Witaj, z tego co znalazłem piąty bank pamięci to pamięć tag, ciekawostka procesor tam umieszczony wykonano w procesie technologicznym 800nm a jego poprzednik 386dx 33Mhz produkowany był w procesie 1500nm :D. Pozdrawiam.
@@SaperElektroZłomiarz w necie znalazłem taki opis odnośnie płyty shutle i trybu turbo który można wyłączyć w biosie: JP4 TURBO SW 1 Select Pin 2 Ground NOTE: 1 When Hardware turbo switching function is required, please Enable the feature of "Turbo Switch Function" on BIOS SETUP program. 2 When some of EMS Programs ( such as EMM386 or QEMM ) are used, the hardware turbo switching function may not work probely. 3 HOT-317 also provides turbo switching function by keyboard, Press "Ctrl", "Alt" and"+" at the same time to select high-speed function, Press "Ctrl", "Alt" and at the same time to select low-speed function.
Początek w stylu dyskoteki przy użyciu nie kontaktującej wtyczki sieciowej rozbraja system. Po mimo bardzo trudnej sytuacji mogłem się chodź na chwilę uśmiechnąć za co dziękuję
Jak pomożesz mi kolego naprawić magnetofon to śmiało zapraszam i podziałamy w temacie. Dawno się nie widzieliśmy więc Commodore do kawy będzie jak znalazł :)
Ten tzw. BIOS klawiatury to nie jest żaden BIOS tylko mikrokontroler (we wczesnych IBMach był to 8042). Odpowiada głównie za obsługę klawiatury, ale nie tylko. Steruje też maskowaniem linii A20, programowym resetowaniem komputera i załączaniem buzzera. Czasem miewa też rożne dodatkowe funkcje.
Na niektórych płytach przycisk Turbo można było ustawić na dwa sposoby. 1 sposób - włączenie Turbo przyspiesza procesor do nominalnego taktowania, 2 sposób - włączenie Turbo spowalnia procesor. Mogło to być konfigurowane dodatkową zworką na płycie głównej.
Ja miałem w kompie z tym pierwszym sposobem właśnie - przycisk turbo w poz ON ustawiał na nominalne taktowanie (chyba miałem 66MHz jakiś procek wg tych 2cyferek na obudowie) a na wyłączonym turbo cyferki spadały na 33MHz. A procek standardowo właśnie miał podobno 66MHz na full
Miałem kiedyś PC Vendex Headstart III 286. Jeden z programów dołączonych do niego pozwalał zmieniać częstotliwość zegara taktującego - poprzez wybór jednej z dwóch wartości (chyba to było 6 lub 12 MHz).
Super film. Pierwszy komp z jakim miałem styczność to 486 u kumpla. Sam nie miałem w tamtych czasach hajsów. Ale frajda jaka z tego płynęła jest nie do powtórzenia.
Dobrze że zobaczyłem ten film bo jutro jade do rodziców na wioske i ze strychu zabieram moje 286, które uruchamiałem w czasach 2 klasy gimnazjum a było to w 2006 roku. Od tego czasu ta płyta tam lezy w kartonie ale jest bez baterii od biosu bo juz wtedy robiła się zielona ale nie wylała na płyte bo była od dołu płyty. Procesor cos koło 16mhz ma i windows 3.11 działał tak pomału jak teraz windows 11 na dysku hdd kilkuletnim.
Bardzo podobają mi się osobne filmy z prac nad czymś, a potem bardzo uporządkowane podsumowania działań, jak tutaj. Gratuluję, bo jest to niesamowicie profesjonalne i wciągające. Przy okazji dziękuję za Space Debris. Choć w latach 90. i 2000. przesłuchałem tysiące modów na Amigach i zachwycałem się produkcjami demosceny, to tego kawałka nigdy nie znałem. Rewelacja. Raz jeszcze dziękuję za super materiały!
Hejka... Ej no, na sam poczatek petarda wspomnień, a tylko właczyłem film... Bo na 386 SX co prawda, słuchałem tych modów, bo poznałem od razu melodie, na własnie Covoxie który jest garstką rezystorów podpinanych pod LPT, no i program Iplay... Im bardziej człowiek jest dziadersem, tym bardziej retro smakuje... Pozdrówka :)
@@SaperElektroZłomiarz Temat rzeka, bo ja na takich klamotach się wychowałem... :) PC XT, AT, 386 sx 25 mhz... Było tego żółcia sporo... :) i te stare sprzęciory mają duszę :)
Moim pierwszym komputerem było 386, ale jeszcze gorsze. Grafika Hercules, świecący na bursztynowo monochromatyczny monitor, 4 MB RAMu i 40 MB HDD. Nic na tym prawie nie działało, ale i tak wspominam miło :)
hehehe , z prawej pozdrawiam w temacie vhs , :) fajnie zobaczyć czasem czat , i miło poznawać pozytywnie zakręconych maniaków lutownicy oraz spuszczania tęgiego wpierdolu gratom , POZDRO DLAPANI SAPEROWEJ NO I CB Saperku , no powiem już kilka ładnych latek cię oglądam i zawsze miło też wspominam jak ja zaczynałem z elektroniką przygodę ,.
Mam taki sprzęt IBM z monitorem (czarno zielony obraz) i koprocesorem i dyskiem 41Mb (dość specyficzny wygląd) ile pamięci to nie pamiętam, TURBO. Obudowę wywaliłem bo była locha i to leżąca. I trochę stafu z tamtych lat czyli 40 letni złom.
W czeluściach piwnicy mam 286 i 386 całkiem niedawno "około 10 lat" podpinałem je na pająka i działały. Ale niedawno widziałem , że bateria też w którejś wylała. Szkoda mi takiego zabytku. Może kiedyś się zbiorę żeby to ogarnąć. Najbardziej szkoda mi że w porywach porządków wywaliłem do wiaty compaq presario cds 924, z 486 na pokladzie. To było cacko, duży ladny komputer o nietypowym wnętrzu. I ten cd rom sony, który działał zazwyczaj kiedy komputer był pochylony :) Pozdrawiam.
@@wlocek369 yep :) Chociaż podczas streama traktowałem to jako domysły. Z resztą nie byłem nieco rozkojarzony, żeby to przeanalizować. tak czy siak, dzięki :)
18:31, da sie uruchomić mysz(nawet usb) szukałem sterowników dla myszy ale zaden nie dzialal, wkoncu word 5.5 na dos (chyba 5.5) zawierał sterownik dla myszy który działał z myszą usb EDIT: Microsoft Mouse 7.04 tez działa
Mam takiego IBMa z 87 roku. Po podłączeniu zasilania próbuje wstać ale nie ma tam dysku. Klawiaturę zaadaptowałem już pod współczesny komputer. IBM Model M jest sztos.
Nie jestem specjalistą czy cuś ale z tego co wiem ograniczenie pojemności dysków do max trochu ponad 500MB nie jest winą chipsetu a biosu, na kanale Necrovare jest krótka seria filmów o tej tematyce, mając programator i jakiekolwiek urządzenie wpinane w złącze isa mające własny bios można go przerobić tak żeby komputer obsługiwał znacznie większe dyski, on to robił przy użyciu karty dźwiękowej. Poza tym ma sporo filmów z napraw takich płyt, polecam gościa ;-)
Z tego co czytam w kilku źródłach, 386DX posiadały 32 bitową zewnętrzną szynę danych, podczas gdy SX 16 bitową. Żadne 386 również nie posiadały koprocesora, dopiero niektóre 486. www.quora.com/What-is-the-real-difference-between-a-386DX-and-a-386SX-I-found-they-both-dont-have-a-math-coprocessor-So-what-is-the-difference
@@SaperElektroZłomiarz Faktycznie - ma Pan rację: 386SX ma szynę adresową 16-bitową, a 386DX - 32-bitową. Dziękuję za informację - tyle lat minęło od początku lat 90, że pamięć zawodzi. Pierwszym PC AT jaki kupiłem sobie w 1993 roku był właśnie 386SX. Byłem nauczycielem przedmiotów zawodowych i to był spory wydatek. Mam go do dzisiaj - nadal działa. Dopiero 486DX umożliwiał operacje zmiennoprzecinkowe. Ponoć były 486SX, które nie umożliwiały operacji zmiennoprzecinkowych, ale z takim się nie spotkałem. W szkolnych pracowniach to było istotne - szkoły na początku lat 90. otrzymały z centralnych zakupów pakiety Turbo Pascal Professional 6.0, więc operacje zmiennoprzecinkowe były istotne (co prawda TP 6 pozwalał to jakoś omijać). Podobnie było w Turbo C 2.0.
w sumie taki przycisk "turbo" to trochę tak jak przełącznik BIOS 1 i BIOS 2 aktualnie gdzie na jednym można mieć podkręcony procesor a na drugim np. undervolting zrobiony ;d wiem, tam chodziło o coś innego ale w sumie na moje to jest coś podobnego.
Dziś włączyłem drugą część filmu i tak: 504 MB (na kontrolerze wykrywane w okolicach 487MB) nie jest ograniczeniem chipsetu (przecież kontroler masz na karcie ISA), tylko BIOSu, a konkretnie adresowania CHS. Są płyty, gdzie pierwsze wersje BIOSu wspierają tylko adresowanie CHS, a kolejne już wspierają LBA. Czy właściciel nie chciałby sprzedać karty videoseven? Chętnie odkupię / zamienię za jakieś retrograty.
@@SaperElektroZłomiarz wydaje mi się, że kiedyś trafiłem na taki oszukany cache i bios. Im więcej oglądam filmów ze starymi sprzętami tym więcej widzę, że kiedyś jak i teraz oszustwa, naciągania i udawania, że wóz drabiniasty to air force one były tak samo obecne na codzień. Wcale to dzieciństwo nie było takie piękne :D
Ja czaje, że kanał wznosi się z jakością materiału, ale jednak nagrywanie i gadanie na żywo było takie charakterystyczne dla twojego kanału no i kurde nie pasuje mi to tutaj bez urazy taka dodatkowa nagrywka głosu pod wideo XD fajny odcinek :D
Przez kilkanaście dni, kiedy pracowałem z tą płytą, spisywałem w dokumencie to, o czym chcę powiedzieć. Dokument miał chyba 10 stron. Teraz mogłem wydrukować ten tekst i punkt po punkcie nagrywać na żywo. Ale znacznie wygodniej było to przeczytać a potem dograć video. Większą rolę niż chęć wyprodukowania dobrej jakości materiału odegrała tu zwyczajnie wygoda. :) Dziękuweczka :)
ta niebieska zworka byla do resetowania hasła biosu trzeba byla ja wyjac i wyjac bateriena 5 min zdaje aby zresetowac haslo biosu w 486 ktorego mialem w 90 latach tak bylo ile dobrze pamietam
Karta graficzna 512KB? WoooooW miałem kiedyś kompa z taką! Windows 3.11 i Microsoft Works for Windows 3.11 wypaliły na niej dziurę wielkości główki szpilki! Piękne czasy.... 🥺 A teraz nie ma czasów. 😔 Pozdro! 👍👍👍
Za mlody jestem na ten sprzet. Ja zaczalem przygode z kompami juz na Pentiumach. Wiec ogladalo sie milo. Trzymam kciuki za inny hiper retro sprzęt HYDYSZ, HYDYSZ, HYDYSZ!!!
Dzięki za super filmy! Aktualnie próbuję ożywić podobną płytę z identycznym procesorem. Czy jesteś w stanie napisać mi jak bardzo nagrzewa się procesor gdy płyta ma zasilanie i nie ma na niej kart ani ramu? U mnie jest 60 stopni w takim stanie i nie wiem czy może profesor jest uszkodzony i stąd nic nie startuje.
Ta piąta podstawka jest dla chipu TAG do cache.Ta grafika videoseven jest na prawdę zajebista, zazdroszczę. Zworka JP5 to spadek po wersjach płyty z wymiennym CPU - PQFP CPU enabled. JP9 najprawdopodobniej służy do wyboru częstotliwości FSB. JP2 najprawdopodobniej clear CMOS.
@@SaperElektroZłomiarz Plastic Quad Flat Package. Czyli wlutowany CPU mógł być zastąpiony przez socketowy i ta zworka służyła do jego aktywacji/wyłączania.
@@SaperElektroZłomiarz jak sam zauważyłeś, płyty pod 386 występowały u kilku producentów w wielu wariantach jednego designu. Możliwe że pozostawiono piny niepodłączone. Możliwe że się mylę. Zmień ustawienie zworki i napisz co się dzieje.
To szybko mówisz :) Wczytaj się w listę wspierających, liczę od nowego roku. Dopisałem tak czy tak. docs.google.com/document/d/1bh7eoFWVSHp7FvuoaonDerGYSBUmq87CKVDMe5XBabc
@@SaperElektroZłomiarz Ja tam się srać nie będę przecież o to. Ale wsparłem kanał, mozna było za 4,99zł. Przelałem :P Jebaj ten wpis na liście życzeń :)
Ale ten zielony płyn to jakiś smar czy olej, coś takiego. To nie miedziucha zareagowała. Sprawdzałem przed uruchomieniem ale linka to już teraz nie podam :D Nawet nie pamiętam jak ta maszyna się nazywała xd
Sądzę, że logo na karcie graficznej przypomina Cirrus Logic i nie wymawia się "Kasze" tylko po prostu jak gotówka w USA "Kasz" - poprawcie mnie jeśli się mylę - komentarz dla statystyk :) pozdro.
@@SaperElektroZłomiarz Kurde ręki nie dam. Ale pamiętam że do niego nie wiele ścieżek przychodziło. Nie chce mi się rozbierać mojego 386 ale jak pamiętam z napraw to on tylko klawiaturę obsługiwał i nic więcej. Ps. Jak będę miał chwilę jutro to wyciągnę z piwnicy antyk.
Wydrutowałem element, który w połączeniu z kontrolerem portu LPT oraz kawałkiem kodu tworzy przetwornik cyfrowoanalogowy, wykorzystywany w roli karty dźwiękowej :)
386 to skrót od 80386. To nazwa procesora (i architektury - x86), nie soketu. Od rozpoczęcia produkcji 386 (1986r) do pierwszego Athlona (1999) minęło 13 lat. :)
Qrwa, Saper, mimo całego szacunku dla Ciebie, błaaagaaam: zostaw tę kaszę w spokoju. Te kostki to cache, czyli "kesz", a nie "kasze" :-/ A jeśli wolisz ignorację (to akurat umiem zrozumieć i uszanować) - to użyj polskiej nazwy "pamięć podręczna". Dzięki!!!
Ta kasza nie służyła do tego co myślałem. Jak napisał niżej @pvc "Tag RAM. Przechowuje ona informacje o tym co aktualnie się znajduje w reszcie kaszy. Taki jakby katalog albo indeks." :)
ten niby bios jak twierdzisz to kontroler klawiatury w tamtych czasach płyty posiadały kontrolery klawiatury w takich kościach dziś już nie ma osobnych kontrolerów klawiatury na płytach ale w tamtych czasach tak było
@@SaperElektroZłomiarz ja zaczynałem przygodę z komputerami z ibm pc xt 4.77mhz jak na tamte czasy zacny komputer drugi komp to właśnie 386sx 33mhz 1m ramu zacna grafa hercules i dźwiękowa zwykły buzzer z płyty ale wtedy uśmiech od ucha do ucha człowiek brał to co miał na moim osiedlu gdzie mieszkałem bylem królem bo niewiele osób miało wtedy komputer co do problemów z ta płyta to podstawki kości pamięci zostawiłbym w spokoju bateria jak wylała to raczej ten kwas nie dotarł do nich bardziej podejrzewam ze mogą być uszkodzone ścieżki międzywarstwowe jeżeli tak jest to ty już nic z tym nie zrobisz ale i tak szacun ze postawiłeś to na nogi
Siemaneczko :) Na początek, klasycznie już, życzę udanego weekendu! :)
Zostawiam też linki :)
👉@MarkusKaarlonenMusic Space Debris : markuskaarlonen.com/space-debris (Thank You :) )
👉Płya Shuttle: theretroweb.com/motherboard/manual/shuttle-hot-317-r2.0%20ocr-604bc80d3b061572166861.pdf
👉Karta Video Seven vgamuseum: vgamuseum.info/index.php/cpu/item/125-cirrus-logic-cl-gd410-420
👉Karta Video Seven dosdays: dosdays.co.uk/topics/Manufacturers/video7.php
👉FCC ID karty graficznej: fccid.io/D2A62L1989V5
👉COVOX: en.wikipedia.org/wiki/Covox_Speech_Thing
Tobie też życzę udanego weekendu saper
nawzajem
Witaj, z tego co znalazłem piąty bank pamięci to pamięć tag, ciekawostka procesor tam umieszczony wykonano w procesie technologicznym 800nm a jego poprzednik 386dx 33Mhz produkowany był w procesie 1500nm :D. Pozdrawiam.
@@piotrabedzki3481 Dziękuweczka, nie wiedziałem jak to znaleźć :)
@@SaperElektroZłomiarz w necie znalazłem taki opis odnośnie płyty shutle i trybu turbo który można wyłączyć w biosie: JP4 TURBO SW 1 Select Pin
2 Ground
NOTE:
1 When Hardware turbo switching function is required, please Enable the feature of "Turbo Switch
Function" on BIOS SETUP program.
2 When some of EMS Programs ( such as EMM386 or QEMM ) are used, the hardware turbo
switching function may not work probely.
3 HOT-317 also provides turbo switching function by keyboard,
Press "Ctrl", "Alt" and"+" at the same time to select high-speed function,
Press "Ctrl", "Alt" and at the same time to select low-speed function.
Początek w stylu dyskoteki przy użyciu nie kontaktującej wtyczki sieciowej rozbraja system. Po mimo bardzo trudnej sytuacji mogłem się chodź na chwilę uśmiechnąć za co dziękuję
Cieszy mnie to. Poprawy sytuacji życzę :)
Marcin kiedy uruchomisz commodore
Jak pomożesz mi kolego naprawić magnetofon to śmiało zapraszam i podziałamy w temacie. Dawno się nie widzieliśmy więc Commodore do kawy będzie jak znalazł :)
Ten tzw. BIOS klawiatury to nie jest żaden BIOS tylko mikrokontroler (we wczesnych IBMach był to 8042). Odpowiada głównie za obsługę klawiatury, ale nie tylko. Steruje też maskowaniem linii A20, programowym resetowaniem komputera i załączaniem buzzera. Czasem miewa też rożne dodatkowe funkcje.
Na niektórych płytach przycisk Turbo można było ustawić na dwa sposoby. 1 sposób - włączenie Turbo przyspiesza procesor do nominalnego taktowania, 2 sposób - włączenie Turbo spowalnia procesor. Mogło to być konfigurowane dodatkową zworką na płycie głównej.
Ja miałem w kompie z tym pierwszym sposobem właśnie - przycisk turbo w poz ON ustawiał na nominalne taktowanie (chyba miałem 66MHz jakiś procek wg tych 2cyferek na obudowie) a na wyłączonym turbo cyferki spadały na 33MHz.
A procek standardowo właśnie miał podobno 66MHz na full
Miałem kiedyś PC Vendex Headstart III 286. Jeden z programów dołączonych do niego pozwalał zmieniać częstotliwość zegara taktującego - poprzez wybór jednej z dwóch wartości (chyba to było 6 lub 12 MHz).
5:58 ta kość to kość tagująca - trzymająca matrycę. Jej rola taka jak pamięć RAM w lepszych konstrukcjach dysków SSD.
Znowu się szykuje fajny film 😁 Pozdrawiam z okolic Lublina.
Również pozdrawiam :)
Pozdrowienia z Lublina 😀👍
Również pozdrawiam :)
Super film. Pierwszy komp z jakim miałem styczność to 486 u kumpla. Sam nie miałem w tamtych czasach hajsów. Ale frajda jaka z tego płynęła jest nie do powtórzenia.
Dziękuweczka! :)
Dobrze że zobaczyłem ten film bo jutro jade do rodziców na wioske i ze strychu zabieram moje 286, które uruchamiałem w czasach 2 klasy gimnazjum a było to w 2006 roku. Od tego czasu ta płyta tam lezy w kartonie ale jest bez baterii od biosu bo juz wtedy robiła się zielona ale nie wylała na płyte bo była od dołu płyty. Procesor cos koło 16mhz ma i windows 3.11 działał tak pomału jak teraz windows 11 na dysku hdd kilkuletnim.
Dobrej zabawy! :)
@@SaperElektroZłomiarz kiedy kupie hdmi na vga coverter spróbuje odpalić kompa z 4 klasy którego dalej mam, ma celerona e1400 i 2gb ram ddr2
Bardzo podobają mi się osobne filmy z prac nad czymś, a potem bardzo uporządkowane podsumowania działań, jak tutaj. Gratuluję, bo jest to niesamowicie profesjonalne i wciągające. Przy okazji dziękuję za Space Debris. Choć w latach 90. i 2000. przesłuchałem tysiące modów na Amigach i zachwycałem się produkcjami demosceny, to tego kawałka nigdy nie znałem. Rewelacja. Raz jeszcze dziękuję za super materiały!
Dziękuję za dobre słowo! :)
No to oglądamy ☺️ Sorki za spóźnienie, ale byłem w trasie 😆 wydostanie się dzisiaj z Lublina było nader problematyczne
A kiedy nie jest? :D To miasto jest tak ciężkie do jeżdżenia, że ja pierdziu. :D
@@lastawake2822 akurat tego dnia na północ było bardzo ciężko wyjechać, był wypadek i takie korki jak nigdy
@@karuzel94 Nie zazdroszczę. Cholerna zima i jej wszystkie następstwa, a tfu.
I cyk 700 like. Dawno nie oglądałem, ale jak zobaczyłem dzisiaj na głównej to od razu zabrałem do oglądania.
Dziękuweczka :)
zajebisty odcinek kurde z takich już starych gruzów to ja jestem zielony ale fajnie się ogląda :)
Jak widać po komentarzach, ja jeszcze też jestem zielony jak późnowiosenna łąka :D
@@SaperElektroZłomiarz nawet jak byś zdupił to i tak by był fajny odcinek ja sam się uczę na błędach ważna jest pasja :)
Hejka... Ej no, na sam poczatek petarda wspomnień, a tylko właczyłem film... Bo na 386 SX co prawda, słuchałem tych modów, bo poznałem od razu melodie, na własnie Covoxie który jest garstką rezystorów podpinanych pod LPT, no i program Iplay... Im bardziej człowiek jest dziadersem, tym bardziej retro smakuje... Pozdrówka :)
W 90' nie liznąłem nic z tych komputerów ale teraz świetnie mi się je poznaje :)
Również pozdrawiam :)
@@SaperElektroZłomiarz Temat rzeka, bo ja na takich klamotach się wychowałem... :) PC XT, AT, 386 sx 25 mhz... Było tego żółcia sporo... :) i te stare sprzęciory mają duszę :)
Dziękuję, ciekawie się oglądało :)
Dzięki! :)
👍 👍 👍 🍀 Trochę retro, trochę szaleństwa, trochę elektroniki, trochę magii i... wyszło fajnie!
Dziękuweczka. Chociaż gdzieniegdzie nagadałem pierdół ale kij tam :)
@@SaperElektroZłomiarz 😀
Moim pierwszym komputerem było 386, ale jeszcze gorsze. Grafika Hercules, świecący na bursztynowo monochromatyczny monitor, 4 MB RAMu i 40 MB HDD. Nic na tym prawie nie działało, ale i tak wspominam miło :)
super odcinek, streamy z niego tez byly ciekawe
Dziękuweczka :)
Super dziadek!
Ło matko, jak ja zazdrościłem kuzynom jak im wujek kupił dx40 :) jak oddaliliśmy na tym doom 1 to szczęki nie szło zebrać z podłogi :)
Mnie to minęło ale fajnie mieć możliwość w końcu poogląda takie cuś :)
20:03 ale kozak jestem na odcinku :D
hehehe , z prawej pozdrawiam w temacie vhs , :) fajnie zobaczyć czasem czat , i miło poznawać pozytywnie zakręconych maniaków lutownicy oraz spuszczania tęgiego wpierdolu gratom , POZDRO DLAPANI SAPEROWEJ NO I CB Saperku , no powiem już kilka ładnych latek cię oglądam i zawsze miło też wspominam jak ja zaczynałem z elektroniką przygodę ,.
Dzięki uprzejmie, również pozdrawiamy! :)
Fajny materiał. Miło się oglądało.
Dziękuweczka! :)
Pieknie opracowany material :)
Mógł być lepszy ale dziękuję :)
@@SaperElektroZłomiarz Duża wiedza o sprzęcie który się omawia, dobra narracja i czego chcieć więcej :) Czekam na więcej!
I kilka pierdół, które trzeba będzie sprostować w następnym odcinku :)
W wielu płytach 286/386 "turbo" można przełączać kombinacją klawiszy prawy "Alt" + "Ctrl" + "+" (z klawiatury numerycznej).
Mam taki sprzęt IBM z monitorem (czarno zielony obraz) i koprocesorem i dyskiem 41Mb (dość specyficzny wygląd) ile pamięci to nie pamiętam, TURBO. Obudowę wywaliłem bo była locha i to leżąca. I trochę stafu z tamtych lat czyli 40 letni złom.
15:43 czy pod "at clock selection" są ustawienie mnożnika i magistrali ? 5x8Mhz lub 4x10Mhz lub 3x13Mhz?
Wkońcu odcinek!
W czeluściach piwnicy mam 286 i 386 całkiem niedawno "około 10 lat" podpinałem je na pająka i działały. Ale niedawno widziałem , że bateria też w którejś wylała. Szkoda mi takiego zabytku. Może kiedyś się zbiorę żeby to ogarnąć. Najbardziej szkoda mi że w porywach porządków wywaliłem do wiaty compaq presario cds 924, z 486 na pokladzie. To było cacko, duży ladny komputer o nietypowym wnętrzu. I ten cd rom sony, który działał zazwyczaj kiedy komputer był pochylony :) Pozdrawiam.
Jakby nie było to tylko przedmiot, nie ma co przesadnie żałować. Również pozdrawiam :)
Ta dodatkowa kostka kaszy to tzw. Tag RAM. Przechowuje ona informacje o tym co aktualnie się znajduje w reszcie kaszy. Taki jakby katalog albo indeks.
Dzięki, nikt do tej pory nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie a w sieci też trudno trafić :)
@@SaperElektroZłomiarz nie mniej byłem na dobrej drodze.
@@wlocek369 yep :)
Chociaż podczas streama traktowałem to jako domysły. Z resztą nie byłem nieco rozkojarzony, żeby to przeanalizować. tak czy siak, dzięki :)
Ja od zawsze mówię hamulcuj😎😎😎😎🤪🤪👌.Dobra robota pozdro👍👏!!!
Dziękuweczka, również pozdrawiam :)
10:38 Kondzio trupek się uśmiecha heheheh
Już go tam nie ma ale to nie największy problem tej płyty :)
Zworka JP2 może służyć do wyboru baterii biosu, zewnętrzna na złączu external bądź wlutowana na płytę.
18:31, da sie uruchomić mysz(nawet usb) szukałem sterowników dla myszy ale zaden nie dzialal, wkoncu word 5.5 na dos (chyba 5.5) zawierał sterownik dla myszy który działał z myszą usb
EDIT:
Microsoft Mouse 7.04 tez działa
No i znowu superancki odcinek
Dziękuweczka! :)
Mam takiego IBMa z 87 roku. Po podłączeniu zasilania próbuje wstać ale nie ma tam dysku. Klawiaturę zaadaptowałem już pod współczesny komputer. IBM Model M jest sztos.
Dobrej zabawy więc! :)
Pamięć Kasze 🙂
Głodny? :)
Zawsze chciałem mieć takie coś :) Pozdrawiam.
Nie jestem specjalistą czy cuś ale z tego co wiem ograniczenie pojemności dysków do max trochu ponad 500MB nie jest winą chipsetu a biosu, na kanale Necrovare jest krótka seria filmów o tej tematyce, mając programator i jakiekolwiek urządzenie wpinane w złącze isa mające własny bios można go przerobić tak żeby komputer obsługiwał znacznie większe dyski, on to robił przy użyciu karty dźwiękowej. Poza tym ma sporo filmów z napraw takich płyt, polecam gościa ;-)
Saper, ziomeczku. 'Kejsz'. Nie 'kasze'. Kasze to się je na obiad. :P
Na głodnego czytałem
Czy aby fakt, że to jest 386DX nie znaczy, że jest wbudowany w prosesor koprocesor matematyczny? 386SX wymagało chyba oddzielnego koprocesora? 8:12
Z tego co czytam w kilku źródłach, 386DX posiadały 32 bitową zewnętrzną szynę danych, podczas gdy SX 16 bitową.
Żadne 386 również nie posiadały koprocesora, dopiero niektóre 486.
www.quora.com/What-is-the-real-difference-between-a-386DX-and-a-386SX-I-found-they-both-dont-have-a-math-coprocessor-So-what-is-the-difference
@@SaperElektroZłomiarz Faktycznie - ma Pan rację: 386SX ma szynę adresową 16-bitową, a 386DX - 32-bitową. Dziękuję za informację - tyle lat minęło od początku lat 90, że pamięć zawodzi. Pierwszym PC AT jaki kupiłem sobie w 1993 roku był właśnie 386SX. Byłem nauczycielem przedmiotów zawodowych i to był spory wydatek. Mam go do dzisiaj - nadal działa.
Dopiero 486DX umożliwiał operacje zmiennoprzecinkowe. Ponoć były 486SX, które nie umożliwiały operacji zmiennoprzecinkowych, ale z takim się nie spotkałem. W szkolnych pracowniach to było istotne - szkoły na początku lat 90. otrzymały z centralnych zakupów pakiety Turbo Pascal Professional 6.0, więc operacje zmiennoprzecinkowe były istotne (co prawda TP 6 pozwalał to jakoś omijać). Podobnie było w Turbo C 2.0.
LLF miał sens tylko na dyskach sprzed ery IDE, czyli potocznie zwanych MFM/RLL.
Wow! Zmieniłeś mikro? A może to ja debil nie zauważyłem w poprzednich odcinkach, a może wspomnisz o tym później.... nie ważne! Jakość mega!
Dziękuweczka :)
Zmieniłem sposób nagrywania, przestałem walić agresywny kompresor, podgłosiłem i zastosowałem lepsze ustawienia equalizera :)
@@SaperElektroZłomiarz ten kompresor dawał dość specyficzny klimat nie do podrobienia, ale i tak jest zajebiście ;)
Botowanie słyszałem, ale pierwszy raz słyszę, gdy ktoś mówi "kasze", zabawnie to brzmi. Taki warsztatowy język :)
:)
w sumie taki przycisk "turbo" to trochę tak jak przełącznik BIOS 1 i BIOS 2 aktualnie gdzie na jednym można mieć podkręcony procesor a na drugim np. undervolting zrobiony ;d
wiem, tam chodziło o coś innego ale w sumie na moje to jest coś podobnego.
Niezły zabytek ;)
Dziś włączyłem drugą część filmu i tak: 504 MB (na kontrolerze wykrywane w okolicach 487MB) nie jest ograniczeniem chipsetu (przecież kontroler masz na karcie ISA), tylko BIOSu, a konkretnie adresowania CHS. Są płyty, gdzie pierwsze wersje BIOSu wspierają tylko adresowanie CHS, a kolejne już wspierają LBA.
Czy właściciel nie chciałby sprzedać karty videoseven? Chętnie odkupię / zamienię za jakieś retrograty.
@0:55 czy kostki cache to cache, czy wydmuszki + bios zawsze wypisujący, że cache śmiga panie kurde. ?
@@5mxg kasze se zjem
@@5mxg tak szczerze mówiąc to nawet trochę nie pamiętam co i jak z tą płytą było :P
@@SaperElektroZłomiarz wydaje mi się, że kiedyś trafiłem na taki oszukany cache i bios. Im więcej oglądam filmów ze starymi sprzętami tym więcej widzę, że kiedyś jak i teraz oszustwa, naciągania i udawania, że wóz drabiniasty to air force one były tak samo obecne na codzień. Wcale to dzieciństwo nie było takie piękne :D
Ja czaje, że kanał wznosi się z jakością materiału, ale jednak nagrywanie i gadanie na żywo było takie charakterystyczne dla twojego kanału no i kurde nie pasuje mi to tutaj bez urazy taka dodatkowa nagrywka głosu pod wideo XD fajny odcinek :D
Przez kilkanaście dni, kiedy pracowałem z tą płytą, spisywałem w dokumencie to, o czym chcę powiedzieć.
Dokument miał chyba 10 stron.
Teraz mogłem wydrukować ten tekst i punkt po punkcie nagrywać na żywo.
Ale znacznie wygodniej było to przeczytać a potem dograć video.
Większą rolę niż chęć wyprodukowania dobrej jakości materiału odegrała tu zwyczajnie wygoda. :)
Dziękuweczka :)
@@SaperElektroZłomiarz No to czas się przyzwyczaić! :D
Bardzo fajny projekt, kiedy będzie druga część o tym AMD 386DX?
Skąd pobrać ten covoxer? W necie jest sporo śmieci, nie udało mi się znaleźć.
Piąty scalak służy do kontroli zapisu danych. ( w dużym skrócie)
Dlaczego chłop nie wysłał płyty do na przykład DE-kompozytora czy Daniela Rakowieckiego?
Widząc jak się za to zabierasz, można dostać zawału serca.
hurr durr
kiedyś to można było ulepszać teraz wszytko jest wlutowane
ta niebieska zworka byla do resetowania hasła biosu trzeba byla ja wyjac i wyjac bateriena 5 min zdaje aby zresetowac haslo biosu w 486 ktorego mialem w 90 latach tak bylo ile dobrze pamietam
Bardzo możliwe, biorąc pod uwagę, że bez niej się nie uruchamia :) Dzięki :)
Karta graficzna 512KB? WoooooW miałem kiedyś kompa z taką! Windows 3.11 i Microsoft Works for Windows 3.11 wypaliły na niej dziurę wielkości główki szpilki! Piękne czasy.... 🥺 A teraz nie ma czasów. 😔 Pozdro! 👍👍👍
Miała co robić w takim razie :) Również pozdrawiam :)
Człowieku odwaliłeś kawał dobrej roboty ja nawet nie zrobiłbym 1/10 👌
Kłaniam się :) Chociaż sam oceniam to znacznie niżej. Szczególnie, że ostatecznie płyta zdechła poza kadrem :/
@@SaperElektroZłomiarz ciężko wygrać z rozlaną baterią tak bywa
Ta plyta glowna i karta graficzna jest tak stara ze az zloto skorodowalo na oknie ukladu scalonego 14:01
Za mlody jestem na ten sprzet. Ja zaczalem przygode z kompami juz na Pentiumach. Wiec ogladalo sie milo. Trzymam kciuki za inny hiper retro sprzęt
HYDYSZ, HYDYSZ, HYDYSZ!!!
HY DYŻ :)
Dziękuweczka :)
Komputery 386 obsługiwały dyski stałe tylko do 450 MB pojemności.
Płyta nie potrzebowała biosu klawiatury a kość mapowania.
Na pamięć cache składa się sama pamięć plus pamięć "katalogująca" linie pamięci, które są umieszczone w cache. Stąd 5-ta kość.
Dziękuweczka :) Widzę, że to wiedza powszechna a jednak nigdzie nie mogłem tego znaleźć. W sumie nie wiedziałem czego szukać :)
@@SaperElektroZłomiarz Czy "powszechna" to nie wiem. Ale nie jest tajna 🙂
Zniszczyłeś moje dzieciństwo.... jak to przycisk TURBO... nie powoduje przyspieszenia? :D
robi "turbo" starszym programom i grom które potrzebują wolniejszego procesora
Dzięki za super filmy! Aktualnie próbuję ożywić podobną płytę z identycznym procesorem. Czy jesteś w stanie napisać mi jak bardzo nagrzewa się procesor gdy płyta ma zasilanie i nie ma na niej kart ani ramu? U mnie jest 60 stopni w takim stanie i nie wiem czy może profesor jest uszkodzony i stąd nic nie startuje.
Dzięki za dobre słowo :)
Wyłącznie z tego co zauważyłem, procesor był ledwie ciepły. Z pewnością nie miał 60 stopni.
@@SaperElektroZłomiarz dziękuję za informację! Powodzenia i trzymaj tak dalej! 💥
super film
Jakieś ostrzeżenie o efektach świetlnych dla epileptyków? ;) Tak na przyszłość zakładam.
Dość rozsądne. Tym razem nie pomyślałem ale będę miał na uwadze. :)
Saper ja też lubię kaszę 😁(kesz) Co do przycisku TURBO to nie zawsze tak jest, mam 486sx 25 i po wysuszeniu klawisza na wyświetlaczu pojawia się 33...
:)
Płyta główna nie bierze udziału w tym co pojawia się na wyświetlaczu. W niektórych wyświetlaczach można było przestawić wskazania.
Do czyszczenia nalotu lepszy jest sok z cytryny. Ale tylko wyciskany, żaden kupny.
Ta piąta podstawka jest dla chipu TAG do cache.Ta grafika videoseven jest na prawdę zajebista, zazdroszczę. Zworka JP5 to spadek po wersjach płyty z wymiennym CPU - PQFP CPU enabled. JP9 najprawdopodobniej służy do wyboru częstotliwości FSB. JP2 najprawdopodobniej clear CMOS.
Dziękuweczka a powiesz w skrócie co to za cholera to PQFP? :)
@@SaperElektroZłomiarz Plastic Quad Flat Package. Czyli wlutowany CPU mógł być zastąpiony przez socketowy i ta zworka służyła do jego aktywacji/wyłączania.
@@86smoke Ciekawe po co została ta zwora?
Dziękuweczka :)
@@SaperElektroZłomiarz jak sam zauważyłeś, płyty pod 386 występowały u kilku producentów w wielu wariantach jednego designu. Możliwe że pozostawiono piny niepodłączone. Możliwe że się mylę. Zmień ustawienie zworki i napisz co się dzieje.
@@86smoke Płyta nie uruchamia się z założoną zworką.
Kiedyś to był teraz to Gimby nie znają:)
dlaczego kaszę/kasze? kaSH / kesz
6:32 pięcio-pinowy?
Nie pamiętam :D
@@SaperElektroZłomiarz nie ma czego pamiętać (bo widać), chyba że to taka śmieszkowa riposta
dałbym do opisu jakieś info nt. potencjalnie epileptycznych scen
Co racja to racja :)
Kto to przeczyta😂?
Dałem w drugą linijkę :)
Piąty materiał z rzędu, w którym nie jestem wymieniony w napisach końcowych :P
To szybko mówisz :)
Wczytaj się w listę wspierających, liczę od nowego roku. Dopisałem tak czy tak.
docs.google.com/document/d/1bh7eoFWVSHp7FvuoaonDerGYSBUmq87CKVDMe5XBabc
@@SaperElektroZłomiarz Ja tam się srać nie będę przecież o to. Ale wsparłem kanał, mozna było za 4,99zł. Przelałem :P Jebaj ten wpis na liście życzeń :)
@@SaperElektroZłomiarz Dostałeś też dychę blikiem :P A masz, za fajne materiały.
Jest jakiś stream dziś, jutro?
Jutro, po południu. Myślę, że start pomiędzy 17 a 18 :)
@@SaperElektroZłomiarz 👍
Statua Wolności też jest "zielona" a to dlatego, że jest miedziana.
Ale ten zielony płyn to jakiś smar czy olej, coś takiego. To nie miedziucha zareagowała. Sprawdzałem przed uruchomieniem ale linka to już teraz nie podam :D Nawet nie pamiętam jak ta maszyna się nazywała xd
to było fajne 😃
Sądzę, że logo na karcie graficznej przypomina Cirrus Logic i nie wymawia się "Kasze" tylko po prostu jak gotówka w USA "Kasz" - poprawcie mnie jeśli się mylę - komentarz dla statystyk :) pozdro.
Dziękuweczka i również pozdrawiam :)
Klawiatura nie miała biosu. To chip wyspecjalizowany do obsługi klawiatury i tylko je.
Jak pisał niżej @pvc, "Steruje też maskowaniem linii A20, programowym resetowaniem komputera i załączaniem buzzera. "
@@SaperElektroZłomiarz Kurde ręki nie dam. Ale pamiętam że do niego nie wiele ścieżek przychodziło. Nie chce mi się rozbierać mojego 386 ale jak pamiętam z napraw to on tylko klawiaturę obsługiwał i nic więcej. Ps. Jak będę miał chwilę jutro to wyciągnę z piwnicy antyk.
Chwila. Wydrutowałeś kartę dźwiękową czy adapter cyfrowo analogowy, bo się pogubiłem.
Wydrutowałem element, który w połączeniu z kontrolerem portu LPT oraz kawałkiem kodu tworzy przetwornik cyfrowoanalogowy, wykorzystywany w roli karty dźwiękowej :)
@@SaperElektroZłomiarz Druciarstwo to potęga. :)
przepiękny odcinek, brakuje mi troche "jebutnej" zabawy z tematem odcinka. Czasami trzeba zejść na poważność
Taka zabawa była poza kadrem. Pacjent nie przeżył :/
Mój pierwszy komp to 486dx 66mhz 😎
Siemaneczko
Siemaneczko :)
Siemano złomiarz i inni złomiarze jak dostać range widz na DC? Pozdrawiam
SIemaneczko :) Po 10min na serwerze, ranga wskoczy automatycznie o ile dostałeś wiadomość od YAGBPD. Jeśli nie to napisz na ticket.exe :)
jprd ale mi się włączył retro sentyment
:)
a nie kurde. premiera
Przegapiłem lajwa na którym było granie w Another World? Niech to szlag... 😕
super
coś chyba ostatnio u ciebie nie tak saper, jakoś taki zamulony,zamyślony :(
Starzeję się XD
Socket 386 to już Athlon?
386 to skrót od 80386. To nazwa procesora (i architektury - x86), nie soketu. Od rozpoczęcia produkcji 386 (1986r) do pierwszego Athlona (1999) minęło 13 lat. :)
Fajna taka retro przygoda
Szkoda tylko, że pacjent nie przeżył ale o tym w kolejnym odcinku :)
Lublin Miasto Inspiracji
Zajbisty tytuł 😂
Heh, dzięki :)
Kurde a gdzie kolorofon z dyskotek lat 80tych ??? No kurde... ;) Strono to nie wszystko :P
Ostatnio widziałem na żywo takie urządzenie w 2000, bez kitu :)
@@SaperElektroZłomiarz :))) i sandra lub sabrina boys do tego :D
@@SaperElektroZłomiarz jest na allegro - Kolorofon dzs-01 - 950zl :D
Szkoda, że nie miałeś soldermaski do tych ścieżek
Miałem lakier PVB60 o ile mnie pamięć nie myli. Ale soldermaska z pewnością lepiej by wyglądała.
@@SaperElektroZłomiarz i by nie reagowała z topnikiem
👍
Qrwa, Saper, mimo całego szacunku dla Ciebie, błaaagaaam: zostaw tę kaszę w spokoju. Te kostki to cache, czyli "kesz", a nie "kasze" :-/ A jeśli wolisz ignorację (to akurat umiem zrozumieć i uszanować) - to użyj polskiej nazwy "pamięć podręczna". Dzięki!!!
Na głodnego nagrywałem :D
@@SaperElektroZłomiarz znamy takie historie 🤣 kiedyś na blogu napisałem "majonez" w kontekście termopasty 😉
Czyli nie udało się zmusić kaszy do wspomagania zapisu, względnie nie służyła ona tego... Grunt, że maszyna dała się używać. :D
Ta kasza nie służyła do tego co myślałem. Jak napisał niżej @pvc "Tag RAM. Przechowuje ona informacje o tym co aktualnie się znajduje w reszcie kaszy. Taki jakby katalog albo indeks." :)
Boli to "kasze" xD
ten niby bios jak twierdzisz to kontroler klawiatury w tamtych czasach płyty posiadały kontrolery klawiatury w takich kościach dziś już nie ma osobnych kontrolerów klawiatury na płytach ale w tamtych czasach tak było
Gdzieś przeczytałem o tym BIOSie. Dzięki :)
@@SaperElektroZłomiarz ja zaczynałem przygodę z komputerami z ibm pc xt 4.77mhz jak na tamte czasy zacny komputer drugi komp to właśnie 386sx 33mhz 1m ramu zacna grafa hercules i dźwiękowa zwykły buzzer z płyty ale wtedy uśmiech od ucha do ucha człowiek brał to co miał na moim osiedlu gdzie mieszkałem bylem królem bo niewiele osób miało wtedy komputer co do problemów z ta płyta to podstawki kości pamięci zostawiłbym w spokoju bateria jak wylała to raczej ten kwas nie dotarł do nich bardziej podejrzewam ze mogą być uszkodzone ścieżki międzywarstwowe jeżeli tak jest to ty już nic z tym nie zrobisz ale i tak szacun ze postawiłeś to na nogi
O co chodzi z tą kaszą na pamięciach? ;)
Głodny byłem