Otwórz swoje IKE na XTB: link-pso.xtb.com/pso/7Cu80 Sprawdź Strefę Premium DNA: premium.dnarynkow.pl Zdobądź swój StockScan!: dnarynkow.pl/produkt/stockscan/
Core Sattelite...hmmm, uczę się inwestowania od 2 lat, naturalnie doszedłem do tego typu inwestycji, podziału...samo z siebie wyszło, nawet nie przypuszczałem, że ktoś opisał i zdefiniował to zjawisko :)
Jak zawsze super film. Chyba sam stosuję tego typu strategię, choc o niej nie slyszalem. Z założenia 70% trzymam w obligacjach i etfach na ACWI oraz sektor it sp500, a reszta to cd projekt, BTC, amazon, amd. Tylko teraz pytanie jak zarządzać takim portfelem? Ta część bezpieczna to teraz nieco ponad 50%. Powinienem zrobic rebalancing, ale głupio pozbywać się CD projektu na samym początku promocji ich nowej gry...
Dla mnie kluczowy jest czas. Jak sie ma full time job, dzieci etc. to inwestowanie tylko aktywne jest po prostu bardzo trudne i frustruje ciagly brak czasu. Dlatego rzeczywiście idealne jest wtedy takie polaczenie, glownie pasywnie ale od czasu do czasu dokupienie konkretnej spolki, surowca itd.
Ja inwestuję aktywno-pasywnie. Gdy kupuję to jedną ręką robię pompki a drugą transakcje, a gdy kupię to leżę. Ale gdy sprzedaję to siedzę, a jak sprzedam to stoję (jak górnik po wypłacie) Jak trejduję to tylko na miesięcznych świeczkach w nocy, więc jestem night month traderem i chyba idzie mi dobrze, bo teściowa mnie chwali.
Piotrek, rozważam dołączenie do strefy premium głównie żeby patrzyć na portfele, ale nie chciałbym analizować czy robić ruchów co chwilę. Czy mógłbyś oszacować jak często (powiedzmy miesięcznie) robisz transakcje na swoich potfelach premium?
Mam pytanie - i do autora i w sumie do wszystkich innych. Wyobraźny sobie, że ekspozycje na rynki mamy podzieloną w MyFund (lub innym narzędziu) według państw. Tyle, że - jak myślicie, lepiej dzielić według państwa czy giełdy? Na przykładzie: InPost to spółka polska, działająca w Polsce, lecz pytanie czy zaliczać ją do ekspozycji na rynek polski czy rynek holenderski? - bo jest notowana na giełdzie holenderskiej
Wprowadziłem taką strategię na IKE 50% gotówki pcham w dwa etfy drugie 50% rozdzielam między poszczególne spółki. Obecnie mam dwie, będzie ich więcej, nie wiem jeszcze jak dużo. Okaże się w nowym roku.
Jak 99% osób obecnych na rynku w wydaniu "moim" - na początku każdy łudzi się, że będzie traderem. Im szybciej uda się zrozumieć, że inwestowanie przynosi jednak lepsze efekty - tym lepiej :)
Dzieki za odcinek! Koncepcje znam (dzięki również Twoim wczesniejszym materiałom) i póki co z sukcesem stosuje. Co dla mnie wazne ten model pozwala „wyżyć się” i czasem ostudzić zapędy do ryzykownych zagrań na większej skali. Tak wiec zbieram doswiadczenie na niewielkim procencie kapitału, a ten rosnie adekwatnie do szczescia, wiedzy i doswiadczenia…
IMO to jest jedna z najlepszych strategii i na start i na przyszłość dla wielu osób. Właśnie przez tą chęć wyżywania się masa osób płynie, a tak można to robić, ale jednocześnie nie tracić rynkowych wzrostów :)
Wiadomo, wszystko zależy od tego, jaki poziom awersji do ryzyka ktoś ma. Najważniejsze to móc sobie spać spokojnie. Inwestowanie nie ma oznaczać codziennej nerwówki i siwych włosów :)
To wszystko zależy jeżeli dla kogoś inwestowanie jest hobby interesuje go to, sprawia mu przyjemność analiza rzeczy związanych z inwestowaniem to może inwestować aktywnie jeżeli nie interesują go te tematy a chce pomnażać pieniądze to inwestowanie pasywne.
Ja zacząłem inwestować i trochę spekulować na giełdzie dopiero od stycznia tego roku. Powoli odkrywając o co chodzi na rynkach i ucząc się emocji i cierpliwości. Od niecałego miesiąca jestem na premium DNA rynki i przez ten niecały miesiąc nauczyłem się więcej niż przez ostatnie pół roku. Bardzo duża społeczność na grupie z dużo większym doświadczeniem i jest od kogo się uczyć i obserwować oraz wyciągać wnioski dla siebie.
Piotrze, a co w przypadku inwestowania w etfy typu 3x daily? Jesli rynek długoterminowo się rozwija, gdzie jest haczyk w korzystaniu z takiego boosta? Większe narażenie na zmienność i psychologia?
Levarowane etfy to jeden wielki hak nawet na rosnącym rynku. Kluczowe jest zrozumienie właśnie tego Daily. Ćwiczenie: niech akcja X spadnie o 15%, wtedy etf 3x spada o 45%. Policz co się musi wydarzyć, aby odzyskać zainwestowane w ten etf pieniądze
Zacząłem inwestowanie kilka miesiecy temu i już zacząłem intuicyjnie mieszać metodę pasywną i aktywną. Nowe środki czasami przeznaczam na akcje, które wydają się mieć potencjał, ale z czasem będę się starał je migrować do bezpiecznej przystani. Gdy mój "satellite" podrożeje lub mój "core" stanieje będę przerzucać. Główna inwestycja to Vanguard FTSE Developed World a dla zabawy kupiłem ostatnio ETF China, WIG20 i AMD. Taki pomysł, zobaczymy z czasem co z tego wyjdzie...
Hehe to jesteś na maxa pasywny. Aktywnie to jak robisz parę zmian w tygodniu. Ja 1/3 portfela mam na aktywne zmiany, zdarza się, że w przeciągu tygodnia całość przekładam z akcji na akcje. Takie Rigetti potrafiło 60% w dzień mieć wahania, z +40% na -20% aby skończyć dzień na +30%. Śledząc trendy i koczując przy komórce można w miesiąc zrobić roczny wynik (w jedną albo druga stronę🫣😉). Ale bardzo wyczerpująca psychicznie jest taka zabawa
@@Saturnus666 taka zabawa tylko na rynku USA, także robię to po pracy, zdarzało się, że nie miałem czasu i byłem zmuszony zostawić akcje własnemu losowi albo widząc że nie będę mieć czasu sprzedać ryzykowne akcje. Ogólnie miałem sporo dobrych strzałów ale też parę złych. Średnio póki co ok 7% na plus miesięcznie. Czasem trzymam parę dni gotówkę na koncie czekając na okazje. Trzeba trochę czasu poświęcić na zagranicznych analityków/spekulantów żeby wiedzieć na jakie firmy patrzeć także trochę czasu trzeba na to poświęcić raczej codziennie. Teraz obserwuję SoFI, Rigetti, HIMS, RXRX i Upstart no i oczywiście AMD czekając na sygnały ewentualnego wystrzału.
Utożsamiasz inwestowanie pasywne z etfami na szeroki rynek. A jest masa etfów sektorowych (np. technologicznych), które biją szeroki rynek i nie dają 8% rocznie, tylko wielokrotność. Jak przestaną bić rynek, to się zmieni etf na inny sektorowy, ale to będzie zmiana za 20 lat i nie oznacza, że przestaje się być inwestorem pasywnym
Peter Lynch to GOAT, będę się produkował o jego filozofii i metodach, bo to jest sprawdzone i sam siedzę grubo ponad benchmarkami amerykańskimi Wiadomo nie kazdy ma czas, który może poświęcać na naukę i research.. Jak na moje to żołądek jest najwazniejszy, miałem -80% na jednej spółce (uważam że niedowartościowanej) 3 miesiące temu, było ciężko utrzymać emocje na wodzy, ale dokupiłem trochę i po dzisiejszej sesji pozycja jest już tylko -10%, w międzyczasie jestem grubo ponad amerykańskimi benchmarkami. Jeśli ktoś woli kupować Orlen i PZU co miesiąc to ja i tak go będę przekonywać, że lepiej to wrzucać w SP500/MSCI World itd. i dopiero za x lat sobie z tej kuli śnieżnej zrobić duże przepływy gotówki:)
Piotr, czy możesz zrobić jakiś materiał dla laików - jak obliczyć cenę wejścią w spółkę? Dajmy na to, że spółka XYZ dziś kosztuje 200zł. Zakładasz, że jest za droga, ale chciałbyś ją mieć w portfelu. Jak nakreślasz sobie cenę wejścia?
Nie bawię się w coś takiego szczerze mówiąc. Spółka może być tania / ok / droga. Nie mam problemu z kupowaniem żadnej pod warunkiem, że wszystko spina mi się z jej modelem biznesowym.
@@DNARynkow Dzięki. A może... jakiś krótki materiał o tym jak ocenić czy spółka może prześcignąć indeks? Na co należy patrzeć? Chcąc mieszać pasywne z aktywnym.
Siemka, ja mam taki właśnie problem z tym podejściem, może ktoś z Was mógłby pomóc. Generalnie to zacząłem od października inwestowanie, mniej więcej 50/50 GPW z USA. Akurat na amerykańskiej giełdzie udało mi się wybrać fajnie spółki, konkretnie mówię tutaj o MicroStrategy i Tesli. Pierwsza zrobiła po rajdzie na BTC ponad 100%, Tesla ostatnimi czasy w okolicach 40%. Wzrosty dosyć spore, szczególnie biorąc pod uwagę, że zaczynam. Tutaj właśnie mam pierwsze dylematy co w takich sytuacjach robić, akumulować więcej akcji bo spółce dobrze idzie, czy raczej zrealizować zyski i poczekać na jakąś koretkę i ewentualnie dokupić jeżeli dana spółka nadal będzie dobrze prosperować. Z góry dziękuję jakby ktoś mógł mi pomóc!
A ja mam taką jedną rozkminye co do tego wzrostu gospodarczego globalnego i rozwoju technologicznego, bo co my zrobimy jak przestanie się zwiększać liczba ludzi na świecie😮....
CORE SATELITE to najlepsze rozwiązanie i bezpieczne. Jak nam daje frajdę trading to czemu nie być też aktywnym. Sam mam w etf+obligacje 70%. A te "satelity" - 30% w tym roku potrafiły zrobić większy zysk niż "rdzeń". I generalnie w moim przypadku te 20-30% co roku robi lepsze wyniki, jednak gdybym miał inwestować tak 100% to bym nie potrafił spać spokojnie. Optymalna taktyka, pozdrawiam
Średnioroczny zwrot Microsoftu z ostatnio 20 lat wynosi obecnie 17.08% Apple - 31.85%. Serio to takie trudne pokonać rynek ? Wystarczy lawirowować pomiędzy spółkami z TOP20 pod kątem największej kapitalizacji.
Historyczne wyniki spółek jak Apple i Microsoft: - Apple (31,85% średniorocznego zwrotu) i Microsoft (17,08%) to wyjątkowe przykłady gigantów technologicznych, które w ciągu ostatnich dwóch dekad nie tylko przetrwały zmienne warunki rynkowe, ale również skorzystały na kluczowych trendach, takich jak rozwój internetu, smartfonów, usług w chmurze czy sztucznej inteligencji. - Te spółki są jednak wyjątkami, a nie normą. Inwestowanie w nie z perspektywy czasu wydaje się oczywiste, ale 20 lat temu ich przyszłość nie była tak jasna. Spółki z TOP20 pod względem kapitalizacji rynkowej zmieniają się na przestrzeni lat. Wiele firm, które kiedyś dominowały rynek (np. General Electric, Nokia, czy ExxonMobil), straciło na znaczeniu lub przestało istnieć w obecnej formie. Strategia "lawiruj między największymi spółkami" wymaga przewidywania, które firmy pozostaną liderami w przyszłości, co jest trudniejsze, niż się wydaje. Rynek, np. S&P 500, jest regularnie "odświeżany". Firmy tracące na wartości są zastępowane przez rosnące spółki, co sprawia, że indeks automatycznie korzysta z sukcesów największych firm. Dlatego pasywne inwestowanie w indeksy, takie jak S&P 500, jest trudne do pobicia w długim okresie. W latach 2000-2020 S&P 500 osiągnął średnioroczny zwrot około 7-9%. Spółki takie jak Apple i Microsoft znacznie go przewyższyły, ale nie każda firma z TOP20 jest w stanie to zrobić. - "Lawirowanie" między spółkami wymaga nie tylko wyczucia czasu (kiedy kupić/sprzedać), ale również unikania emocji i błędów behawioralnych. - Inwestorzy często podejmują decyzje na podstawie przeszłych wyników, co nie gwarantuje przyszłych sukcesów. Przykład: Nokia była kiedyś największym producentem telefonów, a dziś jej wartość jest niewielka w porównaniu do Apple. Pokonanie rynku wydaje się łatwe, patrząc na wyniki Apple czy Microsoftu, ale: - Wymaga wybitnej selekcji spółek i umiejętności przewidywania przyszłych liderów. - Wiąże się z większym ryzykiem i kosztami w porównaniu do pasywnego inwestowania w indeksy. - Indeksy, jak S&P 500, same w sobie "lawirują" między największymi spółkami, odzwierciedlając sukces liderów rynku.
Jestem od lat inwestorem aktywnym, natomiast można być pasywnym i "pobijać rynek", np. inwestując w odpowiednie aktywa (np. Bitcoin, ETH). Przez ostatnie 14 lat można tak było pobijać (i to bardzo mocno) zarówno pasywnych, jak i zdecydowaną większość aktywnych inwestorów. I nic nie wskazuje, aby w najbliższych latach miało się to zmienić.
Nie wiem czy gdzieś to jest przedstawione. Założyłem żonie i przez aplikację można kupować tylko po PKC. Może teraz to nie problem a może się zmieni ale co jak za 20 lat przyjdzie wychodzić z inwestycji? Sprawdzać arkusz zleceń ? Pozdrawiam
@@DNARynkow wiem że film o tym nie jest lecz fakt jest taki że xtb to jak dla mnie to oszuści a czemu tak mówię przerwy techniczne po których jest problem z logowaniem a ciekawe xtb nie uznaje nea to reklamacji tylko głupie wymówki mam u nich otwarty rachunek i wiem to jak ten broker w h... sobie leci dlatego chce zebrać ludzi i założy xtb pozew zbiorowy
Kolejny który zarabia na jakiejś subskrypcji plus reklamuje xtb hahah, dowcip O i jak ładnie opowiada się o etfach lub managerach którzy wykręcili duże procenty. Szkoda ze nie mówisz o tych wszystkich który tylko wje..aly pieniądze klientów a sami mieli pensje za obsługę etfu
@DNARynkow o jakiej frustracji mówimy, bo nie wiem? Skąd taki wniosek? Wyraziłem tylko swoją opinię, na szczęście. Nie muszę słuchać expertow takich jak Ty i płacić im za perfekcyjne indykatory i strategie które zawsze zarabiają. Day traduje full time tylko eur/nzd i mam się bardzo dobrze
Otwórz swoje IKE na XTB: link-pso.xtb.com/pso/7Cu80
Sprawdź Strefę Premium DNA: premium.dnarynkow.pl
Zdobądź swój StockScan!: dnarynkow.pl/produkt/stockscan/
Core Sattelite...hmmm, uczę się inwestowania od 2 lat, naturalnie doszedłem do tego typu inwestycji, podziału...samo z siebie wyszło, nawet nie przypuszczałem, że ktoś opisał i zdefiniował to zjawisko :)
Najlepsza strategia dla większości osób! Pamiętaj tylko że można ją naprawdę fajnie modyfikować :)
Jak zawsze super film. Chyba sam stosuję tego typu strategię, choc o niej nie slyszalem. Z założenia 70% trzymam w obligacjach i etfach na ACWI oraz sektor it sp500, a reszta to cd projekt, BTC, amazon, amd.
Tylko teraz pytanie jak zarządzać takim portfelem? Ta część bezpieczna to teraz nieco ponad 50%. Powinienem zrobic rebalancing, ale głupio pozbywać się CD projektu na samym początku promocji ich nowej gry...
Dla mnie kluczowy jest czas. Jak sie ma full time job, dzieci etc. to inwestowanie tylko aktywne jest po prostu bardzo trudne i frustruje ciagly brak czasu. Dlatego rzeczywiście idealne jest wtedy takie polaczenie, glownie pasywnie ale od czasu do czasu dokupienie konkretnej spolki, surowca itd.
ciekawe, że w końcu ktoś podał mi nazwę strategii, którą sam sobie wymyśliłem :)
Tym lepiej bo jak sam do niej doszedłeś to dłużej przy niej wytrwasz!
Ja inwestuję aktywno-pasywnie. Gdy kupuję to jedną ręką robię pompki a drugą transakcje, a gdy kupię to leżę. Ale gdy sprzedaję to siedzę, a jak sprzedam to stoję (jak górnik po wypłacie)
Jak trejduję to tylko na miesięcznych świeczkach w nocy, więc jestem night month traderem i chyba idzie mi dobrze, bo teściowa mnie chwali.
Zajebisty sposób! Ja też czasem robię zakup z siłowni!
Świetny film.
Dzięki za miły komentarz!
Czy powstanie cos o strategiach na kontrakty terminowe?
Ja tam mam od prawie 2 lat spolkę MSCI, mozna powiedziec taki etf na etfy 🙃 Nudna spolka jak etf, wolno ale konsekwentnie idzie do gory.
Piotrek, rozważam dołączenie do strefy premium głównie żeby patrzyć na portfele, ale nie chciałbym analizować czy robić ruchów co chwilę. Czy mógłbyś oszacować jak często (powiedzmy miesięcznie) robisz transakcje na swoich potfelach premium?
To zależy od portfela.
Gubałówka - kilka razy w roku (2 - 3)
Kilimandżaro - kilka razy w miesiącu (3 - 4)
Szaleniec - kilka razy w tygodniu (3 - 4)
Najlepiej wychodzi się w strategii pośredniej. Średnioterminowej.
Mam pytanie - i do autora i w sumie do wszystkich innych. Wyobraźny sobie, że ekspozycje na rynki mamy podzieloną w MyFund (lub innym narzędziu) według państw. Tyle, że - jak myślicie, lepiej dzielić według państwa czy giełdy? Na przykładzie:
InPost to spółka polska, działająca w Polsce, lecz pytanie czy zaliczać ją do ekspozycji na rynek polski czy rynek holenderski? - bo jest notowana na giełdzie holenderskiej
W takim ujęciu - według Państw, ale nawet nie państwa gdzie mają siedzibę, ale gdzie mają główne źródło przychodów
@DNARynkow tak, to właśnie wydaje się być najrozsądniejszym podejściem. Dziękuję!
Dobry materiał. Mój core to obligacje skarbowe. Reszta GPW, Nasadq i NYSE. Przydałby się filmik o polskim sektorze bankowym
Opłaca się kupować jeszcze Teslę za ponad 400usd ?
Wprowadziłem taką strategię na IKE 50% gotówki pcham w dwa etfy drugie 50% rozdzielam między poszczególne spółki. Obecnie mam dwie, będzie ich więcej, nie wiem jeszcze jak dużo. Okaże się w nowym roku.
Super podejście i idealny niemalże core-satellite w praktyce :)
Mam takie pytanie czy jak wchodziłeś w tą branżę chciałeś być traderem czy inwestorem?
Jak 99% osób obecnych na rynku w wydaniu "moim" - na początku każdy łudzi się, że będzie traderem. Im szybciej uda się zrozumieć, że inwestowanie przynosi jednak lepsze efekty - tym lepiej :)
@@DNARynkowa pozniej 80% traci na tradingu a zlote gory obiecali i zielone wyspy
Dzieki za odcinek! Koncepcje znam (dzięki również Twoim wczesniejszym materiałom) i póki co z sukcesem stosuje. Co dla mnie wazne ten model pozwala „wyżyć się” i czasem ostudzić zapędy do ryzykownych zagrań na większej skali. Tak wiec zbieram doswiadczenie na niewielkim procencie kapitału, a ten rosnie adekwatnie do szczescia, wiedzy i doswiadczenia…
IMO to jest jedna z najlepszych strategii i na start i na przyszłość dla wielu osób. Właśnie przez tą chęć wyżywania się masa osób płynie, a tak można to robić, ale jednocześnie nie tracić rynkowych wzrostów :)
Pierwszy! 😁A tak poważnie, to ja jestem team pasywni. Od chęci zysku silniejszy jest we mnie strach przed stratą.
Wiadomo, wszystko zależy od tego, jaki poziom awersji do ryzyka ktoś ma. Najważniejsze to móc sobie spać spokojnie. Inwestowanie nie ma oznaczać codziennej nerwówki i siwych włosów :)
Stracisz dopiero jak sprzedaż. Dlaczego wahanie kursem nazywasz stratą?!
Dziś mi 11Bit spadł o 21% i nie płaczę tylko dokupuję.
To wszystko zależy jeżeli dla kogoś inwestowanie jest hobby interesuje go to, sprawia mu przyjemność analiza rzeczy związanych z inwestowaniem to może inwestować aktywnie jeżeli nie interesują go te tematy a chce pomnażać pieniądze to inwestowanie pasywne.
Ja zacząłem inwestować i trochę spekulować na giełdzie dopiero od stycznia tego roku. Powoli odkrywając o co chodzi na rynkach i ucząc się emocji i cierpliwości. Od niecałego miesiąca jestem na premium DNA rynki i przez ten niecały miesiąc nauczyłem się więcej niż przez ostatnie pół roku. Bardzo duża społeczność na grupie z dużo większym doświadczeniem i jest od kogo się uczyć i obserwować oraz wyciągać wnioski dla siebie.
A co z ruskim freedom?
Oj tam oj tam przecież właściciel oddał ruski paszport😅
@@dawid5134no dobra to co z kazachstanskim freedomem ktory jest punktem przerzutowym do rosji ? 😆
14:37 tak powinny wyglądać szkoły 🔥
Piotrze, a co w przypadku inwestowania w etfy typu 3x daily? Jesli rynek długoterminowo się rozwija, gdzie jest haczyk w korzystaniu z takiego boosta?
Większe narażenie na zmienność i psychologia?
@@inwestorpasywny właśnie widzę jaki pasywny 😜
Levarowane etfy to jeden wielki hak nawet na rosnącym rynku. Kluczowe jest zrozumienie właśnie tego Daily. Ćwiczenie: niech akcja X spadnie o 15%, wtedy etf 3x spada o 45%. Policz co się musi wydarzyć, aby odzyskać zainwestowane w ten etf pieniądze
Szefie, prosimy więcej takich odcinków o inwestowaniu pasywnym i o strategii Core & Satellite 😀😀😀
Świetny odcinek!
IKE = Vanguard All-World; IKZE = iShares Core World; resztą nadwyżki finansowej = poszczególne akcje
Zacząłem inwestowanie kilka miesiecy temu i już zacząłem intuicyjnie mieszać metodę pasywną i aktywną. Nowe środki czasami przeznaczam na akcje, które wydają się mieć potencjał, ale z czasem będę się starał je migrować do bezpiecznej przystani. Gdy mój "satellite" podrożeje lub mój "core" stanieje będę przerzucać. Główna inwestycja to Vanguard FTSE Developed World a dla zabawy kupiłem ostatnio ETF China, WIG20 i AMD. Taki pomysł, zobaczymy z czasem co z tego wyjdzie...
Hehe to jesteś na maxa pasywny. Aktywnie to jak robisz parę zmian w tygodniu. Ja 1/3 portfela mam na aktywne zmiany, zdarza się, że w przeciągu tygodnia całość przekładam z akcji na akcje. Takie Rigetti potrafiło 60% w dzień mieć wahania, z +40% na -20% aby skończyć dzień na +30%. Śledząc trendy i koczując przy komórce można w miesiąc zrobić roczny wynik (w jedną albo druga stronę🫣😉). Ale bardzo wyczerpująca psychicznie jest taka zabawa
@@KielD1no niezłą masz zabawę i pewnie też adrenalinę. Jak wychodzisz na tym średnio finansowo? Masz na cokolwiek czas?
@@Saturnus666 taka zabawa tylko na rynku USA, także robię to po pracy, zdarzało się, że nie miałem czasu i byłem zmuszony zostawić akcje własnemu losowi albo widząc że nie będę mieć czasu sprzedać ryzykowne akcje. Ogólnie miałem sporo dobrych strzałów ale też parę złych. Średnio póki co ok 7% na plus miesięcznie. Czasem trzymam parę dni gotówkę na koncie czekając na okazje. Trzeba trochę czasu poświęcić na zagranicznych analityków/spekulantów żeby wiedzieć na jakie firmy patrzeć także trochę czasu trzeba na to poświęcić raczej codziennie. Teraz obserwuję SoFI, Rigetti, HIMS, RXRX i Upstart no i oczywiście AMD czekając na sygnały ewentualnego wystrzału.
Utożsamiasz inwestowanie pasywne z etfami na szeroki rynek. A jest masa etfów sektorowych (np. technologicznych), które biją szeroki rynek i nie dają 8% rocznie, tylko wielokrotność. Jak przestaną bić rynek, to się zmieni etf na inny sektorowy, ale to będzie zmiana za 20 lat i nie oznacza, że przestaje się być inwestorem pasywnym
Najwięcej mozna zarobić mając. Prowizje 0.08 do 0.1% i inwestując aktywnie prawie codziennie albo 3x dziennie. Ale głowa siada.
ETF MSCI ACWI powstał... 20 lat po indeksie
Tak, ale skoro nie był inwestowalny to jakby nie istniał :)
@@DNARynkow Więc właśnie. Początek odcinka to dywagacje wirtualne.
Kluczem jest temperament, inwestowanie pasywne moze byc lepsze ale jak ktos nie ma takiego temperamentu to jest skazany na aktywność :)
IMO jednak każdy potrzebuje takiego chociaż mikro aktywnego elementu, żeby się "wyżyć" inwestycyjnie i nie być zirytowanym "odjeżdżaniem pociągu"
O myślisz o przegrzaniu rynku ?
Peter Lynch to GOAT, będę się produkował o jego filozofii i metodach, bo to jest sprawdzone i sam siedzę grubo ponad benchmarkami amerykańskimi
Wiadomo nie kazdy ma czas, który może poświęcać na naukę i research..
Jak na moje to żołądek jest najwazniejszy, miałem -80% na jednej spółce (uważam że niedowartościowanej) 3 miesiące temu, było ciężko utrzymać emocje na wodzy, ale dokupiłem trochę i po dzisiejszej sesji pozycja jest już tylko -10%, w międzyczasie jestem grubo ponad amerykańskimi benchmarkami.
Jeśli ktoś woli kupować Orlen i PZU co miesiąc to ja i tak go będę przekonywać, że lepiej to wrzucać w SP500/MSCI World itd. i dopiero za x lat sobie z tej kuli śnieżnej zrobić duże przepływy gotówki:)
Peter Lynch + Stanley Druckenmiller + Jim Simons. Więcej inwestycyjnych guru nie potrzebuję do szczęścia :)
Piotrze, napisze ten komentarz trzeci raz, ale wypowiesz się, co sądzisz o branży AGD?
Odbije konsumpcja to odbije AGD. Zapewne dopiero w 2Q
@DNARynkow czyli teoretycznie dobre ceny na zakup ?
na AGD jest spora konkurencja i mała marża, chyba że te lodowki z AI pojda jak bułeczki w co wątpię.
Piotr, czy możesz zrobić jakiś materiał dla laików - jak obliczyć cenę wejścią w spółkę? Dajmy na to, że spółka XYZ dziś kosztuje 200zł. Zakładasz, że jest za droga, ale chciałbyś ją mieć w portfelu. Jak nakreślasz sobie cenę wejścia?
Polecam kupować akcje co miesiąc po cenie rynkowej, za niewielką sumę.
Nie bawię się w coś takiego szczerze mówiąc. Spółka może być tania / ok / droga. Nie mam problemu z kupowaniem żadnej pod warunkiem, że wszystko spina mi się z jej modelem biznesowym.
@@DNARynkow Dzięki. A może... jakiś krótki materiał o tym jak ocenić czy spółka może prześcignąć indeks? Na co należy patrzeć? Chcąc mieszać pasywne z aktywnym.
Siemka, ja mam taki właśnie problem z tym podejściem, może ktoś z Was mógłby pomóc. Generalnie to zacząłem od października inwestowanie, mniej więcej 50/50 GPW z USA. Akurat na amerykańskiej giełdzie udało mi się wybrać fajnie spółki, konkretnie mówię tutaj o MicroStrategy i Tesli. Pierwsza zrobiła po rajdzie na BTC ponad 100%, Tesla ostatnimi czasy w okolicach 40%. Wzrosty dosyć spore, szczególnie biorąc pod uwagę, że zaczynam. Tutaj właśnie mam pierwsze dylematy co w takich sytuacjach robić, akumulować więcej akcji bo spółce dobrze idzie, czy raczej zrealizować zyski i poczekać na jakąś koretkę i ewentualnie dokupić jeżeli dana spółka nadal będzie dobrze prosperować. Z góry dziękuję jakby ktoś mógł mi pomóc!
wstrząśnij gruche w kiblu hahah
A ja mam taką jedną rozkminye co do tego wzrostu gospodarczego globalnego i rozwoju technologicznego, bo co my zrobimy jak przestanie się zwiększać liczba ludzi na świecie😮....
Będziemy ich zastępować automatyzacją i technologią.
CORE SATELITE to najlepsze rozwiązanie i bezpieczne. Jak nam daje frajdę trading to czemu nie być też aktywnym. Sam mam w etf+obligacje 70%. A te "satelity" - 30% w tym roku potrafiły zrobić większy zysk niż "rdzeń". I generalnie w moim przypadku te 20-30% co roku robi lepsze wyniki, jednak gdybym miał inwestować tak 100% to bym nie potrafił spać spokojnie. Optymalna taktyka, pozdrawiam
U mnie core to są obligacje + ETFy + REITy. Razem obecnie 71%. Resztę ładuje w akcje i troszkę krypto.
Czy są jakieś lepsze zyski kiedy głównie skupimy się na „złych” latach i więcej będziemy wpłacać, np 150% założonego kapitału miesięcznego ???
Jakie te nagrody? Jakie? No jakie? 😊
W 1988 nie wiedziałem ze istnieją akcje, a dziś to zwyczajnie jest juz na takie metody za późno, ale do młodych świat należy 🎉
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek, zawiera ciekawe wskazówki, informacje i porady, dobrze omówiony temat👍🙂👏💪🤔😯🙄💚
WOW 1300! Szybko przybywa, gratuluję😀
Mnożycie się tam, jak szaleni, ale to super, bo dzięki temu możemy rozwijać wszystko :)
Fajna ta strategia Core Satelite👍🙂
Dla wiekszosci inwestorow inwestowanie pasywne jest lepsze(przynosi wieksze zyski😉) Aktywne wymaga wiecej czasu zangazowania i wiedzy
Niby tak, ale to trochę mit według mnie, że aktywne inwestowanie wymaga masy czasu. Wymaga przede wszystkim konsekwencji :)
U mnie core w tym roku to było i jest xtb, cdr i amazon xd W żadnym roku nie powtarzałem sobie tak często "nie myl własnych umiejętności z hossą" 😂
Ej no to wcale nie jest kiepski zestaw. Powiedziałbym nawet, że bardzo udany! :)
Wartościowy materiał
Średnioroczny zwrot Microsoftu z ostatnio 20 lat wynosi obecnie 17.08% Apple - 31.85%. Serio to takie trudne pokonać rynek ? Wystarczy lawirowować pomiędzy spółkami z TOP20 pod kątem największej kapitalizacji.
Historyczne wyniki spółek jak Apple i Microsoft:
- Apple (31,85% średniorocznego zwrotu) i Microsoft (17,08%) to wyjątkowe przykłady gigantów technologicznych, które w ciągu ostatnich dwóch dekad nie tylko przetrwały zmienne warunki rynkowe, ale również skorzystały na kluczowych trendach, takich jak rozwój internetu, smartfonów, usług w chmurze czy sztucznej inteligencji.
- Te spółki są jednak wyjątkami, a nie normą. Inwestowanie w nie z perspektywy czasu wydaje się oczywiste, ale 20 lat temu ich przyszłość nie była tak jasna.
Spółki z TOP20 pod względem kapitalizacji rynkowej zmieniają się na przestrzeni lat. Wiele firm, które kiedyś dominowały rynek (np. General Electric, Nokia, czy ExxonMobil), straciło na znaczeniu lub przestało istnieć w obecnej formie.
Strategia "lawiruj między największymi spółkami" wymaga przewidywania, które firmy pozostaną liderami w przyszłości, co jest trudniejsze, niż się wydaje.
Rynek, np. S&P 500, jest regularnie "odświeżany". Firmy tracące na wartości są zastępowane przez rosnące spółki, co sprawia, że indeks automatycznie korzysta z sukcesów największych firm. Dlatego pasywne inwestowanie w indeksy, takie jak S&P 500, jest trudne do pobicia w długim okresie.
W latach 2000-2020 S&P 500 osiągnął średnioroczny zwrot około 7-9%. Spółki takie jak Apple i Microsoft znacznie go przewyższyły, ale nie każda firma z TOP20 jest w stanie to zrobić.
- "Lawirowanie" między spółkami wymaga nie tylko wyczucia czasu (kiedy kupić/sprzedać), ale również unikania emocji i błędów behawioralnych.
- Inwestorzy często podejmują decyzje na podstawie przeszłych wyników, co nie gwarantuje przyszłych sukcesów. Przykład: Nokia była kiedyś największym producentem telefonów, a dziś jej wartość jest niewielka w porównaniu do Apple.
Pokonanie rynku wydaje się łatwe, patrząc na wyniki Apple czy Microsoftu, ale:
- Wymaga wybitnej selekcji spółek i umiejętności przewidywania przyszłych liderów.
- Wiąże się z większym ryzykiem i kosztami w porównaniu do pasywnego inwestowania w indeksy.
- Indeksy, jak S&P 500, same w sobie "lawirują" między największymi spółkami, odzwierciedlając sukces liderów rynku.
Często profesjonalni inwestorzy mają problemy z pobiciem indeksu. A tu proszę, youtuber odkrył ten jeden sekret 😂
@@grzegorz8017bo on mysli ze jak zarobil raz duzo to potem caly czas zarobi duzo
@@kamskam908on zarobi tak czy inaczej na YT na kursantach albo na promocji wątpliwej jakości brokerów
Jestem od lat inwestorem aktywnym, natomiast można być pasywnym i "pobijać rynek", np. inwestując w odpowiednie aktywa (np. Bitcoin, ETH). Przez ostatnie 14 lat można tak było pobijać (i to bardzo mocno) zarówno pasywnych, jak i zdecydowaną większość aktywnych inwestorów. I nic nie wskazuje, aby w najbliższych latach miało się to zmienić.
Pełna zgoda, ale ponownie będzie to wymagało właśnie takiego core-satellite w odpowiednich proporcjach! :)
a tak poza tym to TSLA zrobiła 420$ 🚀🤩
Fajnie jest 🤭 Ale jak pisałem po wyborach że no brainer, to tylko mnie wyśmiewali xD
Kto nie słucha Cymcyka ten w złoty kibel nie sika @@DNARynkow
😂 Brakuje ikon reakcji na youtube
Jak dla mnie analiza spółki to creme de la creme całego inwestowania.
Dzięki za materiał. Zapytam aktywnie, czy już czas na zakup WIG20?
Ja sobie zbieram
@@DNARynkow chyba kolekcjonersko, bo nie chcesz powiedzieć, że zamierzasz na tym zarobić? 😂
@ Nawet już zarabiam! I to niemało 😍 th-cam.com/video/1QgBrGSsWqE/w-d-xo.htmlsi=QOsi82zBpGHd9JWG
Pasywne lepsze ...bierzesz etf na NDX na lewarze x 10 i masz 85% 😂. O Binance lewar x100 na BTC nawet nie pisze 😂
Coś takiego jak inwestor pasywny nie istnieje i nie ma inwestowania pasywnego
Hej hej, istnieję i mam się póki co dobrze ;)
Rynek to przepływ pieniędzy od inwestorów aktywnych do inwestorów cierpliwych
To chyba Buffett powiedział
Założę IKE na XTB jak mi umożliwią transfer z innego podmiotu.
Nie wiem czy gdzieś to jest przedstawione. Założyłem żonie i przez aplikację można kupować tylko po PKC. Może teraz to nie problem a może się zmieni ale co jak za 20 lat przyjdzie wychodzić z inwestycji? Sprawdzać arkusz zleceń ?
Pozdrawiam
Bum.
Komentarz dla statystyk
Co XTB NIE POLECAM ten gość prawdy nie mówi xtb ma ostatnio problemy techniczne po których jet problem z logowaniem no i reklamacji nie uznają
Ciężko powiedzieć, żebym "nie mówił prawdy", skoro nawet nie o tym jest ten film :D
Z ciekawosci: jakie to problemy techniczne i jakiej reklamacji Ci nie uwzględnili? xd
@@DNARynkow wiem że film o tym nie jest lecz fakt jest taki że xtb to jak dla mnie to oszuści a czemu tak mówię przerwy techniczne po których jest problem z logowaniem a ciekawe xtb nie uznaje nea to reklamacji tylko głupie wymówki mam u nich otwarty rachunek i wiem to jak ten broker w h... sobie leci dlatego chce zebrać ludzi i założy xtb pozew zbiorowy
XTB często potrafi się zaciąć zwłaszcza przy okazji jakichś ważniejszych wydarzeń makro
@@DNARynkow hmmmm :) ciekawa uwaga :) przynajmniej reklamując zwracasz na to uwagę chociaz w komentarzu . Pozdrawiam
Gimme the prize th-cam.com/video/vf4UhPuwoGE/w-d-xo.html
Kolejny który zarabia na jakiejś subskrypcji plus reklamuje xtb hahah, dowcip
O i jak ładnie opowiada się o etfach lub managerach którzy wykręcili duże procenty. Szkoda ze nie mówisz o tych wszystkich który tylko wje..aly pieniądze klientów a sami mieli pensje za obsługę etfu
Wybieraj dobre osoby do współpracy, to nie będziesz potem taka współpraca sfrustrowany :)
@DNARynkow o jakiej frustracji mówimy, bo nie wiem? Skąd taki wniosek?
Wyraziłem tylko swoją opinię, na szczęście. Nie muszę słuchać expertow takich jak Ty i płacić im za perfekcyjne indykatory i strategie które zawsze zarabiają.
Day traduje full time tylko eur/nzd i mam się bardzo dobrze
Moja strategia:
IKE - ETFy div. globalnie.
IKZE - Akcje div. globalnie.