alakul ki négyszögjeles vezérlés a teljesítmény tranzisztorok bázisán.
Hogy ez most a kimeneti elkó, vagy a TL ref lábán lévő elkónak köszönhető, az kérdéses.
Tényleg 2 órás lett a vágás... a hűtő borda még mindig tetszik rajta majdhogynem túlzás rá :D
Szia jolet a táp, én egy hasonlón dolgozom van egy 2x24 v 120 AO trafóm és egy (T betűs )botból rendelt 0-40 szabályozható táp + egy általad használt digi kijelző. Kérdésem az lenne , hogy Mia pontos bekötése a kütyünek hogy a beállítót fesz mellet az ampert is mutassa? Műszer ua mint amit te használtál a tápodhoz. Köszi előre is.
Szia!
Sönt kábelek a kimeneti negatív ágba!
Vastag piros a terhelés felől, vastag fekete a tápegység felőli negatívra.
Vékony fekete nem kell, vékony piros működési 10-30V állandó (12V), vékony sárga a mérendő feszültségre.
@@EcoPityu köszönöm
Fú
Én már alig várom a vidit!!
Van vagy 15 tápom, van köztük minőségi is.
Remélem lehet valami jó bigyót építeni belőlük.
Sőt akár veszek is ha úgy van.
Erősítő re külön kíváncsi lennék. Vagy valami feszültség emelő-csökkentő bigyóra.
Kezdem is őket összeszedni😅
Szia mondhatnék egy tippet hogy mit épitsél pc tàpból ,nikecel vàgót példàul .
th-cam.com/video/2PkjCM1UXks/w-d-xo.html
Ahhoz nem kell még PC táp se.
Amúgy az alkatrészei felhasználása várható, nem mint tàpegység "újrahasznosítása".
Ez jó ötlet 15:17 én várom
Én mostanába átálltam a régi bankkártya/stb -vel történő elhúzásra. Egy csík a proci tetején, és onnan elhúzom egy kb egyenletes és vékony felületnek.
Én nem "vajas kenyerezek" rábízom az alkatrészre!
Én nem rég újítottam fel egy régi Voltcraft-ot, meg is osztottam a csoportodban, ha jól emlékszem. Még anno 15 évesen "sóvárogtam utána" a Conrad katalógusban, mert nem volt lehetőségem magamnak készíteni, megvenni meg pláne.😀
Nagyon Köszönöm a videót !
Ezzel a TL 431 el pont egy előző tulajdonos által bépített, "tuning" gyújtás ráadásra fényszórót kapcsoló automatikát helyesbítenék . Úgy hogy csak járó motornál kacsolja be. Ezzel meg lehet csinálni hogy 12.6 nál még nem,de járó 13.8v nál viszont kapcsoljon fel. Vagyis az utólagos automatikus lámpának szánt vezérlőszálat kiegészíteném ezzel a TL431-el megépített reteszfeltétellel. ( mondjuk ide lehet hogy potmétert kéne raknom ütközővel a pontos beállításhoz). Gondoltam már rá hogy az utólagos mokolást kiszerelem de akkor meg a hozzászokás miatt elfelejtetem felkapcsolni.
Ezt a gondolatot az auto gyártóknak is megkellett volna alapba lépnije hogy elöl hátul menetfény járo motornál
Ha teszel egy megfelelően méretezett ellenállást a TL vezérlőelektródája és a szabályozó teljesítmény-tranzisztor előtti, tehát a relé által kapcsolt tápfeszültség közé, akkor nem fog peregni a rele semmilyen kimenő feszültségnél, mert lesz egy kis hiszterezis. Ne vedd kötekedésnek, légy szi'!
Jó lett a videó, köszönjük! :) Erről jutott eszembe, hogy évek óta szeretném alaposan megérteni a fokgyem tr-9175/A belső működését (kb a gépkönyi leírásból vágom, mi/mit csinál, de az egész nem áll össze... :( ha a jövőben tápokkal foglalkozol, és ismeretterjesztesz, esetleg átnézhetnénk "közösen" egy ilyen tápba használt megoldásokat is :) Én legalábbis vevő lennék rá!
24 voltról is ugyan úgy menne ez a táp? 24-es trafóm van.
Mivel "2-esbe kapcsolva" itt is 24V AC-t kap, abból lesz a közel 40V DC, ezért IGEN, megy 24V-ról is, csak letekerve 10V alá nagyon sokat fog fűteni, nagy borda, és sok áteresztő tranzisztor kell hozzá.
24×1,41=33,84, - greatz hid feszültség, csak pontosítani akartam.
@@dorinseles7997 a 38V az közel 40V, 59:45 a videót nem nézted?
(ez egy AC "24V"-os trafó, ami üresben 30V felett szolgáltat!)
hány éves vagy, csak érdeklődöm, ha nem titok.
@@dorinseles7997 45, nem titok.
Szia Pityu! Még nem volt róla szó, csak érdekel, hogy miért nem javitassz FET-es erősítőt? A házi mozit mondtad, azt értem, a FET-esekkel is ez a gond? Minden videódat nézem, egyszer beszélhetnél róla, érdekel ;-)
Szia!
Sokan kérdezték már kommentben, azt hitték a "hangja" miatt, de nem, nem a hangjához van köze, én nem JAVÎTOM őket!
Miért?
Két rossz tulajdonságuk miatt, egyik a túlérzékenység. Egy rossz helyre mérés, egy félrecsúszott mérőcsúcs, és tizenezres kár! A "belehallgatós" erősítőm 100kohmos bemeneti ellenállása és 100nF-os becsatolója olyan tranzienst visz a rendszerbe, hogy ugyancsak csatt!
A másik, az alkatrész felső határfrekvenciája által korlátozott "csendes halál", a nagyfrekvenciás gerjedés!
Azontúl, hogy már a magassugárzód fekete, de nem tudod mitől forró a cucc... Aztán csatt! (sajnos mindhárom szomorú tapasztalat!
Egy füllel hallható zaj, illetve torzítás nem, vagy csak nagyon nehezen fellelhető oszcilloszkóppal, ezért eme módszer nálam elsőrendű! Nem mindenre jó a szkóp!)
Ez 2 MHz felső határfrekvenciájú 10-es bétájú "buta" végtranzisztorokkal (bjt) nem fordul elő!
@@EcoPityu Köszönöm, így már teljesen érthető!!! ;-)
Nekem van egy jó adag pc tápom, meg megnézném, egy egyszerű erősítő hogy születik.
Amikor a kisebb fesz allasba van kapcsolva , kothetted volna párhuzamosan a tapkondi kimeneteket , dupla áramot tudna a tapod...
Gondoltál az áteresztő tranzisztorokra is?
20:54 ÁÁÁ még lukam is van !
😅😅😅
@@setykusz ugye-ugye, a felfedezés öröme! (és nem estem bele! :) )
kodégen ??? :DDD
édes istenem ...
EcoPityu nem lenne kedved egy ilyen hamis vs eredeti tranzisztor tesztelős videóhoz ?
H osztályú labor tápegység. 😊
Ja!🤣
Nekem pc tápból van építve egy labor táp, a Tl494 vezérlővel szerelt tápok tök jól alakíthatóak pl 1-50V 5A szabályozható tápegységgé. Nem melegszik egyáltalán, cserébe lehet gyomlálni órákon át az eredeti nyakot, ha az ember nem készít hozzá sajátot.🤣🤣
Vagy 20 éve nekem is volt átalakítva AT-s/ATX-es 300W-os, 3x tettem rá induktív terhelést, vagy kapcsoltam be terhelés alatt...
A teljes primer oldal füst!
Azóta nem tartom semmire a kapcsolóüzeműeket.
A step down - os még tesztelés alá kerúl nálam, de a lineáris még sosem hagyott cserben.
TL494 IC-s PC tápból én is építettem "labortápot", viszont muszáj volt műterhelést tenni a kimenetekre (5V, 12V), különben terhelés függően változott a kimeneti feszültség. Én erre izzókat használtam, 12V-nál 3*12V/5W szofita izzó sorosan, 5V-nál 1db 24V/5W szofita. Így folyamatos volt a kimenő fesz, 5V esetén 0,6-11V, 12V esetén 1,2-27V. Voltam annyira elmeháborodott, hogy a TL494 16-os lába és a trafó kimeneti közös pontját összekötő mindent lecseréltem potméteres feszosztóra, így képes lett a táp fix feszültség mellett áramkorlátozásra, bár az már erős hanghatással járt, de még működik
Tip sorozat. a BD sorozat elödje,
👍👍👍
Osztat epits mat be egy jokis rovidzar vedelmet de vmi olyat h ha egy hetig rovidre van zarva se menjen tonkre 😂
Pont azt tudja. (ha lent van az áram, akkor 18V/400mA-al komoly 7,2W-ot fűt) . Aki meg feltekerve vágja tartósan rövidzárba, az nem használja, hanem ki akarja nyírni.