Słowacki poświęcił tej polskiej damie piękne strofy [W albumie Elizy Branickiej: późniejszej Krasińskiej]-cudowne tylko takiemu jak mnie robolowi trudno jednoznacznie rozumieć intencje Słowackiego.
, Chciałbym, ażeby tu wpisane słowo, Jeśli na wieki ma słowem pozostać; Aby słów miało nieśmiertelnych postać Albo posągów piękność marmurową (...) Lecz słowo martwe (...) Bo i jakież miało być, jeśli to w sztambuch wpisane. O pomyłki w tekście walczyli poloniści. W końcu okazało się, że racji nie mieli. Podejrzewam, że poeta miał na myśli obie siostry: Elizę i Katarzynę. Obie doświadczone zostały boleśnie, obie miały styl i klasę, której dziś nie uświadczy.
Dzięki.
Jest Pani kopalnią ciekawostek o życiu naszych literatów. Świetnie się słucha Tych nieśpiesznie opowiadanych historii. Dziękuję 🌹
Czytam teraz książkę bardzo ciekawe auguście sekrety notatnika super 👍😄
Pani jest Splendid Genialna. Pozdrawiam bardzo serdecznie
Dziękuję za bardzo interesujący wykład. Prezent Pralinki Delfina P skrzyżowały nasze drogi wirtualne. Pozdrawiam Gorąco
♥️♥️♥️
Dziekuje bardzo Za ciekawe informacje 👍❤️
Dziękuję
Ja też dziękuję. Duża dawka eocj.
Młodość ma rogi butne
Starość skrzydła ulotne
Słucham wszystkich Pani wykładów, dziękuję
A czy jest też o Słowackim?
Mam materiał o Słowackim, nagram film:)))
@@labiryntyliterackie3881 dla takich jak ja to b.ważne. z góry dzięki...
Słowacki poświęcił tej polskiej damie piękne strofy [W albumie Elizy Branickiej: późniejszej Krasińskiej]-cudowne tylko takiemu jak mnie robolowi trudno jednoznacznie rozumieć intencje Słowackiego.
Trudno mi się ustosunkować do Pańskiej wypowiedzi...
@@labiryntyliterackie3881 apologetyczny dla Branickiej czy szerszy kontekst? W suplikacji Słowacki używa liczby mnogiej.
, Chciałbym, ażeby tu wpisane słowo,
Jeśli na wieki ma słowem pozostać;
Aby słów miało nieśmiertelnych postać
Albo posągów piękność marmurową (...)
Lecz słowo martwe (...)
Bo i jakież miało być, jeśli to w sztambuch wpisane. O pomyłki w tekście walczyli poloniści. W końcu okazało się, że racji nie mieli.
Podejrzewam, że poeta miał na myśli obie siostry: Elizę i Katarzynę. Obie doświadczone zostały boleśnie, obie miały styl i klasę, której dziś nie uświadczy.
To ci z Krzeszowic?
Dziękuję