Starożytny atomizm

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ย. 2024
  • Atomy, próżnia i ruch, wyjaśnienia mechanistyczne, nieobecność przyczyn celowych, determinizm, wyjaśnianie tego, co jakościowe w kategoriach ilościowych i w terminach własności geometrycznych, liczenie się z doświadczeniem, rozróżnienie na jakości pierwotne i wtórne. Gdyby najwybitniejsze umysły starożytności i późniejsze podążyły drogą wytyczoną przez atomistów, to możliwe, że na powstanie nauki znanej nam z okresu nowożytnego nie musielibyśmy czekać aż do czasów renesansu.
    Patronat medialny: dwumiesięcznik i portal internetowy "Filozofuj!" (filozofuj.eu/).

ความคิดเห็น • 8

  • @michagrabowski6995
    @michagrabowski6995 2 ปีที่แล้ว +8

    Jak zawsze ciekawy i dobrze zrobiony film 👌🏻

  • @Racjonalista51
    @Racjonalista51 ปีที่แล้ว

    Znakomity miniwyklad o moim ulubionym atomizmie.jestem wielbicielem de rerum natura lukrecjusza😊

  • @wodzimierzzuzga8380
    @wodzimierzzuzga8380 2 ปีที่แล้ว +5

    ciekawe

  • @Sofiofilia
    @Sofiofilia 2 ปีที่แล้ว +3

    Właściwie to teleologizm do filozofii przywrócił (a przynajmniej przygotował do reanimacji) Diogenes z Apolonii.

    • @Bakcylfilozofii
      @Bakcylfilozofii  2 ปีที่แล้ว +2

      Postulowanie umysłu jako wyjaśniającego porządek obserwowany w świecie nie jest jeszcze teleologizmem. Umysł można pojmować wyłącznie w kategoriach czynnika sprawczego, który nie musi działać dla jakiegoś celu. O ile nie ulega wątpliwości, że na gruncie (meta)fizyki Diogenesa z Apolonii umysł ma wyjaśniać regularności/porządek świata, to nie potrafię powiedzieć, czy wyjaśnienia te mają charakter teleologiczny, choć na pewno są znakomitym środowiskiem teoretycznym dla tego typu wyjaśnień. Zresztą można Diogenesa interpretować jeszcze inaczej i twierdzić, że wprawdzie postuluje wyjaśnienia teleologiczne, ale raczej takie, w których umysł umożliwia realizowanie celów naturalnych (cokolwiek termin ten miałby znaczyć, no ale to jest problem wielu innych systemów filozoficznych, z Arystotelesowskim na czele) poszczególnych bytów, ale cele te nie stanowią celów tegoż umysłu. Oczywiście nic z tego, co napisałem, nie stoi w sprzeczności z Pana/Pani uwagą. Dla mnie najbardziej ciekawe w filozofii Diogenesa jest to, że jego monizm wynikał z tych samych przesłanek, które w filozofii nowożytnej prześladowały dualistów psychofizycznych.

  • @czernm20
    @czernm20 2 ปีที่แล้ว

    Dla Demokryta czy Epikura, wydaje się, że atomy były po prostu realną rzeczą. Mogły mieć dowolną wielkość i tylko niektóre z nich były niezniszczalne. Nie były one też kuliste, mogły być dowolną bryłą.

  • @MrTheSmyl
    @MrTheSmyl ปีที่แล้ว

    Skąd w tamtych czasach w ogóle wiedziano o istnieniu atomów?

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 2 ปีที่แล้ว

    To rzeczywiście była nauka tylko dla wybranych