świetnie dobrana muzyka, na prawdę rozrywka na wysokim poziomie :) Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałabym ze będę do kawy rano oglądać eksperymenty naukowe :) Gdybym miała takiego nauczyciela w szkole pewnie uwielbiałabym chemie i fizykę, a tak mogę się tylko pocieszać youtubem :)
@@innonq Po trzech latach, odkąd napisałem ten post, zmalałem znacznie bardziej wartościowe kanały naukowe na polskim YT, np Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
jeżeli to jest węgiel to: 1. czy nadawał by się jako paliwo do pieca albo awaryjnie do podgrzania wody 2. czemu nie nastąpił samozaplon 3 czy z tego węgla można zrobić diamenty?
Czy to co paruje to jest woda? Można by ją zgromadzić w czystej postaci, poprzez odparowanie jej z cukru i się napić? Wystająca część jest czystym węglem? Co zostaje w "szklance" jak odparuje woda i wyjmie się węgiel?
Mówisz Dawidzie o pomijaniu wstydu.... ja tam byłbym gotów pominąć eksperyment - bo wstęp był właśnie tym, co chciałem wysłuchać, żeby dostać odpowiedź na trudne pytanie - "Dlaczego po dodaniu octu do ciasta na biszkopt ten jakby lepiej wychodzi". Najpierw analizowałem, czy pod wpływem temperatury kwasy karboksylowe się rozkładają na jakiś dwutlenek węgla, czyt coś - ale nic takiego nie odnotowałem i dlategop poszedłem w stronę rekacji kwasu z mąką/cukrem i tak trafiłem na ten film i z dużą uwagą wysłuchałem wstępu:)
Witaj, Mam pytanie moim zdaniem dosyć ciekawe. Czy dieta wegańska przedłuża życie? Czy niejedzenie mięsa (lub jedzenie w stosunku do wegańskiej) ma jakiś pozytywny wpływ na nasz organizm? Robisz mega dobrą robotę, pozdrawiam.
Witam. Może i trochę późne pytanie, ale czy powstały w ten sposób komin węglowy jest z czystego węgla? Oraz czy przewodzi prąd elektryczny (jak to bywa w przypadku węgla), czy odstęp między cząsteczkami jest na tyle duży iż nie przewodzi prądu?
Czy jest jakaś znacząca różnica w spalaniu otrzymanego w wyniku tej reakcji węgla a węgla np. drzewnego lub kamiennego ? Różnica w potencjale energetycznym, prędkości spalania lub struktury cząsteczek? Proszę o możliwie wyczerpującą odpowiedź.
A gdyby tak cały ten proces przeprowadzić w małym bardzo odpornym pojemniku to czy węgiel poddany wysokiemu ciśnieniu mógłby powstać w formie diamentu?
holynex jedzenie podgrzane w mikrofalówce jest zdrowsze niż np gotowane bo wtedy skladniki odżywcze pozostaja w wodzie lub smażone gdzie przy wysokiej temp. zachodza w potrawie i tluszczu niezdrowe zmiany. Natomiast podgrzewanie w mikrofalówce to oddziaływanie fal elektromagnetycznych na czasteczki wody, które zamieniaja sie w parę. Jedzenie jest zdrowsze, ma więcej witamin i mniej kilo kalorii niż smażone. Wieloletnie badania naukowe potwierdzają brak zagrożeń dla zdrowia
Czy taką wodę można spożywać? Gdybyśmy mieli nieograniczony zasób kwasu siarkowego i cukru to moglibyśmy tak tworzyć wodę do spożywania i węgiel do spalania?
Na youtubie jest kilka zagranicznych eksperymentów z otrzymywaniem grafenu, poprosiłbym o stworzenie odcinka, wyjaśniającego proces powstawania grafenu w domowych warunkach(ale nie to z taśmą samoprzylepną).
A co w przypadku, gdybyś wlał kwas bez mieszania? Zakładam, że reakcja przebiegałaby znacznie mniej gwałtownie, ale czy powstały komin węglowy byłby podobnej wielkości?
Koks też diamentem nei jest Heronicle No to sobie na labo zrobię tą reakcje xD Już wkrótce: "Pozyskiwanie ekologicznego węgla poprzez rozkład sacharozy przy użyciu kwasu siarkowego VI"
Trafiłem tu grając w Wiedźmina 3: Dziki Gon (The Witcher 3: Wild Hunt). Podczas wykonywania zadania "Dorwać Juniora", Dijkstra wspomina, że cukier gwałtownie reaguje z kwasem siarkowym, ale nie na tyle mocno, żeby stworzyć bombę. Od razu pisałem w wyszukiwarkę youtube'a: "cukier i kwas siarkowy" i wyskoczył powyższy film.
A skąd w trakcie reakcji bierze się bardzo silny odrzucający zapach? (tak w każdym racie było gdy robiliśmy to doświadczenie na chemii ) Wydaje mi się że sam kwas siarkowy nie ma zapachu, więc czy nie zachodzą tam jeszcze inne reakcje (np niektóre cząsteczki sacharozy nie zostają w pełni pozbawione wody i ulatniają się w formie mających woń związków organicznych )?
też wydało mi się to prawdopodobne, lecz temperatura wrzenia kwasu siarkowego to ~280°C (a w tej reakcji nie przekroczyła 200°C) oraz kwas ten jest raczej dość trwały, choć prawdą jest że nie wyklucza to rozkładu.
+Kuba Goździk w sumie właśnie specjalnie zrobiłem ten eksperyment i rzeczywiście smierdziało! Kwas siarkowy jest kwasem utleniajacym i może utleniać węgiel do dwutlenku węgla i przy tym powstaje też duszacy dwutlenek siarki. Oprócz tego w tej temperaturze H2SO4 może silnie parowac, a jego pary też mają taki zapach.
No to teraz wiadomo skąd węgiel się wziął. Tylko po co górnicy po niego do kopalni jeżdżą jak na blacie w kuchni można go sobie naprodukować ;) Co do oleju i wody to w ich przypadku bardziej fizyczność substancji ma wpływ na nie mieszanie się niż chemia. Czy mylę się?
Ile taka kamera maksymalnie stopni "wyłapuje", podziwiam za wiedzę i bardzo przyzwoity sposób tłumaczenia że nawet taki tłuk z chemii jak ja rozumie (albo mi się wydaje).
Zlać nadmiar substancji żrącej bieżącą wodą spod kranu, jeśli powstały oparzenia II stopnia wystarczy po dokładnym obmyciu rany lekki opatrunek, przy większym oparzeniu potrzebna jest pomoc specjalistyczna.
Ja słyszałem że trzeba "przemyć" zasadą, albo spłukać jak najszybciej wodą (niezbyt silnym strumieniem, w taki sposób by kwas spływał jak najkrótszą drogą). Zastrzega, że te informacje nie są pewne.
Jak mówiłem wcześniej, przemyć wodą tak by spłynęła jak najkrótszą drogą i ew potem opatrunek. I te informacje są pewne. Przemywanie zasadą (np. pastą do zębów) może być mocne przy ukąszeniach z kwasowym odczynnikiem Ph (kwas mrówkowy chociażby).
reakcja wody z kwasem siarkowym jest silnie egzotermiczna ze wzgledu na jego higroskopijnosc, przy oparzeniach innymi kwasami uzywa sie biezacego strumienia wody, przy siarkowym trzeba go zetrzec czyms suchym- np szmatka :)
Skoro produktem reakcji jest węgiel, czy taką bele (ten powstały komin) jeśli byśmy wrzucili do kominka/pieca, to normalnie można byłoby nim ogrzać dom?
tak z ciekawości skoro to jest samo napedzajaca sie reakcja, to dlaczego jest górna granica temperatury? Czy nie powinno być to niezatrzymywane i wciąż rosnąć? #faq_nb
8 ปีที่แล้ว
Bo kończy się woda? Bo temperatura jest tak wysoka, że woda potrzebna do reakcji odparowuje?
kwas siarkowy odebrał wodę sacharozie, zostawiając węgiel i bardziej rozcieńczony kwas siarkowy. H2SO4 zostaje H2SO4 po tej reakcji, jest tylko bardziej rozcieńczony w wodzie którą odebrał
byteos ' - No bo cena węgla to ok 600-700 zł za tonę, ale jak doliczysz, ile Ty, ja i reszta społeczeństwa dokłada to górnictwa, to wyjdzie nieco inna suma.
Podejście nr. 1 oglądało się tak przyjemnie przy "W grocie Króla Gór", że myślę, że świetnym pomysłem byłoby zrobienie montażu reakcji chemicznych różnego typu i gwałtowności przy tym utworze (a może i nie tylko - np dwa silne magnesy + puszka coli). Na samą myśl mam ciarki. :D
świetnie dobrana muzyka, na prawdę rozrywka na wysokim poziomie :)
Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałabym ze będę do kawy rano oglądać eksperymenty naukowe :)
Gdybym miała takiego nauczyciela w szkole pewnie uwielbiałabym chemie i fizykę, a tak mogę się tylko pocieszać youtubem :)
aneta kolasa biega na golasa hehe
Wprawdzie ten odcinek aż tak bardzo mienie zainteresował ale nadal uważam, że UNB to zdecydowanie najlepszy polskojęzyczny kanał naukowy na YT.
A scifun?
@@innonq Po trzech latach, odkąd napisałem ten post, zmalałem znacznie bardziej wartościowe kanały naukowe na polskim YT, np Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Ale zlewka miała "zatwardzenie" :D
zjadła ostrego kebaba
Ja wróciłem z laboratorium Adbunia , kto wie ten wie ;)
Węgloid !
wow, nie sądziłem że kwas siarkowy potrafi takie cuda w kontakcie z sacharozą ps dzięki za źródła do muzyki!
Smacznego życzę !
Nareszcie jakiś eksperyment! dawno nie było ;)
Świetny dobór muzyki :D
Brakowało mi eksperymentów i tej muzyki klasycznej w tle.
Mogę się założyć, że "sprzedałeś się" Solgazowi xD Przynajmniej będziesz mógł nagrać więcej tak świetnych filmów. Kciuk w górę!
jeżeli to jest węgiel to:
1. czy nadawał by się jako paliwo do pieca albo awaryjnie do podgrzania wody
2. czemu nie nastąpił samozaplon
3 czy z tego węgla można zrobić diamenty?
Czy to co paruje to jest woda? Można by ją zgromadzić w czystej postaci, poprzez odparowanie jej z cukru i się napić? Wystająca część jest czystym węglem? Co zostaje w "szklance" jak odparuje woda i wyjmie się węgiel?
Mówisz Dawidzie o pomijaniu wstydu.... ja tam byłbym gotów pominąć eksperyment - bo wstęp był właśnie tym, co chciałem wysłuchać, żeby dostać odpowiedź na trudne pytanie - "Dlaczego po dodaniu octu do ciasta na biszkopt ten jakby lepiej wychodzi". Najpierw analizowałem, czy pod wpływem temperatury kwasy karboksylowe się rozkładają na jakiś dwutlenek węgla, czyt coś - ale nic takiego nie odnotowałem i dlategop poszedłem w stronę rekacji kwasu z mąką/cukrem i tak trafiłem na ten film i z dużą uwagą wysłuchałem wstępu:)
Ta muzyka przy eksperymentach daje +10 do epickości ^^
i tak oto powstał BARAD DUR
Dzieki za pozdro! Bojowniku!
Cześć! Mógłbyś w którymś filmie przedstawić swoje "laboratorium"? :D
PS. Super film!
Witaj, Mam pytanie moim zdaniem dosyć ciekawe. Czy dieta wegańska przedłuża życie? Czy niejedzenie mięsa (lub jedzenie w stosunku do wegańskiej) ma jakiś pozytywny wpływ na nasz organizm?
Robisz mega dobrą robotę, pozdrawiam.
wow, świetne! 😉 wpadłbym pooglądać takie rzeczy na żywo 😉
4:40 Przypomniałem sobie zatwardzenie po wściekłych psach , w niedzielny poranek po spotkaniu kolegi z wojska .
Kto po filmiku Adbustera?
Ja, ale po ty nowym.
Ja ale też po tym nowym
Ja też po tym Nowym
Ok
Chłop co dostaje odpowiedzi po 5 miesiącach
Witam. Może i trochę późne pytanie, ale czy powstały w ten sposób komin węglowy jest z czystego węgla?
Oraz czy przewodzi prąd elektryczny (jak to bywa w przypadku węgla), czy odstęp między cząsteczkami jest na tyle duży iż nie przewodzi prądu?
Lubie ten kanał ale czasami pół odcinaka słucham i nie rozumiem co mówisz.
pokój Tobie
Toż to naukowy bełkot :D
Bo prawdopodobnie nie próbujesz zrozumieć
dlatego bełkot XD
I takie filmy na youtube rozumiem, a nie kolejni youtuberzy, którzy grają w gierki.
zią ką święta prawda...
zią ką A co Ci przeszkadzają osoby youtuberzy grajacy w gierki? Tak serio, nie lubisz, nie oglądaj.
Mędrzec doradca Nie każdego interesuje chemia/fizyka itp. Czyli co, ma oglądać takie filmy na siłę, bo to jest "jedyny i sprawiedliwy content"?
gdyby nikt ich nie oglądał to by tego nie robili
typu izakooo zlodziej yebany siedzi na dupie i ma setki tysiecy zl za nic
Super film
Czy powstały komin węglowy można spalać w piecach węglowych i jaka byłaby jego kaloryczność?
Jak zachowałby się cukier zmieszany z roztworem pirania?
Muzyka idealnie dobrana:)
5:18 czyją twarz wykryło? :D
Opary też mają temperaturę :D sorry że po 4 latach
Czy jest jakaś znacząca różnica w spalaniu otrzymanego w wyniku tej reakcji węgla a węgla np. drzewnego lub kamiennego ? Różnica w potencjale energetycznym, prędkości spalania lub struktury cząsteczek?
Proszę o możliwie wyczerpującą odpowiedź.
Czemu ten komin węglowy nie narastał liniowo tylko "krokowo"?
+Daniel Bak Kumulujące się ciśnienie stopniowo wypychało masy węglowe.
Czyli jezeli bysmy to samo zrobili w szerszym naczyniu albo plaskiej tacce co komin narastalby bardziej jednostajnie?
Mam pomysł na odcinek! Jak działają wojskowe podgrzewacze? (MRE heater)
A gdyby tak cały ten proces przeprowadzić w małym bardzo odpornym pojemniku to czy węgiel poddany wysokiemu ciśnieniu mógłby powstać w formie diamentu?
Świetny eksperyment panie Dawidzie :-)
Czy jedzenie potraw podgrzewanych w mikrofalowce jest niezdrowe?
holynex tak
Lukas Wisniewski a jakies argumenty i wyjaśnienia dlaczego ?
Ostatnio mówią, że nie.
Ale dobre pytanie.
holynex jedzenie podgrzane w mikrofalówce jest zdrowsze niż np gotowane bo wtedy skladniki odżywcze pozostaja w wodzie lub smażone gdzie przy wysokiej temp. zachodza w potrawie i tluszczu niezdrowe zmiany. Natomiast podgrzewanie w mikrofalówce to oddziaływanie fal elektromagnetycznych na czasteczki wody, które zamieniaja sie w parę. Jedzenie jest zdrowsze, ma więcej witamin i mniej kilo kalorii niż smażone. Wieloletnie badania naukowe potwierdzają brak zagrożeń dla zdrowia
Lukas Wisniewski
Jako, ze jesteśmy na kanale takim, a nie innym, to poproszę o linki do odpowiednich opracowań naukowych. Dzieki! :)
Dlaczego ów komin węglowy podzielony jest na segmenty? Reakcja zachodzi w sposób w pewnym sensie cykliczny czy jak?
czy przy odpowiednio dużej ilości substratów można by osiągnąć temperaturę samozapłonu węgla ?
Yay, sprzężenie zwrotne dodatnie :D
czy w ten sposób otrzymany "czysty węgie" nadaje się do spalenia z wyzwoleniem ogromnej ilości energii?
a gdyby jeezcze jakiś utleniacz - saletra czy nadmanganian?
Czy taką wodę można spożywać? Gdybyśmy mieli nieograniczony zasób kwasu siarkowego i cukru to moglibyśmy tak tworzyć wodę do spożywania i węgiel do spalania?
W koncu odcinek stricte chemiczny!
Chemiczno-proktologiczny xD
Czy węgiel powstały w wyniku tej reakcji jest czysty chemicznie?
A czy można jakoś ten węgiel "wykorzystać"? I jaką ma kaloryczność (odnośnie ogrzewania itp.)
Na youtubie jest kilka zagranicznych eksperymentów z otrzymywaniem grafenu, poprosiłbym o stworzenie odcinka, wyjaśniającego proces powstawania grafenu w domowych warunkach(ale nie to z taśmą samoprzylepną).
Tak się zastanawiam, jak by to wyglądało gdyby użyć oleum lub super kwasu. Która z substancji w tym wypadku była by najefektywniejsza?
Co jakby dorzucić jakie katalizator?
Warto dodac ze sama sol kuchenna nie jest higroskopijna, mam na mysli NaCl, tylko jej dodatki :) czysty chlorek sodu nie bedzie pochlanial wody.
Dlaczego wypiętrzanie się tego komina przechodzi w jakby cyklach? Wypiętrza się troche przerwa wypiętrza przerwa itd.
A co w przypadku, gdybyś wlał kwas bez mieszania? Zakładam, że reakcja przebiegałaby znacznie mniej gwałtownie, ale czy powstały komin węglowy byłby podobnej wielkości?
Jaki kwas siarkowy dodać do tego cukru?
propsy za muzykę
Czy powstały w wyniku reakcji węgiel jest w formie piany lub pasty czy jest raczej kruchy?
+Mortie Kruchy.
i potwornie nasiąknięty H2SO4 ;)
+TheMatgaw Ale rozcieńczonym ;)
Muzyka :Edvard Grieg
Peer Gynt, Op. 46
In the Hall of the Mountain King
mam pytanie zakladam ze efektem jest zwykly wegiel czy jest możliwość uzyskania w tej reakcji grafitu czy diamentu?
Czyli jak dobrze rozumiem produktem tej reakcji jest czysty węgiel?
+Wodzirej Makłowicz Zgadza się.
Jak czysty węgiel jak to nie diament. :(
Koks też diamentem nei jest Heronicle
No to sobie na labo zrobię tą reakcje xD
Już wkrótce:
"Pozyskiwanie ekologicznego węgla poprzez rozkład sacharozy przy użyciu kwasu siarkowego VI"
Nie jest, ale zawsze jak słyszę o czystym węglu to jedyne co przychodzi mi do głowy to diament. :/
Węgiel by być czysty chyba nie musi być diamentem.
Trafiłem tu grając w Wiedźmina 3: Dziki Gon (The Witcher 3: Wild Hunt). Podczas wykonywania zadania "Dorwać Juniora", Dijkstra wspomina, że cukier gwałtownie reaguje z kwasem siarkowym, ale nie na tyle mocno, żeby stworzyć bombę. Od razu pisałem w wyszukiwarkę youtube'a: "cukier i kwas siarkowy" i wyskoczył powyższy film.
Aż tutaj poczułam ten smród 😂
5:17 a kwadracik to skąd :3
lustro :D
Ja też widziałem buzię w tym tęczu i oczko temu misiu.
ma się podobnie działanie do gliceryny z cukrem ? Gliceryna też jest higroskopijna.
Meso Mesomorph ale gliceryna nie jest aż tak bardzo higroskopijna i dlatego można robić kremy z nią w składzie ;)
A skąd w trakcie reakcji bierze się bardzo silny odrzucający zapach? (tak w każdym racie było gdy robiliśmy to doświadczenie na chemii ) Wydaje mi się że sam kwas siarkowy nie ma zapachu, więc czy nie zachodzą tam jeszcze inne reakcje (np niektóre cząsteczki sacharozy nie zostają w pełni pozbawione wody i ulatniają się w formie mających woń związków organicznych )?
prawdopodobnie częściowy rozkład kwasu siarkowego na wodę i tlenki siarki pod wpływem temperatury
też wydało mi się to prawdopodobne, lecz temperatura wrzenia kwasu siarkowego to ~280°C (a w tej reakcji nie przekroczyła 200°C) oraz kwas ten jest raczej dość trwały, choć prawdą jest że nie wyklucza to rozkładu.
pewnie inne związki organiczne które po podgrzaniu parują w niewielkiej lecz wyczuwalnej ilości
Świetne doświadczenie. Ciekawi mnie tylko jak bardzo to śmierdziało...
Prawie w ogóle.
Derpy Blue Czemu węgiel i woda mają śmierdzieć?
+Kuba Goździk w sumie właśnie specjalnie zrobiłem ten eksperyment i rzeczywiście smierdziało! Kwas siarkowy jest kwasem utleniajacym i może utleniać węgiel do dwutlenku węgla i przy tym powstaje też duszacy dwutlenek siarki. Oprócz tego w tej temperaturze H2SO4 może silnie parowac, a jego pary też mają taki zapach.
Jednak nadal uważam, że nie śmierdziało, bo dla mnie to pachnie ;) szach mat.
MegaKiloBite
Śmierdzący odór nadal pachnie, ponieważ zapach pozostaje zapachem i odpowiada za niego zmysł węchu.
Ciekawym pomysłem na odcinek byłby instruktaż utylizacji resztek po doświadczeniach. W końcu raczej nie wylewacie tego do kanalizacji? ;-)
No to teraz wiadomo skąd węgiel się wziął. Tylko po co górnicy po niego do kopalni jeżdżą jak na blacie w kuchni można go sobie naprodukować ;) Co do oleju i wody to w ich przypadku bardziej fizyczność substancji ma wpływ na nie mieszanie się niż chemia. Czy mylę się?
Ile taka kamera maksymalnie stopni "wyłapuje", podziwiam za wiedzę i bardzo przyzwoity sposób tłumaczenia że nawet taki tłuk z chemii jak ja rozumie (albo mi się wydaje).
O! Krecik! To samo się dzieje, jak siadam na kibelku po ostrej chińszczyźnie. :D ;)
Czy reakcja będzie równie efektowna z diolami i cukrolami??
Skoro reakcja kwasu z wodą jest silnie egzotermiczna, to w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przy oparzeniu kwasem ?
Zlać nadmiar substancji żrącej bieżącą wodą spod kranu, jeśli powstały oparzenia II stopnia wystarczy po dokładnym obmyciu rany lekki opatrunek, przy większym oparzeniu potrzebna jest pomoc specjalistyczna.
nie jestem ekspertem, ale może wystarczy duża ilość wody, ew. o słabym odczynie zasadowym
Ja słyszałem że trzeba "przemyć" zasadą, albo spłukać jak najszybciej wodą (niezbyt silnym strumieniem, w taki sposób by kwas spływał jak najkrótszą drogą). Zastrzega, że te informacje nie są pewne.
Jak mówiłem wcześniej, przemyć wodą tak by spłynęła jak najkrótszą drogą i ew potem opatrunek. I te informacje są pewne. Przemywanie zasadą (np. pastą do zębów) może być mocne przy ukąszeniach z kwasowym odczynnikiem Ph (kwas mrówkowy chociażby).
reakcja wody z kwasem siarkowym jest silnie egzotermiczna ze wzgledu na jego higroskopijnosc, przy oparzeniach innymi kwasami uzywa sie biezacego strumienia wody, przy siarkowym trzeba go zetrzec czyms suchym- np szmatka :)
czy poprzez różne reakcje chemiczne można uzyskać każdą substancję?
Tak wygląda moja wizyta w toalecie po ostrym kebsie :D
A nie chodzi po prostu o to, że olej nie jest substancja polarna? przez co cząsteczki się nie mieszają
Skoro produktem reakcji jest węgiel, czy taką bele (ten powstały komin) jeśli byśmy wrzucili do kominka/pieca, to normalnie można byłoby nim ogrzać dom?
Tak, bez problemu
Tak.
tylko ile to by kosztowało ?
tak ale z uwagi na kruchość, trudno ją wypłukać z kwasu siarkowego którym jest doszczętnie przesiąknięta
Tak lecz sporym kłopotem mógłby być kwas siarkowy w tym węglu :P
a gdyby z cukrem był jakiś utleniacz - saletra, nadmanganian?
da się z tej reakcji zrobić mały generator?
tak z ciekawości skoro to jest samo napedzajaca sie reakcja, to dlaczego jest górna granica temperatury? Czy nie powinno być to niezatrzymywane i wciąż rosnąć? #faq_nb
Bo kończy się woda?
Bo temperatura jest tak wysoka, że woda potrzebna do reakcji odparowuje?
Czyli co powstało w wyniku tej reakcji? Węgiel i ?
+Heronicle Para wodna w wyniku ciepła. Ciepła które teoretycznie mogło coś "przypalić" ale to trudno przewidzieć.
Dzięki za odpowiedź.
A co się stało z siarką?
+Marek Zarzycki W sumie też ciekawe pytanie. Gdzie siarka?
kwas siarkowy odebrał wodę sacharozie, zostawiając węgiel i bardziej rozcieńczony kwas siarkowy. H2SO4 zostaje H2SO4 po tej reakcji, jest tylko bardziej rozcieńczony w wodzie którą odebrał
7:15 oblizales to? :P
A może by tak o chyba najbardziej kontrowersyjnym(przynajmniej ostatnio) temacie in vitro?
To niezłe zatwardzenie
wyłania się jak krecik z ziemi albo dwójeczka na kacu :D
sTwOrZyŁeM WęGlOiDa!!!
Czy tworzenie węgla samemu będzie tańsze, niż zwykłe kupno miału węglowego?
+Dominik Maślanka Zdecydowanie nie.
Może filmik o lekach psychotropowych?
a co widać po prawej stronie na kamerze termowizyjnej(chodzi mi o to odbicie)??? wygląda jak nwm okno???
+jomal j Podczerwień z reakcji odbija się w blachach dygestorium najprawdopodobniej.
Robiłam to na chemii :)
[odcinek]
zrób o entropii chętnie posłucham twojego wyjaśnienia
Cześć, może zrobisz cos z kwasem chlorowodorowym 😲😲 ?
Czy dzięki tej reakcji jest możliwa przemysłowa produkcja węgla?
Jeśli znajdziesz nabywcę węgla za paręnaście tysięcy zł za tonę to tak.
Marek a ile sie placi za normalny wegiel? Xd
byteos ' - Ale masz na myśli cenę, czy cenę + koszty społeczne? :)
Koszty spolecznie? xd
byteos ' - No bo cena węgla to ok 600-700 zł za tonę, ale jak doliczysz, ile Ty, ja i reszta społeczeństwa dokłada to górnictwa, to wyjdzie nieco inna suma.
#faq_nb Czy ta reakcja zajdzie identycznie dla mieszaniny (cieczy) glukozo-fruktozowej?
Piotr D pewnie tak , w końcu w glukozie tez masz wodor a sama sacharoza sklada sie z glukozy i fruktozy.
Szybkość czy prędkość?
I jedno i drugie
Jak zrobić sobie węgiel kropka pl
Czy to sie liczy jako powtorka do matury?:P
A czy dałoby radę ogrzewać mieszkanie za pomocą takiej reakcji.
Czy ten diabełek czymś pachnie?
u nas pani na lekcji zrobiła:)
a ten gaz co wydobywa sie to zwykły tlen?
to woda---temperatura--->para wodna
czyli może nastąpić samo zapłon?
Możliwe lecz mało prawdopodobne. Pewnie z powodu pary wodnej. Bardziej z oleum by wystąpił samozapłon
Jak przegrzałem herbatę z cukrem też miałem podobny efekt, coś tu jest nie tak.
A gdzie słowo na sobotę? Miało być już tydzień temu :v
jednak solgaz przysłał płytę xD
+micwier Nom. Fajna sprawa :)
Podejście nr. 1 oglądało się tak przyjemnie przy "W grocie Króla Gór", że myślę, że świetnym pomysłem byłoby zrobienie montażu reakcji chemicznych różnego typu i gwałtowności przy tym utworze (a może i nie tylko - np dwa silne magnesy + puszka coli). Na samą myśl mam ciarki. :D
skąd masz kwas?
zawsze przed obejrzeniem pokazu laboratoryjnego zastanawiam sie czy jedzenie nie bedzie zlym pomyslem