Witam Pana tak mnie zastanawia czy na wyjściu napięcia nie są za duże z tego co wiem powinno być na jednym transformatorze w granicach od 2 wolt do 3 Wolt czym więcej tym gorzej teraz następna sprawa z transformatorów na uzwojeniach z aluminium bo takie bywają transformator w takim małym czasie nie nasyca się do pełna i powoduje spadek mocy . W każdym transformatorze czym więcej ubite uzwojenia tym bardziej jest lepsza sprawność , resztę pozostawiam Panu życzę w nowym roku udanych projektów i zdrówka miłego dnia skleroza nie boli dopiszę jeśli blaszki są z stali nierdzewnej czy jak to zwał to właśnie jest taki problem ze zgrzewaniem musi być spora moc zgrzewarki i to tyle
Ja na jednym trafie wyzwalanym nożnie, bez sterownika czasowego chciałem kiedyś ucho w garnku nierdzewnym zgrzać. Udało się, ucho się zgrzało ale z dziurą na wylot 🤣
@@SkromnyWarsztacik Nie bardzo mogę zrozumieć ,kiedy napięcia się odejmują . Multimetr raz pokazuje około 10.0v ,a przy zamianie konektorów nieco ponad 11.0v .no chyba ,że jest jakiś niuans którego nie zauważam .
Równoległe połączenie wtórnych uzwojeń, to dość ryzykowne rozwiązanie. Przy zbyt dużym rozrzucie parametrów traf prąd wyjściowy może być nawet niższy niż przy jednym trafie.
@@SkromnyWarsztacik Nie ma dwóch jednakowych rzeczy. Zgadzam się. Powinny być jak najbardziej do siebie zbliżone. Ale zawsze jest to ale. Zauważ, że łącząc równolegle tranzystory w zasilaczach na duże prądy zawsze jest włączany w szereg rezystor. Po co?. A no po to. bo praw fizyki się nie oszuka.
@@SkromnyWarsztacik Wpadł mi do głowy pomysł, aby wykorzystać standardowy bocznik wykorzystywany w amperomierzach. Dwa boczniki w szereg na wyjściu trafa i problem chyba rozwiązany.
Nie wiem dlaczego mi zostawia dziury duże albo nawet rozrywa taśmę a Tobie nie. Coś jeszcze jest nie tak. Na dwóch powinno grzać jak szalone. Może zejść z napięcia na rzecz grubszego przewodu?
Możesz jeszcze 3 trafo dołożyć równolegle dla testów ? Dobrze jak byś prąd pomierzył i napięcie w punkcie zgrzewu, ale do tego przydał by się bocznik i oscyloskop. Na tej blaszce takie iskry to chyba powleczona niklem ? Czas to jest 80ms ?
3*35A w sterowniku z triakiem 100A. Trochę przeginka. Niby niewiele przekroczone ale jest szansa, że sfajczy triaka. Trzy dobrze zrobione trafa będą miały takie szarpnięcie, że możliwe, że eska tego nie udźwignie. Ja chciałem dołożyć jedno a mam topiki 25A i zrezygnowałem. Już w tej chwili podczas zgrzewania przygasa mi światło. 😁 Instalacja nie dźwignie trzech traf tak żeby były jakieś super efekty. Dokładanie kolejnego trafa jest bez sensu. Jedno dobrze zrobione ogarnie nikiel 0.15 i w rzadkich przypadkach nikiel 0.2 tylko musi być odpowiednio nawinięte.
@@tomaszradomski9008 Im niższe napięcie zwarcia transformatora tym wyższy prąd zwarciowy. Dlatego grubszym troche kablem jeden zwój mniej tak aby te 3-4V były to może by coś było lepiej, ale i tak pewnie szału to nie robi. Ja bym proponował 3 trafa nawet mniejszej mocy albo jedno dużej mocy. Dla mnie jeszcze ciekawe by było wykorzystanie diod prostowniczych na wyjściu trafa lub tyrystorów do płynnej regulacji, tylko to już cenę podniesie na wysoki poziom. Niemniej najpierw trzeba zbadać na boczniku prąd zwarciowy by dobrać diody. Najlepiej tak z 1500A by było stałego to już coś tam pozgrzewa bez szału. Przy 2000A można już pobawić się ciekawie z niklem. Napięcie jedynie słabe będzie i spory spadek który może te 3-4V być za mało. więc te okolice co ma 6V by było dobrze odliczając z 2V spadku na diodach. Co do zabezpieczenia to fakt zwykła S-ka a tym bardziej bezpiecznik po takich eksperymentach może strzelać - dlatego trzeba by przerobić instalację z regulowaną s-ką na prąd zwarciowy lub ewentualnie licząc na charakterystykę D i jego 10-20 krotność prądu zwarciowego. Dla układów 3-fazowych było by to mnie kłopotliwe . Co do sensu zgrzewania na trafo to przy 50Hz napięcia sieciowego wydaje się to mało trafne, gdyż pełne przemagnesowanie trwa 20ms i co 20ms można to regulować, a do przygrzania blaszki nie powinno się stosowac czasów większych jak 10ms co w budowie tego z trafo samo w sobie się wyklucza. Jednak dla hobby i zabawy fajne wyzwanie.
@@danielbak7883 Z tym spadkiem napięcia po wyprostowaniu to trochę zależy od transformatora. Czasem będzie większe, Faktem jest że zrobienie mostka o tej mocy będzie kosztowne. W sumie to jak o tym pomyśleć to trafo na 3 fazy to jedyna słuszna opcja.
@@naprawa.laptopa Albo 3 trafa na każdą z faz. Problemem dalej jest przemagnesowanie rdzenia które przy 50Hz trwa 20ms , Potrzeba by zwiększyć częstotliwość na wejściu z 50Hz na 1000Hz aby móc sterować czasem co 1ms, a taki układ z falownikiem na wejściu i jeszcze diodami na wyjściu na 3 trafach to już wogóle cena dla większości nie akceptowalna
@@danielbak7883 Chcąc mieć 3 trafa jednofazowe trzeba mieć 3 sterowniki 1 fazowe. Chyba prościej jest jednak trafo na 3 fazy. Mniej podłączania i miejsca na błędy.
W tym uchwycie niebieskim zeszlifuj elektrody na równo i płasko czoło to zobaczysz efekt będzie inny. A parametr mocy dawaj nie więcej niż 75 i będzie Gucio. Ale widzę że już jest dobrze bardzo, co 2 równe trafa robią robotę. Pozdro. Ps jakiej masz mocy sterownik? 40a czy 100a
@@vdsmade zależy co chcesz zgrzewać. Z mojego małego doświadczenia wynika, że do blaszki 0,15 stalowej niklowanej wystarczy jeden. Mądrace 😁 w komentarzach mi piszą, że na jednych trafo to wszystko zgrzewają. Do tych transformatorowych to tak średnio jestem przekonany. Zobacz moje ostatnie filmy, może taką na DC chcesz.
@@SkromnyWarsztacik np. blaszki do pakietów ...transformator już mam i ten zestaw elektroniki mówiłem...jeszcze przewód 25mm końcówki miedziane i obudowę sobie zrobię ze sklejki
Zastanawia mnie dlaczego autor nawija oba osobno a następnie łączy nie lepiej jednym przewodem ja tak mam 2 trafa gal 600 lub 700 linka 50mm2 i na 10ms szatan do tego kradex obudowa sterownik i wyzwalacz nożny i gotowe
We wcześniejszych filmach łączyłem szeregowo to radzili równolegle. I rzeczywiście lepsze rezultaty były równolegle. th-cam.com/video/iWp-z_rxVvY/w-d-xo.html
Bronek że Ci się siusiak nie zwinął w trąbkę po napisaniu tego komentarza. Przecież w zgrzewaniu ważny jest prąd. Jak dasz szeregowo źródła prądu to im się zsumuje napięcie a prąd pozostanie taki sam. My chcemy większy prąd to dajemy równolegle. Faktycznie ważne są w tym przekroje przewodów. Począwszy od zasilania trafa do wyjścia. Kolejne ważne są połączenia. Ciekawe ile tracisz na tych wsuwkach na transformatorach? Przy dużych prądach te końcówki zaciskane lutuje się dodatkowo dla poprawy połączenia. Oraz masz zwężenie przewodów. Te do elektrod są cieńsze niż te z transformatora a jeszcze policz że masz 2 transformatory. Nie możesz elektrod podpiąć bezpośrednio do transformatora?
@@naprawa.laptopa Bronek dobrze pisze tylko problem jest dobór ilości zwojów w szeregowym. Spokojnie można uzyskać 1500A przy szeregowym. Łączenie równolegle jest bardziej skomplikowane. Potrzebne jest i napięcie i prąd. Czyli trafa w szereg z mniejszą ilością zwojów powinny robić robotę.
@@tomaszradomski9008 Oglądałem już kilka zgrzewarek i nikt nie łączy w szereg. W moim rozumowaniu to rozsądne. Jak masz równolegle to możesz sobie dodać prądy. Szeregowo prąd przepływa przez oba trafa zatem musisz mieć w tych trafach 2 razy grubszy przewód. A jest problem w to trafo wsadzić przewód 50mm. A już te 25mm to można zatem pozostaje równolegle. Żeby robić szeregowo trzeba trafo na gruby przewód. Nie widzę takich kalkulatorów przewodów żeby można było obliczać dla 6V. Byśmy policzyli jaki ma być przewód dla tych 1500A przy takim napięciu. Jednak musi on być duży bo 25mm wytrzymuje około 135A gdzie 50mm ma około 170A. Można sobie przyjąć że dla tych 1500A potrzeba przewodu 450mm. Gratki jak gdzieś taki kupisz. Chodzi jak sam mówiłeś o napięcie jak dasz za cienki to będziesz miał duży spadek napięcia i z tych 6V może zostać 1V lub 0V. Tabelki do tego są powszechnie dostępne w necie i można sobie sprawdzić. Problem jest że one są dla napięć sieciowych a nas interesują małe napięcia. Wiesz jutro poszukam czy ktoś to liczył i czy to gdzieś jest rozpisane.
@@naprawa.laptopa Jasne ale Ty mówisz o obciążalności ciągłej a nie przez 20-40ms. Nawijasz 50 dwa razy i szeregowo. To że nikt nie robi to mnie akurat nie obchodzi. Popatrz co się dzieje w zgrzewarkach. Wolna amerykanka a i tak tylko nielicznym działa dobrze. Reszta robi byle jak byle gdzie i chwali się zgrzewami o czasach 200ms. Ale wypisują prądy 4000A itp.
Сколько витков вторичной обмотки на трансформаторе? Должно быть не более 5 витков. Напряжение должно быть в приделах 3,5-5 Вольт. И тогда будет уверенно варить на 2 трансформаторах th-cam.com/video/57ogvxikO50/w-d-xo.html
@@SkromnyWarsztacik use the built-in online translator. держатель электродов должен быть не длиннее 50 см от трансформатора и по сечению не тоньше вторичной обмотки.
Ciekaw jestem ,czy ktoś jeszcze ,kto budował na dwóch trafach sprawdzał prądy ,chociaż by jałowe , na wyjściu połączonych już transformatorów? Piszę chyba trochę ku przestrodze, ponieważ u mnie prąd jałowy na wyjściu na pojedyńczym transformatorze to 3A , a pobór 5,6A . Natomiast przy połączonych równolegle ,prąd jałowy na wyjściu ... 53A! Ktoś zaraz powie ,że pewnie to wina prądów wyrównawczych ,wynikających z niejednakowych transformatorów itd...I będzie miał rację .Są to trafa z demontażu i nie jednakowe .Z racji wieku trudno określić ich moc .Użyłem uproszczonego sposobu obliczania mocy i wyszło mi ,że jeden ma 460 W ,a drugi 540 W. Oba przewinięte przewodem 35mm2 po 3 zwoje . Dało to napięcia 2,7v i 2,8 na poszczególnych transformatorach. Jeszcze nie złożyłem do końca zgrzewarki ,ale kiedy tego dokonam postaram się sprawdzić o jakich prądach docelowo mówimy. .Teraz chyba zrozumiałem dlaczego tak ważne może być , by były one jednakowe. Pozdrawiam i życzę udanych projektów
@@SkromnyWarsztacik Ale po Twoim filmie z tym Chińskim modułem do zgrzewania zakupiłem taki i sprawdza się znacznie lepiej i bardziej kompaktowe rozwiązanie, choć pierwszy moduł poległ to drugi działa bez dodawania mos fetów . nawet ogarnąłem nim baterie do roweru elektrycznego 6s 10p
@@SkromnyWarsztacik Pierwszy moduł był inny taki z pojedynczymi mos fetami , zgrzewałem na dość grubej blaszce niklowej , i na pewno nie pomógł akumulator samochodowy 40ah dość dobrze naładowany🙂
@@maxmax2470 z moich doświadczeń i innych zresztą też, do grubości 0,2 potrzeba dwóch traf. Jakie masz trafo, jaki sterownik, jakie parametry, że na jednym możesz zgrzewać 0,2?
@@maxmax2470 a widzisz nie jest to takie proste, trochę poeksperymentowałem i wiem, że przytopić ogniwo łatwo, ale zgrzać trudniej, do zgrzewania używa się czasów rzędu 20 / 40 ms.
@@SkromnyWarsztacik Sprawdź proszę zasilanie. Tzn jaki przewód zasilający jaki przewód do triaka. Jaki bezpiecznik. I przewód w gniazdku. Czasami bezpiecznik 25A potrafi wywalić - piki prądu. Ja zrobiłem dobre zasilanie 3x4 z rozdzielnicy do garażu i 3x2,5 i w gniazdku podwójnym natynkowym ale zostawiłem te łączeniówki z 0,5 mm2. Przez pomyłkę tam wtyczkę włączyłem a później sam się dziwiłem dlaczego mi tak klei a nie zgrzewa.
Witam. Bardzo proszę o opis podłączenia tych wszystkich elementów. Pozdrawiam
Dlaczego nie ustawiasz mocy zgrzewania na maxa ?
Bezpieczniki wybija.
@SkromnyWarsztacik pytam bo wiem że wersja z wyświetlaczem z możliwością ustawienia zgrzewu wstępnego ma problem przy ustawieniu mocy powyżej 80%
Witam Pana tak mnie zastanawia czy na wyjściu napięcia nie są za duże z tego co wiem powinno być na jednym transformatorze w granicach od 2 wolt do 3 Wolt czym więcej tym gorzej teraz następna sprawa z transformatorów na uzwojeniach z aluminium bo takie bywają transformator w takim małym czasie nie nasyca się do pełna i powoduje spadek mocy . W każdym transformatorze czym więcej ubite uzwojenia tym bardziej jest lepsza sprawność , resztę pozostawiam Panu życzę w nowym roku udanych projektów i zdrówka miłego dnia skleroza nie boli dopiszę jeśli blaszki są z stali nierdzewnej czy jak to zwał to właśnie jest taki problem ze zgrzewaniem musi być spora moc zgrzewarki i to tyle
Ok dzięki, z moich doświadczeń wynika, że nikiel ciężej się zgrzewa od stali.
@@SkromnyWarsztacik dokładnie jak Pan pisze to jest katowanie się z niklem , nie miałem zamiaru pouczać tylko napisałem moje zdanie najlepszego
@@HermanOtto-wr2nn Ok, pozdro.
Ja na jednym trafie wyzwalanym nożnie, bez sterownika czasowego chciałem kiedyś ucho w garnku nierdzewnym zgrzać. Udało się, ucho się zgrzało ale z dziurą na wylot 🤣
No moc jest ale ogniw nie chce zgrzewać 😪
Może bys zrobil spotter?
Spróbuj dać grubszy przewód, 35mm2 , taki sam używam i jest dużo lepiej i mniej uzwojen
Pewnie kiedyś spróbuję
Witam jakie napięcie ma transformator zasilający sterownik?
Chyba 9V, na niektórych aukcjach jest sprzedawany ze sterownikiem.
Hej, co to za elektrody od key weld jak to nazwałeś, mógłbyś podesłać jakiś link do takich?
Kweld to zgrzewarka, www.keenlab.de/index.php/product/kweld-cable-electrode-holders/
@@SkromnyWarsztacik dzięki wielkie, szukałem takich elektrod właśnie a nie mogłem nic takiego znaleźć
A transformatory są nawiniete w ten sam kierunek?
Jak napięcia się odejmują (przy tym połączeniu co pokazałem) to znaczy, że w ten sam kirunek, jakby kierunek był różny to wogóle by nie zgrzewało.
@@SkromnyWarsztacik Nie bardzo mogę zrozumieć ,kiedy napięcia się odejmują . Multimetr raz pokazuje około 10.0v ,a przy zamianie konektorów nieco ponad 11.0v .no chyba ,że jest jakiś niuans którego nie zauważam .
@@dariuszmaciaszek9027 czy miernik ustawiony na AC? Zamieniamy miejscami konektory tyko na jednym trafo.
Równoległe połączenie wtórnych uzwojeń, to dość ryzykowne rozwiązanie. Przy zbyt dużym rozrzucie parametrów traf prąd wyjściowy może być nawet niższy niż przy jednym trafie.
A jednak to rozwiązanie jest powszechnie stosowane przez majsterkowiczów do budowy tego typu zgrzewarek. Dlatego też trafa są jednakowe.
@@SkromnyWarsztacik Nie ma dwóch jednakowych rzeczy. Zgadzam się. Powinny być jak najbardziej do siebie zbliżone. Ale zawsze jest to ale.
Zauważ, że łącząc równolegle tranzystory w zasilaczach na duże prądy zawsze jest włączany w szereg rezystor. Po co?. A no po to. bo praw fizyki się nie oszuka.
@@SkromnyWarsztacik Wpadł mi do głowy pomysł, aby wykorzystać standardowy bocznik wykorzystywany w amperomierzach. Dwa boczniki w szereg na wyjściu trafa i problem chyba rozwiązany.
@@SkromnyWarsztacik To wcale nie oznacza, że to jest dobre rozwiązanie.
Nie wiem dlaczego mi zostawia dziury duże albo nawet rozrywa taśmę a Tobie nie. Coś jeszcze jest nie tak. Na dwóch powinno grzać jak szalone. Może zejść z napięcia na rzecz grubszego przewodu?
Witam można zrobic spotter z tego?
Nie zagłębiałem się w tematykę spotterów, jakie prądy, jakie napięcie, jakie czasy tam trzeba. Nie wiem.
Możesz jeszcze 3 trafo dołożyć równolegle dla testów ? Dobrze jak byś prąd pomierzył i napięcie w punkcie zgrzewu, ale do tego przydał by się bocznik i oscyloskop. Na tej blaszce takie iskry to chyba powleczona niklem ? Czas to jest 80ms ?
3*35A w sterowniku z triakiem 100A. Trochę przeginka. Niby niewiele przekroczone ale jest szansa, że sfajczy triaka. Trzy dobrze zrobione trafa będą miały takie szarpnięcie, że możliwe, że eska tego nie udźwignie. Ja chciałem dołożyć jedno a mam topiki 25A i zrezygnowałem. Już w tej chwili podczas zgrzewania przygasa mi światło. 😁 Instalacja nie dźwignie trzech traf tak żeby były jakieś super efekty. Dokładanie kolejnego trafa jest bez sensu. Jedno dobrze zrobione ogarnie nikiel 0.15 i w rzadkich przypadkach nikiel 0.2 tylko musi być odpowiednio nawinięte.
@@tomaszradomski9008 Im niższe napięcie zwarcia transformatora tym wyższy prąd zwarciowy. Dlatego grubszym troche kablem jeden zwój mniej tak aby te 3-4V były to może by coś było lepiej, ale i tak pewnie szału to nie robi. Ja bym proponował 3 trafa nawet mniejszej mocy albo jedno dużej mocy. Dla mnie jeszcze ciekawe by było wykorzystanie diod prostowniczych na wyjściu trafa lub tyrystorów do płynnej regulacji, tylko to już cenę podniesie na wysoki poziom. Niemniej najpierw trzeba zbadać na boczniku prąd zwarciowy by dobrać diody. Najlepiej tak z 1500A by było stałego to już coś tam pozgrzewa bez szału. Przy 2000A można już pobawić się ciekawie z niklem. Napięcie jedynie słabe będzie i spory spadek który może te 3-4V być za mało. więc te okolice co ma 6V by było dobrze odliczając z 2V spadku na diodach. Co do zabezpieczenia to fakt zwykła S-ka a tym bardziej bezpiecznik po takich eksperymentach może strzelać - dlatego trzeba by przerobić instalację z regulowaną s-ką na prąd zwarciowy lub ewentualnie licząc na charakterystykę D i jego 10-20 krotność prądu zwarciowego. Dla układów 3-fazowych było by to mnie kłopotliwe . Co do sensu zgrzewania na trafo to przy 50Hz napięcia sieciowego wydaje się to mało trafne, gdyż pełne przemagnesowanie trwa 20ms i co 20ms można to regulować, a do przygrzania blaszki nie powinno się stosowac czasów większych jak 10ms co w budowie tego z trafo samo w sobie się wyklucza. Jednak dla hobby i zabawy fajne wyzwanie.
@@danielbak7883 Z tym spadkiem napięcia po wyprostowaniu to trochę zależy od transformatora. Czasem będzie większe, Faktem jest że zrobienie mostka o tej mocy będzie kosztowne. W sumie to jak o tym pomyśleć to trafo na 3 fazy to jedyna słuszna opcja.
@@naprawa.laptopa Albo 3 trafa na każdą z faz. Problemem dalej jest przemagnesowanie rdzenia które przy 50Hz trwa 20ms , Potrzeba by zwiększyć częstotliwość na wejściu z 50Hz na 1000Hz aby móc sterować czasem co 1ms, a taki układ z falownikiem na wejściu i jeszcze diodami na wyjściu na 3 trafach to już wogóle cena dla większości nie akceptowalna
@@danielbak7883 Chcąc mieć 3 trafa jednofazowe trzeba mieć 3 sterowniki 1 fazowe. Chyba prościej jest jednak trafo na 3 fazy. Mniej podłączania i miejsca na błędy.
W tym uchwycie niebieskim zeszlifuj elektrody na równo i płasko czoło to zobaczysz efekt będzie inny. A parametr mocy dawaj nie więcej niż 75 i będzie Gucio. Ale widzę że już jest dobrze bardzo, co 2 równe trafa robią robotę. Pozdro. Ps jakiej masz mocy sterownik? 40a czy 100a
100, poprobuje z elektrodami
właśnie o tym myślałem zbyt ostre końce elektrod nie zgrzeją dokładnie będzie powodowało to dziurki zamiast zgrzewu pozdrawiam
A co było nie tak z poprzednią zgrzewarką?🤔
Słabo zgrzewała blaszki 0,2 niklowane
@@SkromnyWarsztacik tzn. że z jednego transformatora nie warto robić?🤔
@@vdsmade zależy co chcesz zgrzewać. Z mojego małego doświadczenia wynika, że do blaszki 0,15 stalowej niklowanej wystarczy jeden. Mądrace 😁 w komentarzach mi piszą, że na jednych trafo to wszystko zgrzewają. Do tych transformatorowych to tak średnio jestem przekonany. Zobacz moje ostatnie filmy, może taką na DC chcesz.
@@vdsmade jakie prądy max będą przepływać przez blaszki (jakie grubości chcesz zgrzewać). Ile kasy masz zamiar wydać?
@@SkromnyWarsztacik np. blaszki do pakietów ...transformator już mam i ten zestaw elektroniki mówiłem...jeszcze przewód 25mm końcówki miedziane i obudowę sobie zrobię ze sklejki
Ma być zgrzane czy mają być otworki ?
By upewnić się, że zgrzewarka dobrze zgrzewarka trzeba przeprowadzić próbę. Jeżeli są otworki to dobrze zgrzewa. Pozdro.
siła docisku elektrod nie powinna być zbyt duża , ale to praktyka pokaże
Też tak zaobserwowałem
Zastanawia mnie dlaczego autor nawija oba osobno a następnie łączy nie lepiej jednym przewodem ja tak mam 2 trafa gal 600 lub 700 linka 50mm2 i na 10ms szatan do tego kradex obudowa sterownik i wyzwalacz nożny i gotowe
Połączenie jest solidne, myślę że nie ma wpływu. Jakiej grubości blaszki zgrzewasz na 10ms?
Spróbuj trafa połączyć szeregowo
We wcześniejszych filmach łączyłem szeregowo to radzili równolegle. I rzeczywiście lepsze rezultaty były równolegle. th-cam.com/video/iWp-z_rxVvY/w-d-xo.html
Bronek że Ci się siusiak nie zwinął w trąbkę po napisaniu tego komentarza. Przecież w zgrzewaniu ważny jest prąd. Jak dasz szeregowo źródła prądu to im się zsumuje napięcie a prąd pozostanie taki sam. My chcemy większy prąd to dajemy równolegle. Faktycznie ważne są w tym przekroje przewodów. Począwszy od zasilania trafa do wyjścia. Kolejne ważne są połączenia. Ciekawe ile tracisz na tych wsuwkach na transformatorach? Przy dużych prądach te końcówki zaciskane lutuje się dodatkowo dla poprawy połączenia. Oraz masz zwężenie przewodów. Te do elektrod są cieńsze niż te z transformatora a jeszcze policz że masz 2 transformatory. Nie możesz elektrod podpiąć bezpośrednio do transformatora?
@@naprawa.laptopa Bronek dobrze pisze tylko problem jest dobór ilości zwojów w szeregowym. Spokojnie można uzyskać 1500A przy szeregowym. Łączenie równolegle jest bardziej skomplikowane. Potrzebne jest i napięcie i prąd. Czyli trafa w szereg z mniejszą ilością zwojów powinny robić robotę.
@@tomaszradomski9008 Oglądałem już kilka zgrzewarek i nikt nie łączy w szereg. W moim rozumowaniu to rozsądne. Jak masz równolegle to możesz sobie dodać prądy. Szeregowo prąd przepływa przez oba trafa zatem musisz mieć w tych trafach 2 razy grubszy przewód. A jest problem w to trafo wsadzić przewód 50mm. A już te 25mm to można zatem pozostaje równolegle. Żeby robić szeregowo trzeba trafo na gruby przewód. Nie widzę takich kalkulatorów przewodów żeby można było obliczać dla 6V. Byśmy policzyli jaki ma być przewód dla tych 1500A przy takim napięciu. Jednak musi on być duży bo 25mm wytrzymuje około 135A gdzie 50mm ma około 170A. Można sobie przyjąć że dla tych 1500A potrzeba przewodu 450mm. Gratki jak gdzieś taki kupisz. Chodzi jak sam mówiłeś o napięcie jak dasz za cienki to będziesz miał duży spadek napięcia i z tych 6V może zostać 1V lub 0V. Tabelki do tego są powszechnie dostępne w necie i można sobie sprawdzić. Problem jest że one są dla napięć sieciowych a nas interesują małe napięcia. Wiesz jutro poszukam czy ktoś to liczył i czy to gdzieś jest rozpisane.
@@naprawa.laptopa Jasne ale Ty mówisz o obciążalności ciągłej a nie przez 20-40ms. Nawijasz 50 dwa razy i szeregowo. To że nikt nie robi to mnie akurat nie obchodzi. Popatrz co się dzieje w zgrzewarkach. Wolna amerykanka a i tak tylko nielicznym działa dobrze. Reszta robi byle jak byle gdzie i chwali się zgrzewami o czasach 200ms. Ale wypisują prądy 4000A itp.
Сколько витков вторичной обмотки на трансформаторе? Должно быть не более 5 витков. Напряжение должно быть в приделах 3,5-5 Вольт. И тогда будет уверенно варить на 2 трансформаторах th-cam.com/video/57ogvxikO50/w-d-xo.html
Please write in English.
@@SkromnyWarsztacik use the built-in online translator. держатель электродов должен быть не длиннее 50 см от трансформатора и по сечению не тоньше вторичной обмотки.
@@Воруйглазами Zgrzewa Ci blaszki o grubości 0,2 mm?
Mam ten sam moduł i używam jednego trafo w zupełności wystarczy
To bardzo ciekawe co piszesz. Jakie grubości blaszek zgrzewasz?
Ciekaw jestem ,czy ktoś jeszcze ,kto budował na dwóch trafach sprawdzał prądy ,chociaż by jałowe , na wyjściu połączonych już transformatorów? Piszę chyba trochę ku przestrodze, ponieważ u mnie prąd jałowy na wyjściu na pojedyńczym transformatorze to 3A , a pobór 5,6A . Natomiast przy połączonych równolegle ,prąd jałowy na wyjściu ... 53A! Ktoś zaraz powie ,że pewnie to wina prądów wyrównawczych ,wynikających z niejednakowych transformatorów itd...I będzie miał rację .Są to trafa z demontażu i nie jednakowe .Z racji wieku trudno określić ich moc .Użyłem uproszczonego sposobu obliczania mocy i wyszło mi ,że jeden ma 460 W ,a drugi 540 W. Oba przewinięte przewodem 35mm2 po 3 zwoje . Dało to napięcia 2,7v i 2,8 na poszczególnych transformatorach. Jeszcze nie złożyłem do końca zgrzewarki ,ale kiedy tego dokonam postaram się sprawdzić o jakich prądach docelowo mówimy. .Teraz chyba zrozumiałem dlaczego tak ważne może być , by były one jednakowe. Pozdrawiam i życzę udanych projektów
Dziękuję, jak zakończysz pochwal się czy działa jak trzeba. Pozdro
Działa dobrze, trochę szukanie na siłę wad.
Dzięki 😁, pozdro
@@SkromnyWarsztacik Ale po Twoim filmie z tym Chińskim modułem do zgrzewania zakupiłem taki i sprawdza się znacznie lepiej i bardziej kompaktowe rozwiązanie, choć pierwszy moduł poległ to drugi działa bez dodawania mos fetów . nawet ogarnąłem nim baterie do roweru elektrycznego 6s 10p
Pozdrowienia.
@@tygrysek467 co mu się stało, że poległ? Czym zasilasz zgrzewarkę, tak pytam z ciekawości, blaszki niklowane czy niklowe, jakiej grubości?
@@SkromnyWarsztacik Pierwszy moduł był inny taki z pojedynczymi mos fetami , zgrzewałem na dość grubej blaszce niklowej , i na pewno nie pomógł akumulator samochodowy 40ah dość dobrze naładowany🙂
Bạn lên gỡ bỏ cuộn so khoảng 4 lớp hàn sẽ dính chắc hơn
Dziwne ze masza dwa trafa ja jedno westarcza 😀
Do blaszek grubości 0,2 mm?
@@SkromnyWarsztacik bez jaj tym mozna spawac:)
@@maxmax2470 z moich doświadczeń i innych zresztą też, do grubości 0,2 potrzeba dwóch traf. Jakie masz trafo, jaki sterownik, jakie parametry, że na jednym możesz zgrzewać 0,2?
@@SkromnyWarsztacik Widzialem na filmikach jak klucz francuski sie topi na kilu uzwojenia trafa wtornego :)
@@maxmax2470 a widzisz nie jest to takie proste, trochę poeksperymentowałem i wiem, że przytopić ogniwo łatwo, ale zgrzać trudniej, do zgrzewania używa się czasów rzędu 20 / 40 ms.
Mnie lepiej zgrzewalo na jednym trafię i elektronika sterujący taka sama
Tak zauważyłem, że wszystkim lepiej zgrzewają tylko nie mi :-( .
Zostały tylko przewody do elektrod, może jak zmienię na grubsze to się polepszy.
@@SkromnyWarsztacik Sprawdź proszę zasilanie. Tzn jaki przewód zasilający jaki przewód do triaka. Jaki bezpiecznik. I przewód w gniazdku. Czasami bezpiecznik 25A potrafi wywalić - piki prądu. Ja zrobiłem dobre zasilanie 3x4 z rozdzielnicy do garażu i 3x2,5 i w gniazdku podwójnym natynkowym ale zostawiłem te łączeniówki z 0,5 mm2. Przez pomyłkę tam wtyczkę włączyłem a później sam się dziwiłem dlaczego mi tak klei a nie zgrzewa.