Rozmowa bardzo ciekawa, "mięsista" i wesoła. M. Lubina łączy poczucie humoru z wiedzą i chęcią podzielenia się nią. Jedyny minusik to zbyt ciche wypowiedzi p. redaktora.
Please tell is tour mother Polish? I am asking becaouse my groundchildren are half Polish. Their mother is not. How it would be in future with their language. Now they are talking his mother language between themselves.
@@bozenagogolewska7250 My Mother is not Polish, my father is Polish. I know already 3 languages , Chinese, Polish and English. I m living half of my life in Poland and Half in Taiwan.
@@Osotogari1992 mówisz po chińsku czyli co? kantoński/Cantonese? Mandaryński na Tajwanie nie jest popularny. Pozdrawiam. Moje dzieci wychowują się w Irlandii. Czasem jest zabawnie językowo
Dziękuję za wspaniałą rozmowę, Pan Profesor Michał Lubina wielki erudyta i jak widać skromny człowiek, ogromna wiedza, nawet się nie spostrzegłem jak upłynęło szybko te 2 godziny. Osobiście uważam, że nie mniej ciekawie Pan Profesor byłby słuchany czytając np. książkę kucharską potraw chińskich a może taki kierunek kolejnej książki. Według mnie nie było chyba jeszcze takiego ujęcia obrazu świata polityki poprzez kuchnię. To byłoby ciekawe ujęcie dlaczego jedne potrawy są popularne a inne nie a wręcz odwrotnie podając potrawę można obrazić gościa, delegację czy poselstwo. Wspaniała opowieść, jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy, Pana Profesora, jeszcze raz dziękuję za możliwość wysłuchania wywiadu.
Dziękuję za interesującą treść , spokojny rytm rozmowy i za potężną merytoryczną zawartość. Ciężko znaleźć coś tak wartościowego w zalewie clickbajtowych tytułów i pięcio zdaniowych "artykułów" Czekam niecierpliwie na dalsze treści.
Pan Michał - wielka klasa, odtrutka na całe stado geopolityków którzy w ostatnim czasie próbują zdominować publiczną debatę. Wielki szacunek, także dla prowadzącego wywiad. Cenię taką narrację i zdrowy dystans. Naprawdę bardzo dziękuję, pańskie książki mają swoje właściwe, zaszczytne miejsce w mojej biblioteczce. Pozdrawiam serdecznie - Stan
Jak zwykle niesamowity wykład. Prof Lubina z taką pasją mówi o swojej "działce" tzn. dalekim wschodzie i Rosji, że człowiek żałuje że nie miał takich wykładowców (może kilku było) w swojej profesji (technicznej). pozdrawiam ŁD
Dziękuje bardzo za szeroki wykład i update polityczno- historyczny Trójkata Azjatyckiego. Trochę słaba jakość nagrania miejscami, ale jasność przekazu bije te słabość na głowę. Zwłaszcza, gdy się słucha mając inną „Daleko- Zachodnią” perspektywę na niegdyś codziennej uwadze… Pozdrawiam znad Krakowa :)
Bardzo się cieszę, ze panowie nie strzelają swoich facjat na tle tysięcy egzemplarzy książek, jak to robi chyba wiekszosc wspolczesnych "właścicieli wiedzy". Rowniez, ksiazke pana prof Lubiny, "Niedźwiedź w Cieniu Smoka" zakupiłem, przeczytałem... bardzo dobra!
Niezwykle ciekawy program, ale wielka szkoda, że nie został podzielony na dwie części, a to dlatego, że utrzymanie uwagi przez 2 godziny jest trudne. Podziwiam klarowność myślenia i potoczystość wypowiedzi tego młodego profesora.
Prof. Lubinę poznałem dzięki dr. Bartosiakowi. Początkowo byłem zdecydowanym fanem JB, lecz po jakimś czasie tezy i opinie prof. Lubiny zdecydowanie bardziej do mnie przemówiły. Świetny gość!
Dziękuję za wykład :) Aktualizacja polecanych lektur: Piotr Szczepański: 16 X 2022, Wandycz Piotr, Pax Europea 16 X 2022, Wandycz Piotr, Cena wolności 23 X 2022, Kissinger Henry, O Chinach 23 X 2022, Góralczyk Bogdan, niestety p. Piotr nie doprecyzował, o jaki tytuł chodzi, być może o najnowszy, tj. Nowy Długi Marsz lub Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje z 2018 r. 23 X 2022, Pyffel Radosław, tutaj również nie ma doprecyzowania, być może najnowszy Biznes w Chinach: jak osiągnąć sukces z 2012 roku 23 X 2022, Lubina Michał, Niedźwiedź w cieniu smoka 30 X 2022, Newman Simon, Gwarancje brytyjskie dla Polski 20 XI 2022, Lubina Michał, Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin 4 XII 2022, Kissinger Henry, Kryzys 11 XII 2022, Budzisz Marek, Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna Jerzy Marek Nowakowski: 13 XI 2022, Beckwith Christopher, Imperia jedwabnego szlaku 26 XI 2022, Applebaum Anne, Czerwony głód 4 XII 2022, Materski Wojciech (opracowanie) Węzeł polsko-białoruski 1918-1921. Dokumenty i materiały 18 XII 2022, Geopolityczne trzęsienie ziemi. Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła świat, 21 autorów, w tym Jerzy Marek Nowakowski, Bogdan Góralczyk i Marek Budzisz 18 XII 2022, Majewski Piotr M., Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu Goście: 11 XII 2022, Budzisz Marek, Samotność strategiczna Polski (Marek Budzisz) 4 I 2023, Herling-Grudziński Gustaw, Podróż do Burmy (Michał Lubina) 4 I 2023, Jacoby Marcin, Chiny bez makijażu (Michał Lubina) 4 I 2023, Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin (Michał Lubina) 4 I 2023, Fitzgerald Charles Patrick, Chiny. Zarys historii kultury (Michał Lubina)/prof. Lubina podał "Dzieje kultury chińskiej" Fitzpatricka, traktuję jako przejęzyczenie, bo nie znalazłem, jeśli się mylę, proszę o sprostowanie w komentarzu Źródła i inne: Piotr Szczepański: 6 XI 2022, Długi Telegram George'a Kennana 6 XI 2022, What ‘Zeitenwende’ really means Siemtje Möller 20 XI 2022, Dokument nr 9 Jerzy Marek Nowakowski: 6 XI 2022, Świat bez supermocarstw (rosyjski punkt widzenia) 20 XI 2022, Russia in Global Affairs (rosyjski punkt widzenia)
Rozmówca: cyt.: Nie wiem, może za mało czytam'. Subtelny sarkazm na najwyższym poziomie (niuans/y tego można rozpoznać najlepiej po obejrzeniu i wysłuchaniu całości,)
Pomoc Zachodu dla Ukrainy to jasny sygnał dla Chin że w przypadku ataku na Taiwan Zachód będzie też pomagał Taiwanowi . Co najmniej bo jeśli chodzi o USA to raczej możliwa jest już wprost czynna obrona Taiwanu . Dla USA czynna pomoc Ukrainie oznacza odsunięcie w czasie problemu z Taiwanem . Do działań Chin na kierunku Taiwanu wkroczyła niepewność .
Świetna rozmowa. Mogła by trwać dłużej. Ale z całym szacunkiem dla prowadzącego musze wspomniec że mikrofon brzmi jak by był pod poduszką. No i troche jakość połączenia nie wyrabiała ale na to się już ma mniejszy wpływ. Pozdrawiam serdecznie obu panów.
Harbin - miasto w Mandżurii, stolica chińskiej prowincji Heilongjiang, założone w 1898 w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej przez Adama Szydłowskiego
Problem z podżegaczami i agitatorami polega na tym że jesli osiągną swój cel to efekty ich działań dosięgną wszystkich bez większych wyjątków. Poza tym ich argumentacja to argumentacja faktów dokonanych "że jesli teraz nie my to później oni" Tylko że jesli ty nazywasz kogos wrogiem to on automatycznie sie nim staje - z jego strony to ty tez jesteś wrogiem." Bardzo manipulatorski trick. - Jeśli ty se nazywasz czyimś "sługą" to on automatycznie staje sie "Panem' - to działa w dwie strony. --090
WIĘCEJ PRAW DLA LEWORĘCZNYCH, PRECZ z dyskryminacją leworęcznych w szkołach gdzie okna w salach są po lewej stronie i mamy pisać na papierze nie widząc co piszemy bo ręką sobie zaslaniamy swiatlo. Precz z dyktatem praworęcznych.
@@blighthornsteelmace820 rozwiazanie jest prawidlowe, dziecko leworeczne w klasie jedno i drugie powinno przy biurku nauczyciela siedziec albo na brzegu klasy powinno byc odwrocone w druga strone
Ałbazino (ros. Албазино) - wieś w Rosji, nad górnym Amurem. W 2010 403 mieszkańców. W XVII w była stolicą państewka Jaksa założonego przez ZESŁAŃCA NICEFORA CZERNICHOWSKIEGO. 1685-1686 była przedmiotem wojny pomiędzy Rosją Piotra Wielkiego a Chinami rządzonymi przez mandżurskiego cesarza Kangxi.
Nie tylko propaganda twierdzi że Chińska cywilizacja jest starsza, temat nie jest jednoznacznie określony w historiografii. Można powiedzieć że ma ona co najmniej 3000-3500 lat, ale są coraz liczniejsze przesłanki by znacznie cofnąć tą datę. Chodzi choćby o tzw. Kości Wyrocznie (Oracle Bones)
A może pan prof. powie co jest nie tak z tą nieszczęsną polska demokracją? Że ludzie inaczej głosują na wyborach niż by chciała redakcja gazety wyborczej i Onetu?
nie, chodzi raczej o to, ze w Polsce nikt za nic nie odpowiada (tak jest od 1989 r.). W Polsce nigdy zaden polityk nie poniosl odpowiedzialnosci za swoje dzialania, odwolanie polityka w drodze referendum jest praktycznie niewykonalne, a Trybunal Stanu to juz zupelna fikcja.
Pań Lubina w rozmowie z dr Bartosiakiem pokazał, że ważną rolę w jego postrzeganiu świata pełnią emocje, a to jest ważna wada i przeszkoda. Mam nadzieję, że Bartosiak ze swoimi postulatami zmiany myślenia wśród polskich elit trafi w końcu na podatny grunt, bo mamy wiele do stracenia.
Tak ,a Bartosiak twierdzi ze istotne są przepływy i marża oraz technologie i kasa ,jak by tak bylo to swiat bylby pewnie dwu trzybiegunowy w sensie doslownym a my mamy na swiecie ponad 130 krajów
@@gravelpit6459 @JimLahey A ja twierdzę, że zabierając głos, ośmieszacie osoby której poglądy reprezentujecie. Obaj panowie nie potrafili się dogadać, a wy chcecie to wyjaśnić za nich, obrzucając się negatywnym podejściem do drugiej strony. Taka wymiana zdań do niczego nie prowadzi, a przynajmniej nie do porozumienia.
@Roman Mocny ...nie zgadzam się, gdyby tak było to nigdy nie powstałby Microsoft, Facebook czy elon musk ,przemysł ciężki wygląda imponująco ale jak nie ma wojen patrz przykład Niemcy uzależnione od tanich surowców, tak surowce zawsze kupisz tylko nie tak tanio jak byś chciał, można tak w nieskończoność ,a pomóc Amerykanów Ukraińcom jakwytlumaczysz skoro uważasz że rządzą narciarze z Teksasu i Rockefeller jak go tam inaczej okreslasz
@Roman Mocny a jeśli chodzi o relacje Chin i Rosji to uważam że Lubina przecenia Chiny i niedoszacowuje Rosji ,polecam posłuchać tu dr. Napierałę trochę szalony na pierwszy rzut oka ale ma ciekawą koncepcję co do tych relacji i merytorycznie,polecam
Ciekawe wątki. Ale niestety dwie wady nie szanujące odbiorcy: słaba jakość, przycinanie w pewnych momentach. Dygresje przez rozmówców niezrozumiałe dla słuchacza Proponuję podzielcie rozmowę na kilka mniejszych fragmentów, krótszych filmów
@@adamkluska356 Wiem z doświadczenia, że działania mogące być uznane za dowodzenie takich prawd nie są zbyt miło przyjmowane choć z drugiej strony zaniechanie takich działań prowadzi do podobnych konsekwencjii. Ogólnie dosyć ciężko we współczesnym cywilizowanym świecie współżyć z innymi kurwa podmiotami tego życia bez poderżnięcia im gardeł. Dlatego ogólnie i zasadniczo tak na pierwszy głeboki oddech w piersi syberia wydaje mi się wymarzonym kierunkiem migracji
Poczucie bycia lepszym sprowadza się do przekonania o posiadaniu konkretnej przewagi nad innymi w konkretnych warunkach. Czasami jest to uzasadnione czasami to blef a czasami szaleństwo. Tak czy inaczej chodzi o robienie krzywdy dzięki tej przewadze. I to jest straszne, że w 21 wieku większość przedstawicieli ludzkości uważająca się za lepszą od zwierząt deklaruje publicznie chęć bycia lepszymi równiez od innych ludzi głównie za sprawą jakiegoś dziedzicwa kulturowo cywilizacyjnego i ma na myśli dokładnie to, że chciałby dzięki tej nowej jakości człowieczeństwa pogrążyć całą resztę we krwi . To coś tu chyba nie halo jest i wystepuje wyraźna rozbieżność między dobrocią a byciem dobrym kurwa
Mnie zasadniczo to zwisa jakie cele stawia sobie cywilizacja tylko jeżeli słyszę, że dzięki jej rozwojowi prędzej czy później czeka mnie rzeź to chciałbym mieć możliwość przygotowania się do tego kurwa radosnego święta celebrującego życie homo sapiens na tej pięknej planecie
Ogólnie - nie ma sensu porównywania świata sprzed rewolucji przemysłowej i tego po. W epoce agrarnej, maltuzjańskiej, każdy wzrost PKB per capita owocował wzrostem liczby ludności, po czym zwiększone dochody rozkładały się na większą liczbę mieszkańców, co ostatecznie powodowało, że poziom zamożności wracał do wcześniejszych wartości, tylko ludzi było więcej. Rewolucja przemysłowa doprowadziła do ucieczki z "pułapki maltuzjańskiej" - odtąd, liczba ludności rosła, ale PKB per capita rósł jeszcze szybciej, więc pomimo większego zaludniania, obywatele i tak stawali się coraz bogatsi. Później, wzrost zamożności doprowadził do sytuacji, że imperializm przestał być opłacalny. Odtąd metropolia nie tylko nie miała możliwości golenia prowincji, ale musiała wręcz do niej dopłacać. Wojny między bogatymi państwami przestały być opłacalne. Z powodów opłacalności i wydajności upadło też niewolnictwo. O ile wcześniej cesarz Napoleon miał podobne dylematy geopolityczne jak faraonowie, o tyle później świat zmienił się nie do poznania. W II połowie XX w. zaczęto odchodzić od idei podziału stref wpływów opartej na równowadze sił, do porządku międzynarodowego opartego na zasadach.
Odnośnie Syberii. Chodzi tylko i wyłącznie o surowce. Dlaczego Hitler od samego początku zakładał podbicie Związku Sowieckiego? Bo każdy kto chce być lądowym hegemonem na super kontynencie zwanym Euroazją, musi kontrolować surowce, które są w głębi lądu z dala od morskiego hegemona. W przypadku Chin, które są na tą chwilę drugim imperium pod względem potęgi na świecie, również potrzebują kontrolować surowce w głębi lądu z dala od morskiego hegemona, jeśli chcą stać się lądowym hegemonem. Położenie surowców magicznie się nie zmienia. Więc dla każdego kraju, który będzie chciał się stać lądowym hegemonem na super kontynencie zwanym Eurazja/Euroazja priorytetem są surowce Syberii. Nieważne czy to były hitlerowskie Niemcy, nieważne czy to sowiecka Rosja, nieważne czy to współczesne Chiny. Tą tezę idealnie więc potwierdzają działania rządu Chin, względem Iranu i Rosji. 200 mld usd. Dokładnie tyle ma wynieść współpraca na linii Iran - Chiny. W głównej mierze współpraca ta oparta jest na surowcach. Jakieś animozje historyczne, jakieś powstałe mity, ze Chiny kolonizują Rosję, tak na dobrą sprawę nie mają znaczenia. To może posłużyć jako ewentualny pretekst w przyszłości, gdyby USA zrobiło blokadę morską na Chiny, wtedy Chiny nie mają możliwości importu surowców. Zostaje im droga lądowa. W takiej sytuacji jedynym źródłem surowców dla Chin są Iran oraz Syberia (Rosja). Edit: Odnośnie obywateli Mongolii. Mam znajomych z czasów studiów, którzy są z Mongolii. Niezwykle dumni ludzie ze swojej historii oraz pochodzenia. Dodatkowo ich poziom edukacji stoi na znacznie wyższym poziomie niż nasz. Tych których znam, mają ogromną wiedze. Zarówno ścisłą, typu chemia, fizyka, matematyka, wytrzymałość materiałów, mechanika, itd jak i wiedze humanistyczną.
@@gravelpit6459 buahaha co? Twój post wskazuje, że nie rozumiesz jaką logiką kierują się imperia. Trzecia Rzesza aspirowała do bycia imperium. Trzecia Rzesza aspirowała do bycia lądowym hegemonem a tutaj prawidła są NIEZMIENNE. Wiesz co odróżnia Hitlera od Aleksandra Wielkiego czy też Napoleona? Tylko jedno. Napoleon i Aleksander Wielki byli zwycięzcami. Gdyby Hitler wygrał to dzisiaj uczyłbyś się w podręcznikach do historii, że był jednym z najwspanialszych władców świata. Wiesz co łączy Hitlera, Stalina, Napoleona, Aleksandra Wielkiego? WSZYSCY BYLI LUDOBÓJCAMI. To by było na tyle odnośnie natury człowieka i władzy. Daj chociaż jeden kontrargument, który przeczył by mojej tezie, BEZ PRZYPINANIA MI PLAKIETEK. Samo to, że przypiąłeś mi plakietkę i nie podałeś ŻADNEGO kontrargumentu już mi mówi, z jak ograniczonym człowiekiem mam do czynienia.
Skoro setki lat Chiny uważały się za państwo środka, centralne na całym świecie, to dlaczego przejęli europejskie ubiory? Te krawaty, garnitury, garsonki i inne? Kompleksy jakieś?
Nie. Po prostu taka moda przyszła do chin z zachodu razem z komunizmem, który stał w opozycji do pozującej na tradycjanolistyczną frakcji cesarskiej. A moze po prostu dostępna była wyłącznie odzież importowana? A może po prostu jest wygodniejsza? NIe wiadomo. A ty dlaczego ubierasz się po zachodniemu zamiast kultywować tradycję przodków i śmigać w stroju wikingów? 🤣 Albo czemu nie jeździsz bryczką tylko zapierdalasz improtowanym samochodem? Przeż to nie jest wymysł polski? Ludzie sie podpatrują, wymieniają doświadczeniami i rzeczami wybierają to co im pasuje. Współcześnie wybierają już sobie nawet historię która im bardziej odpowiada i jak np. ktoś chce być rdzennym kurwa wikingiem z podkarpacia albo z sosnowca to mu zara jakiś pierdolony usłuzny kutafon po studiach historycznych dorysuje za odpowiednią opłatą taką historię i chuj.
Tam zara jakiś pitolitolog podłapie temat uchiem czujnym na każdą kwestię z której można odjebac gównoburze a tink tank gołopolityków odpierdoli z tego kurwa serie komiksów o dowolnej tematyce
O Mongolię zabiegają pozytywnie Rosja i Chiny chcąc im się przypodobać,a o Polskę odwrotnie Rosja i Niemcy raczej chcą nas eksploatować(okupacja niemiecka i radziecka i obecnie proniemiecka gospodarka postkolonialna).
Lubina na Rosję i rosyjski. Mieszkał tam i interesuje się krajem od lat. Z kolei w kwestii Chin Lubina nie zna języka, nigdy tam nie mieszkał i bada Chiny od znacznie krócej.
UJ zszedł na psy, kogoś takiego robić profesorem?! Już Góralczyk oszalał otwierając przewód doktorski. Polszczyzna żenująca. "Dostawalność się na miejsce".
No z tym że ZSRR i Brytyjski but to nieba i ziemia to bym tak nie przesadzał, milionowe ofiary głodu, zniszczenie "przemysłu" tekstylnego - przed brytyjczykami Indie chyba były największym eksporterem tekstyliów, za brytyjskiego nuta stali się importerami i możnaby mnożyć
Ów człowiek jest wyjątkową osobą. Pan Szczepański emanuje ciepłem i rozmówcy nie są wybijani z myśli, wręcz "wzniecani" do głębszego wywodu. Tu rozmówcy się rozumieją, obaj są lotni i dla siebie serdeczni. Moim zdaniem uwaga wręcz niegrzeczna.
Niejaki lubina znów dużo mówił, tyle że to streszczenia artykułów, a i tylko tych ukazujących się po angielsku. Kiedy ostatnio był w Chinach albo czytał po mandaryńsku, kiedy ostatnio był na obszarze postsowieckim albo coś czytał po rosyjsku? czekam na odpowiedź ale prawdziwą i najlepiej od niego.
@@blighthornsteelmace820 Tu nie chodzi o to kiedy był ostatnio na wycieczce w Chinach, chodzi o to kiedy był na jakimś seminarium, sympozjum, spotkaniu politologów Chińskich itp. O Rosji nie wspomnę, on jej w ogóle nie zna. Zamiast uczyc się rosyjskiego, lepiej poczytać streszczenia innych, najlepiej tych z zachodu. W ten sposób przejmuje punkt widzenia obcych, bo nie chce mu się myśleć samodzielnie w oparciu o własne źródła informacji. Jeszcze raz; lubina to miernota, tylko takich zostawiają na uczelni.
skad teza, ze w chinskiej polityce pozycja kobiet jest lepsza niz w koreanskiej? przeciez w Korei na czele panstwa/rzadu jeszcze niedawno byla kobieta.
Panie Profesorze! Tyle Pan się uczył, studiował na tylu uczelniach, badał i podróżował i... nic prawie, poza obrazem Chin i Rosji, ze starej biblioteki, ze ślizgacza mknącego po powierzchni chińskich rzek, w Rosji zaśnieżonej - podróży trojką. Taka tandetna pseudo-antropologia. Szkoda materialnych środków, wyasygnowanych przez społeczeństwo, na Pana wykształcenie. Ślizganie się po powierzchni ekonomicznych i społecznych zjawisk - to nie nauka tylko PUBLICYSTYKA. A zachwyty polskich ,,inteligentów", nad prelekcją - świadczą tylko o polskich inteligentach. Żal d.... ściska. Rusofobia i ignorancja. Ignorancja i rusofobia.
Hey ty "prowadzący", kup sobie normalny mikrofon chociaż za kilkadziesiąt złotych, bo tego twojego dudnienia słuchać nie można ! Dwie pierwsze minuty mi wystarczyły, aby nie słuchać dalej tego bełkotu. NIESTETY !!! Wiem, że zaproszony gość mówi interesujące rzeczy.
Rozmowa bardzo ciekawa, "mięsista" i wesoła. M. Lubina łączy poczucie humoru z wiedzą i chęcią podzielenia się nią.
Jedyny minusik to zbyt ciche wypowiedzi p. redaktora.
Greetings from Taiwan I am half Polish half Taiwanese. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.
a kogo to obchodzi?
@@flamingkrigig7613 no napewno nie chamów
Please tell is tour mother Polish? I am asking becaouse my groundchildren are half Polish. Their mother is not. How it would be in future with their language. Now they are talking his mother language between themselves.
@@bozenagogolewska7250 My Mother is not Polish, my father is Polish. I know already 3 languages , Chinese, Polish and English. I m living half of my life in Poland and Half in Taiwan.
@@Osotogari1992 mówisz po chińsku czyli co? kantoński/Cantonese? Mandaryński na Tajwanie nie jest popularny.
Pozdrawiam. Moje dzieci wychowują się w Irlandii. Czasem jest zabawnie językowo
Pan Lubina ma talent gawędziarski i duża wiedzę. Zawsze kciuk w górę za treści z nim🎉
dużo mówi ...bzdur.
@@andrzejlasek7927 poproszę przykłady
@@mertkc8691
płynie w polskim nurcie głównym...samobójczym.
a,dalej rozkmiń sobie sama.
@@andrzejlasek7927 oho chyba fan zdrajcy onucy sykulskiego xd taka dedukcja. paszoł
świetnie łączy wiedzę z przystępnością, świetnie się go słucha
Młody Profesor! Ogrom wiedzy, logiczny, jasny przekaz słowny.
Fajnie się słucha i uczy przy okazji.
Proszę o więcej Profesora w mediach.
Pozdrawiam
Dziękuję za wspaniałą rozmowę, Pan Profesor Michał Lubina wielki erudyta i jak widać skromny człowiek, ogromna wiedza, nawet się nie spostrzegłem jak upłynęło szybko te 2 godziny. Osobiście uważam, że nie mniej ciekawie Pan Profesor byłby słuchany czytając np. książkę kucharską potraw chińskich a może taki kierunek kolejnej książki. Według mnie nie było chyba jeszcze takiego ujęcia obrazu świata polityki poprzez kuchnię. To byłoby ciekawe ujęcie dlaczego jedne potrawy są popularne a inne nie a wręcz odwrotnie podając potrawę można obrazić gościa, delegację czy poselstwo. Wspaniała opowieść, jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy, Pana Profesora, jeszcze raz dziękuję za możliwość wysłuchania wywiadu.
Mam już nawet tytuł tej książki: "Niedźwiedź na talerzu smoka" ;)
Dziękuję za interesującą treść , spokojny rytm rozmowy i za potężną merytoryczną zawartość. Ciężko znaleźć coś tak wartościowego w zalewie clickbajtowych tytułów i pięcio zdaniowych "artykułów" Czekam niecierpliwie na dalsze treści.
Pan Michał - wielka klasa, odtrutka na całe stado geopolityków którzy w ostatnim czasie próbują zdominować publiczną debatę. Wielki szacunek, także dla prowadzącego wywiad. Cenię taką narrację i zdrowy dystans. Naprawdę bardzo dziękuję, pańskie książki mają swoje właściwe, zaszczytne miejsce w mojej biblioteczce. Pozdrawiam serdecznie - Stan
Wreszcie od wielu tygodni jakiś racjonalny pogląd na sprawy rosyjsko chińsko międzynarodowe. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Bardzo kompetentny wykład na temat!!
Bardzo dziękuję za niezwykle ciekawą dyskusję!
Zagadnienia omówione w bardzo interesujący sposób - trzymam kciuki za więcej. 👍
Wspanialy wyklad! Dziekuje i pozdrawiam wszystkich!
@Roman Mocny Po coz ta agresja slowna Panie Romanie? W zupelnosci wystarczylby wcale merytoryczny komentarz, pozdrawiam
@Roman Mocny Milego dnia:-)
Te regiony mają tą zaletę, że wszyscy eksperci wymieniani w rozmowie (jak i prof. Lubina) są bardzo charyzmatyczni i dobrze się ich słucha.
bardzo optymistyczne, że są w Polsce tacy naukowcy kompetentni, wyważeni, opanowani, rzeczowi i profesjonalni, brawo za dobór prelegenta
Wow, spore kompendium wiedzy, fajna audycja.
Jak zwykle niesamowity wykład. Prof Lubina z taką pasją mówi o swojej "działce" tzn. dalekim wschodzie i Rosji, że człowiek żałuje że nie miał takich wykładowców (może kilku było) w swojej profesji (technicznej). pozdrawiam ŁD
Miło się słucha. Wiele ciekawostek. Dziękuję ślicznie
Dziękuje bardzo za szeroki wykład i update polityczno- historyczny Trójkata Azjatyckiego. Trochę słaba jakość nagrania miejscami, ale jasność przekazu bije te słabość na głowę.
Zwłaszcza, gdy się słucha mając inną „Daleko- Zachodnią” perspektywę na niegdyś codziennej uwadze…
Pozdrawiam znad Krakowa :)
Bardzo dobry wywiad. Michał jest świetny.
Super dziękuję, lubię słuchac Lubine
Pana Michała można słuchać bez przerwy!
pod warunkiem, że internet nie przerywa XD
Bardzo się cieszę, ze panowie nie strzelają swoich facjat na tle tysięcy egzemplarzy książek, jak to robi chyba wiekszosc wspolczesnych "właścicieli wiedzy". Rowniez, ksiazke pana prof Lubiny, "Niedźwiedź w Cieniu Smoka" zakupiłem, przeczytałem... bardzo dobra!
Dziękuję za komentarz pozdrawiam
Rewelacja. Proszę o replay
Jest Lubina, jest like w ciemno.
Prof. Lubina zawsze na propsie!
No pieknie taka wiedza
Szkoda ze nasze elyty nic nie ogarniaja ino rozkradaja ten biedny kraj
RozkradajOM z kościelnym błogosławieństwem....
Wszystko wiedzą i nie robią tego przypadkiem... "żymianie".
Tak się dzieje jak hołota uwierzy że jest elita.
Fantastyczny materiał 👍
Pana Michała zawsze warto posłuchać 👍
Pan prof Lubina i od razu oglondanko 🙂
Piękny wykład. Bardzo dziękuję.
Uwielbiam pana profesora
Wspaniały wykład. Dziękuję.
SUPER Rozmowa !
Dziękuję
Niezwykle ciekawy program, ale wielka szkoda, że nie został podzielony na dwie części, a to dlatego, że utrzymanie uwagi przez 2 godziny jest trudne. Podziwiam klarowność myślenia i potoczystość wypowiedzi tego młodego profesora.
Dziękuję za dobry materiał!
Dziekuje ❤️
To była najciekawsza lekcja jaką zaliczyłam dziękuję.
Fxbzd
Ważne
Prof. Lubinę poznałem dzięki dr. Bartosiakowi. Początkowo byłem zdecydowanym fanem JB, lecz po jakimś czasie tezy i opinie prof. Lubiny zdecydowanie bardziej do mnie przemówiły. Świetny gość!
Przydało by sie poprawić łącza, bo przekaz traci na jakości. Problem się już wcześniej pojawiał...np z prof. Grabarczykiem. Merytoryka super!
Dzięki
Bardzo ciekawa i merytoryczna rozmowa z prof. Lubiną. Szkoda, że były problemy z dźwiękiem
Wspaniała rozmowa
Dziękuję za wykład :)
Aktualizacja polecanych lektur:
Piotr Szczepański:
16 X 2022, Wandycz Piotr, Pax Europea
16 X 2022, Wandycz Piotr, Cena wolności
23 X 2022, Kissinger Henry, O Chinach
23 X 2022, Góralczyk Bogdan, niestety p. Piotr nie doprecyzował, o jaki tytuł chodzi, być może o najnowszy, tj. Nowy Długi Marsz lub Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje z 2018 r.
23 X 2022, Pyffel Radosław, tutaj również nie ma doprecyzowania, być może najnowszy Biznes w Chinach: jak osiągnąć sukces z 2012 roku
23 X 2022, Lubina Michał, Niedźwiedź w cieniu smoka
30 X 2022, Newman Simon, Gwarancje brytyjskie dla Polski
20 XI 2022, Lubina Michał, Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin
4 XII 2022, Kissinger Henry, Kryzys
11 XII 2022, Budzisz Marek, Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna
Jerzy Marek Nowakowski:
13 XI 2022, Beckwith Christopher, Imperia jedwabnego szlaku
26 XI 2022, Applebaum Anne, Czerwony głód
4 XII 2022, Materski Wojciech (opracowanie) Węzeł polsko-białoruski 1918-1921. Dokumenty i materiały
18 XII 2022, Geopolityczne trzęsienie ziemi. Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła świat, 21 autorów, w tym Jerzy Marek Nowakowski, Bogdan Góralczyk i Marek Budzisz
18 XII 2022, Majewski Piotr M., Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu
Goście:
11 XII 2022, Budzisz Marek, Samotność strategiczna Polski (Marek Budzisz)
4 I 2023, Herling-Grudziński Gustaw, Podróż do Burmy (Michał Lubina)
4 I 2023, Jacoby Marcin, Chiny bez makijażu (Michał Lubina)
4 I 2023, Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin (Michał Lubina)
4 I 2023, Fitzgerald Charles Patrick, Chiny. Zarys historii kultury (Michał Lubina)/prof. Lubina podał "Dzieje kultury chińskiej" Fitzpatricka, traktuję jako przejęzyczenie, bo nie znalazłem, jeśli się mylę, proszę o sprostowanie w komentarzu
Źródła i inne:
Piotr Szczepański:
6 XI 2022, Długi Telegram George'a Kennana
6 XI 2022, What ‘Zeitenwende’ really means Siemtje Möller
20 XI 2022, Dokument nr 9
Jerzy Marek Nowakowski:
6 XI 2022, Świat bez supermocarstw (rosyjski punkt widzenia)
20 XI 2022, Russia in Global Affairs (rosyjski punkt widzenia)
Rozmówca: cyt.: Nie wiem, może za mało czytam'.
Subtelny sarkazm na najwyższym poziomie (niuans/y tego można rozpoznać najlepiej po obejrzeniu i wysłuchaniu całości,)
Pomoc Zachodu dla Ukrainy to jasny sygnał dla Chin że w przypadku ataku na Taiwan Zachód będzie też pomagał Taiwanowi . Co najmniej bo jeśli chodzi o USA to raczej możliwa jest już wprost czynna obrona Taiwanu . Dla USA czynna pomoc Ukrainie oznacza odsunięcie w czasie problemu z Taiwanem . Do działań Chin na kierunku Taiwanu wkroczyła niepewność .
Świetna rozmowa. Mogła by trwać dłużej. Ale z całym szacunkiem dla prowadzącego musze wspomniec że mikrofon brzmi jak by był pod poduszką. No i troche jakość połączenia nie wyrabiała ale na to się już ma mniejszy wpływ. Pozdrawiam serdecznie obu panów.
Przepraszamy, będzie lepiej.
Super ekspert, wreszcie. Brawa dla prof. Lubiny.
Harbin - miasto w Mandżurii, stolica chińskiej prowincji Heilongjiang, założone w 1898 w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej przez Adama Szydłowskiego
wiemy o tym, nie jestesmy debilami
Problem z podżegaczami i agitatorami polega na tym że jesli osiągną swój cel to efekty ich działań dosięgną wszystkich bez większych wyjątków. Poza tym ich argumentacja to argumentacja faktów dokonanych "że jesli teraz nie my to później oni" Tylko że jesli ty nazywasz kogos wrogiem to on automatycznie sie nim staje - z jego strony to ty tez jesteś wrogiem." Bardzo manipulatorski trick. - Jeśli ty se nazywasz czyimś "sługą" to on automatycznie staje sie "Panem' - to działa w dwie strony. --090
Więcej chłopa więcej jest wiedza 😊
WIĘCEJ PRAW DLA LEWORĘCZNYCH, PRECZ z dyskryminacją leworęcznych w szkołach gdzie okna w salach są po lewej stronie i mamy pisać na papierze nie widząc co piszemy bo ręką sobie zaslaniamy swiatlo. Precz z dyktatem praworęcznych.
musisz zostać nauczycielem i wtedy okno będzie po prawej
@@blighthornsteelmace820 rozwiazanie jest prawidlowe, dziecko leworeczne w klasie jedno i drugie powinno przy biurku nauczyciela siedziec albo na brzegu klasy powinno byc odwrocone w druga strone
Ałbazino (ros. Албазино) - wieś w Rosji, nad górnym Amurem. W 2010 403 mieszkańców. W XVII w była stolicą państewka Jaksa założonego przez ZESŁAŃCA NICEFORA CZERNICHOWSKIEGO. 1685-1686 była przedmiotem wojny pomiędzy Rosją Piotra Wielkiego a Chinami rządzonymi przez mandżurskiego cesarza Kangxi.
Szkoda, że jakość połączeń jest kiepska.
Kilka wątków się gubi... 😡
Z przyjemnoscia wysluchalem rozmowe. Znakomity ekspert
Nie tylko propaganda twierdzi że Chińska cywilizacja jest starsza, temat nie jest jednoznacznie określony w historiografii. Można powiedzieć że ma ona co najmniej 3000-3500 lat, ale są coraz liczniejsze przesłanki by znacznie cofnąć tą datę. Chodzi choćby o tzw. Kości Wyrocznie (Oracle Bones)
A może pan prof. powie co jest nie tak z tą nieszczęsną polska demokracją? Że ludzie inaczej głosują na wyborach niż by chciała redakcja gazety wyborczej i Onetu?
nie, chodzi raczej o to, ze w Polsce nikt za nic nie odpowiada (tak jest od 1989 r.). W Polsce nigdy zaden polityk nie poniosl odpowiedzialnosci za swoje dzialania, odwolanie polityka w drodze referendum jest praktycznie niewykonalne, a Trybunal Stanu to juz zupelna fikcja.
Pań Lubina w rozmowie z dr Bartosiakiem pokazał, że ważną rolę w jego postrzeganiu świata pełnią emocje, a to jest ważna wada i przeszkoda. Mam nadzieję, że Bartosiak ze swoimi postulatami zmiany myślenia wśród polskich elit trafi w końcu na podatny grunt, bo mamy wiele do stracenia.
Tak ,a Bartosiak twierdzi ze istotne są przepływy i marża oraz technologie i kasa ,jak by tak bylo to swiat bylby pewnie dwu trzybiegunowy w sensie doslownym a my mamy na swiecie ponad 130 krajów
@@gravelpit6459 @JimLahey A ja twierdzę, że zabierając głos, ośmieszacie osoby której poglądy reprezentujecie. Obaj panowie nie potrafili się dogadać, a wy chcecie to wyjaśnić za nich, obrzucając się negatywnym podejściem do drugiej strony. Taka wymiana zdań do niczego nie prowadzi, a przynajmniej nie do porozumienia.
@Roman Mocny ...nie zgadzam się, gdyby tak było to nigdy nie powstałby Microsoft, Facebook czy elon musk ,przemysł ciężki wygląda imponująco ale jak nie ma wojen patrz przykład Niemcy uzależnione od tanich surowców, tak surowce zawsze kupisz tylko nie tak tanio jak byś chciał, można tak w nieskończoność ,a pomóc Amerykanów Ukraińcom jakwytlumaczysz skoro uważasz że rządzą narciarze z Teksasu i Rockefeller jak go tam inaczej okreslasz
@Roman Mocny a to tak jak najbardziej zgadzam się, ale w materiale nikt tej tezy nie formuował więc
@Roman Mocny a jeśli chodzi o relacje Chin i Rosji to uważam że Lubina przecenia Chiny i niedoszacowuje Rosji ,polecam posłuchać tu dr. Napierałę trochę szalony na pierwszy rzut oka ale ma ciekawą koncepcję co do tych relacji i merytorycznie,polecam
1:09:16 Konkrety
Ciekawe wątki. Ale niestety dwie wady nie szanujące odbiorcy: słaba jakość, przycinanie w pewnych momentach. Dygresje przez rozmówców niezrozumiałe dla słuchacza
Proponuję podzielcie rozmowę na kilka mniejszych fragmentów, krótszych filmów
👍👍👍
W końcu mówi jak profesor.
_"Chińczycy uważają się za lepszych"_
Oj tam. Myślę, że nie mogą się w tym poczuciu równać z politologami i geopolitykami.
Naprawdę się uważają za lepszych zwłaszcza od innych w Azji, ale co najlepsze to udowadniają że to prawda
@@adamkluska356 Wiem z doświadczenia, że działania mogące być uznane za dowodzenie takich prawd nie są zbyt miło przyjmowane choć z drugiej strony zaniechanie takich działań prowadzi do podobnych konsekwencjii.
Ogólnie dosyć ciężko we współczesnym cywilizowanym świecie współżyć z innymi kurwa podmiotami tego życia bez poderżnięcia im gardeł.
Dlatego ogólnie i zasadniczo tak na pierwszy głeboki oddech w piersi syberia wydaje mi się wymarzonym kierunkiem migracji
Już gdzieś tak od 4 lat żyje w takim przekonaniu, że wśród ludzi nie czeka człowieka nic dobrego.
Poczucie bycia lepszym sprowadza się do przekonania o posiadaniu konkretnej przewagi nad innymi w konkretnych warunkach. Czasami jest to uzasadnione czasami to blef a czasami szaleństwo. Tak czy inaczej chodzi o robienie krzywdy dzięki tej przewadze. I to jest straszne, że w 21 wieku większość przedstawicieli ludzkości uważająca się za lepszą od zwierząt deklaruje publicznie chęć bycia lepszymi równiez od innych ludzi głównie za sprawą jakiegoś dziedzicwa kulturowo cywilizacyjnego i ma na myśli dokładnie to, że chciałby dzięki tej nowej jakości człowieczeństwa pogrążyć całą resztę we krwi .
To coś tu chyba nie halo jest i wystepuje wyraźna rozbieżność między dobrocią a byciem dobrym kurwa
Mnie zasadniczo to zwisa jakie cele stawia sobie cywilizacja tylko jeżeli słyszę, że dzięki jej rozwojowi prędzej czy później czeka mnie rzeź to chciałbym mieć możliwość przygotowania się do tego kurwa radosnego święta celebrującego życie homo sapiens na tej pięknej planecie
więc sie przytulają , a z tego nic złego nie może wyniknąć
Ogólnie - nie ma sensu porównywania świata sprzed rewolucji przemysłowej i tego po. W epoce agrarnej, maltuzjańskiej, każdy wzrost PKB per capita owocował wzrostem liczby ludności, po czym zwiększone dochody rozkładały się na większą liczbę mieszkańców, co ostatecznie powodowało, że poziom zamożności wracał do wcześniejszych wartości, tylko ludzi było więcej.
Rewolucja przemysłowa doprowadziła do ucieczki z "pułapki maltuzjańskiej" - odtąd, liczba ludności rosła, ale PKB per capita rósł jeszcze szybciej, więc pomimo większego zaludniania, obywatele i tak stawali się coraz bogatsi.
Później, wzrost zamożności doprowadził do sytuacji, że imperializm przestał być opłacalny. Odtąd metropolia nie tylko nie miała możliwości golenia prowincji, ale musiała wręcz do niej dopłacać. Wojny między bogatymi państwami przestały być opłacalne. Z powodów opłacalności i wydajności upadło też niewolnictwo. O ile wcześniej cesarz Napoleon miał podobne dylematy geopolityczne jak faraonowie, o tyle później świat zmienił się nie do poznania. W II połowie XX w. zaczęto odchodzić od idei podziału stref wpływów opartej na równowadze sił, do porządku międzynarodowego opartego na zasadach.
bardzo ciekawa rozmowa
wincyj, wincyj Pana prof. Michała
Odnośnie Syberii. Chodzi tylko i wyłącznie o surowce. Dlaczego Hitler od samego początku zakładał podbicie Związku Sowieckiego? Bo każdy kto chce być lądowym hegemonem na super kontynencie zwanym Euroazją, musi kontrolować surowce, które są w głębi lądu z dala od morskiego hegemona. W przypadku Chin, które są na tą chwilę drugim imperium pod względem potęgi na świecie, również potrzebują kontrolować surowce w głębi lądu z dala od morskiego hegemona, jeśli chcą stać się lądowym hegemonem.
Położenie surowców magicznie się nie zmienia. Więc dla każdego kraju, który będzie chciał się stać lądowym hegemonem na super kontynencie zwanym Eurazja/Euroazja priorytetem są surowce Syberii. Nieważne czy to były hitlerowskie Niemcy, nieważne czy to sowiecka Rosja, nieważne czy to współczesne Chiny. Tą tezę idealnie więc potwierdzają działania rządu Chin, względem Iranu i Rosji. 200 mld usd. Dokładnie tyle ma wynieść współpraca na linii Iran - Chiny. W głównej mierze współpraca ta oparta jest na surowcach.
Jakieś animozje historyczne, jakieś powstałe mity, ze Chiny kolonizują Rosję, tak na dobrą sprawę nie mają znaczenia. To może posłużyć jako ewentualny pretekst w przyszłości, gdyby USA zrobiło blokadę morską na Chiny, wtedy Chiny nie mają możliwości importu surowców. Zostaje im droga lądowa. W takiej sytuacji jedynym źródłem surowców dla Chin są Iran oraz Syberia (Rosja).
Edit: Odnośnie obywateli Mongolii. Mam znajomych z czasów studiów, którzy są z Mongolii. Niezwykle dumni ludzie ze swojej historii oraz pochodzenia. Dodatkowo ich poziom edukacji stoi na znacznie wyższym poziomie niż nasz. Tych których znam, mają ogromną wiedze. Zarówno ścisłą, typu chemia, fizyka, matematyka, wytrzymałość materiałów, mechanika, itd jak i wiedze humanistyczną.
LOLO przystopuj z tym Hitlerem ,a wogóle to poruszasz tematy typowe dla troli
@@gravelpit6459 buahaha co? Twój post wskazuje, że nie rozumiesz jaką logiką kierują się imperia. Trzecia Rzesza aspirowała do bycia imperium. Trzecia Rzesza aspirowała do bycia lądowym hegemonem a tutaj prawidła są NIEZMIENNE.
Wiesz co odróżnia Hitlera od Aleksandra Wielkiego czy też Napoleona? Tylko jedno. Napoleon i Aleksander Wielki byli zwycięzcami. Gdyby Hitler wygrał to dzisiaj uczyłbyś się w podręcznikach do historii, że był jednym z najwspanialszych władców świata.
Wiesz co łączy Hitlera, Stalina, Napoleona, Aleksandra Wielkiego? WSZYSCY BYLI LUDOBÓJCAMI. To by było na tyle odnośnie natury człowieka i władzy.
Daj chociaż jeden kontrargument, który przeczył by mojej tezie, BEZ PRZYPINANIA MI PLAKIETEK. Samo to, że przypiąłeś mi plakietkę i nie podałeś ŻADNEGO kontrargumentu już mi mówi, z jak ograniczonym człowiekiem mam do czynienia.
Skoro setki lat Chiny uważały się za państwo środka, centralne na całym świecie, to dlaczego przejęli europejskie ubiory? Te krawaty, garnitury, garsonki i inne? Kompleksy jakieś?
Dokładnie tak - oni męczą jak mantrę w szkołach "stulecie upokorzeń" od wojen opiumowych i chlipają nad t
Nie. Po prostu taka moda przyszła do chin z zachodu razem z komunizmem, który stał w opozycji do pozującej na tradycjanolistyczną frakcji cesarskiej.
A moze po prostu dostępna była wyłącznie odzież importowana? A może po prostu jest wygodniejsza?
NIe wiadomo. A ty dlaczego ubierasz się po zachodniemu zamiast kultywować tradycję przodków i śmigać w stroju wikingów?
🤣
Albo czemu nie jeździsz bryczką tylko zapierdalasz improtowanym samochodem?
Przeż to nie jest wymysł polski? Ludzie sie podpatrują, wymieniają doświadczeniami i rzeczami wybierają to co im pasuje.
Współcześnie wybierają już sobie nawet historię która im bardziej odpowiada i jak np. ktoś chce być rdzennym kurwa wikingiem z podkarpacia albo z sosnowca to mu zara jakiś pierdolony usłuzny kutafon po studiach historycznych dorysuje za odpowiednią opłatą taką historię i chuj.
Tam zara jakiś pitolitolog podłapie temat uchiem czujnym na każdą kwestię z której można odjebac gównoburze a tink tank gołopolityków odpierdoli z tego kurwa serie komiksów o dowolnej tematyce
Miłego dnia 😊
Niemcy obejmuja polske i co dalej ?
Ksiażka bez przypisów nie jest wiele warta.
👏💪👍
Pasjonujący wykład.
O Mongolię zabiegają pozytywnie Rosja i Chiny chcąc im się przypodobać,a o Polskę odwrotnie Rosja i Niemcy raczej chcą nas eksploatować(okupacja niemiecka i radziecka i obecnie proniemiecka gospodarka postkolonialna).
1:15.00 - sorry, ale jeśli taka była wypowiedź ministra, to dla mnie nie było mistrzostwo. Raczej bzdury.
Jakość techniczna dźwięku prowadzącego jest poniżej krytyki.
Róznych szaleńców - oczywiście chodzi przede wszystkim o Fu Manchu!
Lubina na Rosję i rosyjski. Mieszkał tam i interesuje się krajem od lat. Z kolei w kwestii Chin Lubina nie zna języka, nigdy tam nie mieszkał i bada Chiny od znacznie krócej.
Panie profesorze, jak to nie uczy się, że dzisiejszy świat jest pokłosiem kolonializmu powyżej poziomu szkół średnich? Sam Pan tego uczy studentów!
UJ zszedł na psy, kogoś takiego robić profesorem?! Już Góralczyk oszalał otwierając przewód doktorski. Polszczyzna żenująca. "Dostawalność się na miejsce".
Przecież jeszcze do niedawna Lubina wykluczał taką możliwość.
nie ma to jak skomentować tytuł
@@blighthornsteelmace820 Akurat przesłuchałem materiał.
Dlaczego wszyscy zapominają kto zrzucał bomby atomowe na bezbronych ludzi, cywilów.
Pana profesora się słucha z zaciekawieniem jest erudytą ! Ma gadane, czasami mówi na bezdechu!
Pyffel i Szewko ogląda?... No.
No z tym że ZSRR i Brytyjski but to nieba i ziemia to bym tak nie przesadzał, milionowe ofiary głodu, zniszczenie "przemysłu" tekstylnego - przed brytyjczykami Indie chyba były największym eksporterem tekstyliów, za brytyjskiego nuta stali się importerami i możnaby mnożyć
a w UK nadal oddaje się cześć bandycie Churchilowi
NIGDY NIE PYTAJCIE LIBERAŁÓW GDZIE JOHN STUART MILL ZROBIŁ SWOJĄ KARIERĘ
Człowieku jak zapraszasz to daj im mówić.....
Ów człowiek jest wyjątkową osobą. Pan Szczepański emanuje ciepłem i rozmówcy nie są wybijani z myśli, wręcz "wzniecani" do głębszego wywodu. Tu rozmówcy się rozumieją, obaj są lotni i dla siebie serdeczni.
Moim zdaniem uwaga wręcz niegrzeczna.
Jak zwykle :-( Trzeba przewijać.
Wstydziłaby się Pani. Brak kultury się kłania.
Kobieto, a ty słuchałaś tego w ogóle? Bo twój komentarz jest całkowicie z sufitu.
Ciekawe co zabiło mieszkańców Mocherdrzodaro (to mogła być bomba atomowa).
Niejaki lubina znów dużo mówił, tyle że to streszczenia artykułów, a i tylko tych ukazujących się po angielsku. Kiedy ostatnio był w Chinach albo czytał po mandaryńsku, kiedy ostatnio był na obszarze postsowieckim albo coś czytał po rosyjsku? czekam na odpowiedź ale prawdziwą i najlepiej od niego.
a kiedy w Chinach ostatnio byli Goralczyk, Slazyk czy Pyffel?
no przecież mówił na filmie kiedy był
@@blighthornsteelmace820 Tu nie chodzi o to kiedy był ostatnio na wycieczce w Chinach, chodzi o to kiedy był na jakimś seminarium, sympozjum, spotkaniu politologów Chińskich itp. O Rosji nie wspomnę, on jej w ogóle nie zna. Zamiast uczyc się rosyjskiego, lepiej poczytać streszczenia innych, najlepiej tych z zachodu. W ten sposób przejmuje punkt widzenia obcych, bo nie chce mu się myśleć samodzielnie w oparciu o własne źródła informacji. Jeszcze raz; lubina to miernota, tylko takich zostawiają na uczelni.
Po refleksji: Lubina kandydat do owsiakowej imprezy róbta co chceta.
25:44 - o to tak jak w PiS i w PO 🤓
No a u nas yellow peril uprawiał Dmowski i... Witkacy XD
skad teza, ze w chinskiej polityce pozycja kobiet jest lepsza niz w koreanskiej? przeciez w Korei na czele panstwa/rzadu jeszcze niedawno byla kobieta.
Panie Profesorze! Tyle Pan się uczył, studiował na tylu uczelniach, badał i podróżował i... nic prawie, poza obrazem Chin i Rosji, ze starej biblioteki, ze ślizgacza mknącego po powierzchni chińskich rzek, w Rosji zaśnieżonej - podróży trojką. Taka tandetna pseudo-antropologia. Szkoda materialnych środków, wyasygnowanych przez społeczeństwo, na Pana wykształcenie. Ślizganie się po powierzchni ekonomicznych i społecznych zjawisk - to nie nauka tylko PUBLICYSTYKA.
A zachwyty polskich ,,inteligentów", nad prelekcją - świadczą tylko o polskich inteligentach. Żal d.... ściska. Rusofobia i ignorancja. Ignorancja i rusofobia.
!
"Pan historii" już obrócił w nicość zarówno Związek Radziecki jak i Układ Warszawski !!! Proces oczyszczania świata trwa !!!
18:40 Hehe
Hey ty "prowadzący",
kup sobie normalny mikrofon chociaż za kilkadziesiąt złotych, bo tego twojego dudnienia słuchać nie można !
Dwie pierwsze minuty mi wystarczyły, aby nie słuchać dalej tego bełkotu.
NIESTETY !!!
Wiem, że zaproszony gość mówi interesujące rzeczy.
Czy za Panem gadającą głową jest plakat Zdzieszowice?
Wydaje mnie się, że KATOWICE.
Jaka będzie hybryda z tego mariażu ?