Jak powstają prefabrykaty budowlane? - Fabryki w Polsce
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024
- Prefabrykaty z betonu. To elementy, służące do montażu na placu budowy. Bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek inwestycję budowlaną. Wykorzystywane są zarówno do budowy dużych obiektów, takich jak stadiony sportowe, jak i tych mniejszych, jak domy jednorodzinne czy elementy małej architektury. Są chętnie stosowane przez inwestorów ze względu na ich niewątpliwe zalety.
Żeby zobaczyć jak powstają prefabrykaty z betonu odwiedziliśmy firmę Betard, która od 25 lat specjalizuje się w ich produkcji.
Praca nad prefabrykatami zaczyna się w dziale projektowym. To bardzo ważny etap produkcji. Od projektów, jakie tu powstaną w dużej mierze zależeć będzie efekt końcowy całej budowy.
Projekty przekazywane są do kolejnych działów w firmie. W zbrojarni powstaje szkielet nośny prefabrykatu - czyli zbrojenie, które wykonywane jest z prętów stalowych. Takie zbrojenie wzmacnia prefabrykat i chroni beton przed siłami rozciągającymi. Na podstawie projektu pręty cięte są na odpowiednią długość, a następnie są wyginane. Gdy uzyskają odpowiedni kształt wiązane są ze sobą, i w ten sposób tworzą szkielet.
W tym samym czasie w stolarni przygotowywana jest forma, która podczas produkcji zostanie zalana betonem. Forma wykonywana jest ze sklejki drewnianej. Na złączeniach montowane jest uszczelnienie, po to aby beton po zalaniu nie wylewał się z formy. Tworzenie formy wymaga ogromnej precyzji, wszystkie wymiary muszą zostać zachowane, tak aby kształt prefabrykatu zgadzała się z projektem.
Gdy mamy już gotowe wszystkie elementy, pora odwiedzić halę produkcyjną prefabrykatów budowlanych.
Najpierw zbrojenie umieszczane jest w formie prefabrykatu. Forma wcześniej została natłuszczona, po to aby przy rozformowaniu beton nie przywarł do ścianek.
W tym samym czasie w węźle betoniarskim przygotowywany jest najważniejszy składnik całego procesu produkcyjnego.
Gotowy beton układany jest w formie. Jednocześnie poddawany jest wibracji. Dzięki temu mieszanka się odpowietrza i w ten sposób zagęszcza.
Beton w zalanej formie będzie teraz dojrzewał. Potrzebuje do tego specjalnych warunków.
W trakcie dojrzewania beton uzyskuje swoje właściwości. Widzimy właśnie jak z dojrzewalni wyjeżdża strop typu filigran. Po rozformowaniu będzie mógł trafić na budowę.
Wielość produktów jakie powstają w zakładzie firmy Betard jest ogromna. Od kostki brukowej, po ogromne ponad 20 metrowe słupy, wykorzystywane do budowy hal produkcyjnych. Dlatego zostały już wykorzystane do realizacji kilku tysięcy inwestycji budowlanych w całej Polsce.
--
Portal : fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak powstają stalowe domy? - Fabryki w Polsce
Domy z prefabrykatów - Fabryki w Polsce
Jak produkowane są powłoki dachowe? - Fabryki w Polsce
Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
Zobacz, co u nas słychać 👇
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
Portal: fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Polecam. Super firma. Super materiał
Kocham beton, naprawdę! Jest prosty, można z jego pomocą zbudować budynki w najbardziej niesamowitych kształtach ale również te proste jak słynne bloki z 'wielkiej płyty'. Istnieje nawet nurt architektoniczny zwany brutalizmem, w którym to głównym materiałem konstrukcyjnym jest właśnie beton. Budowle brutalistyczne takie jak na przykład Teatro Teresa Carreño w Caracas czy imponujący Buffalo City Court w Buffalo przytłaczają całą okolicę swoją surowością i prostotą - są niczym budynki z innej planety, surrealistyczne i niesamowicie intrygujące!
Brutalizm ma swoich zwolenników jak i przeciwników jednak budynkom zachowanym w tym nurcie należy przyznać to, że w każdej z osób patrzącej na nie wywołują emocje.
Super materiał :-)
To jest jest beton tylko żel-bet... Mała różnica w nazewnictwie ale ogromna w realnym świecie.
2:30 najpierw "ogromna precyzja", a potem gość mierzy z taśmówki... No ale to w końcu budownictwo.
Długołęka 😉
Dworzec Autobusowy Płock
Ciekawe czy dodawanie chemii klejowej byłoby wydajne ( epoksydowy )...
Czekam na komentarz jakiegoś przygłupa , który podsumuje że BETARD, to tylko montownia, bo żwir mają z rzeki a stal i cement kupują.
no bo tak jest
Haha, i juz jeden "Ziutek" sie znalazl :-D. Nalezy do tego dodac ze oprocz zwiru z rzeki i stali od poddostawcow to do tego nie produkuja wlasnej zywnosci dla pracownikow i, co wiecej, nie produkuja takze samych pracownikow tylko importuja gotowych spoza zakladu. Zaloze sie takze ze papier toaletowy w WC takze pochodzi ze zrodel zewnetrznych. No montownia :-P
Źle to rozumujesz Ziuta. Praca w betoniarni polega na m. in montażu. Przecież zbrojenie trzeba związać jak widziałeś za pomocą drutu. W ogóle jaka to montownia z Polski. Przerobiłem w wielu zakładach produkcyjnych. W Polsce produkuje się wiele podstawowych części np. do samochodów i wysyła do Niemiec za pół darmo, z rygorem zachowania jakości, w warunkach gorszych niż garaż, na w pół sprawnych narzędziach i pod presją popierdolonych ludzi, którzy ci wszystko wyliczają (sprzęt, materiał, czas) i mają gdzieś, że np. masz zjebane narzędzie pneumatyczne i huj, że coś źle obliczą albo zaprojektują. Na produkcji się wyjaśni, zjebiesz bo masz zły projekt ?to masz przypał, nie ci z biura, bo to Ty robiłeś i Ty jesteś od tego aby to zrobić dobrze. W najlepszym wypadku nie beknie nikt. Więcej z montowni to mają Niemcy, bo poskładają to co dostaną, opiszą to jako produkt własny i byznes się kręci. I najlepsze jest to, że te szachrajstwo jest wymieszane z prawdą w taki sposób, że nikogo to nie obchodzi skąd pochodzą części składowe. Ważne, że całość jest skąd być powinna.
ej ale BETARD, to tylko montownia, bo żwir mają z rzeki a stal i cement kupują.
I w taki sposób Gierek z prefabrykatów zbudował tysiące bloków.
Dzisiaj nie robi się z prefabrykatów bo te są po prostu za drogie. 1m3 gotowego prefabrykatu (słup ściana, belka łotewer) z dostawą i montażem to ok. 3000zł. Niektórzy producenci prefabrykatów (jeden jakiś z Poznania) bawią się w deweloperkę, i ponieważ robią to sami to wychodzi im w miarę tanio i szybko. Ale dla zewnętrznego generalnego wykonawcy cena jest na tyle wysoka, że nieopłacalna, i nie rekompensuje krótszego czasu realizacji. Dlatego jedyne prefabrykaty jakie w mieszkaniówce się stosuje to biegi schodowe, płyty balkonowe, filigrany, płyty kanałowe. Reszta to monolit lub murowane.
Patrząc na wypowiedź głównego projektanta, mam wrażenie, że albo jest nowo zatrudniony, albo nie wie na co zwracać uwagę przy projekcie ( w skrócie PAINT, a reszta ma coś z tym zrobić)
Pseudo znawca widze
Przynajmniej nie czyta z kartki
2.11 Super bezpieczny transport zbrojenia. Europaleta i dwa łańcuchy zaczepione o pręt.
Przydałoby się coś z tym zrobić zanim komuś stanie się krzywda.
E tam to to nic🤣 i tak że są to 32 🙈