Więcej takich odcinków ze specjalistami z różnych dziedzin, bardzo fajny pomysł. Mas jeszcze wentylacje, zasilania, kanalizacje, ogrzewanie, ocieplenia. Masz jeszcze mnóstwo branż około architektonicznych.
A ja jestem zaskoczony jakością śląskiej wielkiej płyty. mieszkam w Chorzowie z bloku z lat 70 i jest bardzo dobrze wyizolowane mieszkanie od sąsiadów z góry, z boku i z dołu. Oczywiście, jak komuś spadnie szklanka na podłogę i się potłucze, to słychać, ale nie jest to dźwięk natarczywy. A ludzie mają tutaj dzieci, pianina i psy. Pomijając wiertarki udarowe, bo to słuchać nawet z sąsiedniego bloku :P Poza tym sąsiad z góry gra w filharmonii na kontrabasie i czasem słyszę go jak ćwiczy, ale takie koncerty to sama przyjemność. do porównania mam podobne wiekowo budownictwo z Londynu, gdzie przez ściany było słychać wszystko.
Tak od razu z grubej rury - przebudowa mieszkania? Najłatwiej poprawić komfort akustyczny w domu stosując zasłony i firany w oknach, dywany na podłogach i wieszając na ścianach np. obrazy - szczególnie dźwiękochłonność poprawi.
super film. a z tymi "za cichymi" pomieszczeniami - miałam okazję "poczuć" takie wyciszone pomieszczenie. Bardzo dziwne uczucie, wcale nie należy do komfortowych. Działa na wyobraźnię, wywołuje uczucie obawy i dezorientacji. Radosław - doskonały pomysł na odcinek. Brawo
Ja chcę takie całe mieszanie. Teraz mam dźwięki uderzeniowe od sąsiadów z dołu i góry w nowym bloku. Nie znoszę tych dźwięków i drgań, muszę wyprowadzić się.
Pan Marcin w dziewiątej minucie filmu powiedział, że nasz umysł ... zawsze ma jakieś odbicia. Święta prawda. A tak na poważnie, to bardzo ciekawy temat, zwykle pomijany na etapie realizacji inwestycji.
Również tak uważam, ale doświadczenie pokazuje, że w cale nie jest to tak traktowane na budowie. Według mnie największym problemem jest brak odbiorów przez akustyka. Rzadko kiedy ktoś sprawdza akustykę przed oddaniem budynku.
Zdarzyło mi się kiedyś trafić na rekrutację do firmy, gdzie małe salki konferencyjne były tak niesamowicie dobrze wyciszone, że faktycznie można było się poczuć nieswojo. Fajnie jest poznać wyjaśnienie, dlaczego mogłem się tak wtedy poczuć :)
Patrzę na tę płytę z wełny mineralnej i myślę; ścianka, przedścianka, izolacja, i pokoik od razu mniejszy :-(. A i tak nie bywa duży, czyż nie da się budować od razu tak jak trzeba? Rozumiem, że od tego roku będzie lepiej (nowa norma), ale co mają powiedzieć ci, którzy mieszkają w "dziełach" budowlanych z ostatnich 50 lat? Ciekawy temat, p. Marcin super, Radek jak zawsze, czyli super+
Są wyższe wymagania, ale są też lepsze systemy i lepiej wiemy jak budować, więc wcale nie musi być pokój jeszcze mniejszy. Zgadza się - najlepiej by było, jakby od razu budowało się tak jak trzeba. Jak budynek jest nowy i są problemy - gwarancja i rękojma. Jeżeli nie, a jest możliwość uniknąć to uciekać... Chociaż nie wszystkie budynki są złe. Ja mieszkam w bloku z wielkiej płyty i sobie chwalę (m.in. dlatego, że mam normalnych sąsiadów :) )
A co mają powiedzieć ci, którzy mieszkają w dziełach budowlanych o wiele starszych, na przykład kamienicach z drewnianymi stropami, które pięknie przenoszą nawet delikatne kroki sąsiadów? Wszystkiemu da się zaradzić, ale trzeba się pogodzić ze zmniejszeniem kubatury pomieszczeń :)
Wydaje mi się, że nie zawsze bywa lepiej. Pewien deweloper buduje nowy blok. Jedna warstwa pustaka i styropian. Okna jak do ubikacji w pokojach. Wszystko jak najtaniej a od ludzi potem ciężkie pieniądze za metr kwadratowy. Nie napiszę gdzie i jaki deweloper bo mnie jeszcze pozwą. Bryła bloku jak wieżowiec z lat minionych .
naprawdę poziom wykonania niektórych inwestycji pozostawia wiele do życzenia i nie mam tu na myśli bardzo starych budynków, tylko na przykład takich 10-12 letnich gdzie nie dosyć że sufity pękają to jeszcze słyszy się sąsiadów za ścianą
Mieszkam w budownictwie z lat 90-tych. Chyba z tektury......Jak stoję przy windzie, to słyszę każdy ruch frykcyjny sąsiada, który właśnie dochodzi........😞 To już lepsze skrzypce
Świetny odcinek! Chętnie posłuchałbym więcej. Super by był jakiś mały poradnik jak ustawiać głośniki od telewizora aby dobrze brzmiały w salonie? Albo co zrobić aby od razu podczas budowy domu zadbać o akustykę wnętrza? :)
Oglądam i złorzeczę, gdyż w moim mieszkaniu słyszę wszystkie przejawy życia sąsiadów - rozmowy, szum wody z kranu w wersji wodospad, tupot butów, wrzaski wychowywanych bezstresowo dzieci, a wyciszenie jest niemożliwe, gdyż trzeba by było wszystkie ściany, sufit i podłogę izolować.
Tak jak piszesz - teoretycznie się da, ale w niektórych wypadkach jest to po prostu finansowo niewykonalne. Może zabrzmieć to banalnie (i głupio), ale można spróbować "dołożyć" sobie hałasu w pomieszczeniu (włączając radio, rozszczelniając okna czy korzystając z internetowych generatorów hałasu tła jak np. ten: asoftmurmur.com/). Może to oszukać nasz słuch i chociaż częściowo zamaskować niechciany hałas.
Dopiero planuję kupić mieszkanie a odpowiednie wyciszenie jest dla mnie bardzo ważne. Pytanie, jaki rodzaj budownictwa powinienem wybrać, żeby cieszyć się ciszą i co ważniejsze, bym sam mógł czuć się swobodnie wiedząc, że nikt nie słyszy o czym rozmawiam przez telefon czy jakiej słucham muzyki. Cegła, beton komórkowy a może wielka płyta? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę oglądając mieszkanie, jak przetestować właściwości akustyczne lokalu? Dzięki z góry za podpowiedź, ktokolwiek wie może pomóc w podjęciu decyzji, którą będę musiał spłacać raty przez 25 lat :-)
Apropos ciszy, która nie jest do końca ciszą prowadzi się całkiem konkretne badania w tym kierunku, m.in. dla ludzi którzy będą podbijać marsa. Szacuje się, że oni przez jakieś dwa lata lotu na mars będą znajdować się w kompletnej ciszy, jak w komorze bezechowej. A ludzie w takich warunkach wariują :) Mega ciekawy temat.
no nie wiem. ja dzisiaj oglądałem film "psychologia kosmiczna" (jest na yt). podobno na statku kosmicznym jest bardzo głośno i to jest problem własnie.
@@karolkrl głośno jest na stacji iss która non stop musi korygować lot i uruchamiać silniki manewrowe. Statek lecący na marsa wchodzi na kurs i prędkość i wyłącza silniki i leci ruchem jednostajnym przez dwa lata. Wiadomo że mogą być korekty kursu ale nie tak jak na iss.
wbrew pozorom na statku kosmicznym nie jest cicho. Dzwięk nie jest wytłumiany, ani absorbowany przez otoczenia. Następuje seria odbić i interferencji. Dlatego np. ISS jest specjalnie wygłuszana specjalnymi matami.
Ja miałam wylot przy rurze od kaloryfera do sąsiada z dołu, mogłabym go podglądać jakbym chciała xD na szczęście juz nie mieszkam na Tysiącleciu w Katowicach, straszne jakościowo blokowisko, a w porównaniu do tego drogo jak cholera
Bardzo się cieszę, że zwróciliście uwagę na kwestie akustyczne w budownictwie. Akustyka jest bardzo ważnym elementem projektowania nie tylko sal koncertowych czy teatralnych, ale i mieszkań czy biur, o których wspominacie. Niestety jest to temat zaniedbywany przez architektów. Odcinek bardzo mi się podobał, mam jednak jedną uwagę. 3:14 - jeśli mówimy o poziomie natężenia dźwięku, dwukrotny spadek natężenia to spadek trzydecybelowy, natomiast spadek dziesięciodecybelowy to dziesięciokrotne zmniejszenie natężenia, czyli dziesięć razy ciszej - naprawdę dużo. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
2 razy większa energia (czyli 3dB więcej) nie mówi, że bodziec będzie odbierany jako dwa razy głośniejszy. Źródło mojego twierdzenia: F. Alton Everest "Podręcznik akustyki" Katowice 2013, wydanie V, strona 93.
@@ProperSound Dziękuję za odpowiedź, zachęciła mnie ona do lektury i rzeczywiście doczytałam, że tak jest. Myślę, że należy jednak dodać, a nie wspomina o tym Everest, natomiast np. Ballou (Handbook for Sound Engineers, wyd 3, Focal Press, str. 32) już tak, że taka zależność występuje tylko dla częstotliwości ok. 1000 Hz. Pozdrawiam! :)
Niestety okazuje się, że jest kolejny kamyczek do mojego ogródka "Everest nie jest dobrą książką akustyczną" (poza np. podstawowymi błędami we wzorach i błędach w tłumaczeniu)...
Ciekawy temat, ale szkoda że nie są wspomniane fale stojące (standing waves) i efekt rezonansu w pomieszczeniach kwadratowych i jak najlepiej je stjumić.
Zabrakło mi przykładów jak zniwelować pogłos w dużych pomieszczeniach (np. z antresolą) wykorzystując do tego zwykłe elementy dekoracyjne, a nie panele akustyczne. Jak wpływają na dźwięk w mieszkaniu kwiaty, dywany, obrazy itp. Czy warto inwestować w maty wygłuszające pod panele podłogowe? Czy płytki na dużych powierzchniach (salon) to dobry pomysł? Jak radzić sobie z akustyką mieszkań w których nie możemy zrobić remontu?
Jak sam widzisz, jest to bardzo rozległy temat. Nie ma szans, aby w jednym materiale 10 minut poruszyć wszystkie tematy. Może na część z pytań znajdziesz odpowiedzi w moim mini cyklu o akustyce małych pomieszczeń: th-cam.com/video/Gs1P-dTaXuI/w-d-xo.html
Żeby beton nie pękał. Jeśli położy się bardzo długi fragment betonu bez tych przerw, to w krótkim czasie pojawią się pęknięcia wynikające z pracy materiału. Czemu akurat szkło się w te przerwy wstawia? Nie mam pojęcia. Przerwy dylatacyjne należy również stosować przy układaniu chodników, dróg z kostki itp. Swego czasu w Gdyni w basenie jachtowym "fachowcy" położyli kostkę jednym ciągiem na całej długości nabrzeża. Nie minął rok, a już widać było, jak ostatnie kostki, zaparte o stalowe odwodnienia szczelinowe (te z kolei oparte o wielkie płyty betonu) były miażdżone i się rozpadły.
Witam,jestem z okolic Wrocławia.Potrzebuję wygłuszyć mieszkanie od dżwięków zewnętrznych,od sąsiadów .W związku z tym mam pytanie-co powinnam zrobić? poprosić akustyka? może pan kogoś polecić z Wrocławia? problem jest duży.
W łazience to różne nieeleganckie dźwięki odchodzą,że o zapachach to już nie wspomnę.Dobrze jest to pomieszczenie wytłumić nie tylko przed sąsiadami ale i przed domownikami
Kiedyś wsiadłem na jakichś targach do Mercedesa S-klasy i jak zamknąłem drzwi, to mi się w głowie zakręciło i zaczęło piszczec w uszach. Jakbym sobie szklany słój założył na głowę. Słabe uczucie.
Taka ciekawostka: w latach 90. wprowadziliśmy się z całą rodziną na parter świeżo wykończonego domu i mieliśmy spory problem z echem, dźwięk strasznie się odbijał, ale najdziwniejsze jest to, że problem sam stopniowo zniknął i wszyscy przepowiadali, że tak będzie. Czy stoi za tym narastanie ilości mebli i gratów w stopniowo urządzanym mieszkaniu, czy może to, że nasze mózgi przywykły do sposobu odbijania echa i nauczyły się odbicia ignorować? Czemu echo w nowych mieszkaniach stopniowo zanika?
Bardzo słuszne obserwacje - z jednej strony meblując pomieszczenia dokładamy pochłaniania i rozproszenia dźwięku, ale z drugiej strony przyzwyczajamy się do panujących warunków (tak hałasu jak i pogłosu). Nic więcej się nie dzieje. Polecam zwrócić uwagę, jakie będize echo, jak opróżnimy pomieszczenie pod np. malowanie - zobaczycie jak duży wpływ na akustykę mają meble :)
Aja mam takie pytanie. Dlaczego w budynkach - domach, mieszkaniach w Polsce projektuje się takie małe klatki schodowe. Zajmuję się zawodowo budową schodów i to jest czasem absurd. Nowy dom 300 - 400m kw. a schody na piętro wylane tak że mają 28 -29 cm. głebokości i 90 - 100 cm . szerokości. Do tego podstopnica nie może mieć mniej niż 17-18 cm bo nie da się zmięścić biegu schodów. Albo otwór pozostawiony na zbudowanie schodów samonośnych o takim wymiarze że da się tylko zbudować trochę bardziej komfortową drabinę. Tak jest praktycznie zawsze. Niezależnie czy mały dom 100m kw. , czy rezydencja 400 -500 m. Super odcinek.
Bo często ludzie/inwestorzy chcą przyoszczędzić metry na schodach żeby je oddać w pomieszczeniach bo wydaje im się, że lepiej mieć te pół metra więcej w salonie niż pół metra szersze schody.
hej odpowiem tak "NOOOO" mamy pytania oj mamy np jak wyciszyć balkon który wychodzi na ruchliwą drogę ... może zastosować głośniki z "antyfazą " zwał jak zwał hmmm ale jak :)
Witam! Ja bym chciał się dowiedzieć, czy: "cegła silikatowa 24 mm o szczelności akustycznej 51 db" daje dobrą dźwiękoszczelność, gdy zbudowana jest z niej ściana międzylokalowa? Dziekuję z góry i pozdrawiam :)
Co jesli najbardziej slysze sasiadow z gory? Przez sufit? Albo przez otwarty balkon (ktory w gorace lato musi byc otwarty). I co z przypadkiem, o ktorym Pan wspomnial - gdy dzwiek niesie sie przez wentylacje?
Jaki rodzaj hałasu przeszkadza przy sąsiadach z góry? Przez otwarty balkon - wyciszyć drogę, postawić ekrany akustyczne lub zabudować balkon - Taniej wyjdzie zamknąć balkon i zamontować klimatyzację w mieszkaniu. W przypadku wentylacji - trzeba zobaczyć co da się zrobić. Najlepiej część kanałów zastąpić tłumikami akustycznymi. Pytanie czy jest do tego możliwość i miejsce...
@@ProperSound u sąsiadów z góry - wszystko. Hałas dzieci, ich skakanie po podłodze (czasem aż mi sie trzęsie szkło w mieszkaniu od tego), chodzenie na obcasach.. z balkonu nie przeszkadza mi halas drogi - mam pod blokiem basen/siłownię i dociera do mnie halas (lub raczej "basy") z fitnessu... A mieszkam na 9 piętrze i ludzie pode mną tego nie słyszą, zresztą jak wychodzę na balkon też jest ciszej, mam wrażenie że ten halas "wpada" do mieszkania i rezonuje.. mieszkam w bloku z lat 70. więc chyba możliwości niewiele.. a klimatyzację niestety źle znoszę..
To co piszesz o sąsiadach z góry to głównie dźwięki uderzeniowe. Poprawa tego to najlepiej zrobienie dobrej podłogi pływającej u sąsiada. Bas w pomieszczeniu z fitnesu to może być bardziej skomplikowana sytuacja niż się wydaje. Dźwięk który słyszysz, może być "transportowany" po konstrukcji budynku a niekoniecznie przez balkon/otoczenie. Miałem kiedyś sytuację, że takie dźwięki materiałowe był uciążliwe nie piętro niżej tylko dwa piętra niżej. Dźwięki materiałowe to bardzo "perfidne" zjawisko i potrafi się przetwarzać na dźwięki powietrzne w różnych miejscach w budynku. Ciężko mi coś tutaj konkretnego poradzić bez konkretnej wizji i zapewne badań...
Obawiałam się właśnie, że jedyne rozwiązanie to poprawa podłogi sąsiadów, a to raczej trudne do osiągnięcia... Tak tak, ja się domyślam, że to nie przez balkon ten bas... Czyli jakie jest rozwiązanie? Zaprosić do siebie akustyka, żeby się temu przyjrzał? Gdzie się takich akustyków znajduje w ogóle? :D W każdym razie - dzięki za odpowiedzi!
Akustyków znajduje się w internecie :) Niestety nie ma żadnej sensownej organizacji zrzeszających akustyków. Proponuję pogooglać (a przy okazji spojrzeć na moją stronę firmową www.propersound.pl :) )
Uwaga z dziedziny akustyki - wydaje mi się, że mikroport pana Radosława w czasie rozmowy z ekspertem niedomaga! Albo nie jest włączony albo nie jest wystarczająco wysterowany - nie słychać głosu pana Radosława bezpośrednio z jego ust, tylko jest to dźwięk odbity, powracający z pomieszczenia. I to w odcinku o akustyce!!! Co za ironia ;) Mimo to - jestem fanką tego programu.
Bardzo interesujący odcinek - jednakże po analizie zachowań naszych sąsiadów nasze mieszkanie zmniejszyłoby się znacznie... jednak wygodniej i taniej będzie kupić zatyczki do uszu. Bo co można zrobić w starym budynku?
Nie wiem, czy moja odpowiedź ma uniwersalny charakter, nie mieszkam w Polsce, ale w mojej kamienicy w dzielnicy robotniczej sprzed 100 lat poziom hałasu od sąsiadów jest praktycznie zerowy. Ściany nośne - cegła 60 cm, stropy - drewniane dźwigary z komorami pochłaniającymi dźwięk. Podejrzewam, że w Łodzi, Szczecinie czy Poznaniu też byśmy znaleźli podobne przykłady. Tak się kiedyś budowało, problem nie dotyczy starych budynków, tylko bloków, co w zasadzie oznacza całe budownictwo powojenne :-(
mój budynek jest stary... Jednak zwyczaje sąsiadów to klucz do cichego i spokojnego mieszkania. Bo sąsiedzi z dzieckiem potrafiącym rzucać / kopać piłką w ścianę przez kilka godzin ... nawet te 60 cm nie daje rady. Proszę mi uwierzyć.
Jak poradzić sobie z dźwiękami uderzeniowymi docierającymi przez stropy. Mieszkam w kamienicy z drewnianymi stropami. U góry nade mną jest poddasze przekształcone na mieszkanie i niestety spać się nie da, gdy sasiad chodzi u góry. Czy podwieszany sufit w moim mieszkaniu przyniesie jakieś rezultaty?
Podwieszany sufit po Twojej stronie może być niewystarczający. W takim przypadku bardzo często dużo dźwięku idzie "bokami" czyli np. przez ściany. Najlepsze rozwiązanie to wykonanie odpowiedniej podłogi pływającej u góry. Niemniej może się okazać, że ten strop w ogóle nie spełnia wymagań polskiego prawa i poprawa tego byłaby w kwestii wykonawcy/projektanta/lokatora? Izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych można bez problemu zmierzyć i porównać do wymagań normatywnych.
Dziękuję za odpowiedź. Niestety na podłogę pływająca nie ma szans bo wymaga to remontu u sąsiada. Proponowałam zastosowanie u niego wykładziny akustycznej, ale pytanie czy to też by coś pomogło? Co do pomiaru akustycznego, z tego co się dowiadywałam podobno jest on bardzo drogi a normy bardzo tolerancyjne, chyba że to się zmieniło w nowych przepisach o których Pan wspomniał ?
Tak - wykładzina akustyczna u sąsiada by pomogła w tłumieniu odgłosów kroków. Pomiar nie jest tani. Czy jest taki tolerancyjny - ciężko mi się wypowiedzieć. Ja tam sporo razy zmierzyłem przekroczenia (ale też faktem jest, że nasze wymagania często są wyższe niż wymagania norm, o czym mówiłem w filmie).
Pytanie: Czy dobrze rozumiem, że przy niespełnianiu wymagań akustycznych można wymagać poprawy sytuacji jedynie w okresie gwarancyjnym budynku? To znaczy, jedynie w nowych inwestycjach?
No a jak nie będą wymagania spełnione to na jakiej podstawie chcesz się dochodzić poprawy? Ja szczerze nie wiem jak to inaczej można zrobić, jeżeli nie ma gwarancji/rękojmy...
Najlepiej jak najbardziej gęste pianki i gumy (ale niestety im bardziej gęste tym mniej elastyczne i bardziej twarde, więc ciężko się potem takie drzwi zamyka).
A jakieś sposoby na wyciszenie pokoju bez burzenia ścian? Wynajmuję pokój, a współlokatorka z pokoju obok non stop narzeka na zwyczajne rozmowy (po 22) :(
A wyłożenie ściany czymś pochłaniającym dźwięki? Znajomy, który lubi sobie grać w mieszkaniu na gitarze, użył pewnego rodzaju gąbki do pakowania i z jednej strony nie ma dużego pogłosu, a z drugiej mniej dźwięku przenika do reszty domu.
Każdy materiał pochłania inne częstotliwości i w różnym stopniu. Najlepszym z najtańszych materiałów jest wełna mineralna. Tylko jak nie wyłożysz panelami całej ściany to dźwięk będzie się sączył przez te wolne od izolacji miejsca. Największy problem jest z wytłumieniem basu i dźwięków tzw. uderzeniowych. Czasem jest to w ogóle niemożliwe.
Obecnie tendencje w adaptacji akustycznej pomieszczeń do słuchania muzyki są takie by mniej wytłumiać a bardziej rozpraszać fale dźwiękowe. Niestety większość współczesnych pomieszczeń (zwłaszcza tych większych) to akustyczna masakra. Nie tylko do słuchania muzyki, ale i do zwykłych rozmów te pomieszczenia się nie nadają. Mało kto dba o adaptację akustyczną. Brak świadomości w tym względzie. Ludzie się w takich pomieszczeniach męczą, ale nie zdają sobie sprawy dlaczego. Drugim czynnikiem są finanse. Adaptacja jeśli ma być ładna i nie zeszpecić wnętrza musi kosztować i zwykle kosztuje dużo.
Są różne podejścia do robienia adaptacji akustycznej pomieszczeń odsłuchowych i tak było od zawsze. Zależy kto co lubi:) Co do kosztu adaptacji - wydaje się czasem ogromne sumy na system audio a nie wydaje tych np. 10k PLN na podstawową adaptację akustyczną, która zrobi większą różnicę niż nowy kabel czy odtwarzacz...
2 razy większa energia nie mówi, że bodziec będzie odbierany jako dwa razy głośniejszy. Źródło mojego twierdzenia: F. Alton Everest "Podręcznik akustyki" Katowice 2013, wydanie V, strona 93.
wystarczy trochę zgłębić naturę narządu Cortiego w uchu wewnętrznym, by zrozumieć, dlaczego my potrzebujemy dźwięków do życia, do myślenia, do normalnego funkcjonowania. Dźwięki to pokarm dla mózgu!!!!
Niestety, najprawdopodobniej najskuteczniej byłoby zrobić remont sąsiadowi... Znam przypadki, kiedy lokator urządzając mieszkanie instalacje pod WC/prysznic wkuł w ścianę działową między lokalami, znakomicie ją pocieniająci powodując duży spadek jej izolacyjności. Taki montaż powoduje, że do drgań pobudzana jest cała konstrukcja i postawienie przedścianki od strony pomieszczenia chronionego może być niewystarczające, ponieważ "grać" będą także ściany boczne.
Pan w materiale nie mówił o dwukrotnym zwiększeniu energii fali dźwiękowej(tu miałbyś rację) tylko odczuwanej głośności i ma rację 10 db brzmi mniej więcej 2x głośniej.
2 razy większa energia (czyli 3dB więcej) nie mówi, że bodziec będzie odbierany jako dwa razy głośniejszy. Źródło mojego twierdzenia: F. Alton Everest "Podręcznik akustyki" Katowice 2013, wydanie V, strona 93.
Ten odcinek nie odpowiedział na temat akustyki w mieszkaniu tylko w miejscu pracy. Panu od lodówki polecam zmienić swoją własną lodówkę a nie lodówkę sąsiada.
Zgłaszam na gwarancje lodówkę sąsiada. Z przekąsem bo temat ciekawy, dlatego sądzę że wypadałoby zrobić materiał o wyciszeniu pomieszczeń MIESZKALNYCH a nie kotłowni openspace. Pozdrawiam.
a który aspekt wyciszania pomieszczeń mieszkalnych jest za mało poruszony w tym filmie? Izolacyjność - żeby więcej powiedzieć, to trzeba badać konkretny przypadek. Czas pogłosu w pomieszczeniu (chłonność) - to polecam mój mały cykl: th-cam.com/video/Gs1P-dTaXuI/w-d-xo.html oraz film z tego cyklu: th-cam.com/video/Pq_cC5Pn1xg/w-d-xo.html
Zważywszy, że znakomita większość filmów nie zawiera płatnej promocji, ten komentarz uznajemy za niepotrzebną złośliwość. I prosimy jeszcze o wytłumaczenie, w jaki sposób film o akustycznych właściwościach materiałów budowlanych traci na tym, że pojawiają się w nim materiały budowlane.
@@goodidea_archi ok. Chyba wedlug definicji tak jest. Chociaz dla mnie takie akcentowanie brzmi zawsze sztucznie. "I nie piknikowy nastrój, tylko piknikowy nastrój! I nie w całej Polsce, tylko w całej Polsce" :) pozdrawiam
Jednak Miauczyński w tym cytacie opowiada się za akcentowaniem zgodnym z zasadami. W tym przypadku jest za akcentem paroksytonicznym, a przeciw stosowanemu niepoprawnie inicjalnemu, kwestii proparoksytonicznego nie porusza :)
Więcej takich odcinków ze specjalistami z różnych dziedzin, bardzo fajny pomysł. Mas jeszcze wentylacje, zasilania, kanalizacje, ogrzewanie, ocieplenia. Masz jeszcze mnóstwo branż około architektonicznych.
O tak, poproszę o wentylację w pierwszej kolejności :)
Jak się cieszę, że istnieje taki kanał na yt
Bardzo nam miło, dziękujemy! :)
A ja jestem zaskoczony jakością śląskiej wielkiej płyty. mieszkam w Chorzowie z bloku z lat 70 i jest bardzo dobrze wyizolowane mieszkanie od sąsiadów z góry, z boku i z dołu.
Oczywiście, jak komuś spadnie szklanka na podłogę i się potłucze, to słychać, ale nie jest to dźwięk natarczywy. A ludzie mają tutaj dzieci, pianina i psy.
Pomijając wiertarki udarowe, bo to słuchać nawet z sąsiedniego bloku :P
Poza tym sąsiad z góry gra w filharmonii na kontrabasie i czasem słyszę go jak ćwiczy, ale takie koncerty to sama przyjemność.
do porównania mam podobne wiekowo budownictwo z Londynu, gdzie przez ściany było słychać wszystko.
Mieszkam w ramie H z lat 80 i zupełnie nic nie słyszę co u sąsiadów słychać. Pod tym względem dobre budownictwo to było.
Tak od razu z grubej rury - przebudowa mieszkania? Najłatwiej poprawić komfort akustyczny w domu stosując zasłony i firany w oknach, dywany na podłogach i wieszając na ścianach np. obrazy - szczególnie dźwiękochłonność poprawi.
super film. a z tymi "za cichymi" pomieszczeniami - miałam okazję "poczuć" takie wyciszone pomieszczenie. Bardzo dziwne uczucie, wcale nie należy do komfortowych. Działa na wyobraźnię, wywołuje uczucie obawy i dezorientacji.
Radosław - doskonały pomysł na odcinek. Brawo
Dzięki!
Ja chcę takie całe mieszanie. Teraz mam dźwięki uderzeniowe od sąsiadów z dołu i góry w nowym bloku. Nie znoszę tych dźwięków i drgań, muszę wyprowadzić się.
Pan Marcin w dziewiątej minucie filmu powiedział, że nasz umysł ... zawsze ma jakieś odbicia. Święta prawda. A tak na poważnie, to bardzo ciekawy temat, zwykle pomijany na etapie realizacji inwestycji.
Oj tam oj tam ;) To było rekordowo szybkie nagranie materiału jak dla mnie - wszystko zostało nagrane "od strzała" :)
Świetny temat i bardzo przydatny odcinek! Więcej odcinków z kompetentnymi specjalistami prosimy!
Wreszcie. Bardzo ważny odcinek. Akustyka to jedna z ważniejszych rzeczy w mieszkaniu.
Również tak uważam, ale doświadczenie pokazuje, że w cale nie jest to tak traktowane na budowie. Według mnie największym problemem jest brak odbiorów przez akustyka. Rzadko kiedy ktoś sprawdza akustykę przed oddaniem budynku.
Bardzo uprzejmie proszę o wydawanie więcej filmów do serii "jak wybrać mieszkanie". Jest rewelacyjna!
Bardzo, bardzo ciekawy temat! Widzę, że ogólnie temat akustyki jest traktowany po macoszemu przy projektowaniu, ważniejsze jest wyciskanie PUM-u
Zdarzyło mi się kiedyś trafić na rekrutację do firmy, gdzie małe salki konferencyjne były tak niesamowicie dobrze wyciszone, że faktycznie można było się poczuć nieswojo. Fajnie jest poznać wyjaśnienie, dlaczego mogłem się tak wtedy poczuć :)
Bardzo przydatny i pouczający odcinek. Kanał ProperSound odwiedzony i zasubskrybowany. Dzięki.
Super odcinek, a Pan Marcin opowiada o akustyce z taką pasją, że aż miło słuchać!
Dziękujemy!
Patrzę na tę płytę z wełny mineralnej i myślę; ścianka, przedścianka, izolacja, i pokoik od razu mniejszy :-(. A i tak nie bywa duży, czyż nie da się budować od razu tak jak trzeba? Rozumiem, że od tego roku będzie lepiej (nowa norma), ale co mają powiedzieć ci, którzy mieszkają w "dziełach" budowlanych z ostatnich 50 lat?
Ciekawy temat, p. Marcin super, Radek jak zawsze, czyli super+
Dziękujemy! :)
Są wyższe wymagania, ale są też lepsze systemy i lepiej wiemy jak budować, więc wcale nie musi być pokój jeszcze mniejszy.
Zgadza się - najlepiej by było, jakby od razu budowało się tak jak trzeba. Jak budynek jest nowy i są problemy - gwarancja i rękojma. Jeżeli nie, a jest możliwość uniknąć to uciekać... Chociaż nie wszystkie budynki są złe. Ja mieszkam w bloku z wielkiej płyty i sobie chwalę (m.in. dlatego, że mam normalnych sąsiadów :) )
A co mają powiedzieć ci, którzy mieszkają w dziełach budowlanych o wiele starszych, na przykład kamienicach z drewnianymi stropami, które pięknie przenoszą nawet delikatne kroki sąsiadów? Wszystkiemu da się zaradzić, ale trzeba się pogodzić ze zmniejszeniem kubatury pomieszczeń :)
Da się ale 90% ludzi nie widzi (i nie słyszy) różnicy więc po co przepłacać ? - tak myśli każdy deweloper i w sensie biznesowym ma rację
Wydaje mi się, że nie zawsze bywa lepiej. Pewien deweloper buduje nowy blok. Jedna warstwa pustaka i styropian. Okna jak do ubikacji w pokojach. Wszystko jak najtaniej a od ludzi potem ciężkie pieniądze za metr kwadratowy. Nie napiszę gdzie i jaki deweloper bo mnie jeszcze pozwą. Bryła bloku jak wieżowiec z lat minionych .
naprawdę poziom wykonania niektórych inwestycji pozostawia wiele do życzenia i nie mam tu na myśli bardzo starych budynków, tylko na przykład takich 10-12 letnich gdzie nie dosyć że sufity pękają to jeszcze słyszy się sąsiadów za ścianą
Bardzo interesujący odcinek, właśnie zrobiliśmy izolację akustyczną od łazienki sąsiada. Polecam Cichydom z Malborka! :)
Mieszkam w budownictwie z lat 90-tych. Chyba z tektury......Jak stoję przy windzie, to słyszę każdy ruch frykcyjny sąsiada, który właśnie dochodzi........😞 To już lepsze skrzypce
Świetny odcinek! Chętnie posłuchałbym więcej. Super by był jakiś mały poradnik jak ustawiać głośniki od telewizora aby dobrze brzmiały w salonie? Albo co zrobić aby od razu podczas budowy domu zadbać o akustykę wnętrza? :)
Dziękuję. Polecam w takim razie minicykl o akustyce małych pomieszczeń na moim kanale: th-cam.com/video/Gs1P-dTaXuI/w-d-xo.html
Nie dość że interesujące to twój gość wie jak o tym mówić . Super :-)
Szukam sobie materiałów o akustyce a tu Radziula 😀 wielkie dzięki!
Jeszcze tu masz: th-cam.com/video/uQeVyURxEXw/w-d-xo.html :)
Oglądam i złorzeczę, gdyż w moim mieszkaniu słyszę wszystkie przejawy życia sąsiadów - rozmowy, szum wody z kranu w wersji wodospad, tupot butów, wrzaski wychowywanych bezstresowo dzieci, a wyciszenie jest niemożliwe, gdyż trzeba by było wszystkie ściany, sufit i podłogę izolować.
Tak jak piszesz - teoretycznie się da, ale w niektórych wypadkach jest to po prostu finansowo niewykonalne. Może zabrzmieć to banalnie (i głupio), ale można spróbować "dołożyć" sobie hałasu w pomieszczeniu (włączając radio, rozszczelniając okna czy korzystając z internetowych generatorów hałasu tła jak np. ten: asoftmurmur.com/). Może to oszukać nasz słuch i chociaż częściowo zamaskować niechciany hałas.
Dopiero planuję kupić mieszkanie a odpowiednie wyciszenie jest dla mnie bardzo ważne. Pytanie, jaki rodzaj budownictwa powinienem wybrać, żeby cieszyć się ciszą i co ważniejsze, bym sam mógł czuć się swobodnie wiedząc, że nikt nie słyszy o czym rozmawiam przez telefon czy jakiej słucham muzyki. Cegła, beton komórkowy a może wielka płyta? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę oglądając mieszkanie, jak przetestować właściwości akustyczne lokalu? Dzięki z góry za podpowiedź, ktokolwiek wie może pomóc w podjęciu decyzji, którą będę musiał spłacać raty przez 25 lat :-)
wkoncu trafilem na ciekawy kanal. Fajnie, ze sa fachowcy a nie na zasadzie "nie znam sie ale wypowiem sie"..... jest sub...
Dziękujemy i zapraszamy do oglądania! :)
juz kilka filmow zobaczylem, swietna robota
Dzięki za świetny materiał. Bardzo interesujące i akie praktyczne!. Pozdrawiam;
Apropos ciszy, która nie jest do końca ciszą prowadzi się całkiem konkretne badania w tym kierunku, m.in. dla ludzi którzy będą podbijać marsa. Szacuje się, że oni przez jakieś dwa lata lotu na mars będą znajdować się w kompletnej ciszy, jak w komorze bezechowej. A ludzie w takich warunkach wariują :) Mega ciekawy temat.
no nie wiem. ja dzisiaj oglądałem film "psychologia kosmiczna" (jest na yt). podobno na statku kosmicznym jest bardzo głośno i to jest problem własnie.
@@karolkrl głośno jest na stacji iss która non stop musi korygować lot i uruchamiać silniki manewrowe. Statek lecący na marsa wchodzi na kurs i prędkość i wyłącza silniki i leci ruchem jednostajnym przez dwa lata. Wiadomo że mogą być korekty kursu ale nie tak jak na iss.
wbrew pozorom na statku kosmicznym nie jest cicho. Dzwięk nie jest wytłumiany, ani absorbowany przez otoczenia. Następuje seria odbić i interferencji. Dlatego np. ISS jest specjalnie wygłuszana specjalnymi matami.
Ja miałam wylot przy rurze od kaloryfera do sąsiada z dołu, mogłabym go podglądać jakbym chciała xD na szczęście juz nie mieszkam na Tysiącleciu w Katowicach, straszne jakościowo blokowisko, a w porównaniu do tego drogo jak cholera
Nawet jak jest o akustyce to wierni fani tu są! Pozdrawiam serdecznie 😊
Nawet? Przecież to jest odpowiedź na wiele pytań Widzów :)
@@goodidea_archi Przepraszam, nie chciałam nikogo urazić. Oczywiście jeżeli były pytania to super jest usłyszeć odpowiedź ☺
Bardzo ciekawy odcinek 🙂
Bardzo się cieszę, że zwróciliście uwagę na kwestie akustyczne w budownictwie. Akustyka jest bardzo ważnym elementem projektowania nie tylko sal koncertowych czy teatralnych, ale i mieszkań czy biur, o których wspominacie. Niestety jest to temat zaniedbywany przez architektów. Odcinek bardzo mi się podobał, mam jednak jedną uwagę. 3:14 - jeśli mówimy o poziomie natężenia dźwięku, dwukrotny spadek natężenia to spadek trzydecybelowy, natomiast spadek dziesięciodecybelowy to dziesięciokrotne zmniejszenie natężenia, czyli dziesięć razy ciszej - naprawdę dużo. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.
Marcin już odpowiedział na tę decybelowo-natężeniową wątpliwość kilkukrotnie pod innymi komentarzami. Pozdrawiamy!
2 razy większa energia (czyli 3dB więcej) nie mówi, że bodziec będzie odbierany jako dwa razy głośniejszy.
Źródło mojego twierdzenia: F. Alton Everest "Podręcznik akustyki" Katowice 2013, wydanie V, strona 93.
@@ProperSound Dziękuję za odpowiedź, zachęciła mnie ona do lektury i rzeczywiście doczytałam, że tak jest. Myślę, że należy jednak dodać, a nie wspomina o tym Everest, natomiast np. Ballou (Handbook for Sound Engineers, wyd 3, Focal Press, str. 32) już tak, że taka zależność występuje tylko dla częstotliwości ok. 1000 Hz. Pozdrawiam! :)
Niestety okazuje się, że jest kolejny kamyczek do mojego ogródka "Everest nie jest dobrą książką akustyczną" (poza np. podstawowymi błędami we wzorach i błędach w tłumaczeniu)...
Ciekawy temat, ale szkoda że nie są wspomniane fale stojące (standing waves) i efekt rezonansu w pomieszczeniach kwadratowych i jak najlepiej je stjumić.
Zabrakło mi przykładów jak zniwelować pogłos w dużych pomieszczeniach (np. z antresolą) wykorzystując do tego zwykłe elementy dekoracyjne, a nie panele akustyczne. Jak wpływają na dźwięk w mieszkaniu kwiaty, dywany, obrazy itp. Czy warto inwestować w maty wygłuszające pod panele podłogowe? Czy płytki na dużych powierzchniach (salon) to dobry pomysł? Jak radzić sobie z akustyką mieszkań w których nie możemy zrobić remontu?
Jak sam widzisz, jest to bardzo rozległy temat. Nie ma szans, aby w jednym materiale 10 minut poruszyć wszystkie tematy. Może na część z pytań znajdziesz odpowiedzi w moim mini cyklu o akustyce małych pomieszczeń: th-cam.com/video/Gs1P-dTaXuI/w-d-xo.html
fajny odcinek!
Dziękujemy!
Ja mam natomiast pytanie z innej beczki które ostatnio mnie dręczy. Czemu w betonowych parapetach co jakiś czas są wycięcia ze szkłem w środku?
Żeby beton nie pękał. Jeśli położy się bardzo długi fragment betonu bez tych przerw, to w krótkim czasie pojawią się pęknięcia wynikające z pracy materiału. Czemu akurat szkło się w te przerwy wstawia? Nie mam pojęcia.
Przerwy dylatacyjne należy również stosować przy układaniu chodników, dróg z kostki itp. Swego czasu w Gdyni w basenie jachtowym "fachowcy" położyli kostkę jednym ciągiem na całej długości nabrzeża. Nie minął rok, a już widać było, jak ostatnie kostki, zaparte o stalowe odwodnienia szczelinowe (te z kolei oparte o wielkie płyty betonu) były miażdżone i się rozpadły.
Witam,jestem z okolic Wrocławia.Potrzebuję wygłuszyć mieszkanie od dżwięków zewnętrznych,od sąsiadów .W związku z tym mam pytanie-co powinnam zrobić? poprosić akustyka? może pan kogoś polecić z Wrocławia? problem jest duży.
CUDOWNE WSPANIAŁĘ
Pół biedy jak sąsiad słyszy co mówimy,nieszczęście jest wtedy jak słyszy co robimy,zwłaszcza w nocy :-]
Albo w łazience 😂
W łazience to różne nieeleganckie dźwięki odchodzą,że o zapachach to już nie wspomnę.Dobrze jest to pomieszczenie wytłumić nie tylko przed sąsiadami ale i przed domownikami
Kiedyś wsiadłem na jakichś targach do Mercedesa S-klasy i jak zamknąłem drzwi, to mi się w głowie zakręciło i zaczęło piszczec w uszach. Jakbym sobie szklany słój założył na głowę. Słabe uczucie.
Taka ciekawostka: w latach 90. wprowadziliśmy się z całą rodziną na parter świeżo wykończonego domu i mieliśmy spory problem z echem, dźwięk strasznie się odbijał, ale najdziwniejsze jest to, że problem sam stopniowo zniknął i wszyscy przepowiadali, że tak będzie. Czy stoi za tym narastanie ilości mebli i gratów w stopniowo urządzanym mieszkaniu, czy może to, że nasze mózgi przywykły do sposobu odbijania echa i nauczyły się odbicia ignorować? Czemu echo w nowych mieszkaniach stopniowo zanika?
Bardzo słuszne obserwacje - z jednej strony meblując pomieszczenia dokładamy pochłaniania i rozproszenia dźwięku, ale z drugiej strony przyzwyczajamy się do panujących warunków (tak hałasu jak i pogłosu). Nic więcej się nie dzieje. Polecam zwrócić uwagę, jakie będize echo, jak opróżnimy pomieszczenie pod np. malowanie - zobaczycie jak duży wpływ na akustykę mają meble :)
Super odcinek
Dziękujemy!
świetny odcinek!
Dziękujemy! :)
Aja mam takie pytanie. Dlaczego w budynkach - domach, mieszkaniach w Polsce projektuje się takie małe klatki schodowe. Zajmuję się zawodowo budową schodów i to jest czasem absurd. Nowy dom 300 - 400m kw. a schody na piętro wylane tak że mają 28 -29 cm. głebokości i 90 - 100 cm . szerokości. Do tego podstopnica nie może mieć mniej niż 17-18 cm bo nie da się zmięścić biegu schodów. Albo otwór pozostawiony na zbudowanie schodów samonośnych o takim wymiarze że da się tylko zbudować trochę bardziej komfortową drabinę. Tak jest praktycznie zawsze. Niezależnie czy mały dom 100m kw. , czy rezydencja 400 -500 m. Super odcinek.
Bo często ludzie/inwestorzy chcą przyoszczędzić metry na schodach żeby je oddać w pomieszczeniach bo wydaje im się, że lepiej mieć te pół metra więcej w salonie niż pół metra szersze schody.
hej odpowiem tak "NOOOO" mamy pytania oj mamy np jak wyciszyć balkon który wychodzi na ruchliwą drogę ... może zastosować głośniki z "antyfazą " zwał jak zwał hmmm ale jak :)
Witam! Ja bym chciał się dowiedzieć, czy: "cegła silikatowa 24 mm o szczelności akustycznej 51 db" daje dobrą dźwiękoszczelność, gdy zbudowana jest z niej ściana międzylokalowa? Dziekuję z góry i pozdrawiam :)
Co jesli najbardziej slysze sasiadow z gory? Przez sufit? Albo przez otwarty balkon (ktory w gorace lato musi byc otwarty). I co z przypadkiem, o ktorym Pan wspomnial - gdy dzwiek niesie sie przez wentylacje?
Jaki rodzaj hałasu przeszkadza przy sąsiadach z góry?
Przez otwarty balkon - wyciszyć drogę, postawić ekrany akustyczne lub zabudować balkon - Taniej wyjdzie zamknąć balkon i zamontować klimatyzację w mieszkaniu.
W przypadku wentylacji - trzeba zobaczyć co da się zrobić. Najlepiej część kanałów zastąpić tłumikami akustycznymi. Pytanie czy jest do tego możliwość i miejsce...
@@ProperSound u sąsiadów z góry - wszystko. Hałas dzieci, ich skakanie po podłodze (czasem aż mi sie trzęsie szkło w mieszkaniu od tego), chodzenie na obcasach.. z balkonu nie przeszkadza mi halas drogi - mam pod blokiem basen/siłownię i dociera do mnie halas (lub raczej "basy") z fitnessu... A mieszkam na 9 piętrze i ludzie pode mną tego nie słyszą, zresztą jak wychodzę na balkon też jest ciszej, mam wrażenie że ten halas "wpada" do mieszkania i rezonuje.. mieszkam w bloku z lat 70. więc chyba możliwości niewiele.. a klimatyzację niestety źle znoszę..
To co piszesz o sąsiadach z góry to głównie dźwięki uderzeniowe. Poprawa tego to najlepiej zrobienie dobrej podłogi pływającej u sąsiada.
Bas w pomieszczeniu z fitnesu to może być bardziej skomplikowana sytuacja niż się wydaje. Dźwięk który słyszysz, może być "transportowany" po konstrukcji budynku a niekoniecznie przez balkon/otoczenie. Miałem kiedyś sytuację, że takie dźwięki materiałowe był uciążliwe nie piętro niżej tylko dwa piętra niżej. Dźwięki materiałowe to bardzo "perfidne" zjawisko i potrafi się przetwarzać na dźwięki powietrzne w różnych miejscach w budynku. Ciężko mi coś tutaj konkretnego poradzić bez konkretnej wizji i zapewne badań...
Obawiałam się właśnie, że jedyne rozwiązanie to poprawa podłogi sąsiadów, a to raczej trudne do osiągnięcia...
Tak tak, ja się domyślam, że to nie przez balkon ten bas...
Czyli jakie jest rozwiązanie? Zaprosić do siebie akustyka, żeby się temu przyjrzał? Gdzie się takich akustyków znajduje w ogóle? :D
W każdym razie - dzięki za odpowiedzi!
Akustyków znajduje się w internecie :) Niestety nie ma żadnej sensownej organizacji zrzeszających akustyków. Proponuję pogooglać (a przy okazji spojrzeć na moją stronę firmową www.propersound.pl :) )
A ja kocham ciszę. Teraz muszę sprawdzić, czy to na pewno jest cisza?
Ale bez muzyki nie mogłabym żyć, żeby nie było.
Serdeczności.
nie wiedziałem, że się znacie :D
To dzięki Rzecznikom Nauki :)
Gość fachowiec. Zna temat 👍
Dziękuję, miło mi to słyszeć :)
Uwaga z dziedziny akustyki - wydaje mi się, że mikroport pana Radosława w czasie rozmowy z ekspertem niedomaga! Albo nie jest włączony albo nie jest wystarczająco wysterowany - nie słychać głosu pana Radosława bezpośrednio z jego ust, tylko jest to dźwięk odbity, powracający z pomieszczenia. I to w odcinku o akustyce!!! Co za ironia ;) Mimo to - jestem fanką tego programu.
Radek w ogóle nie ma mikroportu w czasie rozmowy :)
Hm, na moje oko obaj rozmawiający panowie mają mikroporty. Tylko jeden z nich nie działa. Ale to nic. Odcinek świetny. Pozdrowienia serdeczne.
Bardzo interesujący odcinek - jednakże po analizie zachowań naszych sąsiadów nasze mieszkanie zmniejszyłoby się znacznie... jednak wygodniej i taniej będzie kupić zatyczki do uszu. Bo co można zrobić w starym budynku?
Nie wiem, czy moja odpowiedź ma uniwersalny charakter, nie mieszkam w Polsce, ale w mojej kamienicy w dzielnicy robotniczej sprzed 100 lat poziom hałasu od sąsiadów jest praktycznie zerowy. Ściany nośne - cegła 60 cm, stropy - drewniane dźwigary z komorami pochłaniającymi dźwięk. Podejrzewam, że w Łodzi, Szczecinie czy Poznaniu też byśmy znaleźli podobne przykłady. Tak się kiedyś budowało, problem nie dotyczy starych budynków, tylko bloków, co w zasadzie oznacza całe budownictwo powojenne :-(
mój budynek jest stary... Jednak zwyczaje sąsiadów to klucz do cichego i spokojnego mieszkania. Bo sąsiedzi z dzieckiem potrafiącym rzucać / kopać piłką w ścianę przez kilka godzin ... nawet te 60 cm nie daje rady. Proszę mi uwierzyć.
Bardzo bym prosiła o polecenie jakiejś podstawowej lektury na temat akustyki w architekturze. Czas się dokształcić.
Dla architektów na początek serdecznie polecam "Akustyka Sal" Kulowskiego :)
Jak poradzić sobie z dźwiękami uderzeniowymi docierającymi przez stropy. Mieszkam w kamienicy z drewnianymi stropami. U góry nade mną jest poddasze przekształcone na mieszkanie i niestety spać się nie da, gdy sasiad chodzi u góry. Czy podwieszany sufit w moim mieszkaniu przyniesie jakieś rezultaty?
Podwieszany sufit po Twojej stronie może być niewystarczający. W takim przypadku bardzo często dużo dźwięku idzie "bokami" czyli np. przez ściany. Najlepsze rozwiązanie to wykonanie odpowiedniej podłogi pływającej u góry. Niemniej może się okazać, że ten strop w ogóle nie spełnia wymagań polskiego prawa i poprawa tego byłaby w kwestii wykonawcy/projektanta/lokatora? Izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych można bez problemu zmierzyć i porównać do wymagań normatywnych.
Dziękuję za odpowiedź. Niestety na podłogę pływająca nie ma szans bo wymaga to remontu u sąsiada. Proponowałam zastosowanie u niego wykładziny akustycznej, ale pytanie czy to też by coś pomogło? Co do pomiaru akustycznego, z tego co się dowiadywałam podobno jest on bardzo drogi a normy bardzo tolerancyjne, chyba że to się zmieniło w nowych przepisach o których Pan wspomniał ?
Tak - wykładzina akustyczna u sąsiada by pomogła w tłumieniu odgłosów kroków. Pomiar nie jest tani. Czy jest taki tolerancyjny - ciężko mi się wypowiedzieć. Ja tam sporo razy zmierzyłem przekroczenia (ale też faktem jest, że nasze wymagania często są wyższe niż wymagania norm, o czym mówiłem w filmie).
Pytanie: Czy dobrze rozumiem, że przy niespełnianiu wymagań akustycznych można wymagać poprawy sytuacji jedynie w okresie gwarancyjnym budynku? To znaczy, jedynie w nowych inwestycjach?
No a jak nie będą wymagania spełnione to na jakiej podstawie chcesz się dochodzić poprawy? Ja szczerze nie wiem jak to inaczej można zrobić, jeżeli nie ma gwarancji/rękojmy...
Hej chłopaki! Jak się uszczelnia akustycznie drewniane drzwi? Jakieś takie pianko gumki po obwodzie? Jakie są sposoby?
Najlepiej jak najbardziej gęste pianki i gumy (ale niestety im bardziej gęste tym mniej elastyczne i bardziej twarde, więc ciężko się potem takie drzwi zamyka).
Eh... Jazgoczący telewizor sąsiadów to chyba największy problem mieszkania w bloku 😥😥
Ja mam problem z przeciągami U mnie jak się otworzy okno, to drzwi szaleją. A czasami nawet jak okno było zamknięte
To jest temat dla Pogromców duchów!
Czy jest jakiś sposób na izolację drzwi oddzielających pokoje?
Wyglądacie jak bracia, identyczna mimika!
Nie żartuj - nie dorastam Gospodarzowi do pięt :)
Piękna miniatura!
Ekspresja jak w niemym filmie.
A jakieś sposoby na wyciszenie pokoju bez burzenia ścian? Wynajmuję pokój, a współlokatorka z pokoju obok non stop narzeka na zwyczajne rozmowy (po 22) :(
To kwestia zrobienia wspomnianej przedścianki, chyba, ze dźwięk idzie inaczej niż przez ścianę...
Przed-ścianka i lepiej zadziała jeśli będzie po twojej stronie.
W wynajmowanym pokoju... Przedścianka?
A wyłożenie ściany czymś pochłaniającym dźwięki? Znajomy, który lubi sobie grać w mieszkaniu na gitarze, użył pewnego rodzaju gąbki do pakowania i z jednej strony nie ma dużego pogłosu, a z drugiej mniej dźwięku przenika do reszty domu.
Każdy materiał pochłania inne częstotliwości i w różnym stopniu. Najlepszym z najtańszych materiałów jest wełna mineralna. Tylko jak nie wyłożysz panelami całej ściany to dźwięk będzie się sączył przez te wolne od izolacji miejsca. Największy problem jest z wytłumieniem basu i dźwięków tzw. uderzeniowych. Czasem jest to w ogóle niemożliwe.
Ja z mieszkania pode mną słyszę tylko jak wieczorem sąsiadka jęczy podczas igraszek :)
Pozdrawiam koleżankę xd
Obecnie tendencje w adaptacji akustycznej pomieszczeń do słuchania muzyki są takie by mniej wytłumiać a bardziej rozpraszać fale dźwiękowe. Niestety większość współczesnych pomieszczeń (zwłaszcza tych większych) to akustyczna masakra. Nie tylko do słuchania muzyki, ale i do zwykłych rozmów te pomieszczenia się nie nadają. Mało kto dba o adaptację akustyczną. Brak świadomości w tym względzie. Ludzie się w takich pomieszczeniach męczą, ale nie zdają sobie sprawy dlaczego. Drugim czynnikiem są finanse. Adaptacja jeśli ma być ładna i nie zeszpecić wnętrza musi kosztować i zwykle kosztuje dużo.
Są różne podejścia do robienia adaptacji akustycznej pomieszczeń odsłuchowych i tak było od zawsze. Zależy kto co lubi:)
Co do kosztu adaptacji - wydaje się czasem ogromne sumy na system audio a nie wydaje tych np. 10k PLN na podstawową adaptację akustyczną, która zrobi większą różnicę niż nowy kabel czy odtwarzacz...
W jakim sensie 10 dB to 2 razy głośniej? 3 dB to 2 razy większa energia
2 razy większa energia nie mówi, że bodziec będzie odbierany jako dwa razy głośniejszy.
Źródło mojego twierdzenia: F. Alton Everest "Podręcznik akustyki" Katowice 2013, wydanie V, strona 93.
Może to kwestia deprywacji sensorycznej ?
Dogrywać kontrabas
wystarczy trochę zgłębić naturę narządu Cortiego w uchu wewnętrznym, by zrozumieć, dlaczego my potrzebujemy dźwięków do życia, do myślenia, do normalnego funkcjonowania. Dźwięki to pokarm dla mózgu!!!!
Jak wyciszyć dźwięki prysznica z sąsiedniego mieszkania?
Niestety, najprawdopodobniej najskuteczniej byłoby zrobić remont sąsiadowi... Znam przypadki, kiedy lokator urządzając mieszkanie instalacje pod WC/prysznic wkuł w ścianę działową między lokalami, znakomicie ją pocieniająci powodując duży spadek jej izolacyjności. Taki montaż powoduje, że do drgań pobudzana jest cała konstrukcja i postawienie przedścianki od strony pomieszczenia chronionego może być niewystarczające, ponieważ "grać" będą także ściany boczne.
Nie, 2 razy głośniej to nie jest 10db tylko 6...
Gdzie kupujesz garnitury? :Đ
Serio*
Ten to Suitsupply.
nie zgodze się, 3 db to dwa razy głośniej.. jestem po szkole realizacji dźwięku
Pan w materiale nie mówił o dwukrotnym zwiększeniu energii fali dźwiękowej(tu miałbyś rację) tylko odczuwanej głośności i ma rację 10 db brzmi mniej więcej 2x głośniej.
2 razy większa energia (czyli 3dB więcej) nie mówi, że bodziec będzie odbierany jako dwa razy głośniejszy.
Źródło mojego twierdzenia: F. Alton Everest "Podręcznik akustyki" Katowice 2013, wydanie V, strona 93.
Zapomnieliście o obrazach?:
O jakich obrazach?
Wszyscy tęsknimy za Vermeerem i jego kolegami!
Vermeer wystąpił u nas ledwie 4 tygodnie temu! Dajmy mu troszkę odsapnąć :)
To może Simon de Vlieger i jego obrazy marynistyczne, jeden jest nawet w Wilanowie :-)
decybeli, ale czego? decybel to nie jest jednosyka natężenia dźwięku.
Gdzie jest mowa o natężeniu dźwięku? I o które wspomnienie o decybelach konkretnie pytasz?
No to zatem co to jest ten decybel? Dużo osób mówi o decybelach, jednak nikt nie wie co znaczą.
Poważnie?
lmgtfy.com/?q=decybel Rozumiem, że definicję znasz?
Ja słyszę co oglądają moi sąsiedzi
Ten odcinek nie odpowiedział na temat akustyki w mieszkaniu tylko w miejscu pracy. Panu od lodówki polecam zmienić swoją własną lodówkę a nie lodówkę sąsiada.
Wierz mi - jego lodówka nie była tam problemem. Podczas pomiarów była ona wyłączona :)
Zgłaszam na gwarancje lodówkę sąsiada. Z przekąsem bo temat ciekawy, dlatego sądzę że wypadałoby zrobić materiał o wyciszeniu pomieszczeń MIESZKALNYCH a nie kotłowni openspace. Pozdrawiam.
a który aspekt wyciszania pomieszczeń mieszkalnych jest za mało poruszony w tym filmie? Izolacyjność - żeby więcej powiedzieć, to trzeba badać konkretny przypadek. Czas pogłosu w pomieszczeniu (chłonność) - to polecam mój mały cykl: th-cam.com/video/Gs1P-dTaXuI/w-d-xo.html oraz film z tego cyklu: th-cam.com/video/Pq_cC5Pn1xg/w-d-xo.html
Potraficie zrobić materiał bez płatnej promocji?
Zważywszy, że znakomita większość filmów nie zawiera płatnej promocji, ten komentarz uznajemy za niepotrzebną złośliwość. I prosimy jeszcze o wytłumaczenie, w jaki sposób film o akustycznych właściwościach materiałów budowlanych traci na tym, że pojawiają się w nim materiały budowlane.
akusTYką, a nie aKUStyką
Czemu? To słowo ma akcent proparoksytoniczny.
@@goodidea_archi ok. Chyba wedlug definicji tak jest. Chociaz dla mnie takie akcentowanie brzmi zawsze sztucznie. "I nie piknikowy nastrój, tylko piknikowy nastrój! I nie w całej Polsce, tylko w całej Polsce" :) pozdrawiam
Jednak Miauczyński w tym cytacie opowiada się za akcentowaniem zgodnym z zasadami. W tym przypadku jest za akcentem paroksytonicznym, a przeciw stosowanemu niepoprawnie inicjalnemu, kwestii proparoksytonicznego nie porusza :)