Szkoda, że jeszcze nie możesz tam zamieszkać na stałe. Wczuć sie w miejsce. Tak czy siak przy Twojej pracowitości tylko czas dzieli Cie i nas od utworzenia pięknego miejsca na ziemi. Fajno :) Ludzie powinni brać w Ciebie no i z nas haka przykład. Bo próbujemy robić to samo.
Fajnie się ogląda te filmiki. Nawet możesz dłuższe i bardziej w szczegółach. A zpodloga i domem to życzę żebyś zrealizował swój cel bo miejsce śliczne masz.
Te gwoździe to gwoździe kute przez Kowala. Ten mały po prawej to gwóźdź "świąteczny" ciesielski. Podłogę cieśle robili przed świętami Bożego Narodzenia widać lub przed Wielkanocą. Ja stosuję kowalski zwyczaj, że własnoręcznie wykuty gwózdek wbijam w futrynę przed świętami i od tego momentu nie wchodzę na warsztat i na kuźnię :-)
3 ปีที่แล้ว
Nie miałem pojęcia o tym zwyczaju :) A o „świątecznym” gwoździu fajny zwyczaj :)
@, mnie tego nauczył Dziadek i jego przyjaciel, który był kowalem. Każdy cieśla posiadał swoje znaki rozpoznawcze, nie tylko cechówki, czyli młotek z sygnaturą, lecz także właśnie takie detale, jak takie gwoździe :-)
Domek stoi w mokrym miejscu i ciągnie z ziemi wilgoć, która rozłożyła drewno w podłodze i na dole ścian. Nie ma w nim izolacji ani przeciwwilgociowej, ani termicznej. Wylewka na grunt - to będzie akumulator zimna i wody. Poza tym bez zbrojenia szybko popęka, bo tego typu grunty nie są stabilne - ruszają się (typowe dla starorzeczy), dlatego fundamenty praktycznie zostały wciągnięte w ziemię. Nawierć ziemię koło domku i poobserwuj jak tam wygląda zanim podejmiesz konkretne prace. Odsłoń fundamenty z zewnątrz. Mimo, że zabudowania już są warto byłoby przeprowadzić badania geologiczne gruntu w siedlisku - posadzka w garażu wyglądała na suchą. natomiast teren wokół domku chyba jest podtapiany po większych opadach. Być może najlepszą rzeczą byłaby rekonstrukcja tego uroczego domku w lepszym miejscu działki z przeniesieniem nieuszkodzonych elementów (piece, klamki, itd.)
3 ปีที่แล้ว +1
Wody gruntowe są tam dosyć wysoko więc bez hydroizolacji się nie obejdzie. 10 metrów od domu jest studnia to lustro wody jest jakieś 1,5 metra od powierzchni ziemi. Ale i w garażu i w murowanym budynku w piwnicy nie ma śladu po wodzie. Co do starych elementów domu to na pewno je zachowań bez względu na to co ostatecznie stanie się z całym budynkiem.
3 ปีที่แล้ว +2
Jeżeli po zdjęciu desek szalunkowych na wiosnę okaże się że i wyższe bale są do niczego to w remont domu nie będę się pchał bo to faktycznie będzie stracony i czas i pieniądze. Co do nowego projektu budynku to chyba raczej bym poszedł w przebudowę murowanej z cegły obory na dom. Ale to wszystko wyjdzie z czasem.
Ratowanie tego domu jest na pograniczu opłacalności. Jeśli budynek znajduje się na planach i mapach geodezyjnych to można próbować go ratować. Jak chcesz uratować ten dom to obejrzyj ten film. Masz tutaj pokazane prace jak to trzeba zrobić. Ten dom trzeba podnieść o pół metra aby w zimie nie stał w śniegu. Pod wylewką powinien być styropian. th-cam.com/video/cDmxgTv0Li8/w-d-xo.html
3 ปีที่แล้ว +4
Dzięki za link - dodaje do ulubionych bo jak widać sposobem wszystko się da! :D
Jak chcesz tam faktycznie na lata zamieszkać i mieć jakiś minimalny standard za normalne pieniądze kop fundament obok wzdłuż ścian, postaw ścianki choćby z pustaka żużlowego, resztę rozwal. Na mapach Google nic się nie zmieni (ewentualnie doczytaj czy musisz zgłosić jakiś remont) i nowy dach i masz nowy dom bez papierów. Ten dom będziesz musiał z czasem wymień cały żeby czuć się w nim nie tylko komfortowo ale bezpiecznie, żeby pierwsza lepsza wichura nie rozniosła dachu i ścian, taka rada ale oczywiście rób jak uważasz,
3 ปีที่แล้ว +2
Z obmurowaniem całkiem dobry patent bo wtedy faktycznie bez większych formalności pewnie da się ogarnąć taką budowę. Każda rada czy opinia daje do myślenia :)
u mnie podłoga była w gorszym stanie, ściany też tragedia. Zapadła decyzja o wyburzeniu. Nie ma co ratować, szkoda kasy, Taniej postawić od nowa.
3 ปีที่แล้ว +1
Wyburzenie to już pewnie ostateczność więc z decyzją co dalej z tym domem pewnie wstrzymam się do przyszłego roku jak odsłonię budynek jeszcze z zewnątrz.
@ możesz wyburzyć budynek, a na jego miejsce postawić nowy w tym samym kształcie, ominiesz pozwolenia na budowę koszty kierownika masę papierków. Widać że ogarnięty z ciebie facet, więc to możesz zrobić samemu z delikatną pomocą drugiej osoby. Przy swojej robociźnie koszty materiałów zamkniesz w 40 tyś złotych, do tzw stanu deweloperskiego.
3 ปีที่แล้ว
@@arturkuzma8059 przy obecnych cenach budowlanki to te 40tys szacujesz na budynek drewniany czy murowany ? (aktualnie dom ma jakies 65m^2)
@ drewniany, na twoim miejscu starałbym się zachować w miarę oryginał. W czerwcu stawiałem budynek w miejsce starego technologią szkieletową. Połowę materiałów kupiłem przed skokiem cen jeszcze w lutym. Budynek 30 m2 z ociepleniem wełną 20 cm elektryką wydałem 12 tyś. Oczywiście bez szaleństw w doborze materiałów. I tak fundament własny beton z betoniarki, zbrojenie kompozyt, ściany konstrukcja szkielet z deski 4x20. ocieplenie wełna isover z castoramy w promocji. Ściany osb 18 na zewnątrz, w środku panele podłogowe na ścianach i suficie też castoramy. Dach płyta osb + papa + blachotrapez od lokalnego producenta.
Zgaduję, że cały dom od spodu do wys. 50-70 cm do wymiany. - jak nie zgnite i spruchniałe - to mnóstwo robali. No zobaczymy ? Koledzy tu bardzo ciekawie i fachowo podpowiadają, więc będą czuwali i doradzali na bieżąco. Jestem ciekawy jak sutuacja się rozwinie - ale oglądam od początku, więc gzieś w poł. 2023 roku może może się okaże - co ztego wyszło. Życzę powodzenia - może ten dom jest do uratowania ?
witam to dzewo ma tyle lat co dom takich duuzych mirabelek to nie widzialam moze pan robic weki na zime z owocow jest pyszny w Aldi dzisiaj widzialam sloiki w cenie 7 czy zl nie zaduze pollitrowe lub 650ml,pozdrawiam
2 ปีที่แล้ว
bardzo smaczny i prosty w robieniu wyszedł mi kompot z tych mirabelek. w zasadzie tylko owoce i syrop z cukru, zaparsterozyzować i gotowe :)
Nie chcę krakać, ale patrząc po przyciesiach to obowiązkowo do wymiany. Strach pomyśleć co jest w ścianach. Oby nie był dom do wyburzenia. Poza tym to wierzchnią warstwę tej ziemi Zmieszaj z cementem, jak pod drogi stabilizacja gruntu. Dalej zagęszczarka 500kg i dobrze zagęścić teren. Dalej styropian szary i na to wylewka. Jak Chcesz to może być styrodur, ale to droga sprawa. Jest prosty sposób na zabezpieczenie belek i fundamentów. Trochę acetonu, może być benzyna, lecz w benzynie wolno idzie proces. Styropian do acetonu i odczekać kilka dni po rozpuszczeniu styropianu. Inaczej lepiej ze szlugiem nie podchodzić, bo to istnie, jak napalm domowej roboty. A poza tym dobry sposób na pozbycie się ścinków styropianu :-)
3 ปีที่แล้ว +1
Tak. Przyciesie i podniesiony fundament będą konieczne. Ale to czy w ogóle będę się zabierał za ta robotę zależy właśnie od bali. Na wiosnę będę chciał zerwać szalunek z zewnątrz w najgorszych miejsca i trochę płyty od środka by zobaczyć jak to wyglada i pewnie dopiero wtedy zapadnie decyzja co dalej z tym domem. Ale fakt szanse na uratowanie nie są niestety duże - zobaczymy po zimie.
@ , Pamiętaj jedną ważną rzecz. Łyżką i ciągle niż raz chochlą. Mierz siły nad zamiary. Widząc Twoje dokonania to Oglądasz każdą Złotówkę zanim Wydasz. Samodzielność i pomysłowość to podstawa działania :-) Po jakiego grzyba płacić za coś skoro sam to zrobię :-) Hejterzy woleliby beton, dach, pseudotrenera pod dachem. A na Osadzie to trening siłowo-wytrzymałościowy gratis, święty spokój i uśmiech bo samemu to wykonane :-) Projekt na lata. Wszystko ma swój czas :-)
Kurcze wiedzialem ze ten dom jest w kiepskim stanie ale jest w rzeczywistosci w bardzo kiepskim stanie wrecz tragicznym. Szkoda bo fajna chalupka z wygladu. Ale tak mysle ze nie oplaca Ci sie tego robic. Wydasz kupe kasy a nic z tego nie bedzie.
3 ปีที่แล้ว
To prawda fajna chałupka - nie wiem dlaczego ale od zawsze mam sentyment do drewnianych domów więc szkoda gdyby się nie udało no ale czas pokaże :)
Ja bym wybrał tam nawet ze 30 cm, a na pewno już tą glinę, ponieważ będzie trzymała wilgoć. U siebie tak robiłem. A później cienki chudziak, styropian, folia i znowu chudziak. Pozdrawiam
2 ปีที่แล้ว
hmm trochę myślałem żeby glinę wyrównać na to folię i chudziak a na chudziak znowu folia i styropian a na wierz juz deski
Słabo te drewno wygląda, strasznie nisko te belki w ziemi leżą, jeśli cały dom jest z bali jest możliwość podniesienia go do góry chociaż z 30 cm, ja narożnik od stodoły podnosiłem lewarkiem bo siadł. W Rosji lewarkami całe domy podnoszą i o wiele większe.
3 ปีที่แล้ว +1
Tak, bez podniesienia w górę na pewno się nie obejdzie jeżeli przyjdzie go remontować bo przez tyle lat to po prostu ten dom mocno osiadł.
Remonty starych domów stały się modne w ostatnim czasie. Życzę wytrwałości
Dziękuje. Wytrwałość na pewno tu się przyda bo nie tylko ten dom ale i całe to siedlisko to wyzwanie na lata :)
Szkoda, że jeszcze nie możesz tam zamieszkać na stałe. Wczuć sie w miejsce. Tak czy siak przy Twojej pracowitości tylko czas dzieli Cie i nas od utworzenia pięknego miejsca na ziemi. Fajno :) Ludzie powinni brać w Ciebie no i z nas haka przykład. Bo próbujemy robić to samo.
Fajnie się ogląda te filmiki. Nawet możesz dłuższe i bardziej w szczegółach.
A zpodloga i domem to życzę żebyś zrealizował swój cel bo miejsce śliczne masz.
Będziesz miał z tym ciężko. Ale jeśli się powiedzie to satysfakcja murowana. Ja w każdym bądź razie trzymam mocno kciuki! Good luck :)
Pracowity z Ciebie chłopak podziwiam 🔨🔧🔩🏡
To prawda. 👍
Łapka w górę dla pracusia 👍😀
Witam i pozdrawiam .właśnie cię znalazłem i chyba 👍👍👍👍się należy.
Te gwoździe to gwoździe kute przez Kowala.
Ten mały po prawej to gwóźdź "świąteczny" ciesielski.
Podłogę cieśle robili przed świętami Bożego Narodzenia widać lub przed Wielkanocą.
Ja stosuję kowalski zwyczaj, że własnoręcznie wykuty gwózdek wbijam w futrynę przed świętami i od tego momentu nie wchodzę na warsztat i na kuźnię :-)
Nie miałem pojęcia o tym zwyczaju :)
A o „świątecznym” gwoździu fajny zwyczaj :)
@, mnie tego nauczył Dziadek i jego przyjaciel, który był kowalem.
Każdy cieśla posiadał swoje znaki rozpoznawcze, nie tylko cechówki, czyli młotek z sygnaturą, lecz także właśnie takie detale, jak takie gwoździe :-)
Ja czekam już na następny odcinek 🤣
Domek stoi w mokrym miejscu i ciągnie z ziemi wilgoć, która rozłożyła drewno w podłodze i na dole ścian. Nie ma w nim izolacji ani przeciwwilgociowej, ani termicznej. Wylewka na grunt - to będzie akumulator zimna i wody. Poza tym bez zbrojenia szybko popęka, bo tego typu grunty nie są stabilne - ruszają się (typowe dla starorzeczy), dlatego fundamenty praktycznie zostały wciągnięte w ziemię. Nawierć ziemię koło domku i poobserwuj jak tam wygląda zanim podejmiesz konkretne prace. Odsłoń fundamenty z zewnątrz. Mimo, że zabudowania już są warto byłoby przeprowadzić badania geologiczne gruntu w siedlisku - posadzka w garażu wyglądała na suchą. natomiast teren wokół domku chyba jest podtapiany po większych opadach. Być może najlepszą rzeczą byłaby rekonstrukcja tego uroczego domku w lepszym miejscu działki z przeniesieniem nieuszkodzonych elementów (piece, klamki, itd.)
Wody gruntowe są tam dosyć wysoko więc bez hydroizolacji się nie obejdzie. 10 metrów od domu jest studnia to lustro wody jest jakieś 1,5 metra od powierzchni ziemi. Ale i w garażu i w murowanym budynku w piwnicy nie ma śladu po wodzie.
Co do starych elementów domu to na pewno je zachowań bez względu na to co ostatecznie stanie się z całym budynkiem.
Jeżeli po zdjęciu desek szalunkowych na wiosnę okaże się że i wyższe bale są do niczego to w remont domu nie będę się pchał bo to faktycznie będzie stracony i czas i pieniądze. Co do nowego projektu budynku to chyba raczej bym poszedł w przebudowę murowanej z cegły obory na dom. Ale to wszystko wyjdzie z czasem.
Ratowanie tego domu jest na pograniczu opłacalności. Jeśli budynek znajduje się na planach i mapach geodezyjnych to można próbować go ratować. Jak chcesz uratować ten dom to obejrzyj ten film. Masz tutaj pokazane prace jak to trzeba zrobić. Ten dom trzeba podnieść o pół metra aby w zimie nie stał w śniegu. Pod wylewką powinien być styropian.
th-cam.com/video/cDmxgTv0Li8/w-d-xo.html
Dzięki za link - dodaje do ulubionych bo jak widać sposobem wszystko się da! :D
Trzymam kciuki za dalsze prace ,bo akurat ja jestem też w trakcie remontów przy budynkach na niewielkim gospodarstwie
Dzięki to i ja za Ciebie trzymam :D
resztki drewna z próchnicą zawsze do ogródka
A gdzie jest 2 odcinek podłogi bo ciekawi mnie jak pan to zakończył
🙏❤️❤️❤️❤️🙏.
Jak chcesz tam faktycznie na lata zamieszkać i mieć jakiś minimalny standard za normalne pieniądze kop fundament obok wzdłuż ścian, postaw ścianki choćby z pustaka żużlowego, resztę rozwal. Na mapach Google nic się nie zmieni (ewentualnie doczytaj czy musisz zgłosić jakiś remont) i nowy dach i masz nowy dom bez papierów. Ten dom będziesz musiał z czasem wymień cały żeby czuć się w nim nie tylko komfortowo ale bezpiecznie, żeby pierwsza lepsza wichura nie rozniosła dachu i ścian, taka rada ale oczywiście rób jak uważasz,
Z obmurowaniem całkiem dobry patent bo wtedy faktycznie bez większych formalności pewnie da się ogarnąć taką budowę.
Każda rada czy opinia daje do myślenia :)
Sąsiad tylko na to czeka. Już wsiada na rower do gminy
Tu bez prawdziwej reanimacji sie nie obedzie trzymam kciuki powodzenia
u mnie podłoga była w gorszym stanie, ściany też tragedia. Zapadła decyzja o wyburzeniu. Nie ma co ratować, szkoda kasy, Taniej postawić od nowa.
Wyburzenie to już pewnie ostateczność więc z decyzją co dalej z tym domem pewnie wstrzymam się do przyszłego roku jak odsłonię budynek jeszcze z zewnątrz.
@ możesz wyburzyć budynek, a na jego miejsce postawić nowy w tym samym kształcie, ominiesz pozwolenia na budowę koszty kierownika masę papierków. Widać że ogarnięty z ciebie facet, więc to możesz zrobić samemu z delikatną pomocą drugiej osoby. Przy swojej robociźnie koszty materiałów zamkniesz w 40 tyś złotych, do tzw stanu deweloperskiego.
@@arturkuzma8059 przy obecnych cenach budowlanki to te 40tys szacujesz na budynek drewniany czy murowany ? (aktualnie dom ma jakies 65m^2)
@ drewniany, na twoim miejscu starałbym się zachować w miarę oryginał. W czerwcu stawiałem budynek w miejsce starego technologią szkieletową. Połowę materiałów kupiłem przed skokiem cen jeszcze w lutym. Budynek 30 m2 z ociepleniem wełną 20 cm elektryką wydałem 12 tyś. Oczywiście bez szaleństw w doborze materiałów. I tak fundament własny beton z betoniarki, zbrojenie kompozyt, ściany konstrukcja szkielet z deski 4x20. ocieplenie wełna isover z castoramy w promocji. Ściany osb 18 na zewnątrz, w środku panele podłogowe na ścianach i suficie też castoramy. Dach płyta osb + papa + blachotrapez od lokalnego producenta.
Witam jaki to powiat?
W zasadzie można powiedzieć ze południowa cześć woj. Mazowieckiego :)
Zgaduję, że cały dom od spodu do wys. 50-70 cm do wymiany. - jak nie zgnite i spruchniałe - to mnóstwo robali. No zobaczymy ?
Koledzy tu bardzo ciekawie i fachowo podpowiadają, więc będą czuwali i doradzali na bieżąco.
Jestem ciekawy jak sutuacja się rozwinie - ale oglądam od początku, więc gzieś w poł. 2023 roku może może się okaże - co ztego wyszło.
Życzę powodzenia - może ten dom jest do uratowania ?
witam to dzewo ma tyle lat co dom takich duuzych mirabelek to nie widzialam moze pan robic weki na zime z owocow jest pyszny w Aldi dzisiaj widzialam sloiki w cenie 7 czy zl nie zaduze pollitrowe lub 650ml,pozdrawiam
bardzo smaczny i prosty w robieniu wyszedł mi kompot z tych mirabelek. w zasadzie tylko owoce i syrop z cukru, zaparsterozyzować i gotowe :)
Ale się upracowałeś ufff...ale jest efekt- brawo!...a co to jest w 10.47 min jakas porcelana niebieska w tej dziurze??:)
Raczej światło z dworu :P
Mozna by zrobic wylewke z podloguwką
Nie chcę krakać, ale patrząc po przyciesiach to obowiązkowo do wymiany.
Strach pomyśleć co jest w ścianach.
Oby nie był dom do wyburzenia.
Poza tym to wierzchnią warstwę tej ziemi Zmieszaj z cementem, jak pod drogi stabilizacja gruntu. Dalej zagęszczarka 500kg i dobrze zagęścić teren.
Dalej styropian szary i na to wylewka.
Jak Chcesz to może być styrodur, ale to droga sprawa.
Jest prosty sposób na zabezpieczenie belek i fundamentów.
Trochę acetonu, może być benzyna, lecz w benzynie wolno idzie proces.
Styropian do acetonu i odczekać kilka dni po rozpuszczeniu styropianu.
Inaczej lepiej ze szlugiem nie podchodzić, bo to istnie, jak napalm domowej roboty.
A poza tym dobry sposób na pozbycie się ścinków styropianu :-)
Tak. Przyciesie i podniesiony fundament będą konieczne. Ale to czy w ogóle będę się zabierał za ta robotę zależy właśnie od bali.
Na wiosnę będę chciał zerwać szalunek z zewnątrz w najgorszych miejsca i trochę płyty od środka by zobaczyć jak to wyglada i pewnie dopiero wtedy zapadnie decyzja co dalej z tym domem.
Ale fakt szanse na uratowanie nie są niestety duże - zobaczymy po zimie.
Tego typu poważne roboty to najlepiej na początku sezonu robić.
Wtedy idealnie widać, którędy wchodzi wilgoć i czy drewno posiada lokatorów :-)
@@Krzysztof_Kornet_84 dokładnie i taki mam plan :)
@ , Pamiętaj jedną ważną rzecz.
Łyżką i ciągle niż raz chochlą.
Mierz siły nad zamiary.
Widząc Twoje dokonania to Oglądasz każdą Złotówkę zanim Wydasz.
Samodzielność i pomysłowość to podstawa działania :-)
Po jakiego grzyba płacić za coś skoro sam to zrobię :-)
Hejterzy woleliby beton, dach, pseudotrenera pod dachem.
A na Osadzie to trening siłowo-wytrzymałościowy gratis, święty spokój i uśmiech bo samemu to wykonane :-)
Projekt na lata. Wszystko ma swój czas :-)
Kurcze wiedzialem ze ten dom jest w kiepskim stanie ale jest w rzeczywistosci w bardzo kiepskim stanie wrecz tragicznym. Szkoda bo fajna chalupka z wygladu. Ale tak mysle ze nie oplaca Ci sie tego robic. Wydasz kupe kasy a nic z tego nie bedzie.
To prawda fajna chałupka - nie wiem dlaczego ale od zawsze mam sentyment do drewnianych domów więc szkoda gdyby się nie udało no ale czas pokaże :)
@ trzymam kciuki najmocniej jak sie da bo ja tam samo kocham drewniane domy a Ty jestes kumaty i pracowity. Bedzie dobrze. Pomału do celu
Ja bym wybrał tam nawet ze 30 cm, a na pewno już tą glinę, ponieważ będzie trzymała wilgoć. U siebie tak robiłem. A później cienki chudziak, styropian, folia i znowu chudziak. Pozdrawiam
hmm trochę myślałem żeby glinę wyrównać na to folię i chudziak a na chudziak znowu folia i styropian a na wierz juz deski
Słabo te drewno wygląda, strasznie nisko te belki w ziemi leżą, jeśli cały dom jest z bali jest możliwość podniesienia go do góry chociaż z 30 cm, ja narożnik od stodoły podnosiłem lewarkiem bo siadł. W Rosji lewarkami całe domy podnoszą i o wiele większe.
Tak, bez podniesienia w górę na pewno się nie obejdzie jeżeli przyjdzie go remontować bo przez tyle lat to po prostu ten dom mocno osiadł.
@ sprawdzałeś stan tego domu przed kupnem? Czy poprostu kupiłeś?😃
Wyrywanie gwozdzi tylko po co ?
A już mówię :)
jeżeli przyjdzie mi te resztki spalić (albo po prosto zostawić do przegnicia) to potem nie chce wybierać gwoździ z pola czy ogródka.
Nie znam sie na remontach ale nie wyglada to najlepiej, Niestety nie kazdy stary dom mozna uratowac.😟
To prawda jest kiepsko - chociaż celowo zacząłem od gorszej części domu (skierowanej lekko w dół i na północ)
Tu jest po zdzierany gumolit
w moich stronach wszyscy mówią linoleum :P
@ a skąd pochodzisz?