Dragan Mance - legenda Partizana (dokumentarni film)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 ก.ย. 2024
  • Autor filma je Aleksandar Paunović, muziku je komponovao Vlado Paunović.
    Pročitajte više: www.sportal.rs/...
    Apsolutni ljubimac partizanovog "juga" Dragan Mance (1962-1985) bio je jedan od najboljih fudbalera s početka osamdesetih godina u Jugoslaviji.
    Fudbal je počeo da igra u Galenici iz Zemuna, u kojoj je proveo vreme od petlića do seniora. Sa nepunih 17 godina debitovao je za prvi tim Galenike, a samo godinu dana kasnije, bio je prvi napadač Partizana. Sa crno-belima je osvojio jednu šampionsku titulu a te 1983. postao je i najbolji strelac kluba sa 15 postignutih golova. Za Partizan je odigrao 262 utakmice postigavši 145 golova, dok je za „A" tim Jugoslavije imao četiri nastupa.
    Dva dana pre tragične smrti, Mance je postigao poslednji gol za crno-bele protiv podgoričke Budućnosti. Partizan je tada došao do prvog mesta na tabeli, koje je sačuvao do kraja, a igrači su se tokom podizanja pehara složili da će to biti „titula za Dragana".
    Svaki 3. septembar u Partizanu se obeležava sa tugom. Tog dana sada već daleke 1985. godine poginuo je Dragan Mance, jedan od najtalentovanijih napadača na prostorima bivše SFR Jugoslavije i svakako najpopularniji fudbaler kojeg je Partizan ikada imao. Toga dana žureći na trening, Mance je tragično nastradao u saobraćajnoj nesreći u Zemunu, a imao je samo 23 godine. Da tragedija bude veća, poginuo je 23 dana pre svog 23. rođendana!
    Prvi je za pogibiju saznao tadašnji trener Partizana Nenad Bjeković.
    "Momci, maločas je poginuo naš Dragan. Trening je završen", rekao je Bjeković sa suzama u očima, dok se njegovom pomoćniku Milutinu Šoškiću slošilo. Manceov najbolji prijatelj Vladimir Vermezović pao je na teren, dok je ostatak tima jecao odbijajući da poveruje u tu užasnu vest.Ubrzo su iz Crvene zvezde stigli Mitar Mrkela i Husref Musemić koji nisu želeli da poveruju u istinitost te priče, a zatim je u Humsku došao i Milko Đurovski koji je godinu dana kasnije zamenio dres večitog rivala. Plakali su rivali u čitavoj SFRJ, a na Manceovoj sahrani prisustvovalo je 30.000 ljudi. Partizan ali i celokupna fudbalska javnost u Srbiji pamtiće ga po neustrašivosti pred protivničkim golmanima, okretnosti i lucidnosti u završnici napada, dok će ga se navijači i po karakterističnom radovanju posle postignutih golova, kada se na kolenima klizao po travi.
    Navijači Partizana već duže vreme priželjkuju da se stadion nazove po Draganu Manceu, kao što to velika većina klubova u svetu radi sa svojim legendama.
    Strelac je jednog od najupečatljivijih golova u istoriji Partizana. Zatresao je mrežu Kvins Park Rendžersa 1984. godine i samo potvrdioi svoje mesto u istoriji.
    I dan danas, na „jugu" se čuje pesma: "Otiš'o si Dragane, ostala je tuga, uvek će te voleti grobari sa juga..."
    Music:
    Physical - Olivia Newton-john (WM Australia)
    sportyfoto

ความคิดเห็น • 2

  • @tomidzeritomidzeri9674
    @tomidzeritomidzeri9674 4 ปีที่แล้ว +2

    Nikad te nisam zaboravila.otiso si dragane ostala je tuga uvek ce te voljeti grobari sa juga😭😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔👑👑👑👑👑👑👑

  • @jugoslavgajic5738
    @jugoslavgajic5738 3 หลายเดือนก่อน

    Tuga😢