Svaka cast! Odlican video, pogotovo za pocetnike! Prosto bi bilo bezobrazno bilo sta dodati na ovako lepo ispricanu pricu, ali jednu stvarcicu bih dodao. Po meni vrlo bitan aspetk ribolova, je taj sto kroz samo pecanje upoznajemo ne samo nacine, tehnike ribolova i riblje vrste te samo prema tome donosimo zakljucke kako izabrati pribor, vec kroz pecanje upoznajemo i sami sebe tj sta "nam" odgovara i kakav pribor "nam" najbolje pase za neki tehniku. Primera radi bucova i stuku, iako je atipicno, pecam na stapove extra fast akcije, bez obzira na tip varalice koje koristim (vobler, kasike, leptire, silikonce, strimere...). Licno mi tako vise odgovara iz razloga, jer su ex fast stapovi dosta osetljiviji i lakse mi je da kontrolisem varku tj da osetim gde se nalazi, na kojoj dubini se krece, kako se krece kroz vodu itd... naravno za bucova necu koristiti ex fast stapove velike tezine bacanja, ali ex fast stapovi manje tezine bacanja (iz L, ML, M kategorije) su odlicni bacaci varalica u njihovom gornjem segmentu tezine bacanja... itd. Npr obozavam da pecam na kasike, ali i tu vise volim da pecam ex fast stapovima 😊 Ovo su samo primeri, niposto pravila, da kroz ribolov upoznajemo i sebe i sta nama licno vise odgovara za neki vid ili tehniku varalicarenja, a mislim da je to jako bitno, jer mnogi pocetnici misle da ce prvim kompletom "osvojiti svet", a moj savet je da je prvi komplet vrlo znacajan i da se sa njim moze dosta nauciti, ali nije "poslednji" komplet koji ce neko uzeti, zato pocetnici uzivajte u upoznavanju kako samog ribolova tako i sebe samih! Veliki pozdrav!!!
Bravo kolega, odlična tema. Kako za početnike tako i za iskusnije. Nakon višedecenijskog iskustva jedino ne mogu da objasnim ženi ali i nekim prijateljima da su mi pored 7 varaličarskih štapova ( ostalih 10 za druge vidove i da ne pominjem ), potrebna bar još dva. Evo trenutno sam u potrazi za trećim štapom za Smuđa. Imam Sent Croix Avida od 2 unce za jig. Sportex Hiperiona 35g za vobler koji ne prašta. On mi je i problem. Jer iako je namenjen za pecanje morske pastrmke i lagano vadi ribe do 5 kila, jednostavno me je strah od soma koji ponekad naleti u noćnom ribolovu na površinske voblere. Zato sam trenutno u potrazi za vobleraškim štapom , samo malo jačim. Da, ne spomenuh da imam i Sportexa stare serije 45g 3,3m , ali težak je za duži ribolov. Zato ako neko ima predlog neka javi. Hvala unapred. Trenutno najviše gledam štapove za morski ribolov sa obale namenjene Brancinu.
Hvala kolega! I naša iskustva sa "morskim" štapovima za pecanje sa obale su dobra, ja trenutno jedan takav koristim za štuku - Rapture Brigade Shore Stick.
Кolega odlično. Ja u poslednje vreme idem na vodu sa tri štapa. Specijalac za smuđa je 30gr 3,15 sportex zander. Drugi ukoliko treba da bacam glavinjare do 40 gr je technium diaflesh 20-50 gr 3 m i treći je Okuma Celilo 30-80 gr 2,70 ako bacam velike kruškaste voblere za soma.
Super video, puno korisnih informacija. Ja sam posle dugo lutanja i zamena štapova i brendova konačno našao sebi idealne štapove, Sportex black arrow G3 neverovatni štapovi koji su mi potpuno promenili kvalitet varaličarenja, imam ga u dve verzije ultra light 0.5-7g 180cm, i spin 10-30g 2.10m. Za soma koristim madcat greenspin 40-150g sa kojim sam puno zadovoljan. Veliki pozdrav!
@@ledeni012 Da li biste hteli da mi pomognete oko kupovine stapa razmisljam se izmedju onog shadow 2-8gr i stratusa 5-20gr koji ima dosta ostru vrsnu akciju,Jer razmisljam se da nije 2-8gr slabo i malo,za klena mi treba
@@RainxFly hoću, naravno, samo ako umem. Shadow 2-8 g je sjajan štap za te pare, ali bi po meni mogao da bude malko mekši za klena. Stratusa nikad nisam imao u rukama, pa o njemu nemam šta da kažem. Ali, to treba uzeti sa rezervom, jer se svi razlikujemo, pa se tako razlikuju i naša shvatanja šta je za neku ribu dobro, a šta nije, šta je pretvrdo, šta je suviše mekano itd itd. Mi ne volimo pretvrde štapove, osim za džigovanje smuđa na Moravi i Dunavu, tako da su nam skoro svi manje ili više u nekoj "poluparabolik" akciji. Tako je Shadow za mene za nijansu prejak za klena i pastrmku, a SG Custom UL je idealan po našim shvatanjima, premda i jedan i drugi imaju više snage nego što bi se reklo po navedenoj težini bacanja.
Pozdrav za majstora svojih zanata! Ceo zivot sam u ribolovu ali onom najnize klase klen do 1kg, krkusa, bejavica, retko stuka... Pre neki dan sam izvadio dozvolu i odradio kupovinu uglavnom vođen vašim savetima i iskustvima. Klen i pastrmka - FilFishing Moustique 1-7g; Štuka i bandar - Fil Fishing - NexusSpin 8-30g; Skobalj - FilFishing Bolo Ares 5-25g; Abu Garcia 20-60g u procesu montaže za somića. Sve to upario sa istim masinicama FilFishing Libra različitih velicina špulni, po potrebi. Msm da je za nas amatere ovaj kinez FF odličan jer pruža puno za jako malo para. Ukoliko nađete vremena značio bi mi povratni komentar, konkretno da li sam zeznuo oko odabira gramaža? Hvala unapred i BISTRO.
Nađem vremena da odgovorim i onima što pitaju bez da kažu "Dobar dan" ili "Zdravo", pa što onda vama ne bih odgovorio? Što se modela koje navodite tiče, mi imamo konkretna iskustva samo sa dva Fil Fishing štapa koja sam valjda i spomenuo u ovom videu, ali i ono što sam o drugim modelima čuo je sve biloo pozitivno. Moja stav je da svi ti štapovi nude zaista mnogo u odnosu na to koliko koštaju. Što se navedenih gramaža tiče, nemam pojma kako i na kojim vodama pecate, kakvim varalicama itd itd. Na primer, mi za štuku ponekad koristimo i štapove t.b. 25-30 g (nekad čak i UL štap, ali retko, na vodama na kojima zaista ne očekujemo ribe preko 40-50 cm), ali u većini slučajeva posao nam završavaju 60-gramci. Ponekad, kad recimo na kanalima pecamo isključivo na velike šedove, koji na dužinama od 20-25 cm mogu imati i preko 60-70 grama), nosimo i 80-gramce. Sve u svemu, to je sve vrlo široka tema i jako je teško reći "najbolja gramaža za tu i tu ribu je ta i ta". Ili recimo da pričamo o somu. Na Velikoj Moravi nadomak ušća, ovde kod nas, soma možete pecati i 80-gramcem, možda čak i 60-gramcem, jer se veliki primerci retko love, a reka je spora i ne previše duboka, pa su veoma retke situacije kada treba koristiti silikonce na glavama težim od 25 grama ili glavinjare preko 40-ak grama. Ali, već na Dunavu ispod Golupca je na mnogim mestima i 100-gramac preslab, jer su dubine ponegde i preko 10 metara, a tok je vrlo jak, pa ni glavinjare od 60 g nisu preteške, iako se i tamo najčešće dobijaju somoći od 3-5 kg. Nikako se ne bih složio da je pecanje klenova do 1 kg ribolov "najniže klase". Na Mlavi i Peku recimo, na terenima na kojima mi lovimo klena, svaki komad teži od 400 g je krupan, a svaki kilaš kapitalac, iako u Mlavi dokazano žive i trokilaši. Upecati klena od 35-40 cm na takvoj reci ne da nije lako, nego iziskuje mnogo iskustva, poznavanja terena i navika samog klena, tako da je to po meni vrhunski ribolov. Štaviše, naš kum Nebojša, koji me je pre dvadeset i kusur godina uveo u ozbiljno varaličarenje ove ribe smatra da je to jedna od najzahtevnijih varaličarskih disciplina na našem podneblju. Ni ciljano pecanje recimo krkuše ili potočne mrene nije neka "ladovina". Probajte da na neki potok ili rečicu dovedete iskusnog ribolovca koji možda i decenijama peca na Dunavu ili na nekom velikom jezeru, pa ćete videti da li će se i kako snaći. Štaviše, mene za pecanje takvih i sličnih vrsta na malim vodama vežu veoma lepa sećanja i rado se posvećujem takvom ribolovu kad god mi se ukaže prilika.
@@ledeni012 iskreno ne znam koliko ti je argument na mestu kad navodiš mene kao relevantan izvor informacija, pogotovo što u poslednje vreme, za godinu dana, sve ukupno imam desetak izlaska na na pecanje. Trenutno imaš na Dunavu puno umešnijih ribolovaca od mene, ali u svakom slučaju ti hvala što me i dalje smatraš za kredibilnog varaličara.
@@vladanstojicevic3317 pa znaš kako, neki penzionisani vozač formule jedan i dalje je vozač formule jedan, treba mu samo malo treninga. A ja sam bio, sada sam i uvek ću biti osrednji vozač 😘
@@ledeni012 Ne zajebavaj, zašto osrednji? To što ja imam komperativnu prednost jer živim pored Dunava, koju u poslednje vreme ne koristim 😜, ne znači da sam bolji. Čak šta više mislim da si ti, a pogotovo Junior, kompletniji, jer ste prilagodljivi različitim mestima i različitim tehnikama.
I super je što si malog navuko na prirodu i što ide u ribičiju. Njegovi godišnjaci tj.današnja djeca ne znaju kako žaba izgleda...a on vidim već peca bolje od velikih.
Nemam nažalost nikakvo iskustvo sa tim štapom, ali 50-gramac bi trebalo da bude okej izbor za Moravu. Bar dva takva, tj. slična štapa sam i ja godinama koristio za terene u donjem toku, u mom kraju.
Ja vec 15-tak godina pecam na Hexaforce Spin45 35-45g 2,70m i zadovoljan sam s njim. I neki dan sam sebi uzeo za ligt ribolov Abu Garcia Devil 5-15 213 cm taj mi je za rjecica pastrmka, klen itd ili za isto iz camca i na njrmu je masinica Abu Garcia cardinal 101 stara sigurno 10 godina i jaaaako rijetko sam je koristio.
Odlican video, saveti i preporuke. Moja kupovina se zavrsila zurbom. Kupio sam SG black savage 20-60g. Najvise dzigujem sa njim. Od ulova sa njim bio je lep bucov i stuka, mali smudj i to je to za 15ak izlazaka. Navikao sam se na stap samo mu fali malo vise osetljivosti. Masinica je sledece. Nasao sam Red Arc za 10k din i ne znam da li je ok uzeti ili ne.
@@ledeni012 hvala na odgovoru, jeste malo jeftiniji ali u radnjama u Novom Sadu ne mogu nov da nadjem. Vise me interesuje sama masinica, prva je koju kupujem sebi. Sigurno ce biti bolja od postojece ali ako ima nesto u toj ceni bolje uzeo bih u obzir. U radnjama su slabe preporuke i ponude.
@@MarkoMijat Red Arc je praktično isto što i Blue Arc, uz minimalne izmene u dizajnu i sklopu. Možda ovo pomogne: th-cam.com/video/Ky6oeMB2qps/w-d-xo.html
Dam. Yagi spin 2.74m 42-84 Meni je odličan. Ali.. Mora se uzeti u obzir da 90% pecanje na dunavu. Bacam malu kašiku balzer od 8gr i savija vrh. Za dunav uvijek veću gr bacanja.
Hvala kolega! Pre samo desetak godina ne bih ni pogledao štap tako male težine bacanja, ali nažalost stigli smo do situacije da hvatamo sve manje ribe i potrebna nam je sve lakša i osetljivija oprema. Štapovi sa t.b. do oko 15 g po nekjima uopšte nisu UL štapovi, ali za mene to jeste UL kategorija. Prilično su iniverzalni, jer taknim štapom možemo da pecamo pastrmku, klena, bandara i slične vrste, ali i bucova u mnogim situacijama, pa i smuđa na manje voblere, na lake džigove itd. Koliko ribu može da izvadi? To zavisi od mnogo toga - od terena, vrste ribe, ali ponajviše od umeća i strpljenja ribolovca. Aleksa je štapićem t.b. čini mi se 8 iloi 10 g vadio bucove i štuke do 3 kg i somove do 4-5 kg bez ikakvih problema. Ako je teren čist ili se peca iz čamca, imamo vremena da zamaramo ribu, nema opasnosti da će ući u neki lom itd, a struna, kočnica mašinice, udice, alkice i sve ostalo je kvalitetno, štapićem t.b. 14 g može da se izvadi i riba od 10+ kg. Ali, s druge strane, na teškom terenu punom granja ili trave i štuka od 1,5-2 kg će najverovatnije uspeti da nam ode.
Bojim se da su jako male šanse da ćete uspešno pecati te tri vrste jednim štapom. Shimano Catana u toj gramaži je okej štapić, ja sam ga pre 15-20 godina par sezona koristio upravo za klena i bucova (to naravno ne znači da je idealan za njih), ali je za soma svakako preslab i premekan.
Ako ste gledali video, čuli ste kako to najčešće ide sa težinom bacanja i težinama varalica. catana je u principu "mekan" štap, možda bi bio solidan izbor za voblere, ali za džig bih ja definitivno uzeo nešto drugo.
Nemam nikakvo iskustvo sa tim štapom, nikada ga nisam držao u rukama, a i ne znam šta je "manje varaličarenje soma". Morate da pitate nekog iskusnijeg.
Mogu samo uopšteno ds odgovorim, jer nemam pojma na kakvim vodsma se peca, kojim varalicama itd, kao ni koliki je budžet. Realna težina bacanja do nekih 20-ak grama bi mogla da bude neki kompromis, ali je teško očekivati da će jedan štap biti dobar za obe vrste. Mi za klena retko koristimo vsrke teže od par grama (tvičevi, kruškice, leptirići, kašikice...) ali za bucova često bacamo recimo pilkere teže od 20-25 gr, a očekivati da će se jedan štap podjednako dobro ponašati u svim prilikama je teško. Neki primer da je moguće napraviti kompromis je FilmFishing Neox Spin (ako nisam pogrešio naziv) t.b. do 17 g koji sam koristio i za klena i za bucova u par navrata. Ali to je ipak iznuđeno rešenje. Što se mašinice tiče, izbor je ogroman, ali je budžet presudan.
@@ledeni012Ja sam vise za pecanje klena pecam na moravi ali tu ima i bucov pa ako naleti da bi mogao stap da izdrzi,nista vise.Ne bi koristio jaku gramazu bacanja za bucova ja bi da jurim klena.
@@Sava.829 za klena mi već godinama koristimo UL štapove, mada ovi moderni UL varaličari kažu da to nisu "pravi" ultralajt štapovi. U principu, to su štapovi deklarisane težine bacanja do 7-8 grama, ali realno nije problem bez straha zabacivati njima ni varalice teške 10-12 grama. Na ovom kanalu imate dosta snimaka na kojima Aleksa, ali povremeno i ja vadimo ribe teške do 2,5-3 kg, a možda i poneku težu. Ako je teren "pristojan", tj. ako riba ne može da se dokopa nekog krša, granja ili trave, takvim štapom nije teško izvaditi ni krupnije komade, tim pre što se skoro svaka borba sa velikim bucovom vodi na čistini. Dakle, ako bi recimo meni trebao štap za klena, a računam i na povremene napade bucova, ipak bih se više opredelio za klena, tj. odabrao bih nešto sa gornjom težinom bacanja (realnom) do najviše 15 grama. Pecao sam nekada davno klena i 30-gramcima, pa odlično znam koliko sam se bolje osećao kada sam prešao na lakšu opremu. Uostalom, mi klena uglavnom pecmao an veoma teškim terenima u donjem toku Mlave, pa do sada nismo imali problema ni sa primercima teškim do 1,5 kg.
Pozdrav, super video. Steta sto nisam pogledao dan ranije… Al ae, nema veze. Bio sam 2x na vodi, dzigivao sa drugarom i zaljubio se. Kupio sam Sportex black arrow g3 2.4m 17-53gr i Shimano Stradic fl2500. Ako moze misljenje za stap i masinicu? Pocetnik sam i nemam mnogo iskustva, ali imm osecaja nisam drvo od coveka 😊. Hvala
@@ledeni012 Ja sam hteo 3000, ali nema niko na stanju ovde u Nemackoj, sve su razgrabili sad sa ovim popustima. Bila je neka 4000, ali sam mislio da je velika za stap. Tako da sam se odluzio za 2500, a izmedju 2500 i 3000 razlikanje u 5 grama
Pa sa nekom za varaličarenje, veličine 3000 ili 4000 po Shimanu. Za detaljniji odgovor mi svakako treba više podataka, naročito koliki je budžet, kao i kojim varaličarskim tehnikama pecate, koje varalice koristite, koje vrste riba lovite...
@@ledeni012uglavnom koristim voblere, kasike i glavinjare do 35 grama, a budzet mi je do nekih 7000 i koju debljinu konca za tu masinu, hvala vam na pomoci 👍
Za bandara svakako, za smuđa i bucova u nekim varijantama. Za džig na Dunavu ili za teže pilkere sigurno nije, ali recimo za tvičkanje smuđa i bucova na keju u Golupcu je odličan.
Kolega po tebi to o štapovima znači može da bidne ali nemira da znači.dobar štap za pet šest hiljada dinara i bolji za 100evra to mi malo izgleda neozbiljno da nakaze smešno.
Nisamk siguran da sam vas razumeo najbolje. Za 5-6 crvenih zaista može da se nađe dobar, upotrebljiv štap, a za 100-120 evra odličan. Po tome su stvari daleko povoljnije nego pre samo desetak godina. Pribor visoke klase je i dalje skup, ali ja nisam ni pričao o tome. Ja se u ovom klipu obraćam pre svega početnicima, a malo je besmisleno da neko ko tek počinje da se bavi varaličarenjem kupuje Lesath ili nešto tog tipa.
Sve to pada u vodu ljudi se posvetili samo opremi skupocjenoj ko ce skuplje da plati a o tehnici pecanja pojma nemaju ja pecam sve od stuke,smuda,klena jednim kompletom i puno sam uspjesniji od ovih sto samo reklamiraju opremu i snimaju lajvove i kao slusaju strucnjake sta sa cime upariti.pozzz
Misljenje Daiwa Tatula XT, 11 do 47g, stuka
Hvala unaprijed, pozdrav iz Zagreba
Nažalost, nikada taj štap nisam imao u rukama.
Svaka cast! Odlican video, pogotovo za pocetnike! Prosto bi bilo bezobrazno bilo sta dodati na ovako lepo ispricanu pricu, ali jednu stvarcicu bih dodao.
Po meni vrlo bitan aspetk ribolova, je taj sto kroz samo pecanje upoznajemo ne samo nacine, tehnike ribolova i riblje vrste te samo prema tome donosimo zakljucke kako izabrati pribor, vec kroz pecanje upoznajemo i sami sebe tj sta "nam" odgovara i kakav pribor "nam" najbolje pase za neki tehniku.
Primera radi bucova i stuku, iako je atipicno, pecam na stapove extra fast akcije, bez obzira na tip varalice koje koristim (vobler, kasike, leptire, silikonce, strimere...). Licno mi tako vise odgovara iz razloga, jer su ex fast stapovi dosta osetljiviji i lakse mi je da kontrolisem varku tj da osetim gde se nalazi, na kojoj dubini se krece, kako se krece kroz vodu itd... naravno za bucova necu koristiti ex fast stapove velike tezine bacanja, ali ex fast stapovi manje tezine bacanja (iz L, ML, M kategorije) su odlicni bacaci varalica u njihovom gornjem segmentu tezine bacanja... itd. Npr obozavam da pecam na kasike, ali i tu vise volim da pecam ex fast stapovima 😊
Ovo su samo primeri, niposto pravila, da kroz ribolov upoznajemo i sebe i sta nama licno vise odgovara za neki vid ili tehniku varalicarenja, a mislim da je to jako bitno, jer mnogi pocetnici misle da ce prvim kompletom "osvojiti svet", a moj savet je da je prvi komplet vrlo znacajan i da se sa njim moze dosta nauciti, ali nije "poslednji" komplet koji ce neko uzeti, zato pocetnici uzivajte u upoznavanju kako samog ribolova tako i sebe samih!
Veliki pozdrav!!!
Hvala druže. Potpisujem svaku reč. I meni su se dešavale takve stvari, sve je to veoma individualno.
Bravo kolega, odlična tema. Kako za početnike tako i za iskusnije. Nakon višedecenijskog iskustva jedino ne mogu da objasnim ženi ali i nekim prijateljima da su mi pored 7 varaličarskih štapova ( ostalih 10 za druge vidove i da ne pominjem ), potrebna bar još dva. Evo trenutno sam u potrazi za trećim štapom za Smuđa. Imam Sent Croix Avida od 2 unce za jig. Sportex Hiperiona 35g za vobler koji ne prašta. On mi je i problem. Jer iako je namenjen za pecanje morske pastrmke i lagano vadi ribe do 5 kila, jednostavno me je strah od soma koji ponekad naleti u noćnom ribolovu na površinske voblere. Zato sam trenutno u potrazi za vobleraškim štapom , samo malo jačim. Da, ne spomenuh da imam i Sportexa stare serije 45g 3,3m , ali težak je za duži ribolov. Zato ako neko ima predlog neka javi. Hvala unapred. Trenutno najviše gledam štapove za morski ribolov sa obale namenjene Brancinu.
Hvala kolega! I naša iskustva sa "morskim" štapovima za pecanje sa obale su dobra, ja trenutno jedan takav koristim za štuku - Rapture Brigade Shore Stick.
Кolega odlično. Ja u poslednje vreme idem na vodu sa tri štapa. Specijalac za smuđa je 30gr 3,15 sportex zander. Drugi ukoliko treba da bacam glavinjare do 40 gr je technium diaflesh 20-50 gr 3 m i treći je Okuma Celilo 30-80 gr 2,70 ako bacam velike kruškaste voblere za soma.
Super video, puno korisnih informacija.
Ja sam posle dugo lutanja i zamena štapova i brendova konačno našao sebi idealne štapove, Sportex black arrow G3 neverovatni štapovi koji su mi potpuno promenili kvalitet varaličarenja, imam ga u dve verzije ultra light 0.5-7g 180cm, i spin 10-30g 2.10m. Za soma koristim madcat greenspin 40-150g sa kojim sam puno zadovoljan.
Veliki pozdrav!
Hvala puno kolega!
Svaka čast,sve objašnjeno.
Hvala!
9:20 moj mezimac, neuništiv 💪
Sve rečeno, od A do Š. Odličan i kvalitetan video klip.
Hvala kolega!
Bog pomogao. ...extra klip svaka cast
Hvala kolega!
@@ledeni012 Da li biste hteli da mi pomognete oko kupovine stapa razmisljam se izmedju onog shadow 2-8gr i stratusa 5-20gr koji ima dosta ostru vrsnu akciju,Jer razmisljam se da nije 2-8gr slabo i malo,za klena mi treba
@@RainxFly hoću, naravno, samo ako umem. Shadow 2-8 g je sjajan štap za te pare, ali bi po meni mogao da bude malko mekši za klena. Stratusa nikad nisam imao u rukama, pa o njemu nemam šta da kažem. Ali, to treba uzeti sa rezervom, jer se svi razlikujemo, pa se tako razlikuju i naša shvatanja šta je za neku ribu dobro, a šta nije, šta je pretvrdo, šta je suviše mekano itd itd. Mi ne volimo pretvrde štapove, osim za džigovanje smuđa na Moravi i Dunavu, tako da su nam skoro svi manje ili više u nekoj "poluparabolik" akciji. Tako je Shadow za mene za nijansu prejak za klena i pastrmku, a SG Custom UL je idealan po našim shvatanjima, premda i jedan i drugi imaju više snage nego što bi se reklo po navedenoj težini bacanja.
Odličan i poučan video
Hvala kolega.
Sve si dobro i na duhovit način objasnio.!....ma svaka ti je namjestu, ka u Njegoša..😉🤣
Hvala kolega! Nemam baš neki smisao za humor, ali se trudim 🙂
Pozdrav za majstora svojih zanata! Ceo zivot sam u ribolovu ali onom najnize klase klen do 1kg, krkusa, bejavica, retko stuka... Pre neki dan sam izvadio dozvolu i odradio kupovinu uglavnom vođen vašim savetima i iskustvima. Klen i pastrmka - FilFishing Moustique 1-7g; Štuka i bandar - Fil Fishing - NexusSpin 8-30g; Skobalj - FilFishing Bolo Ares 5-25g; Abu Garcia 20-60g u procesu montaže za somića. Sve to upario sa istim masinicama FilFishing Libra različitih velicina špulni, po potrebi. Msm da je za nas amatere ovaj kinez FF odličan jer pruža puno za jako malo para. Ukoliko nađete vremena značio bi mi povratni komentar, konkretno da li sam zeznuo oko odabira gramaža? Hvala unapred i BISTRO.
Nađem vremena da odgovorim i onima što pitaju bez da kažu "Dobar dan" ili "Zdravo", pa što onda vama ne bih odgovorio? Što se modela koje navodite tiče, mi imamo konkretna iskustva samo sa dva Fil Fishing štapa koja sam valjda i spomenuo u ovom videu, ali i ono što sam o drugim modelima čuo je sve biloo pozitivno. Moja stav je da svi ti štapovi nude zaista mnogo u odnosu na to koliko koštaju.
Što se navedenih gramaža tiče, nemam pojma kako i na kojim vodama pecate, kakvim varalicama itd itd. Na primer, mi za štuku ponekad koristimo i štapove t.b. 25-30 g (nekad čak i UL štap, ali retko, na vodama na kojima zaista ne očekujemo ribe preko 40-50 cm), ali u većini slučajeva posao nam završavaju 60-gramci. Ponekad, kad recimo na kanalima pecamo isključivo na velike šedove, koji na dužinama od 20-25 cm mogu imati i preko 60-70 grama), nosimo i 80-gramce. Sve u svemu, to je sve vrlo široka tema i jako je teško reći "najbolja gramaža za tu i tu ribu je ta i ta". Ili recimo da pričamo o somu. Na Velikoj Moravi nadomak ušća, ovde kod nas, soma možete pecati i 80-gramcem, možda čak i 60-gramcem, jer se veliki primerci retko love, a reka je spora i ne previše duboka, pa su veoma retke situacije kada treba koristiti silikonce na glavama težim od 25 grama ili glavinjare preko 40-ak grama. Ali, već na Dunavu ispod Golupca je na mnogim mestima i 100-gramac preslab, jer su dubine ponegde i preko 10 metara, a tok je vrlo jak, pa ni glavinjare od 60 g nisu preteške, iako se i tamo najčešće dobijaju somoći od 3-5 kg.
Nikako se ne bih složio da je pecanje klenova do 1 kg ribolov "najniže klase". Na Mlavi i Peku recimo, na terenima na kojima mi lovimo klena, svaki komad teži od 400 g je krupan, a svaki kilaš kapitalac, iako u Mlavi dokazano žive i trokilaši. Upecati klena od 35-40 cm na takvoj reci ne da nije lako, nego iziskuje mnogo iskustva, poznavanja terena i navika samog klena, tako da je to po meni vrhunski ribolov. Štaviše, naš kum Nebojša, koji me je pre dvadeset i kusur godina uveo u ozbiljno varaličarenje ove ribe smatra da je to jedna od najzahtevnijih varaličarskih disciplina na našem podneblju. Ni ciljano pecanje recimo krkuše ili potočne mrene nije neka "ladovina". Probajte da na neki potok ili rečicu dovedete iskusnog ribolovca koji možda i decenijama peca na Dunavu ili na nekom velikom jezeru, pa ćete videti da li će se i kako snaći. Štaviše, mene za pecanje takvih i sličnih vrsta na malim vodama vežu veoma lepa sećanja i rado se posvećujem takvom ribolovu kad god mi se ukaže prilika.
Hvala najlepše na odgovoru, realno kao i uvek. Pozdrav.
@@jovancvetkovic9055 hvala Jovane!
Svaka čast 100 % si ok
Hvala!
Zanimljivo i poučno!
Nema ribolovačkog klipa bez bata Valeta! ❤
@@ledeni012 iskreno ne znam koliko ti je argument na mestu kad navodiš mene kao relevantan izvor informacija, pogotovo što u poslednje vreme, za godinu dana, sve ukupno imam desetak izlaska na na pecanje. Trenutno imaš na Dunavu puno umešnijih ribolovaca od mene, ali u svakom slučaju ti hvala što me i dalje smatraš za kredibilnog varaličara.
@@vladanstojicevic3317 pa znaš kako, neki penzionisani vozač formule jedan i dalje je vozač formule jedan, treba mu samo malo treninga. A ja sam bio, sada sam i uvek ću biti osrednji vozač 😘
@@ledeni012 Ne zajebavaj, zašto osrednji? To što ja imam komperativnu prednost jer živim pored Dunava, koju u poslednje vreme ne koristim 😜, ne znači da sam bolji. Čak šta više mislim da si ti, a pogotovo Junior, kompletniji, jer ste prilagodljivi različitim mestima i različitim tehnikama.
@@vladanstojicevic3317 recimo da mi jesmo bolji univerzalci, ali kad je smuđ u pitanju... Nesporno je!
I super je što si malog navuko na prirodu i što ide u ribičiju. Njegovi godišnjaci tj.današnja djeca ne znaju kako žaba izgleda...a on vidim već peca bolje od velikih.
Razmisljam se da kupim Dam Yogi 20-50g 2.70 za bucova smudja soma za moravu , Nadam se da nije los odabir :D za glavinjare jig glave i neke Shedowe
Nemam nažalost nikakvo iskustvo sa tim štapom, ali 50-gramac bi trebalo da bude okej izbor za Moravu. Bar dva takva, tj. slična štapa sam i ja godinama koristio za terene u donjem toku, u mom kraju.
@@ledeni012 hvala na odgovoru i bistro 😃
Ja vec 15-tak godina pecam na Hexaforce Spin45 35-45g 2,70m i zadovoljan sam s njim. I neki dan sam sebi uzeo za ligt ribolov Abu Garcia Devil 5-15 213 cm taj mi je za rjecica pastrmka, klen itd ili za isto iz camca i na njrmu je masinica Abu Garcia cardinal 101 stara sigurno 10 godina i jaaaako rijetko sam je koristio.
Odlican video, saveti i preporuke. Moja kupovina se zavrsila zurbom. Kupio sam SG black savage 20-60g. Najvise dzigujem sa njim. Od ulova sa njim bio je lep bucov i stuka, mali smudj i to je to za 15ak izlazaka. Navikao sam se na stap samo mu fali malo vise osetljivosti. Masinica je sledece. Nasao sam Red Arc za 10k din i ne znam da li je ok uzeti ili ne.
Hvala. RA je nov ili polovan?
@@ledeni012 polovan je
Pa, šta znam... To je 3-4 crvene jeftinije od nove u radnji. Ako je baš u savršenom stanju onda da.@@MarkoMijat
@@ledeni012 hvala na odgovoru, jeste malo jeftiniji ali u radnjama u Novom Sadu ne mogu nov da nadjem. Vise me interesuje sama masinica, prva je koju kupujem sebi. Sigurno ce biti bolja od postojece ali ako ima nesto u toj ceni bolje uzeo bih u obzir. U radnjama su slabe preporuke i ponude.
@@MarkoMijat Red Arc je praktično isto što i Blue Arc, uz minimalne izmene u dizajnu i sklopu. Možda ovo pomogne:
th-cam.com/video/Ky6oeMB2qps/w-d-xo.html
Dam. Yagi spin
2.74m 42-84
Meni je odličan. Ali..
Mora se uzeti u obzir da 90% pecanje na dunavu.
Bacam malu kašiku balzer od 8gr i savija vrh.
Za dunav uvijek veću gr bacanja.
Svaka cast dobar video zanimame sta mislite o stapivima od 3 do 14g bacanhe i koliku ribu moze dici
Hvala kolega! Pre samo desetak godina ne bih ni pogledao štap tako male težine bacanja, ali nažalost stigli smo do situacije da hvatamo sve manje ribe i potrebna nam je sve lakša i osetljivija oprema. Štapovi sa t.b. do oko 15 g po nekjima uopšte nisu UL štapovi, ali za mene to jeste UL kategorija. Prilično su iniverzalni, jer taknim štapom možemo da pecamo pastrmku, klena, bandara i slične vrste, ali i bucova u mnogim situacijama, pa i smuđa na manje voblere, na lake džigove itd. Koliko ribu može da izvadi? To zavisi od mnogo toga - od terena, vrste ribe, ali ponajviše od umeća i strpljenja ribolovca. Aleksa je štapićem t.b. čini mi se 8 iloi 10 g vadio bucove i štuke do 3 kg i somove do 4-5 kg bez ikakvih problema. Ako je teren čist ili se peca iz čamca, imamo vremena da zamaramo ribu, nema opasnosti da će ući u neki lom itd, a struna, kočnica mašinice, udice, alkice i sve ostalo je kvalitetno, štapićem t.b. 14 g može da se izvadi i riba od 10+ kg. Ali, s druge strane, na teškom terenu punom granja ili trave i štuka od 1,5-2 kg će najverovatnije uspeti da nam ode.
@@ledeni012 sta mislite koliku kilazu moze dici
Pecam pastrmku na varalice pa zato pitam mozeli 3kg ribu izvuc
👏👏👏👍
I oni drugi....he he...skroz si u pravu,pa kad meni prijatelj veli vidio sam na internetu ja ga prvo sad pitam....Od koga?
pzdrav planiram sad uzet neki stap za varalicarenje za soma bucova i klena , planiram uzet shimano catana 10-30 grama bacanje dvodjelni
Bojim se da su jako male šanse da ćete uspešno pecati te tri vrste jednim štapom. Shimano Catana u toj gramaži je okej štapić, ja sam ga pre 15-20 godina par sezona koristio upravo za klena i bucova (to naravno ne znači da je idealan za njih), ali je za soma svakako preslab i premekan.
@@ledeni012 a uredu hvala vam
Jos kad stignu Kinezi :
Tsurinoya Lurestar Mad Mouse Yuanwei Kingdom Lurekiller Noeby Akami
HiStar itd...
A sta ako na stapu pise 10-30gr meze li se zabacivati jig od 7gr
Moze li simano catana 10-30gr za smudja
Ako ste gledali video, čuli ste kako to najčešće ide sa težinom bacanja i težinama varalica. catana je u principu "mekan" štap, možda bi bio solidan izbor za voblere, ali za džig bih ja definitivno uzeo nešto drugo.
@@ledeni012 jeli ijedan za jig smudja:daiwa ninja x 3-15gr,shimano alivio dx 5-70gr
Imam formax thunder ng spin 2.44. 18-40g da li bi mogao da posluži za neko manje varalicarenje soma?pozz
Nemam nikakvo iskustvo sa tim štapom, nikada ga nisam držao u rukama, a i ne znam šta je "manje varaličarenje soma". Morate da pitate nekog iskusnijeg.
Koji je najbolji štap za štuku a da može da se nađe polovan za 2000din
To je previše teško pitanje za mene.
Koju gramazu bacanja stapa preporucujes za Klena i Bucova da bude jedan stap ako je to moguce.I koju masinicu.Hvala unapred na mozda glupom pitanju.
Mogu samo uopšteno ds odgovorim, jer nemam pojma na kakvim vodsma se peca, kojim varalicama itd, kao ni koliki je budžet. Realna težina bacanja do nekih 20-ak grama bi mogla da bude neki kompromis, ali je teško očekivati da će jedan štap biti dobar za obe vrste. Mi za klena retko koristimo vsrke teže od par grama (tvičevi, kruškice, leptirići, kašikice...) ali za bucova često bacamo recimo pilkere teže od 20-25 gr, a očekivati da će se jedan štap podjednako dobro ponašati u svim prilikama je teško. Neki primer da je moguće napraviti kompromis je FilmFishing Neox Spin (ako nisam pogrešio naziv) t.b. do 17 g koji sam koristio i za klena i za bucova u par navrata. Ali to je ipak iznuđeno rešenje. Što se mašinice tiče, izbor je ogroman, ali je budžet presudan.
@@ledeni012Ja sam vise za pecanje klena pecam na moravi ali tu ima i bucov pa ako naleti da bi mogao stap da izdrzi,nista vise.Ne bi koristio jaku gramazu bacanja za bucova ja bi da jurim klena.
@@Sava.829 za klena mi već godinama koristimo UL štapove, mada ovi moderni UL varaličari kažu da to nisu "pravi" ultralajt štapovi. U principu, to su štapovi deklarisane težine bacanja do 7-8 grama, ali realno nije problem bez straha zabacivati njima ni varalice teške 10-12 grama. Na ovom kanalu imate dosta snimaka na kojima Aleksa, ali povremeno i ja vadimo ribe teške do 2,5-3 kg, a možda i poneku težu. Ako je teren "pristojan", tj. ako riba ne može da se dokopa nekog krša, granja ili trave, takvim štapom nije teško izvaditi ni krupnije komade, tim pre što se skoro svaka borba sa velikim bucovom vodi na čistini. Dakle, ako bi recimo meni trebao štap za klena, a računam i na povremene napade bucova, ipak bih se više opredelio za klena, tj. odabrao bih nešto sa gornjom težinom bacanja (realnom) do najviše 15 grama. Pecao sam nekada davno klena i 30-gramcima, pa odlično znam koliko sam se bolje osećao kada sam prešao na lakšu opremu. Uostalom, mi klena uglavnom pecmao an veoma teškim terenima u donjem toku Mlave, pa do sada nismo imali problema ni sa primercima teškim do 1,5 kg.
Merhaba i tebi
Pozdrav, super video. Steta sto nisam pogledao dan ranije… Al ae, nema veze.
Bio sam 2x na vodi, dzigivao sa drugarom i zaljubio se.
Kupio sam Sportex black arrow g3 2.4m 17-53gr i Shimano Stradic fl2500. Ako moze misljenje za stap i masinicu? Pocetnik sam i nemam mnogo iskustva, ali imm osecaja nisam drvo od coveka 😊. Hvala
Hvala vam. Black Arrow je odličan štap, bar je nekad bio. I Stradic je odlična mašina, mada bih ja za taj štap ipak uzeo 3000 ili čak 4000.
@@ledeni012 Ja sam hteo 3000, ali nema niko na stanju ovde u Nemackoj, sve su razgrabili sad sa ovim popustima. Bila je neka 4000, ali sam mislio da je velika za stap. Tako da sam se odluzio za 2500, a izmedju 2500 i 3000 razlikanje u 5 grama
Jel imate neki savet za masinicu koju da uklopim sa stapom okuma altera spin 15-60
Pa sa nekom za varaličarenje, veličine 3000 ili 4000 po Shimanu. Za detaljniji odgovor mi svakako treba više podataka, naročito koliki je budžet, kao i kojim varaličarskim tehnikama pecate, koje varalice koristite, koje vrste riba lovite...
@@ledeni012uglavnom koristim voblere, kasike i glavinjare do 35 grama, a budzet mi je do nekih 7000 i koju debljinu konca za tu masinu, hvala vam na pomoci 👍
@@radovanbera93 moj predlog su Spro Passion ili Ryobi Ecusima 740 bez dileme. A na špulni neki "konac" promera 0,14-0,16 mm.
Poz, koju veličinu mašinice staviti na štap 15-50gr za ribolov štuke kasikama i varalicama ostalim do 30gr?
Ja bih 4000 uzeo.
Ok bistro
moj je 4-18😀 Daiwa
Jel ovo Fil Fishing Shadow od 3 do 15 gr i Spro masina na njemu ? 9 minuta video.
Ne, nije. Nemamo taj model u toj gramaži.
@@ledeni012 mislio sam da je taj stap,tek kasnije u videu sam zapazio da je drugacija tezina bacanja.
Kod mene sam nasao stap za plovak 5m karbonski za 3000din
dali je fili fishing shadow upotrebliv za bandara smuđa bucova
Za bandara svakako, za smuđa i bucova u nekim varijantama. Za džig na Dunavu ili za teže pilkere sigurno nije, ali recimo za tvičkanje smuđa i bucova na keju u Golupcu je odličan.
@@ledeni012 ja bi ga koristio na barama kanalima-mirnim vodama
još jedno pitanje koji uzeti kraći ili duži
Ima li neki stap za klena sa obale tu negde do 7 8000?Bistro
Kako da ne! Izbor je širok, ima mnogo dobrih L i UL modela u toj cenovnoj klasi.
Kolega po tebi to o štapovima znači može da bidne ali nemira da znači.dobar štap za pet šest hiljada dinara i bolji za 100evra to mi malo izgleda neozbiljno da nakaze smešno.
Nisamk siguran da sam vas razumeo najbolje. Za 5-6 crvenih zaista može da se nađe dobar, upotrebljiv štap, a za 100-120 evra odličan. Po tome su stvari daleko povoljnije nego pre samo desetak godina. Pribor visoke klase je i dalje skup, ali ja nisam ni pričao o tome. Ja se u ovom klipu obraćam pre svega početnicima, a malo je besmisleno da neko ko tek počinje da se bavi varaličarenjem kupuje Lesath ili nešto tog tipa.
Dugo godina me služi Daiwa Altmor 10s. Ne bi ga zamenio ni za jedan drugi. Vadi sve na slatkovodnim vodama.
Daiwa legalis 2.7m,15 50gr.molim vas,hteo bih da kupim za pecanje smudja sa obale.vasa iskustva,da li je dobar izbor?,hvala
Imao ga je kum jedno vreme, ali nažalost ne sećam se kakvi su mi bili utisci.
Sve to pada u vodu ljudi se posvetili samo opremi skupocjenoj ko ce skuplje da plati a o tehnici pecanja pojma nemaju ja pecam sve od stuke,smuda,klena jednim kompletom i puno sam uspjesniji od ovih sto samo reklamiraju opremu i snimaju lajvove i kao slusaju strucnjake sta sa cime upariti.pozzz
Bravo za vas! 👍💪