Dlaczego Olgę Tokarczuk fascynuje prowincja? Czemu boi się Warszawy?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ก.ย. 2024
  • Dlaczego Olgę Tokarczuk fascynuje prowincja? Czemu boi się Warszawy? Co ma na myśli, nazywając Kraków “centrum prowincji”, i dlaczego ostatecznie osiadła we Wrocławiu? Czy wierzy w nadejście mesjasza? W ramach cyklu “Writers in Motion - Audiowizualna biblioteka pisarzy” autorka opowiada o swoim pochodzeniu, tożsamości swoich bohaterów, zaufaniu do czytelnika i roli społecznej “Ksiąg Jakubowych” - jej największej powieści.
    Pisarka opowiada o indywidualności swoich bohaterów, podkreśla dystans, jaki pisarz musi mieć do otaczającej go rzeczywistości i do pisania powieści. Wspomina o bardzo mocnym wpływie psychologii na jej twórczość. Opowiada o przesłaniu, jakie niesie jej ostatnia książka “Księgi Jakubowe”. Tokarczuk podkreśla również psychoanalityczną rolę powieści, gdzie poruszone zostały relacje polsko-żydowskie, których obecny brak powoduje “bóle fantomowe”.
    Wywiad został przeprowadzony jeszcze przed premierą ,,Ksiąg Jakubowych”, za którą Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nike 2015. Z pisarką rozmawiali Filip Skowron i Michał Koza.
    ---
    Audiowizualna biblioteka pisarzy Writers in Motion to długofalowy projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki wywiadom przed kamerą powstają audiowizualne sylwetki pisarzy polskich i zagranicznych, zarówno tych mieszkających w Krakowie, jak i tych, którzy odwiedzają miasto podczas licznych wydarzeń literackich.

ความคิดเห็น • 12

  • @angelikakordowska1367
    @angelikakordowska1367 วันที่ผ่านมา +4

    Bardzo dobry wywiad, miło posłuchać.

  • @MariaKwik-ld2dk
    @MariaKwik-ld2dk วันที่ผ่านมา +4

    W literaturze pani Olgi Tokarczuk odkrywam dla siebie tyle prawd życiowych tyle tajników ludzkiej egzystencji naszej kultury religi tożsamości narodowej ale widziane z punktu widzenia prostego człowieka który żyje w danym środowisku .

  • @renatajaniczek5949
    @renatajaniczek5949 วันที่ผ่านมา +4

    Dziekuje❤

  • @lesniewskis
    @lesniewskis 52 นาทีที่ผ่านมา

    Dziwne kadrowanie, jakby pytający byli zupełnie w innym pokoju

  • @barbararapp9683
    @barbararapp9683 14 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Co napisała Olga Tokarczuk - wyżej zakradł się błąd.

  • @barbararapp9683
    @barbararapp9683 14 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Wszystko co Noblistka napisałam przeczytałam z przyjemnością i intelektualną satysfakcją. Dziękuję za ten wywiad👍💖

  • @adlozi
    @adlozi 19 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Wrocław to nie prowincja, to była kiedyś druga po Berlinie metropolia. Stolice są przereklamowane i zwykle są to szkółki arogancji.

  • @poddenerwowany
    @poddenerwowany 20 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Dlaczego? Bo my Polacy, my wszyscy ze wsi.

  • @34aniaj
    @34aniaj 11 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Nie lubie jej!!!

  • @agnieszka-orzeszka
    @agnieszka-orzeszka 20 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Z całym szacunkiem ale ja nie czuję tego bólu fantomowego. Kultura żydowska jest interesująca jak każda inna ale jest mi zupełnie obojętna. Nie odczuwam jej braku, jest mi obca. O wiele bliższa i wazniejsza jest dla mnie kultura Anglii czy Francji, których elementy są obecne i w naszej kulturze i z którą kontakt jest mi naprawdę potrzebny.

    • @wqeok8104
      @wqeok8104 19 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Zauważyłem u znajomych, że tęsknota za "żydostwem" wynika często z problemów z własną tożsamości lub wstydu do własnego pochodzenia. To widać z daleka, gdy ktoś ma wysokie mniemanie o sobie i uważa, że jest kimś więcej niż zwykłą czernią polską. A ponieważ przynależność do jakiejś społeczności, kultury, plemienia jest silną potrzebą każdego, to szukamy sobie kogoś do kogo możemy się przytulić. I tak sobie znajdujemy jakichś "europejczyków", żydów, czy inne lepsze plemiona, używamy ich syboli, obchodzimy rocznice - jak własne. Problem tylko często jest taki, że oni nas nie chcą. :)