To jest mój pierwszy film na YT. Tak, wiem - muzyka za głośno, mowa za cicho, dźwięk z puszki, obraz słaby, itd. Kolejne filmy są coraz lepsze, uczę się :) Proszę oglądać kolejne filmy, lajkować i subskrybować kanał :)
Najbardziej myli się ten co nic robi. A ty zrobiłeś coś ciekawego, interesującego, prawdziwego. To lepszy kanał niż polityczne czy religijne. W jednych i drugich bujdy na resorach.
Bardzo dziękuję. Szukałem takiego kanału od dawna. Jeszcze po polsku! Jestem obserwatorem kosmosu teleskop Bresser 152/750 S apochromatyczny. Twoj kanał to wyczekiwane uzupelnienie do Mojego hobby. Pozdrawiam z Karlsruhe w Niemczech.
Bardzo ciekawy film! - gdy wrzuciłem video o tym jak zbudowaliśmy piłę do cięcia meteorytów pojawiały się czasem nawet wręcz szydercze komentarze że nie da się odróżnić meteorytów gołym okiem od zwykłego kamienia .. Szkoda że wtedy wtedy ten materiał nie był dostępny Chętnie bym go podlinkować o tamtym "specjalistą" Dobra robota ! :)
Dziękuję :) Zapraszam na kanał - filmików będzie więcej. Wszystko o kamieniach z kosmosu (i może astronomii). Na liście ponad 50 nowych odcinków do zrealizowania :)
Bardzo ciekawy film, ogólnie oglądałem podobny kontent z wykrywaczami metali i trafiłem tu przypadkiem. Ostatnio zastanawiałem się dlaczego niektóre kamienie reagują na mój wykrywacz ewidentnie będę musiał sprawdzić drugi raz 💪
@@WGabinecieAstronoma Zacznę szukać na swoich terenach (puszcza kurpiowska). Kiedyś widziałem dość spory obiekt, nawet chciałem pójść go szukać, ale on mógł spaść lub sie spalić kawał drogi ode mnie. Był jak duża kuka "ognia" z długim ogonem. Mam nadzieję że kiedyś jakiegoś znajdę :)
Witam , kolega znalazł taki czarny kamień o "skorupie optopieniowej " ale magnez do niego nie przylegał. Natomiast był bardzo ciężki ! kilka razy cięższy niż zwykły kamień o tej wielkości . Co to mogło być ? serdecznie pozdrawiam.
Bez obejrzenia nie wiem, ale prawie na pewno nie meteoryt. Meteoryt jest dużo cięższy od zwykłego kamienia, bo zawiera żelazo. A magnes do żelaza (i meteorytów) dobrze się przykleja.
@@WGabinecieAstronoma Witam Pana , kamienia już nie mam . Daliśmy go Panu co zbierał różne kamienie i minerały z Niemiec , ale on też nie wiedział co to jest...
witam posiadam dwa kamienie o masie92,7 g i 69,6 g obydwa czarne .Po weryfikacji magnes łapie kamień od razu nie posiadam wykrywacza metalu wiec nie sprawdziłem .Powierzchnia cześć kamienia jest bardzo gładka ale posiada kilka delikatnych odłupek i po otarciu jednego o drugi pojawia się srebrna szary pyłek i chciałbym to zweryfikować głębiej jak to sprawdzić albo gdzie zweryfikować czy to jest meteoryt pomożesz pozdrawiam PIENIĄDZ
Warto wszędzie szukać (poza miejscami archeologicznymi, bo bez pozwolenia to przestępstwo), bo meteoryty spadały wszędzie. Najlepiej szukać w miejscach gdzie już były znajdowane: wiki.meteoritica.pl/ Ale na pewno jest ich dużo więcej w Polsce i o tym nie wiemy.
Nad Kapuletich i Montekich domem, Spłukane deszczem,poruszone gromem , Łagodne oko błękitu. Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów, Na rozwalone bramy do ogrodów- I gwiazdę rzuca ze szczytu; Cyprysy mówią ,że to dla Julietty, Że dla Romea - ta łza znad planety Spada ... I groby przecieka; A ludzie mówią ,i mówią uczenie, Że to nie łzy są ,ale że kamienie , I - że nikt na nie ... nie czeka !
Tak. Tak z głowy, to w okolicach 2002 roku dziewczynka w Anglii była uderzona małym meteorytem i później w chyba 2009 jakiś chłopak. Meteoryt New Concord zabił konia, czy krowę. No ale ogólnie szanse na to są dość małe. Ktoś też kiedyś policzył, że już jeden samolot powinien być trafiony meteorytem w czasie lotu... może któryś, który zaginął...
To zależy. Za zgodą właściciela terenu nie jest karalne i pod warunkiem, że nie szuka się artefaktów archeologicznych na i w okolicy stanowisk archeologicznych (wtedy potrzebne jest zezwolenie konserwatora zabytków).
Wydobyte złoża z kopalni węgla które ludzie palą w piecu , maję podobne właściwości zwłaszcza te zanieczyszczone , albo jak urobek jest oddzielany od skał a potem mielony, składowany a na końcu przywieziesz sobie go jako materiał do utwardzenia drogi , na luzie znajdziesz wiele Kamyszków które przyciąga magnes. Potocznie to berga z hołdy. Dla mnie na śląsku wszystko było by podejrzane że pochodzi z kopalni a nie jako meteoryt.
Czy faktycznie każdy meteoryt musi składać się w jakiejś części z żelaza. Przecież jeżeli pochodzą z innych planet, nie koniecznie musiało być zw ich fragmencie żelazo?
Rzeczywiście w postaci metalicznej nie musi. Na 80000 osobnych zidentyfikowanych spadków meteorytów na Ziemi, 1000 jest z z Księżyca i Marsa, co daje 1000/80000=1,25%. Dodatkowo mamy meteoryty z powierzchni dużych "przetopionych" planetoid (meteoryty kamienne, achondryty), kilka procent. Czyli ~95% meteorytów zawiera metaliczne żelazo, ~5% nie zawiera. Poza metalicznym żelazem, żelazo występuje w postaci minerałów - krzemianów: oliwinów, piroksenów, itp. To podstawowe składniki przeważającej większości meteorytów.
Panie jak mozna wyslac zdjecie zeby rzucil pan okiem czy znalazlem meteoryt. Mam cos niby popalonego ( ciemna sliska nawierzchnia ) , lekko magnetyczne.... nie widzialem takiego materialu jeszcze... powied,ialbym ze troche jak bursztyn ale bardzo ciemne nieprzeswitujace
ja znalazłem chyba meteoryt był rozłupany był lekko rdzawego koloru w jednym mjejscu i w tym jednym mjejscu przyciąga magnes jest czarny bardzo śliski koło chyba metalu jak oderwałem kawałek to jest taki jakby zielono,czerwono,żółty na krawędzi Czy to jest meteoryt
Meteoryty dzielimy na kamienne, kamienno żelazne, żelazne, Żelazno niklowe i weglowe...ale głównie dzielimy na 4 grupy...chociaż skala jest otwarta bo nie wiadomo czy jest szansa na innego rodzaju meteoryty w przyszłości 👈🙂👍
To za dzieciaka w polu było sporo takich meteorytów, ale poprzez brak internetu nie wiedziałam że to są meteoryty ,myślałam że to poprostu kamienie 😢😢😢
@@lesbg8534 Jeśli masz w pobliży planetarium lub obserwatorium astronomiczne to tam możesz dostać odpowiedź na swoje pytanie - czy Twój kamień to meteoryt.
Stanowia one 0,7% wszystkich meteorytów, szansa na znalezienie nikła -- po co o ich wygladzie opowiadac? [zastosowałem zasade Pareto] Bedzie osobny odcinek o nich.
@@WGabinecieAstronoma czekam na ten odcinek, znalazłem kilkanaście lat temu coś co w mojej ocenie spadło z nieba, jednak z czasem dowiadywałem się coraz więcej o meteorytach i nie bardzo pasuje do powszechnego opisu. Dodam jeszcze, że widziałem ogromną łunę spadającego ognia i zacząłem w tych okolicach częściej spacerować po ok dwóch latach coś znalazłem, ale to może być fragment satelity, jest magnetyczne i błyszczące i ma skorupę obtopieniową. W czasie lotu lub upadku zostały oderwane dwa lub trzy fragmenty bo są ślady oderwania.
@@WGabinecieAstronoma a jeszcze jedno pytanie. czy przy szukaniu meteorytów wykrywaczem trzeba mieć pozwolenia podobnie jak eksploatatorzy, poszukiwacze skarbów.
Temat ciekawy, ale nie wiem, czy dotrwam do końca. Poproszę o wersję bez muzyczki, albo przynajmniej z mocno sciszoną. Ta jaka jest NIC nie wnosi, a część odbiorców może rozpraszać. Typowy błąd początkujących jutuberów.
"meteoryty są ... fragmentami małych ciał krążących w naszym układzie słonecznym" -- jak bym to raczej określił: "małymi fragmentami" ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie aby meteoryt był fragmentem w jakiś sposób oderwanym od dużego ciała krążącego w naszym układzie słonecznym, także określenie "mały" raczej odnosi się do wielkości meteroytu a nie do pierwotnej struktury z której może on pochodzić
Na ~80000 sklasyfikowanych meteorytów tylko ~800 (czyli 1%) pochodzi z Marsa lub Księżyca - zatem 99% pochodzi z małych ciał krążących w naszym Układzie Słonecznym.
@@WGabinecieAstronoma, określenie "małymi fragmentami" pokrywa 100% przypadków, podczas gdy "fragmentami małych ciał" pokrywa tylko 99% przypadków i to pod warunkiem, że zostało to obliczone/oszacowane poprawnie 🙂
Mam meteoryt zapomniał pan o jednym że nie tylko są trzy rodzaje meteorytów ale jest kilka rodzajów chondry ty achondryty oraz inne w tym kamienno węglowe Żelazno węglowe Ja posiadam taki, ciemnobrązowa skorupa obtopieniowa zardzewiałe na wierzchu bo długo leżało w ziemi a w środku przecięte i gładka czarna powierzchnia było w laboratorium badane ciężki meteoryt chociaż wielkość jest nieduża i nie jest okrągłe tylko przypomina trochę trapez ale powierzchnia jest brązowo Rdzawa obtopieniowa żelazo w środku gładkie czarne Powiedziano mi że to bardzo rzadki okaz rzadki okaz
Ale muszą też istnieć meteoryty nie charakteryzujące się właściwościami magnetycznymi. W warunkach ziemskich skorupa obtopieniowa może ulec wietrzeniu, No i achondryty. Jak zidentyfikować coś takiego? I czy istnieje jakiś przykład znalezienia i opisania takiego meteorytu, którego spadek nie został zarejestrowany?
Zgadzam się, ale w krótkim filmiku nie da się wszystkich niuansów opowiedzieć. Szanse na rozpoznanie achondrytu bez skorupy w polu w Polsce wynoszą zero. Achondryty znajdowane są tysiącami na pustyniach, nikt ich spadku nie widział.
Chcę jeszcze dodać że meteoryt wybrał mnie A nie ja meteoryt to dar ponieważ brat wyjechał do Anglii mama się przeprowadzała i znalazłam to w pudle z różnymi rzeczami i muszlami, i Gdyby nie ja to zostało wyrzucone na śmieci więc jestem bogata w meteoryt brat podróżował po Hiszpanii Włochy Holandia i inne kraje Jestem tylko ciekawa Skąd pochodzi meteoryt skąd go wziął O tym mi nie powiedział brat.
Nie prawda. Nie istnieje coś takiego jak pozwolenie na używanie wykrywacza! Strona rządowa: www.gov.pl/web/kultura/przypadkowe-znalezienie-zabytku-i-poszukiwania-zabytkow "Szukam meteorytów. Czy potrzebuję pozwolenia konserwatora zabytków? Odp. Nie." oraz "Na prowadzenie wszelkich poszukiwań - zarówno zabytków, jak też przedmiotów niebędących zabytkami - zawsze należy uzyskać zgodę właściciela terenu." Wystarczy zatem tylko zgoda właściciela terenu th-cam.com/video/dvVu6Jux3Kc/w-d-xo.html
*Nowa poprawiona wersja:* th-cam.com/video/KLOb_NVA0uc/w-d-xo.html
Widzę kolejny wartościowy kanał, jakich mało w polskim internecie! Pozdro!
Miło było posłuchać i popatrzeć na piękne polskie meteoryty. Gratuluję pomysłu i realizacji.
Brawo , takich kanałów w języku polskim nam potrzeba . Ładnie i fachowo odpowiedzialne , fajna muzyka :) , czekamy na kolejne odcinki .
super!
To jest mój pierwszy film na YT. Tak, wiem - muzyka za głośno, mowa za cicho, dźwięk z puszki, obraz słaby, itd. Kolejne filmy są coraz lepsze, uczę się :) Proszę oglądać kolejne filmy, lajkować i subskrybować kanał :)
Jak na pierwszy film, to nieźle. Dobrze, że widzi Pan niedociągnięcia. Najważniejsze, że mam Pan coś ciekawego do opowiedzenia. Będę oglądał.
Najbardziej myli się ten co nic robi. A ty zrobiłeś coś ciekawego, interesującego, prawdziwego. To lepszy kanał niż polityczne czy religijne. W jednych i drugich bujdy na resorach.
To jaki Nr konta wspólny na wykrywaczu maja te meteoryty? 🤔
@@MrEmillio666 - nr konta - hmmm, nie wiem :) A co do nr ID meteorytow na wykrywaczu, to zalezy od producenta i ustawien wykrywacza.
@@znanyokon345 Nie 😁
Świetny wykład. Bardzo dziekuję, szczególnie, że mam takie podejrzane i jeden przyciąga magnes, więc idę mu sie dokładniej przyjrzeć.
Dziękuję! :)
Przystępnie podana podstawowa wiedza o meteorytach. Łapka w górę :)
super
Bardzo dziękuję. Szukałem takiego kanału od dawna. Jeszcze po polsku! Jestem obserwatorem kosmosu teleskop Bresser 152/750 S apochromatyczny. Twoj kanał to wyczekiwane uzupelnienie do Mojego hobby. Pozdrawiam z Karlsruhe w Niemczech.
Super! Pozdrawiam :)
Fajny materiał Panie Profesorze :)
Dzięki Panie Profesorze ;)
Bardzo wartościowy film :)
Fajoskie!
Dobrze zapowiadający się kanał :) Znalazłem 2 bardzo ciekawe meteoryty ale nie takie duże jak Twoje. :)
Fajne.
Atrexa kupiłem u Was ;) th-cam.com/video/dvVu6Jux3Kc/w-d-xo.html
Świetny materiał!
Dla zasięgu. Ciekawe sam zacznę ich szukać
Bardzo ciekawe i rzeczowe. Dziękuję!
Astronimie, fajny film. Mniej stresu, spokój i będzie jeszcze lepiej. Dziękuję .
Rozkręcam się :) To był pierwszy odcinek.
@@WGabinecieAstronoma - było widać ale proszę robić swoje . Jest dobrze, a doskonale będzie później. "Ilość przejdzie w jakość" Powodzenia
Dziękuję za wykład
Do usług :) Dzięki :)
Bardzo dziękuję za wszystko co tutaj usłyszałem. Temat bardzo interesujący. Pozdrawiam i czekam na nastepny
Dziękuję! Na kanale jest już ponad 20 filmów, kolejne 50 w przygotowaniu.
Propsik
Dziękuję. Forma tu taka, że można pokazywać dzieciom.
jako kompletny laik jestem pod wrażeniem, dobra robota!
Wow ! Ja chce więcej takich filmów 🤩Super materiał ❤
Będą! :) Na liście mam ponad 50 odcinków do zrobienia :) To co najmniej do końca roku jest co robić ;)
Bardzo ciekawy film! - gdy wrzuciłem video o tym jak zbudowaliśmy piłę do cięcia meteorytów pojawiały się czasem nawet wręcz szydercze komentarze że nie da się odróżnić meteorytów gołym okiem od zwykłego kamienia .. Szkoda że wtedy wtedy ten materiał nie był dostępny Chętnie bym go podlinkować o tamtym "specjalistą"
Dobra robota ! :)
Профессиональное видео отличная лекция 👍👍👍
Będę ogladac
Konkretnie i to lubię👍🏻
Dziękuję! :)
Mam sporo kamieni właśnie podobnych do tych na filmie,zbieram ich w lesie jak jestem na grzybach, dzięki za informacje.
Rewelacja.
Trzeba miec szczescie u nos w okolicy Katowic duzo jest takich zuzli po hutnictwie .
Jak to mozna odroznic ?
Świetnie Pan tlumaczy. Pozdrawiam
Dzien dobry. Ma pan nowego subskrybenta. Jestem totalnym laikiem, ale sposob prezentacji zachecil mnie do poznania tej tajemnej wiedzy :)
Dziękuję :) Zapraszam na kanał - filmików będzie więcej. Wszystko o kamieniach z kosmosu (i może astronomii). Na liście ponad 50 nowych odcinków do zrealizowania :)
No no, nie odmówię sobie subskrybcji. Fajny content.
Bardzo ciekawy film, ogólnie oglądałem podobny kontent z wykrywaczami metali i trafiłem tu przypadkiem. Ostatnio zastanawiałem się dlaczego niektóre kamienie reagują na mój wykrywacz ewidentnie będę musiał sprawdzić drugi raz 💪
th-cam.com/video/HcwZpirS21U/w-d-xo.html
Witam. Info dla mnie. Myślę, że uda mi się znaleźć meteoryt.
Z wykrywaczem na 99 % :)
Znajdziesz, kto szuka ten...
Wiesz gdzie go szukać ? :)
@@jackscott8642 Najlepiej szukać tam gdzie spadły deszcze meteorytów (np. meteoryty Pułtusk, meteoryty Morasko) - wiki.meteoritica.pl/
@@WGabinecieAstronoma Zacznę szukać na swoich terenach (puszcza kurpiowska). Kiedyś widziałem dość spory obiekt, nawet chciałem pójść go szukać, ale on mógł spaść lub sie spalić kawał drogi ode mnie. Był jak duża kuka "ognia" z długim ogonem. Mam nadzieję że kiedyś jakiegoś znajdę :)
Jaki pinpointer kupić który będzie dobrze wykrywał meteoryty ? Tylko garret ?
Większość pinpointerów wykrywa meteoryty.
Dzięki za ciekawe informacje.
(Sub) ;)
Witam , kolega znalazł taki czarny kamień o "skorupie optopieniowej " ale magnez do niego nie przylegał. Natomiast był bardzo ciężki ! kilka razy cięższy niż zwykły kamień o tej wielkości . Co to mogło być ? serdecznie pozdrawiam.
Bez obejrzenia nie wiem, ale prawie na pewno nie meteoryt. Meteoryt jest dużo cięższy od zwykłego kamienia, bo zawiera żelazo. A magnes do żelaza (i meteorytów) dobrze się przykleja.
@@WGabinecieAstronoma Witam Pana , kamienia już nie mam . Daliśmy go Panu co zbierał różne kamienie i minerały z Niemiec , ale on też nie wiedział co to jest...
@@piotrz7466 OK. No to nic nie poradzimy, ale prawie na pewno nie meteoryt :)
@@WGabinecieAstronoma Serdecznie dziękuję za odpowiedz. Życzę wielu subskrybentów i dużo zdrówka !
@@piotrz7466 Dziękuję! :) Wzajemnie, życzę zdrowia :)
Ciekawe rzeczy 👍
Cześć super testy
Jakiej wartości jest taki mały meteoryt ?,pozdrawiam
Ceny zaczynają się od około 4 zł/g.
@@WGabinecieAstronoma Ooo w mordę, nieźle 😳
czy są meteoryty niezelazne,nie przyciagają magnes
Tak, ale tylko kilka procent wszystkich meteorytów - jakieś ~96% powoduje reakcję magnesu.
witam, znalazłem taki kamień, gdzie można go sprawdzić?
Proszę przysłać zdjęcia na meteoryt.simkoz@gmail.com
Witam
Potrzebna pomoc przy identyfikacji gdzi mógłbym przesłać zdjęcia
meteoryt.simkoz@gmail.com
witam posiadam dwa kamienie o masie92,7 g i 69,6 g obydwa czarne .Po weryfikacji magnes łapie kamień od razu nie posiadam wykrywacza metalu wiec nie sprawdziłem .Powierzchnia cześć kamienia jest bardzo gładka ale posiada kilka delikatnych odłupek i po otarciu jednego o drugi pojawia się srebrna szary pyłek i chciałbym to zweryfikować głębiej jak to sprawdzić albo gdzie zweryfikować czy to jest meteoryt pomożesz pozdrawiam PIENIĄDZ
Proszę przysłać dobrej jakości zdjęcia na meteoryt.simkoz@gmail.com
wow
Cześć czy gdzieś w Borach Tucholskich warto poszukać meteorytów wykrywaczem do metali? są jakieś wskazówki gdzie można szukać takiego ciała ?
Warto wszędzie szukać (poza miejscami archeologicznymi, bo bez pozwolenia to przestępstwo), bo meteoryty spadały wszędzie. Najlepiej szukać w miejscach gdzie już były znajdowane: wiki.meteoritica.pl/ Ale na pewno jest ich dużo więcej w Polsce i o tym nie wiemy.
@@WGabinecieAstronoma wielkie dzięki za informacje. 👌
@@WGabinecieAstronoma W naszym skolonizowanym kraju wszystko jest przestepstwem nawet w pewnym sensie bycie Polakiem rowniez bywa przestepstwem 😉
Mam pytanie czy metoryty są drogie?
Najtańszy meteoryt można nabyć za 10-20 zł. Ceny liczy się za gram i zaczynają się one od kilku zł za gram: th-cam.com/video/_R7ncGkSQhA/w-d-xo.html
Jak się ma chodzenie z wykrywaczem vs organy ścigania ?
Mi osobiście ciężko było wytłumaczyc że szukam kosmicznego gruzu
th-cam.com/video/dvVu6Jux3Kc/w-d-xo.html
Nad Kapuletich i Montekich domem,
Spłukane deszczem,poruszone gromem ,
Łagodne oko błękitu.
Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów,
Na rozwalone bramy do ogrodów-
I gwiazdę rzuca ze szczytu;
Cyprysy mówią ,że to dla Julietty,
Że dla Romea - ta łza znad planety
Spada ... I groby przecieka;
A ludzie mówią ,i mówią uczenie,
Że to nie łzy są ,ale że kamienie ,
I - że nikt na nie ... nie czeka !
Dzień dobry
Czy podany adres mailowy jest aktualny?
Tak. :)
Dziękuję za szybką odpowiedź. Wysłałem wiadomość.
Super kanał!
Czy meteoryty są promieniotwórcze?
Nie. A dokładniej są "tak samo" mało promieniotwórcze jak ziemskie skały.
Dzisiaj znalazłem chyba meteoryt żelazno kamienny, waga 3,3kg, mocno reaguje z magnesem. Mógłbym Panu wysłać zdjęcie?
meteoryt.simkoz@gmail.com
@@WGabinecieAstronoma Dzięki, właśnie poszło mailem 👍
Czy male odłamki moga nie przyciągnac magnesu? Znalazlem dziwny kamien 1cm wielkośći i wazy 1.11 g . Bede wdzieczny za pomoc.
Raczej nie: proszę przewinąć do 6:55 th-cam.com/video/FzRtbTnHn_c/w-d-xo.html
Kiedyś ziemia była bombardowana meteorytami. Powinno być ich dużo. Są jakieś możliwość nabycia?
Meteoryty można kupować, sprzedawać i kolekcjoinować. Są sklepiki meteorytowe: meteoryciarz.pl madeinspace.pl itp.
Można szukać meteorytu wykrywaczem ? Bez zezwoleń w Polsce ????
Tak: th-cam.com/video/dvVu6Jux3Kc/w-d-xo.html
th-cam.com/video/6aU5IyhEsrg/w-d-xo.html
@@WGabinecieAstronoma Dziękuję 😉
Jutro jadę na tygodniowy urlop z okazji ,którejś tam rocznicy ślubu ,i żeby się za bardzo nie nudziło,to zabieram wykrywacz metalu ze sobą.
Idealnie! U mnie rocznica za trzy dni :)
A co gdy mój kamień zmienia magnesywnosc?
Nie wiem.
Dzien dobry Panu,prosze napisac jak moge siez Panem skontaktowac. w sprawie czy kamien, ktory mam jest meteorytem. Z wyrazami szacunku Roza.
Proszę przysłać zdjęcia na: meteoryt.simkoz@gmail.com
Czy znane są przypadki ,żeby ktoś dostał spadającym meteorytem?
Tak. Tak z głowy, to w okolicach 2002 roku dziewczynka w Anglii była uderzona małym meteorytem i później w chyba 2009 jakiś chłopak. Meteoryt New Concord zabił konia, czy krowę. No ale ogólnie szanse na to są dość małe. Ktoś też kiedyś policzył, że już jeden samolot powinien być trafiony meteorytem w czasie lotu... może któryś, który zaginął...
W Poznaniu przy projekcie kolegiata , tak się obłowili w skarby , że już nie muszą pracować . A pokazują skorupy czy kawałki butelek .
Trudno sobie wyobrazić, że te kamienie to wędrowcy z Wszechświata, z ogromnych przestrzeni.
czy poszukiwanie meteorytów z wykrywaczem jest karalne?
To zależy. Za zgodą właściciela terenu nie jest karalne i pod warunkiem, że nie szuka się artefaktów archeologicznych na i w okolicy stanowisk archeologicznych (wtedy potrzebne jest zezwolenie konserwatora zabytków).
@@WGabinecieAstronoma Niesamowity jest ten film. Pytanie cisną się na usta. Dzięki z odpowiedź
@@WGabinecieAstronoma Kto kontroluję archeologów , to co pokazują nam to jest ułamek z tego co znajdują . Reszta jest sprzedawana na czarnym rynku .
Wydobyte złoża z kopalni węgla które ludzie palą w piecu , maję podobne właściwości zwłaszcza te zanieczyszczone , albo jak urobek jest oddzielany od skał a potem mielony, składowany a na końcu przywieziesz sobie go jako materiał do utwardzenia drogi , na luzie znajdziesz wiele Kamyszków które przyciąga magnes. Potocznie to berga z hołdy. Dla mnie na śląsku wszystko było by podejrzane że pochodzi z kopalni a nie jako meteoryt.
czy meteoryty są coś warte?
Tak.
Czy faktycznie każdy meteoryt musi składać się w jakiejś części z żelaza. Przecież jeżeli pochodzą z innych planet, nie koniecznie musiało być zw ich fragmencie żelazo?
Rzeczywiście w postaci metalicznej nie musi. Na 80000 osobnych zidentyfikowanych spadków meteorytów na Ziemi, 1000 jest z z Księżyca i Marsa, co daje 1000/80000=1,25%. Dodatkowo mamy meteoryty z powierzchni dużych "przetopionych" planetoid (meteoryty kamienne, achondryty), kilka procent. Czyli ~95% meteorytów zawiera metaliczne żelazo, ~5% nie zawiera. Poza metalicznym żelazem, żelazo występuje w postaci minerałów - krzemianów: oliwinów, piroksenów, itp. To podstawowe składniki przeważającej większości meteorytów.
a ja przez lata zastanawialem sie jak rozpoznac meteoryt. Az tu nagle taki ilmik mi tu spad jak meteoryt.
mam dosyć duży na wierzchu jest obtopienie ale nie ma w sobie żelaza ale wykrywacz szaleje nad nim obtłukłem brzeg jest czarny jak smoła
Bez zdjęcia nic nie powiem.
Siemanko masz suba
Dziękuję! :)
Panie jak mozna wyslac zdjecie zeby rzucil pan okiem czy znalazlem meteoryt. Mam cos niby popalonego ( ciemna sliska nawierzchnia ) , lekko magnetyczne.... nie widzialem takiego materialu jeszcze... powied,ialbym ze troche jak bursztyn ale bardzo ciemne nieprzeswitujace
meteoryt.simkoz@gmail.com
@@WGabinecieAstronoma wyslalem. Dziekuje
a złoto? Złoto jest?
Tak. Ale bardzo bardzo mało.
@@WGabinecieAstronoma ok
Ale może być platyna.rod.srebro pierwiastki ziem rzadkich
@@dariuszabanowski8399 może nie ziem rzadkich a asteroid rzadkich, ciał obcych rzadkich? Qwa więcej nie pije.
A widział pan zderzenie kilku planetoid poza atmosferą ziemską oczywiście, i to gołym okiem? Bo ja widziałem.
Nie, nie widziałem.
ja znalazłem chyba meteoryt był rozłupany był lekko rdzawego koloru w jednym mjejscu i w tym jednym mjejscu przyciąga magnes
jest czarny bardzo śliski koło chyba metalu jak oderwałem kawałek to jest taki jakby zielono,czerwono,żółty na krawędzi
Czy to jest meteoryt
Nie jest to meteoryt.
Meteoryty dzielimy na kamienne, kamienno żelazne, żelazne, Żelazno niklowe i weglowe...ale głównie dzielimy na 4 grupy...chociaż skala jest otwarta bo nie wiadomo czy jest szansa na innego rodzaju meteoryty w przyszłości 👈🙂👍
A za ile dało by się taki meteoryt sprzedać jakbym znalazł?
Zależy jaki typ i jaki duży. Górnej granicy nie ma.
To za dzieciaka w polu było sporo takich meteorytów, ale poprzez brak internetu nie wiedziałam że to są meteoryty ,myślałam że to poprostu kamienie 😢😢😢
Witam, mozna w inny sposob trawic meteoryt zelazny? mam problem z kupnem kwasu... ( mam jakis kamien i nie wiem jak zweryfikowac ) Pozdrawiam. Bogdan
Może tym: www.multietch.com/etching-gibeon-meteorite-multietch
@@WGabinecieAstronoma Dziekuje za informzcje.... pozdrawiam.B
@@lesbg8534 Jeśli masz w pobliży planetarium lub obserwatorium astronomiczne to tam możesz dostać odpowiedź na swoje pytanie - czy Twój kamień to meteoryt.
@@WGabinecieAstronoma Witam, dziekuje za podpowiedzi..... juz ogarnolem zakup kwasu... Pozdrawiam
Nic na temat meteorytów planetarnych .Pozdrawiam serdecznie
Stanowia one 0,7% wszystkich meteorytów, szansa na znalezienie nikła -- po co o ich wygladzie opowiadac? [zastosowałem zasade Pareto] Bedzie osobny odcinek o nich.
@@WGabinecieAstronoma czekam na ten odcinek, znalazłem kilkanaście lat temu coś co w mojej ocenie spadło z nieba, jednak z czasem dowiadywałem się coraz więcej o meteorytach i nie bardzo pasuje do powszechnego opisu.
Dodam jeszcze, że widziałem ogromną łunę spadającego ognia i zacząłem w tych okolicach częściej spacerować po ok dwóch latach coś znalazłem, ale to może być fragment satelity, jest magnetyczne i błyszczące i ma skorupę obtopieniową. W czasie lotu lub upadku zostały oderwane dwa lub trzy fragmenty bo są ślady oderwania.
dlaczego meteoryty nie uderzają w domy ???
Uderzają ;) wiki.meteoritica.pl/index.php5/So%C5%82tmany
@@WGabinecieAstronoma a jeszcze jedno pytanie. czy przy szukaniu meteorytów wykrywaczem trzeba mieć pozwolenia podobnie jak eksploatatorzy, poszukiwacze skarbów.
@@GS-db4fw Tutaj odpowiedziałem na te pytanie: th-cam.com/video/dvVu6Jux3Kc/w-d-xo.html :)
Temat ciekawy, ale nie wiem, czy dotrwam do końca. Poproszę o wersję bez muzyczki, albo przynajmniej z mocno sciszoną. Ta jaka jest NIC nie wnosi, a część odbiorców może rozpraszać. Typowy błąd początkujących jutuberów.
To był mój pierwszy film ;-)
Ważna uwaga - magnes na sznurku - dopiero wtedy badanie magnetyzmu ma jakiś sens.
"meteoryty są ... fragmentami małych ciał krążących w naszym układzie słonecznym" -- jak bym to raczej określił: "małymi fragmentami" ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie aby meteoryt był fragmentem w jakiś sposób oderwanym od dużego ciała krążącego w naszym układzie słonecznym, także określenie "mały" raczej odnosi się do wielkości meteroytu a nie do pierwotnej struktury z której może on pochodzić
Na ~80000 sklasyfikowanych meteorytów tylko ~800 (czyli 1%) pochodzi z Marsa lub Księżyca - zatem 99% pochodzi z małych ciał krążących w naszym Układzie Słonecznym.
@@WGabinecieAstronoma, określenie "małymi fragmentami" pokrywa 100% przypadków, podczas gdy "fragmentami małych ciał" pokrywa tylko 99% przypadków i to pod warunkiem, że zostało to obliczone/oszacowane poprawnie 🙂
@@WGabinecieAstronoma 10:35
Mam meteoryt zapomniał pan o jednym że nie tylko są trzy rodzaje meteorytów ale jest kilka rodzajów chondry ty achondryty oraz inne w tym kamienno węglowe Żelazno węglowe Ja posiadam taki, ciemnobrązowa skorupa obtopieniowa zardzewiałe na wierzchu bo długo leżało w ziemi a w środku przecięte i gładka czarna powierzchnia było w laboratorium badane ciężki meteoryt chociaż wielkość jest nieduża i nie jest okrągłe tylko przypomina trochę trapez ale powierzchnia jest brązowo Rdzawa obtopieniowa żelazo w środku gładkie czarne Powiedziano mi że to bardzo rzadki okaz rzadki okaz
Znalazłem nie tak dawno na działce takie kamienisko, niby to żelazne, niby kamieniak i wywaliłem. Nie ma to jak dowiedzieć się czegoś za późno....
nie mówi się, że kamień można spotkać na polu,
tylko na dworzu
OK ;)
Ale muszą też istnieć meteoryty nie charakteryzujące się właściwościami magnetycznymi. W warunkach ziemskich skorupa obtopieniowa może ulec wietrzeniu, No i achondryty. Jak zidentyfikować coś takiego? I czy istnieje jakiś przykład znalezienia i opisania takiego meteorytu, którego spadek nie został zarejestrowany?
Zgadzam się, ale w krótkim filmiku nie da się wszystkich niuansów opowiedzieć. Szanse na rozpoznanie achondrytu bez skorupy w polu w Polsce wynoszą zero. Achondryty znajdowane są tysiącami na pustyniach, nikt ich spadku nie widział.
No więc, taki kamyczek z chromonikieliny, jeśli nie pochodzi z kosmosu to co to jest. Znalazłem nieco mniejszy we własnym ogródku. Pozdrawiam🦁.
Nie wiem :)
Do kogo się zgłosić jak znajdzie się coś podobnego na polu?
Wysłać zdjęcia na: meteoryt.simkoz@gmail.com
Chcę jeszcze dodać że meteoryt wybrał mnie A nie ja meteoryt to dar ponieważ brat wyjechał do Anglii mama się przeprowadzała i znalazłam to w pudle z różnymi rzeczami i muszlami, i Gdyby nie ja to zostało wyrzucone na śmieci więc jestem bogata w meteoryt brat podróżował po Hiszpanii Włochy Holandia i inne kraje Jestem tylko ciekawa Skąd pochodzi meteoryt skąd go wziął O tym mi nie powiedział brat.
Nie mówił ci nikt że należā do RP nie do ciebie.
1. Nie jesteśmy na Ty. 2. Meteoryty są przedmiotami kolekcjonerskimi, można je kolekcjonować, kupować i sprzedawać. RP nie ma tu nic do tego.
Jest tylko jeden problem. ..od 2018 jest zakaz używania wykrywaczy metali. Mogą go tylko używać osoby mające pozwolenie na ich użycie.
Nie prawda. Nie istnieje coś takiego jak pozwolenie na używanie wykrywacza! Strona rządowa: www.gov.pl/web/kultura/przypadkowe-znalezienie-zabytku-i-poszukiwania-zabytkow "Szukam meteorytów. Czy potrzebuję pozwolenia konserwatora zabytków? Odp. Nie." oraz "Na prowadzenie wszelkich poszukiwań - zarówno zabytków, jak też przedmiotów niebędących zabytkami - zawsze należy uzyskać zgodę właściciela terenu." Wystarczy zatem tylko zgoda właściciela terenu
th-cam.com/video/dvVu6Jux3Kc/w-d-xo.html
Ale drętwo
Ile kosztują takie meteoryty? Warto ich szukać?
Warto.